BESLISSING VAN DEN HAAG TE BATAVIA ONTVANGEN Juli-Putsch kostte aan slachtoffers het leven Aansluiting bij de K.A.B.? vijfduizend K.V .Pen vermogensh ef f ing-ineens Zuiver houden Truman tegen belastingverlaging Geen punt van contact meer om besprekingen voort te zetten" Breekt Djokja met Nederland? mm m wm iPt NAZI-LEIDERS NAAR DE SPANDAU-GEVANGENIS Laatste acte van Neurenberg „Alléén Christus kan redding en uitkomst brengen" Fraude te Etten Brood wordt niet duurder Geen plotselinge weersverandering Tot hoofd en hart THANS DADEN NODIG Grote explosie te Bordeaux Maniu niet meer onschendbaar Djokja vraagt „goede diensten'' Het weer. Mr. F. Teulings geeft uitleg Vier distributie-ambte naren in arrest Toch minder gunstig weer verwacht SIGAREN WEER OP DE BON Tweede veto overstemd Transito over Antwerpen en Rotterdam zaterdag 19 juli 1947 69ste JAARGANG No. 23902 99 &ATAVIA 19 Juli (Reuier). Het Republikeinse kabinet Heeft in een vergadering te Djokjakarta hedenmorgen Hesloten, geen verder beroep H doen op de Nederlanders °*n vijandelijkheden af te benden. 80.000 liter petroleum verbrand Aan Engeland, Frankrijk en China DRIE JAAR NA DE AANSLAG OP HITLER CONGRES „ST. MICHAEL" HITLER'S ADJUDANT GEARRESTEERD Griekse troepen hebben succes Wèl vermindering van regering ssubsid ie Verzoek van winkeliers: BRAND IN MEELFABRIEK TE ALKMAAR (Vervolg op pagina 3) Overeenkomst voor één jaar BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severlr». O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. BATAVIA, 19 JULI (A.P.) De beslissing van het Nederlandse kabinet inzake de toekomstige Nederlandse politiek in Indië heeft Van Mook vandaag ontvangen. De inhoud werd niet bekend gemaakt, maar de „Nieuwsgier" schrijft: „Wü geloven, dat Den Haag de opvatting vam de Nederlands-Indische autoriteiten deelt, dat er geen punt van contact meer is om deze besprekingen voort te zetten." De "Nieuwsgier", een ochtendblad, dat contact onderhoudt met de Ned.-Oost Indische regering, schrijft: „De nieuwe rede van Sjarifoeddin heeft de situatie niets Sewijzigd. Alleen indien hij een bevel had voorgelegen waarbij de vijandelijkheden •hetterdaad gestaakt zouden zijn, zoals Nederland heeft gevraagd, zou de situatie kered hebben kunnen zijn." De beslissing van Den Haag werd met een vertraging van ruim 5 uur ontvangen Us gevolg van atmospherische storingen, waardoor het radiocontact met Nederland verbroken werd. Onmiddellijk na ontvangst heeft Van Mook geconfereerd met de •eden van de C. G., en met de directeur van Economische Zaken, de heer Van' Hoogstraten. De republiek moet vóór hedenmid dag het bevel „staakt het vuren" uit. geven, indien zjj nog hoopt op een verzoening met de Nederlanders, aldus werd volgens een betrouwbare bron via Britse diplomatieke kana len gisteravond aan de Indonesi sche ministers meegedeeld. De rede van Sjarifoeddin heeft de kans op een gewapend conflict wei. nig verminderd, daar de Nederlands. Indische autoriteiten te Batavia van mening zijn, dat thans daden en geen woorden nodig zijn. Na de koele ontvangst te Batavia van Sjarifoeddin's aanbod heeft een woord voerder van het republikeinse leger ge waarschuwd, dat het leger bereid was geweld tegenover geweld te stellen. Indien de Nederlanders de diploma tieke betrekkingen met de republiek zouden verbreken en hun toevlucht zou den nemen tot geweld, zo zeide deze woordvoerder volgens het Indonesische persbureau Antara, dan waren de Indo nesische „strijdkrachten" bereid de Nederlandse agressie tegemoet te tre den." Vrijdagmorgen heeft in het hart van 9e uitgestrekte olie-raffinaderij rans-koloniale Petroleum Mij te der Bor- ^®aux eer. explosie plaats gehad, die ^•or brand gevolgd werd. Arbeiders "arden brandend de lucht in geslin- ?erd. Negentien hunner liepen ernstige P^andwonden op. Vijf man zijn zo f^aar gewond, dat voor hun leven V°rdt gevreesd. Twintig anderen zijn cht gewond. 