UIT DE BOLLENSTREEK Bloemendaals Ziekentriduum D Minister Jonkman verdedigt zijn beleid inzake Indië ROME IN DE ZOMER A' r Zes nieuwe woningen De volgende week f2500.-? DE KOCK VAN LEEUWEN NOGMAALS VOOR HET TRIBUNAAL Reeds wekenlang was verstaanbaar, dat men stond voor uiterste middel Minister erkent morele nederlaag Verbannen vorsten en verarmde adel M. L. A. Klein Pauselijk onderscheiden .2.3.4.5. Haarlemse kunstenaars exposeren Uitslagen waterpolo Ugaat met vacantie VRIJDAG 25 JULI 1947 HEEMSTEDE Filmavond Kath. Thuisfront BENNEBROEK HILLEGOM Eerste H.H. Missen VAN DER REEP GEPAKT Nieuwe wijzerplaten Na-uitreiking van bon kaarten NOORDWIJKERHOUT SPORTDAG R.K. JEUGD BEWEGING Stadskinderen op vacantie E.H.B.O. HAARLEMMERMEER De heer Oggel verlaat gemeentedienst STAD EN OMGEVING Te water lating Portugese veerboot Diefstal voor bijverdienste BAKKERS OP VACANTIE Hongaarse muziek- en filmavond R.K. Industrie- en Huishoudschool Examen Handenarbeid Akte R Examens Mulo Examens Hoofdakte Spaarkas St. Nicolaas Schaaktournooi Heemstede Ziekenlof te Bloemendaal Audiëntie Haarl. R.K. Dam- genootschap Burgerlijke Stand Gevonden voorwerpen Taxi? Bel op 1 ZANDVOORT K.A.B. SANTPOORT Intern. Wa'teropolotournooi in Stoop's Bad Tournooi Rijnegom verboden Examen R.K. Modevakschool ANDERMAAL VASTE MARKEN Het P.A C. Katholiek Thuisfront van 3e parochie St. Bavo organiseert a.s. Zondagavond 8 uur in het kader van de rhuisfront-Zondag een filmavond. Ver toond wordt de kleurenfilm „Sprookjes achtig Indië". Donderdagavond kwam de gemeente raad van Bennebroek onder voorzitter schap van wethouder K. Enthoven, die gedurende de ziekte van de burgemees ter als loco-burgemeester optreedt, in openbare vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de gemeente Lisse om ad- haesiebetuiging met een actie inzake een gunstiger regeling van het rege ringsplan inzake hulp aan kleine kwe kers. Op voorstel van de heer v. Lierop (K. V. P.) werd dit ingewilligd. Met algemene stemmen werd beslo ten een kasgeldlening van f 60.000 te gen een rente van 1% pet. aan te gaan voor de financiering van de bouw van zes nieuwe woningen op het Wilhelml- naplein. De voorzitter bracht hulde aan de dienst voor de wederopbouw; precies vier weken zijn verlopen tussen het in dienen van de plannen en de definitieve goedkeuring. Aanvankelijk waren er plannen ingediend voor de bouw van 5 woningen, doch de wederopbouw advi seerde er zes te bouwen. Mede op initia tief van genoemde dienst werd besloten de bouw ondershands te gunnen aan de zelfde aannemer, die de beide vorige wo ningen heeft gezet en over wiens werk men zeer tevreden is. Het raadsbesluit tot het aangaan van een geldlening groot f 15.000 voor het aankopen van een brandspuit werd in getrokken, omdat het nog niet mogelijk is een behoorlijke spuit te kopen. Het gemeentepersoneel krijgt vacantie- toeslag volgens de rijksregeling en d» roerende bezorgdheid van enige inwo ners, die hun honden tot waakhonden hadden gepromoveerd en deswege gere clameerd hadden tegen de belastingaan slag, kon niet zoveel instemming bij de raad verwerven, dat de aanslag ver minderd werd. Besloten werd, gelden te voteren voo' het aanschaffen van banken ten be hoeve van de R. K. meisjesschool. Zondag 27 Juli zal de weleerw. heer A. de Groot zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Zijn heeroom. Mgr. J. M van Sambeek, Apost.-Vicaris van Kigoma, zal daarbij pontificale assistentie verle nen. De Mis begint om tien uur. Op deze dag ontvangt een andere priesterzoon der parochie de H. Pries terwijding, n.l. de weleerw. pater A. Tur kenburg C.S.Sp., die Zondag 3 Augustus zijn eerste plechtige H. Mis zal opdra gen. De beruchte N.S.B.-er v. d. Reep, die in deze omgeving van zich deed spre ken als hoofd van verschillende arbeids- bureaux, is in Duitsland gevat. Naar wij vernemen is hij reeds naar Nederland overgebracht. Ook de St. Martinustoren zal nu zijn nieuwe wijzerplaten krijgen. Dank zij de gulheid der parochianen, die daarvoor hun oud-goud offerden, is dit mogelijk geworden. De na-uitreiking van bonkaarten voor de 9e en 1Qe periode 1947 aan niet-zelf- verzorgess zal geschieden in het uit- reiklokaal aan de dhr. Mockkade Don derdag 31 Juli van 9 tot 11.45 uur v.m. Zondag 3 Augustus organiseert de R.K. Jeugdbeweging een sportmiddag, waaraan alle onderdelen van die Jeugd beweging medewerken. Het programma luidt als volgt: 1.15 uur opstellen langs de Schippersvaart, 1.30 uur vertrek met muziek, 