Uitbreiding Amsterdamse waterleiding Transportleiding van naar Haarlem-Oost Naar politiebureau te Santpoort Er „Berg en Bosch'in het zilver T.B.C. in Haarlem loopt terug „PIONIERS'VARBEID AAN HET SPAARNE Twee Haarlemmers boawen een drie-tons boot VERTROUWENSMANNEN" OP ONZE VISSERIJVLOOT Huldigende woorden van de Kardinaal Gendarmerie thans punt van bespreking S het fïïïï'" .2.3.4.5. Consultatiebureau aan Ged. Oude Gracht dient vervangen te worden Regen ongewenste gast op de sportweek Taxi? Bel op 1 Volière te Velserbeek weer bevolkt SS -oS* WOENSDAG 9 JULI 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Zelfs zwemmen afgelast! Voetbalwedstrijd Fraaie zege van ZIAN 1 Burgerlijke Stand DISTRIBUTIENIEUWS Nieuwe plattegrond van Haarlem Eindexamen H.B.S. Uitspraken rechtbank Faillissementen Aanvoer aardbeien ongeveer gelijk aan 1946 Onderscheiding Waterpolo J. Westbroek tweede Wat zij willen? Ronselaar voor het Hof GENERAAL REDEMPTORISTEN IN NEDERLAND ZANDVOORT Roode Kruis-collecte DE BESPREKINGEN OVER HET PLAN-MARSHALL Met toestemming ONGEANIMEERDE MARKT K: begS iS: I i e*! k<w Uit het jaarverslag van de Haarlemse vereniging tot bestrijding der tuberculose lezen wij, dat het aantal leden op 1 Ja nuari van dit jaar bedroeg 11.146. Het consultatiebureau werd door 4898 (3762) inwoners van Haarlem bezocht. Van deze personen leden 260 (341) aan actieve tu berculose. Positief sputum hadden 77 (105) personen. Hieruit kan men conclu deren, dat een teruggang van tuberculose patiënten te constateren is. Door tus senkomst van het consultatiebureau wer den uitgezonden naar een ziekenhuis 68 (121), naar een sanatorium 125 (75) en naar Brederodeduin 86 patiënten. 1560 gezinnen hadden huisbezoek. In 462 (362) der gezinnen kwamen een of meer lijders aan long-tuberculose voor, gedeeltelijk ook van voorgaande jaren. De huisbezoekers legden 9710 bezoeken af. Ds woningtoestand in de gezinnen, waar huisbezoek werd verricht, was goed in 869 gezinnen, voldoende in 602, onvol doende in 110 en slecht in 13. Het jaar 1946 was financieel gelukkig, omdat de Emmabloemcollecte bijna f 12.000 op bracht en de Bond van Postduivenhou- ders met een wedvlucht f 6000 kon af dragen. Ook de contributiën nemen be langrijk toe. In enkele jaren tijds is de vereniging van noodlijdend betrekkelijk welvarend De weergoden moeten hebben samen gespannen om de voor gisteren vast gestelde wedstrijden van Haarlems Sportweek op een dusdanige wijze met hemelwater te besproeien, dat hiervan vrijwel niets terecht zou kunnen komen. Dit weinig galante optreden van heer Pluvius zal vooral ook de Engelse cri- cketters niet uitbundig hebben gestemd. Aan de Donkerelaan zou men de strijd aanbinden met Haarlem, dat voor deze wedstrijd de CVH-ers Roodt,- Zeeuwe, Keyser en Groot in de ploeg telde. Met Oates en West als openingspaar trokken de Derbyanen het eerst naar de wickets. Na slechts vier runs te hebben gescoord kon West ai gauw het paviljoen gaan op zoeken, waarna de free-hitter Johnson voor drie punten run-out ging. Achter eenvolgens verdwenen Shields 2), Col- lard (6) en Couwe (0) van de mat, zodat Oates, die fraai batten liet zien, nog slechts steun kon verwachten van de be faamde West-Indiër Frederick. Maar ook Frederick moest weldra zijn biezen pakken, toen Pirn Kruyt hem op Harm- sen's bowlen op schitterende wijze uit ving. Alleen Holmes hield even stand, doch ging op 17 hit-wicket. De onver stoorbare Oates had inmiddels kans ge zien met keiharde slagen een zestigtal runs te vergaren, waaronder 7 x 4, en toen de twee staart wickets voor acht runs waren opgeruimd was Oates op 69 not out gebleven uit een totaal van 114. Dit vrij lage totaal zou Haarlem mo gelijk een kansje hebben kunnen geven, maar toen Peschar en Kleefstra tegen vijf uur zouden openen, barstte de zo veelste bui los en moest men, nu defi nitief. het spel beëindigen. Egn zeer te leurstellend slot van een cricket-match, die met beter weer zulke goede sport had kunnen bieden. De bowling-cijfers van Haarlem luiden: Harmsen 6-44; Zeeuwe 1-4; Kleefstra 1-9; Roodt 1-15; Peschar 0-39. De voetbalwedstrijd tussen de elftallen van de Politie Sport Vereniging Haar lem en Bussum, welke op hgt sportter rein aan de Kleverlaan werd gespeeld, kon doorgaan, al waren ook hier de om standigheden alles behalve gunstig. De hevige wind deed veel afbreuk aan het spel en het waren vooral de Haarlemse politiemannen die hier mede niet goed overweg konden. Niet tegenstaande Haarlem overwegend in de meerderheid was. zag Bussum een kwar tier voor rust kans door Molenaar de