80.000 liter petroleum is verbrand. De Vihade bedraagt 1.250.000 gulden. be Roemeense Volksvertegcnwoordi- f'<ig heeft met 258 stemmen tegen 1 de l>""j»,„nabaarjlcl<j van Jttles Manlu, Voorzitter van de Nationale Boeren partij. opgeheven, evenals die van vijf andere afgevaardigden dier party. In politieke kringen gelooft men, dat 9e Nationale Boerenpartij opgeheven tal worden. De waarnemende minister president Gheoghiu-Dej verklaarde •bijdag: „Wij moeten genadeloos toe kan op allen, die zich verzameld heb- om de banier van Maniu". De in het parlement gekozen leden *ah de Nationale Boerenpartij hebben, hun protest tegen de verkiezingen, "•tntner hun zetels in de Volksvertegen woordiging ingenomen. Uit Bandoeng meldt Antara „toegeno men militaire activiteit". Setyadjit, Soesanto en Leimena zijn Vrijdagavond naar Djokja vertrokken. Gani reist niet mee. Setyadjit zeide, dat hij hoopvol bleef tot het eerste schot valt. Britse diplomatieke pogingen om de Indonesiërs tot het uitgeven van de verlangde order „Staakt het vu ren" te bewegen zijn mislukt. Sjari foeddin deelde uit Djokja telefonisch mede, dat het „physiek onmogelijk" (physicalli impossible) was, op tijd een beslissing van zijn kabinet te krijgen. Gani heeft Vrijdag gezegd, dat de republikeinse regering de Engelse, Franse en Chinese regeringen in formeel verzocht heeft haar „goede diensten" te verlenen ter voorkoming van het uitbreken van een oorlog in Indonesië. De republiek heeft elk dezer regerin gen verzocht, aldus Gani, haar invloed in Den Haag aan te wenden, opdat de onderhandelingen tussen de Nederlan ders en Indonesiërs voortgezet konden worden. Volgens een te 's-Gravenhage opgevan. gen Nirom-bericht uit Batavia hebben de consuls-generaal van Engeland, Australië, Frankrijk en China in een vertrouwelijk onderhoud met de repu blikeinse minister van Buitenlandse Za ken Tamzii deze geadviseerd de Neder landse voorstellen tot beëindiging van de vijandelijkheden aan te nemen. De consul der Ver. Staten, Walter Foote, heeft een bijeenkomst tussen re publikeinse leiders en consuls-generaal niet bijgewoond, maar informeel aan bevolen, dat de republiek het initiatief zou nemen, de weg voor nieuwe bespre kingen te openen. In Pulchri Studio te Den Haag heeft H. K. H. Prinses Juliana aan verpleegsters, die zich door buitengewone moed en offervaardigheid onder scheiden hebben, de Florence Nightingale medaille uitgereikt. De prinses overhandigt de Eerw. Zuster Stephania de onderscheiding. Toen Vrijdagmorgen een kleine zwaar bewapende colonne van het vliegveld Gato naar Spandau reed, had geen Ber- Hjner enig vermoeden, dat dit de laatste acte betekende van het historische pro ces te Neurenberg tegen de grote oor logsmisdadigers. in vrachtauto's van de R.A.F. maakten zeven tot gevangenis straf veroordeelde nazi-leiders Hess, Funk, Von Schirach, Raeder, Speer, Von Neurath en Doenitz een minder triomfantelijke tocht door Berlijn dan in de vette jaren van het nazi-regiem: de tocht naar de gevangenis waar zij straf fen van tien jaar tot levenslang zullen uitzitten. De ontvangst in de gevangenis, die is omgedoopt in „Spandau Allied Prison" en onder vierledig bestuur staat, was De Britse admiraliteit heeft een derde serie van geheime documenten uit Duit se archieven, handelende over „Fiihrer- conferenties" gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat Hitier bijna 5000 Duitsers na een mislukte samenzwering, die ten doel had met een bomaanslag in Juli 1944 een einde aan zijn leven te maken, liet doden. De geschiedenis van deze eni ge werkelijke Duitse opstand tegen de Nazi's zal waarschijnlijk nimmer volle dig verteld kunnen worden. De bloedige ^er k. L. M.