Macedonië, sluitsteen van twee T H' DUITSE FOLTERKAMERS ONDER COMMUNISTISCHE LEIDING Nederlandse uitgave het Brevier van E' M D De Oldehove, een bijzondere attractie ECONOMISCHE BOUWSELS Het hart van Friesland is een prettige woonstad V.KOiiW Geknoei bij de handel in olie "c Griekse burgeroorlog bereikt het critieke stadium Velen worden weggevoerd naar Siberië; gearresteerde kinderen keren niet terug Uitgever: Gottmer te Haarlem DAGJE IN LEEUWARDEN De stad van „Us Heit" Ldie terugkeerde FINANCIERINGSREGELING NIEUWBOUW NA 2 DINSDAG 15 JULI 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT OP ZOEK NAAR ONTVOERDE BRITSE SOLDATEN EVEN GRUWELIJK ALS ONDER DE NAZI'S Hoewel Leeuwarden betrekkelijk arm is aan monumen ten, valt iedere toerist, die de stad leert kennen, de doelmatige aanleg der stadsbebouwing op. Door haar doelmatigheid heeft zij op ongezochte wijze aanlei ding gegeven tot het ontstaan van menig vriendelijk stads beeld, welks schoonheid uniek te noemen is. Stellig, het Leeuwarden van heden, mei haar grachten en pijpen, met haar typische hoog-oplopende ierpstraien, haar ruime ,,ciiy" en haar ten dele intact gebleven plantsoen-omwal ling, is een der mooiste provinciesteden van ons vaderland Twee voorname gebouwen Trappenhuis Kanselarij. (Wordt vervolgd) Ook overtredingen met metaalwaren Brand in chloorfabriek te Amersfoort TIEN JAAR VOOR KLOKKENPETER i I erwijl de naties van West-Europa te Parijs een begin gemaakt heb ben met de uitvoering van het Plan-Marshall en in wonderlijke een- s'etnmigheid de maatregelen hebben vastgesteld, welke het eerst nodig schij- ^eh, neemt men ook in Oost-Europa de ^kenen van een nauwere economische samenwerking waar. De geruchten over die samenwerking zijn nog niet officieel ®n uiterst vaag: ze gaan over de hulp, Moskou „in een of andere vorm aan ®hige landen" zou aanbieden. Maar zij "sgen zozeer in de lijn der normale ver pachtingen, dat men ook zonder offici ële bevestiging geneigd is, ze te geloven, temeer omdat het reizen en trekken van Vele ministers naar Moskou en naar an dere Oostelijke hoofdsteden, het sluiten Van kleinere handelsovereenkomsten, het kweken van persoonlijke relaties tussen verantwoordelijke politici, dat al ge- hiirne tijd aan de gang was, steeds maar blijft voortduren. In dit verband is het van betekenis, bat de communistische activiteit tegen be Griekse regering, en de contra-acti viteit van deze regering, beiden een hoogtepunt hebben bereikt. Blijkbaar Vcrkeert de toestand daar in een critiek Radium, dat de partijen noopt, hun gaarste geschut in stelling te brengen, kliet men deze zaken in een wijder ban nationaal verband, dan heeft het er be schijn van, dat men hier de strijd wil Uitvechten voordat een groot Oost- europees of een groot West-Europees économisch plan zijn beslag gekregen beeft. In zeker opzicht is de Griekse kwestie be sluitsteen voor elk van deze twee P'annen. Wij hebben al eens vaker ge- Pezen op het militaire belang, dat Oost- ®bropa bij de uitslag der Griekse troe belen hadbezit van Macedonië zou Rusland eindelijk de goede uitweg naar be Middellandse Zee verschaffen en begelijk de landverbindingen van het besten met het Nabije Oosten door lijden. Wat van het militaire geldt, gaat ook voor het economische. Indien Mace donië een Slavische (communisische) klaat zou worden en dus tot het directe 'hvloedsgebied van de Sovjet-Unie zou Pr-horen, zou de aanwezigheid van Tur bo bij' de West-Epropese besprekin- volmaakt zinloos worden. De Russen 'ouden dan ook in economisch opzicht k'kast dit succes behaald hebben, dat zij j*est-Europa en het Nabije Oosten ?Vcr land van elkaar gescheiden hadden, -ovens