ROND DE LONDENSE VERLOVING Deviezen-tekort en arbeids krachten Hoofdgroep Industrie geeft haar inzicht Debatten in Tweede Kamer over regeringsverklaring „Er kan niet gesproken worden van wezenlijke ontspanning V.Koxnv OOST-EUROPA LAAT VERSTEK GAAN R.K. Bond van vroedvrouwen Joachim Le Sage ten Broek Le Sage ten Broek in Grave herdacht 25-jarig bestaan VRIJDAG 11 JULI 1947 PAGINA 3 ^sa BUITENLANDS OVERZICHT Voortekenen van een economische oorlog Pater mr. dr. J. Beuns Prof. Romme aan het woord BENOEMING BIJ DE R.K. UNIVERSITEIT SPEEDWAYBAAN IN LISSE Luchtlijn Schiphol— Berlijn VROUW OVERBOORD Van „Johan van Olden- barneveldt" Kard. de Jong onthult gevelsteen die terugkeerde (Wordt vervolgd) Scheepvaartberichten I groep economisch zwakke onder 'ding van een economisch zwakke u?ar militair sterke natie, Rusland, T^heidt van een andere groep econo- p'sch zwakke onder leiding van een yC°nomisch en militair sterke natie, de t.erenigde Staten; leiding die zó krach- y8 is, dat zelfs het afzijdige Engeland j.c" by de groep van geleiden heeft ^ten voegen. de gespannen politieke verhou- -igen van dit ogenblik betekent het 0^ddhaven van deze muur niets meer v blinder dan economische oorlog. De j^ttekenen daarvan vertonen zich al. Engels-Russische besprekingen over mogelijkerwijs te sluiten handels ereen komst, die sinds maanden te kon°u gevoerd worden, en die tot voor r' wel enig perspectief boden, staan kenBt0tsellner op 'let Punt van afgebro- Krerde vv<£ea' 130 Brltse hoofdgedele geerde, Wilson> berichtte aan zijn re gering, dat hy geen hoop op welslagen bieer bad. Symptomatisch is ook het *eit, dat de Sovjet-Unie, een belangrijk Zaanland, weggebleven is van le we- teidgraanconferentie welke op het ogen lik te Parijs gehouden wordt: zij heeft blikbaar niets te maken met de graan- ^hoeften van andere landen (deze schij. ^eb in de komende -winter nog groter zullen zijn dan in t afgelopen jaar), b zy zal haar onmisbaarheid in de we- reldgraanvoorziening hanteren als wa pen in de komende economische strijd. Als een derde teken (dat echter de ïy'st slechts kortheidshalve besluit) wil len wy de Russische rapporten omtrent een geweldige eigen productie aanhalen, welke spreken over een voorbUstreven van de toch al hooggestemde plannen. Het is een bekend verschynsel, dat lan den, die een economische 6tJyd aan gaan, zich beroemen op hun economi sche kracht en daarbij niet voor enige overdriving terugschrikken, in de hoop minstens hun medestanders tot stand vastigheid te bewegen, als dan de tegen standers niet voor intimidatie-alleen capituleren. Heel Oost-Europa, met inbegrip van Hongarye en Finland, heeft nu het Russische voorbeeld gevolgd b meegedeeld, dat het niet aanwezig zal 'Jn op de internationale conferentie, die b.orgen te Parys byeenkomt, om de uit. °erlng van Marshall's voorstel voor te bereiden. Sommige hebben aan de stem ait het Kremlin slechts tegen wil en Sank gehoor gegeven: Tsjechoslowakye, miand en Hongarye zien niet gaarne bun voorlopig laatste kans oo een ie. welvaartspeil verloren gaan. Zy echter gezwicht voor de druk uit •poskou, die minder een eeonomisch- Poiitiek dan wel een militair.politiek "ptakter draagt. Rusland is een econo misch zwakke staat, in deze zin, dat het ®bclere niet veel te bieden heeft. Dat b'ilkt klaar genoeg, indien men het ver- *a' van de Russische export nagaat: in 1913 voerde Rusland bijna drie keer zo. /*el uit als in 1928, in 1938 was de ex- Port twee-derden van die van 1929; en a's men bedenkt, wat de oorlog de Sov- gekost heeft aan industriële uit. fbsting en agrarisch potentieel, dan ligt fjet voor de hand, aan te nemen, dat dé buidige export nog maar een deel is van vooroorlogse. Hopen op Russische m«un behoeven de ongelukkige landen Jab Oost.Europa dus niet. Zeker niet, nu j1et Russische economische plan-beleid p de komende jaren meer gericht is op joldoening van de eigen, vooral militaire eboeften, en daarvoor zelfs voorraden ®b voortbrengsten van zyn satellieten °Peist! Waarneming heeft een vaste regel in moderne politieke gedragin gen ontdekt: economisch sterke 'aten zyn voorstanders van vrije han. :je', van verwijdering der tarieven en ^er belemmeringen voor de roulering pm producten. Economisch zwakke daarentegen zyn voorstanders van pro- jct'e. zy wensen hun eigen industrieën beschermen door commerciële, maar, t s het moet en kan, ook door diploma te en militaire maatregelen. 