Mgr. Huibers spreekt woorden van hulde en dankbaarheid VAN WEERT Plechtige sluiting ziekentriduum te Bloemendaal ALLE HENS AAN DEK BLOEMENDAALSE MISSIONARIS VERTELT OVER CHINA Een blik in het „Hemelse Rijk Jfc LUIERPAKKET Oogstvoorziening vraagt hulp HAARLEMS STAMREGIMENT GAAT AARDAPPELEN ROOIEN Waardevolle opvoering van VondeVs treurspel tJoseph in Dothan AGENDA' Indrukwekkend afscheid Reclame in de gemeente - Vijftig jaar geleden - 25 jaar priester, 25 jaar missiepater (VRIJDAG 11 JULI 1947 PAGINA 2 GOUDEN FEEST B1SSCH. KWEEKSCHOOL 1. voor de Baby Burgerlijke Stand De toneelavond DISTRIBUTIENIEUWS Eindexamens Distributiekaarten gevonden KinheimAlkm. Boys „Heft Wiftte Paard" Concours hippique HEEMSTEDE FOTO-ACTIE N.I.W.I.N, HEEMSTEDE Aanvragen werkschoenen Schending van het natuurschoon JE&g Heffing vermakelijkheids- belasfting Hondenbelasting Taxi? Bel op 1.2.3.4.5. Brand door sigaret Juli Bekeringen in concentratiekamp Avonturen en ontberingen Priesters en geld hard nodig AUDIËNTIE Kampioenschappen wielrennen Postduif in dienst der liefdadigheid Waterpolo in Velsen PRIJSHOUDEND tf In jubelende stemming werd gis termiddag het fraai geslaagde feest van de Bisschoppelijke Kweekschool voortgezet met een receptie in te genwoordigheid van zeer vele autori teiten. Regent H. J. M. Heijnen opende met een woord van welkom, bijzonder tot Z H. Exc. Mgr. J. P. Huibers en de ver tegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, referendaris Lakenveld. In zijn fijnzinnige fpestrede heeft drs. W. Th. Vlaar, O.E.S.A. geestig en karak teristiek de geschiedenis van de kweek school weergegeven, daarbij de grote be tekenis benadrukkend van de eerste directeur, de rusteloze werker en gebo ren leider, de heer Brom, voorloper van het Kath. reveil in West-Friesland. In de tegenwoordige regent prees hij het veelzijdige talent en de hoge idealen, die hem hard doen werken nu de kweek school, gelouterd en glorierijk uit de moeilijkheden is herrezen. Priester en onderwijzer-zijn, het zijn de twee levens richtingen, die zo diep in elkaar grijpen. Mgr. van Gils, de 'voorzitter van de Kath. Schoolraad, wees erop, dat het kweekschool-onderwijs in het Bisdom Haarlem zijn bakermat vond. Referendaris Lakenveld van het De partement van Onderwijs, had uit de ge gevens. die hem ter beschikking ston den, opgemaakt, dat deze Bisschoppelijke Kweekschool in 1947 ongeveer 20 pCt. boven het gemiddelde aantal leerlingen ligt van alle Ned. kweekscholen? Met lof wordt in Den Haag over deze kweek school gesproken. Moge het werk zo voortgaan tot heil van onze Christelijke sameiyeving. Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens bood de meest oprechte gelukwensen aan namens gemeentebestuur en inwo ners. Beverwijk is trots op dit instituut. Namens de oud-leerlingen sprak de heer v. d. Knaap, die erop wees, dat net een buitengewoon predicaat is. dat de kweekschool „Bisschoppelijk" heet. Ook directeur G. Th. Vermeulen voerde het woord. Het is van betekenis, dat nu reeds 60 jaar onafgebroken een groep jongemannen het leven is ingegaan om zich in te zetten voor het heil van de Kerk en de Katholieke jeugd. Speciaal wenste hij regent Heijnen te danken en geluk te wensen. Namens de leerlingen voerde Jan Boo- gers het woord. De musicus Olivier Koop kwam hierna met het koor en het orkest van de kwe kelingen naar voren in een eigen com positie „Kweekfilm in klankbeelden", op woorden van de leraar A. v. Gessel, geestig, en musicaal veel genot biedend. Mgr. J. P. Huibers sprak woorden van vaderlijke goedheid. Hij was blij, nu ein delijk eens temidden van bestuur, leraren en teerlingen van zijn kweekschool te zijn. Er werden prachtige resultaten be reikt op het gebied van wetenschap, op- BIOSCOPEN; Cinema-Palace: De ver dachte (18 J); Frans-Hals: Ontgooche ling (volw.); City: De nacht heeft ogen volw.); Spaarne-theater: Op stap (14 J). Dagel.: 2.30. 7 en 9.15 u. Zond.: Fran3 Hals: 2. 4.30, 7 en 9.15; City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Overigen: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Apotheken: De avonddiensten worden tot 12 Juli waargenomen door: Bas- en Vsartapotheek. Boe- en Vaartstr. 