STAD EN OMGEVING Atoomsplitsing op de Grote Markt MISKENDE WIJSHEID Eerste experiment in Haarlem van het projectie-kanon E 7-oxl? Bel 13000 Nederl. bolleninvoer in Amerika *5 Feest voor de kinderen Zwarte handelaars voor de rechter AGENDA Ugaat met vacantie.... Het evenwicht Krijgsmacht schenkt Irene een taart Sanatorium te Castricum DINSDAG 5 AUGUSTUS 1947 PAGINA 2 Openluchtspel opgevoerd Programma feestelijkheden HAARLEMMERS NAAR DEN BRIEL Missietentoonstelling te Roermond Niidt „den" maar „de" DISTRIBUTIENIEUWS Examen Hoofdacte Paardenraces BENNEBROEK CASTRICUM Bijeenkomst R.K.A.V. „Holland" Leonidas naar Beverwijk Massale turndemonstratie HEEMSTEDE T uinliedenvereniging ZANDVOORT VOORHOUT STUDIEDAGEN K.A.B. HOOFDDORP BEVERWIJK Afscheid De Grote Dag van Kennemerland Jaarvergadering Wit-Gele Kruis Wijziging telefoonnummer IJ MUI DEN He kerkkoor ging een dagje uit Burgerlijke Stand R.K. Modevakschool Brandweer LAATSTE NIEUWS Prof. dr. J. Cornelissen t ^rg^igggMSSTlNG Veel eieren, boter en suiker waren nodig Twaalf jaar in plaats van doodstraf Bommen ontploft in Britse club te Wenen JElü AAfl?. Voor zenuw- en geestes zieken» Grote visaanvoer te IJmuiden WALS VOOR RAAB VAN CASSATIE Twaalf jaar geëist DE AREAALHEFFING Amerikaanse padvinders „doen" Nederland Critiek op beperking RALLY-DEELNEMERS TE AMSTERDAM KALME MARKT 'ét Het EDO-terrein in Haarlem- Noord was heaenochtend bevolkt me1 van blüde verwachtingen glunderen - de kindersnuitjes. Zy hebben er in het kader van de Haarlemse bloe menweek geaioten van een open luchtspel „de Boerenbruiloft", een amusant kijkspelletje door een 140- tal kinderen uit de Haarlemse' jeugd op aantrekkelijke wijze op het veld gebracht- De leutige liedjes noodden al spoedig zoals dit ook in de bedoeling lag tot een community-singing, waaraan de met een 5000-tal bezoekers bezette Noord er tribune deelnam, voor zover de neergutsende regen ben niet naar elders had doen verhuizen. De bloemenkonin- gin en haar gevolg arriveerde voor het begin der feestelijkheden op het terrein en werd met hoerageroep uit duizenden kinderkelen ontvangen. Met onverdeelde belangstelling bekeek zij het ongenoegen dat de koks kregen die de fcruilofttafel mossten dekken; al volksdansend vochten deze het uit. De heer van de Wateren had hier de lei ding. Met groot applaus werden de uit voerders van de Hongaarse dansen be loond. Helaas trad toen de regen als spelbre ker op. Verschillende programmapunten moesten vervallen. Woensdag 6 Aug.: Gem. Concertgebouw: 10de voorstel ling van Tom Poes, 2.30 uur. Grote Markt: volksdansdemonstratid door Zweedse volksdansgroep, 8 uur. Grote Markt: internationaal 'volks dansen van leiders en leidsters volks- danscentrum Haarlem, 9 uur. De Haarlemse processie naar Den BrJel is «thans vastgesteld op 21 Augustus. Niet alleen Haarlemse, maar ook pelgrims uit andere delen van de bollenstreek tot zelfs uit Sloten bij Amsterdam toe zullen aan deze bedetocht deelnemen. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij de broedermeester en voor Haarlem in het gebouw St. B'avo aan de Smedestraat 9 Augustus zal de Dekenale Missie tentoonstelling te Roermond geopend worden na een Pontificaal Lof van Mgr. Lebouille en een rede door Mgr. dr. Féron. Zondag 10 Augustus zal Mgr. N. Stam, titulalr-bisschop van Cedië en Apostolisch Vicaris van Kisumu, een Pontificale H. Mis in de open lucht op het Munsterplein opdragen. Zoals bekend hebben B. en W. in Fe bruari besloten de facultatieve buigings- n in officiële raadsstukken te hand haven. Enige raadsleden hebben een motie Ingediend teneinde ook deze n af te schaffen. Hoewel met een bloedend hart heeft het college thans besloten op practische gronden aan de wenk van de minister te voldoen en alsnog de n te laten vervallen. Het raadsstuk, waar in een en ander uiteengezet wordt, is het laatste waarin over „den" gemeen teraad gespreken wordt. Woensdag 6 Augustus Haarlem: Rijwielbanden letters O tot en met R. Aerdenhout: Afhalen bonkaarten let ters Q tot en met T van 93 uur. Voor het gehele examen slaagden: P. J. E. Oosterman, M. E. Helling en E. A. J. Scheepmaker voor A. De uitslagen van de gistermiddag op de Haarlemse Dreef gehouden paarden races luiden: kampioen van Noord-Hol land: Fille de Flandres (eig. J. H. Kam' meyer, ber. L. Ensing), prijs f 1000. 