Australië richt zich tot de Veiligheidsraad Vliegtuig uit India met passagiers en medicamenten neergestort Het miste alle kentekenen van het Rode Kruis Tactiek der verschroeide aarde wordt volledig toegepast Honderden branden woeden de Preanger-districten m Laatste landing te Calcutta C.-G. uit Batavia vertrokken „Geen verlof gevraagd om ïndië binnen te vliegen" Drastische inkrimping van het leger? Ernstig protest van China Woordvoerder van Baitenl. Zaken te Den Haag betreurt deze stap Tegen boom gevlogen? Schade vele tientallen millioenen guldens genomen Montgomery plotseling teruggeroepen Tot hoofd en hart I A MINISTERRAAD BIJEEN Opmars naar Malang Luchtvaartverdrag met Voor-Indië geëindigd Voor beraad met Ned. regering Het weer. mmm Singapore geeft geen gevolg aan verzoek om mededelingen over de vluchten „Verschrikkelijk risico Bevin op de voorgrond MANIU GEARRESTEERD Roemeense boerenpartij ontbonden Woensdag 3o juli 1947 69ste JAARGANG No. 23911 erpen. Gemotoriseerde colonnes van de Mariniers, die in Probolinggo waren beland, werden door langs de weg staande Indonesiërs toegejuicht. Ook India? HANDEL UIT INDIE WORDT HERVAT „Tarakan" naar ons land Vanavond in onze handen? LUCHTALARM TE DJOKJA ^vermven. De brandschade MGR. DE JONGHE D'ARDOYE TE BATAVIA Landingsvaartuigen' van de Koninklijke Marine aan de kust te Probo linggo. De Pelikaan, een der landings boten, brengt materiaal en man schappen aan. GEN. SPOOR OVER NEERGESTORTE ÖAKOTA: u DREIGENDE CRISIS IN ENGELAND Verschuiving in het kabinet? Als gij zelf niet geleden hebt, kunt ge nooit iets zijn voor hen, die lijden. nt I lie VERSCHROEIDE AARDE Niet zó ernstig? STAATSLOTERIJ 8uREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: t SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM '6'efoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 ^onnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. .8 twe ssen Is voté' Engel»?, ton 10#) *'dam Peas»1" ocht» 8-GRAVENHAGE, 30 Juli Op departement van Buitenlandse ^*ken heeft men thans inlichtingen "htvangen, volgens welke Australië Indische kwestie aanhangig heeft Smaakt bü de Veiligheidsraad op frond van hoofdstuk VII van het pWVest. aanleiding van het bovenstaande V, een woordvoerder van het ministerie cjï Buitenlandse Zaken te kennen, dat v. zeer te betreuren valt, dat een lid djjl 't Britse gemenebest tot deze stap is Kei-"?gaan, vooral wanneer men in aan- ng neemt de jongste verkaring, wel- l 'binitster Bevin in 't Engelse lagerhuis J-ft afgelegd. Het wordt duidelijk ge- dat deze stap van Australische zijde dl6' bevorderlijk is voor verdere stappen, V 1 i betrekking tot de door haar aange- de Britse regering zou kunnen doen, ben goede diensten. Ii'blan" niet bekend is, hoe de Austra le stap precies luidt, kan geen com- t btaar gegeven worden. Wel echter v V de woordvoerder kan reeds thans (Sondering er over worden geuit, dat q Australische regering gemeend heeft, "Rlische kwestie te moeten brengen a er hoofdstuk VII van het Handvest, ^gezien dit spreekt van aanvalsdaden, jJ'euk op en bedreiging van de vrede, hoofdstuk heeft derhalve alleen het Op een niet-rechtmatig optreden van i '1 Kfaof t*»crpnnver epn andere staat, C* staat tegenover een fc,s dat zich in Indonesië niet voordoet. U vkbaar deelt de Australische regering dl. Onjuiste opvatting van de republiek, V öeze laatste reeds thans te beschou- zou zijn als een souvereine staat. .~e woordvoerder herinnerde er aan, k? Zelfs krachtens de overeenkomst van s. Bgadjati pok na de interim-periode tePubliek deze status niet zou krijgen, «-igezien de republiek slechts zou wor- een deelstaat van de Verenigde ^ten van Indonesië, welke na de tot- i^bdkoming van de Ned.-Indonesische dan, evenals het Koninkrijk, sou- zou zijn. Het zou begrijpelijk zijn v^oost, als de Indonesische kwestie 0?