ECONOMISCHE PLANNEN VAN MOSKOU Conferentie plan-Marshall in Parijs bijeen Verdrag Tsjechoslowakije met Rusland? I VERLOVING MET BROOD EN SPELEN OP RANTSOEN AMERIKA OPEN, VOORWAARDE DIE PARIJS MOET STELLEN PPM Wenen ongerust De Engelsman geroerd tot in het klokhuis van zijn ziel Stichting van Unie van V olksrepublieken Le Sage ten Broek geëerd J ZATERDAG 1| JULI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Het arme West-Europa kan niet ander? dan veeleisend zijn RUSLAND TEGEN OOSTENRIJK ALS LID DER V.N. Walvisvlees is zonder bon in de1 winkels verkrijgbaar gesteld. Twee koopsters in spé vragen zich af, hoe dit product, dat zo maar zónder bon is, wel smaken zal. Je moet er even aan. wennen!, De Tsjechische weigering Baron van Boetzelaer te Parijs VERZORG UW HUID! Het jonge Engelse Prinselijk paar in de tuin van Buckingham Palace op de dag toen de verloving officieel bekend werd gemaakt. Amerika heeft men vliegende schijven' waargenomen. Nog niet lang geleden droeg Enge land in niet-Engelse perscom mentaren de naam van „het per fide Albion". Sinds enige tijd hoort men dat niet zo dikwijls meer. En het uit blijven van de titel legt de conclusie voor de hand, dat het op het ogenblik ook met het verschijnsel nogal meevalt. Het is dan merkwaardig, op te merken, dat de periode van trouweloosheid sa menviel met een periode van groot poli tiek en commercieel overwicht van En geland op de rest van de wereld. Sinds de eerste wereldoorlog snel verminde rend, is dit overwicht na de tweede we reldoorlog geheel verdwenen en de trou weloosheid heeft daarmee blijkbaar ge lijke tred gehouden. Amerika is nu de grote handelsmo- gendheid geworden. En ofschoon men niet bij het eerste teken over Amerikaan se trouweloosheid mag spreken, is er toch iets voorgevallen, dat op zijn minst Wonderlijk moet heten. De Verenigde Staten immers zijn de belangrijkste initia tiefnemers geweest voor het bijeenroepen van een internationale conferentie, die 'een soort grondwet voor de wereldhandel zou opstellen. Onder auspiciën van de Ü.N.O. kwam deze conferentie enkele maanden geleden voor- het eerst bijeen te Geneve1,, en haar voornaamste taak zou bestaan in het verlagen of het om halen van de talloze bestaande tarief- -fnuren. Een heilzaam voornemen, dat niets dan goeds beloofde voor de vrije omloop van goederen, en dat dus nut tige gevolgen kon hebben voor de voor ziening in de grote en veelsoortige be hoeften der verschillende landen. Inplaats evenwel van hieraan door ver laging van eigen tarief een aansporing en een voorbeeld te geven, verhoogden de V.S. hun tarieven voor wol. Vooral Ausralië, welks wol een van zijn grote exportartikelen is, voelde zich hierdoor getroffen.' Amerika was echter niet te. vermurwen; de voornaamste bedoeling is, de eigen wolproductie een kans te geven, door de buitenlandse wol. met hoge invoerrechten te belasten. De han delsconferentie te Genève sukkelt nog aldoor met dit probleem, het wereldhan delsreglement laat op zich Wachten en de les is, dat Amerika enthousiast mee werkt aan het verwijderen der tarieven, tenzij een tarief een Amerikaans voor deel is. Het zou zonder onmiddellijk belang zijn, deze geschiedenis te ver halen, als niet de bijeenkomst der West-EUropese ministers te Parijs zich had te bemoeien met een soortgelijke Zaak. Ook deze ministers moeten name lijk beslissen over het slechten van tol len en dergelijke hindernissen voor de Internationale handel. Zij zijn een arm lastig gezelschap, hangen af van Ame rikaanse gunst of ongunst en zijn dus heel wat minder mans dan Australië te Genève was. Er zullen ongetwijfeld aan dit gezelschap Amerikaanse eisen 6e" steld worden, die niet