STAD EN OMGEVING Opbouw van een geteisterde gemeente MO H" H> s fc-ï S,* B JVJ1 a AGENDA T-OJCC? Bel 13000 COEBERGH Zandvoort legt toerweg aan Begroting zonder stemming aangenomen Toch een Butlincamp te Zandvoort Geen schending van Linggadjati Nederl. boeren naar Australië je1; ïnRTec I* hr: Koningin gaat rust nemen DIENSTPLICHT AAN GENOMEN Het Dakota-ongeval in Zuid-Engeland nC"; DONDERDAG 17 JULI 1947 KERKMUZIEK-AVOND GESLAAGD U.L.O.-examens DIST RIBUTIENIEUWS WONINGBOUW Ontslag notaris Van Cranënburgh De 25ste wijziging. R.K.S.V. „Velsen" Politie schermde BOEKHANDEL SCHOOLBOEKEN Valse suikercoupures HEEMSTEDE Inwisselen vacantiebonnen Naaimachines opgespoord VOGELENZANG Concert ZANDVOORT Tentoonstelling Huur van het strand Volgend jaar intern, autoraces? RAAD VELSEN Junioren honkbal „E.D.O." Burgerlijke Stand iJmuider zeestrand gereed zijn Troepensterkte Verwarming R.K. school Gemeenteraad Nederlanders verongelukt in Spanje EERSTE KAMER Wetsontwerp Spaarraad goedgekeurd Piloot vergiste zich JfJeenk' fkten, h*am. ïfHigen he bez< Ri >den 20 £%k' J* vas vaat Verbreding Hogeweg BENNEBROEK „Kunst na Arbeid" Meer variatie in Amerik. filmimport LOODGIETERS BIJEEN Krachtige organisatie bepleit Uitt autobus gevallen LICHT VERDEELD lie1?8 1 Kt j"»,; V1 8e <üleBa" \llc S I, j. Op de buitengewone kerkmuziekavor.d, die Woensdag in het kerkgebouw der Nederl. Hervormde Gemeente aan het Nieuwe Kerksplein werd gegeven, waren we in de gelegenheid om de buitengewone kwaliteiten te bewonderen van het orgel dat uit de oude St. Bavo afkomstig daar nog altijd wordt gebruikt bij de eredienst. De heer Dolf Hendrikse, die het bespeelt, deelde in een korte toelich. ting van het programma mee, dat dit Renaissance-orgel reeds dateert van 1528, toen aan de orgelbouwer Jan van Po pelen de opdracht tot de bouw ervan werd gegeven, met bestemming voor de St. Bavo-kerk aan de Grote Markt. Het pijpwerk, waarvan de dispositie dus reeds meer dan vier eeuwen oud is, bezit alle kenmerken van de bloeiperiode der Nederlandse orgelbouwkunst. Al ls een restauratie dringend r.odig, ook nu nog is de klank der bespeelbare registers prachtig van kleur en gehalte, en de intonatie in alle stemmen van een won derlijke evenwichtigheid, zoals men he den ten dage slechts zelden of nooit meer ontmoet. Dit kerkgebouw bezit ten overvloede alle hoedanigheden, welke het geschikt maken voor bijzondere muziekuitvoerin. gen als deze. De carré-vormige ruimte heeft een uitnemende acoustiek: zowel orgel als zang komt er uitstekend tot zijn recht. Een aantal orgelwerken uit de zestiende en zeventiende eeuwse li teratuur voor het koninklijk instrument, door Dolf Hendrikse ten gehore gebracht, bewezen zulks. Achtereenvolgens hoor den we een Korte Fantasie van Tomas de Santa Maria, een Toccata in g (do- risch) van Fresoobaldi, eene in C van Jan Pieterz. Sweelinck, en een koraal van Sam. Scheidt. De dames Ursula Dietschy en Ina Lohr, beide uit Basel, zongen met en zonder begeleiding, een aantal zeer typische composities uit de protestantse muziek literatuur van dien tijd, o.m. ook van Constantijn Huyghens een viertal merk waardig mooie liederen, over het karak. ter en de oorsprong waarvan heel wat te schrijven zou zijn. Zelfs in een éigen compositie van Ina Lohr merkten we nog de invloed op welke de oude grego riaanse melodieën en modi nog heden ten dage op de muziekcultuur kunnen hebben, Helaas kunnen we hierover niet uitwijden wegens gebrek aan ruimte. In ieder geval was de grote opkomst op deze avond opnieuw een bewijs, dat de gelegenheid om verheffende en ver edelende kunst te genieten door velen nog met graagte wordt aangegrepen. J SCHEEPENS Aan het Christ. Lyceum, afd. H.B.S.