KATHOLIEK BUREAU VOOR HUWELIJKSVOORLICHTING Misleidende tactiek der Republiek BOODSCHAP VAN DE KONINGIN DE SCHADUW van DJENGIS KHAN 25 e Vxo.uw WND. BURGEMEESTER VAN HAARLEM VOOR HET TRIBUNAAL .2.3.4.5. ned. memorandum: Prinses Marijke geheel hersteld Aan familieleden der strijdkrachten I M. van Driel en dr. A. A. de arrestatie van de Vletter Mgr. F. B. J. M. Filbry gehuldigd COEBERGH AGENDA Taxi? Bel op 1 Verloofd paar stal negen fietsen Het regiem is totalitair geïnspireerd Lt.-gen. Spoor voor de radio Werk mag niet worden neergelegd IN DE HOOFDSTAD IS HET RUSTIG Tweede Kamer moet reces onderbreken MAANDAG 21 JULI 1947 PAGINA 2 i I I UIT DE N.S.B.-TIJD Inzet van zijn 40-jarig priesterfeest BLOEMENDAALS ZIEKEN- TRIDUUM BOEKHANDEL SCHOOLBOEKEN Burgerlijke Stand DE VAL VAN STALINGRAD Zwarte handelaars gepakt Vaardigheid sproeven l DISTRIBUTIEDIENST Miarka-vriendenkring Aanrijding bij Zandvoortse brug HEEMSTEDE Filmavond over de „Willem Barendsz" Een speeltuin aan de Glip Expositie R. K. Fröbelschool Vierde schepenveiling ZANDVOORT Schoenenbonnen Vacantie te Zandvoort Verdeling woonruimte T.Y.B.B. behoudt kans in honkbalcompetitie Jubileumtournooi D.E.M. De „goede diensten" D.E.M. diocesaan kampioen Nieuws van de sportclubs Oogbehandeling goed geslaagd DERTIEN JAAR VOOR EX- HOOFDREDACTEUR Ldie terugkeerde door BARBARA BOWER (Wordt vervolgdl I De eerste zaak, die de eerste kamer van het Haarlems Tribunaal na haar vacantie te behandelen kreeg, was die van de 47-jarige Marinus van Driel, eertijds wethouder van Onderwijs en Personeelzaken en later waarnemend burgemeester van Haarlem, die in 1940 toetrad tot de N.S.B. Het warme weer hedenmorgen kon niet beletten, dat een groot aantal bezoekers de publieke tribune bevolkte. Het duurde nog wel even eer de president, mr. T. A. M. A. van Löben Seis, tot de grote lijnen van de zaak kwam. Zo bleek, dat ver dachte zijn aanstelling tot wethouder heeft ontvangen uit handen van de N.S.B._burgemeester S. L- A. Plekker. Ook werd hij in 1942 benoemd tot ge machtigde van de vereniging „Het Ken- nemer Lyceum" te Bloemendaal. Volgens de ten laste legging had beklaagde, die leraar was in de Duitse taal en letteren, op dit lyceum ernstige bezwaren geuit tegen de vaststelling van de lesrooster. De directeur, dr. A. A. de Vletter, had 'n dusdanige rooster samengesteld, waar bij met de studiebelangen weinig reke ning gehouden werd. Dit conflict was voor verdachte aanleiding een en ander bij de Duitse onderwijsinstantie in het Kenaupark te Haarlem aanhangig te maken, waardoor de directeur een tijdlang in Amsterdam „verhaftet" bleef Hoewel Van Driel beweerde, dat zijn klacht zeer zeker niet de arrestatie van dr. de Vletter tengevolge had, meende de president toch, dat hij hier zeker van was, daarbij volkomen in het midden la tend of beschuldigde het gelijk aan zijn zijde had of niet. De president zag het echter meer als een persoonlijke wraak. De rij van feestelijkheden, ter gelegen heid van het 40-jarig priesterfeest van Mgr. Filbry, werd Zondagmiddag geopend door de leerlingen van de zustersschool aan de Westergracht. Met het oog op de intredende vacantie moest deze opvoering reeds nu worden gehouden. Begeleid door zijn staf van kapelaans trad de jubilaris luide welkom gezon gen om half drie de grote zaal van de H.K.B. binnen, die geheel bezet was door ouders en genodigden; de engelen bak was met leerlingen gevuld. De klein sten verschenen het eerst voor het voet licht om de feesteling zangrijk geluk te wensen. Daarna betrad zuster Marianne het podium om in welgekozen woorden het cadeau der kinderen aan te bieden; een heuse herenfiets met heuse banden. Verder werden enige smaakvolle kerk werken overhandigd. Vervolgens hebben de hoogste klassen een muzikale hulde gebracht. Daarna kwamen de leerlingen van de Modevak school met keurige rhythmische dansen. De lichtinstallatie bracht het toneel in de sfeer van duizend en één nacht. De begeleidende accordeoniste wist de goede toon aan te geven. Dan volgde de operette „De wonderbloem" Ofschoon de bosdu- veltjes achteraf bleken 'n gevaarlijk streekje uitgehaald te hebben met de zie ke prins, viel hun (of haar) spel toch zeer in de smaak. Elfen en kabouters speelden een weldadige rol, evenals de jeugdige ballerina, die zelfs in staat was de .stervende zwaan" grandioos te imi teren. Het danklied van de spel-troep be sloot de fleurige revue. Dankzeggende bloemen werden aangedragen voor de bei de regisseuses. De jubilaris sprak hierna 'n hartelijk en geestig dankwoord tot de zusters, onderwijzeressen, ouders en kin deren. Al met al: het feest van de Plebaan is waardig ingezet! Het is te hopen, dat de zusters c.s. over te halen zijn. om dit smaakvol toneelfestijn te herhalen. Pastoor Beune schrijft ons: We zijn op weg naar de f 2.500. De eerste oogst, die f 134.25 bedroeg, ls reeds meer dan verdubbeld! Hartelijk dank! 