leiding te nemen (01) Ook in de twee de helft was Haarlem sterker, maar slecht schieten en te hoog spel stonden goals in de weg. Uit een corner van Hartman slaagde Prent er ten laatste in het leer achter de Bussumse doelman te plaatsen, zodat dit treffen in een 11 gelijk spel eindigde. Voor de avonduren stonden athletiek- wedstrijden alsmede een propaganda- zwemfeest op het- program. De regenval was echter zó hevig, dat deze evene menten in zijn geheel moesten worden afgelast. De waterpolo-wedstrijd tussen HPC en ZIAN leverde een grote zegP op voor de Hagenaars, die dit, Jaar weer een ern stige gooi naar de titel doen. De HPC- ers hadden zich in de eerste helft, waar in ZIAN het tot óén goal had kunnen brengen, vrij behoorlijk geweerd, doch na de hervatting was het weldra een verloren zaak. De internationaal Cor Braasem stichtte met snelle rushes grote verwarring in de Heemsteedse gelederen en met twee doelpunten bracht hij de stand op 03. Tissen (tweemaal) en Vlothuizen maakten hierna het halve dozijn vol. Er is nu voor de Heemstede naren practisch gesproken geen kans meer om aan de degradatie te ont komen. De ploeg is inderdaad wel zwaar getroffen door het verlies van drie zijner beste spelers, die naar de vreemde ver trokken. De stahd luidt: ZIAN 6 5 1 0 11 27—8 SVH 4 3 0 1 6 18—9 IJ 5 2 1 2 5 18—11 HZ en PC 4 1 1 2 3 10—12 UZSC 4 I 2 3 7—15 HPC 6 0 0 6 0 3—35 GEBOREN: C. RuigrokVeen s„ A. Vissersd. Koninck d„ J. P. Neijts— Willems d., L. Guldemeester—Darano- wa d. ONDERTROUWD: F. J. Buschman en T. Kooij. GEHUWD: J. A. Hoekema en H. C. Letter. OVERLEDEN: C. L. P. d. Bloeme— Hofdijk, 86 j., Indischestraat, H. C. d. VriesSeeler, 53 j., Verspronckweg, J M. M. WoudRustemeijer, 42 j„ Kam perlaan. M. F. S. Schrama—Huskens, 72 JLeidschestraat. geworden, zodat zij aan noodzakelijke uitbreiding kan denken. In het kinder dagverblijf van Brederodeduin werden 60 kinderen opgenomen. De gemiddelde be zetting in het nachtverblijf was 113 pCt., in het dagverblijf 62 pCt. en in het kin- demachtverblyf 98 pCt. Het consultatiebureau aan de Ged. Oude Gracht is zo oud. dat in de nabije toekomst een nieuwe huisvesting, die meer aan de eisen voldoet, gezocht moet worden. DONDERDAG 10 JULI HAARLEM: Bonkaarten Ka tot en met Ker. HEEMSTEDEBonkaarten 912 uur LLi, 24.30 uur restant letter L. Extra bonnen jonge- en as. moeders letters H. I en J. De firma Eikelenboom en Zn. te Heemstede heeft uitstekend werk ver richt met de uitgave van een nieuwe plattegrond, met uitvoerige toelichting van Haarlem en omgeving. Deze platte grond is, in afwijking van vorige uit gaven. kadastraal, d.w.z. alle gebouwen en percelen zijn aangegeven in grijze ondergrondkleur. De plattegrond is ver vaardigd door het Bureau van Open bare Werken te Haarlem en omvat de gemeenten: Haarlem, Heemstede, Bloe- mendaal, Overveen, Aerdenhout, Bent veld, gedeeltelijk Vogelenzang, Haar lemmermeer en Santpoort. De kaart is uitgevoerd in acht tran- parante kleuren en is daardoor zeer dui delijk. Een bijbehorende stratenlijst be vat niet alleen een alphabetise volgorde van straatnamen maar geeft ook een overzicht van de voornaamste gebouwen en instellingen en alle inrichtingen van onderwijs. Vergeleken met de oude kaart is het jammer te moeten constateren, dat de gebruikte kleur rood te nadrukkelijk is, waardoor de meeste straatnamen met te lezen zijn. Met behulp van de bijbeho rende stratenlijst wordt dit euvel echter geheel ongedaan gemaakt. Aan de 2e Gem. H.B.S. met 5-j. cursus B, Santpoorterplein 28, Haarlem, zijn geslaagd voor het eindexamen 1947: mej, Th. Bossink en de heren H. Brüring, W Eichelberg, E. Krispijn, L. Krook, D. Kroon, A. van Loon, F. Baarslag. Afgewezen: 3 candidaten. De Haarlemse Arrondissementsrecht bank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de twee chauffeurs J. J. S. en A. J., die onlangs terzake diefstal in vereniging terecht hebben gestaan. De Officier van Justitie eiste toen tegen S. een jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen J. zes maanden onvoorwaarde lijke hechtenis met aftrek en zes maan den voorwaardelijk. De uitspraak luidde tien maanden gevangenisstraf voor S. en 8 maanden voorwaardelijke hechtenis voor A. J. met een proeftijd van drie jaar en bijzondere voorwaarden. Mej. C. v. B„ die een mantel en schoenen gestolen had ten nadele van haar zuster en'moeder en tegen wie een gevangenisstraf geëist, was van zes maanden, kreeg drie maanden met af trek. De Haarlemse Rechtbank heeft 8 Juli 1947 na gedaan verzet vernietigd het faillissement van; J. A. Vens, zaakdrlj- vende onder de naam Kunstnijverheids- industrie „de Vlamboog", wonende te Wormerveer, Soendastraat 7. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. M. D. Proper, advocaat en procureur te Haarlem. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. SPEELGOED VAN KORSJJENS SPEELGOED VAN KWALITEIT DE ZAAK VOOR HET BETERE SPEELGOED A. W. KORSTJENS. HOUTPLEIN 6. TEL. 1S992 Aan het einde van het aardbeien seizoen 1947 is het interessant de aanvoer op de veiling van de Coöp. .Tuindersvereniging Kennemerland" eens na te gaan en een vergelijking te maken met het vorig jaar. In dit seizoen werd totaal aange voerd 838.237 kg. met een opbrengst van f 1.090.520. de doorsneeprijs voor 1947 bedroeg f 130,10 per 100 kg.; in 1946 kwam 862.210 kg. aardbeien op de vei ling tegen 'n opbrengst van f 1.175.180,46, de doorsneeprijs lag vorig jaar iets ho ger en bedroeg f 136,30 per 100 kg. Dat het geldelijk omzetcijfer van Kennemerland, dat van 1946 benadert, is te danken aan het feit, dat de vroege aardbeien de Anna Paulowna of ,,zure", dit jaar niet door nachtvorst bescha digd zijn zulks in tegenstelling met 1946. Van de vroege aardbeien behoefde geen 40 pet. tegen vastgestelde prijzen aan de fabrieken te worden afgeleverd, wat de middenprijs ten goede kwam. Gecon cludeerd moet worden tot het telen van de soorten Moulin rouge en Ama zone ondanks de uitbreiding van cul tuur in 1945 en 1946 een matige cogst hebben gehad. Het heeft H. M. de Koningin behaagd onze vroegere stadgenoot, de heer J. H. Sauveur, thans woonachtig te Parijs te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, voor de vele en gewich tige diensten door hem als directeur- generaal der Offices Néerlandais in Frankrijk, gedurende de oorlogsjaren aan uitgeweken of reeds daar verblij vende Nederlanders bewezen. (Adres: Rue Galilée 39, Paris 16. Red.). In de eerste klasse competitie werd de wedstrijd gespeeld DWR 1—HZPC 1 (dames). Door toedoen van Greet Zieren ging de rust in met een 20 voorsprong Na de hervatting kwam HZPC meer op zetten en wist spoedig de achterstand om te zetten in een voorsprong 23; even voor het einde schoot Ria Verhagen in. De wedstrijd eindigde dus met 33. De reserves van beide verenigingen DWR 2HZPC 2 deelden eveneens de punten, aan beide zijden werd niet een maal de doellijn gepasseerd. Het einde kwam met 00. Het tweede zevental heren van DWR bond de strijd aan tegen HZPC 2 en moest in laatstgenoemde de meerdere erkennen; met 31 werd de wedstrijd door HZPC gewonnen. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Don derdag 10 Juli, des namiddags van 34 uur, door Egbert Vos, luidt: Passacaglia d kl. t., D. Buxtehude; Partita sopra: Jesu meine Freude, J. G. Walther; Prae. ludium en Fuga e kl. t„ J. S. Bach; a. Nufi komm' der Heiden Heiland, b. Wohl mir, das ich Jesum habe, J. S. Bach; Sonate c kl. t„ F. Mendelssohn; Vier intermezzi, H. Andriessen en Prae- ludlum en Fuga F gr. t„ Max Reger. Zoals is medegedeeld, zal de direc teur der gemeentewaterleidingen nog in de loop van dit jaar een rapport uitbrengen, waarin hij de intussen opgedane ervaring en de nieuwe in zichten, die zich op waterleidingge bied hebben baangebroken, zal ver werken en voorstellen zal doen voor een oplossing van het Amsterdamse waterleidingvraagstuk in groot ver band. Hoe ook de conclusies zullen zjjn, die uit dit rapport zullen wor den getrokken en in welke richting ook de oplossing zal worden gevonden, vast staat, dat met de behandeling van de nieuwe voorstellen en met het gereed komen van de werken, tot welker uitvoering zal worden beslo ten, een tijdvak van 5 a 6 jaren zal zijn gemoeid, zo delen B. en W. van Amsterdam de raad mede. Intussen moet het bedrijf kunnen blij ven voldoen aan de eisen van het water verbruik. De capaciteit der winnings- en transportmiddelen kah thans worden ge steld op een maximum-levering van 45.000.000 M3. per jaar. Na de bevrijding was het voorlopig moeilijk, het te ver wachten waterverbruik te begroten en is aangenomen, dat nog enige jaren het stijgende verbruik zou kunnen worden opgevangen. Het verbruik in 1939 bedroeg rond 40.000.000 M3., waarvan uit de duinen 23.000.000. uit de plassen 15.000.000 en door de bronwaterleiding te Hilversum 2 000.000 M3. werd geleverd. In 1946 is verbruikt 39.900.000 M3. In de eerste vijf maanden van 1947 is echter reeds 1.900.000 M3. meer verbruikt dan in dezelfde perio- In een open wedstrijd door de Vetera- r.envereniging van Amsterdam georgani seerd en die over een afstand van 62 km. ging, verschenen aan de start 26 renners. Na 17 km. namen Wijnberg en Westbroek 'n voorsprong, die zij regelmatig vergroot ten. Met de eindspurt in het zicht liep de ketting van Westbroek's fiets, waar door hij zich met een tweede plaats te vreden moest stellen. De uitslag werd als volgt: 1. C. Wijn berg ((Amsterdam) tijd 1 uur 46 min. over 62 km. Op 200 M. 2. J. Westbroek (Haar lem). 