alleen de terug betaling der eventueel door Amerika v°°r te schieten sommen zullen s be treffen. doch die ook een openstellen van de Europese markten voor Amerikaanse export zullen omvatten. Het klinkt haast ondankbaar, te vragen, of de Verenigde Staten bij wijze van tegenprestatie nu ook hun eigen markt en de door hen beheerste niet-Amerikaanse markten denken open te stellen voor Europese export, zodra West-Europa over het punt der zielf-voorziening heen is. "toch is dit van groot gewicht. Indien Amerika hiet méér wordt dan een leverancier, die desnoods edelmoedig op groo, credièt wil leveren, indien het niet tegelijk een af nemer wordt, dan zal Europa altijd in een toestand van afhankelijkheid ten opzichte van zijn overzeesche geldschie ters blijven. Eh dit is in geen geval een Ideaal vooruitzicht voor West-Euro- peanen. Er zijn, blijkens nog heel recente re devoeringen, genoeg Amerikanen die veel voelén voor een vergro ting van de import uit. Europa in hun land, maar anderen voelen er even wei- hig voor. Openstellen van de Ameri kaanse markt toch zou een vermindering betekenen van eigen productie, die op het ogenblik geheel in de j Amerikaanse behoeften en zelfs nog grotendeels in buitenlandse behoeften kan voorzien. Inruimen van een plaats aan West- Europa op de wereldmarkt is een hard gelag voor een staat die juist de wereld markt veroverd heeft. Er is evenwel geen andere oplossing, als men West- Europa uiteindelijk tot ietys anders wenst te maken dan tot een imitatie van Oost-Europa, als men het in een an dere toestand wenst te brengen dan die, waarin Oost- en West-Europese vazal staten slechts door hun leenheren ver schillen. Om niet tot een dergelijke status ver nederd te worden, dient, West-Europa te Parijs de Amerikaanse steun, welkom als deze is, toch slechts te aanvaarden onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat niet slechts Europa voor Amerikaanse artikelen, doch' ook Amerika voor Euro pese artikelen wordt opengesteld. Voor waarde die in de huidige omstandig heden het behoud betekent van onze economische, daarmede van onze alge hele vrijheid. Rusland toonde Donderdag bezwaar te hetfben tegen het Oostenrijkse verzoek om toelating als lid van de V.N. en be weerde dat de Veiligheidsraad het Oos tenrijkse verzoek niet in overweging kon nemen alvorens het vredesverdrag met dat'land was opgesteld. Niettegenstaande het protest, besloot de raad toch het verzoek op de agenda te 'plaatsen en ten minste te bespreken wat ermee moet gebeuren. Roemenië heeft Vrijdag bij Trygve Lie een officieel verzoek gedaan om toelating tot- het lidmaatschap der V.N. Vertegenwoordigers van India en de Philippijnen hebben Donderdag tegen over de economische commissie van de Verenigde Naties verklaard, dat Frank rijk, Groot-Brittannië en Nederland de 100 millioen mensen in hun Aziatische koloniën een directe stem in de economi sche besprekingen van de commissie be horen te geven. Beidé afgevaardigden B, K. Nehru van India en' Carlos Romulo van de Phi- Iipjjijnen verzochten de commissie der V.N. aeeoord te gaan met een geheel of gedeeltelijk lidmaatschap van Indonesië, Birma, Oeylon, dé Indo-Chinese federa tie en de Maleise Unie. i ■jsz-ïï- v'' (Van onze correspondent) 11e. buitenlanders, dip Tsjecho- 5U< In- Europa hoopt men ze waar te nemen slowakije bezoeken, keren terug met de indruk dat dit land zijn onafhankelijkheid kon bewaren en dat hier de Russische invloed nauwelijks te merken is. De indrukwekkende demon stratie van' de partij van president dr. Benesj ter gelegenheid van haar vijftig jarig jubileum was in staat deze indruk nog te versterken. Men spreekt van de ontnuchtering van de