Guerilla-benden in voor aanval op Albanië gereed Griekenland Economische samenwerking in ons werelddeel Onbevredigende toestand rondom de demarcatielijnen Luchtverkeer voor de Uitwisseling van goederen Internationale brigade in actie aan front bij Konitza Benelux in ieder der commissies vertegenwoordigd? Secretaris van clearing-instituut te Amsterdam gearresteerd KONINKLIJKE MARINE PAST GEEN BLOKKADE TOE Van Nederl. zijde in conferentie met nadruk hierop gewezen Tot hoofd en hart Arrestaties te Athene Herstelprogram voor het Oosten Russische tegenzet binnenkort wat ïneer sigaren Verdacht van verduistering van een bedrag van ruim f 100.000.— Maar de republiek belet handel te land Sjarifoeddin critiseert Twee kardinalen naar Maastricht Overeenkomst tussen Ned. Indische regering en republiek BjNSDAG T5 JULI 19 4 7 69sfe JAARGANG No. 23898 Huiszoekingen in Roemenië Haar econ. conferentie in het Midden-Oosten Het weer. van te Ha Ministers keren terug Pontificale Hoogmis in de buitenlucht Mgr. J. Grent Apostolisch Vicaris van Nieuw-Guinea „14 Juli" gevierd in Indië Brand te Makassar „Verschroeide aarde" Pol. delinquenten in het bouwvak INBRAAK IN NAAISCHOOL TE HEEMSTEDE Negen naaimachines vermist 8UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., 1 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Volgens inlichtingen uit regeringsbron IJn opnieuw te Athene elfhonderd per ken gearresteerd, behorende tot de "Reserves" van de ELAS. T"e Londen werd medegedeeld, dat ^"erilla-benden zich samentrokken in Zuid-Westpunt van Albanië, om 'cb klaar te maken voor een aanvat te- 'eb het Griekse kustdistrict van Thes- ?r°tia, als een afleidingsmanoeuvre om front bij Konitza te ontlasten. .Meer dan 20.000 Albanese Moslems °5v»nden zich onder de guerillas die het 'êlaal afwachten om langs de Griekse .'Jst tegenover Korfoe op te rukken met y bedoeling zich meester te maken van vroegere nederzettingen langs de 'r'atische zee en dit gebied met ge- in te lijven bij Albanië. ^.Ondertussen brachten de guerillas die ^°bitza aanvallen belangrijk Amerikaans 'Sbndom in gevaar in deze Noordelijke **ci. Konitza, een stad van bijna 6000 toners is de zetel van een grote Ame- '"tftanse landbouwinstelling. Griekse autoriteiten hier zeiden, dat Engelse autoriteiten hebben Maan- medegedeeld, dat er reden be- *J°nd om aan te nemen, dat Rusland rjS tegenzet voor 't plan-Marshall een T^gin gemaakt had met het lanceren ah een eigen herstelprogramma !®°r de landen van oostelijk Europa: h soort van plan-Molotof. Minstens heSen Oost-Europese staten zouden 'an een dergelijk programma deel- J^hien. Het doel van het Plan 2011 alle individuele herstelplannen e coördineren en volledig te maken. negen betrokken staten zouden Kn'- Rusland, Polen, Tsjechoslowakije, Jp^arije, Roemenië. Hongarije, Finland, rt|'slavië en Albanië. woordvoerders zeiden, dat de Rus- jh 'one van Duitsland tenslotte ook 9 het plan opgenomen zou kunnen wor th. Tezamen vormen deze staten meer 'Sn een vijfde van de oppervlakte der '•treld. Men gelooft bovendien, dat de uiibar- %ig van een grootscheepse.comrr.unis- b«che revolte in Griekenland en de ehistige dreiging van een staking van Anderhalf millioen Franse regeringsem- P'cyé's bestemd zijn te passen in het Senoffensief tegen het plan-Marshall. Roemeense politie heeft Maandag- verscheidene uren het h09fdbureau öe Roemeense nationale partij door ga en daarhii verschillende personen ^esteerd. Er zijn nog geen namen be- maar men neemt aan. dat de meeste W'trs van de'partlj zich tijdig uit de voe- hebben kunnen maken. yJ°csoef Ghanima, Minister van Fi- ahciën van Irak, heeft Maandag ge- dat hij de kans groot acht, dat de j 'bische Liga een economische confe- (v^ie van zeven staten in het Midden- ^ten bijeen zal roepen. bfaar het A.N.P. uit betrouwbare ',r°n verneemt, zullen binnenkort T*ecr wat meer sigaren aan de markt ^"hnen komen, ten gevolge van het dat de achterstand, die bij de 'abrikanten over een tijdsverloop twee maanden ontstaan was in verwerking der grondstoffen, tt>a"s mag worden ingelopen. fl^fschülende fabrikanten hadden n.l. Ü^Bicndstoffen, die zij toegewezen kre- W hiet in hun geheel verwerkt. De g. 