2ulk een beeld doet zich ook thans °°r. De economische inzet van de rtelddiscussie over het plan-Marshall J? be vraag: tariefmuren in Europa of "let? Door het Russische optreden is Pjfce vraag voor wat betreft de verhou- /bg Oost-West al beantwoord. De 'pttefmuur is het ijzeren gordyn, dat De Ned. R.K. Bond van Vroedvrouwen vierde Donderdag zijn 25-jarig bestaan in de met groen en bloemen versierde zaal van hotel Noord-Brabant te Den Bosch, in dezelfde zaal waar 25 jaar geleden tot de oprichting van déze bond werd be sloten en van waaruit het zegenrijke werk over geheel Nederland begon. Dat deze bond een zekere faam heeft gekregén, mocht blijken uit de talrijke felicitaties, die van wereldlijke en kerke lijke autoriteiten waren binnen gekomen, o m. van H.K.H. Prinses Juliana, Z. Em. kardinaal de Jong en H.H. Hoogw Exc. de Bisschoppen. Zeer vele leden waren deze dag naar den Bosch gekomen, alwaar allereerst In de kathedrale basiliek van St. Jan een H. Mis uit dankbaarheid werd opgedragen. In de middag vond een feestelijke con greszitting plaats, waarbij enige sprekers de Jubilerende bond en verscheidene ju bilarissen die medegewerkt hadden aan de oprichting, huldigden. Daarna werden enkele medisch technische voordrachten gehouden door Dr. Lubbers, directeur der R.K. Vereniging Moederschapszorg en mej. H. Jansen, die vooral wezen op de betekenis van de vroedvrouw en haar werkzaamheden in het belang van het ge zin. Tot slot werd nog het woord gevoerd door pater D. Cox, die de vroedvrouw de werkster ln Gods werkplaats noemde. Na een vry langdurige ziekte zes maanden lang was hy ongesteld is pater mr. dr. J. J. w. Beuns S. J., by velen bekend als leraar aan verscheidene colleges en door zyn publicaties in en kele tijdschriften, te Nymegen overleden. Pater Beuns was Amsterdammer van geboorte. Hij werd 67 jaar oud. Hij trad in 1899 in de orde der Jezuïeten en stu deerde te Leiden, waar hij de meester titel behaalde en later ook in de rech ten promoveerde. Hit was leraar aan de Jezuïeten-colleges te Amsterdam, Den Haag, Nymegen en Rotterdam, waar hy Staathuishoudkunde en Staatsinrichting doceerde. Korte tyd was hy hoofdver kenner-aalmoezenier van de katholieke verkenners in Nederland en tydeiijk is hy ook moderator geweest van de ka tholieke studenten te Nijmegen. Pater Beuns publiceerde zijn sociale, economische en juridische bijdragen o. m. in Studiën en het Kath. Cultureel Tydschrift. Naar wij vernemen heeft de Koningin het beschermheerschap aanvaard van het Nederlands Oorlogsgravencomité, dat in. Nederland de adoptie van geallieerde oorlogsgraven stimuleert. Talloze Engel sen bevinden zich op het ogenblik in ons lar.d voor een bezoek aan de graven van familieleden, die in Nederland zyn ge sneuveld. Aan het slot van het ziekentriduum te Bloemendaal hebben bruidjes bloemen aan de zieken uitgereikt Officieel is in Londen bekend ge maakt, dat luitenant Mountbatten de Britse koninklyke familie de volgende week zal vergezellen op haar vacantie- reis naar Schotland. Hij zal deze ook vergezellen op een bezoek aan de Home Fleet in de Clyde en aan het eiland Arran. Woensdag telefoneerde luitenant Mountbatten naar een van de Britse kranten welke een verhaal over het en gagement had gedrukt, vóór dat de aankondiging had plaats gevonden. Philip beweerde, dat dit een inbreuk op zijn particulier leven was. Thans heeft hy er geen meer. Naar United Press verneemt is de koninklijke familie niet byzonder ver heugd over de verloving van prins Philip Mountbatten met prinses Eli zabeth. Zy is van mening, dat prins Philip zyn Griekse nationaliteit had kunnen behouden zoals indertyd de echtgenoot van koningin Victoria en op deze wijze enige luister had kunnen bijdragen tot het Griekse koninklyke huis. Een lid van de koninklijke familie beschreef de naturalisatie van prins Philips als „onelegante haast". De Hertog van Norfolk heeft een spe ciaal comité byeengeroepen om de de tails van de bruiloft voor te bereiden. De huwelyksdag van de „princess royal" zal worden gevierd als een na tionale feestdag. Het is nog niet zeker of het parle ment tydens de zitting van vandaag 'n beslissing zal nemen over de financiële positie van de prinses, wanneer zij ge huwd