3de op 2 min. 20 sec. Krijgsman (Den Haag). Er is een wedstrijd gehouden tussen Haarlemse en Leidse dansleraren. De Haarlemmers waren over het algemeen beter getraind dan de Leidenaars en zagen in alle dansen hun meerderheid uitgedrukt met als eindstand: Haarlem 232 ViLeiden 220punten. Voor Haarlem kwamen de volgende leraren op het parket: Fortgens, Griek, Klaster, v. d. Moolen Sr., SaJlé, Schro der en Zeeuwe. Verschenen is het rapport van de af delingen uit de gemeenteraad van Vel- sen betreffende het onderzoek van de begroting 1947 en de memorie van ant woord. Bij de algemene beschouwingen zijn opmerkingen gemaakt over de sa menstelling van het college, de schul den, de noodlijdendheid en de salaris sen van het personeel, alle zaker., waar in de gemeenteraad zelf weinig veran dering kan brengen. Met de opmerking, dat een wethouder in het volle leven moet staan en niet de hele dag op het raadhuis behoeft te zitten, kunnen B. en W. instemmen. In het algemeen is het onmogelijk het wethouderschap te combineren met een functie in loondienst. De stichting van een politiebureau te Santpoort is in voorbereiding. Het onderzoek van alle schoolkin deren oP t.b.c. is geschied. Hoewel een badhuis in IJmuiden-West wen selijk is, is een dergelijk plan thans nog niet te verwezenlijken. Het college zal gaarne overgaan tot het stichten van een kraamvrouwen inrichting, doch het heeft nog geen ge schikte gelegenheid. Het vraagstuk der volkshuisvesting is voor een deel opge lost door de nieuwe wet op de woon ruimte. Het dempen van de sloot langs de Hoofdstraat te Santpoort is nog niet van de hoogste urgentie. Gewaakt zal worden tegen onhygiënische toestanden. De bestrating van de Noorderdorpstraat te Santpoort zal herzien worden. Met de bevolking der volière in Velserbeek is een begin gemaakt. Het stichten van een bescheiden museum met een histo rische verzameling heeft de aandacht van het college. x -vanavond zal het Spaarne, mits het niet geheel wil omvatten, wat het slechts ten dele is gegund, een zeilboot meer dragen. De drietons „Pionier", snel en zeewaardig, gaat uit naar bevaarbare wateren. Het is een brok geschiedenis deze „Pionier", en tij draagt haar naam met ere. Want twee Haarlemmers hebben er sinds December aan gewerkt en wat vanavond in het Spaarne te water wordt gelaten is een stuk werk dat van spanning tot spanning onder hun handen is gegroeid. Zy bouwden deze boot zelf! De wereld zal er niet eerder door vergaan; geen huisdeur valt er bij In het slot. Maar het heeft zin zy kiest niet ais van een leien dakje het ruime sop. van deze boot te verhalen: Verhaalt men van een boot dan ver haalt men van zijn bouwers. Of liever: zij verhalen zelf. Uw ver slaggever, gisteravond dwalend in de Omvalspoort, ontdekte al spoedig de lage ruimte, waar de „Pionier", mastloos en zonder tuigage, zich tot de balken aan de zoldering verhief. Wij baanden ons een weg naar de makers: Willem ter Mets en Pim Koot, de een schrijlings ge zeten op het dek, de ander, zwaaiend en strijkend met de verfkwast. Hadden zij het "el op ons begrepen? Er zijn potten bakkers en pottenkijkers en een journa list, met hoeveel innemende nieuwsgie righeid ook gewapend, zinkt weg In nietswaardigheid by een „Pionier", die straks het zelfde zal doen in het Spaar ne. De heren stondein de nietswaardige echter vriendelijk te woord, zy boden hem geurige thee en verzochten na zich de schoenriem te hebben ontbonden, barrevoets in de kajuit te klimmen, die niet dan via een wankele ladder kon worden bereikt. Daar zetten zij zich op hun gemak neder en zy wezen de slaap plaatsen, vier in getal, die deze kajuit bevat; met een zwaai aan de zwengel toverden zy water te voorschijn in een bevallig aanrecht. Ook verklapten zy het geheim van het Butagas, dat. ln bussen meegevoerd, voor het bereiden der war me maaltyden zal stromen in hun com- foor. En vervolgens lichtten zij planken op, onthulden verborgen geheimen en vertelden en passant, dat er in de boot niet minder dan zesduizend klinknagels zy'n verwerkt. De mast heeft een lengte van negen meter, de boot zelf niet min der. Een ton weegt de kiel. De kiel, daar valt iets over te vertellen. „De kiel heeft ons hoofdbrekens bezorgd, vertelt