Bom aan cafédeur bevestigd COMMUNISTISCH COMPLOT IN ATHENE? Derde luchtvaartsalon in Brussel Nieuwtje van Fokker, motorige S. 13 trainer 1 Prinses Elizabeth verloofd met It. Philip Mountbatten Geheimzinnige explosie te Breda Zekere teleurstelling in Suriname Wantrouwen is misplaatst FRANKRIJK ZAL ZICH SPOEDIG HERSTELLEN Massa-arrestaties in Griekenland De conferentie te Parijs Engelse éénzitter voor 5000 gulden Conferentie in Djokja VLIEGENDE SCHIJF OOK IN ONS LAND? Tol hoold en hart Leden van Kommando- Frank veroordeeld R.K. bouwpatroons te Tilburg bijeen Tolunie wil afschaffing handelsverdragen donderdag 10 juli 1947 o 69ste JAARGANG No. 23894 Beleid in Londen Mr. Steenberghe wenst diepgaand onderzoek Het weer. RoemeniëJoegoslavië, Polen en Hongarije komen niet Samenstelling der interim-regering Benoemingen te Baitavia „IEDERE DAG EEN FLINK PAK SLAAG" Sportieve prinses Elisabeth Onregelmatigheden Zijn bruid vermoord Veertien jaar geëist Eén maal doodstraf, één maal levenslang BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Toen de ^4-jarige De L„ wonende boven café "Suisse te Breda, Woens dagochtend omstreeks zeven uur naar zyn werk wilde gaan, geschiedde, zo als wy gisteren reeds meldden, een noodlottige ontploffing, waarbij de jongeman werd gedood. Aanvankelijk meende men, dat een tuurstoffles in het café was gesprongen, öoch thans heeft een streng onderzoek <ier justitie een en ander uitgewezen, Oud-minister Steenberghe, die zich tnomenbeel aan boord van de „Wester- darn" op weg naar Nederland bevindt, heeft verklaard, geen afschrift te heb ben ontvangen van het verslag der Re kenkamer, waarin critiek wordt uitgeoe fend op het beleid der Lor.dense Kabi netten en waarin o.m. wordt gezegd, dat Verschillende missies, in het bijzonder die, werkzaam in de V. S. en Engeland, buitensporige uitgaven zouden hebben ge daan. De economische en scheepvaart- tommissie, waarvan ik als voorzitter fungeerde, aldus mr. Steenberghe, heeft steeds gewerkt onder een strenge finan ciële controle van de Ned. Regering. De beer Steenberghe gaf de verzekering, dat gaarne zijn medewerking zou verle den aan een aanvullend onderzoek, dat, ^at hem betreft, niet diepgaand genoeg Sou kunnen zijn, want dit zou z.i. de gaarde aantonen van bepaalde laster lijke commentaren in Nederlandse dag bladen met betrekking bot het beleid, door zijn missie gevoerd. waardoor dit gebeuren in een zeer schril licht komt te staan. Er is n.l. gebleken, dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag tot nu onbekende personen zich toegang tot dit café heb ben verschaft en binnen een ravage heb ben aangericht onder de inventaris, welke kortelings geheel was vernietigd, daar het café op zijn heropening wachtte. Met gele verf was over de muren en stofferingen gestreken, terwijl aan de cafédeur een bom was geplaatst, welke bij de opening der deur door het slacht offer L., die ongelukkigerwijze ditmaal zijn weg door het café had gekozen, ex plodeerde. Dr. van Ledden Hulsebosch alsmede enige deskundigen op het gebied van ex plosieve stoffen uit Den Haag zijn in de loop van de dag te Breda aangekomen, terwijl buiten de Bredase recherche ook mr. Bosch aan het onderzoek deelneemt. Over de beweegredenen, welke tot deze laaghartige daad hebben geleid, tast men volkomen in het duister. Het gebeurde heeft in Breda grote opschudding ver wekt. Verwachting tot Vrijdagavond: Matige wind uit Westelijke rich tingen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen. Latep brekende bewolking met enkele regenbuien. Weinig ver andering in temperatuur. Zon 4.3228.58, maan 24.27—13.03. Generaal