-Constellation arriveerden op Schiphol zes Amerikaanse studenten die in de opstelwedstrijd ter gelegenheid van het eeuwfeest der ^fad Holland in Michigan een prijs behaalden. Miss Eunice May nam de l\ets, welke men op de voorgrond ziet, mee voor het 11-jarige meisje, Kitty veldmandat door de leerlingen van de Roosevelt Jr. High-school te New Brunswick geadopteerd is. ..Alleen Christus kan redding en b'tkomst brengen in deze geestelijk chaotische en materieel verwarde sa menleving. God zal weer het mid delpunt moeten zijn van onze sa menleving, van onze gezinnen en Hij *al het fundament weer moeten wor- den, waarop het huwelijk en dc zeden *'ch baseren. Gij, R. K. politieman en, moet hierin mede voorgaan, atrUdt mede voor recht en orde, voor et vaderland en liefde voor God en ''«ds Kerk." Met deze woorden van de bondsaal- ^°czenier pater Goossens van de R. K. ^'•tiebond „St. Michaël" is gistermiddag Sl Eindhoven het driedaags congres be- 9b dat meer dan 250 afgevaardig- j» d van de katholieke politiemannen van hf. land ln de lichtstad verenigde. Na spannend verloop van de eerste dag, alle wensen en grieven der politie- reld uitvoerig werden, besproken, volg de op de tweede congresdag allereerst de herkiezing bij acclamatie van de bondsvoorzitter de heer Kömer en de benoeming van de heer Kruyten als eer ste bondsambtenaar. Vervolgens werd een begin ge maakt met de behandeling der 43 congresvoorstellen, waarbij o.m. werd besloten een commissie van vijf leden de wenselijkheid en de mogelijkheid te doen onderzoeken van aansluiting bij de K.A.B. Eveneens werd bepaald het volgend congres in Utrecht te houden. In een toespraak noemde deken Hezemans, die namens de Bisschop van 's-Hertogen- bosch het congres bezocht, de katholieke politiemannen een bolwerk voor geloof en zeden. Na de rondvraag, waaraan de Vrijdag werd besteed, hield het hoofd bestuurslid de heer Pijls een pleidooi voor een constructieve gezinspolitiek. zuivering, welke op de bomaanslag volg de en de leugens van Goebbels hebben veel bewijsmateriaal vernietigd. De kiem voor deze revolutie ontstond in 1938 toen generaal Ludwig Beek, chef van de staf van het Duitse opperbevel, ontslag nam uit protest tegen de be- raamde invasie van Tsjechoslowakije en een samenzwering op touw zette om het Nazi-regiem omver te werpen. De revolutie werd later hoofdzakelijk door leidende Duitse kringen voorbereid, daar 't niet voor iedereen mogelijk was hier aan actief deel te nemen, gezien de ac tiviteit van de Gestapo. Het groeiend besef, dat Duitsland voor een onver mijdelijke nederlaag stond, verdeelde het land in twee kampen. De ene groep bestond uit hen, die verdere nodeloze verwoesting wilden voorkomen en de andere uit hen, die nog in hun „Führer" geloofden. Vele officieren schaarden zich aan de zijde van Beek. Graaf von Stauffenberg bevond zich onder de groep, die zich later bij hem voegde. Het uit-de-weg-ruimen van Hitier was een eerste vereiste voor het suc ces van de samenzwering, omdat alle officieren persoonlijk de eed van trouw op hem hadden afgelegd. Daar- om besloot men, dat Von Stauffen berg Hitier tijdens de „Führer-con- ferentie" te Rastenberg op 20 Juli 1944 moest doden, zodra dit was ge schied, zou generaal Witzleben het bevel over de Wehrrnacht overne men, terwijl generaal Fromm als opperbevelhebber van troepen in Duitsland