Willem ter Mets, Wy hadden zo onze berekeningen gemaakt en toen wij by de gieters kwamen zeiden wy, dat ze een ton halen moest. Maar de kerels schud den het ho°fd en voorspelden amper zevenhonderd. Zyn wij er dan zo naast, dachten wy. We hebben in angst en vrezen zitten wachten, maar toen die kiel thuis kwam, woog ze precies negenhondcrdachtennegeiitig kilo. Dat was dus 'n meevaller: onze enige zorg maakte ruim baan. En voor de rest valt er eigenlijk niet zoveel te vertellen. Alleen, als u zet, dat we zesduizend klinknagels ver werkten, vergeet er dan ook niet tdj te vermelden, dat ze ons 1087 maal hebben gevraagd hoe we de boot in 's hemelsnaam uit deze plaats kry- gen. We weten het zelf eigeniyk ook niet, maar als alles lukt, zal dit ook wel lukken." Zou het? Ook wij zien er nog geen gat in en toch zal de „Pionier" Woensdag tegen zes uur bij de Dubbele Buurt ln het Spaarne te water worden gelaten. Er zal een auto aan te pas moeten komen en een hyskraan ook, dunkt ons. Natuur- ïyk Is de boot dan nog niet klaar. Vier en dertig meter zeil wachten nog om ge hesen te worden en dan zijn er die uiter lijke verfraaiingen. Maar het monniken werk is klaar. Pim Koot en Willem ter Mets hebben er al hun vrije tijd aan besteed. Spanningen braken en moesten opnieuw gebogen. Berekeningen faalden en vergden nieuwe tyd- Nachten werkten zij door als zy er hun zinnen op hadden gezet. Uit een knokerlge warboel groeide een sterke „Pionier". Het geurt naar verf en vers hout in de werkplaats aan de Omvalspoort. De slanke groen-witte boot nadert haar voltooiing. En wat of de heren nu met die boot willen? zy grinniken maar eens en niet dan met moeite krygen wij los, dat hun blik al reikt naar de Olympiade van het vol gend jaar. Maar eerst zyn zy toch van zin naar Engeland te varen, omdat een zeewaardige boot de zee bevaren moet. ..Als ie tenminste niet meteen in het Spaarne duikelt," zeggen zy, te zeer op gaand in de fraaiigheid van dit denk beeld om er een ogenblik in ernst aan te geloven. Natuurlyk kunnen zy met hun berekeningen fouten hebben gemaakt, die eerst straks aan het licht komen. Maar het water van het Spaarne zal niet, zo als wy, de boot van boven zien. Het ïykt, uw verslaggever ten enenmale uit gesloten. „Nu. vaarwel!" roepen wy hen toe. En wij gaan. Vanavond zullen wl) de „Pionier" wederzien- Rustig dobberend op de golfjes van het Spaarne. En met de wetenschap, dat deze openbaarmaking van in tilte gestelde grote werken, voor ons de belofte inhoudt van ook een reisje met de „Pionier". Al was het al leen maar om er verslag van te maken! de in 1946. Het voor 1947 te verwachten verbruik komt derhalve vermoedelijk bo ven 44.000.000 M3., waarmede de maxi mum-capaciteit bijna is bereikt. Daar het noodzakelijk is, over een zekere marge te beschikken en voorts moet worden aan genomen, dat het waterverbruik zal blij ven stijgen, achten wij het noodzakelyk, dat rekening wordt gehouden met een jaarverbruik van 50.000.000 M3., zodat maatregelen dienen te worden genomen, ten einde 5.000.000 M3. per jaar meer te winnen, dan met de huidige middelen kan worden geleverd. Aangezien zonder de uitvoering van kostbare werken het leveringsvermogen van de plassen is beperkt tot 18.000 000 M3. per jaar en de capaciteit van de bronwaterleiding te Hilversum niet bo ven een jaarlijkse levering van 2.000.000 M3. kan worden opgevoerd, moet de toe neming in het verbruik volledig door de duinen worden geleverd. Met de aldaar bestaande winningsmiddelen kan thans 25.000.000 M3. per jaar worden gewonnen Ten einde de levering van 5.000.000 M3 per jaar meer mogelyk te maken, zullen op een reeks van 40 bestaande bronnen langs het Noordooster Kanaal electrische bemalingsinstallaties moeten worden aan gebracht. In verband hiermede en ter verbetering van het beheersen van de grondwaterstanden zal het voorts nodig zijn, in dat kanaal nabij de Oranjekom een atuw te maken. Naast de styging van het jaarverbruik dient in ogenschouw te worden genomen de styging van het maximum-dagver- bruik. Hierby komt de capaciteit van de transportleidingen mede in het geding Een jaarverbruik van 50.000.000 M3. komt overeen met een gemiddeld dagverbruik van 135.000 M3. De bedrijfservaring heeft geleerd, dat met 150 pCt. daarvan moet worden gerekend voor de aanvoer op maximum-dagen. Hiervoor schiet echter het vermogen der transportleidingen te kort, hetgeen kan worden verholpen door het leggen van een nieuwe (vierde) trans portleiding met een diameter van onge veer 1000 mm. van het pompstation Lei- duin naar Haarlem-Oost. Een aanneme