De Gaulle heeft op een lunch van de Brits-Amerikaanse persvereniging verklaard, dat een nauwe samenwerking tussen Engeland en Frankrijk nodig is om te komen tot een werkelijk betrouw, baar en doelmatig opbouwplan voor Europa. Hij voorspelde, dat voor Frank rijk de dag nabij is, waarop het de po gingen tot eigen reorganisatie met sue. ces bekroond zal zien. De Gaulle waar schuwde voor een totalitaire ideologie als de Russische, die overal in de wereld de beschikking heeft over georganiseer de groepen. „Enige van mijn voorspellingen heeft men in het verleden geprezen. Thans voorspel ik dat de dag niet ver meer is dat Frankrijk zichzelf zal wensen op te richten en dat zij zich zelf een nieuwe organisatie zal geven welke dit mogelijk zal maken In totaal zouden thans volgens schat ting van sommige waarnemers te Athene, ongeveer een vijfduizend personen in vuurwerk achter de ruines. In Frankfurt in de Amerikaanse bezettingszone werd een 'Tote actie gevoerd voor het herstel van de stad. Aan het slot van de actie staken de Amerikanen een vuurwerk af, dat schitterde tegen de macabere ruïnes Griekenland gearresteerd zijn, in verband met aanwijzingen, welke de politie in handen gekregen zou hebben, over een communistisch complot. Woensdagavond duurden de arrestaties nog voort, in het gehele land zowel als in het leger. Men verwacht, dat de gearresteerden berecht zullen worden wegens hoogverraad. Duizenden gearresteerden werden Woens dagavond ingescheept voor overbrenging naar het eiland Spithaiia in de Saro- nische Golf (Golf van Aegina). De waarnemend minister van Binnen landse Zaken, Kanellopoelos, verklaarde tegenover Reuter-correspondenten, dat de regering in het algemeen belang tot onverwijld optreden genoodzaakt was. Volgens, inlichtingen van regerings zijde omvatte het plan der communisten een order van de guerilla-leider Markos aan veertien communistische „batal jons" binnen Athene om in opstand te komen. Troepen van het geregelde leger, die de politie hebben bijgestaan, waren Woens dagavond nog steeds in het geweer, ter wijl de wachtposten bij de openbare ge bouwen verdubbeld waren. Waarnemers noemden de massa-arrestaties een „ver nietigende slag" voor de Griekse com munisten, die reeds verzwakt zijn door massa-arrestaties op 4 Maart J.l. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken te Washington, Konstantin Tsal- daris, heeft een onderhoud van bijna twee uur gehad met de minister van Buitenlandse Zaken der VB., Marshall. Polen, Joegoslavië, Roemenië en Hon garije hebben besloten geen gehoor te geven aan de uitnodiging tot deelname aan de Parijse conferentie. Een woordvoerder van de Finse le gatie te Londen heeft vandaag ver klaard dat berichten, volgens welke Fin land reeds had besloten de Brits-Franse uitnodiging te aanvaarden, voorbarig zijn geweest. Het Finse kabinet zal van daag bijeenkomen om een beslissing te nemen. (Speciale berichtgeving) Vrijdag j.l. werd in Brussel in het Palais du Cinquantenaire de derde inter nationale luchtvaartentoonstelling geopend door een viertal ministers in gezelschap van verschillende buitenlandse luchtvaart-attaehé's. België was tegenwoordigd door de Sabena die een grote fraaie stand ha,l ingericht en a®r de Belgische luchtmacht die o.a. een Spitfire en een Harvard-trainer liet *^1. Het buitenland had zich niet onbetuigd gelaten en zo waren er stands 'an Engeland, Frankrijk, Tsjechoslowakye Denemarken en Nederland. Italië had een flinke ruimte gereserveerd, doch de Italiaanse zending kon niet op tijd 'hnen zijn. Het was een vreemd gezicht de Italiaanse stand geheel leeg te zien. ^hi