26, tel 13290 Apoheek Florijn, Gr. Houtstr. 78. tel. 10500. H. Remmers en Zn., Krulsstrr 6. tel 10354. Noorder-Apotheek. Jan Gij- zenkade 181, tel. 23821. Te Heemstede: Apotheek Scotsman, Binnenweg 2056, tel. 28320. Ziekenvcrvoer: Fa. Mathot Gr. Hout str. 39 tel. 11990. Margriet, Turfmarkt 10 rd. tel. 214C0. Te Heemstede: A. Bulre- man. Raadhuisplein 7, tel. 28523. Allen dag en nacht. Tentoonstellingen Kunsthandel Leffeiaar: Schilderijen tentoonstelling Schrijnder (tot 26 Juli). Naast de grote sortering wiegen en ledlkantjes, kunnen wij U een luier- pakket aanbieden met bijna alle artikelen voor Uw a.s. baby. Ook ontvingen wij een partijtje zuiver wollen geschoren wiegdekentjes. GEBORENM. Heinemeijer—Poppen, z; N. H. Smitv. d. Bogert, z; E. A. A. Bouwhuisv. Wijaaröe, z; K. J. WiersmaFaas, z; W. J. ZwarterDe- Ussen, z; A. C. van Kempende Kort, d. ONDERTROUWD: J. van Wilsum en M. W. C. Nagel; F. H. J. van Rooijen en J. C. van Dijk. GEHUWD: F. J. v. d. Lubbe en J. C. Maerten, F. Houtkamp en J. P. Woud man, A. Marsman en J. F. Alofs, B. Schijf en T. Breeuwer, C. Engelgeer en H G. Broekman, J. P. Hoogervorst en A. E. Fluitsma, H. J. Kollerie en M. P. M. de Lugt; P. J. Ligtvoefc en W. D. Brinkman. OVERLEDEN: J. W. Bloem, 17 j,. Schotersingel; J. W. SpruijtDe Vogel, 58 j„ Barrevoetestraat; C. M. V. Ver- zijlbergh, 23 j., Aelbertsbergstraat; J. J. Haaseveld, 79 j., Herensingel; W. Kam steeg, 55 j„ Staringstraat; C. Peetoom, 24 d., Van Zeggelenstraat; A. L. M. M. ArensTepo 64 j., Wagenweg; G. P. Geukers, 95 j., Krelagestraat. ZAND VOORT. GEBOREN: J. Volcke- rijck en G. Fauviaux z„ D. Koning en J. Bodenstaff z., J. H. Vossen en R. G. de Fauw d., H. L. G. v. d. Storm en E. M. de Zwart z., M. L. Th. Dijkhoff en M. Beer z., A. J. M. van Pelt en H, H. E. Meers z„ W. A. Padt en R. Ecker d., C. de Ru en T. H. Offerin gs z. ONDERTROUWD; K. O. Landraaten T. H. Monflls. GEHUWD; A. Koper en W. Keesman. voeding en karaktervorming. Regent en leraren gaan de kwekelingen voor in de beoefening daarvan en zijn bezield van een apostolische geest. De motorische kracht vormt hier regent Heijnen, die zich geheel geeft en zelfs zijn gezond heid niet ontziet. Onder leiding van de toneelspeler Ad van Gessel, zoon van een der leraren, hebben kwekelingen tot besluit van deze eerste feestdag een opvoering gegeven van „Joseph in Dothan", Vondel's treur spel. De regisseur had eigen denkbeelden verwezenlijkt en een opvoering voorbe reid die èn Vondel's verzen naar waarde deed leven, doch tevens een moderne, realistische weergave was, zodat vlotheid de woorden benadrukten. Zelden zagen we een zo gave opvoe ring door dilettanten van Vondel's spel. Het was rijk en diep en voldeed allen ten zeerste. In verband met het aanwe zige „materiaal" was de zegging van de leien toevertrouwd aan een drietal kwe kelingen, waarvan zich vooral H. Fellin. ger als een bekwame Vondelzegger deed kennen. De voorzitter van het feestcomité, de heer A. van Gessel, heeft met deze dag veel eer ingelegd. De feestviering lever de voor de kwekelingen nog een extra vacantle van acht dagen op. die Mgr. Huibers onder oorverdovend applaus aan do hardwerkende jongelui schonk. HAARLEM. Zaterdag 12 Juli; Ban kaarten restant letter K. Aan de Hogere Burgerschool A met 5. jarige cursus, Raaks, zijn geslaagd: Emie de Back, Nettie van der Berg, Eily Blaauw, Rie Broekman, Nettie Coevoet, Hennie Eyskoot, Hanny van Halm, Henny Hardesmeets, Tineke Hessels, Elly Jansen, Jos Jansen, Willy Kroon, Hanny Moerwijk, Beppie Mohl, Lydie Schut, Truus Vollenga, Jeanne de Vries, Nico Anker, Dick Antonisse, Jan Beilschmidt, Richard Beunderman, Jan de Boer, Dolf Braune, Jaap Breet, Henk Dito, Cor Drayer, Wim Donkel, Henk Duinker, Hans Duller, Joop Geerlings, Hans van der Graft, Sjoerd Hart, Dick Houtgraaf, Jaap Jansen, Joop de Jong, Theo van Iperen, Arie Koopman, Jan Kluën, An- dré Kolb, Richard Knipper, Siep Kui pers, Henk van Leeuwen, Kees de Nijs, Ed