EXTRA-EDITIE Thans is dit middel gerechtvaardigd Gebouwen en nutsbedrijven te Batavia zonder tegenstand bezet door troepen MAATREGELEN TEGEN VERSCHROEIDE AARDE DE REDE VAN Dr. L. J. M. BEEL Nederland hield zich aan het bestand Dringend beroep van N.V.V. om niet te staken Zal E.V.C. zich Partij van de Arbeid erkent noodzaak militaire actie Verklaringen van dr. Van Mook Gam en Tamzil onder bewaking Linggadjati blijft de ondanks critiek in eigen kring Indonesië en de V.N. De week vóór de actie Er komt een punt, waarop lank moedigheid ophoudt een deugd te zijn verzetten? Dagorder van generaal Spoor Verklaring van de Britse regering Ministers aanwezig bij bespreking bureaux van redactie en administratie: «F* Manifest van de K.V.P. Nota's aan de mogend heden maandag 21 juli 1947 Prijs: 10 cent 69ste JAARGANG No. 23903 De Nederlandse regering heeft de Landvoogd gemach tigd om, met het oog op de toestand in Indonesië, met de hem ter beschikking staande strijdmacht tot politioneel optreden over te gaan, verklaarde de minister-president, dr. L. J. M. Beel, Zondagavond om acht uur in een radio-rede tot het Nederlandse volk. Reuter meldt uit Batavia, dat de inleidende operaties Zon dagavond om 23 uur Java-tijd door de Nederlandse strijd krachten zijn ingezet. De openbare nutsbedrijven werden bezet. Nader meldt Reuter: De Nederlandse strijdkrachten zijn om 24 uur van alle bezette zones op Java begonnen met plaatselijke militaire acties. Dr. H. J. van Mook bevestigde, dat de acties te midder nacht begonnen zijn. Zij zullen worden gelocaliseerd, tenzij omstandigheden tot een andere koers dwingen. De voorbereidingen voor de overname van de republi keinse gebouwen te Batavia begon reeds vroeg op den dag met aanzienlijke militaire activiteit op straat en in de hoofd kwartieren van leger en politie. Politietroepen en Neder landse soldaten arriveerden in motorlorries aan de stations, de postkantoren, de republikeinse regeringsgebouwen en openbare nutsbedrijven en namen deze over, zonder dat tegenstand geboden werd. Militaire maatregelen Australische haven arbeiders gaan weer staken Telegram van E.V.G. SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart Directeur: J. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAAC1EMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. 31 Nederlands luchtafweergeschut Is op het burgervliegveld van Kemajoran bij Batavia in stelling gebracht als veilig heidsmaatregel tegen de mogelijkheid van een poging der Indonesische lucht macht om een „Pearl-Harbour"-aanval te doen, aldus werd van Nederlandse zijde aan A.P. verklaard. Naar verluidt, beschikken de Indone siërs op Java over minstens 20 vlieg tuigen, waaronder acht „Zero's" van de Japanners, alsmede enige bommenwer pers. Het is niet bekend welk aantal van deze toestellen nog gevechtswaardig is. Dr. Van Mook verklaarde, naar A.P. beidt dat speciale Nederlandse een heden op die slcutelpunten een actie *ïjn begonnen, waar men vreest dat de Indonesiërs hun bedreiging om de tac tiek der verschroeide aarde toe te pas een, zullen uitvoeren. Op een persconferentie verklaarde dr. ^an Mook: Er zullen geen maatregelen genomen borden tegen republikeinse functionaris sen en de republikeinse pers indien zij Ich rustig gedragen. Mogelijk zullen zij voor enige tijd worden beschermd doch biet worden gearresteerd. Een uitaonde- Nf-g zal slechts worden gemaakt voor hen, 'daarvan bekend is, dat ZÜ iets van 21113 zÜn, doch het betreft hier, zoals dr. Van ^oók zeide, slechts enige honderden, die •hogelijk over enige