is. Er wordt een bedrag genoemd van 60.000 pond sterling per jaar. De Russische pers heeft ten aanzien van de verloving van prinses Elizabeth een volkomen stilzwijgen bewaard. De haute coutures van de West-End bereiden zich voor op een geweldig aantal opdrachten, omdat de verloving het schitterendste society-seizoen sedert de oorlog zal inluiden. Volgens Norman HartweJl, die wel de meeste kleren maakt voor de koninklyke familie, zullen de ontzaglijke opdrachten de kleerma kers echter bereiken op een ogenblik, waarop zij met een bedroevend kleine voorraad goed zitten, daar het grootste deel van de stoffen, die in Engeland vervaardigd worden, voor export bestemd is. De kleermakers verwachten niet, dat de prinses een speciale toewyzing zal ontvangen aan textielpunten voor haar bruidsuitzet, en evenals tydens haar reis naar Zuid-Afrika zal zy enkele afleg. Onderhandelingen met Caruso - Meeuweneieren op het menue De Clement Atflee" jongensclub Twee vlieg tuigen vol met Nylonkousen uit smokkelen. t>red Gaisberg, een Amerikaan van X? geboorte, is in Engeland vyftig v jaar in de gramofoonplaten- ahdel. Hy is nu zeventig en heeft-, zyn J^tnoires vastgelegd in een boek. In cessant. ts hierin het verhaal hoe de v~rste transactie met Caruso tot stand *am. Gaisberg was in 1902 jn Milaan P hoorde de jonge tenor, die toen nog 9aar plaatselyke bekendheid genoot, bgen. Hy kwam met hem overeen dat tien opnamen zou maken voor dui- j*hd gulden. Gaisberg telegrafeerde de eVeroenkomst naar zijn firma in Londen, hem antwoordde: „Erg hoog, verbied °p te nemen". Hij negeerde de order jb betaalde Caruso zijn duizend gulden. eZe tien opnamen brachten f 150.000 ^biden op. In de volgende twintig jaren 0ftrdiende Caruso f 10.000.000, alleen met bnamen. De gramofoonplaten-industrie erdiende met zyn platen het dubbele. p nlge restaurants in Londen heb- ben meeuweneieren op het menu geplaatst. De Londenaars behoe- cleh zich echter geen zorgen te maken hierdoor de vogels merkbaar zullen orden gereduceerd. De meeste van *Ze eieren komen' van Engelands °°tste broedplaats in Ravensglass Cum- eerland. Een bewaker draagt reeds vyf- ^'Mertig jaar zorg voor dit terrein. De ^Sels zijn nog nimmer zo talryk ge- „tt. Dit Jaar waren er minstens hon derdduizend broedparen. Men kan niet „°°r het heuvelachtige terrein lopen jbhder op een nest te trappen. Nog •tfere vogels vinden in Ravensglass be- berming, o.a. de visdiefjes. Voor d» j*bf'og waren zy niet zo talrijk, doch dit j.par zyn er minstens zevenhonderd pa- b. Door de vogels van ringen te voor- „bb, ontdekte men dat zy 's winters aar West-Afrika trekken. verkrygen en hun club „Clement Attlee" te dopen. Mrs. Higgins, handelsvertegenwoor digster van een Amerikaanse fir ma in nylonkousen te Antwer pen, was van oordeel, dat haar omzet niet zo groot was als hij wel had kun nen zyn, gezien de grote vraag naar dit begeerde damesartikel ln Frankrijk. Dies nam zy met de voortvarendheid die haar eigen is een bekende Belgische pi loot in dienst en huurde a raison van fr. 1200 per uur een vliegtuig. Op zekere avond steeg het toestel met een enorme lading nylonkousen te Gosselies in Bel gië op om korte tyd daarna te St- Quen- tin in Frankryk te dalen en hier zyn kostbare last over te geven aan mrs. Higgins, die zich op dat ogenblik gefe liciteerd moet hebben met haar schran dere idee. Het was zo goed gegaan, dat de ondernemende Amerikaanse be sloot het diezelfde avond nog maar eens te proberen. Alles liep weer even vlot en het vliegtuig keerde eerst laat in de avond naar België terug. Het toestel moest zich naar Evere begeven, waar het thuis hoorde, doch door gebrek aan benzine was de piloot gedwongen nog. maals te Gosselies te landen en hier te lefonisch hulp te vragen aan het vlieg veld Evere. De rijkswacht van Gosse. lies vond dit heen en weer vliegen nog al verdacht. Hij voelde de piloot eens aan de tand, met het gevolg dat deze een bekentenis aflegde en gearresteerd werd. Het blijkt dat de gehele aangele genheid nog in der minne kan worden geregeld, indien de Amerikaanse, die het raadzaam heeft geacht in Frankrijk te blyven, het luttele bedrag van fr: 2.700.000 aan douanerechten, fr. 250.000 voor het in beslag genomen toestel en fr. 1.000.000, de waarde van de nylon kousen, bereid Is te betalen. Behalve de piloot, die