Peters, Harry Schafer, Frits Schwit- hal, Joost Sipkes, Bob Seylhouwer, Wim van Smaalen, Gerard Versterre, Gerard de Vries, Wim Wilgenkamp, Hans Win ter, George Wüstefeld, Joop Zaadstra, Ru van Zorge, Kees van der Zwart. Afgewezen-, 5 candidaten. Teruggetrokken: 2 candidaten. Op het hoofdbureau van politie, Nas- sauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te be komen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen; autoped, brillen, horloge, distributiekaarten, da mesregenman tel zilveren oorbel, portemonnaie met in houd diverse sleutels, wollen vest, wind jack, klderwagenzeiltje. De beslissingswedstrijd Kinheim— Alkm. Boys begint niet, zoals wij aan kondigden, om 7 uux, cl och om half zeven. De volgende wedstrijden werden ge speeld Ie afd.: P. van DeyzenL. e. Stevens 0—1; M. Vermeer—J. P. de Lange 1—0; 2e afd.: H v. d. Velde—A. Komen 1—0; G. v. d. Stoop—J. v. d. Berg 0—1; H. J. v. OyenJ. Lippus 0—1; F. Andrin- ga—J. Kortekaas 1—0; G. v. d. Stoop— M. L. Stevens 10. Zaterdag zal onder auspiciën van de Hoofddorper Rjjvereniging „Vooruit een concours hippique gehouden worden in het Heemsteeds Sportpark. Om 9 uur is er een handicap-springconcours, waaraan verschillende verenigingen deelnemen. Om 1 uur des middags zal het nationaal springconcours M.A., bar- rièrespxingen, carousselrijden een aan vang nemen. Hieraan zullen o.a. luxie. en landbouwpaarden en hackney's deelne men. Wat is het niet. Rrettig voor onze jon gens overzee om naast brieven ook fo to's van thuis te ontvangen. De zelf ge maakte opnamen worden wel het meest gewaardeerd. Maar niet iedereen be schikt over een fototoestel of heeft ken nissen dit hun dit kunnen lenen. Daar om doet het plaatselijk comité te Heem stede een dringend beroep op alle ama teurfotografen om zich beschikbaar te stellen voor het maken van opnamen tegen vergoeding van de kosten. Ama teurfotografen en families, die van deze gelegenheid willen profiteren, kunnen zich opgeven bij de heer J. de Graaf, Mesdaglaan 19. Heemstede, liefst na zes uur. Tot 27 Juli wordt wederom ge legenheid gegeven tot het aam va gen van werkschoenen voor personen van 16 jaar en ouder, die een beroep uitoefenen, volgens de bekende normen, en die na 30 Sept. '46 nog geen bon voor werkschoenen (met inbegrip van En gelse werkschoenen) hebben ontvangen. Het afhalen van deze formulieren kan geschieden iedere morgen tussen 912 uur, behalve Donderdags en Za terdags, tegen overlegging van de stam kaart aan het kantoor v. Merlenlaan 2, loket 3. Ook bedrijven met meer dan 10 man perscneel kunnen weer collectief aan vragen tegen overlegging van alle stam kaarten van de werknemers Voor Bennebroek is in hetzelfde tijd vak gelegenheid om aan te vragen, iedere Donderdag tussen 9.3012 uur aan het Raadhuis te Bennebroek. Hut gouden feest van de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk. De regent de zeeréerw. heer H. J. Af. Heynen spreekt het openingswoord bij de officiële receptie In het intieme kerkje van de Aller, heiligste Drieëenheid te Bloemendaal, dat herschapen is in een ziekenkapel, werd gisteren het jaarlijkse triduum besloten met een plechtig Lof. Toen rappe verpleegstershanden de bedden wat hadden opgeschud en netjes hadden geschikt, trad de geestelijkheid de kerk binnen voor dit afscheidslof, dat Deken J. J. A. Kuilman celebreerde, ge assisteerd door Pater N. Roozen als diaken en kapelaan Th. Ruiter als sub. diaken. Het jongenskoortje van St. Adelbertus zette in met een teer gezongen „Ubi ca ritas", als een smeekbede om Gods Lief. de. En blij klonk het „Magnificat" door het kleine kerkje boven de hoofden van de vele zieken, die zittend en liggend luisterden en ogenblikken van stille ont roering ondergingen bij het horen van deze frisse stemmen, welke als uit de hemel kwamen. Rector A. A- M. Sanders, die de predi. katies hield tijdens dit triduum dat een retraite geleek, te oordelen naar de fijne geest en de weldoende sfeer onder de deelnemers betrad vervolgens de preekstoel voor de slottoespraak, die hij wijdde aan de H. Maria, de