't Is heerlijk te ervaren, hoe ge zonde mensen graag veel over hebben voor rieken. Met ons riekentriduum werden we geholpen door tientallen. Voor het autovervoer zorgden 27 parti culiere wagenberitters. Voor de verple ging gaven een veertiental verpleegsters vier vacantiedagen. Dan wil U ook wel iets doen door een gave te storten op giro 69230 t.n.v. L. Beune. Vorige opgave f 134.25; fam. W. te Haarlem f 10.mevr. K. te Bloemen daal f 25.—, Nic. J. te Heemstede f 15.—, fam. R. te Heemstede f 5.gez. R. te Haarlem f 10N. N. van uit Hillegom f 50.uit spaarpot van een gezonde f2.50, N.N. uit de Lijnden f7.50, J.G.B. uit Haarlem f 10.uit dank voor ge nezing f 5N. N. uit Haarlem f 2.50, op hoop van beterschap f 1.voor ge nezing van een zieke te Haarlem f 10. fam. G. uit Haarlem f 5.Totaal f 292.75. Naar de f 2.500.—! Zo juist ontvang ik nog een gift van f 50Hartelijk dank!!! LEVERT ALLE GEHUWD: J. A. Schönthaler en G. H. Blebos. GEBOREN: P. Rabenbergde Hollan der z.; J. v. d. Poel—Bout z.; W. A. SmitWesseling z.; H. v. HeemsKrikke z.; E. Stoutev. Kardelaar z.; A. M. Berghuijs—Verheul d.; W. C. Peek—v. d. Linde d.; T F. Verdonk—Riebeek d.; M. J. E. Diven'daalv. Daalen d.; P. F. v. d. Doolv. d. Hoeven d.; C. de Duik Axnoldt d. Overleden: M. A. C. Blaak, 1 d., Pe- gasusstraat; J. Bn. v. d. Vo6sen, 5 m„ A. Thymstxaat, neming. Uit een brief van dr. de Vlet ter trad de animositeit wel zeer duidelijk aan het licht- De val van Stalingrad was voor ieder rechtgeaard Nederlander een heuglijk feit. Ook de M.T.S.-leraar ir. Potma drukte op zijn manier zijn vreugde uit in de leraarskamer over deze „Duitsland wint op alle fronten".victorie. Volgens de tenlastelegging zou ir. Veen deze kwestie bij v. Driel aanhangig gemaakt hebben, die dan weer op zijn beurt naar 't Kenaupark gestapt zou zijn, maar zich in 't dossier bevindende stukken vertoon den hier en daar een hiaat, zodat niet is komen vast te staan, dat verdachte op enigerlei wijze in deze zaak betrokken is. Duidelijk bleek, dat verdachte op on. derwijsgebied op serviele wijze de Duit sers In de kaart speelde. Zo drong hij als wethouder aan op ontslag van mej. Bur ger directrice ener meisjesschool te Haarlem, wijl zij niet die medewerking verleende, die men van haar verwachtte, speciaal t.a.v. het bezoek van de school kinderen aan e.en tentoonstelling „Het Duitse boek". Kortgeleden deden twee Heemsteedse agenten een goede vangst toen zij 's nachts 12 uur op de Leidsestraatweg te Heemstede twee mannen uit De Zilk aanhielden die van Haarlem komend 8 flessen Bols en 7 flessen cognac vervoer den, die zij „van 'n onbekende" in Haar. lem beweerden gekocht te hebbeh. Die zelfde nacht deed de Heemsteedse econ. recherche bij deze heren een grondige huiszoeking, waarbij veel zwarts aan he^ licht kwam. Grote hoeveelheden kaas, boter, eieren, koffie, wol, blikken levens middelen, sigaren en drank werden in beslag genomen, terwijl uit uitvoerige ad ministratie bleek wie geregeld zwarte levensmiddelen enz. bij deze zwarthande laren bestelden. Gedurende het daarop ingestelde onderzoek zijn 17 personen ge. hoord die allen bekenden reeds geruime tijd van de aangehoudenen voormelde lekkernijen gekocht te hebben. Tijdens huiszoekingen werden bij deze afnemers flinke hoeveelheden kaas, spek, ham en suiker in beslag genomen. Tevens zijn drie veehouders opgespoord, die bekend hebben geregeld de boter en kaas te hebben geleverd. De twee inwoners van De Zilk zijn voor de econ. officier van Justitie geleid. Tegen alle afnemers is proces-verbaal opgemaakt. Onder auspiciën van de Vereniging van Leraren in de Lichamelijke Opvoe ding, afdeling Haarlem, hebben ook dit jaar weer