2. Aloe (eig. en ber. J. de Vlieger), prijs f 400.3. Wilkes (eig. en ber. P. Kos ter), prlj.s f1200.4. Herold Mac O. (eig. stal'Friesland, ber. J. van Leeuwen), prijs f100. Het beklaagdenbankje van de Haar lemse rechtzaal had Maandagmiddag het zware gewicht te torsen van talrijke zwarte handelaars, die zich hadden te verantwoorden voor de clandestiene han del in dames en herencostuumstof. Hoofdzakelijk was de stof afkomstig uit België; smokkelaars hadden voor de veilige import gezorgd, waarin de goede ren in Brabant door kooplui uit Noor- derlijke oorden in ontvangst werden ge nomen. Dit deed ook de 35-jarige Haarlemse koopman G. H., die 60 meter coupon- stof zwart had gekocht en het daarna in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal zonder bon had afgeleverd. De officier wees er op, dat deze transacties allen ge schieden ten koste van onze benarde de- viezenpositie. Hij eiste 4 maanden hech tenis met aftrek en opzending naar een Rijkswerkinrichting voor de tijd van 8 maanden. Het vonnis luidde 4 maanden onvoorwaardelijk met aftrek en 4 maan den voorwaardelijk De volgende verdachte, de koopman T. L. te Haarlem, had 12 coupons stof zwart verkocht en hoorde hetzelfde te gen zich eisen, doch het vonnis was 6 maanden met aftrek en verbeurdverkla ring. Ook tegen de Haarlemmer J. S. eiste de officier hetzelfde en het vonnis was 10 maanden hechtenis met aftrek. Vervolgens defileerde een lange rij personen langs de economische rechter, die gedurende dit jaar voor zichzelf een zwart pak hadden gekocht. De meesten van hen kregen een zware geldboete. Bioscopen: Rembrandt en Palace: De Dictator (volw.), 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Luxor: Oma's derde jeugd (alle leeft.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u-; Frans Hals: De vrouw zonder naam (volw), 2, 4.30, 7 en 9.15 u City: Altijd in mijn hart (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-TheaterDe big van het regiment (alle leeft.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Zond.: 2, 4.15. 7 en 9.15 u.. Apotheken: De avond- en nachtdien sten worden tot 9 Augustus waargenomen door: Apotheek van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539. Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495. Nolf's Apotheek Kruisstraat 26, tel. 11174. Schoterb-ds-Apo- theek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. Heemstede: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, tel. 28320. Ziekenvervoer: fa Mathot Gr. Houtstr. 39, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt IC rd„ tel. 21400 en te Heemstede A. Buitemsn, Raadh.plein 7, tel. 28523. Allen dag en nacht. Tentoonstellingen: Frans Halsmuseum: Tentoonstelling „Uit de Bloemhof der Schilderkunst", t.m. 15 Sept. Dinsdag 12 Augustus zal „Ktlnst na Arbeid", des avonds te 8 uur een bui tengewone vergadering houden voor de werkende leden. De plaatselijke afdeling van de L.T.B. houdt as. Donderdag in café Beentjes een bijeenkomst voor tuinders ter be spreking van het groentenvraagstuk. De Hrfirlemmers van 1247 zouden versteld hebben gestaan, als zij hadden geweten, dat er 709 jaar later op de Grote Markt atoomsplit singen zouden worden gehouden, zjj het dan ook op het witte doek. De oude Haarlemse wijsgeren en archi- misten werkten dag en nacht met buisjes en mengsels, om te proberen Die uitslagen van de te Rozendaal ge houden wedstrijden zijn 100 M. 5de Th. Grupping 11.6 sec. De comingman A. Turkenburg werd 5de op de 400 M. in 55,2 sec; Cor de Ree bleef onder de verwachtingen; hij werd op de 1500 6de in 4.22 min. Zondag as. komt de R.K. A.V. „Holland" uit te Leiden om de Evert Castelein-wfsselbeker. Bij de door 3- S. S. georganiseerde turndemonstraties te Beverwijk wist Leonidas wederom de 1ste prijs te be halen in de marswedstrijd met 78 pun ten. De massale turndemonstratie door de R. K. Gymn.veren. S.S.S., georganiseerd op het D.E.M.