GEEN UITSTEL VAN HET BEVEL ..STAAKT HET VUREN" Kath. politiemannen congresseren Amerikaans vredesverdrag met Japan? Elf landen uitgenodigd om de werkzaamheden te beginnen 1 Republiek wijst eisen van Nederland af m Setiadjit suggereert: „Sjarifoeddin's woorden hadden andere bedoelingen" Weer een nieuwe laatste poging 700.000 verloren arbeidsdagen in 1946 In een radio-rede ait Sjarifoeddin beschuldigingen tegen Ned. regering Handelsverdragen in Oost-Europa J I 1 1 1 Tot hoofd en hart Van Mook eist: ^ommandant van de •.Java" geridderd VANAVOND ANTWOORD DER REPUBLIEK? Berooide schatkist laat niet toe, dat aan alle wensen wordt voldaan" rL n- Molotof maakt bezwaar Het weer Streng optreden tegen clandestiene bouw Het vorige jaar werd „gretig gebruik gemaakt van het recht van staking 1 I J Griekse legersuccessen DONDERDAG 17 JULI 1947 69ste JAARGANG No. 23900 SeiiadjiL had Woensdag, naar A.P. uii Batavia meldt, Sjari foeddin opgebeld, nadat journalisten hem hadden ge- Wekt en medegedeeld, dat men in Nederlandse kringen Van mening was, dat de rede van Sjarifoeddin de oorlog praciisch onvermijdelijk had gemaakt. Setiadjit zei, dat Van Mook even vóór middernacht het Indonesische verzoek het bevel „Staakt hei vuren" 24 uur uii ie stellen, had afgewezen. De Nederlanders eisten, dat het om 23 uur plaatselijke tijd zou worden uitgevaardigd. Het verzoek om uitstel hadden, volgens Setiadjit de Britse ®n de Franse consul-generaal gesteund. Onderhandelen heeft weinig nut egens zijn daden van moed, beleid en firouw Sjarifoeddin wacht op reacties Reacties Het oude standpunt Sjarifoeddin handhaaft rede Franse regeringscrisis bezworen Geen goedkeuring meer voor onderhoudswerken WERKSTAKINGEN IN NEDERLAND r r 2 2 Door de man na te bootsen verliest de vrouw haar aantrekkelijkheid. Imitatie is altijd minder dan het oorspronkelijke. Het oude spelletje DESERTEUR AANGEHOUDEN EVA PERON NIET NAAR ENGELAND BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtflfmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Setiadjit zeide voorts, dat de Indo- ''esiërs hadden verzocht, het bevel „staakt het vuren" een gecombineerd Nederlands-Indonesisch bevel te doen *Un, gericht aan de legers van beide Partijen. De Luitenant-Gouvcmeur-Gene- raal had geantwoord, dat alle inci denten langs het front veroorzaakt werden door Indonesiërs en dat alleen de Indonesiërs het bevel moes ten uitvaardigen. Setiadjit zou Djokjakarta dit verzoek overgebracht hebben, ten einde een uit- ®tel van de oorlog te verkrijgen. Gani had even voor middernacht te- *hggebeld, dat de „Nederlanders het °hmogelijke van ons vragen, tenzij zij °°k bereid zijn een bevel „staakt het uit te vaardigen." Sjarifoeddin was juist een radiorede ®an het voorbereiden, waarin een ver klaring werd gegeven van de Indone sische weigering een eenzijdig bevel tot "at staken der vijandelijkheden tè ac- Oopteren. Gani vroeg Setiadjit ook, Frankrijk 'h Engeland te bedanken voor hun tus- ^hkomst en hun pogingen om oorlog af Wenden. "Wij hebben alle Nederlandse voor dellen aanvaard, behalve het oorspron kelijke plan voor een gecombineerde gen darmerie, dat wij thans bestuderen en rer waarschijnlijk zullen wij het com promis-plan, dat de Nederlanders heb- voorgesteld, accepteren," zei Se- «adjit. Het ultimatum, waarin werd geëist, •jat wij een eenzijdig bevel tot staken "^r vijandelijkheden zouden uitvaardi- »a» «.cn geheel nieuwe Nederlandse Bisteren werd gesteld. Wij vra- ,.1,p€n.,dat' z'i °°k een bevel „staakt k waarover beide partijen het op 15 October van het vorig jaar «ens geworden waren, doch dat nooit Was toegepast zouden uitvaardigen," Aldus