'bctle houdt nu gelijke tred met de ^oer »«n rfo r<. verwerken grond de invasie van Albanese en Griekse com munisten in de omgeving van Konitza wees op de lange-afstands-strategie om zich te verenigen met de hoofdmacht van de Griekse partisanen in het Pin- dus-gebergte. Rapporten uit Athene ontvangen zeg gen, dat de troepen bij Konitza werden gesteund door een afdeling van de in ternationale brigade waaronder voor namelijk Duitsers en Italianen. De Grieken gaven toe, dat de actie bij Konitza was gecoördineerd met uit zonderlijk „heftige" tegenstand door de guerillas in het district van de berg Grammos in West-Macedonië. Grammos behoort tot het Pindus-gebergte. De guerillabenden, die zich volgens de berichten samentrekken in Zuid-West Albanië, zijn in hoofdzaak samengesteld uit Albanese Moslems die eens in Thes- protia in Griekenland woonden, omdat zij met de Duitsers hadden samenge werkt en in Duitse vrijwilligerslegioenen hadden gevochten. Naar het Zuiden oprukkend langs de Albanese kust, konden deze benden, als zij succes hebben Korfoe overvleugelen en een nieuw front opbouwen, waardoor de Griekse militaire autoriteiten ge dwongen zouden zijn hun versterkingen, welke zij naar het gebied van Konitza hebben gezonden, in tweeën te splitsen. Griekenland heeft de Veiligheidsraad verzocht spoedig een beslissing te nemen inzake de Balkankwestie, daar de toe stand snel verslechtert. In een brief aan de voorzitter van de Veiligheids raad wijst de Griekse vertegenwoordi ger in New York, Dendramis, er op, dat leidende persoonlijkheden van de Griek: se communistische partij zich in Albanië en Joegoslavië bevinden met het doel •een rebellenregering te vormen. Volgens een telegram uit Moskou, be vat de „Prawda" heden een telegram van haar Parijse correspondent, waarin beweerd wordt, dat men in Parije „Pers- kringen"' van mening is, dat Ameri kaanse politieke vertegenwoordigers te Athene met de Griekse regering plannen aan het opstellen zijn voor een militaire interventie door de V. S. in Griekenland. Volgens de corresuondent zouden „niet-gepubliceerde artikelen" van het Grieks-Amerikaans verdrag van hulp verlening een voorziening bevatten voor overdracht van Grieks grondgebied aan de V. S. voor het inrichten van vloot- en luchtbases. De Amerikaanse militaire missie te Athene zou een voorstel gedaan hebben om Amerikaanse troepen bestaan de uit Amerikanen van Griekse afkomst, als „eenheden van vrijwilligers" naar Griekenland te doen zenden. Verwachting tot Woensdagavond: Warm weer met wat meer bewol king. Toenemende neiging tot onwee» (vooral in het Zuiden en Zuid-Westen van het land). Geleidelijk naar Zuide lijke richtingen draaiende wind. Zon 4.3820.53, maan 2.1013.55. Z. H. de Paus heeft met verschillende hoogwaardigheisbekleders dezer dagen in het Vatieaan een televisie-uitzending gadegeslagen van de uit voering van madrigalen door het Vaticaanse koor. De H. Vader stond zelf voor een televisie-camera en kon worden gezien in de ontvangtoestellen, welke elders in het Vatieaan stonden opgesteld. De Werkcommissie van de conferentie over de economische samenwerking in Europa, die Maandagmiddag te Parijs n:et haar werkzaamheden is klaargeko men. zal Dinsdag op de plenaire zitting de volgende voorsteilen doen: Een uitvoerende commissie