Slag op slag afwijkingen van Linggadjati Toestand is onhoudbaar geworden 1 Voor processies, zangconcoursen, congressen en landdagen Ned. Spoorwegen en dagen van spanning Beroepskeuze Republikeinse nota van 7 Juni vond haar antwoord in de stap van generaal Spoor „Deze republiek kan men niet als een bona-fide partner beschouwen V Tijdig aanvragen D THANS BESLISSEND STADIUM Nederlandse voorstellen behoren volledig aanvaard te worden Na „staakt het vuren" Tot hoofd en hart Zes zwaar gewonden bij botsing 1 Slechts noodgedwongen het uiterste middel Russisch hulpplan voor Oost-Europa? Het weer. ENIGE STIJGING VAN TEMPERATUUR Enig soyabloem in het brood BK* E^ra treinen» op Zondag Soekarno garandeert Handhaving van orde republikeinse zaak ZATERDAG 12 JULI 1947 bureaux van redactie en administratie: 69ste JAARGANG No. 23896 MINISTER JONKMAN ANTWOORDT Reis langs randgebieden SCHOUTEN IN DE TWEEDE KAMER (Vervolg op pag. 5) RADIOREDE VAN MOOK SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mnilmetet hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Xn de avondvergadering der Tweede Kamer heeft de Minister van Overzeese Gebiedsdelen, de heer JÓNKMAN, her haald, dat het accoord van Linggadjati hiet alleen een overeenkomst is met de Republiek, maar vooral een staatkundig beginselprogramOnze beginselverklaring heeft de wederpartij duidelijk aanvaard, öe wezenlijke inhoud van de nota der C -G. van 27 Mei zijn slechts uitwerkin gen, toepassingen van de overeenkomst fan Linggadjati. De heer Schouten geeft Aan het ultimatief karakter een andere verklaring dan de regering er aan heeft teegekend. Lankmoedigheid doet aan het karakter tekort. Spr. is van oordeel, dat er geen mo gelijkheid voor arbitrage is. Van onze rijde kan er geen sprake zijn van te kort schieten in de toepassing van Lingga- djatii. Ten aanzien van de marineblokka- de merkt spr. op, dat deze geen kwes tie van niet-nakomen van Lingga djati s. Het was een in. en uitvoerregeling in het belang van Indonesië zelf. Spr. zet verder uiteen, dat er geen tróe- Penversterkingen zijn geweest. Spr. zet dan de bedoeling van de Fe derale Raad nader uiteen, opmerkend men met opzet niet spreekt van een legering. Daarin zou de Lt. Gouver- heur-Generaal gaan samenwerken met Vertegenwoordigers der staten. Het moet de Lt. G.-G. mogelijk blijven zich te verantwoorden jegens de Kroon, maar hij trekt tot zich de Vertegenwoordiging der republiek, tot dat de wettelijke maatregelen van lagere orde en daarna de grondwets herziening het samenstel nadere vorm schenken. Het is juist, dat de gendarmerie .niet zonder meer sacra menteel is, de vorm waarin de politie gegoten zal worden is dscentabie. Vast staat, dat er een deugdelijk machtsapparaat moet zijn. cn»!^„mcrkt.r-og °P' dat de thans uit- Rine bestand zijn voor aflos- f' oerste schip met afgeloste troepen is zeilende De „Vólendam" kan hier spoedig worden verwacht. Spr. verzekert, dat de Rijksconfe rentie staat in het middelpunt van de belangstelling van de regering; het tijdstip is voor bijeenroeping thans niet geëigend. De Ronde-Ta fel-Conferentie zal slechts suggesties hebben te doen hoe de zaak op te lossen, doch zou .dit niet zelf hebben Uit te maken Vervolgens gaat spr. nader in op de betekenis vam het antwoord der Republiek van 7 Juni. Hü consta teert slag op slag duidelijke afwij kingen van Linggadjati. Het komt hem voor, dat deze nota haar ant woord heeft gevonden in de stap van keneraal Spoor. De regering is er van overtuigd, dat het gebruik, politioneel, van de militaire macht slechts als uiterste middel mag geschieden en dan moet het zo beperkt mogelijk zijn. •Het uiterste middel bedoelt nimmer °urlog te voeren. Ook technisch zpu, wat ten oorlog zou heten, moeten worden ver heden. De bedoeling is nimmer de ver nietiging van de republiek. Het uiterste middel zou de partner kunnen doen be grijpen, dat het de