-B te Haarlem zijn geslaagd de dames: A. Hoorweg, P. A. Salomé, W. Hacquebord, W. D. Langhorst, F. P. C. Schotman, M. A Sellenraad, A. M. H. Franken, M. Jongkind, M. J. Koopmans, M. van Rede, N. Stadt, A. M. Strijbos, en de heren: J. G. Aalbers, G. Albertsboer, J. Blijdenstein, H. Bolland, C. Buizert, J. Busser, L. Dijkstra, W. de Groot, A. A. Hagoort, M. Hazenoot, A. W. F. Hen drikse, B. Hylkema, J. van Lent, J. C. Lucas, H. H. J. Nordeman, H. C. Schreu- der, J. J. ten Have, H. Jansen Verplanke, W. J. Oolders, B. Sohultheiss, A. Ver meer, M. P. Vlaming, A. W. van Bijster- veld, H. van Ekeren, L. Felderhof, F. Chr. Flury, F. F. Hofman, W. Ingwer- sen, C. Klaassen, G. H. Kuneman, A. Lagendijk. D. H. G. Langeler, P. Mo- bach, J. H. Muller, R. L. der Nederlan den, J. W. Oosterhoff. J. Veldman, J. Verhagen, W. Wesseldijk, M. E. H. Breu- ning, J. van Ginkel, J. C. Keg, P. Kooy- mans, W. J. Meiring, P. J. ten Napel, G. Raap, H. J. de Ruyter, J. Timmer. Aan de Mariaschool, Koningstraat 20, zijn voor het ULO-examen wederom ge slaagd 7 Candida ten; afgewezen geen. Leny van Duiver.boden, Nelly Fenger, Willy Hummeling, Els Klein, Monie Kranendijk, Philo van Leeuwe (Sant poort), Ineke Mentlng. Vrijdag 18 Juli. Haarlem: Bonkaarten letter N. Heemstede: Bonkaarten 9—12 uur S Schee, 24.30 SchieScho. Extra bon nen jonge en a.s. moeders W t.m. Z. Reeds voor de bevrijding werd een ur gentieplan voor de woningbouw te Haar. lem opgesteld, omvattende 660 woningen. Begin Januari van dit jaar werden er 47 aan de Oudeweg en 38 woningen voor ouden van dagen aan de Dinkelstraat aanbesteed. De gemeente heeft onlangs toestemming gegeven tot het bouwen van 10 huizen van dit genoemde plan. De bouw van deze nieuwe woningen is in tussen reeds begonnen, ook var. 8 hui zen in de Sperwerstraat en 5 in de Adriaan Loosjesstraat. Voorts verwacht men, dat er zeer spoedig zal worden begonnen met de bouw van 6 nieuwe huizen in de Betje Wolffstraat. Ook herstelwerkzaamheden wcfrden verricht. In de omgeving var. de Oudeweg staan 7 half vernielde woningen in de stügers. Een bouwvergunning voor 95 woningen, die de Voorzorg en 116 huizen die de R. K. Woningbouwvereniging St. Bavo in Haarlem-Noord wil zetten, zal wel enige tijd op zich laten wachten, daar de inschrijfcijfers ver uitgaan boven het bedrag, dat het mag kosten. BU K. B. is op zijn verzoek aan R. Chr. A. van Cranënburgh met ingang van 22 Juli 1947 ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Haarlem. Voor ons lift een jubileum-raadsstukje van de gemeente Heemstede, nj. de 25ste wijziging van de jaarweddenregeling. De huidige regeling werd vastgesteld, toen Heemstede minder dan 10.000 inwoners had. Thans zijn het er bijna 24.000, zodat veel personeel in een hogere groep wordt ingedeeld. De uitbreiding heeft ook de behoeften aan rangen, welke vroeger niet bestonden, vergroot. Het is een techni sche herziening, waardoor meer eenheid in titulatuur zal komen. Een definitieve salarisregeling zal nog nader aan de orde komen Woensdagavond heeft de afd. voetbal van de R.K.S.V. „Velsen'' een leden vergadering gehouden in het Patro- naatsgeboüw. Medegedeeld werd, dat Ie afficiële receptie ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan gehouden wordt Zaterdag 19 Juli van 5 tot 7 uur in café Zomerlust te Santpoort. De be stuursverkiezing had een vlot verloop. Reeds bij de eerste stemming werden de vier ontbrekende bestuursleden gekozen. De periodiek aftredende leden werden herkozen. Tot voorzitter werd benoemd de heer Westerhoven. Op Dinsdag IS' Juli hield de Neder landse Politie Schermbond de jaarlijkse schermwedstrijden te 's-Bosch, be staande uit een Korpswedstrijd op sa bel en personele wedstrijden op sabel. De jonge schermvereniging van de Haarlemse Politie, welke door de emi nente schermleraar Gijsberti Hodenpijl uit Leiden is getraind, behaalde de vol gende prijzen: Korpswedstrijd sabel, deelname 10 korpsen. Haarlemse Politie Schermvereniging 4e prfjs met de heeren Endlich, Dijkstra, v. Rijswijk en Holtslag. Personele wedstrijd sabel. Afdeling I: 8e prijs G. J. Endlich. Afdeling II: le prijs E. Holtslag met 25 gewonnen partijen van de 30; 2e prijs C. v. Rijswijk met 19 gewonnen partijen van de 30. De le en 2e prijswinnaar gaan over naar de Afdeling I. BIOSCOPEN: Cinema-Palace: De ver dachte (18 J.); Citv; De nacht heeft ogen (volw.j; Spaarne-theater: Op stap (14 J Dagel.: 2.30. 7 en 9.15 u. Zond.: Frans Hals: 2, 4.30. 7 en 9.15; City: 2.15, 4.50. 