Militaire actie en Kamerdebat Binnenkort landingen bij Tjilatjap? Record van warmte, record aan deelname n Plicht Reynaud: keuze tussen wereld oorlog of verzoening Zuivering van de bezette gebieden en consolidatie der posities Verliezen Nederl. strijdkrachten Leg het moede been ter ruste In breuk tussen V. S.en Rusland ligt uitermate groot gevaar Opvoering productie Ruhrgehied WARME WEER ZAL NOG ENIGE DAGEN AANHOUDEN Kans op onweer vergroot TEGAL BEZET „Zwaard van Damocles" boven Djokjakarta „Geen strijd van volk tegen volk" Tot hoofd en hart J ZATERDAG 26 JULI 1947 69ste JAARGANG No. 23908 Kath. Dagbladpers in Italië Demonstraties te Sydney Chinese consul-gen. neemt schade op GEEN LANG UITSTEL «rrsusT i&M&lïsif REGEN VERFRIST VIERDAAGSE 99 99 v Het weer. DR. VAN MOOK: Beroep op samenwerking Fen luiaard is als een klok zonder wijzers. Men heeft er niets aan of deze $tUrJaat of loopt. Goede vooruitzichten groente en fruit BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Dyecteur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severïn. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m, hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vin redenen te weigeren. Nederland beleeft thans historische dagen. Weliswaar is de spanning, die aan het bevel tot politioneel °Ptreden voorafging, gebroken, maar aan een zeker, soms beklemmend gevoel, valt toch nier geheel te ontkomen. Niet dat wij enige ongerustheid koesteren °"'er het succes onzer troepen, al zal met ®en gevaarlijke guerilla-activiteit moe ien worden gerekend, doch steeds gaan 0l1ze gedachten vóór alles naar de offers, die deze actie, op hoe beperkte schaal °ek ondernomen, zal kosten. Het is in dit verband een bemoedigen de gedachte, dat de Kamer Donderdag, 1,1 et uitzondering natuurlijk van de communisten, zich achter het beleid van °hze regering heeft gesteld, daarmede erkennend de noodzaak en onvermijde- njkheid van het huidige optreden in In donesië. Minister Beel heeft in zijn ver garing van Woensdag j.l. nogmaals in 8 (insluiting op zijn indrukwekkende radiorede van j.l. Zondag al de trieste 'eiten opgesomd, die geen andere uitweg ^verlieten dan het gebruik van het ui terste machtsmiddel en ook minister onkman ging hier Donderdag opnieuw op in. Onwillekeurig vraagt men zich af tvaarom steeds weer dat argumenteren °m het regeringsbeleid te rechtvaardi gen, dat immers eigenlijk geen recht- vaardiging meer behoeft. Toch geloven dat deze motiveringen, uitgesproken door deze regeringsautoriteiten, van gro te waarde zijn èn voor een groot deel van het Nederlandse publiek, dat vaak 'h een verkeerde richting werd voor gelicht èn voor het buitenland, dat juist 'n deze dagen soms op ontstellende wij- heeft blijk gegeven van zijn onkun de over hetgeen in Indonesië de laatste 'wee jaar is geschied. Wat het binnen band betreft, is het vooral de Parti.i v. d- Arbeid, wier politiek inderdaad in de lucht is komen te hangen. Zij hield vast aan de illusie, dat met deze re- Publiek het accoord van Linggadjati 2°u kunnen worden uitgevoerd, terwijl de feiten, dr. Beel en min. Jonkman hebben het in de Kamer herhaaldelijk beklemtoond, het tegenovergestelde uit wezen. Het was het vasthouden aan een strohalm. Zelf moest de minister van Uverzee.se Gebiedsdelen toegeven wij Waarderen zijn ruiterlijke erkenning dat er een morele nederlaag is geieden Waartoe de oud-„Stuw"-mensen, men sen, waartoe hij eveneens behoort, heb ben bijgedragen. Ook het buitenland, dat scherp toe ziet, vooral die landen die nauw geïnteresseerd zijn bij Indonesië, dient te