van Samenwerking. Leden: Engeland, Frankrijk. Italië, Noorwegen en Nederland. Commissie voor Voedsel en Land bouw. Leden: Denemarken, Frank- llllliyMMUImlIilllllllililHiliiiin iHililliii i mi In het raadhuis te Hilversum hield het Hilversumse schaakgenootschap ter gelegenheid van zijn zestigjarig bestaan een druk bezochte receptie. Dr. Max Euwe deelt aan de aanwezigen stukken van de aangeboden schaaktaart uit. V.l.n.r.: P. J. Versluis (voorzitter S. G. S.tin H. S- G-) Alexander (Engeland)Sebo (Hongarije)mr. J. A.G. M. van Hellenberg Hubar, burgemeester van Hilversum; G. W. J. Zittersteyn, voorzitter K.N.S.B. en mr. A. Rueb, voorzitter Fide. De aflevering zal geleidelijk ge- daar de voorraadpositie en V, Ve de productiemogelijkheden niet r 'edere fabrikant dezelfde zijn. Te Amsterdam heeft de corruptie afdeling van het Haagse parket ge arresteerd C. L. M. M., secretaris van het, Nederlands Clearing Instituut te Amsterdam, die daarnevens tot half April 1947 deel had in de leiding van de Centrale Vermogensopsporings dienst, welke instantie ressorteert onder het ministerie van Financiën. Hoewel hij niet officieel tot de direc tie van deze dienst behoorde, nam hü in feite een zeer leidende positie in. Naar aanleiding van deze arrestatie verneemt het A.N.P. nog: In April 1947 kwam de C.V.o. in liqui datie. In verband hiermede werden de gebruikelijke administratieve controles ingesteld op inventaris en financiën van deze dienst. Hierbij stuitten de deskundi gen op allerlei posten, die hun wahtrou- wen opwekten. Een nauwkeurig onder zoek van verschillende bescheiden maakte aannemelijk, dat deze posten administra te/ ïe9o eshek van H. M. de Koningin aan de provincie Drente. Met het Van een krans op de graven der geallieerde soldaten en van de vn'c strijders op het Zuiderkerkhof te Assen, eerde de vorstin de gevallenen. tief onbetrouwbaar waren. Daar M. voor deze zaken persoonlijk aansprakelijk was, gaf dit de betrokken autoriteiten aanlei ding de justitie van de gebleken onregel matigheden in kennis te stellen. Aanvankelijk was overeengekomen, dat M. in de gelegenheid zou worden gesteld tegenover de liquida teuren zich over de duistere punten te verantwoorden, bij welk onderhoud, zonder dat de heer M hiervan te voren op de hoogte was ge steld, de Officier van Justitie voor cor ruptiezaken aanwezig zou zijn. Hierop zou naar alle waarschijnlijkheid arresta tie zijn gevolgd. Toen deze afspraak achter zou worden gemaakt, bleek M. plotseling naar Zwit serland te zijn vertrokken. Het vermoe den lag voor de hand, dat dit vertrek verband hield met de verdenkingen, die tegen M. bestonden en waarvan deze op de hoogte kon zijn. Daar bleek, dat M een retourbiljet had genomen, werd be sloten zijn terugkeer op Schiphol af te wachten en hem daar na grondige visi tatie te arresteren. Zodra M. uit het vliegtuig stapte, was hij dus onder obser- vaie. Tegelijkertijd werd Opdracht ge geven terstond een onderzoek te zijnen huize en op zijn bureau op het clearing- instituut in te stellen. Op beide plaatsen namen ambtenaren van do Rijksrecher che. de F.T.OD. en de C.V.O. bescheiden in beslag, die voor het onderzoek van belang zijn. De verdachte werd in verzekerde be waring gesteld en is voor de rechter commissaris te Amsterdam geleid. Hij wordt verdacht van verduistering van gelden. Naar zich aanvankelijk laat aan zien, overtreft de som der niet behoorlijk verantwoorde gelden een bedrag van f 100.000.