beweerde Setiadjit. De bewoordingen van Sjarifoed din's rede waren ongetwijfeld zo danig, dat zij een bedoeling inhiel den, welke hij er niet aan heeft Willen geven, doch het zal een tra gedie zijn, indien er oorlog zou voortkomen uit het feit, dat wij hiet bereid zijn binnen 24 uur een bevel tot staking der vijandelijk heden uit te vaardigen, wanneer de Nederlanders van hun kant niet eveneens een dergelijk bevel willen geven, zo besloot deze republikeinse leider. "Tvy hebben een zeer redelijk laatste ihpromis-voorstel inzake de gendarme- wH- M. de Koningin heeft de Militaire 'llemsorde vierde klasse toegekend aan v'ilen de kapitein ter zee P. B. M. an straelen, op grond van daden van jP°ed, beleid en trouw als commandant ah Hr. Ms. lichte kruiser „Java" tiJ- Cr>s de slag in de Javazee. Tegenover ah overmachtige vijand beheerste hij °or zijn bezielende leiding het gehele °reel aan boord, met als resultaat, dat tot rie gedaan," verklaarde een Nederlandse woordvoerder na de radio-rede van Djok jakarta, naar A. P. uit Batavia seint. „Sjarifoeddin heeft dit voorstel voor lopig aangenomen, terug in Djokjakarta, wees hij het af," vervolgde de woord voerder. „Het schijnt weinig nut te hebben onderhandelingen te blijven voeren met het oog op de hcrhaa'de mislukte pogingen om concreet met de repu bliek samen te werken met als doel de Ver. Staten van Indonesië en drin gend nodig economisch herstel. Voorts zei hij, dat, indien mili taire actie ondernomen wordt, deze tegen de Indonesische regering en niet tegen het Indonesische volk ge richt zou zijn. Hjj verklaarde, uit een nieuwe uit In donesiërs bestaande regering zou worden gevormd, bestaande uit verantwoordelijke leiders, en dat Nederland zijn belofte zou nakomen tot het vormen van de Ver. Sta ten van Indonesië, die uiteindelijk vol ledige souvereiniteit zou krijgen in een blijvende Unie met Nederland. tweemaal een vijandelijke jageraan- tal kon worden afgeslagen. Tenslotte °°hde hij zich een waardig comman- aht, door bij de ondergang als laatste schip te verlaten. BATAVIA, 17 Julj (Reuier) Br. Van Mook heeft heden een ontmoeting gehad met de vice-mi nister van Buitenlandse Zaken, Tamzil, om een laatste poging te ondernemen een volledige breuk tussen de Nederlanders en de Repu blikeinen te voorkomen Onmiddel lijk na het onderhoud met Van Mook vertrok Tamzil met een vliegtuig naar Djokja, om aan het Republi keinse kabinet verslag uit te bren gen. De meeste politieke waarnemers in Batavia zijn van oordeel, dat de oorlogsdreiging n0g niet zó acuut is geweest dan na de radio-rede van Sjarifoeddin, waarin hij de si tuatie als zeer critiek beschreef. Alle hoop op een vreedzame op lossing van het geschil hangt thans af van het succes van Tamzil's reis naar Djokja, aldus meent men in deze kringen. Hedenavond omstreeks 18 uur wordt het Republikeinse antwoord op de nieu we Nederlandse voorstellen betreffende de gemeenschappelijke gendarmerie en staking van de vijandelijkheden in Ba tavia verwacht. Hedenmiddag is een speciaal Nederlands vliegtuig uit Batavia naar Djokja vertrokken om de Republi keinse autoriteiten, 'die het antwoord zullen overbrengen, af te halen. Volgens Aneta wachtte Sjarifoeddin op de reacties uit Batavia, welke heden 12 uur nog niet binnen waren. Het Re publikeinse kabinet is hedenmorgen tot 12 uur bijeengeweest, waarna het behou dens eerder bericht tot morgen uiteen ging. Soekarno heeft onderwijl bespre kingen met de militaire leiders gevoerd terwijl ook het Oost-Indonesische parle mentslid Tadjoeddin Noor de Gouverne mentswoning, waar de kabinetszitting gehouden werd. bezocht. In de grote zaal van gebouw „Ka tholiek Leven" te Eindhoven is gis pen het driedaags congres begonnen ^•n de R. K. Politiebond „St. Mi chael", waaraan ruim 250 afgevaar digden van 93 afdelingen in den lan- deelnemen. deelnemers werden 's morgens door P.T.T.