-terrein Adrichem, is een fraai succes geworden, mede dank zij de voortreffelijke prestaties, de mede werking van Leonidas en Hercules uit Haarlem, ADO van Heemskerk, Velsen te Velsen en de goede publieke belang stelling. Hetgeen te zien gegeven werd was dan ook vanaf de ofimars tot de afmars de moeite waard en toonde op overtuigende wijze aan, dat de katho lieke turn-beoefenlng op een hoog peil staat. Op ons bureau Smedestraat 5 bevin den zich de passagierslijsten van de m.s. „Oranje". „Tabinta" en „Utrecht"; welke schepen vermoedelijk 9 Augustus fn Amsterdam zullen aankomen. Heden, 5 Augustus, herdenkt de heer H. J. P. Christiaans, Romolenstraat 27, de dag waarqp hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de firma Levert Schudel, Wijnhandel en Li keurstokerij, Dijkstraat 8. Vrijdag 8 Aug. a.s. zal de Jubilaris, die meesterknecht is bij ge noemd bedrijf, een feestelijke ontvangst worden bereid ten kantore van de firma. Het zal deze welbekende, altijd actieve werker niet aan belangstelling ontbreken, B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij in verband met de bloemenweek, tot en met 9 Augustus overeenkomstig art. 9. lid 5 der Winkelsluitingswet 1930, algemene ontheffing verlenen van alle verbodsbepalingen van bovengenoemde wet. Woensdagavond houdt de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving" een algemene vergadering in het Volkskoffiehuis, waarbij de komende grote tentoonstelling en de binnenkort te houden Zinnia-avond de hoofdschotel van de agenda uitmaken. of zij de atoom in tweeën konden splitsen, doch' het is hun nooit ge lukt. Deze alchimisten hadden ech ter een ander doel dan de heden daagse geleerden, want zij poogden uit hun smeltkroezen en buisjes het zo veel begeerde goud te halen. Maandagavond zorgde het op de Grote Markt opgestelde Philips-projectiekanon er voor, dat de feestende Haarlemmers uit 1947 kennis konden nemen met de wijze, waarop men in de Philipsfabrieken te Eindhoven vakkundig de atomen splijt. Doch geen Grote Kerk ging in de lucht, terwijl ook Loutje zijn A rustig bleef dragen. Ook het helle, alles vernielende vuur bleef uit: de drie grote gaspilons en de in het zonnetje gezette toren van de oude St. Bavo zorgden alleen samen voor een stemmige ver lichting. Duizenden bezoekers hadden zich een plaatsje op de, markt veroverd; de tri bune was geheel bezet; de jeugd nam plaats op het asphalt recht tegenover het filmdoek, dat tweemaal zo groot was als in een bioscoop. Onder de toe schouwers merkten wij vele leden van het comité „Haarlems Bloei" op en ook de wnd. burgemeester D. J. A. Geluk kwam de eerste voorstelling met zijn aanwezigheid enige ogenblikken opluis teren. Buiten de genoemde rolprent over het Philipsbedrijf, werden er ook enkele andere culturele films vertoond, o. a. over de opbouw van Nederland, terwij! aardige kleurenfilms voor de afwisseling zorgden. Als men niet denkt aan de steeds voor het toestel rijdende trams kan men zeggen dat dit eerste experiment met het projectie-kanon uitstekend is ge slaagd. De heer A. de Wolf uit Utrecht was de eerste spreker van de tweede dag met het onderwerp: Bevrijding en Herrijzenis Te veel hebben wij ons voor laten spiegelen door het N.V.V., aldus spr. De massa wilde wel vernieuwing, maar het liefst wat liberalisme, communisme en socialisme door elkaar, terwijl velen de beweging tot voor 1941 zagen als feen automaat. Gelukkig is hierin een grote verandering ten goede gekomen. De heer Jos Veldman uit Utrecht be handelde het onderwerp: Hef ideaal wordt hoger gesteld Spreker legde vooral de nadruk op het lezen van Rerum Novarum en Quadra- gesimo Anno als leidraad der Beweging. Spr. zag gaarne in alle bisdommen naast de K. A. J. ook de K. V. A. J. katholieke vrouwelijke arbeidersjeugd en de jonge vrouwengemeenschap J. G. V. De derde spreker, de heer J. de Lange uit Den Haag sprak over: „De eisen van de nieuwe tüd". Hierin behandelde hij hoofdzakelijk het probleem der winstverdeling en me dezeggenschap in de bedrijven, en her ziening van sociale wetten en ziekte wetten. Na bet 'of behandelde mej. C. Strin- ga het onderwerp: van de Arbeidersvrouwen Spreekster vond het moeilijk juist