de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen te Bloemen daal de proeven afgelegd ter verkrij ging van het vaardigheidsdiploma. Jam mer genoeg namen hieraan ditmaal slechts zeven lagere scholen, met is* totaal 182 leerlingen, deel. De proeven werden zowel in de gymnastiekzaal als in de openlucht afgenomen. Aan 141 deelnemers kon het vaardigheidsdiploma uitgereikt worden, waarbij het opmer kelijke was, dat de meisjes van meer vaardigheid blijk gaven dan de jongens. Zaterdagavond reed een auto op de Kruisweg in de richting van de Grote Markt met een snelheid van ongeveer 35 K.M. per uur. Bij de Kenaustraat werd de wagen aangereden door een uit die straat komende auto. De eerste auto reed nog 14 M. op twee wielen door en sloeg daarna om. Een inzittende dame kreeg een shock en moest per auto naar de IVfariastichting vervoerd worden. BIOSCOPEN: Rembrandt: Lost Weekend (18 J.); Cinema Palace: Music for Millions (14 j.); Frans Hals: De Dief van Bagdad (14 J.); Luxor: Revuester (14 j.); City: Tarzan's verborgen Schat (14 j.); Spaarne- theater: Opstand in Algiers (14 J.). Dagel. 2.30, 7 en 9,15 u. Zond.: Frans Hals: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Overige: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. APOTHEKEN: De nachtdiensten worden tot 27 Juli waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels v. Hees, L, Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-Apotheek, Fr. Halsplein 1, tel. 11180. Heemstede: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, tel. 28320. ZIEKEN VER VOER: fa. Mathot, Gr. Hout straat 39, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 10 rd, tel. 21400. A. Buiteman, Raadhuispl 7 tel. 28523 te HEEMSTEDE. Tentoonstellingen Kunsth. Leffeiaar: Expositie van Schrijn- der (t.m. 26 Juli). Gebouw plein 13: Werken van Maria E vin. Regteren Altena en Oscar Mendlik. AMSTERDAMSCHE RIJTR*£ MIJ. De laatste tijd komen er steeds meer fietsen op de weg, maar helaas rijn er altijd nog mensen, die hun „karretje" onbeheerd ja, meestal zónder slot! laten staan. Hierdoor verschaffen zij aan het güde der zwijntjesjager^ op een heel gemakkelijke manier gelegenheid ,,in het bezit" van zo'n begeerd stalenros te ko men, dat met een stel goede banden altyd nog een flink bedrag opbrengt. Eerst als men zijn fiets kwijt is, komt men tot besef, dat men verkeerd gehan deld heeft en vol spijt loopt men naar de politie, die het dan verder maar moet opknappen. In de regel is dit onbegon nen werk, maar zo af en toe heeft de politie gelukkig ook wel succes en dan wordt meestal het terrein, dat door fietsendieven onveilig werd gemaakt, geheel gezuiverd. Zo heeft de Bloemendaalse recher che een belangrijk succes geboekt met de arrestatie van een jeugdig verloofd paar, dat bekende niet minder dan negen rijwielen in Bloemendaal en omgeving gestolen te hebben. Het zijn de 22-jarige Haarlemmer J. S. A. en zijn 23-jarig meisje J. G. D., wonende te Santpoort. Inmiddels is het veelbelovende duo aan de Haarlemse politie uitgeleverd, die ook nog een appeltje met het tweetal te schillen heeft. DINSDAG 22^ JULI: Uitreiking bon kaarten rest P t/m Q. Afhalen aanvraag formulieren rijwielbanden rest C, Da t/m Du. HEEMSTEDE: afhalen aanvraagformu lieren rijwielbanden: rest B, C en D; uit reiking bonkaarten: 912 u. Sn.Sr.; 2 4.30 u. rest S. BLOEMENDAAL: formulieren rijwiel banden NZ; schoenenbonnen Zand- voort 912 en 1415 alle letters. SANTPOORT: afhalen aanvraagformu lieren rijwielbanden: 912 u. en 24 u. A—Z. De Miarka-vriendenkring, die zloh tot doel heeft gesteld voedselpakketten naar hongerende anti-Nazi's in Duitsland te sturen, hield Zaterdagavond een verga dering in het Gem. Concertgebouw^ De heer J. J. C. Kaskens, voorzitter, legde in zyn openingstoespraak de aan wezigen duidelijk uit, welk doel de vrien. denkring nastreeft. Voors stelde hij voor in Haarlem een afdeling van de vrien denkring te stichten, die er voor moet zorgen, dat de Miarka-vriendenkring meer bekendheid in Haarlem zal verkrij_ gen. De heer Kaskens deelde mede, dat er dit jaar feestavonden en sportwed strijden zullen worden georganiseerd, waarvan de baten geheel ten goede zul len komen voor bevriend, hongerend Duitsland. Het Kath. Bureau voor Huwelijksvoor lichting te Haarlem heeft zijn zesde jaarverslag