IjTederlandse regering tens^ is haar verantwoordelijkheid te *Hlen dragen. Deze regering was en is bereid noodgedwongen, ais zij geen andere Weg meer ziet, het uitersje middel toe te passen. Wanneer men Rritse zijde de 6eeft, -ziet de van Amerikaanse en republiek goede .raad Nederlandse regering In diplomatieke- kringel in Parijs hoorde men met grote belangstelling de berichten uit Moskou, dat de Sovjet- Unie van plan is binnenkort het initia- '•ef te nemen tot een hulpprogram voor he Oost-Europcse staten. Men beschouwe h't als een bewijs van rechtstreekse con currentie met plannen van de Verenigde ^•aten, om de wederopbouw In Europa te steunen. Dit plan van de Sovjet-Unie nam in ogen van buitenlandse waarnemers in Moskou Vrijdag vaster vorm aan. In ieder Iteval worden enkele kwesties hier dui delijker: 1. Het vooruitzicht bestaat, dat Htisland i* de een of andere vorm enige ^Utopese landen hulp zal aanbieden. 2. De overtuiging wint steeds meer veld bij de Russen, dat men van meet af aan de rassen buiten het Marshall-plan heeft d'Ulen houden en dat men hen in Parijs Jtever niet dan wel zag. 3. De hoop, die h>en in sommige kringen koestert, dat we Sovjet-Unie toch zal meedoen, is ijdel. Naar Aneta Ve Batavia verneemt, zijn tetiadjit en enkele hoge republikeinse Ricieren gisteren uit Djokjakarta ver- jakken voor een reis langs de republi- elnse randgebieden. jTb strjjd met de afspraak hebben de republikeinen besloten nieuwe en regel- jjjrige transporten met Oost-Indonesi- ^te évacué's naar Batavia te zenden. daarin geen inmenging, maar Zij be schouwt dat als" aanvaardbaar om het gebruik van het uiterste middel te voorkomen. Met de heer Romme komt het spreker voor, dat het niet nuttig is na te gaan, hoe lang de lankmoedigheid heeft geduurd. In hoever de lankmoedig heid in de toekomst moet worden be tracht, is in de regeringsverklaring ge zegd. Daarna komt de minister tot de vra gen van de heer Romme. De wezenlijke inhoud van de nota van 27 Mei wordt onverkort aanvaard. Allerlei zal nog moeten wachten op de instelling van de Federale Raad. De minister verklaart, dat er haar gestreefd wordt vóór 1 Jan. 1949 het nieuwe staats bestel tot stand te brengen! Deze datum ls echter niet sacramenteel. De regering sluit zich aan. bij de hulde voor de houding, zelfbeheersing en plichtsbetrachting .van de Nederlandse en Nederlands-Indische krijgsmaclit. Als waar zou zijne dat op Zuid-Celebes gru welen zijn gepleegd, zullen deze bestraft moeten worden. Samenwerking met de regering van Oost-Indonesië en West-Borneo, zo ver klaart de minister aan het einde van zijn rede nog, waardeert dë regering zeer. •Paarna wordt gerepliceerd, waarna de minister nog verklaart, dat de regering niet meer kan toezeggen dan dat zij d# Kamer, al dan niet op reces, zal inlich ten wanneer zij meent, dat daarvoor aan leiding is. De regering maakt tot haar leedwezen oekënd, dat in de afgelopen week de volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: geen vérliezen. Koninklijke Landmacht: Soldaat W. P. de Leeuw, van 10 R.Iafkomstig uit Teteringen. Gesneuveld 4 Juli nabij Ge- banggebang; sergeant A. Rajh. afkom stig uit Waubach (Limburg). Gesneuveld 5 Juli te Gempollampah. Koninklijk -Nederlands-Indisch leger: Geen ♦erliezen. Verwachting tot Zondagavond: Iets warmer, geleidelijke opklarin. gen met meest matige wind uit Wes telijke richtingen. In de kuststreken weinig verandering. In het overige gedeelte van het land iets hogere tem. peratuur. Zondag: zon 4.3420.56, maan 0.43 15.43. Maandag: zon 4.3520.55, maan 1.03—17.10. De afgelopen dagen hebben weer gebracht, dat sterk aan de herfst, doét denken, zo somber en koud was het. De maximum-temperatuur van de laatste dagen lag ongeveer 4 gr. Cels. beneden normaalen de neer slag was op sommige plaatsen nogal overvloedig. Zo viel Donderdag. eh Vrijdagnacht in De Bilt ongeveer 38 