zou dan Turkije militair veel Keer dan tot dusverre in de macht de vissen zijn, en die zou geheel nieuwe r^spectieven kunnen openen voor de j^st-Europese economie, die zowel jlaar de Middellandse Zee als naar het ^abije Oosten een vrije uitweg en toe- ^rweg zou bezitten. Bezit van Grie- Jbiland beslist dus over het isolement ,1 Oost Europa, niet slechts in mili- •«ir-strategisch, maar ook in economisch- Strategisch opzicht. Vijfduizend man Britse troepen wer den in gereedheid gehouden voor een grootscheepse razzia op het Palestijnse blaatsje Nathalia, waar Zaterdag twee 5ergeants van de Britse inlichtingen dienst door de Joodse verzetsorganisatie rgoen Zwai Leoemi werden ontvoerd. et is derhalve geen overdrijving, te zeggen, dat de hevigheid, waarmee op het ogenblik de bin nenlandse strijd in Griekenland gevoerd wordt, min of meer typerend is voor de naijver tussen West en Oost, voor de tegenstelling tussen plan-Marshall en wat wij voorlopig maar Oostelijk plan zullen noemen. Niet minder, alleen nog anders, dan de burgers van het ene Griekenland, strijden de staten van het ene Europa tegen elkaar. Zowel in de Griekse kwestie als in het .Oostelijk plan" is het Russische aandeel, ofschoon duidelijk genoeg, nog niet formeel toe gegeven. Dat kan echter spoedig gebeu ren. Het wachten is nog op Grieken land waar de toekomstmogelijkheden voor een „Oostelijk plan" goeddeels worden beslist. Te Baarn is Maandag het huwelijk voltrokken tussen Zuster Anna Clara Huidekoper en de heer Unico E. C. Cazius. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet fungeerden als bruidsmeisjes. „De terreurmethoden, welke wor den toegepast in sommige concen tratiekampen van Duitsland, zijn vandaag aan de dag even gruwelijk als zij waren onder het regime der Nazi's." Deze verklaring, welke opmerkelijk overeenkomt met de beschuldigingen, welke kortgeleden Kardinaal Von Preysing, Bisschop van Berlijn, geuit heeft, is dezer dagen gepubliceerd in het Zwitserse protestantse blad de „Basler Nachrichten", Het blad onder streept daarbij, steunende op het gezag van dr. Otto Sibelius, de protestantse Bisschop van Berlijn, volledig de aan klacht van Kardinaal Von Preysing tegen het communistische regime in Duitsland. Het blad herinnert aan de toespraak van Kardinaal Von Preysing, waarin deze met nadruk wees op de noodzakelijkheid dat ook de overwin naars menselijkheid en christelijke recht vaardigheid op het Duitse volk toe passen, niettegenstaande het feit, dat de Duitsers zelf verschrikkelijke mis daden hebben bedreven, niet alleen tegenover buitenlanders, maar ook te genover hun eigen volk. De „Basler Nachrichten" voegt hieraan toe, dat het enige verschil in de concentratiekampen van heden, met die van vroeger is, dat niet langer de nazi's, maar de com munisten de leiding hebben over -de folterkamers. De concentratiekam pen Oranienburg, Sachsenhausen en Buchenwalde zijn thans meer vol gestopt met politieke gevangenen, dan onder de nazi's. Buchenwalde alleen telt 15.000 gevangenen, voor het merendeel leden van sociaal democratische, christen-democrati sche en liberaal-democratische par tijen, die alleen gearresteerd zijn, omdat hun politieke overtuiging tegengesteld i® aan die der commu nisten. De meesten zijn gearresteerd op aan stoken van hun communistische tegen standers. Velen worden ook vastgehou den, omdat zij geweigerd hebben zich gedwongen te werk te laten stellen in Sovjet-Rusland. Anderen werden ge vangen genomen, omdat zij vroeger landeigenaars waren in de huidige be zettingszone der Sovjets. Slechts ernstige zieken en stervende gevangenen worden vrijgelaten, nadat zij een verklaring hebben