lijke aanbieding voor de levering van de materialen voor deze leiding is reeds ver kregen. B. en W. wijzen er nog op, dat, in welke richting de plannen voor de nieuwe waterleiding ook zullen gaan, laatstbe doelde werken steeds hun waarde voor het bedrijf zullen behouden en dat ver der gaande voorstellen in deze zin eerst aan de raad zullen worden voorgelegd, nadat het rapport van de directeur zal zyn beoordeeld. Resumerende zullen dus de volgende werken moeten worden uitgevoerd: het maken van bemalingsinstallaties op 40 der bestaande bronnen Iangs het Noordooster Kanaal en van een stuw in dat kanaal nabij de Oranjekom; het leggen van een transportleiding van het pompstation Leiduin naar Haar lem-Oost. De kosten worden hegroot op f 210.000 en voor de transportleiding op f 1.250.000. Voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof stond gistermorgen de 50-jarige oud-gezagvoerder ter koop- vaardU J. V. terecht, die in 1940 dienst nam bij de z.g. Hafenüberwachungs- stclle in Amsterdam, waar hij aan- vankelijk als tolk en adviseur fungeer de. In 1939 was verdachte luitenant ter zee 2e klasse bij de marine geweest, en voerde hij het bevel over een boot die in de Zeeuwse wateren bewakings diensten verrichtte. „Vond u het oirbaar," zo vroeg de pre sident mr. v. Vugt, „om direct na de capitulatie naar de vyand over te lo pen?" Verdachte antwoordde geen an dere keuze te hebben gehaij. Bovendien was hy van mening geweest in zijn func tie iets voor de Nederlandse belangen te kunnen doen. In April 1941 ging verdachte naar IJmuiden, waar hij bij de Duitse auto riteiten bepleitte dat de Nederlandse vissersboten buiten de 3-myis zone zouden mogen vissen. Hetgeen door hen werd toe gestaan op voorwaarde dat op iedere schuit een vertrouwensman zou meegaan, die voor hen (de Duitsers) belangryke berichten over vijandeiyke convooien, mijnengevaar, en weerberichten naar Nederland zou doorzenden. Verdachte was toen van die „Vertrouwensmannen" gaan werven. Pres.: „Wat was dat eigeniyk, zo'n vertrouwensman?" Verd.: „Ik zou het u niet kunnen zeg gen, mijnheer de president." Maar even later wist hij toch wel te vertellen dat de Duitsers de vertrouwensmannen mot de vissers meestuurden, om „zekere vei ligheidsnormen" in acht te nemen. Maar mr. Van Vugt geloofde niet in die „roerende zorg" van de bezetter. De gteuigen charge, onder wie vele ejf-vertrouwensmannen, die gisterenallen beurtelings in het verdachtenbankje moesten plaats nemen, lieten er echter geen twijfel over bestaan, dat zij door verdachte van het begin af volledig wa ren ingelicht. Volledige zekerheid hieromtrent ver schafte de Duitser SWauch, de leider van de Marine-Abwehrstelle in Neder land, die zei dat het doel van het in stituut van vertrouwensmannen, niets anders en niets minder was dan het ver schaffen van inlichtingen over de Engelse marine. Daarvoor en daarvoor alleen werd de IJmuidense vissersvloot ge bruikt. En verdachte was daarvan op de hoogte geweest. Na de schorsing hield de procureur fiscaal, mr. Besier, Dinsdagmiddag voor het Bijzonder Hof te Amsterdam in de zaak tegen de ronselaar van „vertrou wensmannen'» voor de Duitse spionnage ter zee, zijn requisitoir en een uiteen zetting over de Marine-spionnagedienst district Amsterdam. De vertrouwenslie den moesten alles melden, wat voor de Duitse oorlogvoering van belang kon zyn. In de practijk kwamen de inlich tingen hoofdzakelijk neer op het door geven van weerberichten, doch de pro cureur-fiscaal gaf als zyn mening te kennen, dat het eigenlijk niet zo belang rijk is, welke inlichtingen er gezonden werden. De opzet was spionnage en de bereidheid hieraan mede te doen, was aanwezig. Dat Duitse officieren aan een dergelijke inlichtingendienst medewer ken, is van hun standpunt bekeken, volkomen normaal. Het zich op de ïioog- te stellen van de bewegingen van de vij and behoort tot de taak van het leger. Maar wanneer Nederlanders zich voor deze dienst inzetten, krijgt de zaak een heel ander aanzien. Mr. Besier verweet verdachte in het byzonder zijn politieke instelling. Verdachte was voor de oorlog in 1933 en 1934 N.S.B.