2 uur demonstratie verkennen, 2.302.45 uur damesgymnastiekvereni ging OIOS vrije oefeningen, 2.45—3.15 uur handbalwedstrijd heren St. Jozef parochieSt. Victorparochie, 3.153.45 uur demonstratie gidsen, 3.454 uur estafette en 100 m. hardlopen, 44.15 uur damesgymnastiekvereniging GIOS, 4.154.45 uur korfbal wedstrijd J.V.G., 4-455.15 uur voetbalwedstrijd St Jozef- parochieSt. Victorparochie (le helft), 5.155.30 uur damesgymnastiekverenl- ging GIOS, 5.306 uur voetbalwedstrijd St. JozefparochieSt. Victorparochie (2e helft). De redactie van het weekblad „Herstel" van de K AB. heeft een actie ingezet om stadskinderen een paar weken vacantie op het platteland te laten doorbrengen. Tot nu toe is echter het aantal aanvragen van ouders uit de stad, die graag hun kinderen een paar weken naar buiten zouden sturen, veel groter, dan het aantal aanbiedingen uit de dorpen om kinderen op te nemen. Wh voldoen graag aan het verzoek van het bestuur der plaatselijke K.A.B. om cmze lezers, die de gelegenheid hebben één of meer kinderen voor 2 of 3 weken in Augus tus gastvrijheid te verlenen, aan te sporen zich in verbinding te stellen met de secre taris van de K.A.B.de heer P. Wessels, Julianapleln 3 (uiterlijk op a.s. Zondag). Geslaagd Voor het diploma kinderverzorgster slaagde onze plaatsgenote mej. N. Koudijs. Voor het examen MULO A slaagden Kees Parlevliet, Jac. v. d. Niet en P- v. d. Berg, terwijl P. Brama en N. v. Noort het diploma MULO B verwierven. Voor het diploma lingerie zijn ge slaagd: Tinia v. Graas, Alle Zonneveld, Tillie Smit, Ar.ny Duindam. Voor costumière slaagden de dames: Nelly Wassenaar, Corry v. d. Weijden, Lenie Caspers, Corry v. Oosten, Hanny Broeders, Tltia Verloop, Mop Meijers, Bep Meijers, Jenny v. Oosten, Prancien v. d. Bos, Corry Schie. De volgende dames slaagden voor theorie coupeuse: Griet Hazenoot, Jo Corbee. Eindexamen coupeuse: Cobie de Haas, Riet Brouwers, Lies v. d. Weijden, Agnes Mat, Riet Janson, Truce Roden burg, Miep Gras, Rir.a Weenk, Cor Ba.mhoorn, Annie Kaptein, Anny v, Rhijn. De leerlingen van de R. K. Vakschool te Noordwijk zijn allen geslaagd. De Alg. E.H.B.O. houdt Zaterdagmid dag a.s. een huis aan huisoollecte. Deze vereniging organiseert iedere winter cursussen voor het E.H.B.O.-diploma en zorgt daardoor, dat ons dorp ieder jaar weer een aantal E.H.B.O.-ers meer telt. Ook zorgt zij, door het organiseren van herhalingscursussen, dat de reeds gedi plomeerden hun kennis en vaardigheid op peil houden. Na gedurende enige weken ter obser vatie in een van de Haarlemse zieken huizen te hebben verblijf gehouden, heeft de heer M. J. Oggel op medisch advies ontslag gevraagd als hoofdcommies ter gemeente-secretarie van Haarlemmer meer, alwaar hij een lange reeks van jaren met de zorg voor de sociale aange legenheden is belast geweest. Op de werf van de Haarlemse Scheeps bouw Mij. is de veerboot „Almadense", gebouwd in opdracht van de Portugese rederij „Parceria Dos Vaporos Lisbon- ses", die een veerdienst op de Taag bij Lissabon onderhoudt, te water gelaten. De veerboot, die een lengte heeft van 50 meter en een breedte van circa 12 meter, is uitgerust met twee Diesel motoren van 250 P.K. van Zwitsers fa brikaat. De echtgenote van de directeur der Portugese rederij verrichtte de te water lating. Nadat de veerboot het ruime sop had gekozen werd direct de kiel gelegd voor een, eveneens voor Por tugese rekening te bouwen grote trawler. De 19-jarlge B. B. werkte als knecht op het landbouwbedrijf van zijn vader in Aalsmeer mét zijn andere broers. Ze wil den echter wel wat bijverdienen om zo doende aan sigaretten te komen. Toen buurman M., ook een landbouwer, vroeg, of zij iedere avond bjj hem enige uurtjes in de tuin wilden werken, namen zjj dit aanbod gaarne aan. Het was echter niet zo mooi als M. had voorgesteld: het werk was zwaar en (3e bijverdiensten waren niet zo respec tabel Vooral B. B. kon dit niet verkrop pen en er rees bjj hem de gedachte op, dat hij het M. vroeg of laat wel eens zou betaald zetten. Toen M. begin Mei naar België was en zjjn echtgenote voor boodschappen naar Amstelveen was gegaan, nam hij de gelegenheid te baat. Hij brak de voor deur van M.'s woning met een bijl open en ging naar een der slaapkamers, waar hij een slot van een bureau forceerde. B. haalde twee pakjes sigaretten en een gouden damespolshorloge uit een lade. Biykbaar vond de dief dit nog niet ge noeg, want uit een potje nam hij nog een gouden ring en een gouden vijfje. De zaak