KWESTIE DER GENDARMERIE NOG STEEDS GESCHILPUNT „Republiek dient alle daden van geweld uitte sluiten J Minister Lieftincktevreden over geldzuivering Rusland toch naar Parijs? Bevin gelooft in een wereld- parlement MILITAIRE SITUATIE NOG ONBEVREDIGEND Critiek op de afwikkeling beantwoord DE APOSTOLISCHE DELEGATIE IN INDISCHE ARCHIPEL DE Zwarte boekhouding leidde tot talrijke arrestaties Nazi-leiders naar Berlijn Regeringsverklaring over Indië Indonesische bron noemt antwoord der republiek een capitulatie ZWARE ONTPLOFFINGEN BIJ BANDOENG Arrestaties op Zuid-Celebes Zij omvat ook Brits Noord-Borneo en Portugees Timor Suiker met nasmaak Tot hoofd en hart K.L.M. en Oost-Europa woensdag 9 juli 1947 - 0 69ste JAARGANG No. 23893 Nederlandse reactie Wat Van Mook schreef Geen officieel commentaar Vernieling van bruggen? Het weer Rede van Bevin Koningin 14 en 15 Juli naar Drente AUTOBUS IN SLOOT Passagiers door raam in veiligheid Godsdienstonderwijs aan Kweekscholen Minister overweegt ver hoging der subsidie Mevr. Peron vertrekt met stille trom STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. BATAVIA, 8 Juli (Aneta) He denavond zijn de teksten gepubli ceerd van het antwoord van Van Mook van 29 Juni j.l. op de reeds gepubliceerde nota der regering van de republiek van 2 Juni, de brief van de premier der republiek van 5 Juli en een verduidelijking bij de brief van 5 Juli, welke Setiadjit hedenmiddag aan Van Moolk over handigd heeft. Aan de tekst van deze verduidelijking Is het volgende ontleend: a. De regering der republiek Indo nesië aanvaardt een vertegenwoordiger v'an de Kroon bij de regering ad inte rim met bevoegdheid cm te beslissen binnen het kader van de jure erkende Nederlandse souvereiniteit gedurende de overgangstijd. De republikeinse re- Sering gaat voorts accoord met het voorstel, dat de regering ad interim wordt samengesteld uit een vertegen woordiger van de Kroon en vertegen woordigers van de toekomstige deelsta ten der Ver. Staten van Indonesië. b. De regeling der republiek Indcne- !;e aanvaardt, dat de buitenlandse be trekkingen der republiek in overeen- stemming worden gebracht met het v°ortbestaan der Nederlandse souverei- hiteit. gedurende de overgangstijd en •het het bestaan van de regering ad tnterim. c. De regering der republiek Indo nesië stemt in met de vorming van federale organen overeenkomstig de foorstellen in de nota van de Commis- sie.Generaal. Hetzelfde geldt voor de faststelling der functies dier organen. Over hun taak en bevoegdheid wordt beslist in overleg met vertegenwoordi gers van Borneo en Oost-Indonesië. rï- De rechten van vreemdelingen op ondernemingen worden door de repu bliek onvoorwaardelijk erkend overeen komstig artikel 14 van het verdrag van f'nggadjati. De ondernemingen worden teruggegeven. Bij de overdracht zal in ventarisatie plaats hebben. Landsbe- brijven binnen de republiek vallen de fepubliek toe. E) wat betreft de veiligheid en orde binnen de republiek handhaaft de re- Sering der republiek Indonesië het stand- hunt, dat zij instemt met de vorming 6511 centraal lichaam, waarin ver- ripnr.Trf>0rcliB?rs der deelstaten en Ne- ers z'tting hebben. Volgens de p i ng van de regering der republiek Indonesië zal een gendarmerie, beho rende tot een deelstaat, alleen gebruikt kunnen worden binnen de betrokken deelstaat. De samenwerking komt tot haar recht in de gemeenschappelijke leiding van het centrale orgaan. De regering der republiek Indonesië legt er de nadruk op. dat zij accoord gaat met een gemeenschappelijk directoraat