getekend, dat zij een volkomen stilzwijgen zullen be waren over de toestand in de kampen. In de afgelopen winter eisten epidemieën in Buchenwalde honderden doden. Kardinaal Von Preysing heeft verklaard, dat de gevangenen geen contact hebben met hun familie, dat priesters hen niet mogen bezoe ken en dat velen naar Siberië zijn weggevoerd. Zelfs een aantal kin deren, aldus de Kardinaal, en jonge mensen zijn gearresteerd in de stra ten van Berlyn, zonder dat men enig spoor heeft waarheen zij zijn weggevoerd en zonder dat de ouders cck maar iets hebben gehoord over hun huidige verblijfplaats. De „Basler Nachrichten'' onderstreept deze verklaringen en zegt dat dr. otto Sibelius deze inlichtingen van de Kar dinaal volkomen bevestigt. Het blad voegt er aan toe, dat alle stappen, on dernomen bij het Sovjet-Russische mili. taire bestuur, om- tot een verbetering der toestanden in de concentratiekam pen te komen, tot nu toe volledig heb ben gefaald. Voor het eerst in de geschiedenis zal binnenkort bjj een Nederlandse uitgever het Breviarium Romanum, gewoonlijk het Brevier genoemd, verschijnen. Dank zij de steun van Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe, de Pauselijke Internuntius in Nederland, en van Z. Em. Joh. Kar dinaal de Jong, verleende de Congre gatie der Riten 6 December van het vorige jaar machtiging voor deze uit gave. Daarmede wordt dan een Neder landse uitgever gevoegd bij de zes uit gevers, die tot dusver het Brevier deden verschijnen, n.l. de Typis Poliglottis Va- ticanis, Pusztet in Regensburg, Mariettt in Turijn, Mame in Tours, Desclée en Cie in Doornik en Dessin in Mechelen. De Nederlandse uitgever, die dit werk ter hand heeft genomen, is J. H. Gott mer In Haarlem. Hij heeft de redactie toevertrouwd aan een commissie, die onder leiding staat van een bij uitstek Twee bruiden en geen bruidegom De aardbeving en Peron Een vrouw nam te veel Politiek en walvissenvlees Op de trappen van een Milanese kerk heeft zich gistermorgen een drama afgespeeld rond twee bruidjes, die, Schuld in witte sluiers en gesierd met ^anjebloemen, tot de ontdekking kwa- !jj®h op dezelfde bruidegom te wachten. noch de een noch de ander kon jjiet de palm van de overwinning strij- want Mirko Nicolau een Roemeens T'Uzikant, die vele tranen op zijn ge iten heeft, kwam niet opdagen. De 'efde verging zelfs in haat. Want bij ?et aflasten van het huwelijk, kwamen vf;ide families tot de ontdekking, dat zij j0or enjge millioenen lires waren opge- rT^wee schoten hebben op twee stille I plekjes in twee Parijse bossen in - de vroege schemer van Zaterdag j fierklonken, toen twee zich zwaar be- edigd voelende Fransen tegen elkander je pistolen richtten. Aan het ene duel vs door de Parijse bladen die het nieuws ah gen duel meer op prijs stellen dan eh op de zelfde dag beginnende inter nationale conferentie, extra aandacht csteed, omdat er een journalist bij be rokken was. Iedereen, die tot nu toe „*°g niet wist, hoe het bij een modem iael toeging, heeft het in de boulevard- 'aden kunnen zien en lezen. In het ene *eval moet het hem tegen of mee zijn fallen, hoe snel de wrok tussen de jbelierenden kan zijn verdwenen. Want de beledigde, van een nachtfeest aphtsstreeks naar het bos gekomen, een ^"ot in de zoom van zijn broek kreeg, "erd het als een verwonding beschouwd h werd alles vergeven en vergeten. De efel(j was zelfs twee vrienden rijker ge iden. be bijgelovige Argentijnen weten nog steeds niet, wat zij er van denken u.. moeten, maar juist op' het ogen- 'k, cjat juan peron, volgens sommigen en der grootsten dezer aarde, een be- bracht aan de stad Tucuman. beef- v? de aarde en pakten wolken zich ven