worden voorgelicht over de Werkelijke stand van zaken. Ook zij zul. •en moeten luisteren naar de woorden onZG hoogste gezagsdragers en een P r ement, nat deze woorden goedkeurt, wu zeiden hierboven reeds, van welk een ontstellende onkunde een deel der Engelse en Amerikaanse pers deze week heeft blijk gegeven. Sensatiebladen, wel ke de laatste maanden hoogstens een enkele maal een berichtje van vier of Wijf regels over Indonesië opnamen, bla. zen thans hoog van de toren en over- vallen hun nietswetende of nietsvermoe dende lezers met de meest absurde be- Weringen. Gelukkig weten een Bevin en eeh Marshall wèl nauwkeurig hoe de W'erkelijke situatie in Indonesië is. Zelfs Sjahrir bijv. trok daaruit reeds zijn conclusies. Zij bieden hun „goede diensten" aan aanvankelijk ontkwam men zelfs niet aan de indruk van een zekere wedijver tUssen Londen en Washington in deze "haar houden zi°h thans ietwat op de achtergrond totdat de toestand rijp is v°or een eventuele bemiddeling. Hun ■■goede diensten" zullen echter volgens Prof. Romme aan drie voorwaarden ■Loeten voldoen: vasthouden aan Ling- Gadjati; het behartigen van het welzijn van alle erbij betrokken volken en de Laleving door de Begering van al haar Verpliehtingen. Zo spoedt dan deze historische week ten einde. Het politionele optreden onzer troepen maakt goede vorde- Ungen; de Tweede Kamer steunt in overgrote meerderheid de regering; het buitenland wacht af In de Kamer hebben onze ministers a' die feiten, waarop wij in tal van ar tikelen reeds maanden geleden wezen en Waaruit wy herhaaldelijk concludeerden, 3at dit op toepassing van het uiterste 'Piddel, n.I. gewapend optreden moest P'tlopen, erkend. Zelfs meer dan dat. Zij hebben de juistheid van onze visie bewezen, die misschien wel eens weinig bïild heeft geklonken, maar d'e geba kerd was op de werkelijkheid, welke nu knmaal, zeker vergeleken met het spel ber illusies, hard is. Moge eer.s het ogen blik aanbreken om met dr. Beels boorden te besluiten waarop een lei ding der republiek bereid en bij machte blijken tot een samenwerking met terdaad, overeenkomstig de beginselen van Linggadjati, om een gelijkberech tigde plaats als die der andere deelstaten 'tl cle kring van de Verenigde Staten ''an Indonesië in te nemen. Dan zal de huidige phase, hoewel niet Gemakkelijk te vergeten, kunnen ever- Gaan in die. waarop wij zo iang lever- Beefs gewacht hebben: de phase van v'ederzijds vertrouwen. Naar wij verne men, heeft de heer J W. Lucas, di- keteur van „De ^Paarnestad", van bet Vaticaan het verzoek ontvan- ge" een technisch L"derzoek te wil- C" instellen naar be wijze van ex- dotteren van di- Italiaanse Wem' dagbladen, 'Ke meer of minder noodlijdend zijn. - tic heer Lucas vertrekt een dezer dagen ^■i' Rome. Uit het communiqué ran de Nederlandse legercommandant van gisteren blijkt, dat de Nederlanders op het ogenblik werken aan de consolidatie van hun posities, de zuivering van het bezette gebied en aan de voltooiing van dc bezetting van Oost- en West-Java, aldus Eric Warner, dc correspondent van Agence France Prcssc te Bafavia. Het belangrijkste feit is de bezetting van Tocrwakaria, dc zetel van het republikeinse hoofdkwartier voor West-Java, en vooral de bezetting van Madjalaja en Tjitjalcngka, waaruit valt af te leiden, dat de Nederlanders beogen een wig tc drijven in Zuid-Oostelijke richting, teneinde Tjilatjap, dc enige belangrijke haven aan de Zuidkust van Java, te bezetten. geleden schade opnam. Te Krawang zijn ongeveer 110 toko's, huizen en rijstpelle- rijen afgebrand, waarvan alle pellerijen en 83 toko's en huizen Chinees eigendom wa ren. De andere afgebrande huizen ston den tussen deze Chinese eigendommen. Te Tjikampek zijn meer dan 130 toko's, woningen en pellerijen afgebrand, ter wijl alle Chinese winkels werden leegge roofd In deze plaats was, behalve het station en de markt, alles wat verbrandde Chinees eigendom. Te Renbandengkok zijn 8 pellerijen en 10 woningen, alle aan Chinezen toebehorend, verbrand. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Alle Chinezen in deze plaatsen zijn vertoornd over de wijze, waarop het In donesische leger de verschroeide-aarde- politiek uitvoert. De regeringscommissaris voor be stuursaangelegenheden van Noord- Sumatra, dr. Van der Velde, heeft Arnhemia bezocht, waar hij geen re publikeins bestuur aantrof, doch wel een Indonesisch politie-inspec- teur, die tezamen met een groot deel van zijn corps de vorige dag zijn eigen kazerne tegen de Lasjkars (het volksleger) had verdedigd, toen dezen het gebouw aanvielen en in brand wilden steken. De inspecteur en zijn manschappen verklaarden zich bereid onder Nederlandse leiding mede t* helpen om rust en orde te hand haven. Het republikeinse persbureau Antara heeft medegedeeld, dat de republikeinse regering een bevel heeft gegeven tot be wapening van Indonesische burgers in een „burgerwacht". Radio Djokjakarta deelt mede, dat een half 'bataljon vrij willigers is gerecruteerd uit vreemdelin gen op Java, dat de kern zal vormen van de „Internationale Brigade". De studenten van Sydney hebben een manifestatie georganiseerd uit protest tegen de militaire operaties in Indone sië, meldt A.P., en hebben het Neder landse consulaat bestormd. De politie moest tussenbeide komen om de mani festanten uiteen te drijven, die in het Nederlandse consulaat poogden binnen te dringen. Dertien demonstranten zijn ge arresteerd. Volgens gezaghebbende bronnen zouden de Nederlanders hun acties beperken tot de bezetting van Oost- en West-Java, met uitzondering van de provincie Bantam in he^ uiterste Westen, aldus de Franse correspondent. Waarschijnlijk om poli tieke redenen zien de Nederlanders af vair de bezetting van M'idden-Java, waarvan de voornaamste steden als Djokjakarta, Soerakarta en Malang de bastions van de republiek zijn. Het is veelbetekenend, dat het com muniqué geen enkele aanwijzing geeft omtrent acties van de troepen, die uit Semarang in Zuidelijke richting vertrek ken zijn, ofschoon volgens het commu niqué de republikeinen zich zeer dicht bij Malang bevinden. Het zou de bedoe ling van het Nederlandse opperbevel kunnen zijn, de troepen, die op het cen trale front enige kilometers van Malang operéren, tot stilstand te brengen en hen op een respectueuze afstand van Djok jakarta te handhaven, om aldus een „zwaard van Damocles" op het hart van de republiek te richten. De republikein se regering, die, bedreigd door de Ne derlandse troepen aan haar poorten en van iedere verbinding met het andere gebied verstoken, nog' slechts een klein en overbevolkt gebied, dat niet zichzelf voorzien kan, onder controle heeft, zou in die omstandigheden niet anders kun. nen dan toegeven aan de Nederlandse eisen, aldus A.F.P Het republikeinse legercommuniqué van hedenochtend maakt melding van een Nederlandse vloot voor de Zuidkust van Bantam. Waarnemers te Batavia zeiden, dat binnenkort een Nederlandse amphibielanding aan de Zuidkust van Java zou wor den uitgevoerd, waarschijnlijk in de nabijheid van de voornaamste haven Tjilatjap. Verkenningsvluchten boven een uitge strekt gebied in West-Java, dat toebe hoort aan de Anglo Dutch Plantation