Nieuwe regeling voor banden distributie ZEE, PORTRET EN STILLEVEN Vijftig jaar telefoonverkeer Geen lichtreclame in winkelstraten Onderwijzer met N.S.B.- sympathieën Bestuursraad van Noord-Holland voor het Hof w Geeft Sjarifoeddin toe? Hij wenst afsluiting van de ultinatieve phase b' Controle aan huis Ee Nutria-kwekerij te Santpoort Onze stad telt record aantallen binnenlandse gesprekken D' In „lollige buien" trok hij Duits uniform aan s Vi AGENDA" Aantrekkelijke expositie in nieuwe kunstzalen Over het plan Kop Zeeweg en het distributiekantoor Ugaat met vacantie..,, Provinciaal bestuur opgebouwd in nationaal- socialistische geest Prinses Juliana eert dappere vrouwen V £kt W Republikeinse aandrang op Djokja? VRIJDAG 18 JULI 1947 PAGINA 5 STAD EN OMGEVING L DE H O.V. NAAR ENGELAND B.B.C. zal concert uitzenden „Zo zong de Gouden Eeuw" U.L.O.-examens Burgerlijke Stand Nieuws van de sportclubs Schaaktournooi Heemstede HaarlemDerby Taxi? Bei op 1.2.3.4.5. DIST RIBUTIENIEUW S Watersport in Haarlem R.K. Damgenootschap Cijfers. RAAD BLOEMENDAAL HAARLEMS TRIBUNAAL ZANDVOORT Gratificatie gemeente- personeel Loop der bevolking LAATSTE NIEUWS VELSEN-DRIEHUIS Geslaagd ASSENDELFT Vererende uitnodiging NOORDWIJKERHOUT Aanbesteding A.R.K.A.-Bloembollenstreek Ongecorrigeerd) Florence Nightingale medaille uitgereikt GEDRUKTE MARKT °te Tot dusverre kwamen alléén per sonen. die aan bepaalde strenge nor men voldeden, voor fietsbanden in aanmerking. Nu in de meest drin gende behoefte is voorzien en de kwaliteit der in het laatste Jaar ver vaardigde banden aanzienlijk is ver beterd en daarmede de levensduur verlengd, wordt het mogelijk geleide lijk ook andere fictebezitters van banden te voorzien. Daartoe is een regeling ontworpen, welke hieronder in het kort uiteengezet wordt. De fietsbezitters worden verdeeld in twee groepen: A. Degenen, die sedert de bevrijding reeds bonnen voor banden ontvingen. Aan deze personen worden thans bewij zen van inschrijving verstrekt, waaraan zich twee bonnen voor buitenbanden en twee bonnen voor binnenbanden bevin den, welke afzonderlijk genummerd zijn. Periodiek wordt een dezer bonnen gel dig verklaard, zodat versleten banden kunnen worden vervangen B. Degenen, die sedert de bevrijding nog nimmer bonnen voor banden ont vingen. Aan deze personen worden uit gereikt een bon voor twee buitenban den en een bon voor twee binnenban den. Ook deze bonnen zijn genummerd en worden door middel van een loterij- systeem geleidelijk geldig verklaard. Het is voor „Haarlems Bloei" een gro te voldoening, dat alle moeilijkheden, die voor de uitzending van de H.O.V. naar Engeland, in de derde week van Sep tember, bestonden, uit de weg zijn ge ruimd. Men heeft bovendien weten te be reiken, dat een der concerten door de B.B.C. zal worden uitgezonden. Het orkest kan in Engeland een weg bereider zijn voor het slagen van een ander Initiatief. „Haarlems Bloei" tracht R.l. in samenwerking met de Kamer van Koophandel de producten uit Haarlem en omstreken in Engeland te exposeren. Men ziet, van alle kanten wordt hier gewerkt om onze stad levend te houden en in het buitenland te doen leven. Buiten het zomerfestijn is men er in geslaagd in het voorjaar een nationale gebeurtenis in Haarlem te doen plaats hebben, een Tulip-festival, waarover thans nog geen nadere mededelingen te doen zijn. In de eerste helft van dit jaar is „Haarlems Bloei" reeds 3000 van de 5000 buitenlanders, die hier geweest van dienst geweest, of tweemaal zoveel als het vorig Jaar totaal. Door onvoorziene omstandigheden is de repetities voor het kinderkoor laatst leden Woensdagmiddag in de war gelo pen. De nu volgende repetities zijn thans vastgesteld als volgt: Dinsdagavond van half acht tot half negen (gedeeltelijk tezamen met het grote koor) en ver der Woensdagnamiddag om half drie. De kinderen worden dringend verzocht op deze repetitie tijdig in de Doelen aanwezig te zijn. Aan de Mariaschool, Koningstr. 