de stad samen. „Gelukkig", aldus eldt de Argentijnse pers „overkwam de ^sident en zijn gevolg niets". Dit alles 2 beurde terwijl Senora Peron Italië be tei °Pera's zou bijwonen, maar niet of v 'aat verscheen en op persconferenties j.b'tek liet gaan. Het is al weer een week t'On en> dat erg enthousiaste Romeinen het laatst voor de Argentijnse Am- ^^de hun vooroorlogse klap-en-evvia- geroep-mogelijkheden konden uitvieren. Maar dagelijks denkt Rome nog aan haar bezoek. Dat moet ook wel, want om de vijf meter kijkt haar meer dan levensgroot portret vanaf meters grote ,welkom"-plakkaten de straten in. evrouw Zara Lazarevich is door een Joegoslavische rechtbank tot de dood door de kogel veroordeeld „wegens het verduisteren van gelden van het hof voor echtscheidingen" in Bel grado. De rechter, die een handje mee geholpen had, zal twaalf jaar in de mij nen hard moeten werken, terwijl de echtgenoot van de veroordeelde, behulp zaam in het opmaken van het geld, drie jaar dwangarbeid zal moeten verrichten. e Duitse communisten en de door de Sovjets gecontroleerde bladen in Duitsland hebben een nieuw propagandamiddel ontdekt. Misschien om de aandacht van begerenswaardige dingen af te leiden, is er een campagne geopend onder de slogan: „Walvissen ook voor ons". Het centrale comité van de communistische partij heeft zijn standpunt bepaald en het blad „Neue Zeit" heeft een onvriendelijk hoofd artikel geschreven tegen de Engelsen en Amerikanen over het verbod voor Duits land aan de walvisvangst deel tP ne men. Intussen moet Duitsland „walvis- minded'' gemaakt worden. Mocht U dus een Duitse krant in handen krijgen met een uitgebreid artikel over een of ander onderdeel van de walvisvangst met een „wordt vervolgd" er onder en „Nr. 5" of „Nr. 8" er boven, dan weet u in bet kader van welke actie dit geschiedt. De bizonale economische raad in Frankfurt heeft reeds een dikke brief op de con ferentie-tafel gevonden van het commu nistische comité in Saksen, met de no dige protesten. gebied, pater Th. deskundige op dit Stallaert C.S.S.R. Het is een onderneming, die in mèer dan één opzicht belangrijk is. Er is op het ogenblik in de hele wereld behoefte aan een nieuwe uitgave van het brevier en aan de tot dusver bestaande edities kleven bezwaren voornamelijk het groot aantal verwijzingen die men nu tracht te ondervangen. Men heeft van deze onderneming pas mededeling gedaah gisteren op een persconferentie te Amsterdam nu zij voor negentig procent geslaagd mag heten. Van regeringszijde heeft men alle medewerking ondervonden bjj het verwerven van de materialen, die van dien aard zijn, dat het Nederlandse brevier niet onder zal hoeven te doen voor de buitenlandse uitgaven. Tsjecho- Slowakije heeft reeds een bestelling ge daan, die het half millioen guldens be nadert. De levering zal opgenomen wor den in een te sluiten handelsverdrag. De uitgever heeft Voor dit brevier en voor andere katholieke uitgaven als altaarmissalen, canonborden, dagmis saais, belangstelling ontmoet in Spanje, Portugal, de Zuid-Amerikaanse staten, Engeland, Ierland, de Phillppfjnen en Australië, waarheen in September een zakenreis per eigen vliegtuig wordt on dernomen. Van de Goudkust kwam, als gevolg van de voorbereidingen tot deze uitgaven, een bestelling binnen voor 50.000 exemplaren van de Navolging van Christus in een negertaal. Dit alles benadert vooral de commer ciële zijde van dit geestelijke werk, en toch is die zijde voor een verarmd land niet te versmaden. De opbrengst aan deviezen zal, naar men berekend heeft, die van de grootste Nederlandse in dustrieën nabij konten, nX ruim tien millioen. Voor pater Stallaert is deze