7 en 9.15 u. Overigen: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Apotheken: De nachtdiensten worden tot 19 Juli waargenomen door: Duijm en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378, Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043. Marnlx- Apotheek, Mamixstr 65. tel. 23525. HEEMSTEDE: Hcemsteedse Apotheek, Binnenweg 98. tel. 28197 en Aerdenhout- Apotheek, Zandv.laan 164, tel. 26772. ZIEKEN VERVOERfa. Mathot, Gr. Hout straat 39, tel. 11990. Margriet, Turfma-.kt 10 rd, tel. 21400. A. Buiteman, Raadhulspl 7 tel. 28523 te HEEMSTEDE. Tentoonstellingen: Kunsth. I.effeiaar: Expositie van Schrjjn- der (t.m. 26 Juli). Ophouw Plein 13: Werken van Maria E: van Regteren Altcna en Oscar Mcndlik t.m. 26 Juli. VRIJDAG 18 JULI Gein. Concertgebouw: H.O.V. Zomer- concert, 8 u. Grote Kerk: Volksconcert door Crescendo met koorbegeleiding. 8 u DAG EN NACHT LEVERT ALLE Tegen epn te IJmuiden woonachtige bakker js proces-verbaal opgemaakt ter zake het kopen van 12 toewijzingen voor suiker, die bovendien vals bleken te zijn. Bedoelde bakker kocht- deze toewijzingen van «en Haarlemse collega voor f 1800. Ook tegen deze persoon en twee andere handelaren in Haarlem is proces-ver baal opgemaakt. Van 19—26 Juli kunnen weer land- bouwvacantiebonnen tot een bedrag van f 15worden ingeleverd aan het adres: M. J. Mooren, Res Novaplein 33, Heem stede. Ook niet-georganiseerde werkne mers kunnen hier de bonnen inleveren en een opplakboekje krijgen. De Heemsteedse recherche is er in geslaagd alle negen naaimachines, die twee dagen geleden uit de R. K. Naai school aan de Molenwerfslaan werden gestolen, op te sporen. Woensdag 23 Juli geeft het fanfare corps „Kunst na Arbeid" uit Benne- broek een concert op het landgoed van freule Barnard, gelegen aan de Beks- laan. Van Vrijdag 25 Juli tot en met Maan dag 4 Aug. wordt in het raadhuis van Zandvoort een tentoonstelling gehouden van werken door Haarlemse beeldende kunstenaars, nder wie Albert Arens, Jan Loots, Herman Moerkerk, H. J. Wes.se- ling en Jan Wiegman. Het Zandvoortse strand is eigendom van het Rijk, dat het aan de gemeente verhuurt, laatstedijk voor tien jaar. De huursom werd voor de jaren 1941 tot en met 1946 bepaald op 5000.waar van in de evacuatiejaren gehele of ge deeltelijke restitutie werd verleend. De Minister van Financiën heeft, de pacht prijs voor 1947 tot, en met 1950 nu ver hoogd tot 7000. B. en W, stellen voor hiermede ac- coord ee gaan. De beroemde kathedraal van Milaan uit 1386, die tijdens opname vanaf het dak van de kerk met de oorlog beschadigd werd, wordt gerestaureerd, de marmeren beelden en pinakels. Een In het vervolg zal de kinderbijslag ook ten aanzien van alle dienstplichtigen geheel aan het gezin ten goede komen. Burgemeester en Wethouders van Zandvoort stellen aan de raad voor, een crediet te verlenen van f 589.000 voor de aanleg van een auto-toerweg in het Noordelijk duingebied. De gemeente heeft in 1940 aangekocht 112 H.A. duinterrein in plan Noord voor verplaatsing van de vuilnisbelt, rioolwa terlozing en aanleg van bebossing. In 1941 is men begonnen met omvangrijke werkzaamheden voor bebossing en we genaanleg, waarvoor reeds rond f 330.000 is uitgegeven. Voor de grote toerweg is nu de aar den baan gereed en deze wordt momen teel met puin verhard. Dit geschiedde als werkverschaffing en „D U. W."-werk Met de aanleg van de auto-toerweg wordt tweeërlei doel beoogd: le. het mooie Noordelijk duingebied voor een ieder toegankelijk en ook voor automo bilisten aantrekkelijk te maken; 2e. een wegencomplex te krijgen dat geschikt is voor internationale sportevenementen. Over het beloop van de weg is het ad vies gevraagd van de bekende Engelse coureur Davis. Deze was zeer enthousiast over het beloop en de ligging van de weg en naar zijn mening zai de toerweg tot de beste auto-race-banen van Euro pa gaan behoren. Voor de wegenbouw-technische zijde is het advies ingewonnen van ir. Krijn, hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat. De weg, die een lengte heeft van ruim 4 K.M. en zich van het kleine circuit af duininwaarts uitstrekt tot ongeveer het Noorderbad, zal worden afgedekt mgt een