Tsjechische bevol king en haar afkeer van Moskou, doch al deze dingen komen niet geheel over een met de feiten, want waarheids getrouwer dan de democratie der Tsjechische Nationaal-Socialistische Partij is het bezoek der Tsjechische mi litaire missie aan Belgrado en het'han delsverdrag tussen Polen en Tsjecho- slowakjje. De Tsjechische militaire mis sie in Joegoslavië had, naar men zégt, niet ten'doel de behoeften aan oorlogs materiaal in Joegoslavië na te gaan, dat door de Tsjechische oorlogsindustrie geleverd zou kunnen worden. De samen stelling der militaire missie wijst er reeds op, dat er veel belangrijker be sprekingen gevoerd zijn. Behalve de minister van oorlog en de chef van de generale staf behoorden experts van alle wapens tot de delegatie. Op hetzelfde tijdstip bevond zich ook de Roemeense minister-president Groza jn Belgrado en men verwacht, dat binnenkort ook de Bulgaarse Premier Dimitrof een bezoek aan Tito zal brengen. Binnenkort zal Titp bovendien een bezoek brengen aan Sofia, Boekarest en Boedapest, terwijl de Hongaarse communistenleider en plaatsvervangend minister-president Ra- kosi zo juist een bezoek gebracht heeft aan zijn Tsjechische collega Gottwald. Deze hoog-politieke bedrijvigheid heeft natuurlijk haar zeer reële achtergrond. Zonder dat de Sovjet-Unie openlijk op de voorgrond treedt, wordt achter het ijzeren gordijn een politieke en econo mische organisatie opgebouwd, die een tegenhanger zal moeten vormen voor het plan-Marshall. Het Tsjechisch-Poolse handelsverdrag VRAAGT Zoals Vrijdag officieel werd afgekon digd zal hedenmorgen om 11 uur op de Quai d'Orsay de Parijse conferentie over het plan Marshall geopend worden. De eerste zitting zal onder leiding staan van minister Bidault| die daarbij een welkomstwoord zal uitspreken tot de "Verschillende delegaties. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ëmest Bevin, die' gistermiddag per vliegtuig arriveerde, zal bij die gelegenheid aan zjjn rechterhand zitten als vertegen woordiger van de uitnodigende mogend heden. Hij zal onmiddellijk na Bidault het woord voeren. Men verwacht, dat Bidault in zijn openingswoord zal voorstellen de pers tot de zittingen toe te laten. Wanneer dit voorstel wordt goedgekeurd, zullen de verschillende zittingen een openbaar karakter dragen. Daarna zal Bidault voorstellen een permariente president te kiezen. Indien de gebruikelijke proce dure wordt gevolgd zal Bidault met al gemene stemmen tot deze functie ge kozen worden. De Franse autoriteiten koesteren de hoop, dat de conferentie in drie dagen beëindigd zal kunnen worden. Filmster die er genoeg van had - Radiotoestel dat een spreker de nek omdraait - Dorp te koop - Koningin der Maquis getrouwdx Een nieuwe wagen Lost weekend buiten. Als men over meisjes leest, die bij de film willen, dan heeft men het altijd over haar hartstochtelijk Verlangen om voor de lampen en ca mera's te staan. Dit heeft er piet weinig toe bijgedragen andere meisjes weer het Riet al te bezadigde hoofd op hol te brengen. Zo wordt een filmster, die een goede rol in een film vertolkt heeft en het leven in Hollywood vaarwel zegt, een zeldzaamheid. Zulk een zeldzaam heid is Betsy Drake. Na haar eerste grote rol in een film, had zij er schoon genoeg van. Zij is naar Londen gereisd, Werd daar opieuw ontdekt door een theater-directeur en speelt nu in het Broadway-theater met groot succes toneel. n Johannesburg is een radiotoestel uitgevonden, dat alleen muziek ont vangt en automatisch op een ander station overschakelt, zodra iemand lan ger dan een minuut spreekt. Het instru ment werkt door het tellen van de pau ses. Bij normaal spreken zijn er 15 tot 20 pauzes per minuut