TE ENGELAND BEREID BEMIDDELEN INTERNATIONALE BRIGADE TREKT DE GRENS OVER Communistische aanval Bevin over afwezigheid van Oost en Centraal Europese landen HEEFT RECHT DE DUITSE EX-KROONPRINS VAN SPREKEN? mm Kath. Jongerendag in Drente Neutrale commissie ter handhaving van rust en veiligheid? 'Ndon. missie blijft Tal van overtredingen van het W apenstilstandsbesluit Tsjechoslowakye's tweede München Regering moet beslissen over non-enemy-verklaring Friedrich Wilhelm was S.A.-man Daadwerkelijke hulp bij de opbouw van het Koninkrijk IN MIDDEN-OOSTEN Drie Nederlanders gedood, vijftien gewond Tot hoofd en hart Oostenrijk bevreesd voor Russische politiek Irgoen ontvoert Britse soldaten Geen maximumprijzen voor hard fruit Maand Ac t4 juti 1947 e 69sfé JAARGANG No. 23897 ROND DE GENDARMERIE Als de Britten er niet geweest waren. Salim wil geen instructies van Nederlanders ÉllIÉ Het weer. HELICOPTERE VOOR 10 PASSAGIERS Eigenaardige verklaringen GROTE ONGERUSTHEID IN ATHENE RUSSISCHE VLAG ONTBREEKT BESTEMMING VAN HUIZE DOORN Een der oudste kastelen Vliegramp in de Ver. Staten 22 doden, 13 gewonden BRANDSTOFFEN VOOR KANTOREN E.D. Manuscripten van Conan Doyle gevonden Uitvoer in Juni gedaald STAATSLOTERIJ ®UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mTTIimater hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zondér opgave van redenen te weigeren. Volgens een betrouwbare bron heeft, naar Beuter te Batavia ver leemt, Engeland in een poging om het voornaamste struikelblok voor de totstandkoming van een interim- 'egering weg te nemen, zijn hulp aangeboden voor de vorming van een neutrale commissie voor de bin nenlandse veiligheid in Indië. Met struikelblok is ontstaan door de voortdurende verwerping door de republiek van de Nederlandse voor stellen voor een gezamenlijke gen darmerie, welke het. recht en de vei ligheid moet handhaven, als de Ne derlanders en de buitenlanders hierbü rijn ook de Engelsen begre pen onder de interimregering haar hun ondernemingen op Java en Sumatra terugkeren. iT>e republiek heeft aangetoond, dat *ij bereid is het federale toezicht op haar eigen speciale politiemacht te Recepteren, teneinde de taak te vol brengen. Naar verluidt heeft En- Reland aan de Nederlandse ambassa deur in Londen meegedeeld, bereid ie zjjn hulp te verlenen, zodra de Nederlandse regering dit nodig acht. t>e diplomatieke medewerker van Reu- heeft in een mededeling, waarin hij J11 woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken aan haalde, gezegd, dat in Londen bespre ngen zijn gevoerd tussen de Neder- ahdse ambassade en de Britse regering *jver de gezamenlijke gendarmerie in In- Ja. Verschillende mogelijkheden waren ^sproken. Engeland echter had de Ne- c'rlandse regering geen concrete voor dellen gedaan. De woordvoerder zei, dat ah Britse zijde nooit suggesties waren ^daan betreffende deelneming van htten in een politiemissie in Indonesië. Setiadjit en dr. Leimena zijn van daag, naar U. P. uit Batavia meldt, Djokjakarta te Batavia terugge voerd en hebben blijkbaar republi- aeinse voorstellen meegebracht, be moei om de kloof tussen de indo- T^siërs en de Nederlanders over de Gestie der gemeenschappelijke gen darmerie te overbruggen. ^Ver zijn bezoek aan Oost-Java was tdjit op t^'aeelde, dat er nog moeilijkheden waren niet Vhe: v'adjit optimistisch, alhoewel hij t?h( Overwinnen bij het doen beëindigen de vijandelijkheden. In Nederlandse kringen verklaarde men tegenover Aneta, dat de berichten over «en Engels aanbod om behulpzaam te hjn bij de oprichting van een neutrale kommissie voor de vestiging van de vei lheid in het binnenland, vooralsnog te verward waren om daaruit gevolgtrekkin gen te kunnen maken. Intussen is ook Sjarifoedin te Batavia ingekomen voor het voeren van bespre ngen. Hedenmiddag zou hij samen met ^tiadpit een onderhoud hebben met an Mook. waarnemers waren van oordeel, dat 6 Indonesiërs geen haast maakten met vet