vervolgd zal worden wegens het schenden van het luchtvaartreglement, is ook een Italiaan se prinses, die by dit complot betrokken is, gearresteerd. gertjes van haar moeder moeten dragen. Een jaarlykse toewijzing van 32 punten is nauwelijks voldoende voor een enkele lange bruidsjapon. De positie van de rest van de Engelse adel, voornamelijk van hen, die zijn uitgenodigd voor de bruiloft, zal dan ook weinig benydenswaardig zijn, ofschoon- het ministerie van Handel kortgeleden toevallig of met opzet beeft beslaten, de kledingpunten voor het volgende jaar reeds in October geldig te maken de maand waarin het huwelijk waarschijn lijk zal worden gesloten i.p.v. in No vember. De Hoofdgroep Industrie heeft aan de Minister van Economische Zaken een nota gericht, waarin zij haar inzichten omtrent de deviezenpositie van ons land uiteenzet. Het. afsnyden van een groot deel van de invoer, waartoe in uiterste nood zou moeten worden besloten, zou volgens haar het probleem niet oplossen, maar de oplossing uitstellen tot tijden, waarin de omstandigheden nog moeilijker zouden zyn. De te nemen maatregelen zouden moeten dienen ter onmiddellyke voor ziening in het arbeiderstekort, teneinde voor de toekomst werkgelegenheid te verzekeren en ter verkrijging van kort- crediet dat nodig is om in de toekomst zelf over deviezen te kunnen beschikken. Teneinde in het tekort aan arbeids krachten te voorzien, wordt er op ge wezen, dat in de eerste plaats dient to worden gestreefd naar vermindering van het aantal ambtenaren door beperking en efficiënter uitvoering der Over heidstaak. Voorts wordt aangedrongen op bezui niging by het, militaire apparaat en op tewerkstelling der politieke delinquenten, terwijl voorts nog wordt verklaard, dat er harder moet worden gewerkt. Ter verkrijging van kort-crediet (het dollar-tekort is de kern van het devie- (Vervolg van pag. 1) Er is verschil in interpretatie van Linggadjati. Nederland ging uit van rechten en zo men wil verplichtingen ten opzichte van Indonesië. Indonesië gaat uit van zelfbeschikkingsrecht. Beide interpretaties dekken elkaar niet. Is het zo vreemd, dat de republiek te. gen de Nederlandse blokkade de rijst- blokkade plaatst? vraagt spr.' Daaraan komt een einde, als de andere blokkade eindigt- Vervolgens gaat spr. de argumenten der republiek na. Men doet het voorkomen, dat Neder land gerechtigd zou zijn tot optreden op grond van het feit, dat de republiek buiten Linggadjati zou zyn getreden. Spr. beweert dat Nederland de schuld draagt, dat de republiek buiten Lingga. djati trad, omdat Nederland het ook deed. Ten aanzien der gendarmerie zou het naar spr.'s mening gewenst zyn, dat de Nederlandse en republikeinse rege ring elkaar zouden vinden bij het zoeken naar wat verbindt. Spr. meent, dat duurzame samenwer king nog mogelijk zal zyn, maar daar voor moet men de Indonesiërs winnen. Daartoe zal nodig zyn vermindering der troepen, zodanig, dat ze geen bedrei ging vormen, meent spr. Voorts zal no. dig zyn, dat bepaalde taken in handen worden gegeven van progressieve Ne. derlanders. Na de pauze komt de heer ROMME (K.V.P.) aan het woord. Hij is er zich van bewust, dat de omstandigheden, waaronder dit debat gehouden wordt, er toe nopen, dat degenen, die er aan deelnemen, bepaalde beperkingen in acht nemen. Er kan z.i. niet gesproken worden van een opklaring, van een wezenlij ke ontspanning. Z.i. wordt in de regeringsverkla^ ring terecht gesproken van onze Het bestuur der St. Radboudstichting heeft dr. Stephan Strasser te Leuven benoemd tot buitengewoon hoogleeraar bij de R. K. Universiteit te Nijmegen met leeropdracht: „Wysgerlge psycho logie en anthropologic". Dr. Strasser is Oostenrijker van ge boorte, doch nam in 1938 voor het nazi- geweld de wyk naar België, waar hy bij de Universiteit te Leuven gastvry werd ontvangen. Hier bekeerde hij zich tot het katholicisme. De benoemde heeft zyn filologische en filosofische studies gedaan aan de Universiteit van Weenen. Te Leuven was dr. Strasser laatstelyk werkzaam bij het Husserl-archief. uiteindelijke verantwoordeiykheid in de verdere overgangstyd voor orde en rust overal in Indonesië. Met de regering is spr. er zich van bewust, dat de toestand ernstig is, hoewel deze door de verwijdering der republiek van de Linggadjati- basis een maand geleden ernstiger was. Het