—. Het zeer uitgebreide onderzoek wordt voortgezet. rijk, Griekenland, Eire, IJsland, Italië, Nederland en Engeland. Commissie voor Uzer en Staal. Leden: Frankrijk, Luxemburg, Noor wegen, Engeland en Turkije. Commissie voor Vervoer. Leden: België, Frankrijk, Noorwegen, Portu gal, Engeland, Zwitserland en Turkije. Commissie voor Brandstof en Ener gie. Leden: Oostenrijk, België, Dene marken, Frankrijk, Griekenland, Italië, Engeland, Zweden en Zwitser land. Daar alle 16 landen vertegenwoordigers hebben in de Werkcommissie, kan het zeker geacht worden, dat haar rapport zal worden aangenomen. Iedere commissie zal haar eigen leden kiezen. De voor zitter van de Commissie van Samenwer king zal tevens optreden als voorzitter van de Uitvoerende commissie van Vijf. De commissie van Samenwerking zal permanent verantwoordelijk zijn voor de conferentie als geheel. Naar verluidt interesseert de groep Nederland-België-Luxemburg zich zeer voor het lidmaatschap van de uitvoe rende commissie van Samenwerking. De groep herft tevens grote belangstelling voor het lidmaatschap van de vier tech nische commissies voor voedselvoor ziening en landbouw, energie en staal, en vervoer. Men verwacht in dit verband dat de groep als een geheel zal optreden en in elke commissie het lidmaatschap voor een der landen zal aanvragen. In plaats dat ieder land afzonderlijk om het lidmaatschap verzoekt. Men gelooft dat dit de kansen zal verhogen dat de groep Benelux in ieder der commissies zal zijn vertegenwoordigd. Een gezaghebbende Belgische bron deelde mede, dat de groep in zeer nauwe samenwerking zal trachten een vertegen woordiging te verkrijgen, die met haar belang overeenkomt. Dit belang ontleent de groep naast het feit, dat zij een vijfde van het aantal deelnemende landen om vat, aan de omstandigheid, dat deze lan den een eenheid vormen van zeer groot belang in de Europese economie met be trekking tot dc handel en de productie. Men verwacht, dat Bevin, de Engelse minister van buitenlandse Zaken, Dins dagmiddag of Woensdag uit Parijs naar Londen zal terugkeren. Het besluit van de meeste ministers van Buitenlandse Zaken, die de conferentie over het plan- Marshall bijwonen, om Parijs binnen enkele dagen te verlaten doet vermoeden, dat zij vertrouwen, dat het programma van de oprichting van oommissies van deskundigen Dinsdag in de plenaire zit- tig zal worden aangenomen. De deskun digen zullen dan de verdere behandeling vernemen. Baron Snoy, algemeen secre taris van de Belgische Minister van Bui tenlandse Zaken, Is Maandagavond naar Brussel vertrokken. Minister Baron van Boetzelaer van Oosterhout keert waar schijnlijk Dinsdag naar 's-Gravenhage terug. Maandag kreeg men toch enige be wijzen van Russische belangstelling voor wat er op de conferentie gebeurt. Sovjet ambassadeur Alexander Bogomolov heeft n.l. een bezoek gebracht aan graaf Sfor- za, d'e Italiaanse minister van Buiten landse Zaken en hoofd der delegatie. Wat het doel van dit bezoek was kon niet direct vernomen worden. Voor Italië bestaat er echter nog steeds een geallieer de contróleraad', waarin ook Rusland zitting heeft, het enige geallieerde land, dat het vredesverdrag met Italië nog niet heeft geratificeerd. Heden heeft de Marine Voorlichtings dienst via de R. V. D. Batavia een com muniqué gepubliceerd, waaraan het vol gende is ontleend: De controle van de Koninklijke Ma rine op de scheepvaart is nog steeds onderwerp van gesprek. Ten onrechte blijft men daarbij het "woord blokkade gebruiken. Aan republikeinse zijde doet men dit, doch ook Nederlandse autori teiten vermijden dit woord niet. De taak De toch al dunne Engelse kranten zullen met ingang van Maandag a.s. weer op hun oorloesformaa/. verschiinen Te Batavia zijn heden besprekin gen gevoerd tussen Van Mook, de Commissie-Generaal en Koets ener zijds en Sjarifoeddin, Gani, Setyadjit en Leimcna anderzijds. Deze be sprekingen duurden ruim twee uur. Aneta verneemt, dat van Neder landse zijde hierbij nogmaals met nadruk gewezen is op de onbevre digende toestand rondom de