onderne ming, men zou kunnen zeggen, eigenlijk de vervulling van een al eerder gekoester de, maar nimmer verwezenlijkbaar geachte wens Vijf en dertig jaar geleden, ln de laatste jaren voor zijn Priesterwijding, be gun hij met de studie van het brevier. Inmiddels zijn nu zijn dagen welgevuld met de voorbereiding van deze eerste La tijnse uitgave ln Nederland. Bij de samen stelling houdt hu rekemng met de nieuw ste richtlijnen van het Vatlcaan o.m. de nieuwe psalmvertaling van Paus Plus XII. Oin de vele verwijzingen te voorkomen, moet men genoegen nemen met doublu res. De omvang van het werk zal dat van Pusztet evenwel niet te buiten gaan, om dat men dunner papier kan gebruiken. De ordinariën der diocesen worden achter in het boek verwerkt, zo nodig gecombi neerd met die der religieuze ordes Of con gregaties. Bij de samenstelling houdt men overigens rekening met de antwoorden op een enquête onder de geestelijkheid. Van het Ned. Episcopaat ondervinden de sa menstellers alle medewerking, z. Em. Kar dinaal de Jong noemde de onderneming een zaak van nationaal belang. Het eerste deel van het brevier verschijnt nog vóór Me Advent. Voor talloze toeristen blijft het een bijzondere attractie de Oldehove dat „byld fan Fryske trou" te bestijgen. Het is wel eigenaardig, dal de bouwwijze van de Oldehove totaal niets Fries-eigens bezit; alleen de bakstenen in de muren zijn van Friese bodem. Wat direct opvalt is, dat de to ren naar het Noordoosten een weinig scheef is gezakt. De oorzaak? Wel, de bouwmeester Jacob van Aken, die in 1529 met veel moed en nog groter op timisme begon met hier zijn planner voor een monumentale kathedraal te verwezenlijken, schijnt met de geaard heid van de Friese terpbodem niet vol doende vertrouwd te zijn geweest; de fundering van een soort kalkcement kus sens, die hjj toepaste, bleek in die bo dem geen toereikend draagvermogen te vinden, zodat zjji onder het zware ge wicht van de muren, vooral van de mas sieve torentrap, doorbogen en verzwak ten. Van de Oldehove leidt een der oudste straten naar het hartje van de binnen stad, de Grote Kerkstraat. Zij is aan gelegd over een hoge terp en vertoont een aanmerkelijke stijging. Aan de Westelijke voet van die terp stond vroe ger een der vele stinsen, die Leeuwar den rijk was: de Papingastins. Een ge deelte van deze stins is later verbouwd jn het „Frinsessehof", eens de residentie van Maria Louise van Hessen Kassei, de in Friesland zo zeer geliefde douairière van stadhouder Johan Willem Friso, die de erenaam „Marijke-Muoi" verwierf. Na vele lotgevallen is dit paleisje in eigendom overgegaan aan de gemeente en ingericht tot museum- en tentoon stellingsgebouw. Een ander gebouw in deze straat is het' s>nt Anthony Gast huis, de oudste liefdadigheidsinstelling ter stede. De oorsprong van dit Gasthuis moet worden gezocht in het laatst der 13e eeuw. Het heeft zich in de loop der eeuwen aanmerkelijk uitgebreid en door schenkingen en doelmatig beheer rijke bezittingen (ok boerderijen onder de klokslag van de stad) verworven. Het rijke en uitnemend geordende archief dezer instelling levert een welvoorziene bron voor allerlei taalkundige en socio logische studiën. Interessant is een oud® gevelsteen ln een huls tegenover het ge sticht: men ziet de voorstelling van een stins, die het. Leeuwarder wapen draagt, waaronder het opschrift „Aed Levwerd" (Oud-Leeuwarden) met de jaartallen 1171 en 1762 Twee voorname gebouwen aan het Hofplein vragen direct de aandacht. Het ene is de ambtswoning van de Commissaris der Koningin, gewoon lijk het „Paleis" genoemd. Doch het is slechts een zwakke afschaduwing van het gebouw, dat eens hier stond; in de