en bij muziek twee tot drie. Na een zeker aantal pau zes treedt de automatische afstemmer in Werking, totdat de muziek is afgestemd. E>e uitvinder noemde het toestel slechts een interessant experiment en zei dat hij niet van plan is er iets mee te bé- Binnen. Enige tjjd geleden maakten wij mel ding van een Engels dorp dat te koop was. Terwijl Het nog niet be- is of er een koper voor gevonden ^erd, staat er al weer een ander te. koop. Het is Woolstone, één van de aar digste dorpjes van Berkshire. Het heeft een kerk in Normandische stiil. De hui zen hebben houten balken en rieten daken. Er is een bekende herberg de .White Horse Inn" en het heeft 156 in woners. Op het ogenblik behoort het aan twee rijke dames, die het over wen sen te 'doen aan een liefhebber, die zorg draagt dat het er aantrekkelijk blijft uitzien. In Frankrijk is de „Koningin der Maquis" in het huwelijk getreden. Gedurende de oorlog was zij onder de naam „Jenita" bij de Bretonse on dergrondse verzetsorganisatie. Voor haar dapperheid en verwondingen kreeg zij meer medailles dan iemand anders uit de Maquis. Zij werd door de Gestapo gemarteld en haar eerste verloofde werd aan haar zijde doodgeschoten. Thans is zij gehuwd'met een jonge Fransman. Ze zijn op huwelijksreis in Engeland. Waarschijnlijk zullen de jonggehuwden een ijsbar openen en „Jenita" hoopt dan haar oorlogsherinneringen te schrij- Engeland zal in de Vanguard" 1948 'n nieuwe standaard-wagen krijgen. Met dit type zullen alle andere Vanguards komen te vervallen. De prijs zal belangrijk lager liggen dan bij de voorafgaande wagens en hij zal plaats bieden voor vijf of zes personen. Zjjn topsnelheid is 120 km. per uur. De plan nen liggen al gereed om de wagen aan de lopende band te maken, waardoor men een productie hoopt te verkrijgen van 1000 wagens per dag. Eerst het volgende jaar zal men de auto kunnen exporteren. De schrijver van „Tussen Twee Po len" is op vacantie. Hij heeft „buiten gehuurd". Ten slotte kun je ook bulten „Tussen Twee Polen" schrijven, zolang je maar met beide benen op de grond blijft- Hij is buiten naar de film geweest omdat het regen de. Thuis gaat hij nooit naar de film als het'regent, maar degene die de huis vesting van, de vacantieganger buiten kent, zal begrijpen waarom hij nu wél gegaan is. Ook op een .'regenachtige dag wil je wel eens je benen strekken. Aan gemoedigd door de recensies is hij „Lost weekend" gaan zien, een film met de verschrikkingen van een dronkaard. De film liet echter zoveel glaasjes en flessen zien. dat hij er werkelijk dorstig van werd. Hij heeft anderhalf uur zitten smachten. Afgezien daarvan vond hij dc film wel goed. Overigens waren de meningen hierover nogal uiteenlopend Aan het einde verzuchtte zijn rechter buurman; „Bah, ik ga nooit meer naar een café", waarop zijn linkerbuurman antwoordde: „En ik ga nooit meer naar de bioscoop". De schrijver van „Tussen Twee Polen bleef met zijn mening tus sen .beiden en omdat hij net anderhalf uur in de bioscoop had zitten smachten, ging hij maar naar een gezellige bar. Vrijdag is het tweedetransport van Duitsers, die verbleven ln het tijdelijk kamn te Nijmegen, vertrokken naar Duits land. Het is de tweede groep, welke het kamp Mariënbosch verlaat en naar de Engelse zone wordt overgebracht. De Nederlandse minister van Buiten landse .Zaken, baron Van Boetzelaer van Oosterhout, die de Nederlandse delegatie zal leiden, is per a,uto te Parijs aange komen. Een woordvoerder van het Tsjecho- slowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heefy, de berichten, volgens welke Moskou aan de Tsjechoslowaakse rege ring een soort van ultimatum gesteld zou hebben iiwake de Parijse conferen