mil. regen; dit is iets meer dan de helft van het maandgemiddeldë. Alles bij elkaar genomen kunnen wij zfeggen, dat de laatste dagen ons vrijwel het ongunstigste zomerweer hebben ge bracht, dat zich maar laat denken. Hoe zal nü de verdere ontwikkèiing zijn? Van daag was 't weer aangenamer en men is in zo'n geval al gauw geneigd te den ken, dat nu* wel een algehele verbetering zal intreden- De situatie is echter nog moeilijk te overzien. Zonder twijfel is de circulatie, zoals de meteoroloog de algemene luchtstroming noemt, bezig te veranderen. Deze ommekeer is i^og gering en het best te karakteriseren met de verkla ring, dat de Westelijke stroming lang. zaam bezig is in een Zuid.Westelijke om te slaan, hetgeen toch minstens aanlei. ding zal zijn tot enige stijging van tem- peratuur. Het gaat echter heel lang. zaam, zodat het nog best enige dagen kan duren voordat de veralndering dui- deiijk merkbaar wordt. Ingaande Maandag zal een geringe hoeveelheid soyabloem in de broodb oem worden opgenomen, namelijk 3 pCt. Daar soyabloem een uitstellende voe dingswaarde heeft, gaat ook de voedings waarde van het brood iets omhoog. De bijmenging van 10 pCt. maisbloem blijft 'gehandhaafd. 15 Juli gaat het Amerikaanse embargo op uitvoer van brandstoffen naar Rusland in. Een Russische tankers laadt een voorraad olie in de haven van Long Beach, Cali ornïé. der laatste Ter voorkoming van lekkage wordt van tijd tot tijd het dak van de Ridderzaal te Den Haag nagezien en zo nodig, gerepareerd. Leidekkers bezig met het aanbrengen van nieuwe bedekkingen. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmid dag haar beraadslagingen over de re geringsverklaring over Indië voortgezet. De heer De Groot (C.P.N.) vraagt, wat de regering sinds December gedaan heeft, om zich op de hoogte te stellen van het optreden van militairen, en wat wordt er tegen gedaan? Waar de wetgevende, uitvoerende en militaire macht uiteindelijk In handen van het Nederlandse gezag zouden ko men, vraagt spr. zich af wat er over blijft van het gelijkwaardig deelgenoot schap. Spr. vraagt, of de regering kan ver klaren, of er een bedreiging van Indo nesië bestaat, gezien de defensie, welke men nodig acht. Vervolgens betoogt spr. dat de arbeiders van Nederland zich zullen keren tegen een optreden zoals de regering overwogen heeft. Een der gelijk optreden zou ook zeer zwaar we gende internationale gevolgen hebben. Hij merkt op, dat het enige wat beréikt is door de houding der regering is, dat derden de kans hebben gekregen zich in onze zaken te mengen. Hij bepleit bestraffing binnen een maand van degenen, die op Celebes ge welddaden hebben bedreven en voorts vermindering, van de troepensterkte in Indonesië en de' aanstelling van pro gressieve figuren in bestuursfuncties. De heer Tilanus (C.-H.) vraagt zich af wat er nu in de laatste 3 a 4 maan- .der/is bereikt. Zijn we nu een stap verder gekomen? Wat is er van de moti vering van destijds terecht gekomen? Wat is er van de bespoediging en vol tooiing van het bevrijden der geïnter neerden gekomen? Sinds 25 ^faart is er z. i. niet veel gebeurd. t Vervolgens geeft de heer Tilanus te jennen, dat z. i- de tijd daar is om een einde te maken aan de werkzaamheid van de Commissie- Generaal. Het overleg heeft niet meer plaats tussen de C.-G. en de republikeinse delegatie. Er is direct overleg tussen de regering hier en anJuli af zal in verband met het. te verwachten drukke reizigersvervoer op Zaterdagen een extra trein lopen. Èen groot aantal van deze berichtjes is de laatste tijd in de dagbladen verschenen. Duizenden en nog eens dui zenden reizigers hebben ze gelezen. Voor verscheidene mensen is zo'n extra trein een groot gerief. Doch wie van de" lezers zal zich hebben gerealiseerd, hoeveel moeilijkheden moesten werden overwonnen, voordat de spoorwegen een extra trein konden inleggen? rijden de treinen volgens de dienstrege