deze ruimte op te vullen had men er maar een uitgebreide muziekband ®e»nstalleerd. Amerika was ook wel aanwezig, doch de inzendingen waren gedaan °or Belgische importeurs, zodat van een directe Amerikaanse deelname met ^Ssproken kon worden. boden voor 85.000 B.francs of ongeveer 5000. De Concordia is een tienpersoons verkeersvliegtuig uit de middenklasse, uitstekend geschikt voor aanvoerlijnen. Het prototype heeft kortelings met suc ces in Engeland proefgevlogen. De Fran sen brengen een tweepersoons sportvlieg- tuig van de S. N. du Centre, uitgerust met een Mathis-motor van 65 pk. Ver der gaven acte de presence Louis Bre- guet, die slechts afbeeldingen ten toon stelde, de Snecma met motoren, o. a. de grote Gnome et Rhone 14 R, de Ofema met aangesloten fabrieken en ten slotte Rateau, die een zeer interes sante straalmotor type SRA-i liet zien. (stuwkracht 1200 K.G.). Denemarken is voor het eerst voor het voetlicht ge komen in het buitenland met een stand te Brussel, waarop een aardig sport- kistje van orthodoxe opvatting type KZ-VH, voor vier personen en uitgerust met een Continental-motor van 125 pk. Prijs 33.000 Deense kronen. Het is een product van de Skandinavisk Aero In- dustri A. S. in Kopenhagen. Deze fa briek werd kort geleden gedeeltelijk door brand verwoest, doch de Denen hebben met voortvarendheid de opbouw ter hand genomen en zijn zo ver dat ze zelfs in het buitenland kunnen verschijnen. |\e tentoonstelling droeg overwegend het karakter van een expositie v voor sporttoestellen en machines JJ°r luchttoerisme. Er waren ongeveer h dozijn vliegtuigen uit de kleinere asse te zien, zoals de Amerikaanse Ae- Y hca, Navion, Cessna en Ercoupe. de Ercoupe zal wel de aandacht gr('kken. Dit is een mooi toestelletje van ijT^el metalen constructie met als by- ^b<jerheid dat het voetenstuur ont- J** De werking van de richtings- Vj®ren is gekoppeld aan de bediening de rolroeren. Tsjechen hadden een grote stand, naast de Walter-motoren, te Pra tigen waren de Sokol, de Zlin, de dell®a"baby en een groot aantal mo- Voq De Britten namen twee stands hun rekening, in de eerste twee VesteUen: de Tipsy Belfair en de w Junlor en bi de tweede een model Cojj are. grootte van de Cunliffe Owen tracti°r<iia' 136 Tipsy Junior is een at- ®eaa.® Van deze salon, want deze kleine uitgerust met een Walter Mi- ~£hotca- van 40 pk, wordt aange- Ons eigen land is eveneens aan wezig met een stand van Fokker- Diepen. Fokker bracht als nieuwtje een model van de S-13 trainer uit gerust met twee motoren van 600 pk. en bestemd voor opleiding van navigators, bommenwerpers, boord schutters, radiotelegrafisten en waarnemers voor het opdoen van ervaring voor vliegers op twee- of meermotorige toestellen. Verder wa ren er de modellen van de F-25 Pro motor, de P-l Partner en het S-ll lesvliegtuig. De promotor heeft men laten overvliegen naar het Brusselse vliegveld Evere om daar voor be langstellenden te kunnen demon streren. Diepen gaf van zijn bedrijf verschillende details met foto's van de in gebruik zijnde of komende machines. Italië schitterde, zoals gezegd, nog door afwezigheid, maar de autoriteiten stellen alles in het werk om de Italia nen nog naar Brussel te krijgen, zodat we waarschijnlijk nog wel iets van de A. I. A. Associazone Imprese Aeronau- tiche (gevestigd te Rome en Milaan) zullen kunnen bewonderen. Als algemene indruk van deze derde Brusselse Luchtvaartsalon kan gezegd worden, dat het geheel niet zo indruk wekkend was als destijds de tweede sa lon die in 1939 voor de oorlog werd ge houden. Toch is er nog genoeg te kij ken. Aardig is nog het feit, dat het