trieste feit, dat de werkelijk heid ons gebracht heeft is dit, dat de republiek poogt onder Linggad jati uit te komen. Op het betoog van de heer Palar zal spr. niet ingaan, omdat het hier niet geldt een debat tussen twee rijksdelen (De heer Palar had namelijk verklaard er niet dieper op te zullen ingaan om geen plannen van de andere zijde te doorkruisen). Voor de handhaving van Linggadjati als overeenkomst, zyn twee partijen nodig, maar het Linggadjati als staat kundig beginselprogram laten wij ons niet afnemen. Op het grondvlak van de verwezenlijking der Koninklyke rede blijven wij staan. Nederland en de vol keren van Indonesië kunnen er ten volle op vertrouwen, dat het katholieke volksdeel zich daaraan houdt. De re gering kan aanstonds gebruik maken van haar recht tot het hernemen van haar vryheid en terugvallen op haar eigen verantwoordelijkheid. Zij zal dan ook langmoedigheid betrachten. Dat re regering in beginsel geko zen heeft tot het laatste, acht spr. Juist, vooral omdat het doel der Nederlands-Indonesische politiek niet is de staatkundige band nog voor een mensenleeftyd of korter, aan te houden, maar om een nieuwe duur zame staatkundige band te smeden,en en de vreedzame opbouw daartoe verre de voorkeur verdient boven een, waaraan wapengeweld te pas komt. (Zitting duurt voort) Zaterdag 19 Juli wordt te Lisse de nieuw aangelegde motorrenbaan in ge bruik genomen. De baan is aangelegd volgens het systeem der Engelse speed ways en is bovendien geschikt voor wielrennen en athletiek. Er is een ac commodatie voor 11.000 toeschouwers. De Haagse P. R. A. heeft aangehouden de 32-jarige gewezen SS-man G. Smit. Deze man, die aan het Oostfront in dienst van de vijand een van zyn benen heeft verloren, trachtte bij het publiek medelijden op te wekken, door voor te geven gewond te zijn geraakt bij de gevechten in Mei 1940 op de Grebbeberg, waarbij hij tevens critiek leverde op dé Nederlandse regering, door te vertellen, dat zij haar oorlogsinvaliden onverzorgd achterlaat. zen-probleem) dient iedere verhoging van onze credietwaardigheid met kracht te worden bevorderd. Hierby wordt er op gewezen dat het dienstig is ons land aantrekkelijk te maken voor buitenland se beleggingen, maar waarby de fiscale politiek geen rem moet vormen. Wat het dollar-tekort betreft, wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit tekort steeds heeft bestaan als de economische relatie tussen Nederland en Indonesië verstoord was, zoals ook na de vorige wereldoorlog. Alleen het herstel der driehoeks-ver houding NederlandIndonesiëAme rika, waarbij de Nederlandse leveranties aan Indonesië worden betaald met de opbrengst van Indonesische producten op de Amerikaanse markt, biedt uit komst Een regeringsbeleid. ten doei hebbende de economische relatie tussen Nederland en Indonesië e"erzyds en In donesië en de overige wereld anderzijds te herstellen, dient derhalve met kracht te worden voortgezet. In de nota wordt voorts aangedron gen op matiging by de tenuitvoerleg ging van het programma van openbare werken, terwyl er bovendien op wordt gewezen, dat gewaakt dient te worden tegen de besteding van deviezen voor voorzieningen, welke gewoonlijk uit ei gen land konden plaats vinden. Hierby wordt gewezen op de onbevredigende productie van onze mynen. In tegenstelling tot anders luidende berichten, verneemt het A.N.P., dat de opening van de luchtlijn Schipnol—Ber lijn niet 15 Juli, doch eerst in de loop van Augustus zal geschieden. Een officiële definitieve concessie van de zijde van de betreffende bezettings autoriteiten heeft de K.L.M. nog niet be reikt. Naar verwacht wordt, zal zodra deze luchtverbinding tot stand is geko men. een Russische luchtverkeersmaatt- schappij een in Berlyn aansluitende luchtverbinding met Moskou tot stand brengen. Het Nederlandse motorschip „Johan van Oldenbarneveldt", onderweg naar Batavia, heeft draadloos aan het strand geseind, dat in de nabijheid van Calshot in de mond van de Solent een vrouw overboord is gevalllen. Aan alle schepen in de nabyheid van het eiland is ver zocht, naar de vermiste, wier identiteit niet onmiddellyk kon worden vastgesteld, te zoeken. Ook in Grave regent het vanmor. gen. Een grauwe, druilerige regen, dfe de hemel verdonkert en de plech. tige viering van de honderdste sterf dag van Joachim George