Middelares van alle genaden. „Zij legde de band tussen Christus en de Apostelen, tussen Christus en de eerste Christenen en Zij blijft de band tussen Christus en ons. Laten wij Haar volgen in Haar „Mij ge. schiede nar Uw woord", ook al kost ons dat soms strijd," zo zeide de Rector. Na de predikatie zongen de zieken, smekend en juichend tegelijk: „God, wij bidden U; Heer, verhoor ons nu. Geef kracht aan onze pijn, laat zwakheid ze. gen zijn!" Toen volgde een processie, waarin het H. Sacrament werd meegedragen, voor afgegaan door bruidjes met bouquetjes van witte anjers. Stemmig klonk het HIER worden sinds 1909 door de makelaar P. HOOGEVEEN de VEILINGEN gehouden van gehele of gedeeltelijke INBOEDELS, afzonderlijk meubilair, tapijten kunst voorwerpen, sieraden, kleding als anderszins, waarvoor dagelijks ge legenheid tot inbrengen of afhalen. Telef. 13845. DE EERSTVOLGENDE VEILING HEEFT PLAATS DONDERDAG A.S. KIJKDAG: WOENSDAG VAN 10—3. „Pange lingua" op uit de zuivere jon. genskelen. Na de ommegang, terwijl Pastoor L. Beune enkele gebeden voor bad, gaf Deken Kuilman Iedere zieke apart de zegen met het Allerheiligste, een indrukwekkend moment. Tot slot boden de bruidjes aan de patiënten hun tuiltje bloemen aan, dat de deelnemers mee naar huis namen als een herinne. ring aan die mooie dagen in het kerkje van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal. Het reclamebureau Hanepen te Am sterdam heeft B. en W. van Bloemendaal verzocht, de gemeentelijke lichtmasten te mogen pachten voor het aanbrengen van lichtreclames en emaille reclame borden. Het bureau verkeert in de mening, dat de raad besloten had tot verpachting over te gaan in verband' met besprekingen bij de gemeentebegroting. Er werd echter slechte overwogen op welke plaatsen reclames eventueel zon der schade voor het stadsschoon zouden kunnen worden toegestaan. De schoon heidscommissie wil elke reclame weren, daar deze het landelijk karakter slechts zou ontsieren en de baten In verhouding van geen betekenis zijn. B. en W. zou den alleen reclame in de winkelbuurten wensen, maar willen in de eerstvolgende vergadering een principiële uitspraak van de raad afwachten. Dat perioden van werkloosheid grote maatschappelijke problemen met zich mede brengen is algemeen bekend. Niet voldoende is echter tot ieder doorgedrongen, dat ook perio den, waarin de arbeidskracht schaars is, bijzonder grote moeilijkheden ver oorzaken. Van dit laatste weet tegen woordig wel iedere werkgever mee te praten. Het tekort aan personeel doet zich in iedere bedrijfstak gevoelen, het meest ernstig echter wel in de landbouw. De arbeidskrachten, die deze zomer normaal ter beschikking van de boeren gesteld kunnen worden, kunnen onmo gelijk de gehele oogst binnenhalen. Zelfs zal dit niet gelukken, wanneer de mili tairen een handje meehelpen. Wil onze voedselvoorziening niet in gevaar komen, dan zal er nog hulp van andere zijde moeten komen. Van wie verwacht men dan hulp? Van ic'creen, die gelegenheid heeft zich ge durende een periode van ongeveer drie Tot nu toe bestond er in Bloemendaal geen vermakelijkheidsbelasting, ten eer ste omdat de gemeente er nog goed fi nancieel voorstond en ten tweede, omdat er weinig gelegenheid tot vermaak in de gemeente bestond. Daar Bloemendaal noodlijdend Is hebben Ged. Staten op dracht gegeven, vermakelijkheidsbelas ting te gaan heffen van ten minste 20 van de bruto opbrengst der entréegelden. B. en W. vergulden deze pil uit Haar lem, door op te merken, dat de aan vragen tot het geven van bioscoopvoor stellingen de laatste tijd toenemen en dat andere vermakelijkheden overwogen worden. De juridische commissie heeft reeds een verordening samengesteld, die de raad in zijn vergadering van Don derdag 17 Juli om 2.15 uur ten raadhuize zal moeten vaststellen. Indertijd besloot de gemeenteraad van Bloemendaal de hondenbelasting voor landbouw-bedrijfs- en waakhonden te bepalen op 50 cent. De minister van Binnenlandse Zaken acht dit veel te weinig, daar het verschil ongeveer 20 moet zijn met de belasting voor luxe honden. Er