dagen weer zullen **>rden vrijgelaten. Voor de leiding van de civiele zaken op ^ost-Java is aangewezen de resident van ®oerabaja mr. Hunger en voor West-Java he heer Abdóelkadir. Op de vraag wat de Nederlandse rege- ftn.g aou doen, indien een derde mogend, heid de kwestie voor de veiligheidsraad tou brengen, antwoordde dr. Van Mook hiervan r.iet het minste idee te hebben. Telefoonverbindingen verbroken Toen de actie te Batavia begon waren bile telefoonverbindingen verbroken. Door ben verkeerde uitleg van een militaire order heeft ook het centraal telegraaf kantoor bevel gekregen de werkzaamhe den te staken, doch niet totdat de oor- ibspondenten hun eerste verslagen over de ontwikkeling hadden geseind. De republikeinse autoriteiten hadden hun personeel geïnstrueerd geen tegen stand te bieden. Zy hebben aan iedere employé twee maanden salaris uitbe taald en zoveel mogelijk levensmiddelen uitgereikt als beschikbaar waren en hen tevens bevolen van Maandag ochtend af de non-coöperatie-cam pagne te beginnen. Radio-Djakarta bezet Het gebouw van de Indonesische radio-omroep Djakarta op het Konings tem in het centrum van de stad was het eerst kan de beurt bij de politionele actie. Uit andere delen van de stad kwamen intussen berichten binnen dat overal Nederlandse soldaten onverwacht *e doorschijn kwamen om bezit te nemen van de republikeinse gebouwen. Voor ^over was na te gaan werden er geen ®ehoten gelost en werd er geen bloed vergoten, meldt A.P. Waarnemers zijn van mening dat het minste twee dagen in beslag zal hemen om mijnen en obstakels op te duimen voordat de Nederlanders in de dichting van het binnenland kunnen betrekken, meldt Beuter uit Batavia. Door de Nederlandse autoriteiten is militaire veüigheidsoensuur inge steld, die echter niet van Politieke aard 251 zijn, meldt Beuter. De mate, waarin de republikeinen djoerstand zullen bieden blijft, volgens ^uter, een vraag. Met tenmintse twee ?ivisies in Oost-Java, welke hun basis hebben in Malang, een divisie in Mid- hen.java en twee in West-Java zullen republikeinen, naar men verwacht, r^erp tegenstand bieden aan de Neder- ^-dse openingsaanvallen om zich ver- J^gens terug te trekken in het beboste /Tgland, waar zij een zéér lastige 'heriiia zouden kunnen voeren. De ministers Gani en Tamzil zijn on der Nederlandse militaire bewaking ge steld. Kort na hun wegvoering zijn zij wederom teruggebracht naar hun ambts woning, waar zij onder Nederlandse mi litaire bewaking kunnen verblijven. An dere republikeinen, onder wie burge meester Soewirjo, zijn tijdelijk onderge bracht in het republikeinse ministerie van Buitenlandse Zaken. Te middernacht is dr. Gani door de straten van Batavia, die door Ambonne- zen waren afgezet, naar het door de Nederlanders bezette republikeinse mi nisterie van Buitenlandse Zaken geleid, waar de onder verdenking staande re publikeinen bijeen zijn gebracht. Er werd geen weerstand geboden. Dr. Gani had zich blijkbaar in alle haast ge kleed. Hij droeg burgerkleding over zijn pyama. Om 23 uur arriveerde zes Nederlandse soldaten voor het gebouw van het nieuwsbureau „Antara". Twee Neder landse soldaten bleven voor het gebouw de wacht houden. De deur was als ge woonlijk op deze tijd gesloten, terwijl binnen geen licht brandde en geen enkel persoon te zien was. De secretaris van de Commissie-Gene raal, mr. P. Sanders, vertrekt Woensdag naar Nederland voor het uitbrengen van rapport. A.P. meldt uit Sydney: De vice-secve- taris van de federatie van Australische halenarbeiders, E. Roach, heeft ver klaard: „Wanneer