20, zijn voor het Ulo-examen wederom ge slaagd zeven candidaten (afgewezen geen)Licla Nederkoom, Henny v. d. Pas. Annie Reckmann, Riet Rings (Santpoort) Mia Smit, Jos van War merdam en Bep van Reysen. Wegens onvoorziene omstandigheden kan de conferentie van Zaterdag 19 Juli in de St. Jozefkerk, Jansstraat, niet plaats vinden. In de maand September worden de conferenties weer voort gezet. Woensdag 23 Juli, des avonds 8 uur, zal de afdeling Haarlem van de Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren feestelijk bijeenkomen in het gebouw Schouwtjeslaan 63, om de heer H. J. Bouman te huldigen bij gelegenheid van zfjn veertigjarig jubileum als voor zitter. De Haarlemse volkstuindersvereniging „Ons Buiten" organiseert Zaterdag 19 en Zondag 30 Juli een Lathyrusshow in haar clubgebouw op het volkstuincom plex aan dé Zomerweg in Haarlem-Oost. Aldaar zal men kunnen zien tot welke prestaties de volkstuinders, op het ge bied van het kweken van bloemen, het hebben gebracht. De toegang tot het complex en de show is vrij. Voor de jeugdwandeltocht op Zater dag 19 Juli, die georganiseerd is door W.S.V. ,,St. Bonifacius", kan men zich alsnog opgeven bij Th. Koek, Teyler- straat 27 en W. T. Braam, Indische- straat 69. De Ministers van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Verkeer en Waterstaat hebben besloten opzet voor werken, waarbij hun departementen zijn betrokken, na 1 September a.s. niet meer toe te staan. ONDERTROUWD: H. L. Les en J. Brands; N. T. Alders en H. P. E. Her- Kers; P. H. Tel en D. M. Cazander. A. F. J. Kempen en O. Heydenryk. GEHUWD: G. J. Wielders en W. Griek; W. M. de Wildt en M. T. Joosten; P. v. Breda en A Drijver; C. Jans en A. A. v. d. Wal; C. B. Sluiter en M. M. v. Schaik; P. H. Kaestner en T. G. W. v. d. Nieuwenhof; K. Schouten en J. Elfers; F. H. Strang en K. Bruins; B. S. Maer- ten en W. H. v. Kampen. GEBOREN: A. E. Moerbeek—Prins z.; J. HartmanPannenborg z.; M. A. DraijerBoots z.; M. E. KokRasen z.; G. Hoonhoutv. d. Laan z.; E. U. v. Gelderen—Wenzel z.; M. G. v. d. Kat Baaij d.; S. M. A. v. EedenHolla d.; F. J. v. d. Eijndede Meijer d.; W. M. BlankHoogerduün d. OVERLEDEN: J. H. Daane, 12 P. iA. Goemans, 69 j. Om in het bezit te komen van de voor beide groepen bestemde bonnen moet een aanvraagformulier worden ingevuld, waarbij o.a. verklaard wordt, dat men een fiets bezit. Bij invulling dient men wel te beden ken, dat onjuiste beantwoording der op het formulier voorkomende vragen straf baar is ingevolge artikel 18 van de Distributlewet 1939. Er zal een controle aan huls worden gehouden, teneinde de juistheid der beantwoording na te gaan. In het Wljkertorentoumooi blijft de klaverjasclub „Vriendenkring" uit Bever, wijk overwinnaar. Ook de 8ste wedstrijd werd gewonnen en wel met 4478 van „De Harmonie" uit Castricum. Zondag 20 Juli zal de D.A.V. „Gita" haar onderlinge wedstrijden houden op het Sportveld aan de Kleverlaan. Nu de derde ronde van het Schaak tournooi Heemstede 1947 achter de rug Is, begint er al enige tekening in de stand te komen. In de eerste klasse heb ben Boot en Wever de leiding met 3 uit 3. In de groepen A en B van de 2e klasse gaan resp. Drayer met 3 ui( 3 en Brandt met 2Vz uit 3 aan de kop. By de 3e klasse leidt mevr. Onvlee met 3 uit 3 in groep A en in groep B Turkenburg en Winkel, beiden met 2 uit 2. Zondag, 17 Augustus, zal een groep van 100 Haarlemse sportlui naar Derby vertrekken, waar zij de volgende takken van sport zullen vertegenwoordigen: tennis, cricket, zwemmen (dames en heren), athletiek (dames en heren) en wielersport. Ook supporters zullen de reis naar Engeland aanvaarden. BIOSCOPEN: Rembrandt: Lost Weekend (18 J.Cinema Palace: Music for Millions (14 j.); Frans Hals: De Dief van Bagdad (14 J.); Luxor; Revuester (14 j.); City: Tarzan's verborgen Schat (14 J.); Spaarne- theater: Opstand In Algiers (14 j.). Dagel. 2.30, 7 en 9.15 u. Zond.: Frans Hals: 2, 4.30. 7 en 9.15 u.; City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Overigen: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. APOTHEKEN: De nachtdiensten worden tot 27 Juli waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels v. Hees, L. Veerstraat 19, tel. UOOO; Frans Hals-Apotheek, Fr. Halsplein 1, tel. 11180. Heemstede: Heémsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apo theek. Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Z1EKENVERVOER: fa. Mathot, Gr. Hout straat 39, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 10 rd, tel. 21400. A. Buiteman, Raadhuispl 7 tel. 28523 te HEEMSTEDE. Tentoonstellingen Kunsth. Lcffeiaar: Expositie van Schrijn- der (t.m. 26 Juli). Geboinv Plein 13: Werken van Maria E ven Regteren Altena en Oscar Mendlik t.m. 26 Juli. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Zaterdag 19 Juli: Bonkaarten letter O. Op 23 Juli zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Haarlemse Zwem- en Polo club „De Waterratten" werd opgericht. Als inzet van de festiviteiten wordt op Dinsdagavond 22 Juli een feestvergade- ring in de dansschool „Schröder" be legd en zal in intieme kring het 25-jarig bestaan gevierd worden. Het derde gedeelte van de kringkam pioenschappen en prestatiewedstrijden voor adspiranten zal Vrijdagavond 18 Juli in Stoop's bad verzwommen wor den. Het programma luidt: 50 M. borst- crawl jongens; 3 maal 50 M. wisselslag persoonlijk dames; 100 M. rugslag heren; 50 M. rugslag meisjes; 200 M. school slag heren; 5 maal 50 M. borstcrawl- estafette jongens en 10 maal 50 M. borstcrawlestafette dames. en nieuwe naam heeft in onze stad zijn intrede gedaan, of juister, aan een oude naam is een nieuw begrip verbonden. Op het Houtplein, in het oude huis van de familie Heerkens Thijssen, hebben enige kamers op de eerste verdieping de bestemming gekre gen, voor het publiek toegankelijk te zijn als: Kunstzalen Frans Heerkens Thijssen en naar ons is meegedeeld kunnen we hier regelmatig tentoonstellingen tege moet zien. De rij wordt geopend met een exposé van de werken van Maria E. van Reg teren Altena en Oscar Mendlik. De Hon gaar van afkomst, Mendlik, heeft zich gespecialiseerd op de zee en dan niet de zee als décor, maar de absolute zee: de eeuwigdurende beweging van de onaf zienbare watervlakte, waarvan kleur en plastiek bepaald worden door haar diep te, de kleur van de lucht die er in weerspiegelt, de kracht van de wind die het water boetseert tot een onherberg zaam fantastisch landschap van levende bergketens. Mendlik heeft in deze dyna miek het statische gevonden, het steeds weer terugkerende, het zich zelf repete ren en hy heeft zo het portret van de zee kunnen schilderen in elk van haar stemmingen. Wy zien er de knappe vroege schetsen en aquarellen (19141917), waar hy in staat was met soms bijna niets dan het papier het transparante van de uiteenspattende stormgolf te noteren, via de hardgekleurde oceaan tot het ver trouwelijke gezellig Hollandse zeetje by Bergen (1947). Zijn portretten van men sen kunnen ons minder bekoren: in de zee dringt hy dieper door. De anatomi sche geiykenls kan sprekend zyn, we stellen echter minder vanzelfsprekende eisen. De byna 80-jarige Amsterdamse schil deres van Regteren Altena heeft één kamer gevuld met haar in sympathieke gryzen geschilderde stillevens hier en daar opgelicht met een fijne en dan zeer besliste kleur. Deze geëmancipeerde heeft het typisch vrouweiyke behouden en Te Santpoort-dorp is de heer G. van der Steen een beverkwekery begonnen met 19 dieren. Het was hem gelukt in 1945 uit Duitsland, waar enkele beverfokkerijen zyn, een jong beverpaar ingevoerd te krygen. Dank zy een goede ver zorging waren deze dieren zich hier volkomen thuis gaan voelen. De bever, die vroeger ook in ons land inheems was, is een zeer intelligent dier. In him natuuriyke staat zagen deze dieren, die een 30 40 c.M. lang zyn, met hun grote rode tanden bomen om. Zy bouwen dammen in de rivieren en maken zo hun eigen zwembassin en hun woning. In Santpoort leven zy in hokken met een betonnen terras en aan het einde van ieder terra© bevindt zich een bassin Het bassin wordt door de bevers ge bruikt om zich te wassen en te baden De bassins zyn verbonden met het hoofd riool en Iedere dag wordt het water door een electrische pompinstallatie ververst.. Zodra de heer Van der Steen over een voldoende aantal bevers beschikt, gaat hy dieren fokken alleen voor hun huid. Zij lykt op het eerste gezicht niet zo mooi, maar wanneer de lange grauw bruine opperharen verwijderd zijn, blijft er een diepblauw-glanzende pels over en om deze pels, het vermaarde Nutria- bont, ls het te doen. De uitslagen der gespeelde partyen voor de onderlinge competitie in het clublokaal. Donker Begijnhof 5, zyn als volgt: A. Masteling—C. Heesakkers 