moet dus weer een wijziging in de verordening komen. AMSTEEDAMSCHE RIJTUIG MIJ. In verband met het nijpend tekort aan arbeidskrachten op het platteland zul len Maandag 14 Juli ongeveer 500 mi litairen van het tiende regiment Infan terie uit de Koudenhornkazerne te Haarlem naar de Noord vertrekken, om door contractuele tussenkomst van de Nederlandse Heide Maatschappij onge veer drie weken lane hun dienst te ver vullen met het rooien van aardappelen. Het detachement, dat onder bevel van de hoofd-instructeur van het tiende bataljon, de majoor F. W. Groene- wegen, staat, zal o.a. tewerkgesteld worden in de Wleringermeer, de Mid- denmeer, de Wieringerwerf en in de Anna Paulowna-polder. De legering van de jongens, die zelf kribben, strozakken en dekens medenemen, geschiedt in hooi- en korenschuren, die speciaal hiervoor zijn ontruimd. Ook de kleding der soldaten zal aan dit voor velen on gewone werk aangepast worden. Dat het hier een grote aardappelenslag betreft, blijkt wel uit het feit, dat zij negen uren per dag op de velden zullen strijden. De jongens zullen gedurende die tijd een verhoogd rantsoen voedsel en een ex tra toelage soldij ad ƒ0.25 per dag ont vangen. In de Koudenhornkazerne brak gister, morgen een brandje uit, doordat de as- sistent-eantinebeheerder, toen hij zich in de cantine-opslagplaats bevond, een brandende sigaret in een asbak gedepo neerd had. Deze asbak ledigde hij ver volgens in een cartonnen doos, die bij zes pakken lucifers stond. De doos met inhoud was gaan smeulen, waardoor de lucifers in brand raakten. Verschillende andere dozen met suikerklontjes, welke zich in de nabijheid bevonden, zijn ook gaan smeulen. De brandweer heeft het brandje geblust. weken, gelegen tussen half Juli en "half Augustus, vrij te maken. Gedacht wordt bijv. aan onze studerende jongelui (stu denten, MTS-ers, gymnasiasten, HBS-ers ULO leerlingen, enz.) die een deel van hun vacantie kunnen beschikbaar stellen. Vele gepensionneerden zullen misschien nog in staat zijn hier een nuttige presta tie te leveren. Doch ook van de zijde van provinciale gemeentelijke en polder besturen zou mogelijk medewerking kun nen komen, wanneer de werkzaamheden aan wegen, dijken, plantsoenen, enz. tijdelijk zouden kunnen worden stopgezet. Eet werk, verricht door de „Oogstvrij- willigers'' zal hun in de eerste plaats de voldoening schenken het Neuerlandse volk te hebben gediend, terwijl daarnaast de geldelijke beloning het mogelijk zal maken een vacantie- of ander genoegen te helpen verwezenlijken. Men l:..n 'ieh als oogstvrijwilliger mel- 'si. bij de arbeidsbureaux, waar tevens all- inlichtingen over werktijden, loon vervoer, enz. te verkrijgen zijn. Strijdt allen mee tegen het gevaar, dat onze voedselvoorziening bedreigt! In de gisteren gehouden raadsver gadering is besloten het oude post kantoor in de Smedestraat in te rich ten tot politiebureau. De huisjes, die tegen de Vleeshal zijn aangebouwd, zullen worden aan gekocht voor f 5320 en daarna wor den gesloopt. Concessie is verleend voor een elec- trisehe tram Haarlem-Zandvoort waarvan het beginpunt bij het He renhek zal komen. Er is een begin gemaakt met de overbrugging van de spoorweg aan d< Kruisweg. De Mij. heeft aan het Ge meentebestuur bericht, dat de bouw van een voetbrug over de Kruisweg voor f 5546 is opgedragen aan T. Hi- larius. Binnenkort zullen de leden van de commissie ter verfraaiing van de bal konversiering hier ter plaatse door dt Vereniging tot verfraaiing van Haar lem en omstreken gekozen worden. Uit het jaarverslag van onze ge meente blijkt, dat Haarlems bevol king op 31 December 1896 61456 per sonen bedroeg, waarvan 28980 man nen en 32476 vrouwen. Ruim 22000 inwoners waren katholiek. Valse guldens in de omloop? Gis teren heeft de Haarlemse politie een valse gulden in beslag genomen mei de beeltenis van Willem II en het jaartal 1846. Binnenkort wordt aan het post kantoor de gelegenheid opengesteld om te telefoneren met het buiten land. Advertentie: Bij de aanvang van de kersenoogst neem ik de vrijheid mij aan te be velen