voorleggen van hun voorstellen, in ®rband met de onofficiële berichten - Londen, dat Engeland bezig was eerf e,Jtrale commissie voor te stellen, om een Mossing te vinden voor de impasse over gemeenschappelijke gendarmerie. jJdeze berichten uit Londen hebben „tmblikeinse kringen gunstig gerea- ««erd. Met zou de bedoeling zjjn een "eutrale commissie in het leven te fOepcn om de binnenlandse orde en ^'et te handhaven, in plaats van de Nederlandse gedachte tot het schep pen van een gemeenschappëljlke ^hdarmerie. Nederlandse kringen weigerden com- K-'htaar te geven op de berichten, al- w,at>s officieel. In sommige Nederlandse ®&V| gen bleef men echter positief bij de atting, dat het Nederlands-Indone- L^Tie vraagstuk een zaak is „die slechts be partijen kunnen regelen." In Nederlandse zakenkringen ech- er bleek men sterk tegen de ge jachte gekant en men motiveerde bit door te zeggen, dat er geen Ne- berlands-Indonesisch vraagstuk zou a'iti geweest, wanneer de Britse loepen na de oorlog niet op Java Jaren geland. Zij beschuldigen de ■^ritten ervan, dat zfj de piepjonge Indonesische goodwill-missie in het q^bden-Oosten trekt zich niets aan van f-,,. instructies der Nederlanders, om de qjjie tg liquideren en naar huis te gaan, rbe Associated Press Zaterdagavond Saiim, de Indonesische minister van ^n-enlandse zaken en chef van de mis_ ï*ii zeide: „Ik heb instructies ont- ^•hgen via de Nederlandse autoritei- jn Indonesië, dat ik zo spoedig jbogeljjk terug moest komen, maar ik een telegrafische bevestiging van Jtin eigen regering gevraagd. Mijn *e^ e wordt voortgezet, totdat ik j^btstreekse instructies krijg van Tih regering." ieJj de Nederlanders ons het recht ont_ SsJbh betrekkingen met derden aan te KtL is dat een ontkenning van het an van onze republiek. De Neder- hebben geprotesteerd tegen on_ hm -rp.enkomst met Egypte en Syrië hussie is niettemin voortgezet. republiek ondersteund hebben door te voorkomen, dat de Nederlanders het bewind op Java in handen na men. Daartegenover zijn de Indonesische kringen van oordeel, dat de Nederlan ders niet in het bezit zouden zijn geko men van Batavia, Soerabaja en andere steden, indien de Britten daarvoor niet hun toestemming hadden gegeven. Er zijn nog andere speculaties gedaan voor mogelijke opheffing van de impasse over de gemengde gendarmerie. 1. De republikeinen zouden er in moe ten toestemmen, dat de Nederlandse troepen het binnenland intrekken ingeval van uitbreken van ongeregeldheden. 2. Een speciale politiemacht in eigen uniform zou moeten patrouilleren in de grote steden op Java, op soortgelijke wijze als de gemengde Indonesisch-Ne- derlandse politie de orde handhaaft in Batavia. 3. Aan de Nederlanders zou toegestaan moeten worden „politie-waarnemert?" naar het binnenland te zenden om de gebieden te controleren. 4. Definitieve republikeinse aanvaar- De Parijse conferentie ter bespreking van het Marshall-plan. Een overzicht in de zaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs, tijdens de openingszitting ter bespreking van de Europese economische coöperatie. Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met later op de dag al gemeen zonnig weer met weinig wind en stijging van temperatuur. Zon 4.36—20.54. Maan 1.31—18.37. De legerluchtmacht der V. S. heeft 'a grootste helicoptère ter wereld inge- hakeld. Ze bezit twee motoren en kan uiten de twee piloten tien passagiers herbergen. Deze kan ze, terwijl ze in de lucht zweeft op één plaats, aan boord nemen. In geval van nood kan dit vlieg tuig duizend kilo belasting met een snelheid van 160 K.M. per uur ver voeren. ding van het door de Nederlanders ge dane voorstel inzake de gendarmerie of intrekking van het schema door de Ne derlanders. „De Nederlanders willen geweld ge bruiken om hun geschillen met de repu blikeinse regering op te lossen," aldus de republikeinse minister van Voorlich ting in een verklaring die hij Zondag avond te Djokja aflegde