voor de binnenlandse veiligheid, waarin ver tegenwoordigers der toekomstige deel staten zitting zullen hebben. Voorts fordt er op gewezen, dat de regering er republiek bereid is alle functies en organisaties op te heffen, welke in strijd Beacht moeten worden met het verdrag t'an Linggadjati, terwijl de regering er republiek voorts een wapenstilstand en alle gevolgen van dien aanvaardt. Al deze maatregelen zijn genomen en zullen verder worden uitgewerkt in de erwachting, dat van Nederlandse .zijde bijstand zal worden verleend bij het scheppen van een toestand en een sfeer, V'aai'in de republiek Indonesië vreed- 'ame arbeid zal kunnen verrichten. De cgering der republiek Indonesië is er an overtuigd, dat de hierboven aan- fcgeven weg de beste is voor de ver wezenlijking van het doel der overeen komst van Linggadjati en hoopt, dat ^lde partijen-op basis van deze over- "hkomst zullen samenwerken,. Van officiële Nederlandse zijde Z'jn bij de hierboven geciteerde ver duidelijking voorlopige aantekenin gen gemaakt: A) Aangaande de kwestie der gen darmerie bestaat verschil van opi- "'e tussen het Nederlandse stand- bunt en dat der republiek Indonesië, ^fen acht het mogelijk, dat dit me ningsverschil voortvloeit uit een on voldoende begrip van republikeinse l'Jde voor de werking en de bouw Van het federale gezagsapparaat. B) De in de verduidelijking ter sPrake gebrachte landsbedrijjven zijn ten dele naar hun aard federaal, bijv. pxt. Voor zover zjj binnen de vepubliek zijn gelegen, zullen zij inderdaad aan de republiek toeval len. C) De zeer moeilijke toestand, waarin land en volk verkeren, zal eerst in gunstige zin kunnen ver anderen, indien de republiek Indo nesië alle daden van geweld in ver band met voedsïlblokkade e. d. op diverse plaatsen uitsluit door haar beloften om te zetten in met alle kracht te verwezenlijken duidelijke bevelen. Van Mook had 29 Juni een schrijven aan de republiek gericht, waaraan het volgende is ontleend: 1. In de eerste plaats dient vast te staan, dat de handhaving cfer Neder landse souvereiniteit en verantwoorde lijkheid gedurende de overgangsperiode wordt aanvaard en in verband daar mede de in de Nederlandse voorstellen gestelde beslissingsbevoegdheid de jure van-de vertegenwoordiger van de Kroon in <fe Federale Raad wordt onderschre ven, evenals het beginsel van de samen stelling van die Federale Raad uit ver tegenwoordigers- van de verschillende staten. 2. In de tweede plaats dient vast te staan, dat de regeling van de buiten landse betrekkingen, in verband met de hierboven vermelde Nederlandse souve reiniteit, gedurende de overgangsperiode, geschiedt op de voet van de voorstellen der Commissie-Generaal van 27 Mei en dat derhalve daarmede strijdige or ganisaties of functies worden opge heven. 3. In de derde plaats dient geen twij fel over te blijven, dat, behoudens nader overleg .net vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en Borneo, de in die voorstellen genoemde federale organen, met de hun toegedachte taak en be voegdheden, worden aanvaard, met in begrip van tie gemeenschappelijke raad voor buitenlandse aangelegenheden, de gemengde commissie voor de opleiding tot en de benoeming in de buitenlandse dienst en het gemeenschappelijk direc toraat voor de binnenlandse veiligheid. 4, In der vierde plaats moet vast staan, dat het herstel van niet-Indone- slsche rechthebbenden in hun bedrijven en bezittingen binnen republikeins ge bied zal plaats vinden op de voet, aan gegeven in de voorstellen van de Com missie-Generaal. 