* de Veiligheidsraad zou zijn gebracht öe grondslag van hoofdstuk VI van C Handvest. Dit spreekt van toestan- Welke de handhaving van de inter zonale vrede en veiligheid in gevaar bbcn brengen. Reuter meldt uit New Delhi, dat regering van India het Neder- jl'hds-Indonesische conflict vandaag J^eft voorgelegd aan de Veiligheids rad der Ver. Naties. deze mededeling gingen berich- vooraf dat India deze stap voorlopig niet zou ondernemen. Aan deze échten ontlenen wij het volgende: NEW DELHI, 29 Juli (A. P.). Uit bevoegde officiële bronnen wordt v®rnomen, dat „zekere ontwikkelin- *en" de regering van India genoopt Rebben haar beroep op de Ver. Na- 'es ten behoeve van de Indonesiërs Bit te stellen. ^h zegsmantweigerde nadere uitleg ging te geven aan wat „zekere ontwik kelingen" genoemd werd, maar hij wei gerde eveneens een bericht tegen te spreken, volgens hetwelk het uitstel het gevolg is van nieuwe hoop, dat de Ver. Staten en Groot-Brittannië de leiding zullen nemen en zullen aandringen op beëindiging van de .vijandelijkheden tus sen de Nederlanders en de republikeinen. In een communiqué werd medegedeeld, dat een nota is overhandigd aan de Nederlandse ambassade, waarin wordt gezegd, dat een informatieve nota aan de Britse regering is gezonden. A. P. P- berichtte later uit Lon den, dat het Foreign Office Dins dagavond het gerucht heeft tegen gesproken, als zou de Britse rege ring bij de regering van Voor-Indië stappen hebben ondernomen, om de laatste te bewegen haar besluit, het Indonesische probleem aan de Vei ligheidsraad voor te leggen, uit te stellen. Het A. N. P. vernam gisteravond laat, dat hedenmorgen half tien de Ministerraad bijeen zou komen, ten einde de jongste ontwikkelingen in verband met de Indonesische kwes tie te bespreken. Naar verluidt, was de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de vergadering zou worden gehouden ten huize van minister Jonkman, die, zoals be kend, hoewel bedlegerig, zijn werk zaamheden voortzet. Volgens een mededeling van het de partement van Economische Zaken te Batavia zal nog deze maand begonnen worden met de verscheping van Nigieo- goederen van Batavia naar Chenbon. De verscheping van exportgoederen wordt aanstonds hervat. Voor 5 Augus tus zal het eerste Amerikaanse schip de haven van cheribon binnenlopen ten einde daar enige duizenden ton rubber en andere exportproducten te laden en deze naar de Ver. Staten te vervoeren. De eerste verscheping van exportgoede ren naar Nederland zal geschieden door de Tarakan van de Mij. Nederland. De Tarakan vertrekt op 9 Augustus naar Nederland. Uit Probolinggo kqnnen in de nnidi- ge situatie dagelijks 500 ton producten verscheept worden. Dinsdagmiddag is een Dakota, waarin medicijnen vervoerd werden, van het vliegveld bij Singapore vertrokken. Vol gens radio-Djokja hebben Nederlandse jagers het toestel neergeschoten, juist voordat het op het vliegveld van Djokja zou landen. Volgens berichten van Agen- ce France Presse uit Batavia vervoerde de Dakota 9 passagiers, van wie 4 Britse onderdanen en 5 Indonesiërs. De Dakota, aldus mededelingen van radio-Djokja, was gecamoufleerd, waardoor de ver gissing der Nederlanders begrijpelijk is. Een Nederlandse militaire woord voerder te Batavia heeft verklaard, dat de vergissing der Nederlandse piloten waarschijnlijk te wijten was aan het feit, dat het Voor-Indisch toestel niet de onderscheidingstekens van het Bode Kruis droeg. Volgens het Nederlands legercommu niqué had het Nederlandse vliegtuig slechts waarschuwingsschoten gelost, waarna het vliegtuig tegen een boom tc pletter vloog, seint Reuter. Aneta meldt, dat alle inzittenden van het vliegtuig, onder wie de voormalige AF- Wingcommander Constantine met echtge note, zijn gedood. A.P. seint nog uit Batavia: Van de zijde der Nederlandse luchtmacht Is medegedeeld, dat een voormalige Japanse bommenwerper van het type Betty bij Djokja Is neergestort, tengevolge van de actie van twee Nederlandse P. 40 Kitty- hawk gevechtsvllegulgen. De piloten