tie, tegengesproken. Evenwel verluidde, dat het Kremlin begoten is sterke druk uit te oefenen op Woensdag j.l., onmid dellijk na de aankomst in Moskou van Clement Gottwald en Jan Masarijk, de Tsjechoslowaakse ministers, die daar kwam erf spreken over economische aan gelegenheden. Daarna volgden, lange telefoongesprekken naar Praag en Don derdag werd het Tsjechoslowaakse ka binet in spoedzitting bijeen geroeRen om nieuwe aspecten van de kwestie te be spreken. Welingelichte kringen verklaarden Vrijdag, dat het terugkomen op hët eer dere regeringsbesluit des te onbegrijpe lijker was voor de niet-communistische leden van het kabinet, aangezien de communistische collega's allen hadden ingestemd <net de aanvaarding van de uitnodiging. De reactie in het buitenland op het nieuwe besluit van de regering werd door het Tsjechoslowaakse niéuwsbureau Ceteka „vertrouwelijk, alleen ter infor matie van de redacties en niet voor publicatie" aan de bladen doorgegeten. In welingelichte kringen werd Vrijdag medegedeeld, dat wellicht spoedig bij zonderheden zullen worden bekend ge maakt over een nieuw verdrag, dat tus sen Tsjechoslowakije en de Sovjet-Unie zou zjjn gesloten. In politieke kringen te Wenen werd uitdrukking gegeven aan grote ongerust heid over Ret toekomstig optreden van de SoVjet-Unie -na het plotseling terug trekken van Tsjechoslowakije. Men her innerde er aan, dat Donderdag kolonel- generaal Kurassof, de Sovjet-Russische bevelhebber in Oostenrijk, verklaard heeft, dat de Sovjet-Unie zich het recht voorbehield om de kwestie van Oosten rijks deelneming aan de Parijse confe rentie opnieuw te berde te brengen. Het bericht over het terugtrekken van Tsje choslowakije kwam als een grote schok en heeft Oostenrijk in een gevoel van isolering gelaten. De Finse regering heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij haar weigering aan de Parijse conferentie deel te ne men motiveert met er op te wijzen, dat Jiet plan-Marshall de oorzaak is gewor den van een ernstig verschil van me ning tussen de grote mogendheden en dat Finland buiten internationale con flicten wenst te blijven. De Finse regering is echter bereid' in lichtingen over de Finse economie te verstrekken. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, die de Nederlandse delegatie op de Parijse conferentie over het plan- Marshall zal leiden, is per auto te Parijs aangekomen De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, die per vliegtuig op Le Bourget arriveerde, werd door zijn Fran se ambtgenoot, Bidault en de Britse am bassadeur, 'Duff Cooper, verwelkomd. Tegen zonnebrand. stuklopen, door zitten, schrijnen, smetten, en ter ver betering der huid: Purol of Purolin. Door 't crème-karakter is Purolin geliefd bij de vrouw voor zichzelf en de baby. (Adv.) (Van onze Londense correspondent) De lang verwachte, dikwijls, aan gekondigde en even vaak tegen gesproken verloving van prinses Elizabeth van Engeland met luitenant ter zee Philipp Mountbatten is eindelijk bevestigd door de publicatie van de ko ninklijke toestemming, vóór de lefite in Iret land komt, zal de vermoedelijké erf gename van George VI in het huwelijk treden, en het is tekenend voor het in geworteld puritanisme van de Engelsen, hetwelk tn deze sombere dagen zo welig tiert, dat de meeste kranten onmiddel lijk aan hét officiële bericht toevoegden, dat het huwelijk een „austerity-wed ding", een sobere affaire, zou zijn, zylks vanwege de textielrantsoenering en* de activiteit van de motten, die gezamen lijk een grote schaarste hebben veroor zaakt in de garderobe van de Engelse adel. Men vreest, dat er weinig purper en hermelijn te zien zal zijn bij het hu welijk. Niet