le Sage ten Broek, die vandaag hier begint, een eindeloos triest karakter verleen.t Alsof ook nu, zolang na zijn dood, deze te lang vergeten strijder voor de emancipatie van de katholieke zaak en de oprichting van een ka. tholiek dagbladwezen, niet openlijk die eer mag toekomen, die hy zozeer verdient. De plechtigheid begon met een eenvou dige ontvangst ten stadhuize. Daar heeft burgemeester L. Rayma- kers zijn eregasten, onder wie de Oom- missaris van de Koningin in de provin cie Noord-Brabant, prof. De Quay, wel kom geheten. Daarna trok men naar het kerkhof. Ln het midden op het graf van Le Sage ten Broek staat een eenvoudig, ietwat ouderwets grafmonument. Daar heeft het zangkoor van Grave een tweetal liederen ten gehore ge bracht en daar heeft een ambtsgenoot van de grote overledene, notaris J. van Hussen, hem in sobere bewoordingen herdacht. Na deze rede hebben de heer Gerard Bodewes namens de katholieke Nederlandse dagbladpers en de heer As- berg namens de katholieke Nederlandse uitgevers kransen gelegd op zijn graf. 's Middags heeft Z. E. Joh. Kard. de Jong, als hoogste kerkelyke autoriteit in Nederland, een gevelsteen onthuld aan het huis, waarin deze grote mens het leven liet. Mgr. dr. J. Witlox heeft daarby het woord "gevoerd en het zang koor van het St. Canisiuscollege uit Ny megen heeft de plechtigheid opgeluis terd. P en drietal jongens in York wisten nlet hoe zy hun vrye avonden zou- den benutten. Bioscoop-lopen ,.zat a n tot hier" (volgj. het bekende gebaar de mond of de hals) en zy besloten de roinister-president Attlee te ^hcien om te komen tot oprichting van he Jongensclub. Attlee, die een zwak tj ®ft voor jongensclubs, gaf de brief Op r aan de federatie met de suggestie Og de zaak in te gaan. Nu hebben «^bescheiden club in York en ze hopen een groot gebouw met uitrusting te U door BARBARA BOWER 'iHtiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii= 40) En deze blinde kleintjes, onbe wust van het feit, dat deze wereld hen op een ietwat zonderlinge wyze ver welkomde, hadden de warmte van hun moeder gezocht. Daar lagen ze, netjes op een rytje, een zwarte, één met een bont velletje en een zwart met geelbruine strepen, hun kopjes zacht en glanzend als de hoofden van vertroetelde school kinderen, drie nietige schepseltjes, ge boren ten spyt van Duitsland en al zyn werken. De kat kromde een bescher mend klauwtje, toen M'ss Ranskill's vinger naar de kleintjes ging. „Wees maar niet bang. heus niet; niemand zal ze van je afnemen. Deze zullen niet worden verdronken, dat be loof ik je." „Voor Jullie geen zwemparty". zei ze, terwijl ze terugkeerde met een schotel tje melk en warm water. De kat schud de haar oorlogskindertjes van zich af en lebberde hongerig. Miss Ranskill had zelf geen trek in thee meer. De uitputting overmeesterde haar. Slechts slaap zou haar nog goed doen. Ze rolde zich in een deken. Miss Ranskill opende haar ogen en zag een lage ster, zo doorself oten van donkere strepen, dat het leek, alsof er een vreemde zonsverduistering plaats had. Ze knipperde met haar ogen, ver bijsterd door dit nieuwe wonder boven het eiland. Dan drong de loop der ge beurtenissen weer helder en scherp tot naar door, als waren het kapittels uit een boek: de dood van de timmerman; de reis weg van het eiland en alle be klemmingen van dag en nacht. Dit was dus haar eerste ontwaken in Engeland, niet met laken en fy'n porcelein, een ruiker bloemen in de vensterbank en kwinkelerende vogels in de tuin. De dingen zyn steeds anders dan je denkt, Miss Ranskill. da's altyd zo ge weest. Het is altyd net of er iemand een spelletje met je speelt. Best mogelyk, dat, als lk thuis kom, myn kleine jon gen de bof heeft, zodat ik pas na een paar weken de vorm van zyn hoofd her ken. Het gestreepte licht was geen ster, maar het schijnsel van een petroleum kachel. Ze bevond zich in een kelder en ze wist niet of het avond of morgen was, want zon en maan, die haar sa men met eb en vloed de weg in de tijd hadden gewezen, waren voor haar ver borgen. Ze tastte over de vloer, tot het rammelen van lucifers een oude bekende verried. Het moest nog nacht of anders vroeg in de morgen rijn, want toen ze de kaarsen had aangestoken, zag ze, dat de jongen op het bed nog in diepe slaap lag. Kinderen, wist ze, ontwaken even levendig als mussen en op ongeveer