demar catielijnen en op de noodzakelijk heid, dat hierin onverwijld veran dering wordt gebracht. Daarvoor had U. P- gemeld, dat tij dens een galareceptie Sjarifoeddin had medegedeeld, dat bij Van Mook Dins dagmorgen zou ontmoeten. Hoge Ne derlandse en Indonesische bronnen zou den hebben laten uitkomen, dat op de conferentie van Dinsdag de grondslag zou worden gelegd voor de komende gebeurtenissen. De Nederlandse autoriteiten schij nen optimistischer te zijn dan de Indonesiërs, ofschoon beide par- partijen er klaarblijkelijk op ver- Twee kardinalen, Z. Em. Kard. Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, en Z. Em. Kard. de Jong. Aartebisschop van Utrecht, zullen op de sluitingsdag van het Mariacongres, 7 September a.s., naar Maastricht komen. Kardinaal Van Roey zal om 10.30 uur op het O. L. Vrouweplein en Kardinaal De Jong op hetzelfde uur op het Vrijthof een pon tificale Hoogmis opdragen. Zij hebben met Z Em. Kardinaal Frings, Aartsbisschop van Keulen, het beschermheerschap van het Maria congres aanvaard. Het gehele Neder landse Episcopaat heeft zich bereid ver klaard in liet erecomité zitting te nemen. Tot Apostolisch Vicaris van Nieuw- Guinea, welke Missie is toevertrouwd aan de missionarissen van het H. Hart Tilburg, is benoemd Mgr. J. Grent M.S.C. Mgr. Grent is in 1889 geboren en priester gewijd in 1914 en reeds tien tallen jaren in de Missie werkzaam. trouwen, dat de impasse over de ge mengde gendarmerie spoedig ver broken zal worden. Voor zijn vertrek uit Djokja naar Ba tavia heeft Sjarifoeddin, naar aanleiding van minister Jonkmans rede in de Tweede Kamer, waarbij hij er,de na druk op legde, dat de datum 1 Januari 1949 als richtdatum en niet als bindend dient te worden beschouwd, verklaard, dat dit een schending betekent van Linggadjati. Volgens Sjarifoeddin zou met ingang van die datum de interim- regering moeten worden opgeheven. Het Franse consulaat te Batavia gaf Maandag ter gelegenheid van de dag der Bastille een partij, waarbij aanwezig waren Van Mook, Sjarifoeddin en andere Nederlandse, Indonesische en buiten landse notabelen. Soekarno stuurde een felicitatietelegram aan de Franse repu bliek, luidende: „De Franse revolutie symboliseert niet alleen de overwinning van bet Franse volk over de tyrannie, maar de overwinning van de democra tische krachten over de verdrukking." Zondag heeft een hevige brand ge woed in het kamp „Mariso'' te Makas sar, bestaande uit 25 loodsen, waarin 2500 Javanen, die wachten op vervoers- gelegenheid naar Java, zijn onderge bracht. Acht loodsen zijn geheel ver brand, waardoor 800 personen van have en goed beroofd werden. Volgens het Chinese blad „Sin Po" is in de buurt van Buitenzorg op repu blikeins gebied een rijstpellerjj vernield en het materiaal geroofd, zodat siechts puinhopen over waren. Dezelfde dag nog zijn verschillende gebouwen en rub berfabrieken met de grond gelijk ge maakt. Tijdens een persconferentie te 's-Her togenbosch hebben de heer Keulemans, hoofd van het Districtsbureau Wederop bouw 's-Hertogenbosch en de heer Hel menhorst, hoofd van dienst van het directoraat-generaal voor de Bijzondere Rechtspleging, medegedeeld, dat. gezier. de ernstige belemmering van de weder opbouw door het gebrek aan geschoolde bouwvakarbeiders het directoraat-gene raal onmiddellijk toestemming heeft ver leend om 99 politieke delinquenten, die geschoolde bouwvakarbeiders bleken te zijn, te werk te stellen bij het bouwen van een blok huizen te 's-Hertogenbosch. Men zal op deze weg voortgaan. van de Koninklijke Marine Is echter be- .paald niet het toepassen van een „Dlok- kade". De marine^ zet niet de handel op de republikeinse havens stop. Op de republikeinse havens wordt een vrij drukke handel gedreven, waaraan de