zelf Berlijn moest inne men. Zodra de rust hersteld was, zou Beek een regering samen moeten stellen, die vredesonderhandelingen zou beginnen. Zoals men weet mislukte het plan. Stauffenberg vergewiste zich niet van Hitler's dood, de verbindingen waren niet veilig gesteld en Fromm, die later door de Nazi's werd doodgeschoten, verried het complot, ondanks deze mislukkingen werden andere delen van het plan uitge voerd. Troepen van het reserve-leger be gonnen hun opmarsch naar Berlijn zon der Fromm en Generaal Witzleben vaardigde, voordat hi) gepakt werd, ver schillende orders en proclamaties uit. Duitse denazificatie-autoriteiten meld den Vrijdag, dat Fritz Wiedemann, de vroegere Duitse consul-generaal in San Francisco en eertijds Hitler's adjudant, door ambtenaren van het denazificatie- gerechtshof in zijn villa in Fuchsgrub, Zuid-Beieren, is gearresteerd. Op verzoek van een aantal leden had de K.V.P. mr. F Teulings, voorzitter van de financiële commissie van de katholieke fractie van de Tweede Kamer, aangezocht op een speciale kringvergadering, Vrijdag avond te Amsterdam gehouden, de hou ding van de K.V.P. nader toe te lichten ten aanzien van het niet zo eenvoudige onderwerp van de Vermogensheffing- ineens. Hoe meer het algemeen belang in ge vaar verkeert, hoe meer ook door de Over heid aan offers aan het privaatbezit kan worden gevraagd. Dit standpunt is door de Katholieke Kamerfractie welbewust en duidelijk naar voren gebracht. Wanneer sociaal-zedelijke normen alléén richtlijnen geven, brengt dit de plicht mee, de be- zwaien ernstig te onderzoeken, teneinde een nuttig effect te bereiken, niet om terug te krabbelen of er onder uit te ko men, maar omdat de practisehe conse quenties ernstig onder ogen moesten wor den gezien. Hierbij moesten wij ons dis- tanciSren van zekere gezichtspunten van de P.vd.A., voor zover het vermogens- verdelingspolitiek betrof. Gezien de grote oppositie, die het Wetsontwerp uitlokte, moest de K.V.P. zich verder afvragen of men nu eigenlijk wel op de juiste weg was. Het grote algemene bezwaar waren de ernstige wrijvingen en moeilijkheden, die men kon voorzien in verband met de li quidatie van vermogensbestanddelen, vooral in het bedrijfsleven, ook door de n:et te overziene gevolgen van de geleide lijke waardevermindering der eenzijdig te liquideren bestanddelen. De VAB en de VHI moeten tezamen een bedrag van Om streeks 514 milliard opbrengen. een zo groot offer, dat het 1" mindere omstan digheden kwalijk te verantwoorden zou zij a geweest. I>it heeft minister Lieftinck zelf toegegeven. Van een nationaal vermagen van 18 a 20 milliard wordt meer dan 25 pCt weggenomen. Vooral voor gemid delde en kleine bedrijven is dit zeer zwaar, omdat de liquiditeit in vele gevallen wordt opgesoupeerd, waardoor de structuur van he+ Nederlandse bedrijfsleven in het ge- c'rang kwam. De financiële commissie en de Kamer, fractie van de K.V.P. waren echter van oordeel, dat niettegenstaande grote be zwaren moest worden vastgehouden aan de Heffing Ineens in verband met de noodtoestand van b©t land en sociaal - ethische motieven. De economische bezwaren in het be drijfsleven moesten evenwel leiden tot een matiging van het tarief met een vijf de (oorspronkelijk was bedoeld met een vierde) gedeelte, teneinde de gevaren niet op de spits te drijven. Dit amendement is bestreden op er gerlijke wijze, omdat het zogenaamd con servatief en kapitalistisch zou zijn ge weest. Men kan evenwel nauwelijks ont kennen, dat het bedrijfsleven mofeil'ijkhe. den zal ondervinden, die beperkt moeten worden. De Katholieke fractie heeft het amendement ingediend nadat zij zich er van had verzekerd