ont kenden ten stelligste, dat het neergestorte toestel een Dakota was. Toen de jagers naderden, .probeerde de bommenwerper de wijk te nemen. Hierop loste een Nederlandse piloot een waar schuwingsschot en zonder geraakt te zijn, stortte de bommenwerper op een boom neer, aldus de zegslieden. De zegslieden ontkenden ten stellig ste, dat het vliegtuig een ongewapende Voor-Indische Dakota geweest zou kun nen zijn, waarmee twee ton medica menten en tien passagiers uit Singa pore vervoerd werden, zoals herhaal delijk Radio-Djokjakarta betoogd heeft, SINGAPORE, 30 Juli (United Press) De secretaris van de Britse Gouverneur-Generaal heeft ver klaard, dat de Dakota, welke was neergeschoten tijdens een medische hulpvlucht voor de Indonesiërs, geen Bode Kruistekens had gedragen en dat de Nederlanders dus volledig ge rechtigd waren toen zy hun actie tegen het vliegtuig richtten. De escretaris, Sir Bolph Hone, zei verde1": „Mogelijkerwijze zou het vliegtuig kunnen hebben gevraagd om veilige begeleiding, welke met de Nederlan ders had kunnen worden geregeld. Het zou dan voorts noodzakelijk zijn geweest, dat van te voren verlof voor de vlucht was aangevraagd en een route was vastgesteld." De vertegenwoordiger van het Interna tionale Rode Kruis in Singapore, H. Schweizer, deelde mede, dat hij te voren op de hoogte gebracht was van de tocht, doch niet in staat was geweest er voor borg te staan, omdat hij geen machtiging- ontvangen had uit Genève. Wing-commander A. N. Constantine, tweede piloot van het toestel, had aan de correspondent van United PTess kort voor de start meegedeeld, dat het vlieg tuig diplomatieke onschendbaarheid ont vangen had door middel van een ver tegenwoordiger van de Australische re gering. Deze ontkende echter met Con stantine te hebben gesproken, doch voeg de hieraan toe, dat waarschijnlijk een gevolmachtigde van het Australische handelsbureau met hem had gesproken. De eigenaar van de Voor-Indische Dakota, Patnaik, heeft verklaard, dat hij de regering van Voor-Indie zou verzoe ken 70.000 pond sterling schadevergoe ding te vragen voor de 9 slachtoffers en diplomatieke stappen te doen bij de Nederlandse regering. Nederlandse troepen in camoufla ge-uniformen zijn vanochtend by zonsopgang begonnen uit Lawang op te rukken naar Malang, meldt A.P. Nederlandse officieren voorspelden, dat Malang tegen het vallen van de avond in Nederlandse handen zou zijn. Naar verluidt, zoir Malang grotendeels verwoest zijn door de tactiek der ver schroeide aarde van de republikeinen. Tussen Lawang en Malang waren veel Amerikaanse rupsauto's en veldka nonnen te zien. De republikeinen hadden op zijn minst drie dorpen langs de weg met de grond gelijk gebrand. De regelmatige morse-uitzending Van radio-Djokjakarta werd vanochtend 10 uur plaatselijke tijd stop gezet met de mededeling „luchtalarm", bericht A. P. Het uitzendschema van radio-Djok jakarta kwam hierdoor geheel in de war. Mn - - - - ■Het #000 ton grote Noorse schip „Ocean Liberty", geladen met nitraat, is in de haven van Brest in de lucht gevlogen. Een groot aantal slacht offers is te betreuren en vele personen werden gewond. Deze telegrafisch overgebrachte foto toont het brandende schip, voordat het in de lucht vloog. ff.L.M. arriveerde de nieuw be- e Amerikaanse Consul-Gene- 'e Batavia, mr. Charles Livengood Schiphol. Voor het voeren van ekingen met de leden van de kilrikaanse ambassade zal mr. ngood een week in ons land In een Nederlandse B-25 Mitchell bommenwerper boven republikeins Java, 29 Juli (A.P.) De republikeinse bedreiging alles met de grond gelyk te branden wordt over een uitgestrekt gebied van Zuid-West-Java, een van de rykste gebieden in praktyk gebracht. Letterlijk honderden branden woeden in de heuvel achtige streek tussen de Wijnkoopsbaai en Tasikmaiaja, meer dan 20 km. naar het Oosten. Op zijn minst stonden drie rubberplantages in brand. Op andere plantages waren de rubberbomen