de Nederlanders vol harden in hun houding ten opzichte van Indonesië, zal de federatie haar recente beslissing, schepen te laden voor Indië, herzien." ,,De federatie zal geen schepen laden, waardoor de Nederlandse oorlogsplan nen tegen de Indonesiërs geholpen zullen worden." Gisteravond is een manifest uitgege ven door de Katholieke Volkspartij. Hei is getekend door het praesidium dei K. V. P. en door de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der K. V. P. Hel is gericht aan de volkeren van Neder land en Indonesië. Het luidt; „Op het ogenblik, dat ons meer dan ooit moet samenbinden, willen wy een kort en duideiyk woord tot u richten. Gij kent de politiek der Katholieke Volksparty. Wij willen de verwezenlij king van de Koninklijke gedachte van 7 December 1942, met haar drie grote beginselen van: vrijheid, gelijkheid en eenheid. Daarom heeft de Tweede Ka merfractie der Partij in December 1.1 meegewerkt aan Linggadjati waar mee zowel hier te lande het hoogste or gaan der party, de partijraad, als in Indonesië de I. K. V. P. en de Pomaket hun volledige instemming hebben be tuigd. Wij hebben, ook uit katholieke kring in de loop der maanden tegenwerking afbrekende critiek en verdachtmaking tegen deze politiek ondervonden. On danks dat hebben wü ons standpunt on verkort gehandhaafd, omdat wij daarin de enige mogelijkheid zagen en zien tot de vervulling van onze roeping. Deze roeping is: de erkenning van de volkeren over zee als aan ons gelijk waardige volkeren en, op de grondslag dezer erkenning, het smeden van een duurzame politieke band tussen deze ge bieden uit drie werelddelen. Deze poli tiek was en blijft nodig: tot de nood zakelijke verheffing van het welzyn van al onze volkeren, en als onze noodzake- lyke verheffing tot de wereldvrede. Dc redding van dit grootse werk noopt thans de regering, om politionele maatregelen te nemen met alle haai ten dienste staande middelen. Na alles wat de regering voor de naleving der over en weer aanvaarde overeenkomst tot het alleruiterste vreedzaam heeft be proefd, is thans dit middel gerechtvaar digd, het gebruik ervan plicht. Om een blijvende onvrijheid van Indonesi sche volkeren binnen de republiek tc voorkomen, om een onduldbare ongelijk heid ten laste van millioenen Indone siërs buiten de republiek te verhinderen om het grote gevaar van verwijdering kiem van stügende tweespalt en da lende welvaart tussen blank en bruin tc ontgaan. Met de regeringen van Oost-Innonc sië en West-Borneo blijven wij ook than- ons achter de regering scharen, en wij doen dat met onveranderde doelstelling Ook nu willen wij niets weten van acties, die optornen tegen de hier en in Indonesië aanvaarde grondslag. Ook nu willen wij, op de grondslag van Ling gadjati en alleen op de grondslag van Linggadjati, verder werken aan onze po litiek van gelijkwaardigheid en duurzaam samengaan. wy roepen u daarom op: bidt en werkt tot verlichting van de regering tot ondersteuning van onze jongens opdat de vreedzame ontwikkeling van het gezamenlijke opbouw-werk haar loop kan hernemen, spoedig en met gezuiverde kracht." ff Naar Reuter uit betrouwbare republi keinse bron te Batavia verneemt, heeft de republiek Voor-Indië verzocht voor bereidingen te treffen om de kwestie aan de veiligheidsraad der V.N. voor te leg gen op grond van het feit dat de toe stand in Indonesië een bedreiging vormt voor de vrede in Azië. Te Djokjakarta verluidt, dat de re publikeinse regering een boodschap heeft ontvangen van de vice-voorzitter der Voor-Indische interim-regering, Pandit