ling en toch worden de militairen naar hun woonplaats vervoerd. e materieelpositie van de N. S. is bekend. Toch moeten voor iedere extra trein een locomotief en een bepaald aantal rijtuigen beschikbaar zijn. Slechts door met het materieel te woekeren is het mogelijk deze extra trei nen te laten rijden. Behalve deze trei nen, die de treinen van de dienstregeling van 4 Met moeten ontlasten, lopen er echter ook' nog treinen om deelnemers aan congressen, landdagen, bondsdagen, processies enz. enz. op de plaats van be stemming te brengen. Bovendien hebben de N. S. op Zaterdagen, Zondagen en Maandageneen groot militair verlof- gangersvervoer te verwerken. In totaal beschikken de,N. S. over 767 volledig bruikbare stoomtrein-rijtuigen Voor de pormale dienstuitvoering op Zaterdagen zijn echter 777 rijtuigen no dig. Voor de militaire verlofgangers moeten de N. S. <Jes Zaterdags over on geveer 110. rijtuigen extra kunnen be schikken. Iedere Zaterdag komen de N. S. dus meer dan 100 rijtuigen tekort. En toch Om in dit tekort 1e voorzien wordt in de werkplaatsen waar rijtuigen worden hersteld onder hoogspanning gewérkt. Eeh zo groot mogelijk aantal rijtuigen moet worden afgeleverd vóór de Zater dag. Doch ook met dit juistv herstelde materieel is het tekort nog niet aan te vulleji en noodgedwongen worden rijui- gen, die voor het herstel van kleine ge breken naar d<^ werkplaats werden ge zonden. zonder de, reparaties te hebben ondergaan, weer in diensf gesteld. Om de zorilerdrukte op te vangen lo pen zaterdag, Zondag en Maartdag op de grote baanvakken zoals bijvoorbeeld GroningenLeeuwarden via Meppel, Zwolle, Amersfoort, Utrecht en Gouda tot Den Haag S.S., Rotterdam-Maas in totaal tien extra treinen. De treinen op de Zondagen leveren ovqr het algemeen niet zoveel moeite op otndat de normale dienstregeling dan met minder treinen rijdt, waardoor een aantal rijtuigen vrijkomt. Hiertegenover staa^ echter, dat zeer veel verenigingen juist op een Zondag, wanneer het groot ste gedeelte van haar leden vrij heeft, een landsdag, bondsdag enz, organise ren. Juist omdat het Militaire vervoer op Zaterdagen een zeer groot aantal rij tuigen naar de grote steden in het Wes ten "van het land brengt, ontstaan extra •moeilijkheden. Het spreekt welhaast vanzelf, dat deze moeilijkheden in vele gevallen worden overwonnen, zodat ook aan de aanvragen van treinen op Zondag kan worden voldaan. Zo staan tot nu toe voor Zondag 13 Juli op het programma: een trein van Rotterdam-D.P. naar Breda met on geveer 525 zangers naar het zangcon cours in Breda. Voor het zangconcours te Groningen lopen een extra trein uit Winschoten met TOO en één uit Delfzijl met 300 reizigers naar Groningen. 400 processiegangers reizen van Eind hoven naar Roermond en van Amster- dam-C.S. gaan 700 reizigers naar de bedevaartplaats Runxputte bij Heiloo. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat er op 't gebied van extra-treinen al weer vrij veel mogelijk is. Het spreekt wel vanzelf, dat. extra-treinen zeer tijdig aangevraagd dienen te worden, omdat de mogelijkheden slechts door con^bina- tie kunnen worden vergroot. Verenigin gen moet met klem worden aangeraden vroegtijdig met hun plannen bij de N. Sj. aan te komen, daar anders teleurstellin gen niet te vermijden zullen zijn. Het beste is, indien mogelijk, overleg te plegen voordat de datum van de bij eenkomst waarvoor extra-treinen wor den verlangd, is bepaald. De moeilijk heden zijn nog groot, doch zoals uit het bovenstaande wel is gebleken, kan bij samenwerking' tussen de organiserende vereniging en de N. S. zeer veel woorden bereikt. de republiek Indonesië. Hij is verder van oordeel, dat het nieuwe republikeinse kabinet er toe dringt voorzichtigheid te betrachten bij de beoordeling van wat er uit handen van deze 34-koppige wederpartij komt. Als het machtemiddel moet gebruikt worden, als ingegrepen moet