Company hebben uitgewezen, dat Soe- bang, het centrum van dit gebied, met. inbegrip van de krachtstations, volkomen is verwoest. Volgens 'n republikeins legercommuni qué hebben Nederlandse vliegtuigen Te- gal, 55 km. ten Oosten van Cheribon, ■gebombardeerd. Tijdens een aanval van twee Nederlandse jagers op Sajoeng, ten Zuid-Oosten van Semarar.g, zijn vier personen gedood. Gisterochtend heeft de Chinese con sul-generaal, Tsjiang een bezoek gebracht aan Krawang, Tjikampek en Renban dengkok, waar hij de door de Chinezen Dr. Van Mcok heeft vandaag ver klaard, dat, ofschoon de moeilijke om standigheden de bouw van de Ver. Staten van Indonesië hadden vertraagd, het nog steeds mogelijk was, dat, na 1 Januari 1949, de datum, waartegen Nederland oorspronkelijk souvereiniteit heeft beloofd, geen lang uitstel nodig zou zijn. Reuter meldt uit Batavia: „Vol gens onbevestigde berichten is een Nederlandse colonne, beslaande uit 400 gevechtswagens en vrachtwagens met troepen, welke, van het bezette Cheribon uit in Oostelijke richting oprukt, heden Pekalongan, halver wege tussen Cheribon en Semarang, genaderd. Tegal, 48 km. ten Oosten van Che ribon, is bezet en nadien zou ook Pekalongan bezet zijn. Hiermede zou de gehele weg langs de Noordkust van Java tussen Batavia en Sema rang in Nederlandse handen zijn." De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verhezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Marine (gedurende 't tijd vak 18 tot en met 24 Juli 1947) Serg. mar. Joh. van Waateringer, af komstig uit Amsterdam. Gesneuveld op 21 Juli 1947. Mar. 3e fcl. Z. M. W. Bruinsma. af komstig uit Tzum (Fr.). Gesneuveld op 21 Juli 1947. Korp. der mar. Tj. Nauta, afkomstig uit Broek onder Akkeren. Gesneuveld op 21 Juli 1947. Koninklijke Nederlandse Landmacht (gedurende het tijdvak 16 tot en met 24 Juli) Serg. J. A. J. M. van Dooremalen, van 3-3 R.G.R., afkomstig uit Tilburg, ge sneuveld op 16 Juli 1947 bij Bar.doeng. Sold. H. L. Rupert, van 4 R. I., afkom stig uit Bentelo, gesneuveld op 16 Juli 1947 bij Palembang. Sold. H. C. A. Hesseling, van 4 R.I. afkomstig uit Glanerbrug (Lonneker). Gesneuveld op 16 Juli 1947 bij Palem bang. lste Lt. A. G. van Os, van 3 R.S., af komstig uit Utrecht'. Gesneuveld op 21 Juli 1947 bij Tjibeber. Serg. D. Koote, var.- 3 R.I., afkomstig uit Middelharnis. Gesneuveld op 21 Juli 1947 te Tjimahi. Serg. J. Schotanus, van 3 R. S„ af komstig uit Gaasterland (Fr.). Gesneu veld 21 Juli 1947 te Tjileungsir. Sold. H. Mensink, van 3 R. S., af komstig uit gem. Nieuw-Leusden, ge sneuveld op 21 Juli (je Leuweliang, 2de It. P. Bareman, van 3 R- T„ af komstig uit Axel (Z.-Vl.), gesneuveld od 21 Juli 1947 omgeving Bandoeng. Korp. J. de Leeuw, van 3 Reg. Jagers, afkomstig uit Haarlem. Gesneuveld op 22 Juli 1947 te Poeraseda. Sold. G. de Zoeten, van 3 Reg. Jagers, afkomstig uit 's.Gravenhage. Gesneuveld op 22 Juli te Poeraseda. Sold. E. S. F. Peetsma, van I R. I., afkomstig uit Klazienaveen. Gesneuveld op 22 Juli 1947 te Medan. 2e It. W. C. M. Feijnen van 3—1 Verk. Reg., afkomstig uit Sprundel. Ge sneuveld op 22 Juli 1947 te Medan. H. A. Peters onbekend) van 3"1 mitrailleur-bataljon, afkomstie uit Ui- dam (Gld.). Gesneuveld op 22 Juli 1947 te Medan Kon. Ned.-Ind. Leger (ged. het tijdvak van 13 tot en met 19 Juli 1947): gene. i a w a f Dec. Div.l - i b .■•Vcj'r^L Kift iciÜL:/--X X.:Bri Mariniers Brig Bewaking» Bat Java Zed rT i /:ïvr2 '„"f* ndramajoe - - [T.-Brig.)