omgehakt en lagen zij kris kras over elkaar op de grond. Tientallen andere bra'nden woedden in streken, waar, volgens leden, van de bemanning, thee en kinine verbouwd worden. Tientallen branden, waarvan de rook zich boven honderden vierkante kilome ters .verspreid heeft, schynen zonder enige redelijkheid te zijn ontstoken; ver schroeide aarde terwille van de tactiek der verschroeide aarde. Op slechts en kele meters hoogte vliegend is het duide lijk, dat vele branden, die in rimboe streken woeden, van geen enkel econo misch belang zyn; weer andere zyn nor male branden van rjjststroo, die m dit seizoen verwacht kunnen worden. Veei belangrijker echter is de duide lijke vernietiging op grote schaal van plantages. Op deze eerste vlucht van een journa list over geheel West-Java waren geen tekenen van veldslagen te zien. De eerste tekenen van vernietiging waren te zien bij Tangerang, 22 K.M. ten Westen van Batavia, waar wij. boven de lege ruïnes van honderden huizen vlogen, waarvan de Chinese bewoners een jaar geleden in een gruwelijke mas samoord omkwamen. Behalve dit lagen er slechts enkele bomen over de weg. Verder geen enkel teken van oorlog of onrust in dit. Noord-Westelijke deel van Java, tot aan de zee. Landarbeiders met grote strohoeden keken nieuwsgierig maar zonder angst van hun werk op de vlakke kustrüstvel- den het vliegtuig na. In de dorpen heers te er in de inheemse bazaars de gewon© drukte van elke dag. De vlucht over de onbezette West punt van Java en Zuidelijk naar de zee toe gaf hetzelfde beeld te zien, maar boven de gekartelde groene heuvels van de Wijnkoopsbaai brand den de hellingen. Drie kwartier lang zagen wij overal branden. De wegen lagen vol bomen. Maar er waren fieen gevechten en geen mensen. By Tasikmaiaja verlieten wy het bran dende gebied. Hoeveel precies de schade s die deze honderden branden hebben aan gericht zou alleen een expert kunnen uitmaken. Voor een leek scheen de schade echter onmogelijk minder dan veie tien tallen millioenen guldens te kunnen be dragen. Volgens een hooggeplaatst Nederlands woordvoerder werden in het gebied ten Zuid-Oosten van Bandoeng verscheidene dorpen geheel vernietigd en vele plan tages verwoest. Hij zeide, dat de vernie lingen in dit gebied uitgevoerd werden door koelies op bevel van de SOBSI ,(de centrale federatie van Indonesische vak bonden) met het gevolg, dat de vernie lingen veel grondiger worden uitgevoerd dan die van bet republikeinse leger, Het laatste Nederlandse vliegtuig, dat vergunning heeft tot landen op Hindoestaans gebied, is gistermiddag op het vliegveld van Calcutta gearri veerd, vanwaar het vandaag naar Batavia vertrekt. Hiermede is, als protest tegen de gebeurtenissen in Indonesië, het luchtvaartverdrag tussen Nederland en Voor-Indië beëindigd. Het Siamese ministerie van Buiten landse Zaken heeft het plan een lan dingsverbod in Siam uit te vaardigen voor K.L.M.-toestellen, die te Bangkok vijf keer per week landen. De beide leden van de C.-G., prof. ir. W. Schermerhorn en M. van Poll, zijn hedenmorgen per vliegtuig uit Batavia naar Nederland vertrokken. Nader vernemen wij, dat de Commis- missie-Generaal op uitnodiging vin de Nederlandse regering naar ons land komt, voor beraad met deze regering. Van, goed ingelichte zijde werd A. P. medegedeeld, dat de C.-G- niet naar Indonesië zal terugkeren. Hieraan werd toegevoegd, dat dr. Van M'ook nu ter plaatse volledig het gezag uitoefent en waarschijnlijk nadat een einde aan de politionele actie zal zijn gekomen, zijn taak zal voortzetten voor de vorming van de Ver. Staten van Indonesië. De nieuwsdienst van Vaticaanstad maakt bekend, dat 27 Juli te Batavia is aangekomen Mgr. de Jonghe d'Ar- doye, de nieuw benoemde Apostolische gedelegeerde voor de Indonesische Ar chipel. Verwachting tot Donderdagavond: In de nacht zwakke, morgen ge leidelijk wat toenemende wind tus sen Noord en Oost. Enkele overdrij vende