worden, dan zo humaan mogelijk, maar doortas ten. Dit doortasten is geen oorlogvoe ring, maar onze plicht om te zorgen voor handhaving van gezag, orde en veiligheid, zoals een burgemeester dat ook moet doen, als er onlusten in zijn gemeente zijp. De regering heeft Jobsgeduld gehad. Met de heer Romme wil spr. zeggen, dat grote lankmoedigheid is betracht. Wanneer dat zo doorgaat, dan zal politioneel moeten worden opgetreden. Spr. hoopt dat het dan kort maar krachtig zal zijn. Blijven de heren van de republiek traineren, dan hebben zij Linggadjati ter zijde gesteld en zijn wij vrij óm te handelen. En dat zal tenslotte zijn tot zegen van ons land en van Indiij. De heer Schouten (A.R.) herinnert aan de debatten voor en na de onderte kening van het accoord van Linggadjati. Men móet bedenken, dat vermindering van onze troepensterkte met zich zou brqngen een zich zelf overgeven aan on macht om in bepaalde omstandigheden dat te doen wat onze souvereiniteit als verplichting oplegt. Spr. betoogt, dat de toestand op vrij. wel alle punten onbevredigend is. Het bestand is honderden en honderden malen geschonden door de republiek, daarover kan niemand in twijfel verke ren. Men weet niet wat dat van onze militairen gevergd heeft, die zich steeds bedreigd wisten. Daar komt bij, dat' de toestand in meer dan een opzicht onhoudbaar is gewordeh. Daarin moet wijziging worden gebracht. Als de republiek weigert, dan is de regering geroepen die wijzigingen aan te brengen die nodig zijn, opdat zij haar verantwoording voor degenen, die daar verblijven, kan dragen. Het aftreden van het kabinet-Sjahrir is spr. een mystèrie: „Het nieuwe kabi net geeft geen aanleiding tot enige opti mistische verwachting. Wie kan de ga rantie geven, dat dit kabinet er over 14 dagen of over een maand nog is? Er is meer reden, aan te nemen, dat dit kabinet met 34 ministers en onderminis ters is een groot lichaam op een onsolide basis, dan dat het is een lichaam op solide basis." Volgens spr. is de republiek onwillig en onmachtig om te doen wat zij op zich heeft genomen. Deze republiek staat in de weg aan wat moet geschieden en wat de bevolking van Indië terecht vraagt. Als de republiek de facto het gezag niet in handen heeft, dan moet er iets geschieden. Deze republiek kan men niet als een bona fide partner be schouwen. Voor spr. is het een vraag of de ge meenschappelijke gendarmerie een ge lukkige vondst is. Zolangde regering de souvereiniteit en de verantwoordelijk heid heeft, moeten haar de middelen ter beschikking staan om die souvereiniteit en verantwoordelijkheid te dragen. De besliste toon in de regeringsverklaring waardeert spr., maar vraagt hij zal de daad oolj zo beslist zijn? Het moet nu uit zijn nr.et verder onderhandelen. De re. gering draagt de verantwoordelijkheid voor het gehele gebied van Indië. Hoe is het te verstaan, dat de regering ener zijds zegt: Wij dragen de verantwoor ding voor het levenslot dezer mensen, maar anderzijds zo gelaten is.In dit verband verwijst hij o.m. naar het lot van de geïnterneerden. De volken van Indië hebben er recht op, dat de rege ring op de kortst mogelijke termijn zorgt voor orde, rust en veiligheid, welke het minimum zijn in een menselijke samen leving. De regering trekke daaruit de onontkoombare consequentie, aldus de heer Schouten. De heer Logeman (Arb.) meent, dat het weinig zin heeft te pogen nu een overzicht te geven van de moeilijkheden na de ondertekening van het accoord. Spr. brengt hulde en dank aan de betrokken bewindslieden voor hun stand vastigheid. Het gevaar voor gewapend ingrijpen is z.i. thans voorbij. De verant woordelijkheid blijft gróót, niet slechts voor de levens, maar ook voor de duur zame samenwerking. Blijvende waak zaamheid is aan de zijde der regering geboden. Spr. meent, dat het de taak van Ne-, derlanders en Indonesiërs is het nu ver der samen te vinden. Een goed gebaar