5. Ten slotte zal met betrekking tot de binnenlandse veiligheid duidelijk moeten zijn, dat de in te stellen Fede rale Raad als interim-regering, onver minderd de eigen verantwoordelijkheid van de verschillende staten, de uitein delijke verantwoordelijkheid heeft voor orde, veiligheid en politieke vrijheid, en daartoe, onder leiding van het hierboven genoemde directoraat de beschikking zal moeten hebben over het middel van een gemengde gendarmerie, ten einde overal voor het herstel van die orde en veiligheid te kunnen optreden, waar- het gezag of de krachten van de afzon derlijke staten mochten te kort schieten. De Nederlandse regering zal het op prijs stellen op deze punten een zodanig antwoord te verkrijgen, dat omtrent de overeenstemming ter zake geen twijfel meer kan bestaan. Zij moet voorts met nadruk verzoeken, dat de republikeinse regering door enkele duidelijke en openbare daden een einde maakt aan enige toestanden en handelingen, die op dit ogenblik oor zaak zijn van een spanning en gebrek aan vertrouwen. Zij heeft daarbij met name voor ogen: 1. Een algemene staking van vijande lijkheden. waarbij inbegrepen de bouw van stellingen, de voedselblokkade en de vernielingen, zomede de actie tegen de buiten de republiek gelegen delen van Indonesië. 2. De staking van onderhandelingen betreffende buitenlandse betrekkingen en opheffing van de organisaties en functies, welke met het gestelde hier boven onder 2 in strijd zijn. 3. De ontbinding van organisaties en het ontslag van functionarissen, welke de schijn handhaven, als zou de repu bliek haar gezag ook uitstrekken over buiten haar gebied gelegen delen van Indonesië. Naar wy vernemen, ligt het in de be doeling der regering morgen, Donderdag, in de loop der vergadering van de Twee de Kamer, in dat college een verklaring af te leggen over de ontwikkeling met betrekking tot Ncd.-Indië. Verwacht kan worden, dat nog deze week een debat over die verklaring in de Tweede Kamer zal volgen. Aneta weet mede te delen, dat ge zaghebbende krbigefi te Batavia zou den hebben verklaard, dat na ken nisneming van het republikeinse appendix op het antwoord aan Van Mook, de spanning te Batavia zou zijn opgeheven. Het geschilpunt over de gemeenschappelijke gen" 1 darmeric blijft echter bestaan. Blij kens militaire communique's is de situatie rondom de demarcatielijnen nog onbevredigend, zodat de repu bliek, aldus deze kringen, zal dienen te bewijzen, dat zij haar verplichtin gen wil nakomen, door hieraan een einde te maken. De functies van republikeins gouver neur voor Borneo, de Kleine Soenda- Eilanden, de Molukken en Celebes zijn opgeheven. In Melbourne hebben de havenarbei ders nog steeds geweigerd Nederland-r schepen te laden, ofschoon de algemene secretaris van hun vakbond, James Healy, heeft aangekondigd dat het ver bod tot laden was opgeheven. Nederlandse soldaten laden de Tji- besar. Een Nederlandse hoge bron zeide, dat de moeilijke situatie, die thans in Oost- Indië bestaat, „slechts een wijziging ten goede zal ondergaan, indien de repu blikeinse regering in staat zal zijn haar beloften om te zetten in commando's, die betreffende de daden van geweld aan de demarcatielijn, bij de voedsel- blokkade en op verschillende andere plaatsen, met alle kracht zullen worden uitgevoerd." Een Indonesische bron noemde het jongste antwoord van de republiek een „capitulatie". Van gezaghebbende Nederlandse krin gen is tegenover Aneta verklaard, dat het antwoord van Djokja thans voor de eerste maal op een belangrijk aantal punten duidelijk is en niet