slechts het brood maar ook de spelen zijn hier streng gerantsoe neerd. Het Eftgelse volk is geestdriftig over de verloving. Het is algemeen bekend en on getwijfeld waar. dat hier sprake is van "een huwelijk uil liefde en de radeloos senti mentele Engelsman (de befaamde Engelse reserve is alleen ontstaan uit overgevoelig heid, die een vermomming nodig had en de dagen waarop het tot de bon ton be hoorde voor Engelse ministers om in tra nen uit, te barsten in het Lagerhuis liggen nog niet zo verdachter ons), de radeloos sentimentele Engelsman voelt zich geroerd tot in 't klokhuis van zijn ziel. Als morgen of overmorgen de nieuwsfilmen het ver loofde paar zullen voordaaien op het witte doek, zullen ringsom in het donker de ge zichten der mannen nog strakker worden dan anders en alom zal uw oor het teder getrompet horen van discrget-gesnoten vrouwen-neuzen. Toen de vorige zomer de eerste verlo- vingsberlchten. Juist maar voorbarig, op de voorpagina's verschenen, volgde een vrij onaangename en bier-en-daar zelfs nogal vulgaire gedachtenwisseling in de corres pondentie-kolommen der kranten. Men vreesde politieke complicaties tengevolge van het feit, dat Bevins buitenlands beleid in Griekenland veel opspraak wekte bij de Labourrebellen, en Luitenant Mountbatten, toen nog Prins Philipp van Griekenland, was een Griek. Inmiddels is deze moeilijk heid verholpen door de naturalisatie van de toekomstige koninklijke gemaal, die tevens afstand deed van zijn prinselijke titulatuur en zijn successierecht op de Grieks» troon. Deze naturalisatie was reeds aangevraagd vóór de oorlog èn slechts uit gesteld door de oorlogsomstandigheden. En wat de opinie vafi de rebellen omtrent Griekenland betreft, de machtige hand van is een uit 24 deelverdragen bestaand werk, waarin" niet alleen de goederen leveranties geregeld worden, doch dat tegelijk de grondslag vormt voor de eco nomische samenwerking der beide lan den. De afzonderlijke 'Verdragen hebben b-v. betrekking op de' gemeenschappe lijke verkeersvraagstukken, op de Oder- scheepvaart, op het door Tsjechoslo wakije in studie genomen plan voor een eigen werf en handelsvloot, op de uit wisseling van voortbrengselen uit energie bronnen. op het betalingsverkeer enz. Een bijzonder verdrag regelt de samen werking op industrieel gebied. Reeds deze weinige aanwijzingen maken het duide lijk dat het hier niet gaat om een han delsverdrag in de gewone zin, doch dat men veeleer van een voorbereiding van een economische unie moet spreken. De verhouding tussen Tsjechoslowakije eri Polen is ook na de oorlog niet zonder wrijving gebleven en het Tesche-vr'aag- stuk vormt nog steeds een zware hinder paal in de verhouding der beide landen. Toen het derhalve tot het boven genoemde handelsverdrag kwam, stond het absoluut vast dat het ini tiatief daartoe van Moskoïi wa§ uit gegaan of dat tenminste deze landen met hun totaal verschillende opvat tingen en mentaliteit zich moesten voegen naar die macht, die gaarne oP de achtergrond blijft, doch deson danks er naar streeft en in staat is haar plannen door te zetten. Het Tsjech isch-Poolse verdrag vormt slechts een onderdeel van een algemeen economisch plan, dat voor veel groter gebieden geprojecteerd werd. Met do, verwante Slavische statiën on derhandelt Moskou op oen andere toon als bijv met de van ander ras zijnde Hon garen en Roemenen. Al is dan ook het doel hetzelfde, er is tóch een verschil in methode. In Tsjechoslowakije schept dc niet-communistische oppositie geen bij zondere zorgen voor Moskou en wel juist daarom, omdat de. Russen zeer tactisch te werk gaan, zich niet mengen in interne verhoudingen en zelfs niet aan de communisten in