en die hij ba seerde op verklaringen van de ministers Beel en Jonkman tijdens de parlements- zitting van verleden week Donderdag. Voor zijn vertrek naar Batavia zei Sjarifoeddin in een interview, dat de re devoeringen van de ministers Beel, en Jonkman en Van Mook schending van de overeenkomst van Linggadjati be treffende de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië impliceerden. Uit betrouwbare bron te Athene wordt vernomen, dat afdelingen van een inter nationale brigade de grens van Albanië met Griekenland hebben' overschreden en het Griekse stadje Konitza hebben bezet. Door Griekse regeringskringen is be" vestigd, dat de internationale brigade, die uit Albanië de Griekse grens over schreden heeft, een ,,goed-uitgeruste eenheid van meer dan 1000 man is, onder wie een groot aantal' Albanezen." Tevens werd verklaard, dat het inci dent onmiddellijk ter kennis van de subcommissie der V. N. te Saloniki zal worden gebracht. Toen het nieuws van de gevechten Zondagmiddag Athene bereikte, werd het waarschijnlijk geacht, dat de aan val op Konitza de eerste openlijke po ging was om binnen de grenzen van Griekenland een vrije communistische staat te stichten. Indien de guerilla- strijders er in slagen Konitza te ver overen en te behouden, zouden zij een sterke strategische positie in handen hebben voor hun nieuwe staat. De minister voor Luchtvaart, Canel- lopoulos, heeft medegedeeld, dat Ko- '^'fJC^Uaraplana i VUSTINA KONITZA Jor vyssani vinahi KRETSUNfSTA nitza het Zondagavond nog steeds uit hield. Hij zei ook, dat er zelfs uit Athene per vliegtuig versterkingen wer den aangevoerd. Inmiddels zijn de politie en de gen darmerie van Athene in volle sterkte opgeroepen voor het nemen van buiten gewone voorzorgsmaatregelen. Allen, die de stad binnen komen of verlaten, wor den zorgvuldig onderzocht, terwijl bij alle voorname regeringsgebouwen en in de wijken, waar linkse wanordelijkheden verwacht kunnen worden, posten zijn uitgezet. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Opvallend weinig politiemaatregelen en niet de geringste buitengewone staat sie begeleidden de „conferentie voor de Europese economische samenwerking", welke Zaterdag te II uur werd geopend. Het eerste zou het gevolg zijn van de afwezigheid van Molotof en de zijnen, die anders aan de Sureté hoge eisen plachten te stellen voor de waarborging van hun persoonlijke veiligheid. Het tweede accentueert het zakelijk karakter, dat deze besprekingen zullen hebben. Op de dakrand van de Quai d'Orsay staan de vlaggen der deelnemende naties; men is er nog niet aan gewend, dat daaronder het rode dundoek met sikkel en hamer ontbreekt. Geschaard rond de grote tafel in de eetsalon van het ministerie van Buiten landse Zaken, in de democratische volg orde van het alphabet, waardoor Neder land naast Portugal zit, hebben de zes tien delegaties in hun eerste zitting, welke Zaterdag om H uur begon, het volgende programma afgewerkt: Opening en begroetingstoespraak van Bidault; installatie van Bevin in de voorzittersfauteuil, nadat een desbetref fend voorstel van Nederland, België en Luxemburg, namens wie het hoofd der Luxemburgse delegatie het woord voer de, algemene instemming had gevonden; verklaring van Bevin; deze gevolgd door liet. ongetwijfeld als historisch en plech tig bedoelde moment, waarop de grijze Siorza, de veteraan der Italiaanse poli tiek, in deze vergadering van gelijkge rechtigden optreedt om de stem te laten horen van 46 millioen Italianen, die „de waanzin hadden ondervonden van een verblind nationalisme en autarkisch fascisme". Met zeer rustig gezelschap van ambas sadeurs, ministers van Buitenlandse Zaken en technici, dat delibereert onder bet licht der grote kristallen luchters en het oog van de enkele honderden jour nalisten, die met hen de van goud flonkerende eetzaal vullen, vertegenwoor digt in werkelijkheid slechts een romp- (Van een bijzondere medewerker) TTrt