kwam echter uit en Donderdag had B. B. zich te verantwoorden voor de Haarlemse Rechtbank ter zake diefstal. De officier achtte het bewijs van dief stal door middel van braak geleverd en eiste 4 maanden met aftrek. De Rechtbank deed onmiddellijk uit spraak: 2 maanden onvoorwaardelijk met aftrek en 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Elders in ons blad vindt men een ad vertentie, waarin vermeld staat, dat de bakkerspatroons dit jaar van plan zijn een week vacantie te nemen. Dit zal de eerste poging van her. zijn om ook eens van een paar vrije dagen te genieten. Men hoopt op de medewerking van het publiek, waardoor het mogelijk gemaakt wordt, dat deze vacantiedagen, welke voor de bakkers ook onmisbaar zijn, vol komen zullen slagen. 2-jarige opleiding voor huishoudkun dige; geslaagd: led Brantjes, Velsen; Juul Grapper. haus, Heemstede; Annie Haverkort, De- demsvaart; Ans Luypen, Beverwijk; Bep Luypen, Beverwijk; Mia Vink, Haarlem; Annie Wilson, Vogelenzang; Wil Wilms, floet, Beverwijk; Trix Schaepman. Haar lem; Anneke Boïng, Halfweg. Afgewe zen 1. Opleiding hulp in de huishouding Jo Besteman, Beverwijk; Gré Bleeker, Beverwijk; Ali Boon, Haarlem; Anke van Oerven, Zandvoort; Joop van Honscho- ten, Zandvoort; Ina Kok, Hillegom; Ans Korstjens. Haarlem; Truus Schoone, Haarlem; Riet Siegers. Zandvoort; Lyda van Staveren, Nieuw.Vennep; Ria Tim- mers, Haarlem; Agaath Vlegels, Gr. IJ- polder; Tonny Waardijk, Beverwijk; Truus de Wildt, Nieuw-Vennep; Truus Warmerdam, Hillegöm; Corry de Ruy. ter, Beverwijk; Jeanne de Ruyter, Bever wijk. Afgewezen: 2- Namiddagcursus: Ans Heeremans, Haarlem. Afgewezen: 3. Herexamen; 1. Costumière: Annie Lucas, Haarlem; Bep Pannekeet, Haarlem. 1-jarige opleiding v. Huishoudkundige. Geslaagd: Claartje Bijvoet. Overveen; Mies Braun, Beverwijk; Olga van der Hart, Haarlem; Mies Huikenshoven, Bloemendaal; Willy Hoogenbosch, Zand voort; Ineke Kramer, Heemstede; Bep van der Spek, Haarlem; Annie Verberne, Bloemendaal. Pfimaire opleiding: Tiny Bonke, Haar lem; Rie de Bruin, Haarlem; Bernadette Comans. Haarlem; Hanny Dekker, Haar lem; Henny Heerschop, Haarlem; Jopie Jansen, Haarlem; Joke van Lieshout, Haarlem; Annle Loog, Haarlem; Annie van Noort, Haarlem; Adri Pannekeet, Haarlem; Bep Weijers. Haarlem; Annie Berg, Houtrakpolder; Tiny Dam, Haarl. meer; Truus van der Geest, Noordwijker- hout; Leny van Graven, Zilk; Willy Huyg, Vijfhuizen; Thea Post, IJmuiden; Truus v. d. Raadt, Spaarnwoude; Tiny van Rooden, Hillegom; Hilda Roels, Houtrakpolder; Mientje Sanders, Sant poort; Tiny Schelvis, Beverwijk; Anny Verwey, IJmuiden; Bep Witteman, Haar lemmermeer; Rietje Eliëns. - Haarlem; Corry van Gelderen. Haarlem; Anny de Koek, Haarlem; Henny van Leeuwen, Haarlem; Greet van Looy, Haarlem; Nelly Muntz, Haarlem; Jos Nelis, Haar lem; Jessie Stiphout, Haarlem; Leny de Wit, Haarlem; Anny Zonneveld, Haar lem. Afgewezen: 3 candidaten. Voor het examen handenarbeid slaagden de heren: W. Strieder, A. Scherpehzeel, P. Penning, J. C. C. Jan sen, W. P. Hooykaas, G. T. Vos, G. van Enkhuizen, A. G. Elbrecht, A. v. d. Bus ken. Afgewezen 3 candidaten. Aan de Mariaschool, Koningstraat, slaagden voor het M.U.L.O.-examen Jo pie Remmé, Els Schneiders, Annie Spie renburg, Liny Tammer. Voor deze school zijn de examens af gelopen. Er slaagden 37 van de 38 can didaten. Geslaagd voor het gehele examen: L. P. Rammenswaal, A. M. Vermaat, J. G. Boekkooi, H. M. C. Strikkers én M. A. J. Person. Voor afd. B; J. M. Stoffelen, J. J. J. v. d. Bronk en L. Fabriek. Het is interessant en tegelijk bescha mend hoeveel dankbetuigingen we ont vangen van zieken, die deelnamen aan het laatste Triduum. Interessant, omdat het je blij maakt, iets goeds te hebben mogen doen aan mensen die zo lijden moeten. Van de andere kant beschamend, om dat wij veel dankbaarder zouden moeten zijn voor het grote geestelijke goed, dat zij voor ons verdienen. Intussen groeit ons fonds. M'n laatste verantwoording sloot met ƒ342.75. Daar na mocht ik weer ontvangen: v. d. W. te IJmuiden 15.mevr. N. te Bever wijk 2.'n familie te Haarlem ge collecteerd voor de zieken ƒ18.41; H. te Bloemendaal 10.J. B. B., deelnemer In aansluiting op ons bericht van gis teren kunnen wij mededelen, dat even tuele deelnemers aan behendigheidswed strijden voor kellners op de Haarlemse Dreef, Maandag 4 Augustus, zich zo spoedig mogelijk dienen op te-geven bij de heer A Beyer, directeur van de sta tionsrestauratie te Haarlem. In het bijzijn van zijn familie