dat het verantwoord was. Zelfs dr. Holtrop heeft in zijn jaar verslag van de Nederlandse Bank over 1946, ondanks zijn nauwe samenwerking met'minister Lieftinck, op matiging van het tarief aangedrongen. Daardoor komt dit verantwoorde karakter nog meer naar voren. Komt hierdoor de afwikkeling van de geldzuivering in het gedrang door de schuld en de verantwoordelijkheid van de K.V.P.? Had de regering het niet gewild, dan had zü het amendement onaan vaardbaar moeten verklaren. Zij heeft dit niet gedaan. Wat nu de monetaire kant betreft, in geen land ter wereld wordt zulk een hoge heffimg toegepast. In België bedroeg zij 5 pet., in Frankrijk 10 pet. Doch bij ons beschikt men over een zo groot be drag aan geblokkeerd geld (zes milliard) dat deze heffing in principe mogelijk werd gemaakt. Maar er is een lek ont staan, omdat de heffingen ook met staatsfondsen kunnen worden voldaan, o.a. krachtens een bepaling bij de jong ste conversielening. Daarom is de heffing nu geen sluitstuk meer, want het brengen van het geblok keerde geld in de goede hokken (ver mogenschangement) behoeft thans een oplossing wat betreft het overschot van dit geld. geen andere dan die welke steeds aan nieuwe gasten in Duitse gevangenissen bereid wordt. De voormalige nazi-gro ten kregen een gevangenisnummer, waarmee zij voortaan uitsluitend zullen worden aangesproken en zij moesten persoonlijke bezittingen, met uitzonde ring van familiefoto's inleveren. Na de gebruikelijke formaliteiten en het me disch onderzoek gingen de gevangenen in lichtgrijze gevangeniskleding en met slappe ronde hoed van dezelfde kleur onder de arm naar de cellen, waar zij hun verdere dagen in eenzaamheid zul len doorbrengen. De gevangenen zullen hun arbeid en de wandelingen gezamenlijk verrichten en ook mogen zij samen religieuze dien sten bijwonen. Zij zullen dagelijks negen uur moeten werken. Het werk zal afhangen van hun physieke toestand. Zij die daartoe in staat zijn moeten puin ruimen en de ge vangenistuin bewerken. Eenmaal in de twee maanden mogen zij bezoek ont vangen. Iedere maand mogen zij een brief schrijven. De nazi's zullen dezelfde voeding krijgen als de andere gevange nen en deze in de cel moeten nuttigen. Niet-Duitse geestelijken zullen voor de geestelijke verzorging worden aangewe zen. Uit de berichten uit Griekenland blijkt, dat de regeringstroepen belangrijke suc cessen hebben behaald en de guqrilla's naar Albaans gebied terugtrekken. De op rukkende Grieken hebben grote aantallen gesneuvelde soldaten aangetroffen, In het gebied van Zagoria bevindt zich nog een aanzienlijke guerilla-macht, welke pogingen doet naar hei Pindusgebergte te ontkomen. Ten Noord-Oosten van Konltza hebben de regeringstroepen belangrijke bergpassen bezet. Alle Yougo-Slavlsche dagbladen hebben gisteren groot opgemaakt het officiële ae- menti van de Yougo-SIavische en Albaanse regeringen gepubliceerd over het bestaan van een Internationale brigade op hun grondgebied. Dit geschiedde op 'n moment, waarop de Grieken beweren, dat een In ternationale Brigade zich door de inval op Grieks grondgebied ophoudt! Op het distributiekantoor te Etten is èen ernstige fraude geconstateerd. Amb. tenaren van de C.C.D. ontdekten bij visitatie van een reiziger dat hij zeven rookkaarten bij zich had. De man viel door de mand en deelde mede, dat hij deze kaarten had van zijn zwager, de distributie-ambtenaar A. Deze zou als chef der afd. „uitreiking" de aan zijn gezin en aan dat van H. uit Oudenbosch uitgereikte versnaperings- en gecombi neerde kaarten omgewisseld hebben voor tabakskaarten. Deze kaarten werden door zijn zwager in Rotterdam verkocht voor 25.. Het