voor levering van vcrsgep.ukte en puik uitgezochte Meikersen. De prijs: 4 kilo voor f 1.20. Wanneer een missiepater, na jaren lang in China gewerkt te heb ben, naar Holland terugkeert, zo werd ons vroeger verteld, zui je hem dikwijls erg veranderd vinden. Niet al leen, dat hij er uiterlijk ouder uitziet, doch zijn gezicht heeft ook een andere, donkerder tint gekregen en de ogen zijn kleiner geworden, zodat ie de wonder lijke ontdekking doet, dat hij op ecn Chi nees is gaan lijken. Wij hebben dit verhaaltje, hoe aardig het ook klinkt, nooit kunnen geloven, tot we deze week kennis maakten met pater Nic. Roozen, een Lazarist, die 25 jaar lang iiti de Chinese missie werkzaam was en nu met groot verlof in het va derland vertoeft, waar hij, in zijn ge boorteplaats Bloemendaal, een dezer da gen zijn zilveren priesterfeest viert. De ontmoeting was een verrassing en een openbaring tegelijk! De missionaris bleek inderdaad Chinese trekken te be zitten en rookte, om de indruk nog vol lediger te maken, uit een lange, onze befaamde Gouwenaar in lengte overtref, fende bamboe-pijp, aan welker einde een koperen kop, weinig groter dan een vin gerhoed, is bevestigd, waaruit de rook van sterke Chinese tabak opkrimgelde. De piater stelt zich voor op zijn Chi nees, waarin hij geen Roozen heet die naam betekent voor het Chinese oor „trechter" en da^ vindt men in het „He melse Rijk" niet poëtisch genoeg maar: „Wun gwa sing", wat in gewoon Nederlands wil zeggen: „de geurige, ge letterde bloem", hetgeen toch nog enigs zins herinneringen oproept aan „rozen." De oogjes van pater Roozen twinkelen guitig, terwijl hij, om zijn ongelovige be zoeker te overtuigen, z'n visitekaartje uit oen portefeuille haalt, waarop aan de ene zijde irf leesbare letters de Hol landse naam en aan de andere kant in onleesbare „karakters" de Chinese naam prijkt. Pater N. Roozen in gesprek met een Chinees Gedurende al die jaren, dat pater Roo zen in China was, werkte hij in hét Vi cariaat Yung-ping-fu, in het noordelijk, boven Peking gelegen gebied, dat sterk rood getint is. Vooral na de capitulatie van Japan, toen de bezetters het land verlieten, zijn vele Chinezen onder wie een groot aantal ondergrondse strij ders communist geworden. Tijdens de oorlog werden er geen acties tegen de Katholieken ondernomen, maar thans is de vervolgingswoede weer herleefd. Ver scheidene missies, met scholen en kapel len, zijn reeds door bendes verwoest. De Katholieke Kerk moet zware offers brengen! Voordat de oorlog uitbrak, telde het Vicariaat 38.000 Katholieken. Jaarlijks werden toen 900 tot 1200 bekeringen gemaakt. Deze bekeringen geschiedden grotendeels individueel en zelden bij massa. Het is merkwaardig, dat juist de nieuw gedoopten zovele heidenen, die Katholiek wensten te worden, tot de mis sionarissen wisten te brengen. Ofschoon er de laatste jaren hoe kan het an- ders talrijke afvalligen zijn, is het gehalte der Katholieken op het ogenblik toch beter dan voorheen. Alleen al in het Vicariaat Yung- ping-fu, waar zich momenteel 20 Europese en inlandse priesters bevin den (vóór de oorlog totaal 40 in getal) wonen 4.000.000 Chinezen, zodat men dus wel kan begrijpen, dat er nog veel, heel veel te doen is voor de missio narissen. Het is daarom heerlijk te weten, dat er op verschillende plaatsen een grote opleving te constateren valt. Zo vernam Pater Roozen dezer dagen toevallig, dat Kardinaal Tien in Pe king, waar nog geen sprake is van communistische terreur, zes nieuwe parochies zal oprichten. Er klinkt teleurstelling in de stem van de Bloemendaalse missionaris, wanneer hij vertelt, dat er zo weinig R. K. scho len kunnen worden gebouwd, en dat ter wijl er steeds meer rijksscholen, die voor de Katholieke jeugd niet toelaatbaar zijn, worden gesticht. De missie heeft een groot tekort aan geld; leerkrachten zijn er evenwel genoeg. Pater Roozen heeft in de oorlog 3'A jaar in een Japans concentratiekamp gezeten, eerst in Wei-shien, later in Peking. In het eerstgenoemde kamp, waar ongeveer 1800 mensen bijeen wa ren, verbleef een 450-tal