is de heer M. L. A. Klein, veteraan der Haarlemse Katholieke gemeenschap, gisteravond een bijzondere hulde be reid. Mgf. F. Filbry, plebaan van de Kathedrale kerk, deelde de heer Klein mede, dat het Z. H. de Paus behaagd had hem te begiftigen met het erekruis „Pro ecclesia et ponti- fice". De Plebaan ging de prachtige sociale carrière van de thans rustende voorman na. Reeds op 21-jarige leeftijd was hij secretaris van de afd. Haarlem van de R. K. Volksbo®!. Verder was hij mede oprichter van de Spaarkas „St. Nicolaas", de coöp. „Arbeid adelt" en de woning bouwvereniging „St. Bavo". De heer Klein stond in de Haarlemse raad voor de Kath. fractie niet minder dan 30 jaar op de bres. Volgens goede gewoonte kunnen de leden der spaarkas St. Nicolaas, onder afdeling der Kath. Arbeidersbeweging, evenals vóór de oorlog, hun spaargelden afdragen in het gebouw St. Bavo. Daar. voor is thans weer de gelegenheid open gesteld elke Zaterdagmiddag van vijf tot half zeven in het gebouw St. Bavo, Sme. destraat. De vierde ronde van het schaaktour nooi Heemstede 1947 bracht weinig ver rassingen. In de eerste klasse vergrootten Wever en Boot hun voorsprong door remise-partijen van hun concurrenten. In groep A van de 2e klasse handhaafde Drayer zijn ongeslagen positie. In groep B daarentegen zal de partij Keune Veenboer uit de laatste ronde waar schijnlijk de beslissing brengen. In groep A van de 3de klasse leed mevr. Onvlee een onverwachte nederlaag en deelt zij de leiderskroon thans met Blaas, in groep B staat practisch vast, dat Schintz zijn kansen in de finale zaJ verdedigen. De uitslagen van de 4de ronde en hangpartijen zijn: le klasse: mr. Snoeck Henkemans Spek 'AA, Spek—Saeys AA- 2e klasse: DrommelDrayer 01 Zwarter—Spaans 10, Kluen—Quintus 10, BrandtVeenboer 0—1, Pas—Keu ne 01. 3e klasse: mevr. OnvleeSteenvoorden 0—1, Uitewaal—Blaas 0—1, Castien— Piets 01, VoordenhaakVerlooy 01, SchintzTurkenburg 1—0, Turkenburg Winkel 1—0, WinkelLijnzaad 01. JAC. J. KEUNE. van bet Triduum, 1.—; van een inva lide vrouw te Bennebroek 10.—; mevr. H te Veghel ƒ3.—; H. G. te Haarlem 100.—; N. N. te Overveen f 25.— F. K. te Bloemendaal ƒ2.50; Uit een kinder spaarpot voor mijn zieke zusje 2.I. v. d. B. ƒ10.—; C. R. ƒ5.—. Totaal 546.66. Hartelijk dank en tot volgende keer! L. BEUNE, pastoor. Giro 69230 Bloemendaal. Wij stellen ons voor de volgende week iedere dag een verantwoording te geven en de actie daarna in de krant als ge sloten te verklaren. De 2500.moe ten dan binnen zijn, omdat bet een ere-zaak Is voor Katholiek Haarlem en omgeving. Gedurende deze tijd kan men ook giften op ons bureau aan de Smede- straat brengen. Zondagmiddag om half vijf wordt in de kerk van de Allerh. Drieëenheid te Bloemendaal het ziekenlof gehouden, dat ook via de radio zal worden uitgezonden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 29 Juli geen audiëntie verlenen. De uitslagen der gespeelde partijen voor de onderlinge competitiewed strijden luiden als volgt: P. MulG. Kraak 2—0, L. van Schie—C. Stijnman 11, C. HeesakkersA. Joosten 2c- Mul—J Lucas 1—1. ZANDVOORT. GEBOREN; S. I, Kluüskens en K. Loos z„ C. Koper en L. Koper d„ W. Th. Kok en H. J. de Graaf d. ONDERTROUWD; J. J. Gompelman en G. A. Schaap, K. Jacobs en E. l'erol GEHUWD; K. O. Landzaat en X. H. Monfils. Zondag 27 Juli 8 uur WQrdt in de Gem, Concertzaal het „Psalmus Hongaricus' uitgevoerd van Kodaly Zoltan. Mede werking verlenen het Haarl. Gem. Koor en de Haarl. Orkestvereniging. Solist is Henk Noort. Het geheel o. 1. v. Jan Booda. Tevens wordt vertoond de film Hon garije voorheen en thans" met tezing van pater Fr. Kohier (prov. der E. E. P. P. Lazaristen te Hongarije). De op brengsten komen ten bate van de Stichting „Hongaarse Hulpactie". Aan het hoofdbureau van politie, Nas- sauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12 30 uur inlichtingen te be komen o.a. omtrent ne navolgende ge. vonden voorwerpen: armbanden, bril len, badhanddoeken met zwembroekjes en badpakken, postduif, wollen deken, étui met tetiel- en versnaperingenkaarten, bankbiljt, honden, handscheenen, horlo ges, inlegvel, herenregenjas, kinderjasjs, ketting met' hanger, konijn, portemon. naies met inhoud, zilveren ring, rozen krans, verschillende schoentjes, sleu- tls, actentas met inhoud, vulpennen, windjack, dekzeil. 