-er en sloot zich in 1941 opnieuw by de beweging aan. Hij heeft niet geschroomd na de capitu latie als marine-officier in dienst te tre den by de Duitsers. De procureur-fis caal kon niet aannemen, dat verdachte niet geweten zou hebben, waarvoor hij de vertrouwenslieden aanstelde en eiste tegen V. 5 jaar met aftrek en ontzetting van alle burgerlyke en politieke rechten voor de tijd van het leven. In de avondzitting kwam als eerste der vertrouwenslieden in de verlachten- bank B. J. uit Amsterdam, die van Maart 1942 tot Augustus 1943 de belan gen had behartigd van zyn collega's ver trouwenslieden, die in opdracht van de Duitsers radioberichten van zee uit naar Nederland of Duitsland doorgaven. Tegen deze verdachte werd 4 jaar met aftrek en ontzetting uit alle rechten voor het leven geëist. Een zwaardere straf, namelyk 10 jaar met aftrek en ontzetting uit alle rech- en voor het leven, eise de proc.-fiscaal tegen C. van E. uit Leeuwarden, die evenals de andere vertrouwenslieden van de „Abwehrstelle" als marconist aan boord der vissersschepen berichten aan de Duitse legerleiding doorgaf, die in het belang van de Duitse oorlogvoe ring noodzakelijk waren. In zijn requi sitoir zeide de procureur-fiscaal, dat hij Verdachte in het bijzonder aanrekende, dat hij zich in April 1945, toen hy op last van de Duitsers een radioverbinding onderhield niet Hilversum, bereid had verklaard, ook na een eventuele bezet ting door de geallieerden in de omge ving van Leeuwarden een radioverbin ding voor spionnagedoeleinden te biyven onderhouden. J. H. uit Amersfoort hoorde 9 jaar met aftrek cn ontzetting uit alle rech ten voor het leven tegen zich eisen. Verdachte had in Woerden, als marco nist een radiozender voor de Duitsers bediend. Evenals Van E. had deze ver dachte zich bereid verklaard, by even tuele geallieerde bezetting van Woerden, deze radiodienst voor spionnagedoelein den verder te onderhouden, opdat de Duitsers, wanneer zy uit de omgeving van Woerden verdwenen zouden zyn, daar toch nog een vertrouwde spion zouden bezitten. De zitting werd hedenochtend voort gezet. /EEiS AAK „De grote waardering voor uw dien sten is voor H. M. de Koningin aan leiding geweest u te onderscheiden met de Orde van dc Nederlandse Leeuw." Met deze woorden besloot gistermorgen de minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, zyn toespraak tot dr. W. Bronkhorst tijdens de grote herden kingsvergadering in het Jaarbeursge bouw te Utrecht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Sanato rium „Berg en Bosch" Vooral de aanwezigheid van Z. Em. Joh. Kard. de Jong bracht veel luister by aan deze bijeenkomst. Onder de tal rijke aanwezigen bevonden zich o. m. prof. Aalberse, de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.S.B., de heer An driessen, voorzitter van de K.V.P., en nog vele andere autoriteiten. In zijn korte toespraak zeide zyne Eminentie, dat de verpleging van zieken en onge- lukkigen altijd een der schoonste uitin gen is geweest van ons katholiek ge loof. Het aantal katholieke ziekenhuizen over de gehele wereld is dan ook on telbaar. Maar vandaag verdient het Sa natorium „Berg en Bosch'" toch zeker Pater dr. L. Buys C.s.s.R., de pas ge kozen generaal van de Redemptoristen, arriveerde hedenmorgen per K.L.M.- vliegtuig uit Londen op Schiphol. Dit betekende het eerste bezoek van pater Buys aan zijn vaderland, nadat hij 30 April j.l. in Rome tot het hoge ambt van generaal geroepen werd. Pater Buys, die terugkeerde van een reis naar Ierland, waar hy zyn voorganger, pater P. Murray, naar diens woonplaats, Limmerlck, vergezeld had, was in Londen reeds verwelkomd door pater Ch. Donker C.S.S.R., provinciaal van de Redemptoristen in Nederland. Op Schiphol waren behalve de familieleden van de generaal onder wie zyn broer, pastoor J .P. Buys uit Wassenaar ter begroeting aanwezig de vlce-provincl- aal pater L. Sont C.s.s.R. en de paters C. Verheijen C.s.s.R. en J. Hamers C.s.s.R., respectievelijk secretaris van 'de generaal en procurator. Namens de K.L.M. waren de heren J. Vingerhoed en A. Hanlo aanwezig. De nieuwe generaal zal veertien da gen in Nederland blyven ter visitatie, maar ook om een bezoek te brengen aan zijn geboorteplaats Middelharnts Daarna gaat pater Buys via België en Frankryk naar Rome, van waaruit hy een wereldreis zal maken, die drie Ja ren zal duren. De Rode Kruis-collecte heeft, J.l. Zater dag te zaadvoort opgebracht f 1182, r was eens een jongeman, die be sloot meester in de rechten te worden. Vol goede moed verdiepte hij zich in dictaten en juridische proble men en met spanning wachtte zijn omgeving op de grote dag der promotie. Helaas zullen zeer velen een dergelijke plechtigheid niet meer mee kunnen ma ken. want de jongeman is thans zestig geworden en hij is nog steeds van beroep student. Dezer dagen drong nu het ge rucht tot mij door, dat hy zijn titel had verkregen, waardoor de rechtszekerheid van ons arme volk belangrijk versterkt zou zijn. Ik belde hem op. „Zegmoet ik je gelukwensen?" „Je