Nederlandse luchtvaarttijdschrift Vlieg wereld met een aparte stand te Brussel is verschenen. Dit blad gaat ook ir, Vlaanderen steeds meer de aandacht trekken in de luchtvaartwereld. Het bezoek op de openingsdag was niet bijzonder groot, maar daaraan zal de geweldige hitte der laatste dagen wel debet zijn. De expositie is iedere dag open van 's morgens 10 uur tot 's avonds 7 uur. De Belgen kunnen in ieder ge val met voldoening zeggen dat ze in de rij der internationale luchtvaartten toonstellingen thans een plaats van be tekenis innemen. De civiele en militaire leiders van de Indonesische republiek zijn vandaag in Djokjakarta in een spoedconf eren tie bij eengekomen, onmiddellijk na de aan komst van Setiadjit uit Batavia. De missie van Betiadjit had Inge houden de uitvoering van de order „vuren staken", die in de nota van Dinsdag plechtig beloofd werd, volledig te verzekeren. Setiadjit zette de dringende noodzaak uiteen van de snelle tenuitvoerlegging van de republikeinse nota ten einde een nieuwe crisis te vermijden. Volgens een republikeins woordvoer der zouden de voorstellen, welke heden Setiadjit naar Batavia heeft mee gebracht behelzen de instelling van speciale brigades, welke direct on der het federale orgaan voor de Gani en Setiadjit binnen enkele dagen persoonlijk langs de demarcatielijnen zullen reizen om een volledige beëindi ging van de vijandelijkheden te bewerk, stelligen. Intussen is gisteren een reeds aangekondigde radio-rede van Soetomo afgelast. Volgens een woordvoerder van de re publikeinse regering zijn bij de voorlo pige besprekingen over de vertegen woordiging van de republiek in de in terim-regering Hatta en Sjahrir ge noemd als vertegenwoordigers van de republiek. Van andere zyde wordt ver nomen, dat Sjahrir reeds zyn toestem ming tot een eventuele benoeming zou hebben gegeven. Over de verdere sa menstelling van de interim-regering verneemt Aneta, dat de waarschijnlijk heid groot is, dat Van Mook commissa ris van de Kroon zal zijn en als Neder landse leden dr. P. j. Koets en mr. E. J. van Hoogstraten in de regering zit ting zullen hebben. Verder zal de Sul tan van Pontianak, Hamid II, West- Borneo vertegenwoordigen, terwijl de heren Tahiya en Claprotb namens Oost-Indonesia zitting zullen nemen. Mr D. A. Scheerman is benoemd tot tijdelijk waarnemend onderdirecteur van het departement van Binnenlands Bestuur te Batavia. De voormalige adjudant van Van Mook, mr. H. Creutzberg, is benoemd tot directeur van het intercontinentale bedryf van de K.L.M. te Batavia. In Juni bedroeg <je productie der Neder!, mijnen 882 mill. tog. tegen in Mei 772 en in April 818 mill. tog. De dagproductie be reikte in Juni het record van 32.880 ton Onze correspondent te Leiden bericht, dat de Marine-radiodienst hedenmorgen om half twaalf een vliegende schijf heeft waargenomen, welke zich op grote hoog te van Oost naar West voortbewoog. De schijf had een enorme snelheid en was onmiddellijk uit het gezicht verdwenen. De adv._fiscaal bij het Bijz. Gerechts hof in Den Bosch, mr. Albers Pistorius, betreurde het op de zitting van Dins dag, dat het toepassen van lyfstraf is afgeschaft. Daarbij richtte hij zich tot de Osse slager K. H. van Beek, nevel, werper der Waffen S.S. aan het Oost front- Deze man rukte de bekende kope. ren kruisjes van jassen, toonde geen res peet voor de Koningin en bedreigde zijn moeder met het concentratiekamp. „Iedere dag een flink pak slaag, dat is wat deze vlegel verdient," aldus de adv. fiscaal. De eis luidde 15 jaar gevange nisstraf met aftrek voorarrest. Koning George van Engeland heeft Woensdagavond bekend gemaakt, dat