0—2; G. KraakJ. Koopman 20; C. Mul C. Stijnman 0—2; P. Mul—Th. van Wort 2—0; A. Joosten—J. Lucas 0—2. vervolmaakt in haar beschaafd groot talent en in haar zeer vrouwelijke on derwerpen, welke uiterst simpel zyn, maar die zy in haar kunst een onver gankelijke schoonheid verleent. Wordt een ander gecomplimenteerd wanneer de poging om een interessant onderwerp even interessant op het doek te brengen geslaagd heet, deze vrouw maakt het meest gewone interessant. De fijnheid van kleur is een niet genoeg te waarderen kwaliteit, haar manier van werken spontaan en van grote eenvoud. Zee, portret en stilleven, het zou een prettige afwisseling en een gaaf geheel kunnen zijn als het evenwicht stabiel was; de middenkamer met het werk van v. Regteren Altena aarzelt men te ver laten om na dit niets meer te behoeven zien. L. T. Verscholen tussen de vele artikelen en beschouwingen In een oude, vergeelde courant van de maand Juli 1897, nu juist 50 jaar geleden, staat een klein berichtje te lezen, een mededeling, waarvan men in die dagen de inhoud niet belangrijk genoeg vond, er een „kopje" boven te zetten. In die enkele onnozele regeltjes echter werd de aankondiging gedaan van een voor Haarlem byzonder feit. „Op het postkantoor hier ter stede", zo luidt het bericht, „wordt op het ogenblik een installatie aangebracht, welke het mogeiyk zal maken, binnenkort met het binnen- en buitenland te telefoneren". e Haarlemmers konden In enkele maanden het zou nog tot 1 Oc tober van dat jaar duren, voordat de gelegenheid werd opengesteld van het snelste verkeersmiddel, dat de teie foon toch is, gebruik maken, om de grootste afstanden in eigen land en daarbuiten te overbruggen. Voorlopig zou het slechts mogelijk zyn met de aangrenzende landen' België en Duitsland te telefoneren, waarmede Ne derland resp. sinds 1895 en 1896 in tele fonische verbinding stond. Ons land ver overde zich onder de talrijke staten reeds zeer snel een vooraanstaande plaats op telefoongebied, hetgeen voor een groot deel te danken was aan het particulier initiatief en aan de vooruitstrevendheid van vele zakenlieden. De Staat mengde zich pas in het te lefoonverkeer, toen de verschillende ex ploitanten van de plaatselijke netten van plan waren met elkaar het aanleg gen van interlocale lynen te regelen. Het Rijk stelde verscheidene voorwaarden, omdat zij concurrentie voor het tele- graafverkeer vreesde. Er behoefde slechts een jaar te verstryken, of het kreeg op 1 October 1897, de gehele inter locale telefoon-exploitatie In handen, waardoor er meer eenheid en ordening kwam. Er was spoedig een enorme toe name van het gebruik der interlocale verbindingen te constateren, zodat tot uitbreiding van het landeiyk telefoonnet moest worden overgegaan. In 1913 kwam de communicatie met Frankrijk tot stand en in 1922 het telefonisch contact met Engeland, via een zeekabel, de eerste die ooit over een dergelijke afstand gelegd is. Ook de radio-telefonie, waarmee men reeds in de wereldoorlog experimenteerde, werd in gebruik genomen. Zo werd dus de mogelijkheid geschapen te spreken met die landen, welke te ver lagen voor een kabelverbinding. En met de jaren nam de telefoon, die steeds meer ge- perfectionneerd werd, in belangryk- heid én verspreiding toe. In onze stad groeide het aantal aangeslotenen ge stadig. Er heerste In het district Haar lem. waartoe behoren Kennemerland tot Castricum, de Bollenstreek tot Noordwijkerhout en de Haarlemmer meer. een levendig telefoonverkeer, niet alleen interlocaal, maar ook inter nationaal. Het is interessant na te gaan, hoeveel in normale tyd met het buitenland uit genoemd rayon getele foneerd werd. Uit het waardevolle cyfermateriaal, waarin men ons welwillend een blik liet slaan, biykt, dat ih 1937 totaal 62.166 maal (inkomende en uitgaande gesprek ken) met het buitenland getelefoneerd is, }n 1938: 69.128 maal en in 1939 (toen sommige landen in oorlog waren): 58.307 maal. In 1940 daalde dit aantal natuur- lyk zeer; totaal werden er 12.633 inter nationale gesprekken gevoerd. Enkele maandcüfers geven de toestand in dat De gemeenteraad van Bloemendaal is gisteren in openbare zitting byeengeko- men onder voorzitterschap van de bur gemeester Jhr. Mr. C. J- A. den