Jawaharlal Nehroe, waarin deze geheel op eigen verantwoordelijkheid het streven van de republiek om haar de facto status te handhaven, steunt. Republikeinse bronnen geloofden in de mogelykheid, dat Voor-Indië de scherpste maatregelen tegen Nederland LEGER EN POLITIE IN INDIE INGEZET zou nemen, indien in Indonesië oorlog zou uitbreken voordat de kwestie voor de veiligheidsraad der V.N. zou zyn ge komen. Nederlandse regeringskringen gaven te keiwien, dat zij zich sterk zouden ver zetten tegen een behandeling van de In donesische kwestie in de veiligheidsraad, meldt Reuter. Bedoelde kringen ver klaarden tevens, dat voorlopige regelin gen getroffen zijn betreffende vliegvel den, buiten Voor-Indië, welke door de K.L.M. op de route AmsterdamBatavia zullen moeten worden gebruikt. Zij achtten echter de mogelykheid dat de Voor-Indische regering de oorlog zou verklaren uiterst gering. Uit welingelichte bron verneemt A.P. te Den Haag, dat de Nederlandse rege ring heden aan de Amerikaanse am bassadeur een nota zou overhandigen, waarin de positie van Nederland ten op zichte van de Ver. Staten in verband met het conflict in Indonesië zal worden uiteengezet. Wellicht zullen soortgelyke verklarin gen aan de regeringen van andere mogendheden worden afgelegd. De Nederlandse militaire woordvoer der te Batavia heeft Zaterdag het va gende weekoverzicht over de militaire toestand gegeven: In de week van 11 tot en met Juli vielen aan Nederlandse zijde twee doden en werden negen personen gewond. De beschietingen in de sectoren van Medan en Socrabaja duurden voort. Nabij Soe- rabaja werden Nederlandse posten en patrouilles tot twintigmaal toe bescho ten. Te Batavia, Buitenzorg en Tjiandjoer hadden gevechtshandelingen plaats. In het gebied van Bandoeng werden de vernielingen van bruggen en wegen op republikeins gebied voortgezet. De bouw van stellingen in het gebied van Sema- rang werd van alle zijden voortgezet, hoewel de algemene toestand rustig is, Op het ieland Riouw heeft opruiing en aansporing tot sabotage van de zijde van extremisten uit Sumatra piaats ge vonden. De radio-rede van de minister-president dr. L. J. M. Beel luidt als volgt; De gebeurtenissen in Indonesië nemen een zo ernstige loop, dat ik meen u geen ogenblik langer dan strikt noodzakelijk is, in het onzekere te mogen laten. In dit onzekere immers hebben wy nu lang genoeg verkeerd. U, zowel als ik. En met mij al degenen in het kabinet zowel als daarbuiten, die in dè laatste maanden dag aan dag, om niet te zeggen dag en nacht, al hun krachten hebben tot een vredelievende oplossing der gerezen moeilükheden te ingespannen geraken. Ik zal U een opsomming besparen van dc pogingen daartoe aangewend, enkele feiten moge ik in uw herinnering terugroepen. ^,-v doch Op 27 Mei 1.1. voleindigde de Com missie-Generaal het moeizaam om de ronde tafel onderhandelen met de re publiek over de uitvoering van enkele onderdelen der Linggadjati-overeen- komst, zulks omdat zij de overtuiging had opgedaan, dat verdere besprekin gen tot geen aannemelijk resultaat zouden leiden. De wederparty immers gaf blijk te steunen op beginselen, die in lynrechte strijd waren met de over eenkomst van Linggadjati, door die zelfde wederparty geparafeerd en ge tekend en bovendien ging zy blijkbaar er van uit, dat de toestand eindeloze onderhandelingen zou gedogen. De Commissie-Generaal heeft in haar nota van die 27ste Mei een laatste poging ingezet om de republiek tot an dere gedachten te brengen. Zij meen de, dat dit niet beter kon geschieden dan door alle kaarten