zonder meer appelen en peren belooft dit jaar zeer groot te zullen worden. Som?nige ui zo zwaar met vruchten beladen, dat men stutten heeft moeten aanbrengen als onbevredigend kan worden be schouwd. De waarde van dit antwoord zal echter afhangen van de wijze, waar. op onmiddellijk de directe verplichtingen, welke de republiek opnieuw op zich heeft genomen, worden nagekomen, alsmede van de wijze, wéarop met daden moet worden bewezen, dat een nieuwe blad zijde is omgeslagen. Dit houdt in, zoals Van Mook in zijn brief van 29 Juni heeft geëist: een afdoend einde maken aan de vijandelijkheden, aan de stellingenbouw, aan de voedselblokkade en aan de vernie lingen rondom de perimeters. Men acht. te het evenzeer belangrijk, dat de repu blikeinen ook voor het binnenlands front volkomen hebben duidelijk gemaakt, waartoe de republiek zich heeft verplicht en tot welke consequenties deze verplich tingen leiden. Het vraagstuk van de gendarmerie zal eerst dan besproken kunnen worden, zo dra aan deze eerste voorwaarden is vol daan. Officiële Nederlandse kringen heb ben te Batavia, in afwachting van een beslissing van Den Haag, geen commentaar gegeven. Hedenmorgen zijn wederom bespre, kingen gehouden in het paleis en later in de ambtswoning van Gani met de republikeinse delegatie, die gisteren in Djokja is gekomen, en Nederlandse autoriteiten. De Belgischministo .president, llenri Spaak, onthulde te Bastogne de laatste mijl. paal op de weg, welke door de geallieerde legers bij de bevrijding van het bezette Europa van Normandie naar de Belgische Ardennen werd afgelegd. De plechtigheid u-erd bijgewoond door militaire vertegenwoordigers van Amerika, Engeland, Frankrijk, België en Luxemburg In hun Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wets ontwerp Verlenging machtiging geld zuivering, merken de ministers van Financiën en Justitie o.a. op, dat de langlopende lening, na de invorde ring van de heffingen eventueel uit te geVen, het gevaar ondervangt voor het derven van rente op geblokkeerd tegoed, dat nog mocht .zijn overge bleven. Aankoop van effecten uit een over schot aan geblokkeerd tegoed wordt mo gelijk gemaakt om het van contribua- belen in de heffingen te verwachten aanbod te kunnen doen opnemen. Waar schijnlijk zullen krachtens deze optie ook wel effecten gekocht kunnen worden, welke niet afkomstig zijn van die con- In het Zuid-Oosten van het republi keinse gebied' om Bandoeng ziiji vandaag talloze zware ontploffingen waargeno men. Hoewel het niet met zekerheid vast is te stellen, vermoedt men, dat er sprake is van vernieling van bruggen en andere objecten in de Bandoengse hoog- vlak: e. BATAVIA, 8 Juli CU.P.) Een Ne derlands communiqué van 7 Juli meldt, dat in Zuid-Celebes een aantal arresta ties is verricht. De Nederlandse commissie van onder zoek heeft haar rapport voltooid over de beweerde Nederlandse gewelddaden tij dens de zuiveringsacties op Zuid.Celebes in Januari 1.1. De Nederlanders geven toe, dat per sonen, die door het centrale deel van Zuid-Clebes reizen, gewapende militaire bescherming nodig hebben. Volgens de Nederlanders wordt de on rust in het gebied veroorzaakt door de infiltratie van republikeinen en na-oor- logse roversbenden, die-gedurende de ge allieerde bezetting in November 1945 be wapend werden. Indonesische kringen ontkennen, dat het Indonesische leger verantwoordelijk ip voor de situatie en beweren dat de on- rust het gevolg is van de activiteit van jonge nationalisten van Celebes, die zon der bevel van de republiek guerilla-ben- den hebben gevormd. Nationalistische kringen van Celebes beweren, dat de Nederlandse troepen se. dert December 1.1. 