Franse tijd is alle luister, die er sinds het vertrek van de Friese stadhouder naar Den Haag in 1748 nQg was overgebleven, onherstelbaar geschonden en daarna voor goed ver dwenen. Beter geconserveerd Is het nabijgelegen Raadhuis, gebouwd in de jaren 1715 1724 onder leiding van de architect Ciaes Bock es Balck. Ter plaatse van dit Raadhuis stond vroeger d'e stins van het geslacht Auckama. Op korte afstand van de Auckama's woonde het adellijke geslacht Minnema, welke stins zich heeft uitgestrekt vanaf de Voorstreek (Hotel Nieuwe Doelen) langs de Minnemastraat tot aan d'e Eewal. Tal van andere merkwaardige gebou wen bezit de stad, zoals het Waaggebouw, het Kanselarijgebouw; we willen niet na laten het gebouw van het Fries Museum te noemen en het Provinciehuis. Tenslotte willen we nog wijzen op de fraaie buitenwijken der stad, op haar bolwerkbeplantingen, Prinsentuin en Rengerspark. Leeuwarden is het hart van Friesland, waar alle draden van het economisch leven samenkomen. Boven dien is het een prettige woonstad en als toeristenstad heeft zij ontegenzeggelijk veel te bieden. Verder de loop dezer straat volgend, komt men op het Jacobijner kerkhof, waar zich de Jacobijner- of Grote Kerk bevindt. De kerk is in vele opzichten belangwekkend; vooral het koor, waar eens de Friese Oranjevorsten hun laat ste rustplaats vonden en het beroemde orgel verdienen de belangstelling. Via de oude „plaetze", genaamd Bij de Put, een der meest typische hoekjes van oud- Leeuwarden, en de Slotemakersstraat bereikt men de Eewal. Hier had eens door BARBARA BOWER 'uimHuiiiiuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiuiiimmis 43) Maar Cecil, die nu ook in tranen baadde, klemde zich wanhopig aan Miss Ranskill vast en griende: „Ik wil niet dood! Ik wil niet dood!" „Hoor maar eens." zei mevrouw Bos- tock zonder evenwel pogingen in het werk te stellen haar moederlijke gevoe lens in daden om te zetten. „Hoor maar eens. Wat zei ik je? Maar daar geven zullie niet om. Ik wist wel, wat er gaande was, toen ze me in Madison Avenue terugstuurden. „Hij ligt natuur lijk om zjjn moeder te snikken" zeg ik. „Hij schreeuwt zich nog een stuip straks." Cecil, nog meer geïnspireerd dan kortgeleden door het gekraak van de bommen, verhief zijn stem luider en luider, blijkbaar tot ongerief van zijn moeders oren. „Zul je nou bedaren!" dreigde ze. „Als je niet dadelijk je schreeuwlelijk houdt, dan zal ik je iets te huilen geven waar Hitier een kleine jongen bij is." Miss Ranskill begon zich meer en meer een vreemde te voelen. Waar wa ren waarheid en liefde gebleven op dit vreemde eiland, waar geladderde kou sen, ontbrekende waarschuwingsbordjes en een hoofdfilm meer macht over een mensenhart bezaten dan dood, vernieti ging en verderf zaaiende bommen? Opnieuw bevond Miss Ranskill zich in gezelschap van een slapende. Marjo- rie's zoon lag in een ligstoel. Zijn siga ret was op de grond gevallen en het leek alsof de vingers van zijn rechter hand- er naar graaiden. Ze voelde zich vermoeid, hulpeloos en ongeduldig. En ze was eenzaam en had behoefte aan iemand om mee te praten. „We zullen elkaar heel wat te ver tellen hebben, denk je ook niet, Miss Ranskill, als we allebei weer thuis zijn. Ik zal jou schrijven en jij schrijft mij. We zullen niet lang behoeven te pieke ren over wat we vertellen zullen. Dan hoef Ik niet meer, zoals vroeger, op mijn potlood zitten te kluiven. Ja, ze moest naar de timmerman schrijven en hem vertellen van bonnen en punten en bommen, over een kat met een jongen, kelders, geladderde kousen en de duisternis van een huis bij avond. Ze voelde zich overlopen van nieuws, totdat het tot haar doordrong, dat