open op tafel te leggen. De Commissie-Generaal ont vouwde aan de republiek een nauw keurig uitgewerkt program voor de uit voering der overeenkomst van Ling gadjati over de hele lijn. Eerlijke wil Zij deed dit in de hoop, dat de repu bliek hierdoor zou worden overtuigd van de eeiiyke wil der Nederlandse re gering, niet slechts naar de letter, maar ook naar de geest de overeen komst van Linggadjati uit te voeren en dat de republiek in die overtuiging aanleiding zou vinden om ook harer zijds de beginselen dezer overeenkomst tot richtsnoer te nemen, zodat deze weer als gemeenschappelijk uitgangs punt by de verdere uitwerking kon dienen. Uit de sindsdien van de zyde der re publiek geproduceerde documenten en afgelegde verklaringen, zomede uit de daden harer gezagsdragers, treedt naar voren, hoezieer de republiek vast houdt aan grondgedachten, die in stryc. zyn met uitdrukkelijke bepalingen der door haar vrijwillig aangegane overeen komst. Hoofdbestuur richt zich tot de arbeiders Nadat het hoofdbestuur van het N.V.V. gistermorgen twee telegrammen verzon den had aan de republikeinse en de Ne derlandse regering met een dringend be roep alsnog alles ln het werk te stellen een gewapend conflict te voorkomen, is het gisteravond naar aanleiding van de rede van minister-president Beel opnieuw in vergadering bijeen gekomen. De secretaris van het hoofdbestuur, de he»r C. van der Lende, deelde tijdens de besprekingen het A. N. P. mede, dat het bestuur besloten heeft Maandagmid dag de hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties bijeen te roepen. In verband hiermede doet het bestum van het N.V.V. een dringend beroep op de arbeiders noch op eigen initiatief noch in gevolge oproepen van welke or ganisatie of groep van personen dar ook, het werk neer te leggen of onbera den stappen van welke aard ook te doen Maandagavond zal via de radio het re sultaat van de beraadslagingen in de hoofdbestuursvergadering bekend worder gemaakt. Nederlands souvereiniteit Dit spreekt ln het byzonder ten aanzien van het feit, dat de republiek vasthoudt aan de miskenning van de aan Nederlands souvereiniteit ver bonden verantwoordelijkheid voor de handhaving van veiligheid en recht in geheel Indonesië gedurende de overgangstijd, alsmede opeist de er kenning van een souvereiniteit harer- züds, die haar noch ln de overgangs tijd, noch daarna toekomt, doch die slechts bedoeld is voor de Verenigde Staten van Indonesië in hun geheel, binnen het kader der overeengekomen Koninklijke Unie. Ruim anderhalve maand heeft eerst de Commissie-Generaal en heeft vervolgens de Nederlandse regering gepoogd de rege ring van de republiek weer te brengen op de grondslag van het vrüwillig bij de on dertekening van Linggadjati aanvaarde. Tevergeefs: Landgenoten, daar is meer. Op 14 October van verleden jaar werd tussen Nederland en de repuoliek een militair bestand gesloten, krachtens hetwelk alle daden van wapengeweld wederzijds achterwege zouden worden gelaten. Nederland heeft aanstonds officieel gevolg gegeven aan de verplichting, bij dit bestand aanvaard. Nog diezelfde dag 14 October 1946, werden de Nederlandse strydkrachten telegrafisch in kennis gesteld van het gesloten bestand onder toevoeging van de instructie, dat zü zich van dit ogenblik af, van iedere vy- andeiykheid hadden te onthouden. De republiek echter van haar kant heeft eenzelfde verklaring eerst maan den nadien afgelegd en is vervolgens daarop weer gedeeltelijk teruggekomen Zij heeft nimmer opgehouden daden te stellen in lijnrechte strijd met dit