Tex. Achtereenvolgens werden goedgekeurd: de verordening op de heffing en invor dering van vermakeiykheidsbelasting, de wyziging van de verordening op de hef fing van hondenbelasting, een crediet van f 363.ter dekking van een tekort op de exploitatie-rekening van de Wo- ningbouwveren. „Bloemendaal-Noord" en enige meer administratieve voorstellen. Verschillende raadsleden toonden hun misnoegen over de opmerkingen van de minister van Binnenlandse Zaken en Ged. Staten ten aanzien van de gemeen tebegroting 1946 en de vaststelling van de 9e suppletoire begroting 1946, vervat in een nota, gericht aan het gemeente bestuur. B. en W., die een principiële uitspraak van de raad wensten over het al of niet aanbrengen van lichtreclames en emaille- reclameborden in de winkelbuurten, kre gen te horen, dat er nogal bezwaar be stond. Een voorstel van de heer Daams (P.v.d.V.) om geen vergunning daartoe te verlenen, werd met 9 tegen 3 stem men ondersteund, zodat dus ook in de winkelstraten geen reclameborden of an derzins geplaatst zullen worden. Het voorstel betreffende toekenning van een gratificatie aan het gemeente- personeel werd aangenomen. By de rondvraag vroeg de heer Hem- penius, hoe het stond met de bebouwing van de Kop Zeeweg. Hy vond de tentjes en mèt U nog vele andgre abonné's op ona blad. En U wilt evenals die andere abonné's graag Uw lijfblad blijven lezen op Uw vacantie-adres Dat kan! Maar mogen w(] U dan verzoeken enigszins met onder staande wensen van de administra tie rekening te houden? Ie. Geef minstens 5 dagen van te voren op. wanneer U vertrekt en weer terugkomt, onder vermelding van Uw vaste woonplaats en Uw tijdelijk adres. 2e. Weet U nog niet wanneer U teru komt, bericht ona d' zodra U dit wél bekend ls. erug- tödig 3e. Indien U wgekabonné bent, betaal dan aan de bezorger van wie U op Uw vaste adres de krant ontvangt, zo veel maal het weekabonnementsgeld vooruit, als U weken afwezig bent. Mogen w(j op Uw medewerking rekenen? Wy wensen U een prettige vacantie toet Administratie NIEUWE HAARL, CRT. en kraampjes aldaar zeer primitief en zou gaarne waardiger restauratie- en ontspanningsgelegenheden by het Bloe- mendaalse strand zien. De burgemeester zeide, dat het gemeen tebestuur niet stil zat, maar dat het moeilijk was Ged. Staten, waarvan de toestemming voor uitvoering van het reeds lang ontworpen plan moest komen, tot iets te bewegen, wat zy eigenlijk niet willen. Op een vraag over het vuilstortings- probleem in de gemeente, antwoordde de voorzitter, dat reeds stappen ondernomen worden om in samenwerking met Haar lem en Heemstede dit vraagstuk op te lossen. De heer Cassee (P.v.d.A.) informeerde of de geruchten, dat het Bloemendaalse distributiekantoor zou worden opgeheven en in een agentschap veranderd zou wor den, juist waren. De burgemeester zeide hierop, dat op het ogenblik nog geen reden tot ongerustheid bestaat, doch dat in het raam van de algemene bezuinigin gen te gegevener tyd zal moeten Worden overgegaan. voor pns zo bewogen jaar goed weer: in Januari kwamen 2617 telefoonverbindin gen met andere lenden tot stand, in Mei 799. in Juni 5, in Juli 42, om geleideiyk weer op te lopen tot 179 In December. Het totale cijfer van 12.633 is nog hoog vergeleken by de 4252 gesprekken, welke in 1941 met het buitenland gehouden zijn. De twee daaropvolgende Jaren ble ven ongeveer op hetzelfde peil, in 1944 evenwel werd een sterke achteruitgang geboekt, er werd n.l. ip totaal 1789 nfaal (er, dan nog hoofdzakeiyk met Duits land) met andere landen getelefoneerd. Èr kwamen in dat jaar zelfs maanden voor, dat geen enkel internationaal ge sprek werd gevoerd, In 1945 is de eerste zes maanden geen buitenlandse telefo nade genoteerd, van Augustus af (toen 1 keer internationaal werd gebeld) ont stond enige opleving, zodat aan het ein de van het bevrij dings jaar 1254 gesprek ken werden geboekt. In 1946 was dit aantal reeds verzeven- tienvoudlgd en werd een totaal van 22.319 buitenlandse verbindingen tot stand ge bracht. Eind 1947 zullen de cijfers weer aanzieniyk gestegen zijn, want in elke maand van dit jaar worden er gemiddeld 2700 internationale gesprekken gevoerd en wel hoofdzakeiyk met België, Enge land, Zwitserland, maar