datgene van de vrouwen te zeggen waar de mannen belang in stellen. Zij zette uitvoerig de taak der arbeidersvrouwen uiteen en spoorde de vrouwen aan steeds overal haar katholiek principe te verde digen. Als laatste spreker kwam de heer G. de Vos uit Den Haag, bestuurder van de K. A. J. in ons Bisdom vcor het voet licht, om te spreken over de Katholieke Arbeidersjeugd. Hij belichtte het- nieuwe orgaan in de K. A. B. en wel de K. A. J. en zette uiteen wat de K.A.J. is, waaraan zij haar bestaan ontleent en waarvoor zij werkt. Uitvoerig werd aangetoond, dat de K. A. J. een vórmingsinstituut moet zijn. In de gymnastiekzaal van de R. K. Jongensschool was het afscheid van de heer E. L. Horsthuis, hoofd der school, die ingaande 1 Sept. de diénst met pen sioen gaat verlaten. Alle leerlingen met het personeel waren bij dit afscheid te genwoordig, zomede de pastoor met de beide kapelaans der parochie. Het schei dende hoofd werd toegesproken door de pasitoor namens het schoolbestuur en door de heer Taskin namens het perso neel. Leerlingen en personeel boden enige fraaie cadeaux aan. Nog enkele weken en op de Bree- straat zullen de hoeven kletteren en in vliegende draf telkenmale weer de 300 meter afleggen. Kracht, gratie en snel heid van de Hollandse draver zullen 14 Augustus hoogtij vieren. Vinnig en hard zal de strijd worden en alleen de sterken onder het 30-tal, dat vermoedelijk aan de start zal komen, zal het tot de beslissing brengen en de ereronde mogen rijden. Harde en vinnige strijd, waar om? Niet alleen om het geld, doch om de eer de grootste kortebaandraverij van ons land te winnen: 14 Augustus Be verwijk. De pauzes tussen de verschillende om lopen zullen gevuld worden met wieler wedstrijden op transportfietsen voor loopjongens. De organisatie hiervan is weer in vertrouwde handen van de heer D. Burger, Breestraat 86, Beverwijk, bij wien eveneens ingeschreven kan worden. De inschrijving hiervoor staat open tot Woensdag 13 Augustus. Met de draverij en „fietsende loop jongens" behoort de Grote Dag van Kennemerland niet tot het verleden. Integendeel! Voor het eerst sinds haar bestaan heeft de Harddraverijvereniging besloten om ook des avonds de duizen den bezig te houden. Zoo word? des avonds 8 uur mastklimmen gehouden op het Stationsplein. De mast zal opge steld worden op het parkeerterrein, zo dat iedereen de prestaties van de klim mers in de groene zeep gemakkelijk kan volgen. Bij de heer Koreman, Breestraat 17, kan men zich tot Woensdag 13 Aug. aanmelden. Dit is nog niet alles, want na een on derbreking van acht jaar wordt des avonds 10 uur op de Oostkade (bij de haven) een groot vuurwerk afgestoken. Hedenavond wordt in de K.S.A. de jaarvergadering gehouden van de afde ling van het Wit-Gele Kruis. Het telefoonnummer van het stadhuis Scheybeeck is gewijzigd in 3.9.4.1 (4 lij nen). Op het oude nummer 3.8.4.8 is O. W. te bereiken. Zondagmorgen was de Hoogmis in de Paterskerk reeds om half acht irt ver band met een uitstapje van het kerkkoor. Ook pater rector, de heer P. C. Grim bergen, ere-directeur, kapelaan P. Grim bergen, priesterzoon der parochie en de heren A. de Graaf en C. Post maakten deel uit van het gezelschap. Er werd een bezoek gebracht aan het lid J. Mors, die sedert geruime tijd in het sanatorium Berg en Bosch verblijft. Hier werden ook enkele liederen ten gehore gebracht. Ver der bezochten de zangers het Nationale Park „De Hoge Veluwe". Hierna ging de tocht naar Apeldoorn en vervolgens naar Arnhem. Na een rondrit door de stad werd nog een bezoek gebracht aan het Britse militaire kerkhof bij Ooster beek, waarna de terugreis werd aan vaard. Het was reeds ver na midder nacht, toen het gezelschap weer in IJmuiden arriveerde. GEBOREN: A. E. Hulsebosch—Wil - lemse, z.; H. J. UitermarkVeering, z.; H. Vermeulen—Hogenbirk, z.; J. N BruijnRas, a.j P. KoornVis, z.; M. U is. Brwijnzeels, z.; J. H. V ennesJoubz.; G. C. M. Stoelman Mica, d.; A. A. A. PolléBel, d,.; M. v. d. KlaauwSpreeuw, d.; C. E. v. d. NieuwenhofLogmans, d; A. Kuijten Booms, d.; H. M. StammeVerschure, d.; N. W. GrönlohNijbroek, d.; M. PortegiesBuruma, d.; M'. Moser