-,^^.. r% Krawang itaboeh Mado'éra Sojrpèdjing alihgping ■catie gebieden *egen Indische Oceaan der Republiek Jr Demareatie Spoorwegen O Oliebronnen iCAPTQ-477.8 (Van onze specia e verslaggever) Op het Keizer Karelplcin klettert vanavond de regen. En dat is het erg ste. Dat het nu ging regenen, nu de Vierdaagse voorbij is- Vier dagen lang had het op ieder willekeurig ogenblik immers elkeen een welkom geschenk geleken, alleen nu niet. Nu breekt het 't feest, dat Nijmegen gewoon is te vieren als de monsterstrjjd is gestre den. Dan zwieren in „De Vereniging' de paren, dan lichten op Keizer Ka- relplerVn duizenden lampions en dan trekt alles wat instrumenten heeft en tot een harmonie behoort om het luidst schetterend door Nijmegens straten. En nu regent het. En dit is een bitter schandaal. Dat is een aanfluiting van deze 31ste vierdaagse, die heel de historie van de wandelsport door vermaard zal blijven als de warmste en de zwaarste aller tij. den, al beweren de deskundigen ook, dat het in '33 geen -aar beter was. En zo het waar is, dat wij lopers uit deze monster rit dit jaar in Nijmegen en tot 10 K.M daarbuiten, door dichte hagen van be langstellenden zijn ontvangen, zoals nog nooit afstandlopers waar dan ook wer den ontvangen, dan ls het ook waar. dat wij die hulde, die' overmacht van gladiolen en laurierbladen verdienden, want deze vierdaagse, ónze vierdaagse, was een record. Een record van de warmte, een record van de deelname (6650) en een record van de uitvallers, precies 5 pCt. En wie, die ooit de geschiedenis van dit epos uit wandelend Nederland zou willen schrijven, zal dit durven ontkennen? Nij- megens 31ste vierdaagsche, Nijmegens moordendste vierdaagse. Boven ons de zon én om ons heen het stof, altijd weer het stof, dat diep doordringt tot in alle po riën. dat de ademhaling bemoeilijkt en waarin de lichaamsvochten, die naar bui ten dringen, blanke, slingerende kanaaltjes achterlaten. Zon en stof hebben over ons vrederechter gespeeld. Zon en stof hebben in Nijmegen op liet aankomstterrein „De Wedren", achter de aula van de R K. Universiteit, de wereld verdeeld In twee groepen. Die der bemorsten, de lopers, die der reinen, de toeschouwers en officials. De strijd is nu weer gestreden. Met duizenden guldens aan bloemen in onze armen keren wij huiswaarts. Nog zingend en nog vrolijk, doch alreeds moeizaam- En eenmaal thuis zullen wij stelselmatig verder verstijven. Wij zullen onze doorgezakte knieën en bepleisterde voeten moeizaam strekken en de ganse vacantietijd vorderen om weer eniger mate te herstellen. Stil zullen wij ach. terover liggen, wij, alle 6000. Een zoet- geurend sigaretje tussen de lippen en dan zullen we vertellen. We zullen ver tellen aan onze vrouw, aan onze kinde ren en kindskinderen van deze Vier. daagse. 6000 verschillende verhalen zul len dat zijn, vol kleine tragedies en vol kleine avontuurtjes. Voor wie dit niet heeft meegemaakt doorstaan en doorleden zullen het klan ken zijn als uit een overzees land, want dit zal al die verhalen kenmerken: ..de monotone cadans der voeten op de ein deloos lange, eindeloos open wegen, de pijn en in de verte het altijd zichtbare, altijd lokkende Nijmegen. Opa Weber uit. Utrecht, Nijmegens oudste deelnemer zal met verontwaardi ging vertellen, dat men hem, Neerlands populairste en Neerlands oudste, 81-ja- rige wandelaar na 3 dagen heeft gedwon gen zich te beperken tot 30 K.M. pel dag. omdat dit voor personen boven de 70 verplicht ls. Anderen zullen verhalen van de twee klompenmakers, die op hun eigen producten meetrekken, weer ande ren van de man met de pijp, die voor durend grapjes of de man met de zwarte paraplu, die constant schaduw maakte. Zo heeft ieder zijn