Tsjechoslowakije merk baar richtlijnen geven. Wanneer dus de buitenlands». waarnemers de indruk krijgen dat Tsjechoslowakije niet behoort tot de landen achter het ijzeren gordijn, dan hebben zij schijnbaar geen ongelijk, ómdat Moskou zich werkelijk zeer voor zichtig gedraagt, de Tsjechen het bewust zijn der vrijheid laat, niet op de laatste plaats, omdat ook het Westen zijn oog niet aflaat van TsJfChoslowakije en de gebeurtenissen daar nauwkeurig gade slaat. Met de betere behandeling van Tsjechoslowakije wil Moskou bereiken. dat de andere Slavische en niet-Slavische volkeren van het, Donau-bekkcn meer vertrouwen zullen krijgen. Moskbu.is er zich bovendien t)an bewust dat een on zachte behandeling van .de Tsjechen al haar plannen ln duigen kan doen val len. Beschouwt men de handelsstatistiek van Tsjechoslowakije, dan ziet men. dat verreweg het grootste deel van d, export naar West-Europa swat en dat Rusland noch een afzetgebied, noch een leveran cier voor het nieuwe Tsjechoslowakije is geworden. Politiek Is Tsjechoslowakije nauw met Rusland verbonden. Van de vriendschap verwacht het voor altijd de garantie voor zijn bestaan, doch écono misch heeft het tot nu toe tenminste weinig voordeel uit deze vriendschap ge trokken. Het economisch verdrag met Po len heeft ten doel ook daarin verandering te brengen. Het economische plan van Moskou voor het Donau-bekken schijnt voor Tsjechoslowakije imzoverre aanlok kelijk te worden, dat het gezien zijn ge heel intacte industrie erf de Poolse grond- stoffenleveranties als hocffd-leverancier van de door Moskou geprojecteerde grote eco nomische eenheid zou kunnen optreden Het in een zitting van het Hongaarse parlement er door geranselde drie-jaren plan, waarvan de auctor de in Moskou ■verblijvende communist uit het Bela Kun tijdvak, prof. Vargha, is, vormt slechts een completering van het Tsjechisch-Poolse verdrag. Dit drle-Jaren-plan heeft eigen lijk geen. positieve grondslag en is op louter hypothesen opgebouwd. Tenminste zeker voor de buitenstaander. Zelfs de afgevaardigden in het parlement hebben er geen idee van wat het plan inhoudt. Het werd tel quel, zoals het in Moskou geprojecteerd word onder de terreur der communisten aangenomen. Spoedig zal ook het Roemeense plan bekend worden., terwijl Tito in Joegoslavië dit alles reeds ver vooruit is en zijn land .tot een echte communistische staat heeft gemaakt vol gens de economische principes van Rus land. Moskou heeft dus zijn eigen plannen in Oost-Europa en het plan-Marshall l;wam daarom niet gelegen. Het staat vast, dat Rusland tot elke prijs zijn eigen principes wil 'doen zegevieren, nog voordat her de Amerikanen, Engelsen en Fransen zal gelukken een economisch plan'uit te werken. Moskou heeft er zich in de afgelopen twee jaar van over tuigd. dat het niet mogelijk zal zijn de wettelijke economische ordening omver te stoten en terwijl het door vertragin gen en tactische manoeuvres de econo mische sanering van het Westen tracht te verhinderen, bouwt het de achter het ijzeren gordijp liggende* lapden uit tot één machtig Oostelijk blok. Dit Ooste lijk blok zal uit een Balkanblok en een Noordelijk blok bestaan!" Tot het eerste zullen Bulgarije, Joegoslavië, Roemenië en Albanië behoren, tot het tweede: Tsjechoslowakije, Polen en Hongarije, Voor het Balkanblok hoopt men later nog Griekenland en voor het Noordelijk blok Oostenrijk te winnen. Het geheel zal echter één „Unie van Volksrepublie ken" onder leiding van Moskou worden. De plannen en dé organisatie worden systematisch uitgewerkt en de gebeurte nissen in Hongarije, Bulgarije en Roe menië geven slechts de richting aan, waarin de dingen zich zullen ontwikke