r zijn maar weinig mensen, die niet weten wat bedoeld wordt met rt„Huize Doorn". Het dezer dagen gepubliceerde verzoek van ex- kroonprins Friedrich Wilhelm van Duitsland, zijn intrek te mogen nemen in het thans nog onder beheer staande complex gebouwen, heeft opnieuw de aandacht gevestigd op het vriendelijke dorp Doorn in de provincie Utrecht, waar de reactie van de bevolking op deze poging van de ex-kroonprins nogal verschillend is. Er zijn mensen, die zeggen, dat men de tragedie van de Hohenzollem's nu maar als geëindigd moet beschouwen. De ex-keizer, aan wie in 1918 asylrecht werd. verleend en wiens stoffelijk overschot in een kleine kapel op het landgoed te Doorn werd bijgezet, heeft gedurende zijn ontkroonde leven de Doornse bevolking geen strobreed in de weg gelegd. Integendeel, hij was een graag geziene persoonlijkheid, aldus het oordeel van diverse inwoners hier. Het gaat thans om de vraag of het gewenst is dat zich achter de mu ren van het landgoed opnieuw een Duitse kolonie vestigt en óf ex-kroon- prins Friedrich, die momenteel nog in Heckkingen bij Württemberg vertoeft en zegt wettig erfgenaam van Huize Doorn te zijn, werkelijk recht van spreken heeft. Wij hebben mensen ontmoet die niet weten waarom de ex-kroonprins er niet zou mogen vertoeven, wanneer is uitgemaakt, dat hij in zijn recht staat. Doorn heeft door dit buitengoed en de historische inventaris, maar ook door het feit, dat hier een Hohenzollern ver blijf houdt waardoor de tragedie van het Duitse volk/ nu nog duidelijker ge demonstreerd wordt altijd een bijzon dere aantrekkingskracht. Thans kan men hier de vleugeladju dant van de ex-keizer aantreffen, die gehuwd is met de Nederlandse baronesse Bentinck. Hij waakt over de kostbare verzameling, die Huize Doom tot eeri van onze grootste musea maakt. Het grote rosarium, waar meer dan tiendui zend rozen bloeiden, toen Wilhelm II nog in leven was, is reeds verwaarloosd. Het is nu in verband met de pogingen, welke de ex-kroonprins aanwendt, wel interessant eens na te gaan, hoe de Ho- henzollerns zich hier destijds gevestigd hebben. Huize Doom is een der oudste kaste len uit de provincie Utrecht en was in de middeleeuwen het zomerverblijf van de Utrechtse Domproosten. Een lange rij van Domproosten oefen de tot 1635 de functie van Heer van Doorn uit. In dat jaar kocht Reynier van Goltstein met toestemming van het Domkapittel en van Prins Frederik het Huis te Doorn met 24 morgen lands en het gerecht aldaar als een vrij eigen goed, dat hij aan laatstgenoemde op droeg en terug ontving als Burens leen. In 1649 ging dit huis bij koop over op de familie Von Brockdorff. In de daarop volgende jaren verwisselt het enige malen van eigenaresse en blijft in de familie Munter tot. 1874, in welk jaar Samuel Johan Graaf van Limburg Stirum als enig erfgenaam van douai rière mr. A. C. W. Munter het Huis te Doorn verkreeg. Deze verkocht het in hetzelfde jaar aan Cornelia Henrietta van Lennep, weduwe van H. M. Labou- chère. Mevrouw Labouchère verkocht het huis in 1903 aan Wilhelmina Corne lia de Beaufort, echtgenote van mr. Willem Hendrik Johan baron van Heem stra. Van haar kocht de ex-keizer van Duitsland Huize Doom in 1920, Hij liet een poortgebouw jn Hollandse se renaissancestijl aan de Langbroe- kerweg- oprichten en een rosarium aanleggen in het P»rlt- Dit rosarium is altijd een grote attractie voor het publiek geweest, want de keizer stelde het toegankelijk voor ieder een. Alleen de ronde hoektoren herinnert nu nog aan de oorspronkelijke bouw Overigens vertoont Huize Doorn wit gepleisterd als het is geen architec tonische merkwaardigheden. Wie in de gelegenheid is een wandeling door het gebouw te maken, komt onder de in druk van de sfeer, welke in alle opzich ten spreekt van het monarchale Duits land van weleer. Zo ergens, dan geldt hier: „Sic tran sit gloria mundi". De sterfkamer van de keizer is op slotZal de zoon het nog mogen beleven, zijn verdere leven te slijten in de vertrekken waar zijn vader ge peinsd heeft over de vergane glorie? En hoe zal het volk reageren, als het de vroegere troonpretendent van „Das Reich" in zijn midden ziet? Wy zeiden reeds, dat de bevolking van Doorn in zekere zin mild ge stemd is tegenover de Hohenzollerns. Anderen zullen niet licht vergeten, dat Friedrich Wilhelm, die bijna dertig jaar geleden afstand moest doen van de keizerskroon, een S.A.