verhalen. Wij voor ons zweren bij de oude dame, die deze morgen gans alleen in Graves brandende zon stond opgesteld, alle groe pen en alle troepen negeerde, doch Iedere enkeling, Iedere individuele wandelaar verkwikte met een klontje suiker. Ja sui kert Suiker, eau-de-cologne en water, bak ken water. Dat zijn de drie onmisbare In grediënten voor een goede wandeling. Die goede wandeling hebben 6000 men sen gemaakt. Nu zijn ze ergens verbor gen achter het gordijn, dat de regen legt over het Keizer Karelplein. Min. Gielen, wiens wuivende pruik het aankomstter rein opfleurde, is verdwenen. 'Zou hij ge weten hebben, dat één der zesduizend Soekarno's neef was? De commissaris van de provincie Brabant, de burgemeesters van Tilburg en van Nijmegen en Arnhem zijn naar huis. Het regent. De vierdaagse is voorbij. In het donker rijden bussen af en aan. De Denen, die op hun gym- nastiekschoentjes zo moedig hun best de den, de Tsjechen, die volkomen waren uitgeput, de frisse Fransen, de Belgen, allen trekken weg. Straks zijn alle Nij meegse gezinnen weer met hun eigen stelletje. De logé's. de prettige gasten voor een halve week, zijn weer burger van een andere stad. Het leven herbegint en de Twentse luchtstrijdkrachten, die vier da gen lang kampioen waren, omdat zij vier dagen lang zonder uitvallen als eerste groep binnenkwamen, worden weer gewo ne luchtstrijdkrachten. Zo keert ieder naar zijn gewone werk, doch met het kruis en mèt een plan: Volgend jaar wéérl Perste radiografisch overgebrachte foto's van dc landing in de haven Probolinggo in Oost-Java door Nederlandse Mariniers van het corps dat in Amerika opgeleid werd.. Grote branden woedden i~n de haventoen de Republikeinen zich terugtrokken en aldus de tactiek der verschroeide aarde toepasten. Boven de Nederlandse Mariniers na de landing, daaronder de brandende haven. De Franse staatsman Paul Reynaud heeft in de Nationale Vergadering tijdens het debat over buitenlandse aangelegen heden de Sowjet.Unie gewaarschuwd voor het uitermate groot gevaar dat in een breuk met de rest van de wereld is gelegen. Volgens Reynaud heeft de we reld thans de keuze tussen spoedig een derde wereldoorlog en verzoening van de Sowjet-Unie en het Westen. Het verschil van het huidige atoom tijdperk met de twee voorgaande wereld, oorlogen noemde Reynaud, dat de aan valler thans zal winnen. Hij herinnerde aan het gezegde van professor Einstein, dat er geen atoomoorlog, doch slechts een atoomaanval zal komen. Volgens Reynaud besteden 40 landen op het ogenblik 27 milliard dollar aan oorlogsvoorbereiding, hetgeen 30% meer is dan in 1938. In dit bedrag zijn niet begrepen de kosten voor atoombommen en biologische oorlogvoering- Reynaud wees er op, dat de Sowjet- Unie nog enkele troeven in handen heeft, hoewel de V.S. in oorlog en vrede de Sowjet-Unie verreweg de baas zijn. Over 22 jaar zal het aantal Russen 251 mil- lioen tegen 156 millioen Amerikanen be dragen. De Russen zullen dan beschik ken over alle hulpbronnen tussen Wladi- wostok, Triest en Weimar. De Sowjet. Unie kan ock rekenen op de steun van dé communistische partijen, die in alle lan-, den de Sowjet-Russische buitenlandse politiek verdedigen, aldus Reynaud. Tenslotte verdedigde Keynaud de Ame rikaanse zienswijze, dat de productie in het Ruhrgcbied met behulp van de V.S. in het belang van geheel Europa moet worden opgevoerd. Volgens Reynaud is er geen Duits gevaar, zolang de Sowjet. Unie en de V.S. het niet eens zijn, daar Duitsland zolang in tweeën verdeeld zal blijven. Verwachting tot Zaterdagavond: Windstille nacht met plaatselijk