ook Amerika en Ned. Oost- en West-Indië. Met vele lan den is de verbinding weer hersteld, zo dat men om enige van de verste te noe men, kan spreken met Argentinië, Cu racao, Ned-Indië, Rusland of de Ver enigde Staten Het ls thans echter nog niet mogeiyk (zoals vóór de oorlog, toen met bijna alle landen verbindingen be stonden) een gesprek aan te vragen met, de Hawaï eilanden, Australië, Pa lestina, Japan of IJsland. Doch ook die tijd zal ongetwijfeld weer komen. Wat de interlocale gesprekken aan gaat, heeft Haarlem dit Jaar een record in haar telefoongèschiedenis bereikt. In Januari nameiyk werden 1.131298 ver bindingen met andere plaatsen in Ne derland tot stand gebracht, heigeen byna tweemaal zoveel is als het hoogste punt ooi-t vóór de oorlog geboekt. Het telefoonverkeer heeft een grote vlucht genomen, maar de oorlogsjaren hebben de uitbreiding zeer vertiaagd, ja zelfs volkomen tegengehouden. Er wordt op het ogenblik hard gewerkt, om de achterstand in te halen, doch men heeft nog zeer te kampen met materiaalgebrek. Men is druk bezig met het leggen van honderden kilometers kabel in onze pro vincie en bovendien werkt men aan de uitbreiding van het versterkingsstation in het gebouw aan de Ged. Oude Gracht. Het zal echter nog geruime tyd duren, voor alle gegadigden op de wachtlijst, meer dan 7000 in getal, telefonisch aan sluiting zullen hebben. De Haarlemse onderwijzer C. P. ge droeg zich vanaf het ogenblik, dat hij zijn naam op de ledeniyst van de nog jeugdige N.S.B. liet plaatsen, tot de tyd, waarop het nationaal-socialisme haar laatste adem uitblies, als een voorbeeldig lid der Nazi-party. Tijdens de oorlog werd hy leraar op een Duitse school in Haarlem en later deed hy ook moeite om wethouder te worden van Zaandam. Men had hem gezegd, dat deze plaats vacant en iets voor hem was. Niet genoeg hebbende aan het speldje van de N.SB. gaf hij zich op als lid van de Germaanse S.S. en enige tyd later sloot hij zich aan bij de Ned.-Duitse Kuituurgemeenschap. Donderdag had P. zich voor het Haar lems tribunaal te verantwoorden voor zyn daden tijdens de bezetting. De tenlastelegging vermeldde o.a., dat verdachte in September '44 in Duits mi litair uniform met revolver en koppel riem over straat zou hebben gewandeld. De ex-schoolmeester hing hieromtrent een erg onwaarschijnlijk verhaal op en zeide, dat zijn dienstbode op zekere dag, toen hij niet thuis was, van een onbe kende een pakket had aangenomen, waarin zich by nader onderzoek een Duits uniform bevond. De brenger zou echter niet gezegd hebben, van wie het pakje kwam en waarvoor het uniform diende: ook lag er geen briefje by. Ver dachte verklaarde toen gedachj te heb ben, dat hy by een mogeiyke invasie op de Nederlandse kust in het Duitse leger moest dienen. P. deed het uniform kort na hy het had gekregen aan en ging dan B. en W. stellen de raad voor aan het gemeentepersoneel dat niet meer ver dient dan f 4380 per jaar in navol ging van het rijk een vacantietoeslag van 2 pet. te verlenen tot een maximum van f 50. De uitsluiting van het hoger bezoldig de personeel van deze gratificatie ach ten B. en W. een niet gerechtvaardigde achterstelling van het overheidsperso neel ten opzichte van dat in het vrije bedrijf, waar deze beperking niet geldt. Daarom stellen B. en W. voor, ook de hoger bezoldigde ambtenaren In het ge not van bedoelde uitkering te stellen. In Juni nam de bevolking van Zand- voort toe door vestiging met 113 en door geboorte met 20 personen. Er vertrokken 85 en er overleden 4 personen. Het zie lental vermeerderde tenslotte met 44 tot 9031. Voor het Byz. Gerechtshof te Am sterdam, onder presidium van prof. dr. J. A. van Hamel, verscheen heden morgen de 63-jarige C. A. Groeneveldt uit Haarlem, die gedurende de bezet ting de functie van bestuursraad van Noord-Holland bekleedde. Hem was om. ten laste gelegd, dat hy als bestuursraad heeft medegeholpen het provinciaal bestuur in nationaal- socialistische geest op te bouwen en dat hy na zyn benoeming tot wnd. burge meester van Velsen de „goede" commis saris van politie Weyburg ontslagen heeft en in diens plaats heeft aangesteld de hoofdinspecteur IJtsma, van wie ver dachte meer meegaandheid verwachtte by het zuiveren