- Harmonie van het station af. deij"" waarha men zich naar het ste- Ok Van Abbe Museum begaf, waar de Sressisten namens het gemeehtebe. officieel welkom werden geheten "eiv de lo°o-burgemeester dr. L. Jans- Gm half twee volgde hierna de var.nine van het congres met een rede We,n'Cle voorzitter, de heeT Kömer, die Uitv.optimistisch klonk. Hij releveerde kla„u6,rig de in politiekringen bestaande af Se vaardigden, die hierna het bow. kreScn, openden het klachten. Vka.,. .^ter volledig. Verschillende afge. Itjko uitten grieven over de moei- *tleahteClale positie van de rÜks- en ge- De ontstemming wekkende her waardering der politionele rangen, de onvoldoende ralarisbasis, het ontbre ken van vakantietoeslagen, het ont nemen van woningtoelage, waardoor speciaal de grote gezinnen zfjn ge troffen, het waren alle punten, die achtereenvolgens de nodige aan dacht van de vergadering opeisten. De bondsvoorzitter antwoordde hierop uitvoerig en las aan het einde van zijn repliek het nieuwe Koninklijk Besluit voor over de salariëring voor het jaar 1947 voor Rijkspolitie. Dij klaarde de stemming enigszins op. Kolonel Van Zuylen, die namens de minister van Justitie aan het congres deelnam, en mr. Mijnlieff, namens de minister van Bin nenlandse Zaken, erkenden aan het einde van deze eerste vergadering, dat de ka tholieke organisatie „St. Michael" door de regering zeer werd gewaardeerd. In dien niet aan alle wensen kon worden voldaan, dan- ligt dit aan 's lands be rooide schatkist. Vandaag wordt het oongres Uit contact met Indonesische zegslie den niet alleen behorende tot rege ringskringen, doch eveneens tot kringen, die voorheen de republiek welwillend ge zind waren in Makassar, blijkt, dat de eenstemmige conclusie is: „Het gaat zo niet langer meer". Nederlandse kringen te Batavia zijn zeer verwonderd over de toon van de radiorede van Sjarifoeddin. Van Indonesische zijde wordt toe gegeven, dat Sjarifoeddin tot uiterste concessies bereid was en dat het bijge volg in de lijn lag, dat hij als antwoord op de oppositie in de ministerraad zou aftreden. Men meent echter in. Republi keinse kringen anderzijds, dat hij vreest, dat zijn aftreden onmiddellijke militaire interventie van Nederlandse zijde tenge volge zal hebben. Nederlandse kringen spreken er ove rigens hun verwondering over uit, dat Sjarifoeddin aan de Nederlandse eisen tot staking der vijandelijkheden op alle fronten van Java tegen middernacht een ultimatieve zin heeft gegeven. Ten einde uitstel van 24 uur te ver krijgen op dit „Nederlandse ultimatum" heeft de republiek demarches onderno men bij de consuls-generaal van Frank rijk en Groot-Brittannië. Nederlandse politieke kringen te Batavia beschouwen deze demarches als niet meer dan een blijk van paniekstemming, waarin de re publikeinse ministers Setiadjit en Tam zil, die op het ogenblik te Batavia zijn, verkeren. Op het Franse consulaat te Batavia verklaarde men, dat het repu blikeinse verzoek slechts bij wijze van welwillende geste aan dr. van Mook is overhandigd. Nadat Sjarifoeddin tot 2 uur in de nacht met het kabinet had vergaderd, verklaarde hij tegenover corresponden ten, dat de Republikeinse antwoorden op de voorstellen betreffende staking van vijandelijkheden en gemeenschappe lijke gendarmerie gereed liggen. Deze zouden heden r.aar Batavia worden ge zonden. Ten aanzien van de gendarmerie, zo vernamen de