ne. vel of mist. Morgen overdag over het algemeen zonnig, warm weer, maar met geleidelijk iets toenemende on weersactiviteit. Weinig wind, aan de kust echter tijdelijk geen wind. Zondag: zon 4.5220.40, maan op 16.34. Maandag: zon 4.5420.38, maan 17.43—0.40. (Van een bijzondere medewerker) Met moeders verjaardag was er cian toch die mooie tas g;komen, die ze al zo lang gewenst had. Vauer en de jongens hadden ieder wat betaald (hoe kan anders een arbeiders vrouw aan een tas van J 40 komen?) cn nu werd het geval zo ongeveer als een familiebezit beschouwd. En laat nu de hond in een speelse bui zijn tanden in die kostbaarheid zetten, zodat juist de voorkant ernstig beschadigd is. De goede raad blijkt in dit geval goedkoop, alleen dc uitvoering ervan verschrikkelijk duur. Voor een betrek kelijk kleine reparatie werd in dc leer winkel maar liefst 25 gevraagd. Moe der, die tóch juist dc kindertoeslag heeft ontvangen, heeft het maar b-taald. Vader en de jongens zjjn woest. Is die kerel helemaaldaar stelt hij de Prijzencontróle-commissie mee in ken nis. Twee dagen later kwam er een „vriendelijk verzoek" van de betreffende reparateur, of mevrouw zo vriendelijk wilde zijn 21 te komen halen, want er was een vergissing begaan cn per abuis was mevrouw de nota gepresen teerd voor een andere veel grotere re paratie. Jansen heeft een zoontje, dat er van houót met steenen te gooien. En wanneer die mot enige kracht tegen ruiten ko men, krijgt vader Jansen een rekening te voldoen. Zo ook hier. Een ruitje van 20 bij 25 c.M. heeft het begeven en. vader Jansen moet 10 betalen. Een klacht bij. de Prijzencontröle-commicsie reduceerde de schade tot iets meer dan één gulden. „Moeder" en vader Jansen wonen vlak bij elkaar in de buurt en aan de buurtgenoten vertellen zij van hun succesvol optreden bij de Prijzen contróle-commissie. En dan gebeurt het merkwaardige: De buurtbewoners keuren eenstemmig het optreden van beide aanvankelijk opgelichte lieden af. Ze moesten zich schamen, mensen bij de politie aan te brengen. Dat is nog nooit iemand in hun solidaire volks buurt overkomen. Dat de buurtbewoners door hun veroordelende houding een dubbele vergissing maken, dat zij on doordacht, dus onverstandig, handelen, dringt niet eens tot hen door. Dag in. dag uit, klagen vele, zo niet alle, arbeiders over veel te hoge prijzen. Terecht herhaalt men voortdurend de eis, dat er evenwicht moet komen tus sen het geldloon en het werkelijk löon. En vorig jaar heeft o. a. de K.A.B. een serie maatregelen opgesomd, welke naar haar inzicht aan het tot stand komen van dit evenwicht zouden kunnen mede werken. Hieronder was die van de pre ventieve en positieve controle op de tot stand looming en de benekening der prijzen aan de verbruiker, zeker niet de minst belangrijke. Daarna zijn in bijna alle belangrijke plaatsen commis sies uit de bui-gerij m het leven geroe pen, die tot speciale taak hebben, niet als een soort politie op te treden, maar enerzijds het publiek voor te lichten, anderzijds eventuele overtreder^ van prijsvoorschriften te waarschuwen. Deze commissies zijn van zeer beduidende be tekenis. Zoals gezegd, hebben zij geen politionele bevoegdheid Alleen wan neer zij ofwel zelf overtredingen con stateren, pf wanneer klachten bij de commissie worden ingediend, hebben zij het recht en de plicht de overtreder op zijn „vergissing" attent te maken. Hij krijgt dan de goede raad het gepleegde onrecht te herstellen en dus het te veel ontvangene terug te betalen. Eerst wan neer hij weigerachtig is zulks te doen, volgt een klacht bij de