30 000 personen heb ben gedood. Aan de andere kant zeggen Nederlanders, dat hoogstens 500 extre misten gedurende die periode gedood zijn. Het Tweede Kamerlid Lcgemann (P. v. d. A.) heeft aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen vragen gesteld over de berichten omtrent gruwelen in Zuid-Celebes. Zoals dezer dagen reeds gemeld, heeft Z. H. de Paus goedgevonden in de Indonesische Archipel een Apostoli sche Delegatie op te richten en aldaar mgr. G. de Jonge d'Ardoye, titulair aartsbisschop van Mistia, tot apostoli sche gedelegeerde benoemd. Tot dusverre werden de belangen van de R.K. Kerk in Nederlands-Indië be hartigd door de Apostolische delegatie in Australië (Sydney). Het grote belang van de R.K. Kerk in Nederlands-Indië, alsmede de be hartiging van het missiewezen aldaar, hebben, naar wij vernemen, het Vati- caan aanleiding gegeven over te gaan tot bovenvermelde wijziging. De apostolische delegatie voor de In donesische Archipel zal tevens omvat ten enige gebiedsdelen die niet onder de Nederlandse souvereiniteit staan, zoals Brits Noord-Borneo en Portu gees Timor. De banden, die cp deze wijze nauwer worden aangehaald, zijn mede een uitvloeisel van de belangstel ling van de zijde van het Vaticaan ge durende de oorlog getoond voor Neder lands-Indië. welke o.a. tot uiting kwam in herhaalde pogingen cm tijdens dc Japanse bezettingstijd humanitaire hulp te verlenen. De positie van een apostolisch ge delegeerde is die van een vertegen woordiger van de Paus, zonder diploma tieke status, die in het hem toegewezen ambtsgebied' waakt over de belangen van de R.K, Kerk en het contact met de H. Stoel onderhoudt. Een dergelijke delegatie omvat doorgaans verschillende diocesen, vicariaten en apostolische prefecturen. De benaming apostolisch gedelegeer de werd vastgesteld bij communiqué van de Pauselijke staatssecretaris van 8 Mei 1916, terwijl hierop eveneens be trekking heeft Canon 267, 2 van de Codex Juris Canonici. Andere apostolische delegaties zijn o.m. gevestigd in de Verenigde Staten van Amerika, Grcot-Brittannië, Afrika, Australië, in Canada Belgische Congo. Egypte, Arabië, de Philippijnen, Japan Griekenland, Irak. Mexico, tribuabelen. Thans is de verkoopdrang van die zijde niet groot en er is voors hands geen reden om aan te nemen, dat dit aanbod zal toenemen in de naaste toekomst. Van een „ontdooiingstermijn" kan niet worden afgezien zonder het resultaat der geldzuivering in de waagschaal te stellen; hij—gal gemiddeld drie jaar duren. De minister is echter bereid te verzekeren, dat hij tot verkorting van deze termijn zal overgaan, zodra de ervaring heeft ge leerd, dat zulks mogelijk is. Voorshands acht de minister het niet wenselijk, om de mogelijkheid te openen, belastingen over latere jaren dan 1945 te voldoen uit geblokkeerd tegoed. In indi viduele gevallen van grote betalings moeilijkheden wil hij zulks echter in overweging nemen. De minister is voornemens, levensver zekeringspolissen, gesloten tegen betaling van koopsom ineens in exedent aan ge blokkeerd geld, de eerste drie jaren niet afkoopbaar of beleenbaar te maken. Aan de Memorie van Antwoord is toe gevoegd een overzicht van de in het af gelopen twaalf maanden terzake van de geldzuivering genomen maatregelen daarna constateert de minister van Financiën op vele punten een belangrijke vooruitgang met betrekking tot de de blokkering, en hij besluit: Jlet resultaat van de maatregelen is, dat de bankbiljettencirculatie vrij wel is gestabiliseerd en dat met betrekking tot dc girale circulatie van een geringe stijging kan worden ge sproken. Overziet men het geheel van de maatregelen, sinds de aan vang van de geldzuivering genomen, dan volgt daaruit, dat zjj hebben gestrekt tot verwezenlijking van de gestelde doeleinden, waarvan primair was het herstel van het monetair evenwicht. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk nog op vele plaatsen regenbuien. Later vooral aan de kust tijdelijke opklaringen. Iets minder koud. Meest matige wind tussen Zuid- West en Noord-West. Zon 4.3120.59. Maan 24.13—11.48. In kringen, die in nauwe betrekking staan tot de Tsjechische regering, werd Dinsdag te kennen gegeven, dat Sovjet- Rusland wellicht toch nog door een achterdeur deel zou nemen aan het plan-Marshall. In dezelfde kringen werd het mogelijk geacht, dat Rusland zelfs een vertegenwoordiger naar Parijs zou zenden. Dit werd gebaseerd op de volgende factoren: 1. de Tsjechische aanvaarding van de Parijse uitnodiging, 2. de aanwij zingen, dat de Polen de uitnodiging ook zouden aannemen, 3. de bewijzen, dat de communistische partij de critiek, dat er bepaalde motieven achter het voorstel voor het economische herstel schuilden, had herzien. Men staat in Praag op het standpunt, dat Europa zich niet zonder hulp uit het buitenland kan herstellen, en dat, indien de Slavische landen van het Oosterse blok weigeren, deel te nemen aan het plan voor de economische hulp, de landen van West-Europa die hulp wel zullen krijgen en zodoende een voor sprong zullen hebben op het Oosten. Veel betekenis werd gehecht aan het feit, dat de Tsjechische regering, waarin de communisten het grootste aandeel hebben, de Parijse uitnodiging had aan genomen, zonder te wachten op de uit slag van de besprekingen, die door de Tsjechische premier, Klement Go'.twald, en de minister van Buitenlandse Zaken, Jan Masaryk, la'.er in de week in Moskou zullen worden gevoerd. De partijloze president van Tsjecho- slowakije, Edouard Benesj, heeft waar schijnlijk het uiteindelijke besluit sterk beïnvloed. De critiek van Moskou, waarin de na druk werd gelegd op de dollaroverheer sing met betrekking tot het plan Marshall, is uit de communistische pers verdwenen. De communistische bladen gaven het nieuws van de aanvaarding van de uitnodiging zonder commentaar. Minister Bevin herhaalde Dinsdag, dat de deur voor Rusland nog steeds open stond om deel te nemen aan de voorbe reidingen voor het plan-Marshall. Bevin verklaarde in een toespraak tot een Rotary club in Wandsworth, dat hij hoopte, dat de plannen, die nu uitge werkt worden, alsnog de grootste bij drage zouden zijn voor de eenheid on der de volken van Europa. „Men moet er voor zorgen, dat men niet boos of geprikkeld wordt," zei Be vin. „Onmiddellijk wanneer men heden ten dage zich dergelijke dingen aan trekt, heeft men de zaden gezaaid voor een nieuwe worsteling." Europa bloedt dood. Dit moet gestopt worden en bij dit stoppen moet men elk vooroordeel, hetzij godsdienstig, netzij ideologisch uitsluiten. Bevin wees er op, dat het uitermate lastig zal zijn te komen tot de Verenig de Staten van Europa. Hij zei verheugd te zijn, dat Tsjecho- slowakijr vertegenwoordigd is op de conferentie. Bevin voegde hieraan toe, dat hij ten zeerste gekant was tegen haarkloverijen en het vragen stellen aan de V. S„ zo. als. naar hij liet uitkomen, Rusland had willen doen. „Wij hebben besloten, dat wij er voordeel van zullen trekken. Ons nu vertellen, dat wjj Europa