de zelfde tyd. Haar keel was droog. Er zat gruis tus sen haar tanden en stof op haar li chaam, evenals op het kind en alle din gen in de kelder. De scherpte ervan op haar lippen bracht haar de worsteling met het zand te binnen, op de dag dat ze de timmerman had begraven. De stilte was vreesaanjagend, want de fluis terende adem van de jongen drong niet tot haar oren door. Even later schoof het katje uit de kast en herinnerde haar eraan, dat er zes in plaats van twee in de afzonde ring deelden en dat drie monden hun portie van de voorraad vroegen. Het drong zich tussen haar been en een stoelsport en snorde vleiend. Het streek flemend langs de melkfles en Miss Ranskill begon het rytje blikjes op de plank tegenover haar te tellen. In twee, vier, zes, acht ervan zat melk. Vandaag of morgen en het kon, zo redeneerde zij dwaas, nu zowel het een als het an der zyn zou zy de voorraad moeten opnemen en in rantsoenen verdelen. Middelerwyi kon ze zich veroorloven edelmoedig te zyn tegenover een katje. Ze goot een schoteltje vol melk en ging naar de plank waar de kaarsen lagen. In deze hernieuwde eenzaamheid, waar geen uitbundige zon of een bedachtza mer maan hun goud en zilver kwistig konden uitstrooien, zou licht het voor naamste zyn. T°en ze de kaarsen in de pakken had geteld, liep Miss Ranskill met een boog je om de kat heen, teneinde haar niet by het drinken te storen. Zo had ze ook op het eiland altyd, hoe vermoeid ze ook was, een omweg gemaakt, als de kortste weg langs een plek leidde waar een meeuw naar voedsel zocht, zy, die wist wat honger betekende en de wan hoop kende wanneer een verschalkte vis toch nog ontsnapte, had geleerd het schepsel, dat naar voedsel jaagde, te ontzien. Ze vroeg zich af of de jongen erg veel honger zou hebben. Hij lag nog heel stil, zijn hoofd in de kromming van zijn arm en het scheen, terwyl ze hem gade sloeg, alsof zijn ademhaling had opge houden; nauwelijks ging de deken op en neer. Een even samentrekken van zyn lippen vertelde haar, dat zyn droom in een andere overging en in plaats van vrees voelde zij ergernis. Kinderen vragen altijd zelfzuchtig. De timmerman zou in zyn plaats al op en om haar heen en druk in de weer zyn geweest. Ze nam het schoteltje van de grond en rangschikte de kopjes weer. Hoe iaat het ook mocht zyn, er stond haar niets in de wég om het een en ander te doen, nu de slaap gevlucht was. Het was ook niet noodzakelijk om stil te zijn. Haar medegevangene mocht gerust wakker worden. „Oei!" De jongen ging overeind zitten en wreef zich met zijn stoffige knokkels de ogen uit. „Krygen we nou chocolade melk? Hoe laat is het? Hoe is die kat hier gekomen?" „De kat heeft drie kleintjes gekregen," vertelde Miss Ranskill hem. „En nu gaan we chocola drinken." Hy krabbelde uit bed temidden van een wolk stof, opgejaagd door de waaiende dekens- Afgezien van het vuil, dat zijn hoofd en pyama bedekte, scheen het nachtelyk gebeuren hem ongedeerd te hebben gelaten. Een paar uur geleden was een bom nog belangryk geweest; nu kwamen alleen een kat met haar jongen erop aan en de laatsten verwekten niet meer opwinding dan de eerste. Op 11 Juli 1847 overleed te Grave, waar thans het katholieke blin deninstituut gevestigd is, de blind- geworden pionier der katholieke pers in Nederland, Joachim Le Sage ten Broek. Hy was twee en zeventig jaar. Men doet hem niet tekort door hem een zonderlinge man te noemen. Maar men geeft hem pas zyn volle recht door erby te zeggen, daj hij een groot man geweest is. Zijn vader was, toen Joachim geboren werd, professor in de wijsbe geerte aan de Universiteit van Gronin gen. Hy vestigde zich echter in 1777 als dominee te Rotterdam. De gegevens over vader Le Sage zyn nog te weinig on derzocht. Vast staat, dat hy vurig pa triot is geweest en veel gevoeld heeft voor de Franse revolutie. De zoon heeft lots van deze gevoelens overgenomen. Terwijl de Nederlandse katholieken, in tegenstelling tot de En gelse, hun emancipatie meer te danken hebben aan geboren geloofsgenoten dan aan bekeerlingen, bracht Le Sage, toen hij na tien jaren van innerlyke zelf- strüd katholiek werd, in de atmosfeer van Rooms Nederland iets mee, dat hem vreemd geweest zou zyn. ware hy uit katholieke ouders ter wereld gekomen. Samuel Lipman en Herman Aghato des Amorie van der Hoeven, ook bekeerlin