Koninklijke Marine, handelende op bevel van de Ned. regering, geen be lemmeringen in de weg legt. De handel staat onder controle van de Marine, die een onderzoek instelt naar de aanwe zigheid in de schepen van goederen waarvan de uitvoer of invoer is verbo denden. Worden deze goederen niet aan getroffen, dan kunnen de betreffende schepen rustig doorvaren. Schepen die zich niet aan het onderzoek hebben on derworpen, wordt de toegang tot de resp. havens geweigerd, is het duidelijk dat poging tot smokkelen voorligt, dan wordt het betreffende schip opgebracht. Ook komt het bij de uityoer uit republic eins gebied vrij veel voor, dat onder de bo- na-fide lading smokkelwaar verborgen is. Hierbij bleken sommige republikeinse havenautoriteiten valse ladingpapieren uit te geven. Schepen, die hiervan wor den verdacht, worden natuurlijk opge bracht. De vlootvoogd, vice-admiraal P.n- ke, voegt hieraan toe, dat de Ko ninklijke Marine zeker in staat is, een werkelijke blokkade toe te pas sen en de republikeinse havens voor alle handel te sluiten, daarmee het „goede" voorbeeld van de repubbek zelf volgende, die de handel te land over de demarcatielijnen belet en tracht de normale prauwvaart op de niet republikeinse havens onmoge lijk te maken. In de afgelopen nacht is ingebroken in de naaischool aan de Molenwerfslaan te Heemsiede. Er worden negen naai machines vermist, waarnaar de politie thans naarstig zoekt. (Van onze luchtvaartmedewerker) De teerling is geworpen: onze scheepvaart moet op het water blijven, zij mag zich niet verhef fen in het luchtruim. Men weet, dat dit een oude kwestie is, welke dë gemoede ren zeer in beweging heeft gebracht. De grote Nederlandse rederijen hebben met de Stoomv. Mij. Nederland als promotor een ernstige poging ge daan tot het verkrijgen van concessies voor het onderhouden van luchtdien- sten. Dit was geen streven uit de nieuwe, na-oorlogse, verhoudingen geboren; reeds in het begin der dertiger jaren ontwierp een der directeuren van de Stoomv. Mi). Nederland het plan, met Zeppelins tus sen Amsterdam en Batavia te gaan „varen"; later stelde deze actieve scheepvaartgroep zich achter het ge ruchtmakende Postjagerplan, dat be oogde, met uiterst snelle, kleine vlieg tuigen een versnelde postdienst op Java te houden. Beide ontwerpen bleken ach teraf te haastig en met te weinig door zicht opgesteld te zijn, zodat zij ook niet verwezenlijkt werden en alleen veel geld verslonden in het voorbereidende sta dium. In de oorlogstijd, toen vele leidende figuren van ons nationale scheepvaart bedrijf practisch op non-activiteit kwa men, heeft vooral weer de „Nederland" de luchtvaart tot onderwerp van ern stige studie gemaakt, waarvoor o.m. ons Rijksluchtvaartlaboratorium werd inge schakeld. De reders kwamen na de vrede goed beslagen ten ijs en zij vroegen aan de regering concessies voor luchtdien- sten, in de eerste, plaats naar Java en naar Amerika. Deze plannen hebben een tijd lang een goede kans gemaakt en wanneer zij ook gerealiseerd waren, zou den wij hier de situatie gekregen heb ben, dat ons land twee luchtvaartonder nemingen rijk geworden was: de K.L.M. en een maatschappij, welke onze groot ste scheepvaartbedrijven zouden exploi teren. De K.L.M. voelde hiervoor weinig en dat was begrijpelijk. In de eerste plaats ligt juist de grote verdienste voor de luchtvaart In de lange lijnen, de Inter continentale verbindingen, welke over uitgestrekte zeeën leiden en waar dus de tijdwinst van het vliegtuig op de an dere vervoermiddelen het grootst Is. Da scheepvaart wilde juist die trajecten gaan bevliegen, daarmee de dikke melk afromend, en zij zou de KL.M. met het magere Europese en binnenlandse ver keer laten zitten. Bovendien redeneerde de K.LM, dat haar