hij zyn goedkeuring heeft gehecht aan de verloving van zijn oudste dochter, de 21-jarige prinses Elizabeth en toekom stige koningin van Engeland en het im perium, met Philip Mountbatten, de vroe gere prins van Griekenland. Tegeiyk met de eerste minister, Cle ment Attlee, zijn de eerste ministers van de Dominions door de koning van de ver loving in kennis gesteld. Felicitaties en blijken van instemming zijn uit alle delen van het gemenebest ontvangen. Philip Mountbatten is in het begin van dit jaar als Engelsman genaturaliseerd en nam daarby, zander adelhjke titel, de achternaam aan van zyn oom Viscount Mountbatten, de huidige onderkoning van Voor-Indië. Philip Mountbatten is half van Engelse, half van Deense af komst. Hy is een achterneef van koning George VI en, evenals de prinses, een achterkleinkind van koningin Victoria. Luitenant Mountbatten is geboren op 19 Juni 1921. Het staat wel vast, dat luitenant Mountbatten de titel van Duke zal verkre gen, vermoedeiyk van Duke of Clarence, een titel die een halve eeuw vacant is ge weest en waaraan de landgoederen en grote inkomsten van een hertogdom ver bonden zijn. Door de officiële bekendmaking is een kinderliefde bezegeld, die begonnen is toen Elizabeth dikwijls speelde met Phi lip, die op negenjarige leeftyd bü zijn oom, Viscount Mountbatten, thans onder koning van India, is komen wonen. Prinses Elizabeth, die in de laatste jaren werd beschouwd als een van de meest populaire meisjes ter wereld, is de afgelopen lente op haar 21ste ver jaardag in het volle licht van het inter nationale openbare leven getreden, toen zy vanuit Kaapstad haar beroemde rede over de toewijding aan het vaderland hield. Ofschoon haar opvoeding tot het koningschap nog lang niet voltooid was, bleek uit de voorname plaats, die haar de afgelopen lente op de koninklijke reis door Zuid-Afrika was ingeruimd, dat een nieuw en belangrijk stadium was be gonnen, waarin zij deelgenote zou wor den in'het werk van de koning. Sinds haar terugkeer in Engeland heeft de prinses een steeds groter wordende reeks van openbare verplichtingen op zich ge nomen. Prinses Elizabeth is een hartstochteiyk bezoekster van de schouwburg. Zij laat geen gelegenheid voorbygaan om een beroemdheid van het toneel of van het witte doek te ontmoeten, zy bloosde als een schoolmeisje, toen Laurence Olivier aan haar werd voorgesteld. De Engelsen vinden het prettig, te weten dat hun toekomstige koningin goed paard rijden kan en hartstochteiyk van sport houdt en dat zy zwemmen en golf spelen een genot vindt dat het haar moeite kost, een dieet te volgen, dat roastbeef, ijsjes en chocolade tot haar geliefkoosde gerechten behoren, dat zij weinig geeft om alcohol en helemaal niet om tabak. Op een bijeenkomst van padvindsters in Wales werd voorgesteld een parade na een inspectie niet te doen plaats vinden om de prinses extra vermoeidheid op het einde van een buitengewoon ver moeiende dag te besparen. Men vertelde de prinses, dat het te lang zou duren, maar zij antwoordde: „Stel ze niet te leur. Als het voor haar te lang duurt langs mij heen te wandelen, wil ik zelf langs de meisjes wandelen"; en zo deed zy. I Er zijn helaas meer mensen, die \iets kunnen, dan die iets doen, j Leiders en sheiks van de Palestijnse Arabieren, hielden Zondag j.l. een meeting te Haifa, waarin besloten werd dat iedere Arabier, die grond aan Joden verkoopt, uit gestoten wordt uit het Mohammedaanse kerkgenootschap. Mohammed Sabi Abed Din spreekt de vergadering toe Voor zyn vertrek naar Curacao heeft dr. J. H. Friedericy in een onderhoud met Aneta verklaard, dat gezien de lange periode van