laag asphaltbeton. De voltooiing van deze weg zal aan rente en aflossing een jaarlijkse uitgave vragen van rond f 48000, doch dit werk moet voltooid worden, omdat anders de reeds gedane uitgaven nutteloos worden en,het duin gebied niet ontsloten zal worden als re creatieoord. Bovendien staan hier belangrijke in komsten tegenover, want de Kon. Ned Automobielclub wil daarop het volgend jaar internationale autosnelheidswed strijden organiseren en verwacht, dat deze race de eerste zal zijn van een se rie internationale autowedstrijden om de In de Gaalstraat viel gisterenmiddag een 4-jarige" jongen van een 3 meter hoog ijzeren hek, waarop hij spelender wijs was geklommen. Het kind kreeg een rech terdijbeenbreuk Op het tweede Zomerconcert, dat de Haarlemse Orkest Vereniging Vrijdag 18 Julj in de Gem. Concertzaal te Haar lem zal geven, treedt de sopraan-zange res Etty Kouwenaar als soliste op. Dinsdag vervoegde zich bij diverse cafétjes een persoon, die van de kellners geld leende en daarvoor in pand gaf een waardelpze ring. Ook in Heemstede schijnt hij dit spelletje gespeeld te heb ben. Ben aantal transportondernemers uit Haarlem en Omstreken, bijeengeroepen door de „Bonex", combinatie van transportondernemers te Amsterdam, heeft een afdeling Haarlem gesticht, waarvan het bureau gevestigd is An- thoniestraat 63. De organisatie bestaat uit kleine en middelgrote ondernemers. Dinsdag heeft de politie drie Amster damse jongens op straat aangetrof fen, die in het bezit waren van een fles advocaat. Zij verklaarden deze fles te hebben gevonden op de hoek Spaarne Damstraat. Deze fles bleek door enige onbekende jongens van een militaire vrachtauto te zijn ontvreemd en aldaar neergezet te zijn. Tijdens het grote tournooit van Ajax en V.V.G.H. In Amsterdam, heeft een jeug dige EDO-ploeg zich verrassend goed ge weerd. Wel werd de eindstrijd tegen Ajax verloren en moesten de Haarlemmers zich met de tweede prijs tevreden stellen maar de z.g. „Stijlprijs". die toegekend wordt aan het negental, dat zich het correctst gedraagt, is ook dit jaar weer aan E.D.O. toegekend. GEBOREN: F. C. bar. d. Bmeth-Ott, d; J. E. Thuis-v. d. Goes, d; T M. M Spook-Verbeek, d. OVERLEDEN: D. N. A. Raasing, 53 j; W. F. Roseboom, 16 d; S. C. Barnhoom- Dijk, 83 j; A. H. Lukkien, 25 J. Waar het van kwam, de warmte of het feit, dat bij de algemene be schouwingen de gemoederen voldoen de gelucht waren, de eigenlijke be groting nam gietermiddag in de Velser Raad 20 weinig tijd in, dat met een zitting van enkele uren kon worden volstaan. De K. V. P., die bij de algemene be schouwingen voldoende haar grieven tegen dit college hacKbelicht, hield zich gereserveerd en liet het spreken voor namelijk over aan de andere groepen, mede in verband met het feit, dat de geschilpunten in de komende vergade ring bij voorstellen van het College vol doende naar voren zullen komen. We denken hierbij bijvoorbeeld aan de opvat- tingen van B. en W. omtrent het kleu teronderwijs, op welk terrein dit „voor uitstrevend" college nog oude liberale denkbeelden opperde, (lie nog uit de tijd van voor de gelijkstelling van onderwijs stammen. De begrotingen van de verschillende bedrijven en takken van dienst werden zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Bij de behandeling van het be drijf van Gas en Water bepleitte de heer VERBEEK (P v. d. A.) de instelling van een centrale administratie voor de bedrijven (dit werkt efficiënter en kan personeelsbesparing betekenen. De heer MAAS (K.V.P.) sloot zich hierbij volle dig aan, de heren Homburg (A.R.) en Ten Broeke (C.H.U.) wensten, dat het college zich hierover eerst zou beraden waartoe op voorstel van wethouder VAN LEUSEN (P. v. d. A.) werd besloten Deze wethouder deelde bij de behande ling van de begroting van de plantsoe nendienst mede, dat hard gewerkt wordt aan het opknappen van de plantsoenen ondanks de hoge kosten, die daarmee gepaard gaan. Een klein gedeelte van Velserbeek zal worden gereserveerd voor de jeugdkampen; er zal voorts een kinderboerderij worden ingericht en een konijnenberg. De oranjerie zal weer be stemd worden tot