3 December veroordeelde het Haar lems tribunaal de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam en commissaris van de Nederl. Oost- Compagnie, mr F. W. A. de Koek van Leeuwen tot 2 jaar internering met ver. beurdverklaring van f 40.000. De hoge autoriteit weigerde dit von nis te fiatteren, zodat Donderdagmid dag deze zaak opnieuw diende. Veel nieuwe feiten kwamen niet aan het licht en de behandeling draaide hoofd zakelijk om de reis. welke beschuldigde in 1942 gemaakt had naar de Oekraïne, om zich daar op tie hoogte te stellen van de vorderingen, die de Nederlandse Oostlandboeren hadden gemaakt. Ter sprake kwam nog de brief,, welke mr. De Koek van Leeuwen 30 Aug. 1943 geschreven heeft aan Mussert en waarin hij bedankte als adviseur van Mussert en als lid van de beweging. De voor zitter karakteriseerde verdachte hierbij als een „fout" Nederlander, omdat hij met geen woord repte over de hier te lande heersende terreur, anti-semitisme en razzia's, maar wel eeft Nederlands- Duits samengaan bepleitte met voorbij zien van onze onafhankelijkheid - Ook had De Koek van Leeuwen een aanstelling gekregen als voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amster dam, in welker functie hij bij het uit breken van de Ned-Japanse oorlog de geallieerde interventie scherp hekelde. Ter verdediging voerde besch. aan, dat hij naast beste weten de belangen van het Nederlandse volk heeft trach- ten te behartigen en beïnvloed werd door de door Colijn geschreven brochure „Op de grens van twee werelden"_ De getuigenverklaringen waren zeer gunstig. Zo had hij een 250 tot 300 man personeel van tewerkstelling in Duits land weten te vrijwaren, terwijl hij voorts in de ergste tijden van honger ten behoeve van zij,n employé's regelma tig voor schuiten voedsel had zorg ge dragen. Ook was er nog een gunstige verklaring in het dossier van dr. Hirsch- feld, secr*generaal van het departement van Econ. Zaken. De uitspraak is bepaald op 7 Augustus. AMSTKRDAMSCHE RIJTUIG MIJ. In de intieme sfeer van de Zand- voortse raadzaal hebben de Haarlemse kunstenaars een klein maar select aantal kunstwerken bijeen gebracht. Het meest trekt de aandacht een fors, meesterlijk uitgevoerd schilderij van Schutte „Zigeunerin, Sierra Nevada"; van Kamp valt op een met fÜne kleuren getekend bouquet trosroosjes; mevrouw Ruijzienaars exposeert enkele bloemstuk- jes; de landschappen van Miole-é hebben een grote bekoring; Jan Wiegman komt uit met enkele fijne tekeningen en Her man Moerkerk exposeert zijn bekende tekening van de Hongerwinter. Grootens zond in een mooi schilderij „Oud Zand voort" van zee uit gezien. In „Gladiolen" bereikte Loots een prachtige kleuren combinatie. Bijzonder goed is „Het duo", twee geiten var.- Petri. Arens exposeert een stilleven en een glas met rozen en van den Burg een Gloxinia. Verder is er enig beeldhouwwerk van Klinkenberg. De tentoonstelling werd Donderdag avond door burgemeester Van Alphen officieel geopend. Aanwezig waren de wethouders, raadsleden en andere nota belen, terwijl ook de heer Geluk, loco- burgemeester var.- Haarlem, van zijn be langstelling blijk gaf. De burgemeester zei dat de belangstelling van Zandvoort niet alleen uitgaat naar het strand en wat daar verband mee houdt, maar ook naar de kunst. Daarom wordt het hoge lijk gewaardeerd dat Haarlemse kunste naars in- het badseizoen hun werk te Zandvoort willen exposeren. Spr. wenste hen veel succes. Namens de kunstenaars dankte de heer Wiegman voor de gast vrijheid in het Zandvoortse raadhuis be toond en prees burgemeester Van Alphen als een voortreffelijk gastheer. De tentoonstelling is geopend tot en met 4 Aug. Het bestuur van de afdeling Zandvoort der K.A.B. houdt elke Zaterdag 's avonds van 6.30 tot 7.30 uur zitting in het pa tronaatsgebouw. Er worden dan inlich tingen verstrekt op allerlei gebied, ter wijl er gelegenheid is tot sparen. Uitslagen van de ln de competitie, kring Haarlem, gespeelde waterpolo-wedstrijden Dames: VZV 2Haarlem 2 02, Haarlem 2 DWT 3 4—1, HVGB 2—HZV 1 5—0. VZV 2HPC 2 01; Meisjes: DWR HVGB 2—3, DWT—HVGB 2—3. le kl. heren: HVGB 4—PSVH 1 3—0, VZV 3Haarlem 4 21. PSVH 1—Haar lem 4 4—0, HPC 4—VZV 3 3—1; 2e kl. heren: HVGB 5—HPC 5 0—3, HPC 5— DWT 3 21; jongens: HVGBHaarlem 4—1, Haarlem—DWT 40. HPC—DWR 26, HVGBHPC 70, VZVHaarlem 0—7, DWT—DWR 3—4. Programma 29 Juli: Dames: DWR 1HDZ 1, DWR 2HDZ 2; Heren: DWR 1 HVGB 1; DWR 3—DWT 2; Dames: Haar lem 1—HPC 1. 30 Juli: Heren: HPC 3—HZPC 2. 31 Juli: Heren: HVGB 2—ZIAN 2; Da mes: HVGB 1—DVZ 1; Heren: HVGB 3— Poelmeer 2: Dames: VZV 1Die Haghe 1; Heren: VZV 2—DWT 2. Kring Haarlem KNZB 28 Juli: Dames: DWT 3—HZV 1. 