van de gemeente van anti-nationaal-socialistische elementen. De eerste getuige, mr. Backer, ver klaarde, dat hy verdachte in September 1941 heeft aangesteld als bestuursraad, omdat hij bekend stond als een tactvol en beleidvol man, die niet een uitgespro ken politieke mening had. Getuige kende G. reeds van voor de oorlog, toen hij, na secretaris van minister Boeyen te zyn geweest, naar diverse burgemeesters, plaatsen solliciteerde. Ook tijdens de be zetting heeft hij daarnaar gesolliciteerd, o.a. te Amersfoort, Den Haag en Gronin gen. In begin 1942' trad hy samen met Backer en enige andere burgemeesters tot de N. S. B. toe. In begin 1944 werd G. van het lidmaatschap der N. S. B. geroyeerd op grond van de inhoud van een brief, die hy kort na zyn toetreden tot de N. S. B. aan een zijner kennissen schreef en waarin stond, dat hy (ver dachte) nu wel toegetreden was tot de N. S. B., maar geen N. S. B.'er was ge worden. (Zitting duurt voort) wandelingen maken. VolgensP. waren er geen wapens by. Ter zitting vroeg de president, of beschuldigde niet inzag, dat hij daardoor aanstoot gaf. P. ant woordde hierop, dat hy het in lollige buien had aangetrokken. In de getuigen verklaringen was op verscheidene plaat sen te lezen, dat <je schoolmeester meer op een Duitser dan op een Nederlander geleek. De verdediger vond, dat verschillende feiten zyn cliënt niet geheel toereken baar waren, omdat hij een veel te be perkt inzicht had. Uitspraak 14 dagen. EiS eet u nog, dat u de hertjes voer de, daar in de hertenkamp in Den Hout? Het is wellicht lang geleden, maar met uw kinderen hebt ge hetzelfde gedaan en dank zij de goede zorgen van de gemeentelijke dienst Hout en Plantsoenen kunt ge het nu weer doen. De levende have in Den Hout is op peil gebracht en binnen enkel® dagen komen er zelfs weer hoornscha- pen. Dat het voeren van de herten niet aan iedereen kan worden toevertrouwd» is helaas deze week gebleken. Zondag was het verblijdend druk bij de herten, die het ene diner na het andere te ver orberen kregen en maar bleven door eten. Een gulzige hertenbok, een prach tig exemplaar, is echter zodanig over voerd, dat hij Maandag ziek was en Dinsdag aan de gevolgen is overleden. Ten einde de oorzaak van zijn verschei den vast te stellen, werd er sectie op het lyk verricht. Men vond in de inge wanden gummi ringen, onverteerde nieuwe aardappelen en allerlei andere soorten voedsel. Vier jaar is de bok slechts geworden, nadat hy in Bergen op Zoom het levenslicht had aan schouwd. De directeur van Hout en Plantsoenen kan niet iedereen een rouwcirculaire schryven en daarom verzoekt hy allen via de krant, toch eerbied te hebben voor het jonge leven in Den Hout. Er zullen andere bordjes geplaatst moeten worden, zoals by de tijgerkooi van een circus: „Verboden de dieren te voederen". De herten zijn niet wijzer, ze weten niet, dat een korstje brood hun geen schade kan doen, maar dat een menu van dertig gangen op één warme Zondagmiddag het leven kan vragen. De hertenbok is afgekeurd, niemand heeft zyn lekker vlees kunnen eten. HU is in de buurt van zynr blyde jeugd ter aarde besteld. Sjarifoeddin heeft, naar Reuter meldt, vandaag In een radiorede verklaard, dat, de Indonesische Republiek bereid is on. middellijke stopzetting van de vijande lijkheden te bevelen, tegel Uk met het terugtrekken der Indonesische troepen uit de randgebièdcn, mits de Nederlan ders onverwyid alle mogelijke stappen zouden ondernemen, die tot gevolg zou den hebben, dat in het Republikeinse gebied het vertrouwen zou worden her steld. Deze stappen zouden o. m. moeten bevatten een verklaring, dat de „phase van netcmata" afgesloten is en dat Je Nederlanders bereid zouden zijn tot vriendschappelijke samenwerking. Aan de R. K. Muloechool te Driehuis. Velsen zyn geslaagd voor het Mulo-di ploma A: Rietje Wolfs, Rietje Jonge, jans, Theo Snyders, Mieke van Ame- rongen, Anton Overzier en Henk Weber. In verband met het grote concours succes is de muziekvereniging „Harmo nie" in Bergen uitgenodigd, een con cert te geven op 17 Augustus. De heer B. Hoogendorp, wachtmeester by de rijkspolitie te Gouda, is overge plaatst naar de Rykspolitie te Noord wijkerhout. Dezer dagen is de aanbesteding ge houden voor het riolerings- en straat werk van het terrein, waarop de te bou wen 30 woningen worden geplaatst. Hoogste inschrijver in massa was de fa. v. d. Heuvel uit Rotterdam voor f 21.400.