thee-schenkerij. Een deel van Schooneberg wordt jeugdpark, waar de jongelui zelf het onderhoud over krijgen, terwijl uit de burgerij een natuurwacht wordt gevormd, bestaande uit vrijwilligers, die voor het behoud van de natuur zorg dragen. De gemeentebegroting kwam hierna aan de orde en bij de behandeling Van de verschillende hoofdstukken kregen de raadsleden de gelegenheid verschil lende punten naar voren te brengen. Zo wenste de heer VAN NIFTERINK (P. A.), dat Velsen bij Ged. Staten po gingen zou doen alsnog te worden opge nomen in het streekplan Kennemer. land-Zuid. De heer VISSER (A.R.) wilde niets weten van een eventuele inkrim ping van het politie-apparaat. De heer DE BOER -(P. v. d. A.) oordeelde een straffer optreden tegen zwart-handelaars in gedistilleerd noodzakelijk en vond verder, dat er meer gelet moest worden op de naleving van het winkelsluitings- besluit. Het zijn vooral de groentehande laren. die zich hiertegen nog al eens bezondigen. De heer VISSER (A.R.) daarentegen merkte op, dat door som mige leden van de economische recherche te streng wordt opgetreden. De VOOR ZITTER bracht hulde aan de politie voor haar voorbeeldige en actieve werk zaamheid. Er wordt met soeplesse opge treden, maar zonder pardon voor werke lijke overtreders. Mevr. Werre (P. v. d. A.) wilde, dat de schoolkinderen niet eenmaal, doch pe- riodiek op T. B. C. zouden worden on derzocht. Het onderzoek heeft bewezen, dat het kwaad niet overschat moet wor den. De resultaten waren zeer goed en toonden aan, dat de gezondheid van de jeugd toeneemt, aldus de wethouder. Alle besmettingsbronnen in de gemeente worden nu bereikt, met uitzondering van de kinderloze gezinnen en de ge zinnen met alleen grote kinderen. De heer VERBAAN (P. v. d. A.) wees op de slechte toestand, waarin zich het IJmuider zeestrand bevindt. De heer VAN NIFTERINK opperde in verband hiermede de suggestie over te gaan tot de stichting van e®11 bos- en zeestrand schap in samenwerking met Amsterdam en de Zaangemeenten. De heer HOM BURG (A.R.) wenste een busverbinding met het strand. Wethouder VISSER was het er mee eens, dat het aan het strand een betrekkelijke rommel is. De oplos- sing, van vele problemen is gelegen in de aanleg van de in het wederopbouwplan geprojecteerde grote weg naar zee. Zand voort of Scheveningen zal IJmuiden ech. ter nooit worden. Vandaar dat ook niet aan een strandschap gedacht moet wor den, wel zijn echter plannen gereed om van Velsen een recreatie-oord te maken voor de grotere steden in de omgeving. Dit in overleg met een elders gerezen plan daaromtrent. Een zeer uitgebreide en voorname stof had wethouder Van Leusen (P.v.d.A.) te beantwoorden. De inschrijvingen voor de avond-ulo overtreffen alle verwachtingen, er komen zelfs aanvragen uit ver verwijderde ge meenten van jongelui die dan tevens in Velsen willen komen werken. Het Nijverheidsonderwijs voor meisjes, dc huishoudschool dus, zal hopenlijk in September kunnen aanvangen in de school aan de Casembrootstraat. Hier mede >s dan in Velsen voor de eerste maal met dit onderwijs een aanvang gemaakt. De heer Verbaan (P.v.d.A.) hield een rede over de Visserijschool. Het is wen selijk dat aan deze school een internaat verbonden wordt en de plannen daar omtrent hangen niqt meer ir- de lucht. Op deze wijze zal het weer mogelijk worden de leerlingen op te leiden tot 3e stuurman. Ook een cursus in visfilering zou van belang zijn. Krachtige argu menten pleiten ervoor bij de hogere in stanties aandrang uit te oefenen,, op dat het weer mogelijk wordt aan de IJmuider-visserijschool op te leiden tot de hogere rangen. Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting goedgekeurd. ,,grand-prix" van Zandvoort. Voorts zai de Kon. Ned. Motorrijdersvereniging jaarlijks tenminste één motorwedstrijd houden met internationaal karakter. Bo vendien zal de Ned.Wielren-unie in 1948 de inetrnationale wegwedstrijden in Zandvoort houden. Wat het circuit van Assen is voor de motorsport, zal het grote circuit van Zandvoort worden voor de auto-sport waarbij B. en W. nog opmerken, dat Zandvoort gunstiger ligt dan Asser», om dat het per trein, motor of auto binnen een uur kan worden bereikt door 3/4 der Nederlandse bevolking. B. en W. merken terecht op, dat het plan van groot belang is voor Zandvoort, dat juist zijn eerste phase van weder opbouw is ingegaan. Bovendien wordt becijferd dat de opbrengst van 20 pet. vermakelijkhedenbelasting aan de ge meente wegens de op die weg te hou den wedstrijden rond f 50.000 kan ople veren. De weg zal niet uitsluitend als race baan worden gebruikt, doch worden opengesteld voor automobilisten, die daarop willen toeren of in de duinen „pick-nicken". Het moet in 1948 Naar wij vernemen, heeft het mi nisterie van Wederopbouw na lange tijd afwijzend tegenover het plan te hebben gestaan, toestemming ver leend tot het inrichten van een But lincamp te Zandvoort, een object, waarmee 3 a 4 millioen is gemoeid. De regering is tot dit besluit geko men, omdat de Engelse organisatie in geval van afwijzing, een kamp, dat een grote bron van deviezen be tekent, in België zou oprichten. He kamp, dat in het tuingebied ten Noorden van de spoorlijn op het terrein van de N V. Zandvoortse Duin zal ver rijzen, moet in 1948 gereed zijn. Voor lopig zullen volgens speciale overeen komst alléén Engelsen van deze kam peergelegenheid gebruik kunnen maken; later zal het aantal nationaliteiten wor den uitgebreid. Het spréékt van zelf, dat er in het kamp, evenals dit het geval is aan het strand, op de naleving van de voorschriften op orde en zedelijk gebied zal worden toegezien. Naar aanleiding van het Aneta-bericht uit Batavia, volgens hetwelk Sjarifoeddin verklaard heeft, dat het een schending van Linggadjati zou betekenen, indien de overgangstermijn niet 1 Januari 1949 beëindigd werd, wordt er van officiële zijde op gewezen, dat dit geenszins een schending van de overeenkomst van Linggadjati zou opleveren. Immers, reeds in zün rede van 19 December, ter gelegenheid van de behandeling van dit accoord in de Tweede Kamer, heeft minister Jonk man verklaard, dat dit tijdstip niet is gefixeerd op 1 Januari 1949, maar dat dit is het tijdstip, waarop het voor Indië mogelijk zou kunnen blij ken, dat de nieuwe rechtsorde zal worden ingesteld. Zolang deze echter niet verwezenlijkt is, blijft de over gangstijd ook na 1 Januari 1949 ten volle bestaan. In zijn repliek noemde minister Jonk man 1 Januari 1949 daarom „geen fatale- termijn". De ondertekening van het a® coord heeft, zoals de minister 11 Juli j.l. nog eens nadrukkelijk heeft verklaard, niet alleen de Nederlandse regering tot niets meer of niets minder gebonden dan waartoe zij zich verplicht achtte, maar geeft haar ook het recht van de weder partij te verwachten, dat deze heeft ge tekend met de erkenning, dat een uit voering in overeenstemming met onze interpretatie mogelijk was. Het bestuur van de Mariaschool heeft aan de raad medewerking gevraagd om de kachelverwarming te doen vervangen, door een centrale verwarming, waardoor de telkens bij strenge vorst optredende stagnatie in het onderwijs door het be vriezen van leidingen e.d. wordt voor komen. Hiermede is een uitgave van f 15.000 gemoeid. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking niet te ver lenen omdat deze aanvrage naar bun mening de normale eisen van het on derwijs te boven gaat. De raad komt a.s. Dinsdag 's avonds om half acht bijeen. De agenda ver meldt o.m. benoeming van een onder wijzer aan de Uloschool, het verienen van een toeslag op het pensioen van oud-wethouder Zwaan, het aangaan van een geldlening groot f 220.000 ter dek king van tekorten op de gewone dienst tot en met 1945 en het voorstel tot aan leg van de autotoerweg. In verband met dc mogelijkheid van militair optreden in Indië wordt uit ge zaghebbende miütaire bron te Den Haag vernomen, dat in totaal 98.000 man aan Nederlandse en Nederlar.ds-Indische troepen op Java en Sumatra aanwezig zijn. Bovendien bevinden zich 16.000 man Nederlandse en Ned.