zou wezen verbetering van transport naar de republiek, zending van genees middelen en een duidelijke uitspraak over de troepenzendingen. Een paar we ken hebben we langs de afgrond gewan deld, nu is het gevaarlijke punt voorbij; wij hebben er voor te zorgen, dat door onze kleinmoedigheid het gevaar niet weerkeert. Spoedige oplossing van het politievraagstük is gewenst. (Van een bijzondere medewerker) Onder de aangelegenheden, die voor de verdere emancipatie van de arbeidersstand van grote betekenis moeten worden geacht, behoort zonder twijfel die van de keuze van een be roep. Het einde van het schooljaar nadert weer en met dit einde komen vele jongelui voor de keuze van hun levensrichting te staan. We bezigen hier met opzet niet het woord „vak", omdat dit toch eigenlijk te weinig zegt. Onder beroep of vak verstaat „men", doorgaans alleen het middel van de arbeider, waar door hij iedere Zaterdag over een hoe veelheid guldens kan beschikken, vol doende om er de volgende Zaterdag schuldvrij mee te halen. Deze opvatting is veel te eng. Nog afgezien van de grote betekenis, welke ,de factor arbeid nu eenmaal voor het leven van de mens heeft arbeid is een natuurbehoeftei reageert de soort van arbeid, die een mens verricht, zeer verschillend op zijn karakter, is zelfs vaak van doorslag gevende betekenis voor zijn levensgeluk. Wanneer het er nog maar zó mee ge steld was, dat iedere jonge man met trots „ik ga een vak leren" uitsprak, dan was reeds veel bereikt; nog beter zou het zijn, wanneer hij verklaarde een „beroep te hebben gekozen'". In het woord „beroep" leeft nog de herinne ring aan roeping, welk woord op zijn beurt „uitverkiezing" suggereert. Is men uitverkozen iets te mogen doen, dan vervult dit met trots, dan verricht Men dat met alle toewijding, welke men op kan brengen. We weten hiermede een der moeilijkste kanten van het huidige arbeidsvraagstuk te hebben aangeraakt. De fabriekmatige arbeidsmethoden im mers bergen in zich het grote gevaar van hgt doden der arbeiderspersoonlijk heid, omdat het zo eentonig, zo geest dodend is. Hiertegenover moet een com pensatie gesteld worden buiten de fa briek, die het verloren evenwicht in de persoonlijkheid herstelt. Dit is evenwel een kant van de zaak, dje we voor het ogenblik buiten beschouwing zoudeli willen laten, ten eipde ons te beperken tot de mogelijkheden, welke er nog' wel zijn voor de toch nog altijd beduidende groep niet-fabrieKsarbeiders. Zoals gezegd, sluit het kiezen van een beroep in, het volgen van een levens roeping, het vinden van een levenstaak. En een levenstaak is een van de voor waarden "oor het vinden van het le vensgeluk, waarop elke mens recht heeft. Zeer talrijk zijn de voorbeelden, waaruit blijkt, dat een onjuiste keuze de individuele mens ongelukkig maakte, evenals met voorbeelden is aan te tonen, dat het kunnen volgen van de eigen wensen, beïnvloed door natuurlijke aan- leg en begaafdheid, een grote voldoe ning werd voor het individu, een grote zege voor de gemeenschap. Groeide zó niet uit het touwslagers maatje de bekwame vlootvoogd Michiel de Ruyter. We hoorden dezer dagen van een dokterszoon, die hardnekkig had vastgehouden aan zün wens boer te worden en zich daarmee het verwijt op de hals haalde, de „schandvlek" van de familie te zijn. Deze „schandvlek" is inmiddels uitgegroeid tot een boer van formaat, die door wetenschappelijke leiding aan ziin modelboerderij zichzelf vreugde en voldoening, en de gemeen schap ontzaglijk grote diensten bewijst. In de rede, welke Van Mook Vrij dag voor Radio-Batavia heeft uit gesproken, zei hij, dat de regerings verklaring. in de Tweede Kamer af gelegd, dit ene duidelijk maakt: naar het inzicht van de Nederland se regering is het ogenblik voor be slissende daden i„ de ontwikkeling in Indië bereikt. Dit inzicht wefd, naar gebleken is, in belangrijke centra in het buitenland gedeeld. Het is