Groen, d.; J. J. GodefrooijMetz, d.; C. Backer—Tielen, d.; A. H. A. Koele- mijde Bruijn, d.; C. G. in 't Houtv. Asperen, d. GEBORENA. M. G. Bangma—v. Raamsdonk, z; J. A. BarendregtAns- sems, z; T. SchraaIlbrink, z; M. A v. Rossumv. Oers; d; J. A. VermeüVerhaar, d; J. B. Barleeus —Hollander, d; A. E. M. Kloppers—v. Leuven, d; J. W. PetersBruijns, a; C. W. Suers—Bake, d. ONDERTROUWD: E. K. Reith en L. Valk. ONDERTROUWD: W. v. Keulen en M. M. Sorting. - GEHUWD: M. v. d. Weij en J. Sper wer; G. J. de Ruiter en Df>H Hageman OVERLEDEN: T. M. Blokhuis, 35 j.. Kamperlaan; D. A. Verhulst, 33 j., Ha- zepa terslaan. OVERLEDEN: M. E. Borgsteede— Christiaans, 73 J,; J-. M-. Meirnjaijs, 14 Jê- Üb. Deze school, die onder leiding staat van één der eerw. zusters van huize Sterre der Zee," heeft haar uitstekende reputatie bevestigd. Bij de gehouden examens slaagden II meisjes voor het diploma lingerie en 6 voor het diploma costumlère. De rijksinspectie voor het brandweer wezen heeft ter beschikking van de Zandvoortse brandweer gesteld een jeep. Dit om bij de hier herhaaldelijk in het omvangrijke duingebied voor komende duin- en bosbranden zo snel mogelijk ter plaatse te kunnen zijn. Dit is met het gewone materieel onmogelijk. De jeep, die geschikt is voor het ver- voeren van 10 manschappen en het nodige materieel, zal door het brand weerpersoneel vrijwillig worden opga- knapt en geschilderd. De gisteren in de parochiekerk van St. Agatha gehouden collecte voor het R.K. Armbestuur heeft ruim f2000,— opgebracht. De geneeskundige wetenschap is ge grondvest door de Grieken om streeks 500 jaar v: Chr. Het grootste monument van hun kunde zijn de boeken, die worden toegeschreven aan Hippokrates, de vader der genees kunde. Hij en vele andere Griekse art sen deden echter nog iets anders dan zieken behandelen; zij waren n.l. ook s port-artsen. De lichaamsoefeningen namen in het leven van de vrije Griekse jeugd 'n zeer grote plaats in; deze wer den bedreven in het gymnasion, d. w. z. de plaats, waar men naakt loopt. Een overwinnaar in de olympische spelen kon zeker zulk een hoge positie ver werven als thans een kampioen-stie renvechter, die burgemeester van Sevilla werd. De artsen nu waren ook adviseurs voor dé hoeveelheid beweging, die de sportslieden moesten uitoefenen, en het dieet, dat zij moesten volgen; en in deze ad viezen hadden zij een grote kundigheid efi ver fijning bereikt. Het be lang van deze werk zaamheid voor de genees kunde is zeer groot want ze leerden zo ook de gezonde mens kennen wisten te zeggen, hoe hij zjjn leven ■moest leiden om gezond en krachtig te zijn en konden ook vaak nagaan, uit welke oorzaken en met welke verschijn selen verschillende ziekten begonnen. Zij hadden hun jongelui immers onder voortdurende contróle. en mèt U nog vele andere abonné's op ons blad. En U wilt evenals die andere abonné's graag Uw lijfblad blijven lezen op Uw vacantie-adres. Dat kan! Maar mogen wij U dan verzoeken enigszins met onder staande wensen van de administra. tie rekening te houden? Ie. Geef minstens 5 dagen van te voren op, wanneer U vertrekt en weer terugkomt, onder vermelding van Uw vaste woonplaats en Uw tijdelijk adres. 2e. Weet U nog niet wanneer U terug komt, bericht ons dit dan tijdig zodra U dit wél bekend is. 3e. Indien U w.eekabonné bent, betaal dan aan de bezorger van wie U op Uw vaste adres de krant ontvangt, zo veel maal het weekabonnementsgeld vooruit, als U weken afwezig bent. Mogen wü op Uw medewerking rekenen? Wij wensen U een prettige vacantie toel Administratie NIEUWE HAARL. CRT. Het duurde natuurlijk niet lang, eer zij bemerkten, dat er een evenwicht moest bereikt worden tussen lichaamsbeweging (arbeid) en de hoeveelheid en kwaliteit van »t voedsel- Hoe meer beweging iemand doet, hoe meer voedsel hü nodig Leeft on: gezond te blijven; maar ook andersom. Jïoe meer voedsel iemand neemt, hoe meer beweging hij moet nemen om gezond re blijven. Dit is echter niet alles. Er is een grens naar boven en naar beneden. Iemand, die niets doet en een minimum eet. blijft niet gezond, in de zin van krachtig; maar ook kan men de hoeveel heid beweging enerzijds en de