hij dood was. Daarna probeerde zij zich te verbeelden, dat hij nog alleen op het eiland leefde en dat hij mis schien per postduif de brief ont ving, die zij hem uit de wereld- schreef een wereld, die haar nu ongeloof waardiger toescheen dan het eiland ooit was geweest. Ze begon het stof van de tafel te vegen. Marjorie kon nu elk ogenblik terugkomen, veronderstelde zij en al konden „zeven meiden met zeven schuiers" het huis nog in geen halve naeht schoon krijgen, ze kon de kelder toch wel wat meer bewoonbaar maken. Terwijl ze het stof op een schoteltje veegde, slaakte de PÜ°ot plotseling een kreet en opende zijn ogen. „GossiemijneIk heb mezelf wakker geschreeuwd. Heb ik lang geslapen?" „Ik geloof van niet" zei Miss Ranskill. '„Zeg, zoudt u me iets willen vertel len?" „Als ik kan." „Heb ik in miji slaap gepraat?" „Nee." „Weet u het absoluut zeker? Durft u uw hoofd er onder verwedden?" Hij stak een sigaret op, tuurde Miss Rans kill door een rookwolkje heen aan en herhaalde zijn vraag: „Weet u zeker, dat ik niet in mijn slaap heb gepraat?" „Heus." „Ja, ziet u, het is nogal belangrijk, omdat nou, ja, omdat ik vanochtend met Lucie Brown trouw. Mijn dromen zijn niet altijd even gezellig en ik wil Lucie niet bang maken. Mama weet niets van het huwelijk af. Ik bedoel ik zou het haar misschien wel hebben verteld, als al die janboel er niet tussen was gekomen, maar als ze straks terug komt en heel het huis ondersteboven gekeerd vindt, dan heeft ze 't toch veel te druk met organiseren en ploegen vormen. „Bovendien" hij hield even op „bovendien zal mama niet veel met Lucie op hebben als schoondochter. Ze zal vinden, dat ze niet deugt." Een hele optocht van ondeugdelijke meisjes trok aan Miss Ranskill's gees tesoog voorbij. Misschien zag de jonge man hen ook, want hij zei: „Ze is hele maal niet, wat u denkt." Nee, dacht Miss Ranskill,, dat heb ik wel geleerd, maar ze zei slechts: „Wat voor iemand is ze?" en wenste, dat het antwoord niet behoefde te horen. „Ze is" de soldaat stootte een rookwolk uit „ze is zo verdomd ge woon, dat je het niet zou willen ge loven." „Dat is dus in orde." „O, nee; helemaal niet; niet wat mama betreft. Als Lucie een hertogin was, dan zou het in orde zijn en als ze een dochter var. een vuilnisman was, dan viel er in zekere zin ook niets op haar aan te merken, want dan zou mama er een eer in kunnen stellen zich groot te houden. Maar Lucie's vader is mijnheer Brown, van Brown Gilson, op één na de grootste ijzerhandelaars in Hartmouth en ze is maar op het nippertje in de tennisclub toegelaten, omdat ze op een nogal nette kostschool ging. Ze wonen twee huizen verder dan wij, maar mama kent mevrouw Brown alleen maar van blokvergaderingen. Ze vindt Lucie ook een degelijk opgevoed meisje. En dat is ze, goddank! Ze spreekt niet bepaald met een accent, maar mama zal ongetwijfeld iets „plats" aan haar spraak vinden." „Vertel me eens wat van haar," viel Miss Ranskill hem in de rede. „Accen ten en dergelijke nonsens kunnen me niet schelen. Vertel me liever, hoe ze werkelijk is." „Ze ze stelt je op je gemak," ant woordde Marjorie's uit de lucht gevallen zoon. „Ik bedoel niet op de manier van een kinderjuffrouw, maar je kunt je bij haar onmogelijk opgewonden voelen, want ze is nergens bang voor. Ziet u, ze is nog nooit door iets ernstigs getroffen. De Oldehove, die van veraf over hei wijde vlakke grasland gezien, Fries lands hoofdstad domineert. de Ee, van Dokkum afkomende, haar benedenloop alvorens zij zich in de Mid delzee ontlastte. Dit grachtje is ln de laatste helft der vorige eeuw gedempt, zoals meer binnengrachten en tegenwoor dig leidt een brede met linden beplante