bent een maand in de war", ant woordde hij, „de borrel is op en schrijf in je boekje, dat ik 6 Juni jarig ben." „Maar is het dan niet waar. dat je gepromoveerd bent?" Hy schaterde van het lachen. „Er gaan zoveel geruchten" zei hy. „je moet niet alles geloven. Nee hoor, er is niets aan de hand, maar ik heb geduld Dit verhaal zal u misschien maar ma tig interesseren. Ik heb het niettemin verteld, omdat ik gisteren een soort- gelyke ondervinding heb opgedaan met iemand, die weliswaar al op jeugdige leeftijd gepromoveerd is en thans de ti tel professor draagt, maar die toch „Hallo? Ja, ik wou professor Bronner gaarne even aan de telefoon hebben." „Ogenblikje, ik zal U verbinden.'" „Gelukkig dat ik u tref, professor; ie mand uit uw onmiddeliyke omgeving heeft me zoeven verteld, dat het Hilde- brand-monument, dat in de Haarlem merhout geplaatst zal worden, gereed is en dat het in de Academie van Beelden de Kunsten staat opgesteld." Tussen haakjes, ik mag van iedere le zer verwachten, dat hy weet, dat prof. Bronner al meer dan een kwart eeuw met dat monument bezig is. Nu zou men veronderstellen, dat de prof. met een blyde klank ln zijn stem zou verklaren, dat het waar was of byna waar. Niets van dat alles. Hij zei met een blije klank in zijn stem: „Meneer, er gaan zoveel geruchten, gelooft U toch niet alles. Ik verklaar U plechtig, er is niets aan de hand." Geslagen en onthutst zakte ik in de stoel achter m'n bureau in elkaar. „Is er wat met je?" informeerde een medelevend collega. „Neen" bitste ik, „er is niets aan de hand. Hoe is 't mogelijk!" Hedenmorgen zyn te 's-Gravenhage besprekingen begonnen tussen Neder landse experts van de departementen van Buitenlandse Zaken, Economische Zaken en Financiën met experts van België en Luxemburg ter voorbereiding van de besprekingen over het plan- Marshall, welke in de volgende week te Parys zullen worden gehouden. Als voorzitter van ae Nederlandse exj. treedt op dr. Hirschfeld. s°ein een r een büzondere vermelding. De katho lieke abeiders hebben vaak hun kracht getoond, o. a. door hun houding tijdens de bezetting, maar ook in de oprichting van het Sanatorium „Berg en Bosch", waar meer dan 12.000 patiënten werden verpleegd. Het bewyst, dat op onze ar beiders gebouwd kan worden. Moge God dit prachtige werk met Zijn onmisbare zegen blyven steunen. Na nog tal van sprekers hield tenslotte de heer P. J. S. Serrarens de feestrede. Hij gaf een beeld van de ontwikkeling van „Hei-wonnen Levenskracht" ln de K.A.B. en het werk, dat door dezo stien- ting is verricht. Spreker legde vooral de nadruk op de grote verdiensten van dr. Bronkhorst en zeide, dat het de grote verdienste van dr. Bronkhorst is, dati hij aan het werk van het sanatorium en daarmede aan zich zelf de eis gesteld heelt, de grootste zorg en liefde te verbinden met zo diep mogelijk wetenschappelijk inzicht. Spreker dankte voorts allen, die bij het sanatorium betrokken zijn en spe ciaal de zusters Dominicanessen. Het geschil over de gemeenschappe- lyke gendarmerie bespreekt Setiadjit thans met Van Mook en zyn adviseurs. De conferentie begon vandaag tegen de middag. Het is, naar vernomen wordt, moge lijk, dat een compromis wordt bereikt, waarby de Nederlanders zich verbinden binnen hun eigen gebied te blyven, doch anderzyds de bevoegheid zouden krygen, met toestemming der republi keinen, militaire politie te zenden naar elk gebied waar onrust heerst. De Nederlandse regering heeft, aldus meldt Reuter, heden de Indonesische Republiek verzocht haar belofte gestand te doen door de staking van de vijande- lykheden op Java en Sumatra te ge lasten. Dit verzoek een voorbereiden de maatregel voor de vorming van de interim-regering werd gedaan tijdens bovenvermelde vergadering van Van Mook met Setiadjit. Setiadjit zal he denavond naar Djokja vertrekken. Dr. H. Evatt, de Australische minister van Buitenlandse Zaken heeft de „goe de diensten" van zyn regering aange boden voor de onderhandelingen tus sen de Nederlanders en de Indonesiërs. Amsterdam. 8 Juli 1947. Vandaag konden zowel de aandelen Kon Boot als de stockdividenden en de claims krachtig ln koers herstellen. De handel ln Scheepvaartaandelen was echter met groot en een betrekkelijk gering aanbod drukte de koersen. Ook industriële aandelen waien Het geanimeerd De Indische fondsen konden na een prijshoudende opening ln het verder ver loop enkele procenten aantrekken. (Van JVas i ^eil: f ^lderer ^rdba °p v ?5lïunisÈ ^iciële gttaat r's tuss r> h. t>Ve Sen ?s< Let <eide üe k a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2