verdelen. is werkelijk nonsens" Bevin vervolgde met te zeggen van mening te zijn, dat het economische programma, dat mogelijk geworden is door het aanbod van Marshall, in grote mate zou bijdragen, misschien zelfs in onze tijd nog, te komen tot een inter nationale gemeenschap en zijn persoon lijk ideaal, een wereld-parlement. „Misschien zal ik het nooit beleven, maar tenslotte zal het leiden tot een werkelijk parlement van mannen, die door het volk gekozen zijn, die de we reld zullen regeren en leiden in vol maakte gelijkwaardigheid, waardoor de volkeren in harmonie zullen leven en zullen bijdragen tot de vooruitgang van de mensheid.'' In Voor-Indië heeft het staatsman schap overwonnen en het zal niet alleen de vrijheid krijgen, waarom het gevraagd had, maar het zal blijven in de Britse vereniging van landen. „Ik vind, dat het een prachtig ding is, het vervult je met een gevoel van blijdschap in deze generatie te leven en te zien, dat het lot van 400 millioen men sen beslist wordt door besprekingen, door verstand, door overeenstemming en niet door geweervuur." 88* Ijs Drie jaar geleden beschadigden de Duit sers de vlotbrug „Hel Stee" te Antwerpen. Thans is de 150 ton wegende brug weer gerepareerd Onlangs meldden wij, dat de recherche te Veisen een grote bon- nenzwendel in suikercoupures op het spoor was gekomen. Deze fraude beperkte zich niet alleen tot Veisen en naaste omgeving, maar vond zelfs haar vertakkingen in Brabant en Limburg.-Het hier om grote hoeveelheden, die in de zwarte han del gebracht, fantastische bedragen opleverden. Bij een onschuldige controle, verricht door een rechercheur van de Economi sche recherche, in de boeken ener en- gros-handelaar te Veisen, bleek, dat een Velsense broodbakker een coupure van 50 kg. had ingeleverd, terwijl juist broodbakkers nimmer in het bezit kun nen zjjn van dergelijke coupures, zulks in tegenstelling tot de banketbakkers, die uit de aard van hun bedrijf wél daarover kunnen beschikken. Na een kort verhoor van de bakker, leidde het spoor naar Heiloo, waar de lecherclïeurs zich naar een berucht zwart-handelaar begaven, die als hoofd dader van deze affaire aangemerkt moest worden. Bij een terstond ingesteld onderzoek bleek bedoeld heerschap niet thuis te zijn, zodat de rechercheurs besloten zich in de omgeving van het perceel verdekt op te stellen. Hun wachten werd spoedig beloond, want na een uurtje stopte bij bedoeld perceel een motorrij der, die na korte tijd binnen geweest te zijn, ijlings verdween in de richting Alkmaar. De rechercheurs wisten hem staande te houden en het bleek, dat de motorrijder in een tas de zwarte boek- India, Indo-China, Iran, j v Syrië en Turkije. i Uit uw succes, doch meer nog uit uw falen kunt gij voor uzelf voor deel trekken j houding van de leider van het complot vervoerde. Deze zwarte boekhouding bleek voor de heren funest te zijn, want hierdoor konden tot dusverre de bedrijvers van deze ergerlijke knoeierijen voor het me rendeel worden gearresteerd. Het onder zoek is nog in volle gang. Aangenomen mag worden, dat deze suiker voor velen een bitter nasmaakje zal hebben. Naar wij vernemen is het uitgestelde bezoek van H. M. de Koningin aan Drente thans bepaald op Maandag 14 en Dinsdag 15 Juli a.s. Vanmorgen half negen is tussen St. Maartenbrug en Burgerbrug een Naeo- aubobus, van de dienst Den OeverSeha- genAlkmaar, in een sloot gereden. De bus. die stopte om een passagier in te laten, draaide plotseling naar de linker kant van het wegdek. Met een forse zweai van her, stuur poogde de chauffeur