sraat naar het voorheen (meer dan thans) luisterrijke stadscentrum, het Hofplein. Men vindt hier het enige eigenlijke standbeeld, dat Leeuwarden bezit, dat van Willem Lodewijk, Fries- iand's eerste stadhouder, die door zijn wijs beleid en rijke gaven van geest en hart bij alle Friezen de erenaam „Us Heit" verwierf. Op het Hofplein is voorts de Wilhelminalinde geplant, ter gele genheid van de kroning van onzeLands- vorstin. In Juni hebben inspecteurs van de Centrale Dienst voor de Economische Contröle (CDEC) een onderzoek inge steld naar de naleving der distributie bepalingen betreffende petroleum en donkere oliën, bij een aantal olieleve- raneiers in den lande. Geconstateerd werd, dat zeer belang rijke hoeveelheden petroleum en donkere olie, zonder voorafgaande of gelijktijdige inlevering van de vereiste distributie bescheiden, door de oliehandel aan zijn afnemers (tussenhandelaren en ver bruikers) waren afgeleverd. In totaal werd bij dit onderzoek een levering zon der dekking van bescheiden geconsta teerd van rond 98.000 L. donkere olie en 455.000 L. petroleum. Tegen de in overtreding zijnde leve ranciers en een groot aantal hunner af nemers is proces-verbaal opgemaakt. By een onderzoek, dat dezelfde in specteurs te Eindhoven en omgeving bij metaalwarenfabrieken en -handelaren in nieuwe en oude metalen hebben inge steld, kwam een aantal belangrijke overtredingen der desbetreffende distri- butiebeschikkingen aan het licht. Vastgesteld werd, dat in totaal zonder vergunning werden gekocht, verkocht, resp. verwerkt, 95.000 kg. (95 ton) nieuwe en oude metalen. Voorts werden enkele overtredingen van het bedrijfsvergun- ningenbesluit 1941 geconstateerd. In een tiental gevallen werd tot het opmaken van procesverbaal overgegaan. Voor de financieringsregeling nieuw bouw 1947, welke in Januari van dit jaar in werking is getreden en welke het ook voor particuliere bouwers mogelijk maakt bü de huidige exploitatiewaarde en de sterk gestegen bouwkosten zonder finan ciële tekorten woningen te bouwen, blijkt een groeiende belangstelling te bestaan. Het aantal aanvragen voor het verkrij gen van een rijksbijdrage op grond van deze regeling, dat 1 Juli bü de centrale directie van de volkshuisvesting was in gediend, had betrekking op 1170 wonin gen. Dit aantal betreft definitieve plan nen, daarnaast werd nog een aantal schetsplannen ingezonden. Op genoemde datum waren de plannen voor 334 wo ningen goedgekeurd. Voor de derde maal in drie maanden is Maandag door broeing brand uit gebroken in de voorraden van een chloor fabriek aan de Sluisstraat te Amersfoort. De brandweerlieden konden slechts met zuurstofapparaten doordringen in de zich ontwikkelende chloordampen, die vooral voor de longen zeer nadelig zijn. In asbestpakken droegen zü de gevaar- lüke pakken chloor naar buiten. Na een uur was de brand geblust, maar nog geruime tijd hingen in de omgeving van de fabriek en in de hoger liggende Eerg- wyk de scherpe, prikkelende gassen, zeer ten ongerieve van de bewoners. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Her togenbosch, zitting houdende te Roer mond, deed uitspraak in de zaak Peter Meulenberg, die de vijand een vier duizendtal klokken in handen speelde en zodoende de bünaam van Klokken- peter verwierf. Bovendien heeft hü een slordige millioen gulden verdiend aan diverse weermachtswerken. De uit spraak luidde 10 jaar gevangenisstraf (eis 20 jaar) met ontzetting uit de di verse rechten voor de tijd van het leven. Van het recht van cassatie maakte hü aanstonds gebruik, zodat het klokken- geluid nog niet uit de rechtszaal ver dwenen is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3