samengesteld, handelende over het tijdvak 15 Mei 194615 Mei 1947. De priester behandelde 218 nieuwe ge vallen, waarvan 195 mondeling en 23 schriftelijk. Totaal bezochten hem 302 personen. Voor de eerste maal kwamen advies vragen 87 heren, 106 dames, 7 echtparen en 18 verloofde paren. Vóór het huwelijk werd in 146 gevallen advies gegeven, in het huwelijk in 83 gevallen, buiten het huwelijk in 9 gevallen. Uit eigen beweging kwamen 157 raadzoe- kenden. Uit de stad Haarlem werden 99 gevallen geregistreerd, uit de omgeving 94 en van verre 25. De onderwerpen wa ren zeer uiteenlopend. De medisch-leider gaf 252 adviezen, waarvan 230 maal mondeling. Er waren 203 nieuwe gevallen, waarvan 98 uit Haarlem en 110 uit de omgeving. Voor lichting vóór het huwelijk 70 maal, ln het huwelijk 125, bulten het huwelijk 13 maal. Vele bezoekers getuigen, dat zij nooit hun moeilijkheden te boven waren ge komen als het t>ureau voor huwelijks voorlichting niet bestaan had. Over het algemeen worden de mooiste resultaten verkregen by verloofden en jonggehuw den, wanneer zy tijdig komen praten. In overweging wordt gegeven, de bezwa ren van familiehuweiyken door een Kath. arts te laten behandelen ln de jeugdbeweging. De ontrouw in het hu welijk is schrikbarend geworden. Het enige afdoend middel hiertegen ls ver dieping van het godsdienstig leven, vooral in het huisgezin. In het verslag lezen wij tenslotte: In een particuliere audiëntie had Z. H. Exe. Mgr. J. P. Hulbers de gelegenheid, met Z. H. Paus Pius XII te spreken over deze moderne tak van zielzorg, waaraan Z. H. niet alleen zyne hoge goedkeuring verleende, maar bovendien nog eens be klemtoonde, dat de echtgenoten vóór alles tot de beoefening van vroomheid en godsdienst moeten worden aange spoord en dat de verloofden goed voor bereid ten huweiyk moeten komen om elkander naar behoren te kunnen by. staan in het dragen van de tegenspoe den en wisselvalligheden van het leven, om elkander te kunnen heiligen en hun kinderen met groter gemak te kunnen vormen tot volmaakte mensen en vol maakte christenen. In verband hier mede verklaarde de Paus aan de schrij ver van het boek: „Wel en wee in het Huweiyk": „Dit is een zeer mooi en nuttig Werk. Over dit boek zyn wy zeer tevreden. Wij geven onze speciale zegen aan U en over Uw werk. Wij zegenen de uitgever en allen, die met U, op welke wqze ook, hebben medegewerkt om dit boek te laten verschynen. wy zegenen alle echtgenoten en verloofden, die Uw boek lezen met de bedoeling hun huwe lijksleven te heiligen." Zaterdag 12 Juli j.l. te 12.50 uur heeft zich te Heemstede op de hoek Leldse- vaartwe® en Zand voor tsebrug een aan- ri ding voorgedaan tussen een vrachtauto eh een motorrijtuig, waarbij de bestuurder van het motorrijwiel ernstig gewand werd en kort daarop overleed. De bestuurder van de vrachtauto reed na de aanrijding door, doch heeft zich later bU de politie gemeld. De hoofdinspecteur van Politie te Heemstede verzoekt de bestuurder van de personenauto (vermoedelijk taxi), die na de aanrijding de vrachtauto op de Leidse- vaart bij de tram-remise heeft ingehaald en de vrachtauto op de Leidsevaart heeft laten stoppen, zich te melden aan het bu reau van Politie te Heemstede, Raadhuis straat 27 afd. verkeer, voor het verstrek ken van nadere inlichtingen. De Vakgroep Akkerbouwers van de L. T B. houdt Zaterdag, 26 Juli, om 2 uur, in Restaurant Brinkmann te Haarlem een algemene vergadering. Op initiatief van de Buurtvereniging „Wilhelminaplein en omgeving" komt Maandag 21 en Dinsdag 22 Juli de be kende natuurkenner Jan St rij bos zyn ervaringen vertellen over de tocht met de „Willem Barendsz" naar het Zuid poolgebied, waarbij hü een filmverto ning zal geven. Deze avonden worden gehouden in de stichting „Meer en Bosch". Woensdag 23 Juli wordt nog een derde avond gegeven, n.l. voor de bewoners van deze Stichting. Een lang gekoesterde wens 1r, in ver vulling gegaan; de gemeente neeft ge zorgd dat de Glip een eigen speeltuin kreeg op een terrein achter de kantoren van de firma Bonkenburg. Nu de va cantie aanbreekt, zal deze speelgelegen heid voor vele ouders een ware uit komst zijn. Zondag werd in de R. k. Fröbelschool aan de Molenwerfslaan de jaarlijkse tentoonstelling gehouden van werk, door de kleuters vervaardigd. Het was als steeds