wolkenvelden. Bijna overal droog weer. Weinig verandering van temperatuur. Zon: 4.58—20.34, maan: 20.22—2.40 De Nederlandse opperbevelhebber, ge neraal Spoor, deelde aan een correspon dent van United Press mede, dat hü de dood van de inzittenden van de bij Djokjakarta neergeschoten Dakota be treurde, doch dat zij geen verlof hadden gevraagd binnen te vliegen en verzuimd hadden hun vliegtuig te voorzien van het Rode Kruisteken: een rood kruis op een wit vlak. „Indien zij voortgaan vliegtui gen naar Djokjakarta te zenden, waarom vragen zij het dan niet aan ons? Daar mee zouden zij de internationale conven tie volgen, Wy hebben Singapore al maanden geleden gevraagd ons de tjjden van vertrek op te geven, alsmede de vlieg routes, de posities en de tyd van aan komst, plus de herkenningstekens van de vliegtuigen. Dat is niet gebeurd. Zij hebben een verschrikkelijk risico ge nomen, ons niets te vragen. Een vrij geleide zon hebben kunnen worden ge geven. Vanzelfsprekend hebben wij reeds aangeboden medische voorraden aan de Indonesiërs te zullen zenden uit onze voorraden en uit Singapore voorraden te halen om ze later te completeren. De Nederlandse piloten hebben uitdrukkelijk opdracht geen vlieg tuigen neer te schieten, die de her kenningstekens dragen van een natie buiten die van de Indonesische republiek, omdat wij weten, dat de Indonesiërs vliegtuigen van de Ja panners hebben met Japanse in structeurs." Het Nederlandse leger te Batavia Naar in Londen officieel werd mede gedeeld zal veldmaarschalk Montgomery, die zich op het ogenblik in Nieuw Zee land "bevindt, zich met spoed naar En geland begeven. Het voorgenomen be- ioek, dat Montgomery op uitnodiging van generaal Mae Arthur aan Japan zou brengen, is afgelast. Deze officiële aankondiging, aan de vooravond van de „crisis-zitting" van de Britse Labour-parlementsfractie van hedenavond, werd Dinsdagavond in Lon den in verband gebracht met de berich ten, dat Groot-Brittannië gedwongen zou zyn op drastische wijze zyn gewa pende strijdkrachten in te krimpen met het oog op de dreigende economische crisis, aldus de correspondent van Reuter. Hoewei het ministerie van Oorlog als reden van Montgomery's plotselinge te rugkeer „dringende zakelijke aangelegen heden te Londen" opgaf, vestigt het be sluit van Montgomery de aandacht op Attlee's grote probleem, namelijk de steeds dringender behoefte aan ingrij pende maatregelen om het tekort aan arbeidskrachten op te heffen, dat een hernieuwing dreigt te veroorzaken van de vorige win tercrisis, die de industriële productie in dit jaar belemmerde. Terwijl tussen Attlee en de leiders der Labour-partij voortgegaan werd met het voeren van besprekingen over de critieke situatie, deden geruchten over hangende verschuivingen in het kabinet de ronde, waarbij de posities zowel van de premier Attlee, als van de minister van Buiten landse Zaken Ernest Bevin, en van de minister van Nationale Organisatie, Her- bert Morrison, betrokken waren. Volgens geruchten onder de meest links georiën- teerden van de Labour-party zouden op de vergadering van hedenavond de meest rechts georiënteerden het voorstel willen doen, dat Attlee de leiding aan Bevin zou overdragen, zo vervolgt Reu- ter's correspondent. Een ander gerucht wilde, dat de per soonlijke aanval in de Daily Mirror op het leiderschap van Attlee, die de partij opriep om Attlee te vervangen, door Morrison geïnspireerd zou zijn. Nuchtere waarnemers hechten echter niet te veel waarde aan deze geruchten. Achter al deze tegenstrijdige berichten staan echter twee feiten. Ten eerste, dat de regering met het oog op de dollarcrisis zo spoedig moge lijk een aantal beslissingen zal moeten nemen, die zij tot nu toe steeds uit gesteld heeft; ten tweede, dat orjder de huidige critieke omstandigheden de verschillen In het kabinet, die tot nu toe het nemen van een beslissing ver hinderd hebben, het dagelijkse onder werp van gesprek geworden zijn van de parlementsleden die de regering steunen. Het Roemeense kabinet heeft Dinsdag de nationale boeren party, de oppositie party, ontbonden en het parlement heeft de beslissing van hetkabinet met 294 tegen 1 stem geratificeerd. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Maniu, president van de nationale boerenpartij in het huis van zijn neef, waar hij huisarrest had, formeel is ge arresteerd en overgebracht naar de ge vangenis. deelt, volgens A.P., officieel het volgen de mede: Indien inderdaad het neergeschoten toestel de Dakota was, welke In Singa pore met medicamenten geladen werd voor Djokjakarta, dan hebben de ver antwoordelijken zich schuldig gemaakt aan misdadige onvoorzichtigheid, waar van de ernstige gevolgen ten zeerste betreurd worden door de Nederlands- Oost-Indische regering. Medegedeeld wordt, dat geen enkele Ned.-Oost-Indische autoriteit iets af wist van de vlucht van het Rode Kruis-vliegtuig of zelfs van een parti culier toestel, dat zou kunnen aankomen met medicamenten. Onder de huidige omstandigheden heeft de militaire luchtmacht na tuurlijk Instructies ontvangen een einde te maken aan alle republikein se bedrijvigheid in de lucht. Ieder vliegtuig, dat boven repu blikeins gebied vJiegt zonder duide lijke herkenningstekens en waarvan de piloot doet alsof hij probeert on opgemerkt te blijven of te ontsnap pen, loopt ernstig gevaar. In het communiqué wordt betoogd, dat van het toesitel slechts een silhouette gezien was, zodat het voor de piloot moeilijk was het met zekerheid te iden tificeren. Verder wordt gezegd, dat er nooit een officiële overeenkomst bereikt is, waarbij toestemming gegeven werd medicamenten per vliegtuig naar de re publiek te brengen, ofschoon er tussen de Britse en Nederlandse autoriteiten overleg gaande was. De Chinese vice-minister van Bui tenlandse Zaken, Georges Yeh, heeft tegenover de pers een krachtig pro. test geuit tegen de door het Indone sische leger toegepaste tactiek van de verschroeide aarde, welke aan de Chi nezen in Indonesië yele verliezen aan mensenlevens en goederen toebrengt. Hy heeft de Indonesische autoritei, ten gewaarschuwd, dat voortzetting van deze tactiek tot „ernstige con. sequenties" zou leiden. Intussen heeft de vice-minister een beroep op de Nederlandse regering gedaan tot veiligstelling van het ie. ven en de goederen van Chinezen over geheel Indonesië. By informatie op het departement van Buiten, nezen in Indonesië af te staan, landse Zaken werd bevestigd, dat bij de Nederlandse regering het desbe. treffend beroep is binnengekomen. Officieel is nog bekend gemaakt, dat de Chinese regering besloten heeft een bedrag van een millioen gulden voor hulpverlening aan Chi- Naar aanleiding van de alarmerende berichten omtrent de politiek der ver schroeide aarde, welke de Indonesische strijdkrachten toepassen, hebben wij ons gewend tot personen, die nauw contact met Batavia onderhouden. Een hunner had juist mededelingen per luchtpost en een telegram ontvangen, waarvan de inhoud de mening recht vaardigt, dat het aantal en de ernst der aangerichte verwoestingen lang niet zo belangrijk zijn als de van buiten landse zijde verstrekte berichtgeving zou kunnen doen vrezen. In bezadigde kringen vermoedt men, dat de Neder landse autoriteiten zich niet zullen la ten beïnvloeden door deze vorm van intimidatie. De gewapende macht heeft belangrijke gebieden bevrijd, welke on derworpen waren aan terreur, hetgeen In hoge mate bijdraagt tot herstel van orde en rust bij de inheemse bevolkingen. Volgens een bericht van United Press zijn twee Britse sergeants gevonden, op gehangen in een bos 'n de Palestijnse kustvlakte Sharon. 4e KLASSE, 2e Trekking f 5000.— 21686. f 15002526, 17298. f 1000.— 3032, 20112. f 400 5172, 19787. f 200— 17008, 19214 f 100.— 2456, 2581, 7889, 10404. 10676, U084, 11,635, 13379, 15858, 20208, 21237,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1