wachten op het ontwerp van staat kundige veranderingen er een zeker gevoel van teleurstelling, ja zelfs in sommige kringen, van wantrou wen tegenover de Nederlandse be doelingen is ontstaan. Dit is, aldus dr. Friedericy, wellicht ook de reden, waarom er zo weinig be langstelling is voor het nieuws, dat het „Welvaartsplan Suriname" door het Nederlandse Parlement is goedgekeurd, „ofschoon alle hoop bestaat, dat de be doelingen van dit plan zullen verwezen lijkt worden". Friedericy sprak de hoop uit, dat hij in staat zou zijn in persooniyke be sprekingen duidelijk te maken, dat elk wantrouwen misplaatst is. „Dit wan trouwen zal echter niet volledig ver dwijnen, voordat de nieuwe staatkun dige structuur is vastgesteld, waaruit duidelijk blijkt, dat Nederland ten volle bereid is elke koloniale verhouding te beëindigen." De staten van Suriname waren van mening, dat een bespreking van het nieuwe staatkundige ontwerp met dr. Friedericy nog niet opportuun was, om dat de bestudering van de Nederlandse voorstellen en hun consequenties nog niet voltooid was. Op een desbetreffende vraag antwoordde dr. Friedericy, dat de ministers Beel en Jonktnan „dit jaar" Suriname zullen bezoeken. Met betrek king tot de ronde-tafel-conferentie ver klaarde hy, dat deze niet kon worden gehouden, voordat de situatie in Indo nesië zou zün opgeklaard. Hy voegde hieraan echter toe, dat jn de zeer na- bye toekomst een voorbèreidende con ferentie zou worden gehouden. In het verslag van de Algemene Rekenkamer van Suriname over 1946 wordt o.m. opgemerkt, dat zich bij de administratie van de geniediens! te Paramaribo verschillende on regelmatigheden hebben voorgedaan. De Kamer wjjst er op, dat ernstig dient te worden overwogen de be treffende oud-hoofdofficier straf rechterlijk te vervolgen. De Minister heeft de Gouverneur verzocht de nodige bewijsstukken te doen opmaken. Ook Is het beheer van de automobiel- dienst in de afgelopen jaren ernstig te kort geschoten. Tot voor kort ontbrak zelfs iedere magazijn-administratie. Bij een bezoek pn d' - n'~" van het gedurende de oorlogsjaren in Suriname gebruikt en thans o er ol!> c materieel, bestaande uit 180 auto's e- 40 motorrijwielen, bleek, dat een groot aantal dezer vervoermiddelen zowel door het verwijderen van onderdelen als an derzins, in zodanige staat verkeerde, dat de kosten van revisie thans hoger zullen zyn dan bij een goed beheer het geval zou zijn geweest. De gevraagde maat regelen ter verbetering van de bestaan- De Leeuwarder rechtbank kreeg Woensdag een zaak te behandelen van A. K„ 28 jaar, verdacht van moord op zijn bruid. Op het bureau van politie te Leeuwarden vervoegde zich in de late avond van 20 Mei j.l. de 28-jarige visventer A. K., wonende te St. Jacobi-Parochie. Hij vertelde even te voren in de z.g. Jodenlanden zyn verloofde van het leven te hebben beroofd. De man ging met de politie naar de plaats van het misdryf, waar hy de plek aanwees, waar hij de vrouw, de 25-jarige F. de F. uit Leeuwarden, met wie hij in ondertrouw stond, had verdronken. Ter zitting vertelde verdachte, dat zijn as vrouw te water was geraakt en dat hij haar toen in de nek heeft gegrepen en zo lang onder water heeft gehouden tot zy geen teken van leven meer gaf. De verhouding tussen verdachte en zyn toe komstige familie bleek niet erg vrede lievend, want behalve deze moord was verdachte ook nog ten laste gelegd be dreiging met doodslag van de vrouw van J. Groeneveid te St. Jacobi-Parochie. Dit laatste feit achtte de Officier van Justi tie echter niet bewezen. Voor het eerste feit vorderde hy een gevangenisstraf van veertien jaar. Mr. Buiel, de verdediger, bepleitte clementie. 