de moeite waard, te zien, wat kleine onbeholpen vingertjes onder goede leiding kunnen maken en natuur lek waren de peuters trots op bun werk. De vierde schepenveiling, die Zater dagmiddag aan de Jachthaven te Heem stede werd gehouden, kenmerkte zich wederom door een zeer grote belang stelling. Vergeleken met de eerste vei ling waren de prijzen aanzienlijk minder. Dinsdag 22 Juli zijn schoenenbonnen verkrygbaar voor hen, die in Juli van een der jaren 1932 tot en met 1945 zijn ge boren. De R. K. Middenstandsvereniging „De Hanze" en de Kath. Arbeidersbeweging zijn onder haar leden een actie begonnen om gedurende de vacantieweken één of meer arbeiders-kinderen uit de steden jn huis te nemen en die kinderen op deze wijze van Zandvoort te laten genieten. De heer Slagveld en vyf andere raads leden hebben een voorstel inggdiend om door de raad te laten benoemen een com missie van vijf leden. Deze commissie zal het huisvestingsbureau met advies moe ten terzijde staan. De geel-zwarten hebben door hun overwinning op het sterke Hilversum de prachtige kans op de bovenste plaats behouden en zullen nu moeten afrekenen met H.C K., hetgeen ondertussen een zware opdracht is. Maar tegen Hilversum omzeilde T.Y.B.B. een lastige klip na een goed gespeelde wedstryd, waarin vooral het veld uitstekend werk verrichtte. T.Y.B.B. won metv75. De stand luidt: HCK 10 8 1 I 17 TYBB 10 7 2 1 16 Hilversum 11 6 1 4 13 Ajax 2 8 4 0 4 8 EDO 2 10 3 2 5 8 Quick 10 3 2 5 8 W'meer 11 3 2T 6 8 Zeeburgia 8 0 0 8 0 In October zal het 25 Jaar geleden rijn, dat de R.K.S.V. D.E.M. werd op gericht. In het kader van deze jubileum herdenking zal de afd voetbal van D. E. M. een Jublleum-„Adrichem"- tournooi organiseren op 31 Augustus en 7 September. Gezien de inschryvingen, die reeds binnenkwamen en die, welke nog verwacht worden, beloof^ dit tour- nooi voor de voetballiefhebbers van onze omgeving zeer interessant te worden. Be halve de „Adrichetn"-wisselbeker, die het vorig jaar door H.B.C. werd gewon nen, zal de winnaar nog een waarde volle Jubileumbeker ontvangen. Gisteren heeft de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, C. G. W. H. baron van Boetzelaër van Oosterhout, 'n memorandum over de ontwikkeling van de toestand in Ned.-Indië aan de am bassadeur der Ver. Staten en aan de Britse zaakgelastigde te Den Haag aan geboden. In dit memorandum wordt een uiteenzetting van de gang van zaken gegeven, welke geleid heeft tot politio neel optreden. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat er talrijke Indonesiërs zijn, die het met deze gang van zaken niet eem zijn, doch moeite hebben, onder het huidige regiem hun stem te doen horen. Dit regime is totaltair geïnspireerd, zoals de herhaaldeiyke machtsovername door president Soekarno bewijst, aldus het memorandum. Dit regime gaat voort met het aanhouden van güzelaars, een praktyk, welke de gehele wereld veroor deelt en onwaardig is voor een regering, die er aanspraak op maakt beschaafd te zyn. Tenslotte zegt het memorandum: Het is onjuist te veronderstellen, dat de Nederlandse regering haar geduld verloren heeft of daarin te kort schiet. De doorslaggevende overweging is, dat de misleidende tactiek, welke de repu bliek kennelijk volgt, slechts kan leiden tot een verergering der onhoudbare economische positie, zonder dat er enige kans bestaat op compensatie in de vorm van een spoedige politieke oplossing. 's-GRAVENHAGE, 21 Juli. (A.N.P.). Naar aanleiding van het communiqué van het Foreign Office van 20 dezer, waarin de Britse regering verklaard heeft, dat rij altijd bereid is haar „goede Gistermiddag werden op het DEM- terrein te Beverwijk de handbalwedstrij- den gespeeld tussen de dames-elftallen om het diocesaan-kampioenschap. Gespeeld werden: Vitesse—Ambon 2—1; PVOB—DEM 1—1; Ambon—PVCB 1—0; DEM—Vitessè 1—0; DEM—Ambon 2—2; Vitesse—PVCB 1—1. De eindstand luidde: DEM (Beverwyk) 1.33 (alg. ge middelde); Vitesse (Castricum) 1: Am- bon (A'dam) 1; PVCB (A'dam) 0 66. Na afloop van de wedstryd heeft de voorzitter van de bond, de heer v. Bake. len, de winnaars en kampioenen gehul digd en hun de bisschopsbeker overhan digd en een medaille. Door een 60 overwinning op A.Z. 1870 is HVGB er voor de tweede maal ln successie in geslaagd het kampioenschap van de le klasse te behalen. Good