hoeveelheid voedsel anderzijds, niet steeds opvoeren. Er wordt een maximum bereikt; dat ma ximum wordt natuurlijk gevonden bij den kampioen op het hoogtepunt van zijn training. En nu ondervonden de Griekse sport-artsen. dat iemand niet heel lang op dat maximum kan blijven staan. l>e grens is bereikt. De hoeveelheid voedsel, nodig voor zoveel beweging, belemmert weer de vrije beweging; het maximum aar. beweging leidt eventueel tot uitput. tir„g: er ontstaat een toestand van over- vulling, thans nog bekend onder de Griek se naam van plethora. Wanneer de arts de kampioen dit ma ximum zag bereiken, moest hij dus advi seren, te minderen, de beweging zowel voedsel, en. meer rust te nemer*.* Deze wijsheid ls ook thans nog van toe passing. Maar ook een ander stuk wijsheid is thans nog zeer actueel, en wel dat het overwicht van het voedsel op beweging, ziekten veroorzaakt. Dat is een uiter mate eenvoudige wijsheid en wordt tocli allerwege miskend, waarschijnlijk niet door hét intelligente lezerspubliek van dit blad, maar zeker door veie minder begaafden. Er zijn immers talloze men sen, die niet weten, dat als men mlndel beweging heeft, men ook minder voed sel tot zich moet nemen. Nu is bet waar, dat met de leeftijd de corpulentie toeneemt, maar of dat nu een natuur wet is, dan wel of dat eenvoudig'komt, omdat oudere mensen hun spieren min der behoeven te gebruiken, en hun eet gewoonten behouden, weet ik niet. Mensen, die tot op hoge leeftijd flink werken, kleine baasjes en boeren, som mige categorieën van arbeiders, worden niet dik- Lafien we eens aannemen, dat een zekere toename in gewicht normaal is, dan kan men vragen waar de grens is. D; grens ligt natuurlijk in de gis zondheid, d.w.z. da het gehele lichaam goed en geruisloos function neert. Een deskundige is soms nog slimmer en ziet het naderend verbreken van het evenwicht. Het voornaamste ligt natuurlijk hierin: bij minder beweging en dezelfde hoeveelheid voedsel wordt iemand dik ker; hoe dikker hij wordt, hoe minder beweging hij kan nemen; hoe minder beweging hij neemt, hoe dikker hij wordt, enz. Er komt een tijd, dat iemand niet meer vermageren kan door be weging te nemen, omdat hij zich nu eenmaal niet meer bewegen kan. De Grieken en de Romeinen wisten daar-ook raad op, hetgeen waarschijn lijk ook wel nuttig en nodig was, om' dat In de tijd van de slavenarbeid de vrijen gemakkelijk konden vervetten en bovendien de dokter goed konden be talen. De patiënt werd met geweld uit gehongerd, en daarna heel langzaam weer op peil gebracht. De beroemdste rijkelui's dokter in Rome vond nog uit, zijn patiënten in een draagstoel te laten dragen. Het vet, dat zo geschommeld wordt, zal wel slinken, dacht hij. Voor de kleine man is deze behandeling te duur. Hij doet beter (evenals de kleine vrouw), tegen de tijd dat de spierarbeid vermindert,omdat het werk minder zwaar wordt of het huishouden' in krimpt, ook het voedsel te verminderen, om zo tot in lengte van dagen 'n onge stoorde gezondheid en een frisse ouder dom te kunnen genieten. Prof. dr. J. D. M. Cornelissen, hoog leraar aan de R. K. Universiteit te Nij megen, is, 53 jaar oud, plotseling over leden. Pof. Cornelissen werd 27 Sept. 1890 te 's-Hertogenbosch geboren. Hij pro moveerde in 1923 te Leiden tot doctor in de nieuwe letteren en wijsbegeerte. In 1924 volgd© zijn benoeming aan het Historisch Instituut te Rome, waar hij voortreffelijk werk verrichtte voor de bronnenpublicatie, die reeds door Mgr. dr. Gisb. Bom en Mgr. dr. A. Hensen begonnen was. Eind 1928 werd dr. Cor nelissen benoemd tot hoogleraar te Nij megen om onderwijs te geven in de al gemene en vaderlandse geschiedenis der jongere tijden. Vele wetenschappelijke publicaties van, de hand van. prof. Cornelissen zagen in de loop der jaren het licht. Daarnaast heeft hij ook Kerk en Staat op velerlei ander terrein gaarne gediend, door voor drachten en allerlei commissorialen ar beid. Wy hebben gisteren een kijkje mogen nemen bij een Haagse firma waar de chef-banketbakker, de heer P. J. Barnas, bezig was de laatste hand te leggen aan de grote taar* die he^en, namens allen, die deel uitmaken van de thans