be stand, en ontkent dit ook niet. Van de ondertekening van het bestand af tot vandaag toe zyn van republikeins grondgebied uit overschrijdingen der de marcatielijmen, schermutselingen, aan gebonden door regelmatige of onregel matige troepenonderdelen, beschietingen van Nederlandse patrouilles, brandstich tingen in de kampongs, intimidatie, mis handeling, ontvoering en doodslag, op treden van sluipschutters en artillerie aanleg van stellingen, storing van tele foon en spoorwegverbindingen, vernie ling van wegen en bruggen enzovoort aan de orde van de dag geweest. Linggadjati zou een tijdperk van eer lijke samenwerking inluiden. Niettemin is het aantal schendingen sinds de on dertekening van Linggadjati de duizend gepasseerd. Bij ons bezoek aan Indonesië hebben mijn ambtsgenoot van Overzeese Ge biedsdelen en ikzelf de toestand in ogen schouw genomen, wy zijn diep onder de indruk gekomen van het welhaast Dr. L. J. M. Beel bovenmenselijk geduld, dat van onze Ne derlandse soldaten werd gevergd. Onderzoeken en rapporten Zeker: ook onzerzijds hebben schen dingen van het bestand plaats gevon den. De republiek heeft er enkele tien tallen medegedeeld. Al deze gevallen zijn onderzocht en over elk hunner is een rapport opgemaakt en toegezonden aan de republiek. Nimmer heeft de re publiek ons enig rapport doen toekomen aangaande door ons opgegeven schen dingen. Herhaaldelijk, hebben wy van de re publiek geëist, dat zy een einde zou maken aan deze onhoudbare toestand In de documenten, gewisseld na 27 Mei waarover ik u zo juist sprak, is telkens opnieuw de eis gesteld opdracht te ge ven tot staking van de vijandelykhèden. De republiek heeft deze eis zolang mo- geiyk genegeerd en tenslotte afgewezen omdat zy een eenzijdig gestelde voor waarde zou Inhouden. In werkelijkheid heeft Nederland van de eerste dag af het bestand nageleefd en bovendien voor gesteld om wederzijds de troepen terug te trekken en te verminderen, mits zü door ene deugdelüke politie-organ.satie zou worden vervangen. (Vervola op pag. 2) jr-v e Opperbevelhebber der Ne- J derlandse strijdkrachten in N ederlands-Indië luite nant-generaal Spoor, heeft in een dagorder ontkend, dat de Neder landers de oorlog zijn begonnen tegen het Indonesische volk. „Be ginselen van rechtvaardigheid en gerechtigheid en van plicht en verantwoordelijkheid tegenover de millioenen inwoners van Indonesië en van Nederland hebben onze re gering ertoe doen besluiten de republiek te dioingen om uit te voeren, wat zij vrijwillig op zich heeft genomen." „Onze vijanden zijn zij, die trachten de eerlijke uitvoering van de overeenkomst, welke is aangegaan, te saboteren. Ofschoon momenteel de kracht der ivapens het voornaamste woord zal spreken, toch blijft het beginsel van vrijheid voor de In donesische volken, dat in onze overeenkomst is neergelegd, on verminderd richtsnoer onzer toe komstige politiek." „Zijne Majesteits Regering heeft so juist kennis genomen van het beslnit van de Nederlandse Regering om machtiging te geven tot militaire actie tegen de Indonesische strijdkrachten te begin nen bij de dageraad van 21 Juli. Deze actie wordt officieel beschreven als een politionele actie van beperkt karakter Het is met de grootste teleurstelling dat Zöne Majesteits Regering getuige is van de mislukking van haar onophoude lijke pogingen gedurende de laatste acht tien maanden om een vreedzame rege ling van de byzonder moeilijke situatie welke vanaf de Japanse overgave op Ja va en Sumatra heeft voortbestaan, te bevorderen. In het voorjaar van 1946 werd Lord