29 JuliHerenHaarlem 4HVGB 4; HZV 2HPC 5; Jongens: HVGB—VZV. 30 Juli: Dames: HVGB 2HPC 2: Meis jes: HVGBDWT: Heren: HPC 4 PSVH 1: Heren: HVGB 5DWT 3. 31 Juli: Dames: VZV 2—DWT 3; Jon gens: DWT—HVGB; VZV—HPC. Zaterdag om 6 uur organiseert de „Zwemclub Haarlem" een internatio naal Waterpolotoumooi in Stoop's Bad, met als deelnemers H.V.G.B. Haarlem, de Gentse Zwemvereniging, A.Z. 1873 Amsterdam en Zwemclub Haarlem. Er wordt een halve competitie gespeeld. De G.Z.V. is een der sterkse Belgische ploe gen en zeer zeker egen de andere deel nemers opgewassen. Zondag gaat „Haar lem", tezamen met haar Gentse gasten naar Alkmaar om deel te nemen aan een vierkamp van D.A.W. He't bestuur van het district Haarlem van de Kon. Nederl. Lawntennisbond verzoekt ons te willen mededelen, dat het deelnemen aan het z.g. open tournooi op Rijnegom voor alle bondsleden verbo den is, omdat voor dit tournooi geen toe stemming is verleend. Een ambtenaar van de Internationale Bank heeft verklaard, dat alles in het werk werd gesteld om met succes een lening van 20.000.000 dollar af te sluiten voor Luxemburg en bijna 200.000.000 dollar voor Nederland. Men ver wacht de lening in Augustus te kunne» afsluiten. e klad zit er in, zeggen de adver teerders die personeel zoeken. eisen, die de dames -en heren stel len, worden met de dag hoger. Verlede» week vroeg een oliefabriek te Zaandai» een secretaresse met de mededeling1 „voor dagelijks afhalen en thuisbrengf" per luxe auto zal worden gezorgd". KÜK| dat is een service, die bijna niet te even aren is en de andere bazen, die een stenotypiste van formaat zoeken en maar niet kunnen slagen bedenken thans strijdmiddelen, die nóg weer verde' gaan. Wat zou u denken van een ad" verten tie als volgt: ,,De directie van een fabriek met mi'* lioenen-omzet vraagt met spoed een secretaresse. Rijk huwelijk binnen korte tijd niet uitgesloten." Ook zou men de jongedame niet al leen kunnen halen en brengen, maar de auto met of zonder chauffeur op Za terdagmiddag en Zondag ter beschik king moeten stellen. Waarom adverteerders die personeel zoeken grijze liaren krijgen? Aan eef R. K. pastorie wordt een hulp in "e huishouding gevraagd. Die zijn niet vcfif het grijpen. Waarom heeft de pastof" er niet bijgevoegd, dat sollicitanten pe' luxe wagen van huis gehaald en v;ee» naar huis gebracht zullen worden te' confrontatie. Een ritje op 'n mooie a°' merse dag naar den buiten zal menig een er toe brengen op de annonce te schrijven. Als een net persoon met een andcf net persoon in contact probeert te ko men om daarna enz., dient hij 0 zij te verklaren, dat het naar h»' brengen per luxe wagen zal geschiede»' En waarom zal een pientere jongste W diende niet eisen, dat hij per motó» naar zijn werk wordt getuft? Iets moe'^ lijker is de kwestie als het om een loop jongen gaat, vindt u ook niet? We moeten ons in deze tijd niettneej zo vermoeien. Wie kantoorpersone' zoekt moet een gemakkelijke fauteu aanbieden, trappenlopen dient men we telijk te verbieden,, speciaal voor co» troleurs van torenklokken, conducted' hebben recht op een mechanisch ro' lende stoel voor het moeizaam kaartje I knippen etc. Geef mij maar de vierdaagse! Voor het examen costumière werden geëxamineerd 14 candidaten. Geslaagd zijn; S. v. d. Veldt, G. Reitsma, H. Feith, A. Duineveld, A. Boesmans, A. Zonne veld, L. Vader, C. Dam, N. Harsveld, H. v. Geldorp, R. v. Geldorp, T. Altena, Tr. Kaasenbrood, J. van Eeken. Hier mede zijn de examens beëindigd. De Tweede Kamer heeft gister middag de beraadslaging over de regeringsverklaring in zake het beleid ten aanzien van Ned..Indië voortge. zet. De minister van Overzeese Ge. biedsdclen, de heer JONKMAN, wenst de zaak uit een zestal oog. punten te bezien en wel: 1. De actie als zodanig. 2. De aar^ der actie. 3. Vervolgens wil hij terugkomen op de redenen, die tot de actie moesten leiden. 4. Daarna omvang der actie. 