de taak van hen, die voor het regeringsbeleid de verantwoor delijkheid dragen, er voor te zorgen, dat. onvermijdelijke beslissingen goed en snel genomen en uitgevoerd worden. Het komt op snelle uitvoering evenzeer aan als op juist besluit. Thans, zo zeide Van Mook, is het ogenblik gekomen, waanjp wij de mist, die het uitzicht belemmerde, moeten en kunnen wegvagen. Het is duidelijk ge worden, dat in deze wereld geen enkel IWat men liefde en vriendschap noemt, is dikwijls een mooie naam. waarmede men de eigenliefde bedekt. volk meer op zichzelf kan staan en' los van andere volken. Het is duidelijk ge worden, dat geen enkel volk zich de weelde kan veroorloven het nationaal erfdeel te verkwisten of aan de wereld gemeenschap te onthouden. Van Mook ging vervolgens in op de verbintenis van Linggadjati en zei, dat deze alleen vrucht kan dragen, wanneer ook de wederpartij haar eerlijk en trouw nakomt. Daartoe staat de mogelijkheid nog ten volle open. De jongste gebeur tenissen hebben de hoop doen herleven, dat deze mogelijkheid op dit uiterste ogenblik nog met beide handen wordt gegrepen. Hij vervolgde, dat de Neder landers beseffen, dat tijd en overlqg noodzakelijk zijn om de beginselen van de nieuwe samenwerking te doen door dringen. De Nederlandse regering heJXt op een aalntal belangrijke punten haar voorstellen tot uitvoering van Ling gadjati duidelijk geformuleerd. Deze voorstellen zijn ontstaan uit over leg met de Republiek en met ande ren en zij vormen als zodanig een samenhangend en onverbreekbaar geheel. Aanvaarding is een nood zakelijke voorwaarde voor wederop richting van dit land. Het ogenblik is gekomen, zo be sloot Van Mook, waarop deze aan vaarding volledig behoort te ge schieden. Soekarno heeft Vrijdag een radio rede gehouden. Hij besprak daarin, voornamelijk de gemeenschappelijke gendafmerie en herhaalde, dat de middelen tot handhaving van de orde in het binnenland een Republi keinse zaak is. Ik garandeer, zo zei Soekarno. dat de bezittingen van vreemdelingen gelegen zijn in gebied waar orde en rust heerst. Ik garandeer, dat iedere vreemdeling, die hier werkt, zijn kapitaal in de Indo nesische .republiek kan plaatsen, zonder dat hij angst behoeft te hebben. Alle maatregelen ter handhaving van orde en rust zal de Republiek nemen als de Re publikeinse voorstellen zullen zijn aan genomen. Soekarno verklaarde voorts, dat de Republiek bereid is de demarcatielijnen te openen en de voedselblokkade op te heffen. Speciale politie-eenheden worden ge vormd, welke onder de leiding van de federale interim-regering haar werk zul len moeten doen. Soekarno vroeg verder het vertrouwen van de wereld en van de Nederlanders in het bijzónder, dat de republiek haar geloften zou nakomen in overeenstem ming met de internationale normen. Een zware autobus, waarin vele mi litairen gezeten waren, is in een bocl\t onder de gemeente Schijndel nabij 's-HertogcnboSch in botsing gekomen met een lijnautobus van de N.V. Bra bantse Butirtspoor- en Autodiensten. De gevolgen waren zeer ernstig. De linker zijde van de lijnbus werd totaal open- gescheurd, terwijl de militaire wagen omsloeg. Van de vele inzittende soldaten .wer den er vier zeer zwaar gewond err vijf lichter gekwetst, terwijl de lijnbus twee zwaar gewonden en verschillende lichter gekwetsten onder de passagiers telde.' Gelukkig was er spoedig medische en geestelijke hulp aanwezig. De slacht offers zijn overgebracht naar het zie kenhuis van St. Joannes de Deo te 's-Hertogenbosch, waar in enkele ge vallen chirurgisch ingrijpen noodzakelijk was. Omtrent -de oorzaak van het on geval vernemen wij, dat de militaire auto geheel links van de weg reed en de chauffeur vermoedelijk in een aan-i val van oververmoeidheid In slaap drefgde te geraken. TP laat ontdekte hij het grote gevaar en kon de aanrijding niet meer voorkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1