Inverchapel (toen nog Sir Archibald Clark Kerr) door Zijne Majesteits Re gering naar Batavia gezonden en hü slaagde erin een grote mate van overeen stemming tussen de Nederlandse auto riteiten, met aan het hoofd de Luite nant-Gouverneur dr. Van Mook, en de Indonesische autoriteiten met aan het hoofd de eerste minister der republiek, Soetan Sjahrir, te bereiken met betrek king tot bepaalde voorstellen, welke voorzagen in een Indonesische autono mie binnen het kader ,van het Neder landse Koninkrijk. Deze stand van za ken was reeds in grote lijnen uitgestip peld in de rede van Hare Majesteit Ko ningin Wilhelmina van December 1942". De voorstellen werden daarna aan het oordeel van de Nederlandse regering in Den Haag 'onderworpen, doch werden door haar niet aanvaardbaar geacht, in Augustus 1946 werd vervolgens Z. M.'s bijzondere gevolmachtigde in Zuid-Oost- Azië naar Batavia uitgenodigd om op zijn verzoek aan beide partüen goede diensten te verlenen. Het resultaat van de onderhandelingen, waarbij Z. M.'s regering de rol van bemiddelaar vervul de, was de overeenkomst van Ling gadjati. Na de ondertekening van deze over eenkomst in Maart 1947 werden de be sprekingen tussen de Nederlandse en Indonesische autoriteiten betreffende de practische procedure om de overeen komst tot uitvoering te brengen, voort gezet. Z. M.'s Regering heeft van haar kant aan de Nederlandse regering de moge lykheid in overweging gegeven om een „police commissioner" van een neutrale mogendheid aan te stellen Indien dit zou kunnen bijdragen tot het bereiken van een overeenstemming. Dit bleek ech ter niet aanvaardbaar. Tenslotte heeft Z. M.'s Regering het de Nederlandse regering duidelijk gemaakt, dat zy altyd bereid is haar diensten ter beschikking der partyen te stellen. Dit aanbod van beide partyen is opnieuw herhaald. De hulp in dit verband door Züne Majes teits consul-generaal, de heer Mitche- son, verleend om de verschillen tussen beide partijen t>e overbruggen, heeft gro te waardering gevonden. De stappen zyn door Zijne Majesteits Regering onder nomen in volledig overleg met de rege ring van de Verenigde Staten." In verband met de snelle ontwikke ling der gebeurtenissen in Indonesië hebben verschillende Instanties van de „Partij van de Arbeid" langdurig ver gaderd. Zaterdag kwam het hoofdbestuur bü- een in „Krasnapolsky" te Amsterdam. Daar waren de ministers Jonkman, Vos en Drees aanwezig. Naar het A.N.P verneemt kwam deze vergadering t«t de conclusie, dat men het onvermüdelijke van een militaire actie moet erkennen, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat deze militaire actie zo beperkt mogelijk zou moeten zyn. Men is zich echter wel bewust, hoe moeiiyk dit beperkte wapengeweld in een lopend conflict is vol te honden. Het hoofdbestuur van he^ N.V.V. had er door bemiddeling van het Sobsi- bestuur by de Republiek en bij de Ne derlandse regering telegrafisch op aan gedrongen door bemiddeling of arbitrage van in onderling overleg aan te wijzen derden een gewapend conflict in Indo nesië te voorkomen. Het hoofdbestuur der E.V.C. heeft naar aanleiding van de gespannen situ atie in Indonesië het volgende telegram aan de minister-president gezonden: „Het hoofdbestuur der E.V.C. herhaalt in dit ogenblik van hoogste spanning tussen Nederland en de Republiek In donesië, dat bet onverzwakt het stand punt. bluft innemen dat oplossing der geschillen tussen de regeringen dezer beide landen slechts met vreedzame middelen mag worden nagestreefd."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1