- man is geweest. Evenals zijn zoons, die het verder in het Duitse S.A.- corps brachten dan papa. Die was immers een gewone motor- S.A.-man. „Geen wonder", zullen de Wieringers zeggen, want zij herinneren zich de kroonprinselijke motorrenner uit de tijd, dat hij als geïnterneerde op Hip- polytushoeve langs de landwegen stoof. In Huize Doorn waart nog de schim van de keizer rond. Zal eens zijn oudste zoon er komen wonen? De Nederlandse regering zal thans moeten beslissen, of een non-enemy-verklaring afgegeven moet worden, waardoor het kasteel als nict-vijandelijk goed wordt beschouwd. Wordt dip verklaring geweigerd, dan ver valt het kasteel aan de staat. Z 1 het dam als museum ingericht worden? Europa. Maar Bidault wilde blijkbaar zijn optimisme en verzoeningsgezindheid nog niet helemaal verloochenen en dies verklaarde hl) zich er zeker van, dat wanneer de loyale arbeid der conferen tie allen zal hebben aangetoond waar zich zowel het klaarblijkelijk eigenbelang als de weg der ware onafhankelijkheid bevindt, het gezelschap alsnog de ge wenste versterking zal krijgen. Daaren tegen bevatten zekere passage uit Bevin's verklaring een duidelijke zinspeling op wat hier Tsjechosiowakije's tweede München is genoemd. Sprekend over de afwezigheid van Centraal- en Oost-Eu ro pese landen verklaarde de Engelse minister van Buitenlandse Zaken: „Het is zeker, dat zij deze afwezigheid even zeer betreuren als wij. Wij begrijpen hen volkomen. Wij betuigen hun onze sym pathie en de deur blijft, open voor allen, die aan het herstel van Europa willen medewerken". Door zich Zondagmiddag aan te slui ten bij de conclusies van haar werk- commissie, waarin alle delegaties met één lid zitting hebben, voor Nederland Dr. Hirschfeld, sloot de conferentie zich natuurlijk slechts aan bij zichzelf. De werkcommissie moet thans nog overgaan tot de samenstelling van de vier tech nische commissies te weten voor resp. voedsel- een landbouwkwesties, staal- en ijzerindustrie, het transpor^ en de ener gie. De Nederlandse militaire woord voerder heeft medegedeeld, dat in het gebied van Medan patrouilles en vliegtuigen verscheidene malen wer den beschoten zelfs binnen de de marcatielijn. In het gebied van P a d a n g werden patrouilles en vliegtuigen verscheidene malen beschoten. De republikeinen zet ten de aanleg van versterkingen en wegversperringen voort. In 'het gebied van Batavia kwam het in de Westelijke sector driemaal tot gevechtsaanraking ten gevolge van ver hoogde republikeinse agressiviteit. Twee maal kwam het tot een actie in het gebied ten Westen van Serpong, waar bij de demarcatielijn werd overschreden en het station Paroengpandjang werd beschoten. In de Oostelijke sector kwam het viermaal tot gevechtsaanraking ten Noord-Oosten van Bekassi. In het gebied van Bandoeng ontstond ten gevolge van verhoogde republikeinse agressiviteit in d» Zuidelijke sector achtmaal gevechts aanraking binnen de demarcatieliiin. De vluchtelingenstroom naar Neder lands gebied houdt onverminderd aan. Vernielingen aan gene zijde van de demarcatielijn, in het bijzonder van wegen, werden waargenomen. In de nacht van 8 op 9 Juli werden ge durende 10 uur achtereen zware ont ploffingen gehoord ten Zuid-Oosten van Dajeuh Kolot op republikeins gebied. In de nacht van 10. op 11 Juli werden ten Zuiden van Ba- toedjadjar ontploffingen gehoord Een DC 3 is in een moerassig ge bied 8 K.M. ten Westen van Melbourne in Florida neergestort. Volgens de laatste berichten hebben 