PriJsb?heersin.j en meestal een proces-verbaal, nogmaals niet van de Prijscontróls- commissie. maar vanwege de Prijsbe- heersing. Men ziet hieruit, dat er van „aanbrengen" geen sprake is en dat hier het belang van twee partijen wordt gediend. Het publiek, speciaal het eco nomisch minst draagkrachtige, dient meer begrip te Krijgen voor maatregelen, die in het belang van het publiek ge nomen worden. Met de voorbeelden, waarmede de be schouwing werd geopend, bedoelen we natuurlijk niet te suggereren, alsof alle middenstanders verschrikkelijk met hu:i prijzen overdrijven. We bedoelen alleen te zeggen, dat het kwaad, dat er in dit opjicht nog is, bestreden moet worden met alle geoorloofde middelen. Paul Reynaud Van Mook heeft Vrjjdag een be roep gedaan op de vooraanstaande Indonesische figuren om met de Ne derlanders samen te werken voor het herstel van Indonesië, het her stellen van orde en rust en het op houwen van een staatkundige orga nisatie waardoor de republiek uit eindelijk haar plaats in de Ver Staten van Indonesië zal kunnen innemen, gelijkwaardig aan de an dere delen, Oost-Indonesië en VI est- Borneo. Hij besloot zijn rede met een beroep te doen namens de Nederlandse rege ring op al diegenen die hun verantwoor delijkhcid beseffen en bereid zijn sa niet: te werken, teneinde de vrede, recht en welvaart in Indonesië te herstellen. Het weer in onze omgeving vertoont in de laatste dagen een merkwaardige standvastigheid. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in het permanent aanwezig zijn van gebieden van relatief hoge luchtdruk boven West. en Midden- Europa. De overigens van zeer geringe omvanp zijnde oceaandepressies kregen nu geer. gelegenheid tot het Europees continent door te dringen. Daar de luchtdruk in de omgeving van de Azoren laag bleet, kon voortdurend warme lucht uit Zuid- Europa naar ons land worden aange- oerd. De temperatuur liep geleidelijk verder op en het hoogtepunt werd be reikt op Woensdag, toen in het Zuiden en het Oosten van het land maximum temperaturen van 34' werden geregi streerd. Voor de eerstkomende dagen is nog aanhouden van het warme weer te verwachten en wellicht zullen nog enkele zeer warme dagen voorko men. Dc onwecrsaclivitcit neemt evenwel geleidelijk toe en de buien zullen over het gehele land ver. spreid optreden, daarbij natuurlijk tijdelijke afkoeling veroorzakend. De vacantiegangers doen er in ieder geval goed aan 's middags en 's avonds de regenjassen met zich mee te nemen. Wanneer de definitieve weersomslag zal beginnen en de oceaandepressies hun in vloed ook in ons land zullen doen gel de valt op het ogenblik nog niet met ze kerheid te voorspellen. Aan de hand van de door de directie van de landbouw ontvangen rapporten is het volgende ontleend aan een over zicht van de stand der groenten- cn fruitteeltgewassen -op 21 Juli j.l.: Vrijwel zonder uitzondering vertonen de groenteteeltgewassen een goede stand. Wat de fruitteeltgewassen betreft, staan de appelen en peren er zeer goed voor. Wel komt in de appelen, zowel als in de peren, veel schurftaantasting voor, ter wijl tengevolge van het droge en warme weer verschijnselen van zonnebrard aan bladeren en vruchten optreden. Pruimen dragen als gevolg van een langdurige, vroegtijdige val dooreen genomen matig, al vormen enkele rassen daarop een gun stige uitzondering. Het onder glas geteelde fruit als drui ven en perziken laat een goede ontwik keling zien Wel komt in de druivenkas- sen vrij veel spin voor, mede als gevolg van dc heersende weersgesteldheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1