zaakje bleek zó voordelig, dat nog andere burgers en zes andere distributieambtenaren zich bij het com plot aansloten. In totaal werden 75 kaarten omgewisseld. Bij het onderzoek op het distributiekantoor te Etten bleek bovendien, dat A. en enige van zijn on dergeschikten vleesbonnen van zelfver - zorgers „vrijmaakten". In verband met deze fraude zijn vier ambtenaren gearresteerd, terwijl drie anderen zijn geschorst. Naar aanleiding van het resultaat van het nieuwe overleg met de Ne derlandse Bakkerijstichting, is de beslissing van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening over een wijziging van de broodprijs opgeschort Inmiddels zal met ingang van 20 Juli 1947 de subsidie, welke afgezien nog van het bedrag van ongeveer 60 mil- lioen gulden, dat bij de huidige wereld marktprijzen voor granen moet worden bijgepast op de geïmporteerde en te im porteren granen uit het Landbouw - Crisisfonds wordt verleend op meel en bloem, bestemd voor de broodbereiding, van f 8.50 tot f 6.80 per 100 kg. worden verminderd. De subsidie, welke thans nog 5 cent per 800 gram bedraagt, daalt dan tot 4 cent hetgeen een ver mindering van de uitgaven voor dit doel van rond 68 millioen gulden met 13 mil- lioen gulden betekent.. Verwachting tot Zaterdagavond: Tijdelijk wat toenemende bewolking met slechts enkele verspreide buien, iets lagere temperatuur. In het Noor. den van het land matige wind tussen Noord en Oost; in het Zuiden weinig wind, ochtendnevel of mist op som. mige plaatsen in het Zuid-Westen van het land. Zondag: Zon 4.4220.49, maan 7.2022.41. Maandag.- Zon 4.' 20.48, maan 8.4922.59. Het prachtige zomerweer van de laat ste dagen moet worden toegeschreven aan de invloed van een machtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich over ge heel Scandinavië uitstrekt. Ten Zuiden van dit drukmaximum wordt de droge continentale lucht aangevoerd, waarin ons land zich bevindt. Op de Oceaan zijn enige zwakke storingen, die morgen echter nog niet verder kunnen komen dan Engeland. Ook over Amerika is de drukver- deling slap, zodat we kunnen zeg gen, dat in het gehele gebied dat voor de komende weersontwikkeling van ons land van belang is, nog geen aanwijzingen voor een onmiddeliyke belangrijke weersomslag te vinden zijn. inmiddels is het toch wel zó, dat de situatie langzamerhand min der gunstig wordt voor zomerweer, zoals we dat de laatste dagen heb ben gekend. De Scandinavische hoge druk wordt geleidelijk minder en trekt zich in Noor delijke richting terug. Daardoor wordt de baan voor de zwakke Oceaanstorin gen meer open en op de duur zullen ze ons land zeker gaan bereiken. Voor de genen, die belang stellen in de verwach ting op lange termijn, moge nog worden opgemerkt, dat tot dusverre de tem peratuur in Juli gemiddeld ongeveer normaal is geweest. Dezer dagen is in Den Haag een bij eenkomst van verschillende afdelingen van de Nederl. Kath. Bond van Sigaren winkeliers gehouden. Op deze centrale bestuursvergadering poogde men een beeld te vormen van de situatie na het vrijgeven van de sigaren. Uit ingekomen rapporten van overheidsinstanties bleek, dat van smokkelhandel van sigaren naar België en Duitsland geen sprake is. De klein- en middenindustrie maakt, zo meende de vergadering, grof misbruik van de vrijheid als gevolg van het vrij geven. Met name heeft de levering aan particulieren en instellingen, zomede aan hotels etc. ontstellende vormen aange nomen. Zulks was niet de bedoeling, toen van overheidswege besloten werd de sigaren vrij te geven, te minder, daar de huidige productie slechts 36 procent bedraagt van die van het basisjaar 1939. Dat deze ongebreidelde