5. Vervolgens de mogelijke gevolgen en ten slotte: 6. Het vraagstuk, hoe hieraan een einde moet komen Reeds weken geleden was het uit communiqué's verstaanbaar, dat men stond voor het uiterste middel. De regering deelt de afschuw van de afgevaardigden voor de oorlog, waaraan de actie doet denken. De regering kan terecht betogen, dat zij tot het uiterste ogenblik heeft ge- wacht met het toepassen van het uiter ste middel. Het ultimatief optreden was vol gens de minister noodzakelijk, omdat men niet eindeloos bezig kon blijven. Bjj het bezoek van de minister-presi. dent en spr. aan Indonesië heeft men niet verzuimd de regering der repu- Onder auspiciën van het Comité Nederlands-Belgisch-Luxemburgse sa menwerking wordt Woensdag 30 Juli, acht uur, in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem een orgelconcert gegeven door de beroemde Belgische organist Flor Peeters. Het programma bevat uit sluitend werken van Job. Seb- Bach. Het diploma Gezinsverzorgster van het Wit-Gele Kruis te Haarlem is uit gereikt aan de volgende dames: W v Alphen, C. Houniet, A. Lammers en H de Munk. en mét U nog vele andere abonné's op ons blad. En U wilt evenal9 die andere abonné's graag Uw lijfblad blijven lezen op Uw vacantie-adres Dat kan! Maar mogen wij U dan verzoeken enigszins met onder staande wensen van de administra tie rekening te houden? le. Geef minstens 5 dagen van te voren op, wanneer U vertrekt en weer terugkomt, onder vermelding van Uw vaste woonplaats en Uw tijdelijk adres. 2e. Weet U nog niet wanneer U terug komt, bericht ons dit dan tijdig zodra U dit wél bekend is. 3e. Indien U weekabonné bent. betaal dan aan de bezorger van wie U op Uw vaste adres de krant ontvangt, zo veel maai het weekabonnementsgeld vooruit, als U weken afwezig bent. Mogen wü op Uw medewerking rekenen? Wij wensen U een prettige vacantie toet Administratie NIEUWE HAARL. CRT. (Van onze Romeinse correspondent) brikozen, perziken, vijgen, het fruit stapelt zich weer op in de warme straten van Rome. Het is het te ken van de zomer. Voorjaar brengt bloe men in ongetelde soorten en geuren, maar met de zomer komt het fruit in kisten, handkarren, wagens alles sap en smaak, bewaard onder de lange sta ven ijs, die merkwaardig langzaam smel ten in de hete zon. Men moet er weer aan wennen, aan deze zomer; de dagen zijn anders ingedeeld, het leven verloopt langzamer. De morgen komt als een koele gave. Het Is nog stil, geen auto's, geen vrach- verkeer, aan alle kanten klinkt water, waaraan de goden zij dank thans waarlijk geen gebrek meer is. Het zijn de mannen van de plantsoen-dienst, van de stadsreiniging, die met dwaas-korte slangen de grasperken, de trottoirs, de ontelbare trappen en de rijweg schoon spuiten. Alle stof en vuil van de warme dag, die gisteren was, schuimt weg. Het ruikt naar fris groen en nat marmer en het is moeilijk deze slome kerels met hun spuiten niet te benijden: knoeien met water is toch niet alleen voor kin deren een feest? De kiosken gaan open en daarmee is de dag begonnen. In lange slingers wor den de tijdschriften, met was-knijpers aan elkaar bevestigd, buiten gehangen; de couranten keurig op stapels gelegd, zó, dat de Unitè, geheel links en de BuonsenSo van de Qualunquisten uiterst rechts ligt, met alle andere volgens hun „kleur" daartussen. De trams raken overvol, auto's rijden in rijen; een nieuwe, warme, rumoerige dag is begonnen in Rome, met al het vertoon van nijverheid, gesjouw, straathandel en politieke opwinding De Republiek is thans een jaar oud en dit werd gevierd met een staats-re- ceptie in het Parlement, waar de presi dent, voor het eerst op plechtige wijze, werd ontvangen; hij reed in een open auto door de volgepakte straten. Het blijft iets ongewoons voor de Romein om een president te „bezitten". In deze stad, waar heel het decor op vorsten- vertoon en pauselijke grootheid is bere kend, wekt het een vreemd heimwee zélfs ln de buitenlander wanneer een eenvoudig advocaat uit Napels tussen sprookjesachtige Carabinieri-te-paard door de straten wordt gevoerd en met de hoed wuift.... Zijn ongetwijfeld aris tocratische verschijning dwingt toch niet tot die huiver van ontzag, die het ;angs komen van de Pontifex of de staatsie stoet van een Savoia teweeg brengt. Het volk, dat in groten getale had staan wachten, klapte ln de handen, waar schijnlijk uit tevredenheid over het ver zorgde uiterlijk van deze korte stoet..... Het was ook heus geen toeval, dat een royalistisch weekblad onder het voorwendsel van „vandaag zoveel laren geleden" een grote.foto publiceerde van een imposante koninklijke stoet met Victor Emmanuel en de schone He!ena als glansrijk middelpunt. Men moge dan overtuigd republikein zijn, zó een toto doet het toch maar heel wat beter en zó een stoet hoort hier thuis! Aan prinsen en adel overigens geen gebrekAls de middaghitte is ge luwd en het leven weer terugkeert na de onvermijdelijke siesta, kan men heei de mengeling van aristocratie, avontu riers, adel en diplomaten aantreffen op de terrassen van de luxe hotels, ln de lanen van de Villa Borghese, bij „Doney" op