-Indische troepen- op de overige eilanden. Deze laatste zijn voornamelijk bestemd voor politiedien sten, d.w.z. handhaving van wet en orde, De militaire zegsman kon ten aanzien van de omvang der Indonesische strijd krachten slechts een schatting maken Definitieve cijfers zijn niet bekend, doch hij nam aan-, dat het T.R.I over 200.000 man beschikt. Omtrent de bewapening en gevechtswaarde dezer troepen kon geen inlichting worden verkregen. De particuliere secretaris van H.M. de Koningin deelt mede, dat de Koningin voornemens is, van heden af tot 1 Sep tember eerst op de Ruygenhoek en later op Het Loo, dezelfde rust te nemen, die zij in vroeger jaren buitenslands zocht De Ausfalisch» gevolmachtigde voor de immigratie, Calwell, die momenteel een rondreis door Europa maa^t, js Woensdag in Nederland aangekomen, waar hij met de mi nister-president, dr. Beel, bespre kingen zal voeren over emigratie van Nederlanders naar Australië. Tegenover een verslaggever van het ANP te Parijs verklaarde Calwell dat Australië van 1 Januari a.s. af maande lijks 50 Nederlandse boeren zal toelaten, die dan een a twee jaren op Australische boerderijen zullen werken, waarna het hun vrij staat eventueel een ander be roep te kiezen. De Eerste Kamer is gistermiddag in openbare vergadering bijeen geweest, onder voorzitterschap van de heer Kra nenburg. Aan de orde kwam het wetsontwerp tot bekrachtiging van een algemene maatregel van bestuur betreffende dienstplichtvoorzieningen. De heer VAN VOORST TOT VOORSt (K. V. P.) merkte o.m. op, dat in zes maanden tijds zeven wetsontwerpen of algemene maatregelen van bestuur be trekking hebbende op de dienstplicht, behandeld zijn. Hij zeide dat niet fraai te kunnen vinden, het is een verspilling van werk en van tijd. Spr. vroeg zich af wat de. onderhavige wettelijke sanc tie nog te beduiden heeft. Het was z.i. beter geweest, als bij de eerste wijziging der dienstplichtwet de overige wijzi gingen voorlopig in de wet waren vast gelegd. Hij vroeg of de minister meent in staat te zijn te verklaren, dat hij de definitieve wijziging der dienstplichtwet zo tijdig kan indienen, dat ze vóór 1 Januari 1948 in het Staatsblad staat. AIS dat niet kan wil de minister dan in overweging nemen een groter sprong te maken. Tot 1 Januari 1949. Een voor lopige wijziging van de dienstplichtwet achtte de heer van Voorst tot Voorst beter. De minister van Oorlog, de heet FlèVEZ, verklaarde het eens te zijn met de heer van Voorst tot Voorst. Aan vankelijk wilde sprekers ambtsvoorgan ger een machtigingswet. De Tweede Ka mer heeft bij amendement de bekrach tiging door de Staten-Generaal erin ge bracht. Het onderhavige wetsontwerp is een gevolg van de wet. De vraag of hij kan toezeggen, dat vóór 1 Januari 1948 de gewijzig de dienstplichtwet in het Staats blad staat, zeide spr. niet anders te kunnen beantwoorden dan Kort samengevat, met: „Ik hoop het. Ik heb zelfs goede hoop, maar een bin dende toezegging kan ik niet doen." Het wetsontwerp werd daarna zendef hoofdelijke stemming aangenomen. MeJ aantekening, dat de C. P. N. geach wilde worden te hebben tegengestemd. Tot slot werd gestemd over het wets ontwerp Nationale Spaarraad en het uitgeven van Rijksspaarbrieven, welk' stemming in een vorige vergadering w»s aangehouden. Het wetsontwerp werd goedgekeurd met 23 tegen 15 stemmen (die der A.-R., C.-H., Vrijh en C. P.N-> Volgens een officieel rapport van het Britse ministerie van Burger luchtvaart berust de sehuld van het ongeval met de Dakota van de K. T„ M. in November in de bossen va» Sherc bij Guilford in Oorrcy ge- schied, bij de piloot, de twee-en- dertigjarige O. W. P. Kappclmeier. De hoofdinspecteur van ongevallen verklaart in zijn rapport, dat de pi loot zich vergiste toen hü voorberei dingen maakte om in slecbte weers omstandigheden, komend uit Amster dam, te Croydon te landen. De piloot, de mecanicien en een va° de vijftien passagiers werden gewond de tweede marconist alsmede de ste' wardess en een passagier licht gewond' De inspecteur verklaart, dat de piloo» „zijn machine met onvoldoende omzicb' tigheid bestuurde met het oog op h«* ontwijken van „hoge grond" bij het da' len door de wolken", en dat hij een vei" keerde hoogteschatting maakte. De Pl' loot had, aldus de inspecteur, zijn hoog' temeter afgesteld op de luchtdruk b°' ven de