22 personen het leven verloren en zijn er 13 gewond. Een klein meisje is er on gedeerd afgekomen. De gewonden lagen half in de modder weggezonken en kon den drie mensen, die hulpeloos in het wrak bekneld lagen, geen hulp bieden. Onder de doden bevond zich de piloot, captain Henry Hein. De Dakota is neer gestort op een kopje in een moeras na door het moeras geraasd te zijn en bo men als kegels omgegooid te hebben. Het toestel was op weg van New York naar Porto Rico. „Huize Doorn", een der fraaiste landgoederen van Nederland, dat ex-keizer Wilhelm II vermaakte aan zijn oudste zoon, de ex-kroonprins, is het voorwerp van internationale belangstelling. De Nederlandse regering zal n.l. binnenkort een beslissing nemen of het als vijandelijk vermogen geconfisceerd zal worden of dat het aan de ex-kroonprins zal worden teruggegeven; indien hem een non-enemy verklaring zal worden uitgereikt. Bij confiscatie zou de regering van plan zijn het kasteel te laten zoals het is en er een museum van maken. Een interieur van Huize Doorn. Een der bedienden van wijlen de ex-keizer bij de wastafel der ex-keizerin. (Van onze speciale verslaggever) Ook Emmen, weten wij sinds gisteren, is een van die plaatsjes, waar het goed is te toeven als de zon schijnt en de thermometer *iiet beneden 30 graden komt. En de Emmer Dennen, het bos, dat het plaatsje begrenst, moetzelfs ook onder andere omstandigheden aan bevelenswaardig zijn en was gisteren, toen de Drentse Kring van de poli tieke jongerenorganisatie van de K.V.P. er als eerste in den lande een jongerenlanddag organiseerde, be paald 's lands aangenaamste oord om te verblijven. De kring Drente is de eerste, die als jongerenorganisatie een vaandel kreeg. Gisteren werd het hem door de afdeling Emmen aangeboden. De landelijke jon- gerencommissaris, drs. J. Schiphorst, heeft in een even eenvoudig als helder betoog de jongeren overduidelijk aan het verstand gebracht, dat samenwerking 'n eerste vereiste is. Staande in de eerste phase van een nieuwe tijd, waarin door Als gij alles met een donkere bril I beziet, kunt ge de dingen nooit in het juiste licht en de ware ver- houdingen zien. j snelle industrialisatie het Drentse land zal worden opengebroken, waarin de Drentse arbeider het gevaar loopt als goedkope arbeidskracht te worden uit gebuit en waarin ook het Drentse meisje door fabrieksarbeid aan haar natuurlijke bestemming dreigt te worden onttrok ken, is samenwerking nu direct een dringende eis. Daarom was deze landdag in wezen dan ook nog wel iets anders dan zij uiterlijk scheen: een zomeTS buitenfeest met bier, ijs en muziek. Het was ook een appèl, waarop prof. Romme de hoofdlijnen voor de toekomst heeft uitgestippeld. Positieve strijd tegen het communisme, doorvoering van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, sprei ding van het bezit, hulp naar vermogen bij de strijd tot invoering van de christe lijke rechtvaardigheid ook in de inter nationale verhoudingen en last not least en dat ging over de hoofden van deze jongeren uit tot óe jongeren van geheel Nederland daadwerkelijke hulp bij de wederopbouw van het Ko ninkrijk. Want, aldus prof. Romme, het ge beuren in Indië is geen schouwspel, waarbij de Nederlandse staatsburger rustig kan toekijken. En wanneer er als het ware geen lekenmissie zal uitgaan uit Nederland naar Indië, wanneer er niet honderden jongeren zullen komen, aan wie het verant woordelijke werk kan worden over gedragen, dan nog zal alle inspan ning vergeefs zijn geweest. op republikeins gebied. Op 6 Juli trachtte een bende van 15 gewapen de lieden Indonesiërs te ontvoeren uit een dessa ten Noord-Oosten van Padalarang. Door snel optreden van de dessapolitie werd deze opzet voorkomen. De slachtoffers werden gebonden aangetroffen. In het gebied van Semarang geen gevechtsaanraking. Buiten de demarca tielijn werden vele onderlinge schiet partijen der republikeinen waargenomen. In het gebied van