de bus naar rechts te draaien, doch hij deed dit met zo'n kracht, daj de bus in een grote sloot aan de rechterkant gleed. Een der passagiers, die het ongeluk zag aan komen, zag kans tijdens de val uit de bus te komen en sloeg met een in de sloot drijvende klomp een der ramen stuk, waardoor alle passagiers de bus vei lig konden verlaten. Slechts de laatsteu, die uit de bus kropen, kregen een nat pak. De Daily Mail bracht Woensdag groot opgemaakt het bericht dat de verloving van Prinses Elizabeth en luitenant Philip Mounthatten, de vroegere prins Philip van Griekenland, Donderdag door Koning George VI bekend gemaakt zal worden Volgens het bericht, dat van de Atheense oorrespondent van de Daily Mail afkomstig is, werd gezegd, dat het nieuws van personen komt, die het meest nauwe contact met het Griekse koninklijke paleis onderhouden. Met betrekking tot de wenselijke uit breiding van de K.L.M.-diensten tot Oost-Europa, kunnen wij mededelen, dat het de bedoeling is, de dagelijkse dienst op Praag zodra mogelijk door te trekken naar Wenen. Ten aanzien van een iucht- verbinding met Hongarije wordt binnen kort een onderzoek ingesteld. Met de Sovjet-Unie zijn onderhandelingen ge voerd, waarbij in beginsel werd overeen gekomen, dat te Berlijn aansluiting zon worden gegeven op het Russische lucht net. Op vragen van de heer Deering betref fende een voornemen tot het verlenen van het subsidie voor lesuren voor godsdienst onderwijs aan de bijzondere gemeentelijke kweekscholen, heeft de minister van O., K. en W. geantwoord, dat hij de mogelijk heid overweegt, het subsidie van de ge meentelijke bijzondere kweekscholen te verhogen met de vergoeding voor een aan tal aan het godsdienstonderwijs besteedde lesuren. Voor de rijkskweekscholen bestaat een regeling voor het geven van gods dienstonderwijs, waarvan de kosten ten laste van 's rijks schatkist komen. De ge meentelijke en bijzondere kweekscholen, welke voor het geven van godsdienstonder wijs geen vergoeding van het rijk ontvan gen, bevinden zich dus thans in een on gunstiger positie dan de rijkskweekscholen. Om deze reden overweegt de minister de mogelijkheid deze discongruentie op te heffen. De zeven nazi-leiders Hess, Doenitz, Baldur von Schirach, Speer, von Neu- ratb. Funk en Raeder, die vorig jaar door het Geallieerde Hof voor Oorlogs misdaden te Neurenberg tot gevangenis straffen zijn veroordeeld, zullen binnen kort per vliegtuig van de NeurenDergse gevangenis naar de sombere, gefortili- ceerde gevangenis van Spandau 'Berlijn) worden overgebracht, doch de dag, waarop dit zal geschieden, wordt zorg vuldig geheim gehouden. Naar verluidt, zijn de zeven oor.ogs- misdadigers slecht te spreken over hun verhuizing, daar zij in de Neurenoergse gevangenis volop tabak kregen en .r.eer voedsel dan zij te Spandau zullen ont vangen. waar zij zullen zijn onderwor pen aan de strengere Duitse gevangenis- reglementen. In verband mgt het feit, dat 24 colli van de persoonlijke bagage van mevr. Eva Duarte de Peron in Genua zijn aangekomen gaat het gerucht, dat zij rechtstreeks per boot uit Genua naar Argentinië zal vertrekken, en zij zal af zien van haar plannen een bezcek te brengen aan Engeland en Frankrijk. Zij zou gebruik willen maken van de emi grantenschepen, die regelmatig tussen Genua en Buenos Aires varen. 'l 20 000 7952; f 2.000 7786; f 1.500 2444; f 1.000 12149, 21957; f 400 9464, 1530, 11165; f 200 7926, 9097; f 100 7128, 10400. 17404, 12669, 19345, 10567, 15487. <054, 11518,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1