zee, menend, dat dit ook de lucht' druk boven het vliegveld Croydon wa®' Aldus vergiste hij zich ten aanzien vaó de hoogte der machine in verhouding tot het vliegveld en zijn omgeving. Be* feti, dat de veiligheidsriemen aangegespt waren, zal verwonding van nog mee* passagiers voorkomen hebben, aldus be rapport. Nadat de inzittenden naar bui' ten gekomen waren, ontdekte de pass»' gier G. S. Mayer een begin van brand' dat met behulp van een handblusse' j onderdrukt kon worden. zijn tthged "leer z een Vri ï!jzend, ee pensen lïl}niers "ling g fa. Sle fdey "tijk. Tzn de ho fijt zul far-M heeft l°en Vl ■"eer, eenkom j °P d ^Seriov is S0" ir. JVsen »at Tsj *"-4er" in be,n Vai «5® da v,„accc kaan n?er pUenic; ^nrijk *1 ont 4,06 4 Jford «Vkt, Sm? af b Oos Pasq en '°sse' twi Reeds vóór de oorlog bestonden er plannen om de Hogeweg te verbreden en beter geschikt te maken als toegangs weg naar het strand. Met eigenaren van voortuintjes zijn overeenkomsten aange gaan tot ruiling van grond, andere per celen heeft de gemeente door onteige ning verkregen. Thans stellen B. en W voor tot verbreding van de Hogeweg over te gaan en deze te voorzien van een klinkerbestrating op fundering. Een crediet wordt gevraagd v^m f 50.000.— Woensdagavond is in de wekelijkse repetitie van het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" een korte plechtigheid ge houden. Na ruim twintig jaren de voor zittershamer te hebben gehanteerd, nam de heer Jac. v. d. Schrier als voorzitter afscheid en installeerde de nieuwe voor zitter, de heer H. C. Breek, lid van de gemeenteraad. Een Engels particulier vliegtuig is in de Spaanse Pyreneëen verongelukt. Vol gens A.F.P. zijn er drie doden te betreu ren. Nader verneemt het A.N.P., dat twee te Londen woonachtige Nederlan- des bij het ongeluk om het leven zijn gekomen. De heer F. L. D. Strengholt, president van het filmverhuurkantoor Nederland heeft te New York verklaard, dat hij een overeenkomst op lange termijn met de grote Amerikaanse filmmaatschap pijen heeft getroffen, onder andere met Metro Goldwyn Mayer en United Artists voor het vertonen van meer gevariëerde films van deze maatschappijen in Ne derland dan tot dusverre het geval was. Deze overeenkomst betreft al de pro ducties van Selznick, Goldwyn en de voornaamste films van Korda en Walt Disney. De heer Strengholt verklaarde tevens, dat Korda' films in de Cinetone Studio te Duivendrecht zou vervaar digen. Dinsdag hield de Nederlandse KathC lieke Bond van Werkgevers in het Lood gieters-, Fitters- en Sanitairinstallati®' bedrijf te Tilburg zijn algemene jaarver' gadering onder voorzitterschap van d' heer J. Rijbroek uit Haarlem. Deze be' pleitte in zijn openingsrede een krach' tige organisatie in verband met de komende publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie. In het bestuur werden gekf' zen de heren J. Rijboek uit Haarlef» H. Kroesen uit Den Haag, P. Herdri"5 uit Arnhem en J. Tillermans uit Ver.' raay. Binnen een jaar zal een rappor inzake pensioenfonds worden uitge' bracht. De afdeling Amsterdam pleit4® voor maatregelen om de gemeentebcdrii' ven te verhinderen materialen aan kopen en met winst te verhandelen. Vw dient aan de middenstand overgelaten te worden. Bij een stoeipartij tussen enkele leef'j lingen van de ambachtschool te Vegh^ (N.-Br.). die per autobus vervoerd wer' den, kwamen Dinsdag enkele jonge11, uit de bus te vallen. Eén kwam er geef af, doch de 17-jarige L. v. d. Heuvel b' Mill bleef zwaar gewond op de weg gen. Nog dezelfde avond is het slach' offer overleden. Amsterdam, 16 Juli 10^. De beurs had vandaag een vnj ka' verloop en was aan weinig koerssch<"V, meling onderhevig. Bi( industriële delen traden Philipsaandelen op de v°£t,l grond met een herstel van circa 9 P~,ji bliikbaar op de gunstige vooruitzicht -. oor het lopende boekjaar. Op de Indische markt konden de hooi fondsen als H.V.A., A'dam Rubber, afj me de Vorstenlanden Cult., nog enls vp-b» teringen boeken. Koninkl. Olie kon bi) kalme ta»° 2 pCt. verbeteren '°>gd ïiij Wh" V®"ir "lbnu ^rt, e tig ,ee" el

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2