1 de toestand werden inmiddels getrof fen. By een aantal inleveringen in 1945 en 1946 door legeronderdelen en officieren van door hen gebruikt materieel ont braken belangrijke onderdelen, zonder dat. vergoeding ter zake geschiedde. De Kamer vroeg de Minister of in verband met de materiaalschaarste en de slechte deviezenpositip van Neder land en Suriname het niet gewenst is een gedeelte van de legerauto's na re visie naar Nederland te verschepen c.q. in het vervolg overtollige auto's aan bet Gouvernement aan te bieden ter toewy- zing aan personen, die in verband met hun beroep dringend een auto nodig hebben en voorts of achteraf ten aan zien van de verkoopprijzen der onders hands verkochte luxe auto's geen her- taxatie behoort te worden toegepast. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen de vier Haagse politie mannen, die tijdens de bezetting hebben deel uitgemaakt van het zogenaamde Kommando-Frank, een kommando, dat voornamelijk ten behoeve van de S.D.- Commissaris Frank opereerde. De ver dachten hebben zich zodanig misdragen, dat de advocaat-generaal, mr. De Gruy- ter, zich genoodzaakt zag in drie der zaken de hoogste straf te eisen en in de vierde levenslange gevangenisstraf. Hy requireerde n.l. tegen J. H. Chr. Krom, hoofdrechercheur der Staatsrecherche, Chr. W. J. Baron van Boetzelaer, inspec teur der Staatsrecherche en C. van Baarle, opperwachtmeester der Staats politie, levenslang. De uitspraken lulden: tegen J. Krom de doodstraf, tegen W. J. Baron van Boetzelaer levenslange gevangenisstraf, tegen C. van Baarle 20 jaar gevangenis straf met aftrek en levenslange ontzet ting, tegen H. Zinkhaan een gevangenis straf van 15 jaar met aftrek en ontzeg ging van het recht, by de gewapende macht te dienen voor de tyd van het leven. Aan alle vier beklaagden werd het recht van cassatie toegekend. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de afd. Tilburg van de Ned. Kath. Bond van Bouwpatroons hield de landelyke bond te Tilburg een driedaags congres. Bijna 300 patroons uit alle de len des lands waren hierbij tegenwoor dig De bondsvoorzitter besprak het tekort aan arbeiders en mate-, riaal. He^ collectief contract werd heren H. J. K. Klein Schiphorst, Haarlem» R. Terlingen, Amsterdam, H. ten Thy, Enschede, P. Heijmering, Utrecht, P. Bot, Heerhugowaard, L. Vergoossen, Peij, werden bij, de bestuursverkiezing herko zen. Een vacature werd aangevuld met de heer J- W. de Jong, Lemmer. Als grief werd naar voren gebracht dat Wederopbouw gebruik maakt van niet erkende bouwers. Tegen het aan nemen van werken in België door Ne derlandse bouwpatroons die dan tevens gebruik maken van Nederlandse arbei ders en materialen werd geprotesteerd, testeerd. De Ned.-Belg.-Lux. Tolunie ontwerpt een plan, dat aan de a.s. Parijse con ferentie zal worden voorgelegd en dat o.a. een voorstel zal inhouden om in Europa een einde te maken aan de bilaterale handelsverdragen en bilate rale betalingen, aldus meldt Associated Press. De voorbereidende besprekingen tus sen België, Nederland en Luxemburg, met het oog op de Parijse conferentie, werden Dinsdag in het ministerie van Buitenlandse Zaken voortgezet, waarby België vertegenwoordigd werd door Baron de Snoy van het ministerie van Economische Zaken en de heer Anciaux van de Belgische Nationale Bank en Nederland door dr. H. M. Hirschfeld. Een Belgische zegsman verklaarde, dat de drie partijen het op alle principiële punten eens waren en hoopten, dat hun plan voor de Paryse conferentie van daag gereed zou komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1