bestaande krijgsmacht, is aangeboden aan de jarige prinses Irene. In de taart, die ovaal van vorm en 1.30 M. lang, 90 c.M. breed en circa 30 c.M. hoog is, zijn, naar de heer Barnas ons vertelde, 32 pond suiker, 20 pond boter, 70 eieren en 50 pond bloem ver werkt. Zij heeft een gewicht van ruim 40 K.G. op de versierde en geglazuurde taart, welke de heer Barnas geheel al leen in ongeveer 20 uur arbeid vervaar digd heeft, staan, behalye 8 kaarsjes, 8 figuurtjes, die de verschillende legeron derdelen uitbeelden. Een marva staat er naast een soldaat der L. S. K., een ma troos naast een lid van het V. H. K-, een landmacht-soldaat in battledress naast een marinier in het donkerblauwe uniform en ten slotte een K. N. I. L. soldaat in veldtenue naast een collega in camouflagekleding. Het verhoogde middengedeelte van de taart is versierd met een bouquet oran je rozen, gebundeld door een lila lint. Alles is geheel met de hand uit suiker vervaardigd. Zo zijn bijv. de ro zenblaadjes afzonderlijk gemaakt, later samengevoegd tot bloemen en ten slotte verzameld in een bouquet. Vanochtend is de taart met een spe ciale auto naar het Plein vertrokken, waar de vertegenwoordigers van de ver schillende onderdelen zich verzameld hadden, om het geschenk naar Soest- dijk te begeleiden. J. van der B. uit Amstelveen was we gens toetreding tot het vrijwilligerslegioen Nederland door het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam ter dood veroordeeld. Hij had van 3—10 September 1944 deel genomen aan de gevechten bij het Albert- krAaal in België. Voor de Bijz. Raad van Cassatie richtte de verdediger zich uit sluitend tegen de strafmaat. Hij gaf een uitvoerige beschrijving van het leven van zijn cliënt, die reeds lang voor de oorlog v/as toegetreden tot de N.S.B. Spr. be toogde, dat Van der B. naar het Legioen was gegaan om het communisme te be strijden. Hij was altijd sterk anti-S.S. geweest en had altijd geweigerd, tot deze organisatie toe te treden. Wat betref he optreden van verdachte in België, be toogde de raadsman, dat verdachte niet aan de eigenlijke strijd had deelgenomen, Zijn afdeling lag in reserve en had zich later aan de geallieerden overgegeven, Spr. achtte de opgelegde stral aanmerke lijk te zwaar. Prof. Langemeijer, de Procureur-Fis caal, zeide eveneens van oordeel te zijn, dat dit geen zaak is, waarin de doodstraf dient te worden opgelegd. Overigens was er zijns inziens niet veel ten gunste van deze cliënt aan te voeren. Hij concludeer de tot 12 jaar gevangenisstraf. In het hotel Sachers te Wenen, dat uit' sluitend door Britse officieren wordt be woond, zijn gistermorgen twee bommen ontploft. Er werd brand veroorzaakt en enige schade aangericht, doch er werd nie mand gedood of gewond. Men gelooft, dat de explosies werden ver. oorzaakt door „kofferbommen", die in de kelder van het hotel waren geplaatst. Sommige kringen te Wenen geloven, dat hier Joodse verzetslieden of leden ran een ondeigrondse nazi-organisatie aan het werk zijn geweest. De Staatscourant zal dezer dagen het Koninklijk Besluit bevatten, waarbij toe stemming wordt verleend tot het in richten van een sanatorium-afdeling voor zenuw- en geesteszieken in Duin en Bos te Castricum. In dit sanatorium zal iedere patiënt evenals in elk ander ziekenhuis op dok tersattest worden opgenomen. Dit Koninklijk Besluit betekent een zeer belangrijke sprong voorwaarts in de verpleging van zenuw- en geestes zieken. Vroeger toch had de opneming van een zieke in een krankzinnigenge sticht, gewoonlijk de betekenis van een dwangmaatregel, waartoe men dikwijls pas in het alleruiterlijkste geval wilde be sluiten, gewoonlijk tot groot nadeel van de betrokkene, omdat door het lang aarzelen het juiste moment voor een behandeling werd verzuimd. Thans zijn deze opvattingen wel gron dig veranderd. De nadruk moet steeds worden gelegd op een behandeling in het beginstadium der ziekte. Het moet de patiënt mogelijk worden gemaakt met zijn instemming in het begin van zijn ziekte de geneeskundige behande ling deelachtig te worden, die hij nodig heeft. De moderne geneesmethoden, welke betereresultaten dan voorheen