len. „Hier heeft geleefd en gewerkt, hier is midden in zijn werk overle den de vader van de katholieke pers, de blinde strijder voor de vrijmaking dei1 katholieken: Joachim George le Sage tón Broek." Sinds gistermiddag staan deze woorden te lezen'op dc gedenksteen, die prijkt in de muur van dat huis in de Begijnenstraat te Grave, waarin Le Sage ten Broek een hersenberoer- fe kreeg, van de trap slpeg en over leed. Na een rede, waarin Mgr. dr. J. Witlox, op een spreekgestoelte voor het huis staande, zijn verdiensten voor Kerk cn Staat in den brede had geschilderd, heeft Kardinaal de Jong als hoogste kerk kelijke autoriteit in Nederland, in tegen woordigheid van de Bisschop van Den Bosch, Mgr. W. Mutsaerts, deze steen onthuld. Zo ontving Le Sage honderd jaar na zijn dood dat eerbetoon, dat hij .docfr zijn niet aflatende strijd voor de katholieke zaak in Nederland verdiende. En hoezeer hij dat verdiende, dat heb ben nadien drie hoogleraren in de aula van de Nijrpeegse universiteit een universiteit, die Le Sage in zijn tijd reeds propageerde tijdens een academische zitting voldoende duidelijk gemaakt. Drie hoogleraren, de rector-magnificus prof. dr. A. Mulders, die aan dc hand van his torische gegevens Le Sage's betekenis voor godsdienst en Missie, in het licht stelde, prof. mr. B. Mermesdorf, dig speciaal dat naar voren bracht wat in Le Sage de rechtsgeleerde boeit,' en last Rot least prof. dr. G. Brom, die in een rede bijna uitsluitend opgebouwd uit aphorismen de totale mens Le Sage zo helder en klaar ten voeten uit tekende, dat het applaus, dat er op volgde, waar achtig niet uit beleefdheid alleen ver klaard behoefde te woiden. Bevin heeft de rebellen fijngewreven. Ri- chard Crossman kirt als een duif in het waaibomenbos der buitenlandse politiek. De overwinning is ongetwijfeld aan Bevin en de liefde. De toekomstige vorstelijke gemaal dankt, zijn populariteit in Engelan\l ongetwijfeld aan zijn nainurljjke charme, zjjn eenvmid en zijn uitstekende reputatie bij de loot. Hij genoot z(jn opleiding geheel in Enge land en spreekt zelfs geen woord Grieks. Hij behoort voorts tot hot nu befaamde geslacht der Mountbattens. Zijn groot vader, prins Bottenberg, later genaturali seerd en bekend onder de naam .Mount batten, was onder Churchill verantwoor delijk voor dc paraatheid van de Engelse vloot i>u liet uitbreken van de eerste we reldoorlog. I.asterpraatjes, die hun oorzaak vonden lu zijn Duitse afkomst, dwongen deze vooraanstaande man zijn ontslag in te dienen. ZUn zoon, Lord Loiils, de hui dige onderkoning van India en oom van philipp Mountbatten, heeft zich t(ir veler verbazing ontpopt ais een staatsman van formaat, na zich in de oorlog reeds bijzon der te hebben onderscheiden. Hem wacht ongetwijfeld een grote toekomst en hi) heeft aan «Ie naam Mountbatten een nieuwe luister verleend, welke ongetwij feld bijdraagt tot de algemene tevreden heid over de verloving van zijn neef en be schermeling., Van een koningsdochter is het moei lijk een karakteristiek te geven die aan de werkelijkheid beantwoordt. De valse luister van publiciteit en contemporaire legende verhult teveel van haar ware karakter. Uit persoonlijke waarneming kan üw correspondent slechts zeggen, dat zij een koninklijke waardigheid ver enigt met een zeer aantrekkelijke na tuurlijkheid. Zij heeft een ieer bekoor lijke stem, kleedt zich goed en haar mond vertoont op onbewaakte ogen blikken iets wat. men gemelijk zou kun nen noemen als men de trek niet her kende als een overblijfsel van de schuw heid, die zowel de huidige koning als zijn vader ,(en de Hertog van Windsor) met moeite overwonnen hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3