leveringsprak tijken bestaan, bleek uit circulaires, af komstig van de klein- en middenin dustrie, welke in het bezit zijn van de bond. De Ned. Kath. Bond van Sigaren winkeliers heeft nu besloten stappen te doen, welke kunnen leiden tot het wederom op de bon brengen van sigaren, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen, dat iedereen via de normale handel zijn rechtmatig deel krijgt. Vermoedelijk door het overspringen van een electrisohe vonk uit een eleva tor op het explosieve meelstof is gister middag 5 uur brand uitgebroken op de bovenste verdieping van „Timmermans" meelfabriek aan de Schermerweg te Alkmaar. De Alkmaarse brandweer, die bijna onmiddellijk ingreep, slaagde erin het vuur binnen een uur meester te worden, maar kon niet verhinderen, dat de bovenste etage volkomen uitbrandde, terwijl de lager gelegen verdiepingen aatnzienlijke waterschade opliepen. De schade valt zelfs niet bij benadering te schatten, maar loopt in de duizenden guldens. (Van een bijzondere medewerker) Het nieuwe boek van Jan Nieuwen- huis over dr. Ariëns bevat vele fijne trekjes, die als de ogen schijnlijk los neergeworpen penseel streken op het als kunstwerk onder kende schilderij er een aparte bekoor lijkheid aan verlenen. Niet dat we daar mee Nieuwenhuis' werk critiekloo» zou den willen aanvaarden het boek geeft redenen tot een noodzakelijk te schrij ven critiek maar die trekjes zijn zo fijn, zo leerzaam, Zo volop actueel, dat we een ogenblik op één speciaal de schijnwerper willen richten. Nieuwenhuis vertelt, dat kapelaan Ariëns op een dag bij een gezin werd geroepen, waar de man in een aronken bui alles in huis kort. en klein had ge slagen. De schrijver laat Ariëns dan mijmeren: „Als lid van de Katholieke Arbeiders vereniging kon deze man niet gehand haafd blijven. Daar was in zekere zin elite-vorming het doel en zulke onbe rekenbare zwakke broeders schaadden de algemene geest, deden afbreuk aan het zelfrespect en brachten de jonge ver eniging in opspraak. Hoezeer het hem smartte, de kapelaan moest zulke on waardige bijlopers laten gaan." We maakten voor onszelf bij deze schets de kanttekening: ,.1'Histoire se répète, de geschiedenis herhaalt zich". Wat hier gold voor een jonge vereni ging, die zich nog naam en invloed moest veroveren, geldt zonder twijfel in nog sterkere mate voor een nationale beweging, op welke wij dezer dagen nog het „Noblesse oblige, adel verplicht", hoorden toepassen. De voorzitter van de Haarlemse Dio cesane Bond van de K.A.B. sprak on langs over „de welhaast onrustbarende groei der K.A.B." Inderdaad, de jonge vereniging van Ariëns met een 40-tal leden, voor de oorlog reeds uitgegroeid tot een massabeweging met rond 180.000 leden, gaat thans een gooi doen naar de 300.000. Had Ariëns dit nog mee gemaakt, hij zou er misschien harder van zijn geschrokken dan van zijn Haaksbergs avontuur of van de staking bij Morsman en Ter Kuyle. Hoe angst vallig immers waakte hij over zijn „kern", hoe nauwkeurig zag hij toe, dat zijn arbeidersvereniging een zuivere band bleef tussen katholieke arbeiders, die het stuk voor stuk oprecht meenden met hun pogen „geestelijk een kop groter te worden". De K.A.B. gaat er met reden trots op, blijkens statuten, verschijningsvorm en werkzaamheid, nog geheel te beant woorden aan de doelomschrijving, welke Schaepman aan de „jonge vereniging" van Ariëns meegaf: „de godsdienstige en maatschappelijke belangen van de katholieke arbeiders te bevorderen'". (Nieuwenhuis pg. 86). Hiermede bewijst ze haar rechtstreekse afstamming van Ariëns' initiatief. Maar hiermede ook heeft ze de verplichtingen op zich ge nomen, die voor een zo belangrijke