priesters en kloosterlingen, die een internationaal gezelschap vormden. Zij kwamen uit Nederland, België, Amerika, Australië enz., en elke dag, aldus Pater Roozen, werd men de eenheid van de Kerk steeds sterker bewust. Onder de geïnterneer den, van wie er zich 50 tot het katho lieke geloof bekeerden, heerste een prachtige geest. Vijftien jaren lang heeft pater Roo zen zün parochie, zo groot als de ge hele provincie Noord-Holland, alleen bediend. In de winter, wanneer de be volking, hoofdzakelijk uit boeren be staande, niet op het land kan werken, trok de missionaris met de ezel of de koeienkar door het onherbergzame ge bied. Het leven in de Chinese missie is vol avonturen en. ontberingen. Sommige mensen denken, dat een missionaris, als op een devotieprentje, met een wit superplie aan en het kruis in de hand, het geloof predikt, doch hoe anders is de werkelijkheid. Vaak ben ik, zo ver haalt pater Roozen, met mijn fiets welke ook in China een veel gebruikt vervoermiddel blijkt te zijn in de modder blijven steken. Ik moest dan mijn karretje op mijn schouders nemen en kilometers lang daarmee voortsjok ken. En tenslotte stond ik dan voor mijn Chinezen, vuil en besmeurd met slijk. Pater Roozen is een man, die open staat voor nieuwe denkbeelden. Hü vindt het bijvoorbeeld bijzonder prettig, dat de jonge missionarissen, die een geheel andere, moderner opleiding krij gen dan de oudere generaties gehad hebben, zo sportief zijn. Dat komt hun en hun werk in de missie zeer ten goede, aldus de grijze, toch nog jeugdige pater met ervaring sprekend. Hoewel in ons land relatief de meeste priesterroepingén voorkomen, hoopt hij, dat het aantal nog geregeld mag toe nemen en dat velen aan de roepstem gehoor zuilen geven. „Als ik al die jonge misdienaars in de Bloemendaalse pa rochie zie, dan zou ik ze allemaal wel mee naar China willen nemen," ver trouwt pater Roozen ons toe. Meer priesters en meer geld voor de missie, dat is hard nodig en liefst zo spoedig mogelijk, vóór we te laat komen, want de steeds voortschrijdende mecha nisatie en industrialisatie, welke de be volking volledig doen vermaterialiseren en haar in het heidendom stijven, ma ken het bekeringswerk hoe langer hoe moeilijker. Toen wij pater Roozen aan het einde van het gesprek om een foto vroegen, zeide hij spijtig, dat hij ons aan geen enkel exemplaar kon helpen, daar al zijn bezittingen, waaronder ook zijn foto-albums de pater is een kundig en enthousiast amateurfotograaf waren gestolen. Maar er kwam toch nog een aardige opname te voorschijn uit het album van zijn zuster, bij wie hij tijdens zijn verlof logeert. Vrijdag 18 Juli, des avonds 8 uur, zal pater Roozen in „De Campagna" te Bloemendaal een causerie houden over zijn verblijf in de missie. Denk niet, dat men alleen maar ver gaderen kan in café's of parochie lokalen. Gisteren hebben we b.7- j zwaar zitten bomen over belangrijke vraagstukken in de intieme beslotenheid van een rectorskamer. Het interieur vaö zo'n home is veelal hetzelfde: een bu reau, een flink aantal fauteuils, veel as bakken, een boekenkast met doorzak kende planken en aan de wand o.a. por tretten van de laatste seminarie-klas en de ouders van de priester. Hier en daar is ook wat religieuze kunst te ontdekken. Een zuster zorgde eerst voor koffie en daarna had ze de attentie te vragen of de heren bleven eten. Nu, daar had den ze geen bezwaar tegen, want van dat vergaderen in de morgen hadden ze trek gekregen. Misschien is het u bekend, dat zusters uitstekend, ja zelfs zeer uitste kend voor meneer de rector plegen te zorgen. Als u het nog niet wist. neeffl dan eens de proef op de som bij de non nen. die voor onze gastheer bü dag en ontij klaar staan. Na het diner wilden we ons terugtrekken teneinde de rector gelegenheid te geven het traditionele slaapje te maken. Zijneerwaarde was echter gepikeerd en vertelde, dat hij om 6 uur „gelezen" had, maar nooit een dutje in de volte van de dag maakte. Neen, hij wenste sport te beoefenen en nodigde ons uit voor een partijtje hand bal. Achter de rectorswoning zijn