Soerabaja wer dén Ned. posten en patrouilles tot ze ventien maal beschoten. Vernielingen en ondermijningen op republikeins gebied werden voortgezet. De plagerijen jegens de bevolking duurden voort met name in de Westelijke sectoren. Op Borneo leverde de bevolking op het Oostelijk deel van het eiland vrijwillig grote hoeveelheden wapens in waaronder 187 geweren, 56 pistoolmitrailleurs en drie vliegtuigmitrailleurs. De toestand is rus tig. In totaal werden bij alle bovengenoem de incidenten aan Nederlandse zijde 3 man gedood en 15 man gewond. De Weense correspondent van de ..Sunday Observer" bericht, dat de Sovjet-autoriteiten te Wenen de Oos tenrijkse regering gewaarschuwd heb ben, in Parijs geen aanbiedingen of plannen te accepteren, welke de Oos tenrijkse economie in de Sovjet-zone raken. De correspondent verklaart, dat sedert het besluit van Oostenrijk tot bijwoning van de Parijse conferentie de betrekkingen tussen de Oostenrijkse regering en de Sovjet-autoriteiten „zeer gespannen" zjjn geworden. De vrees be staat, dat het aanbod van Marshall, ge zien de Sovjet-Russische bedenkingen daartegen, onvermijdelijk zal leiden tot verdeling van Oostenrijk in twee eco nomische en politieke eenheden. Twee sergeants van het Britse leger zijn Vrijdag kort na middernacht ont voerd uit een café te Nathania. Bericht werd, dat de beide sergeants met een Joodse vriend in het café zaten, toen een groep gewapende Joden binnen kwam en alle drie in een wachtende taxi wegvoerden. De burger werd twee uur later gevonden in een sinaasappel bosje op enkele kilometers afstand. Deze ontvoering is de tweede poging van de Irgoen Zwai Leoemi om gijzelaars voor de leden van hun organisatie in handen te krijgen. In een brief aan de burgemeester van Nathania deelt de Irgoen mee, dat zij de twee Britse sergeants niet zal uitle veren, zo lang de tegen Joden uitgespro ken doodvonnissen niet gewijzigd wor den. De vaststelling van maximum prijzen voor kersen en enkele soor ten bessen heeft geen wijziging ge bracht in het standpunt van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, volgens hetwelk in het algemeen voor fruit geen maximumprijzen zullen worden vast gesteld. Met name is het niet de bedoeling voor hard fruit, appelen en peren, een prijsregeling vast te stellen en evenmin voor pruimen. De fruitoogst blijft goede vooruitzichten bieden, zodat de verwoeh. ting van een redelijke ontwikkeling van de prijzen gerechtvaardigd is. Men zal er echter rekening mede moeten houden, in het bijzonder de kopers en verkopers van fruit op stam, dat bij het optreden van hoge prijzen maximumprijzen zullen worden bepaald. Met ingang van heden geven de bon nen der kaarten WA 707 gemerkt met le periode, 2e periode, 3e periode, 4e periode, 5e periode en 6e periode, elk recht op het kopen van een eenheid vaste brandstoffen en de bonnen der kaarten WB 707, gemerkt met le periode, 2e periode, 3e periode, 4e periode, 5e pe riode en 6e periode, elk recht op het kopen van vijf eenheden vaste brand stoffen. Deze bonnen blijven tot nader aankondiging geldig. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de kaarten WA 707 en WB 707 zijn of zullen worden uitgereikt aan de klein verbruikers der groepen B, C en D (kantoren, werkplaatsen enz.), wier rantsoen voor 1947/48 tenminste 12 eenheden bedraagt. In een safe van een bank te Crow- barough in Sussex zijn handschriften van Conan Doyle, de schepper van Sherlock Holmes, gevonden, waaronder enkele nog niet gepubliceerde, o.m. een stuk in één acte: „De Diamant van de Kroon". Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige cijfers bedroeg de uitvoer in Juni 1947 477,680 ton (Mei: 634.741 ton) met een waarde van f 120.5 millioen (Mei: f 134.0 millioen). ƒ1500: 5515. ƒ1000: 7847 8663 10529 20011. ƒ400 4319 6461 14052 14393. ƒ200: 1926 4279 5634. ƒ100 3256 4055 7068 8000 11401 20736 21401.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1