be weging, waarin ,.in zekere zin elite vorming het doel" is, nu eenmaal on weersprekelijk moeten gelden. Dit over wegende, kunnen we uit de mond van een arbeidersleider de uitlating begrij pen, welke gewaagt van een „welhaast onrustbarende groei". Hier spreekt ver antwoordelijkheidsgevoel. Voor welhaast 300.000 mannen, en hun vrouwen en kinderen, is de K.A.B. verantwoordelijk. Deze massa moet ,,in zekere zin een elite gaan vormen" in het Nederlandse volksleven. Een massa, die begrijpt, dat betere verhoudingen tussen mensen on derling. tussen groepen van mensen met onderscheiden, vaak zelfs tegen gestelde, economische belangen, slechts groeien kunnen, wanneer deze mensen over karaktergrootheid, verstandelijk in zicht en offerbereidheid beschikken. Nu is aan de massabeweging altijd het gevaar verbonden van het binnenkomen van onzuivere elementen. In propagan distische ijver zal de huisbezoeker, de Credo-Pugnoman, soms iemand inschrij ven. die door gemis aan godsdienstige levenspraktijk of om andere eveneens laakbare redenen een gevaar voor de goede geest in de Beweging kan op leveren. Voor de oorlog was het een goede ge woonte een zekere ballotage toe te pas sen. Speciaal uit het Haarlemse diocees herinneren we ons afdelingen, welke achter in de zaal van de Volksbond een lijst ophingen van mensen, die zich voor het lidmaatschap hadden aangemeld en waarop de leden eventuele bemerkin gen bij het bestuur of bij de geestelijke adviseur konden indienen. Daartegen over herinneren we ons eveneens af delingen, waar van bondsbestuurszijde eenvoudig werd ingegrepen, omdat het hele bestuur zodanig „rood was aan gelopen", dat het in de practijk min of meer een socialistisch-communistisch propaganda-instituut wa« geworden. Om zulke gevaren te voorkomen, is niet alleen een ziften door leden nuttig, maar het toezicht van de gees telijk adviseur is o. i. zelfs onmisbaar. Gisteren is de „Sibajak" met 500 re- patriërenden uit Indië te Botterdam aangekomen. Nadat president Truman voor de tweede keer dit jaar gijn veto had uit gesproken over een op initiatief van de Republikeinen ingediend en door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd voorstel tot belastingverlaging, heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden na de afkondiging van het veto van de president dit tweede veto overstemd. Het betreffende voorstel houdt in een ver laging van het totaal bedrag aan in-- komstenbelasting met 4 milliard dollar. In zijn veto wees de president er op, dat de V. S. als gevolg van de oorlog nog tegenover enorme verplichtingen Ga in uw genoegens nooit tot het uiterste. Als men de heerlijkste vruchten te veel uitperst, krijgt het sap de smaak van het bittere van de schil. J staan. De nationale verdediging vereist nog aanzienlijke bedragen en een even tueel begrotingssurplus moet in de eerste plaats worden bestemd voor verlaging van de openbare schuld. Het betreffende wetsvoorstel betekent volgens de presi dent niet alleen een ongezonde fiscale politiek, doch het zou tevens de inflatie- druk doen toenemen. Belastingverlaging is niet gerechtvaardigd zolang een prijs stabiliteit op een gezond niveau nog niet is verkregen, aldus president Truman. De onderhandelingen te Den Haag tussen de Nederlandse en Belgi sche delegaties enerzijds en de En gelsen en Amerikanen anderzüds betreffende het transito over Ant werpen en Rotterdam, hebben Vrij dagochtend geleid tot een overeen komst, die op het eerste gezicht voor beide havens betrekkelük gunstig lijkt. Het accoord, dat voor één jaar geldig is, zal half September van kracht werden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1