correspondenten, is het oude standpunt gehandhaafd met name voorzover men niet ac- coord gaat met de instelling van Ne derlandse polilie-eenheden onder het federale apparaat, welke zouden worden ingepast in een bijzondere Republikeinse politie. Hedenmorgen half 8 heeft radio-Djokja een herhaling gegeven van de radiorede van Sjarifoeddin. In de Franse Nationale Vergadering heeft de socialistische fractie haar voorstel met betrekking tot de salaris sen van de ambtenaren ingetrokken. Hierdoor is de dreiging van een minis ter-crisis geweken. De millioenen-wagon met de schilderijencollectie van de beroemde Franse schilder ToulouseLautrec, die gisteren zoek was, is gevonden op een rangeerterrein „ergens" in Luxemburg. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is men druk in de roeer om de expositie nog voor de opening, die morgen zal plaats hebben, in te richten. De Washington Post deelde Woensdag mede, dat de V. S. per 19 Augustus «en conferentie van 11 landen in Washington zullen bijeen roepen om te beginnen met de werkzaamheden voor het Japanse vredesverdrag. Uitnodigingen zijn gestuurd aan Neder land, Austraaë, Canada, China, Frank rijk, Voor-Indiè, Groot-Brittannië, Rus land,' Nieuw-Zeeland en de Philippljnen. De Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Bedell Smith, heeft in opdracht van het ministerie van Buitenlandse Zaken de aangelegenheid met Molotof bespro ken, nadat hij jn Moskou teruggekeerd was van een bezoek aan Washington. Molotof maakte hier direct met nadruk bezwaren tegen. Hij betoogde dat de raad van ministers van Buitenlandse Zaken het opstellen van het verdrag kon be- Verwachting tot Vrijdagavond: In het Noord-Oosten van het land Warm weer met weinig bewolking. Vrijwel nergens onweer. Meest matige Oostelijke wind. Voor het overige gedeelte van het land: Vrij warm weer met wat meer bewolking. Hier en daar onweers. buien. Over het algemeen weinig wind. Zon 4.4020.51, maan 4.2121.45. handelen zonder dat de kleine mogend heden hieraan deelnamen. De Amerikaanse ambassadeur ant woordde hierop, dat andere landen een belangrijke rol in de oorlog tegen Japan gespeeld hebben, dat de raad van minis ters niet opgericht was om het verdrag voor het Verre Oosten te behandelen en dat in ieder geval de vier ministers van Buitenlandse Zaken op hun komende bij eenkomst in November in Londen hun handen vol zouden hebben met het Duit se probleem. Naar wfj vernemen zal vanwege het departement van Wederopbouw en Volks huisvesting zoveel mogelijk worden be vorderd, dat de woningproductie aan de verwachtingen beantwoordt. Daarom zul len de plaatselijke- en streekbureaux van de Wederopbouw de niet-urgente bouw- bedrijvigheid zoveel mogelijk beperken. Bouwaanvragen voor onderhoudswer ken van niet dringende aard, alsmede voor muurtjes, schuren e.d. zullen de Rijksgoedkeuring niet meer verwerven en derhalve niet mogen worden uit gevoerd. Tegen clandestiene bouw zal streng worden opgetreden. Tot rector magnificus der Kath. Eco nomische Hogeschool te Tilburg is be noemd prof. H. A. Kaag en tot secre taris van de senaat prof. dr. F. v. d. Ven. Wanneer wij de stakingen, welke in 1946 in Nederland gehouden zijn, eens gaan analyseren, komen inte ressante feiten aan het licht, schrijft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Onderstaande grafieken zijn daartoe het bekijken en bestuderen waard. De eerste grafiek, welke de jaargemiddelden van het aantal stakingen in de jaren sinds 1913 met RESULTATEN VAN DE STAKINGEN IN NEDERLAND IN 1946 -120 ■110 •100- -90- -80- -70- -60- -50- -40- -30- -20- -10 1CARTO-4769 elkaar vergelijkt, laat zien, dat in 1946 