gen, hadden dezelfde invloed niet als Le Sage. Hy vertegenwoordigt ln ons cultureel herstel heus niet alleen de noodgedwongen enghartigheid van de polemist zijner dagen, een respectabele enghartigheid, doch bovendien de aan geboren openheid van de verlichtings man. Hij is de eerste apologeet van de „open-deur "-methode. Ronduit gezegd, heb ik mij wel eens afgevraagd, of Le Sage een man was, van wie wij gehouden zouden hebben. Indien wy hem hadden mogen kennen. Eerbied zou hy ons ongetwyfeld hebben afge dwongen. Meer dan dat. De meesten onzer zou hy hebben meegesleept. Hem was een geestdrift eigen, waaraan men zich overgeeft. Bezat hij echter ook de trekken van het rustend enthousiasme? Schaepman, die uitermate gevat was en eer. zeldzaam gezellige kerel, heeft die typisch Roomse trekken van het rus tend enthousiasme overal mee heenge dragen. In de styl van Le Sage vallen ze niet op. Toen ik echter, jaren geleden, zyn poëzie raadplegen moest om er een draaglyk vers uit te zoeken voor „Dich ters der Emancipatie'', vond ik van hem een gedicht „Bij het graf van een ge vallen meisje". Het 's preekachtig, ge lijk alles wat voor 1837 in Nederland ge schreven werd sedert de Franse revolu tie. Maar het is buitengewoon gevoelig op de manier van die tyd. Ik heb geen flauw idee, of de weinig belangrijke dichter door een concreet geval geïn spireerd is geweest. Het motief was toer.tertyd alledaags. Wellicht fantai- seerde Le Sage maar wat. Hy deed het echter met een warm gevoel. Bewonderd zouden wy hem zeker heb ben, ware hy onze tijdgenoot geweest. Hier is geen twijfel aan. Hij stak ver boven zijn omgeving uit. Hij had moed. Hij had meer dan moed. Hy had een wilde consequentie-drift. Hierin zal hy' wel eenzelvig en onhebbelyk geweest zijn. Precies, zoals waarlijk grote man nen eenzelvig en onhebbelyk kunnen zijn. Maar de beste hoedanigheid van zyn hart was toch zyn vertedering. Hy is, behalve een grote man, een goede man geweest. Wy zijn hem veel dank, veel bewondering en veel eerbied ver schuldigd. Maar waj wy hem het liefst geven is genegenheid. Ook daar heeft hy recht op. ANTON VAN DUINKERKEN. CRONENLURÜH 9/7 te Pernoviken. IMPORT 9/7 v. Helsinki n. Antwerpen. ONDINA 9/7 v. Haifa n. Port Said. ORANJEPONT. 10/7 v- Tenerifle n. Amst. AALSUM 9/7 v. Rotterdam te Basra. ADINDA 5/7 v. Mirl n. Pladjoe. ALETTA 6/7 v. Poeloe samboe te Pladjoe. ALGORAB U/7 v. Santos n. Rlo de Jan. ALFHACCA 10/7 v. St. Vincent n. B. Aires. ANTONIA 2/7 v. Pt. Darwin n. Singap. BOSCHFONTEIN 8/7 y A'dam te Beira. CASTOR 10/7 V. Maracaibo n. Cur. CERONLA 10/7 v. Singapore n. Miri. CHRYSSI 10/7 te Port Elisabeth. DANAE 10/7 v. Napels te Lissabon. DJIRAK 10/7 v- Bombay n. Abadan. DORDRECHT 10/7 v. Rott. n. Philadelphia. DOROS 6/7 v. Cartagena te Barranquila. G ADI LA 8/7 v. Hongkong n. Miri. GANYMEDES 10/7 v. Ceara te Curasao. HELDEiR 9/7 v. Amsterdam te Curasao. HEMONY 10/7 v. Zanz. te Dar es Salm. HERMES, tank, 7/7 v. Singap. n. Penang. v. HEUTZ B/7 v. Penang n Singapore. HILVERSUM Sfax-Rott. p. 10/7 Gibr. v. 't HOFF 8/7 v. Beaumont te New OrI. JACOB CATS 10/7 v. Norfolk te R'dam. JOH. v. OLDENBARN. U/7 te Southampt. JUPITER 6/7 v. New York te La Guaira. KERTOSONO 10/7 v. Halifax n. N. York. KOTA AGOENG 11/7 v- Soerab. te Makass. LUNA 7/7 v. New Orleans n. Houston. MANTO 6/7 v. Tampico n. Progreso. MARIEKERK 11/7 v. Los Ang. te Bombay. MELISKERK n. Sydney 9/7 te Karachi. NERO 8/7 v. Guayaquil n. Progreso. OSSENDRECHT 10/7 v. Rott. n. Cardiff. PAULA 7/7 v. Singapore n. Bangkok. PERICLES 8/7 v. Valparaiso n. Curasao. PHRCNTIS Can.-Singap. 10/7 v- Suez. PLATO 7/7 v. Cristobal te La Guaira. PR. ALEXAND. p. 10/7 Scllly n. Montreal. PYGMALION 8/7 v. Demerara n. Paramar. RIJNLAND 10/7 v. Pernamb. n. B. Aires. SAROENA 9/7 v. Pladjoe te Palembang. STAD SCHIEDAM 10/7 v. Rott. n. Savona. STR. MALAKA 9/7 v. Santos n. China. STREEFKERK 10/7 v- Hamburg te R'dam. TASMAN 10/7 v. Belawan n. Batavia. TEGELBERG 8/7 v. Kaapstad n. B. Aires. THESEUS Amst.-Susak 11/7 te Rott. TITUS A'dam-W.-Indië 11/7 v. Antw. TJISADANE 11/7 v. Bat. n. Tandj. Pandan. UTRECHT 11/7 v. Batavia te Semarang. WELTEVREDEN R'd.-Bat. 10/7 v. Londen, v d. WAALS 10/7 v. Bat. n. Soerabaja. WINTERSWIJK R'd.-China 11/7 te Antw. ZONNEWIJK 10/7 v. Calcut. n. Vizagapat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3