Old HFC gaat ln training. De bekende Ajaxspeler en internationaal Stroker zal als oefenmeester by de Haarlemmers optreden. Zwemkampioenschappen De derde ronde van de Haarlemse zwemkampioenschappen leverde uitste kende prestaties op van de Watertrap per Lablans, de Haarlemman Maus en mej. Marsman van HVGB. Lablans, uitkomende op de 200 M. schoolslag, be haalde een ruime, en voor zijn mede dinger Driessen kansloze zege in de fraaie tijd van 2.56.4. Het zwemmen van deze DTW-er beweegt zich nog steeds in stygende lijn en geeft hoopvolle ver wachtingen. Goed werk verrichtte ook Frits Maus op de 100 M. rugslag. Maus gaf zijn grote rivaal en clubgenoot van Merkesteyn geen schyn van kans en bleef ln de scherpe tyd van 1.12.6 verschillende lengten voor. De 3 x 50 M. wisselslag voor dames was voor de steeds meer naar vo ren komende Margot Marsman. Met 2.13.8 hield zij haar oudere zwemzusters Nel Turkenburg en Ida Smit op behoor lijke afstand. De uitslagen luidden: Heeren: 200 M. schoolslag: 1. Lablans 2.56.4; 2. Driessen 3.05.6. 100 M. rugslag: 1 Maus 1.12.6; 2. v. Merkesteyn 1.16.4. 50 M. 'oorstcr.: 1. Niemoller 30.7; 2. Maarssen 3.17. 5 x 50 M. crawl: 1. Haarlem 2.54.2; 2. HVGB 4.4. Dames: 3 x 50 M. wisselslag 1. Marsman 2.13.8; 2. Turkenburg 2.22,9. 50 M. rugslag 1. v. Waard 38.8; 2. Marsipan 40.3. 10 x 50 M. borstcr.: 1. DWR 6.13.3; 2 HVGB 6.17.7. diensten" aan te bieden, heeft het A.N.P, van bevoegde rijde het volgende ver nomen; Reeds begin Juni heeft de Nederland se regering aan de Amerikaanse en Britse regeringen verzocht op onopval lende wijze hun goede diensten te ver lenen, ten einde haar streven te steunen, op vreedzame wijze overeenstemming met de republiek Indonesië te bereiken. Van het aanbod der Britse rege ring, haar goede diensten ook in de toekomst te verlenen, is in Den Haag goede nota genomen. Het zal uiteraard van de ontwikkeling van de toestand afhangen, of, en zo ja, wanneer, het opportuum zal worden geacht, een nieuw beroep op de be vriende Amerikaanse en Britse re geringen te doen. In het radio-programma voor de Nederlandse Strijdkrachten van he denavond (18.30 uur tot 19.00 uur) over Hilversum 1, 301 M., zal een heruitzending geschieden van een toespraak, die de Ieger-commandant, luitenant-generaal S. H. Spoor richt tot de familieleden van militairen in de overzeese gebiedsdelen. Daar na spreken de legerpredikant ds. Kooyman en de Iegeraanmoezenier Pastoor Lam. De besturen van de Ned. Kath. Ar beiders Beweging en het ChristelljK Nationaal Vakverbond hebben in onder- lign ovei-leg een mededeling aan hun leden verstrekt inzake de Indonesische kwestie. Z- vinden, hoewel feiteiyk over bodig, in het j°ngste gebeuren in Indo nesië aanleiding allereerst haar leden met nadruk te wyzen op hun verant woordelijkheid in deze dagen. Hetgeen in Indonesië geschiedt is een politieke kwestie. Regering en volksvertegenwoor diging zijn verantwoordelijk. De vakbe wegingen staan daar buiten. Alléén daar, waar de vakactie vermengd wordt Rist politieke agitatie, kan men party kiezen in de Indonesische kwestie, waarby ook internationale Invloeden een rol spelen. De K.A.B. en het C.N.V. doen onder geen enkele omstandigheid aan zulk een politieke actie en agi tatie mede. De verantwoordeiyke be sturen vertrouwen er op, dat de leden, in welk deel van het land zij ook wonen n.iet enkel onder geen omstadigheid aan zulke politieke acties zullen deelnemen, doch dat zij zich eventueel met alle geoor loofde doeltreffende middelen daar tegen zullen verzetten. De besturen van genoemde verbonden, die zich overeenkomstig het beginsel, waardoor ril worden geleid, tijdens ds oorlog zo energiek tegen de bezetter ver zetten, en daardoor het vertrouwen van het volk wonnen, doen een beroep in het bijzonder op alle werknemers van ons land zich in deze critieke tijd by hun standpunt aan te sluiten: onder geen omstandigheden, waar ook in het land, het werk neergelegd. Na een verbiyf van ca. vyf weken in het Nederlands Gasthuis voor Ooglyders te Utrecht, kan Prinses Marijke dezer dagen het ziekenhuis veriaten. De ope ratieve behandeling van de aangeboren oogafwyklng ls met goede uitslag be kroond. De rust in de hoofdstad werd Zondag avond door het Indische nieuws niet ot ternauwernood gestoord. Slechts hier en