van het recht van staking weer gretig gebruik is gemaakt. Vooral in het eerste half jaar heerste in het bedrijfsleven onrust. Enige omvang rijke en langdurige Conflicten onder leiding van de E.V.C. veroorzaakten veel storing. De stakingsgolf bereik te haar hoogtepunt in de zeelieden staking en de daarmede samenhan gende sympathiestakingen, welke 3 Juli 1946 eindigden. Doch ook in het tweede half jaar viel in verschillende gevallen bij de werk nemers de neiging te bespeuren om het werk, vaak zelfs bij de geringste aanlei ding, neer te leggen. Hoewei het aantal stakingen nog groter was dan in het eer ste halfjaar, evenals het aantal betrok ken werknemers, duurden de conflicten slechts kort, zodat het aantal verloren arbeidsdagen belangrijk lager was dan in de eerste helft van 1946. In het eerste halfjaar gingen per betrokken werkne mer ongeveer 18 arbeidsdagen verloren, in het tweede halfjaar slechts 2. Opge merkt zij nog, dat in '1 tweede halfjaar 1946 de E.V.C., op een enkele uitzonde ring na, geen stakingen meer leidde. In totaal werden in 1946 270 sta kingen gehouden, waarbij 74.800 Gegevens CB. S. 1.715 300- 1.201 350 Aantal stakingen X 100 dD Aantal verloren arbeids dagen 100.000 O O O) JÉ O n 1913 1918 1919 1924 1925 1930 1931 1932 1933 1939 1940 9 Mei 1945 Mei- 194 5 Dec. CARTO-4768 Gegevens Cti, OORZAAK DER STAKINGEN IN 1946 25 ■20 15 10 224 142 ICARrO.4770 Gegevens C B. 5. werknemers rechtstreeks betrokken waren en waarbij 4950 andere werk nemers tengevolge van het geschil met werken moesten ophouden. Het totaal aantal verloren arbeidsdagen bedroeg 681.600. Belangrijk waren in 1946 de sympathie-, protest- en po litieke stakingen; 40 pet. van het totale aantal verloren arbeidsdagen kwam voor rekening van deze con flicten. De gemiddelde omvang der stakingen vertoonde t.o.v. 1945 een stijging. Per betrokken werknemer gingen in 1946 9 arbeidsdagen verloren tegen 4 jn de periode MeiDecember 1945. Wanneer wij de resultaten van de 270 stakingen gaan bezien, moeten wy uiter aard de 42 sympathie-, protest- en po litieke stakingen buiten beschouwing la ten. Van de overblijvende 228 conflicten zijn er 31 ten gunste van-de werknemers geëindigd, daar hierbij alle eisen, wel se de werknemers gesteld hadden, zijn in gewilligd. Bij het respectabele aantal van 113 stakingen is aan geen enkele der eisen van de werknemers voldaan, ook niet ge deeltelijk. 70 stakingen werden met een schikking opgelost. Hierbij werd in een gedeelte der eisen toegestemd. De geschilpunten betroffen groten deels de arbeidsvoorwaarden, waarbij de loongeschillen weer de meerderheid had den. Een verder veel voorkomende eis betrof de verstrekking van goederen in natura, welke vooral in de textielnijver heid vaak gesteld werd. De vakverenigingskwesties betroffen de erkenning van werknemersorganisatie. Sjarifoeddin heeft Woensdagavond over radio Djokjakarta verklaard: „In het volle bewustzijn van onze verantwoordelijkheid heeft de Indo nesische republiek alle Nederlandse eisen afgewezen." Nederlandse bronnen voorspelden openlijk, dat de volledige ommekeer van het Indonesische standpunt in de afgelopen 24 uur vrijwel zeker het uitbreken van gewapende vijandelijk heden in Indonesië ten gevolge zou hebben. „Wij wachten de consequenties van dit besluit af, maar in deze aangelegenheid is de waarheid aan de republikeinse zijde" beweerde Sjarifoeddin in zijn radio-rede. „Wij willen vrecje. maar vrede en waarheid. Wij hebben getracht een vredelievende oplossing van deze poli tieke aangelegenheden te krijgen, maar onze pogingen zijn verijdeld door Neder landse eisen, die er niet op gericht zijn een