—. Laagste inschrijver in massa was A. van Halem te Leiden voor f 9.360.Hoogste inschrijver voor rio leringswerk was H. v. d. Berg te Maar- sen voor f 18.550.laagste inschryver fa. Meeuwissen te Sassenheim voor f 3.800.Voor het straatwerk was de hoogste inschryver Schoonderwoerd te Rotterdam voor f 9.000en laagste in schryver fa. Bakx Co. te Haarlem voor f 2.700. De Alg. R.K. Ambtenarenvereniging in de Bloembollenstreek organiseert Maandag a.s. 8 uur in hotel „Het Bruine Paard" te Sassenheim een propaganda- byeenbomst. Als spreker treedt deze avond op de heer A. O. F. Conijn, lid van het hoofdbestuur en redacteur van het A.R.K.A.-weekblad. Het onderwerp luidt: „Wat heb ik aan de A.R.K.A., nü?'' Genoemde byeenkomst is toegan- keiyk voor alle R.K. ambtenaren in de Bloembollenstreek en omgeving, zowel leden van AR.K.A. als niet-leden. Hoge Nederlandse kringen In Batavia wachten met spanning op orders uit Den Haag om te vernemen welke maatregelen genomen moeten worden, meldt U. P- hedenmiddag. Uit zeer betrouwbare bron wordt voorts vernomen, dat de Nederlands-Indische regering verlof heeft gevraagd in Den Haag om de vijandelijkheden te openen in de hoop op een spoedige overwinning- De Nederlanders voelen, dat de toe stand binnen de Republiek voortdurend verslechtert en dat nu het beste ogenblik is aangebroken om tot spoedige actie over te gaan, aldus United Press. Slechts weinig Hagenaars is het op gevallen, dat Prinses Juliana hedenmor gen de residentie bezocht. Een klein groepje belangstellenden verbeidde op het Lange Voorhout de komst van de Prinses, die om kwart voor elf arri veerde by Pulchri Studio, waar in het intieme Louis Quinze-zaaltje de uit reiking gescheidde van de Florence Nightingale-medaille, de hoogste Roo- de Kruis-onderscheiding, die alleen wordt uitgereikt in gevallen van buiten gewone moed en zeer opofferende toe- wyding. De decoratie, die eens in de twee jaar verleend wordt, gold: zustef M. A. A. Bloem (posthuum), die ais verpleegster in de vuurlinie van de ar tillerie by Vertraay dodelijk getroffen werd door een granaatscherf by de ter aardebestelling van een landgenote, mej- L. J. Lobse, die zich o.m. onderscheidde by de bombardementen op Vlissingen, zuster R. M. Esser, die als kraamver pleegster te Nederweert haar werk voortzette onder het vuur der artillerie, de landmyneri ten spyt, de eerw. zuster Stephanie O.P., die met uitzonderlijke trouw en volharding haar werk als be- roepsverpeegster van Nov. 1944 tot Maart 1945 verrichtte te Reuver, toen dit plaatsje onmiddellijk in de vuurlinie lag en mej. H. M. Verheul, helpster bi) het Roode Kruis, die voortreffelijke diensten verrichtte bij gewonden transporten over de Maas naar Roer mond en met gevaar voor haar eigen leven een zwaar gewonde redde uit een mijnenveld. Amsterdam. 17 Juli 1947. De ongunstige wending, die de laatst® 24 uur ln de Indische kwestie ls ingetr®' den en waardoor het oorlogsgevaar we«f dlchterbii ls gekomen, bracht vandaag eef zeer ongeanimeerde stemming teweeg voof de Indische waarden. De hoofdfondsen 1" de diverse afdelingen boeken bij opening koersverliezen van 2 tot 6%, waarna in d* vrije tapes een verdere reactie volgde vafi enkele procenten. Industriële aandelen waren, hoewel dj koersverschillen beperkt bleven, ook ni®1 geanimeerd. \Tenr ve U^ekcn, Sg v# mee aai S var t* moei. Nac aang Hatkls- Jergang Ntuee 'ectuer Pfcrong -JOriiem fcerime N S£ °ch w« peen s ^kostp a ov Gaol en Tamzil evenals enige persoon- lykheden te Batava, die verontrust zijn door de eventuele consequenties van een weigering van de Republikeinse regering om de Nederlandse voorstellen te aan vaarden, hebben besloten een telegram naar de regering in Djokjakarta te sturen, waarin wordt aangedrongen op het on middellijk uitgeven van de order tot staking van het vuren, op het terugtrek ken van de troepen achter de demarca tielijn en op het beëindigen van iedere vijandige of onvriendelyke handeling tegenover de Nederlanders. \t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2