daar vormden zich groepjes op straat, die de ernstige berichten bespraken. OP de Dam was men zelfs 's nachts om twee uur nog met de overigens vreedzame dis cussies bezig. Ook in de vroege Maan- dagochtenduren was het aanzien van d® stad vry normaal. De bladen waren met extra-edities verschenen, die gretig ge-, kocht werden, al was het opvallend dat de sportbladen zeker niet minder aftrek hadden dan anders. Van stakingen of ongeregeldheden in de stad is nergens sprake geweest. De politiebewaking is echter op verschillende punten uit voor zorg versterkt. Men kan zeggen dat Amsterdam het nieuws rustig en met gepaste ernst ont ving. Het Byzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft Zaterdag uitspraak gedaafl in de zaak tegen de 38-jarige ex-hoofd redacteur van de voormalige Berichten dienst Nederlandse Omroep (B.N.O.), Noordhuis. N. was reeds voor de Duitse inval in ons land in dienst getreden bij -de Duitse radio-nieuwsdienst van Bre men. Nadat hij in Juli 1940 in Neder land was teruggekeerd, ging hij er prat op, dat hü het geweest was, die tydens de Meidagen van 1940 de Nederlandse soldaten via de zender Bremen had op gewekt de wapens neer te leggen. Op de zitting ontkende hy echter pertinent dit in werkeiykheid gedaan te hebben- Het Byzonder Hof veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van dertien jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit beide kiesrechten voor de duur van het leven. Voorts ontzette het Hof hein levenslang uit het recht het beroep van journalist te vervullen of werkzaam te zyn by de radio-omroep, deze functies in de ruimste rin van het woord geno men. De eis luidde tien jaar. hoogst ernstige toestand met be trekking tot Indonesië Zij is tele grafisch bijeengeroepen tegen Woensdag a.s. te één uur. De re gering is voornemens dan een ver klaring af te leggen. Vermoedelijk zal reeds des avonds een debat over deze verklaring worden gehouden. II. M. de Koningin heeft de volgende boodschap gericht tot de familie der strijdkrachten in Indonesië: „Gelijk de regering U bij monde van de minister-president heeft medegedeeld, is zij overgegaan tot politioneel optreden met de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht op Java en Sumatra. Ik weet dat gij allen, die een man, zoon of verloofde in Indonesië hebt, dagen van grote zorg en spanning te gemoet gaat. Ik behoef u wel niet te verzekeren, hoezeer ik met u medeleef en begrijp wat in u omgaat. Ons volk is kort geleden door onnoemelijk zwaar leed en beproevingen heen gegaan en heeft deze met mood en fierheid gedragen. Ik ben overtuigd, dat het deze nieuwe beporeving even flink en dapper en met hetzelfde vertrouwen in de toekomst zal doorstaan. God zegene u en die u in Indonesië lief zyn. WILHELMINA." 85. „Laten wij nu onmiddellijk naar de yakherders. hut gaan", zei Keri Ning Ta. „Ik heb een somber voorgevoel". „In het Westen doen wij niet aan voorgevoelens", ant woordde Dokie. Terwijl de detec tive deze eigen, wijze opmerking maakte, ging de deur van de hut open. Nan Ji gilde. Een grijns trok over het gezich t van Marsian. „Je hebt een kwaad geweten, meisje", zei de Armeniër. Daarop sprong hij onverhoeds op Nan Ji toe en drukte haar een in chloroform gedrenkte doek tegen het ge- r* r>. ÏSffiE- rifeiïfiiSi Onbetrouwbare helpsters kunnen w\j hier niet gromde Marsian gebruik 'IIIIIIMUIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIS 48) De zeeman, die naast de vlieger zat, leunde een weinig voorover om vry uit zicht door het raampje te hebben. Hy was niet zo'n raadsel voor Miss Rans- kill. Ook zy had over de zee getuurd, tot haar ogen pijn deden, óf er niet het grijs van een schip het wijder grys van de zee brak. Hy had dat pure, dat iedere zeeman aan wal smettelozer doet ïyken dan zyn burgerbroeders. De spieren van zyn nek vertoonden zich aanmatigend boven zyn kraag en de strakke rand van zyn flanel. Hy nam het landschap In rich op, maar het scheen niet byster veel belangstelling in hem wakker té roepen. „Miauw!" zei het katje uit het mandje in het bagagenet. „Miauw! Miauw!" Er ontstond beweging in de coupé en allen keken naar Miss Ranskill, sommi gen tersluiks, anderen met een snelle blik, om dan hun ogen weer af te wen den. „Doe dat nog eens!" riep het kind. „Miauw! Miauw 1" herhaalde de kat gehoorzaam. Miss Ranskill stond zuchtend op en nam de mand uit het net. Zodra ze het deksel had geopend, was ze niet langer een vreemde, zy en de kat met haar jongen werden de meest populaire rei zigers. „Nee maar," zei de moeder van het kind, „wat een lekkertjes!" De zeeman tilde de kin van het zwart je mét zyn wysvinger op, zodat de knipperende, zachte oogjes in de zyne staarden. „Op het schip hadden we krek zo een," zei hy. „In Gibraltar is-ie over boord gevallen - dat was een kwaje dag voor ons. 