politieke oplossing te verkrijgen en die ook niet gerechtvaardigd zijn, om dat daarin getracht wordt alle schuld op de republikeinen te laden. „Indonesiërs, ik verklaar nogmaals: de toestand is critiek, de houding der Ne derlanders laat er geen twijfel aan be staan, dat zij afkerig zijn van het pad des vredes. Laat ons gezamenlijk het hoofd bie den aan dat wat de Nederlanders zullen doen," zei Sjarifoeddin. „De Nederlandse regering heeft steeds woorden gebruikt, die de vrede bedreigdeq. Laat ons op onze hoede zijn. Wij moeten alle strijdkrachten en alle hulpmiddelen, waarover wij de beschikking hebben, organiseren. Wij moeten de weg des vredes echter niet uit het oog verliezen. Wel moe ten wij klaar staan, voor het geval de Nederlanders een andere weg kiezen." Sjarifoeddin zei, dat de Indonesiërs hadden toegestemd in meer dan de helft van de door de Nederlanders- voorgestelde eisen, doch dat zij be sloten hadden vast te houden aan de verwerping van de gecombineerde gendarmerie. (De Nederlanders zeiden, dat Sjari foeddin Dinsdag het Nederlandse com promis-plan voor een gecombineerde gendarmerie, dat het werkcomité van het parlement klaarblijkelijk Woensdag avond heeft verworpen, voorlopig had aanvaard). Sjarifoeddin zeide voorts, dat, ofschoon de Nederlandse premier, dr. Beel, voor het eerst officieel de mogelijkheid van een oplossing van de Indonesische kwes tie door middel van geweld had genoemd, de republiek nog steeds op vreedzame oplossing hoopte, ofschoon het meer en meer duidelijk werd, dat de Nederlanders geen compromis wensten, volgens Sjari foeddin. De Indonesiërs hadden eerst toege stemd in een gemeenschappelijke oplos sing van politieke kwesties, en op de tweede plaats in een gecombineerde gen darmerie doch zij waren voortgegaan er op aan te dringen, dat eerst een politieke oploSiSing bekend moest worden gemaakt. De Nederlanders zouden, volgens Sjari foeddin, de republiek geen tijd gegeven hebben, om de voorstellen in Djokjakar ta tot in bijzonderheden te bestuderen. Het resultaat is verwerping, besloot Sjarifoeddin. Sjarifoeddin heeft Woensdagavond tijdens een intercommunaal telefoon gesprek DjokjakartaBatavia aan Setiadjit medegedeeld, dat het niet zijn bedoeling was geweest in zijn radiorede al de Nederlandse eisen te verwerpen, berichtte A. P. later uit Batavia. Hij zei, dat hij alleen het Nederlandse verzoek, om de Indonesische strijdkrach ten bevel te geven Woensdag tegen mid dernacht het vuren te staken, had willen weigeren. Hij deelde aan Setiadjit mede, dat hij 17 Juli om 7.30 plaatselijke tijd een radiorede zou houden ter opheldering van de toestand. „Het zal een tragedie zijn, indien uit dit misverstand met betrekking tot wat Sjarifoeddin bedoelde, oorlog voortkomt zei Setiadjit. Een zegsman van de Griekse generale staf zeide Woensdag, dat 4500 man Griekse troepen de guerilla's die het land zijn binnengekomen en zijn ingesloten in het gebied van Kalpaki, steeds dichter insluiten en hen de pas naar Albanië af sluiten. De zegsman zei, dat de guerilla's probeerden te ontsnappen naar de grens stad Zagoria en onmogelijk op Grieks grondgebied kunnen blijven als zij geen versterkingen ontvangen. Verder zeide hij, dat van de 4500 Griekse troepen, die de aanval hadden ingezet, ongeveer 3000 naar het Zuiden afzwenkten en 1500 naar het Noorden. De Griekse minister van Defensie, generaal Napoleon Zervas, telegrafeerde naar zijn hoofdkwartier van het front uit, dat acht bataillons guerilla's vol ledig waren uitgerust en in Albanië van zware wapenen voor de aanval waren voorzien. Hij zei: „Hiertoe behoren twee bataillons van buitenlandse