positie in een kwart eeuw gevestigd was, waarvoor de maat schappij zeer moeilijke tijden had moe- en doorworstelen, terwijl nu de scheep vaart als het ware met de neus in da boter viel: de na-oorlogse tijd, waarin juist f jr de vernietiging van zoveel andere vervoermiddelen (spoorwegen, autopark, scheepstonnage. havens, ste den, stations, wegen, enz.) een zo ont zaglijke behoefte aan luchtverkeer be stond. Twee luchtvaartbedrijven in ons land zouden tenslotte ook onze kracht te veel versnipperen en onze positie ten opzich te van het buitenland verzwakken. Toen Is de zaak aan de regering voor gelegd en zij heeft, naar onze mening, een wijs besluit genomen: de luchtvaart moet voor de K.L.M. blijven, al was het alleen maar als vergoeding voor het initiatief, het pionierswerk, dat deze maatschappij heeft verricht. Maar om de scheepvaart geheel buiten het lucht verkeer te houden, zou ook niet verstan dig zijn en daarom wordt de rederijen de mogelijkheid geboden, door kapl- taalsdeelnemlng haar belangen In de luchtvaart te veranderen. Onze scheep vaart heeft grote kapitalen min of meer braak" liggen. Er is veel op zee ver diend in de oorlog en er kon vrijwel niets gebouwd worden Op bet, ogenblik zijn alle scheepswerven in de wereld zo zeer overstelpt met orders voor nieuw bouw. dat onze vloot slechts heel lang zaam aangevuld kan worden. De gelden, die eerst over enkele jaren besteed kun nen worden aan nieuwe schepen, zou den aanstonds reedfs geïnvesteerd moe ten worden in de K.LM.. die juist op het punt vap een zeer belangriike kani- taalsuttbre5(fling ft gekomen. Meer dan honderd millioen zal voor de KIM. bijeengebracht moeten worden, ziedaar een fraaie gelegenheid voor onze scheep vaart om zich metterdaad te Interesse ren in onze nationale luchtverkeers- maatschappij. De republikeinse minister van Economische Zaken, Gani, heeft he den officieel bekend gemaakt, dat de republikeinse regering overeen komsten heeft afgesloten met de Nederlands-Indische regering en andere wederpartijen, waarbij goe deren zullen worden uitgewisseld, bericht Aneta uit Batavia. De republiek zal 76.000 ton rijst var Java leveren in ruil voor tweederde deel van de Nederlandse goederen, welke in Australische havens liggen opgeslagen als textiel en landbouwwerktuigen De leveranties zullen geschieden in de pe riode van Juli 1947 tot Juni 1948 De rijst zal verscheept worden in de havens van Banjoewangi en Probolinggo. die een capaciteit bezitten van duizend ton IAls ge de horizon van uw bestaan I niet verruimen kunt. dan kunt gij m ieder geval deze aantrekkelijker maken. J per week. De leveranties zullen op het einde van deze maand beginnen. Neder land zal meststoffen, varkens en ver- gifstoffen leveren uit Soerabaja ui ruil voor mais en suiker uit de republiek. Voorts zullen de Nederlanders mijn- werktuigen leveren in ruil voor kolen uit de Tandjoeng Enimmijn nabij Pa- lembang op republikeins gebied. De re publiek zal ondernemingspi oducten uit het gebied van Soekaboemi leveren in ruil voor medicamenten, textiel en zou tevis van Nederlandse zijde. De republiek levert vee uit Madoera en tabak uit Probolinggo in ruil voor textiel. De ta bak is bestemd voor de British-Ameri can Tobacco Co. te Soerabaja. Deze overeenkomst is volgens de verklaring van Gani in de maanden Maart en April opgesteld Dodelijk auto-ongeval De 54-jarige mevr. A. ZeilstraLeinin- ga, wonende in de Bergselaan te Rotter dam, werd Maandagmiddag omstreeks half vier in de Noordmolenstraat ter hoogte van het Noordplein door een auto gegrepen en overreden. Met een inge drukte borstkas werd zij naar het Berg wegziekenhuis vervoerd, doch reeds voor de aankomst aldaar is zij overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1