't Kon wel haast 'n twee lingzusje van deze geweest zyn." De vliegenier pakte de bonte van Miss Ranskill's schoot en legde 'm in de palm van zyn hand. De vrouw tegenover haar werd ver- trouwelyk. „Ik had thuis zo'n snoezige kat, oranje met een grote wite kraag." Ze tekende de geelbruine strepen van het kleinste poesje met een scharlaken vingernagel na. „Ik moest 'm weggeven, toen Ik op kamers ging wonen, vanwege myn be trekking op kantoor. Naderhand hoorde ik, dat mijn hospita wel op 'm had wil len passen, als ik weg was. Ik kan het mezelf nog steeds niet vergeven.'» „Poesie! Poesie!'» riep het kind met een hoog stemmetje. „Krek eender," herhaalde de zeeman. „Ik zou er niks op tegen hebben, zelf een scheepskat te rijn.Zeg, zou jy wel naar zee willen?" Hy sprak tegen het zwartje en Miss Ranskill gaf antwoord in plaats van het dier. „Zou u het graag willen hebben? Als u wilt zou ik het u kunnen sturen, zodra het van zyn moeder af kan; als u me tenminste uw adres geeft. Het brengt u misschien geluk aan." „Hé, wat zou je zeggen van een paar vluchtjes boven Duitsland?" De vliege nier ondervroeg het lappenkatje, maar de moeder van het kind protesteerde; „Alles goed en wel. Maai als je neerge schoten wordt, wat komt er dan van dat beestje terecht?" „Daar had ik niet aan gedacht," antwoordde de soldaat nederig, terwijl hy het katje onder zyn goudbruine kin streelde. „Nou, als u soms een tehuis voor het zwarte zocht opperde de zeeman. Binnen vjjf minuten had Miss Ranskill een bestemming voor alle drie de jon gen gevonden. Drie strookjes papier met de adressen er op, waarheen zy ze moest sturen, zodra ze van hun moeder af konden, vonden een plaatsje in haar handtas by de identiteitskaart en de bonkaarten. Ze was weer iemand van gewicht, iemand, die iets weg te geven had, een mens met een eigen plaats in de maatschappij. e De man naast haar rekte zyn roof- vogelnek om naar het bundeltje poesjes op haar schoot te kijken en sprak nu voor de eerste keer. „Merkwaardig," zei hy. „U, mevrouw, hebt waarschijnlijk de laatste jaren thee zonder melk gedron ken en uw boterrantsoen opgeofferd ter- wille van een krabbekat. U zou het natuurlijk edelmoedig vinden, een kind van zijn vlees te beroven om er uw schoothondje mee te voeren." „De laatste jaren," gaf Miss Ranskill hem te kennen, „heb ik melk, noch thee, noch boter geproefd. Ik heb nes ten van meeuwen uitgehaald en de vis sen uit hun snavels getrokken, als ze tenminste zo dom waren, ze open te doen." En hiermee stond ze opnieuw alleen, uitgeworpen, tezamen met de man, die niet met poesjes dweepte. De vrouwen in de ooupé keken niet op haar gemak, de mannen, uitzonderd haar buurman, on gelovig. „Dat lijkt op een onbewoond eiland,* mompelde hy. „Het wè,s een onbewoond eiland." Miss Ranskill wendde haar blik naaf het raampje, maar ze zag het voorbij' flitsende landschap niet. Ze vroeg zich zelf af, of ze ooit biyvend zou beseffen, dat haar ware geschiedenis aanstoot gaf en blykhaar niet geschikt was vooi een volk, dat, al had het dan luchtaan vallen meegemaakt en al was het ge wond, al had het zyn hulzen zien ver nielen en zonen en dochters verloren» toch geen onverhoeds gelach kon velen» zomin als feiten en uiteenzettingen, dl® zyn onmiddeliyk begrip te boven gingen- Weldra was de trein langs de gellt- tekende bultenwyken van Bath gesW ven en voorby het propvolle station» waar mannen en vrouwen in allerlei uniformen zich als schapen verdrongen ofwel eenzaam naast hun valiezen ston den. Weer volgden gehavende gebou wen, eindigend in de uitlopers van ma gere, door dunne rijen huizen omzoomd® straten. Tenslotte bleven er slech^ boerderijen en gryze dorpen over, m«' daartussen het groen van Somerset.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2