de Via Veneto of op de Ptncio, waar men dromerig de avond ^iet komen over de stad, die beneden zich wijd uitstrekt. Urenlang zitten ze er, gekleed volgens de laatste „vondsten" van Via Condotti en Piazza di Spagna, maar urenlang achter hetzelfde koffie kopjeEen oude naam, een rijke historie en de schoonste titulatuur kun nen niet verhinderen, dat in het trotse palazzo, waar men gê boren werd, een kantoor wordt gevestigd of appartemen ten te huur zjjnhet is geen goud meer, wat hier zo blinkt! Er staat dik wijls een bestelauto op een vorstelijke binnenplaats, waar roerloze palmen en bloelende oleanders het oude geslachts wapen trachten onzichtbaar te maken. De bladen melden, dat een Hertog werd opgesloten omdat zÜn chèques onge dekt bleken en dat een Prins in een cabaret optreedt. Ach, democraten zijn wij allemaal, maar erg Romeins kan men dit toch niet meer noemen Romeins is het om de avond over zich heen te laten komen bij een liter wijn op tafel, met een bak abrikozen ernaast. Naarmate de sterren komen en de lucht van diepblauw ln zwart verandert, wordt er minder gepraat. Verbannen vorsten en verarmde adel, zij wijken tot achter de bloeiende rozenstruik om toe te zien, hoe wij zelf met het klimmen van de maan ons vorstelijker gaan voelen om die wijn, de abrikozen en de koelte...... bliek mededeling te doen van de m°' gelijkheid van toepassing van he* uiterste middel. De concessies beoogden tenslotte niet meer dan terugkeer tot Lingg»- djati. Ten aanzien van de opmerking, dat hier sprake is van een morel» nederlaag, verklaart spr. deze te er' kennen; de oud-„stuw"-menseO> mensen, waartoe hij behoort, hebbe» aan die morele nederlaag bijgedragen- De aard der actie besprekend merkt op, dat men niet politiek iets wenst te leggen; slechts wil men de voorwa»V den scheppen voor het economisch h® stel en de economische wederopbouw- Spr. wijst er op, dat botsingen enige beteekenis zich niet hebben vo» gedaan en dat er niets gebeurd is, 0 wijst op een volksoorlog. Het gaat hier niet om oorlogswil, nwjjjjl om vredeswil. Alle afgevaardigden overtuigd van de vredeswil der regerl» Allen verwerpen de gedachte aan oori behalve de communisten. De Minister betoogt vervolgens, dat geen oorlog is. Bij herhaling heeft dc G.-G. er op gewezen, da| de actie zo perkt mogelijk moet worden gehoud6 Vervolgens gaf spr, een beschouw) over de bekende redenen, die tot de 9 tie hebben geleid. Het laatste aanbod van „goede die", sten" had niet meer de bedoeling actie te voorkomen. Ten aanzien van de omvang de' actle merkt spr. op, daj; deze beperkt is in middelen, territoir en duur, ver der kan hij er nu niet op ingaan. Wat de gevolgen der actie betreft, de regering tilt die zwaarder dan wa* J er gebeurd zou zijn zonder die actie- De regering doet een beroep op h®^( volgelingen en op de oppositie te Unk en te rechter zijde, opdat niet het trouwen der Republiek wordt gcha» haafd en versterkt, ook naar de bed® ling der actie. r£,' De actie zal zo spoedig mogelijk 0»®*, ten worden gevolgd door overleg, geco1^ bineerd met de Republikeinse regering^ die van andere deelstaten. Het n' nodig zijn zo spoedig ihogelijk met j dere bevolkingsgroepen te overleggen. De regering is bereid opnieuw n» overeenstemming te streven en zij is gaarne bereid in den vervolge, indien dig, van goede diensten gebruik te f' ken. Daarna wordt gerepliceerd. (Vervolp op pag. 3) Amsterdam, 24 Juli 1947' De berichten uit Indië blijven g luiden en dit heeft de beurs in haar At trouwen in de toekomst bevestigd, y terugviiiden van grote voorraden prod„: ten, die binnenkort aan de markt worden gebracht, maakte een zeer ftov indruk en de Indische fondsen we' hierop algemeen gevraagd. Van suikerwaarden boekte H.V.A. verder avans van 6%. gij Tabaksaandelen lagen eveneens goed vraagd met koersverbeteringen van 6 pet., terwijl in de rubberhoek A'dam ber onder vrij levendige handel tot 1 8) op liep. .„-r Indische bankaandelen en nutsbedrvrCD deden het wat kalmer aan, doch eveneens vrij vast gestemd. Bij industriële aandelen waren Cert. Unie vast gestemd op het gunstige frf dendbesluit en stegen 7% tot 295. Ijv Calvé-Delft verbeterde 2%. Aku trok 3% in koers aan. Philips bleef echter daag nagenoeg onveranderd. n Op de scheepvaartmarkt heerste goed prijshoudende stemming met f~f.fi" geringe koersafwijkingen, terwijl de B* j vrij kalm bleef. gr Staatsfondsen gaven hier en daar tlonele verbeteringen te zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2