afkomst". Minister Marshall heeft verklaard, dat de militaire leden van de Ameri kaanse missie in Griekenland op instruc tieve basis advies kunnen geven aan het Griekse leger over vraagstukken in de strijd tegen de guerilla's. De missie leden hebben op de eerste plaats tot taak vast te stellen welke uitrusting het Griekse leger nodig heeft. Marshall legde er de nadruk op, dat de Griekse regering haar acties ten uitvoer legt zonder enig overleg met de V. S. Het ministerie in Washington heeft weinig meer dan persberichten over de toestand tot haar beschikking. Bjj het onderzoek van de papieren van een reiziger uit Nederland, heeft de gen darmerie van Feigny (Frankrijk) een Frans deserteur van de oorlog 1914"18 ontdekt. Het is een zekere Arthur Rohé, die deel uitmaakte van een bataljon Jagers. Als jong soldaat was hij gedeta cheerd bij de Franse ambassade te Bern, doch hij weigerde aan het mobilisatie bevel te voldoen. Sedert dien verbleef hij in Nederland, waar hij een handels zaak dreef. 1 Kunstmatige bliksem. In een der laboratoria der Westinghouse Elec tric Corp. te Pittsburgh worden wetenschappelijke onderzoekingen verricht betreffende de bliksem. Daar het zeer moeilijk is, de bliksem te analyseren, veroorzaakt men een kunstmatige bliksem. Drie mülioen volt „confectie-bliksem" treft het stalen dak van een auto en zoekt via het linker voorwiel zijn weg naar dc aarde. De in de wagen zittende laborant blijft ongedeerd. Ter herdenking van het feit, dat voor 375 jaar te Dordrecht de eerste vrije statenvergadering gehouden werd, is de stad in feesttooi. Het Hof, waar eens de vroede vaderen bijeen kwa men, is than$ herschapen in een openluchttheater, waar het spel „Het Vaderlandt ende Vrijheit'" zal worden opgevoerd. De schout en zijn rakkers, die het nogal warm hadden gekre gen, zochten afkoeling bij de ijsco man uit de twintigste eeuw. Tussen de landen van Oost-Europa worden met spoed nieuwe betrekkingen aangeknoopt. Aan het einde van «en bespreking van vier dagen tussen Roe menië en Bulgarije hebben de twee mi nister-presidenten, Groza en Dimitrof, medegedeeld, dat een overeenkomst tot uitbreiding van de handelsbetrekkingen tot stand was gekomen. De overeen komst voorziet ook in culturele uitwis seling, het opstellen van een verdrag over de scheepvaart op de Donau en over een nieuwe brug over de Donau, welke de twee landen zal verbinden. De bladen van Boedapest meldden Woensdag, dat een Russisch-Hongaars handelsverdrag in Moskou ondertekend is. De inhoud van het verttrag werd niet bekend gemaakt. De minister van Defensie, Ries, die op het ogenblik in Moskou is, zou ge zegd hebben, dat de overeenkomst in nauw verband stond met het netwerk van economische verdragen „ter verste viging van de vriendschap tussen de Europese volksdemocratieën". De Argentijnse ambassade te Rome maakte Woensdag bekend, dat senora Eva Peron de volgende week een bezoek zal brengen aan parijs als gast van de Franse regering. Mevrouw Peron, zo werd gezegd, zal zich naar Parijs be geven na een kort bezoek te hebben gebracht aan Portugal, waar zij de gast is van de regering Salazar. De woord voerder van de ambassade vertelde, dat de echtgenote van de Argentijnse pre sident minstens een week in de Franse hoofdstad denkt te blijven. Verder werd verklaard, dat mevrouw Peron geheel hersteld was van haar „indispositie" tengevolge van de hitte golf, die Italië teisterde tijdens haar bezoek aan dat land. Het Argentijnse blad La Epoca meldt, dat Eva Peron na haan- bezoek aan Pa rijs naar Argentinië zal terugkeren zonder eerst Engeland te bezoeken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1