lagere scholen gelegen en daar speelde de lieve jeugd in afwachting van de bel voor de hervatting van de lessen. Als een klit vlogen de kinderen op de rector af en van alle kanten werd hem een bal toe gereikt. Spoedig was het op de plaats een gegil en gedraaf van jewelste. Zusters- surveillances, met parapluies gewapend vanwege dreigende regen, schudden het hoofd, sloten de ogen toen de bal tegen een ruit van formaat bonsde en durfden niet op te treden tegen ons, de gasten van meneer de rector, die de bal al hoger en harder gooiden. Daar klonk de bel. Keurig in rijen ging de jeugd naar de klassen en wij trokken ons, gewapend met nieuwe moed, terug in de vergaderkamer. Hadden wij 'smorgens niet gebeden: „En gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen"? Des avonds dachten we er nog eens over na. We waren kind ge weest met de kinderen »n alleen zó kan het aanschijn der aarde vernieuwd worden. Z. H- Exc. de Bisschop van Haarlem zai Dinsdag 15 Juli geen audiëntie ver lenen. De spexrtcommissle van de I0.W.U, heeft de volgende renners met de achter hun namen vermelde gangmakers aan gewezen voor de finale van het kam pioenschap van Nederland^met motor- gangmaklng over 100 K.M.: A. v. Amsterdam ihet 'J. 'Bustraane C. Bakker met A. Lutti Kaser; L. J. de» Beer met nader aan te wijzen gang maker; D. Klink met nader aan te wij zen gangmaker; W. Matena met E. v. d. Bossche; J. Pronk met F. A. Wiersma', B. W. Remkes met A. W. de Graaf; W. C. Reuter öiet nader aan te wijzen gangmaker; B. J. v. d. Voort met L Pasquier. Ingeschreven voor de wereldkam pioenschappen te Parijs zijn alsnog: Sprint amateurs: G. Bontekoe Jr. Sprint beroepsrijders: J. J. v. d. Vij ver en B. W. Remkes. Stayers: C. Bakker met A. Lutti Kaser, W. Matena met E. v. d. Bossche, J- Pronk met F. A. Wiersma, B. J. v. d- Voort met A. Pasquier. Aan de hand van de verrichtingen in i de baankampioenschappen van Neder- j land zal worden beoordeeld, welke van de beide hierboven genoemde beroeps- j sprinters en welke stayers aan de we reldkampioenschappen zullen kunnen deelnemen. De postduif, die reeds zovele jaren de j mensheid heeft gediend en ook in de achter ons liggende oorlogsjaren belang rijke diensten heeft verricht, zal ook dit ja-ar een bijzondere rol vervullen voor de liefdadigheid. 3 Augustus zal de I afd. Haarlem van de Ned. Algemene Bond van Postduivenhouders een groot liefdadigheidsconcours organiseren met jonge postduiven. Ruim 20 verenigingen met plm. 700 leden zullen aan dit <;on' cours deelnemen, om gelden bijeen te 1 brengen voor de Lighallen Brederode- j Duin. Evenals vorig jaar, toen ruim f 6.000.— aan de T.D.C.-bestrijding werd afgedra- j gen, zal, voor het liefdadigheidsconcours plaats vindt, een grote week-actie wor den gehouden van 1419 Juli. Het be- j kende duivenhok met de daarom heen aangelegde fraaie versiering, zal in die j week weer zün standplaats krijgen op de Grote Markt, waar het T.B.C.-duif- t speldje zal worden aangeboden. Allen, die belangstelling hebben voor dit mooie en zo nuttig doel voor onze j zwakke medemensen en dit werk willen steunen, kunnen hiervan mededeling doen bij de secr.-penningmeester van het Werk-Comité, de heer O. Th. Verdonk, j Santpoorterstr. 60. Giro no. 510437, Haarlem. Voor de competitie van de kring i Haarlem werden Donderdagavond in het zwembad „De Herenduir.en" wederom twee poknvedstrijden gespeeld. De eerste wedstrijd V.Z.V 3—Haarlem 4 was met -1 voor V.Z.V. V.Z.V. 2 verloor met 2—0 van Haar lem 2. AMSTERDAM, 10 Juli '47 De Indische markt opende vandaag over het geheel weer vri) vast met koers- verbeterlngen van enkele procenten, doch j kon zich in de vrije markt op het ver hoogde koerspeil niet geheel handhaven. In afwachting van de regeringsverkaring van hedenmiddag werden geen nieuwe po- sities aangegaan en brokkelden de koer sen in 't verder verloop weer enigszins af- Industriële aandelen waren in doorsnee wat luier. De scheepvaartmarkt was eveneens niet geanimeerd en verloor enkele procenten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2