geven, en waartoe ook „Duin en Bos" met zijn uitstekende outillage natuurlijk in ruime mate gelegenheid kan bieden, hebben ongetwijfeld er toe bijgedragen, de op vattingen over de wijze van verzorging van geesteszieken, grondig te wijzigen. Het visserijbedrijf in IJmuiden beleef de de afgelopen dagen de drukste na de oorlog, hetgeen in de eerste plaats het gevolg is van de grote aanvoer van verse haring. Zeven haringtrawlers voer den Zaterdag en Maandag niet minder dan 11.000 kisten of 550 ton haring aan, die ondanks de warmte, tegen de maximumprijs verkocht werden. Alleen enige partijen van minder goede kwa liteit werden beneden de maximumprijs verkocht. Door hun grote vangsten maakten de haringtrawlers grote besom mingen. De vier boten, die binnen wa ren, besomden gemiddeld bijna f30.000. De totale visaanvoer op beide dagen be droeg ongeveer 18.000 kisten of 900 ton. De snelle wederopbouw van het vis- apparaat in IJmuiden blijkt niet alleen uit het feit, dat zulke enorme hoeveel heden gevangen kunnen worden, maar ook daaruit, dat op elk der beide dagen de gehele aanvoer gelost, gepakt en ver zonden kon worden. De omzet bedroeg Zaterdag en Maandag telkens f150.000. Cor Wals uit Tilburg, eens door dui zenden op de wielerbaan toegejuicht, stond Maandag wegens dienstneming bij de Waf f en S.S. terecht voor de bij zondere Raad van Cassatie. Het Bijzon der Gerechtshof te 's-Hertogenbosch had hem indertijd voor di^ feit veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Na zijn ontslag bij de S.S., waarmee hij in Rusland had gestreden, was hq in Polen opgetreden als voorman bij de al daar werkende frontarbeiders. Hoewel er in het dossier verschillende bezwa rende feiten stonden, ontkende Wals, tegenover de arbeiders onmenselijk te zijn opgetreden. „Ik heb er alleen de discipline gehandhaafd," zeide hij. Prof. Langemeijer was van oordeel dat in de strafmaat van Wals diens maatschappelijke verantwoordelijkheid te hoog was aangeslagen. Ook het op treden van Wals in Polen mocht volgens prof. Langemeijer niet van die invloed op de straf zijn, die het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch er aan had'toegekend. Spr. concludeerde tot 12 jaar met aftrek. De afd. Llsse van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft gisteren in een buitengewone ledenvergadering besloten er bij het hoofdbestuur op aan te drin gen 'met spoed een vergadering te be leggen, teneinde een beroep op de mi nister te doen om uitstel van betaling der arsenaalheffing en in ieder geval de voorgenomen executering der bedrijven te niet te doen. Voor aleer dit besluit ge nomen werd heeft de heel* K. J. Grulle mans namens een actie-comité in scherpe bewoordingen het bedrijfschap aangeval len. Daar Noordwijkerhout met naar ver zoek niets bereikt heeft, zal zij de actie nu gaan steunen. De heer Van Leeuwen sloot zich bil de spreker aan en de heer D. W. Lelebèr meende, dat de roeheffing het begin der ellende geweest is. Voor enige dagen is het Amerikaanse contingent padvinders, dat deel zal ne men aan de wereldjamboree 1947, in Ant werpen aangekorrien. Van het contingent, dat uit duizend padvinders bestaat, zijn er tweehonderd naar Zwitserland afgereisd. Van de rest maakt iedere dag een groep van 200 scouts om beurt een tour door Nederland en België. De tocht door ons land gaat per auto' car van Antwerpen uit vla Breda, Rotter dam, Delfshaven, Den Haag, Schevenin' gen, Haarlem, Amsterdam naar Utrecht, van waar de terugreis naar Antwerpen aanvaard wordt. xperts genieten waarschijnlijk vah kortebaandraverijen. Maar ik. argeloze medelever met alles, wa' de bloemenweek aan attracties biedt ik ga er naar toe en heb niet eens va cantie, want ik ga pas met vacantie als ik naar dat alles toegegaan ben be grijp er niet veel van. Een lawaai van een soort sirene, twee paarden die met een man in een twee wielig karretje rennen als bezetenen, een stofwolk en dan, na een minuut, weef stilte. Een handleiding geeft al niet meef opheldering, want daarin staat; de *-0 lopen afstanden zijn verschillend, zodat het kan voorkomen, dat het ene paard wel 20 M. bij zijn tegenstander tefl achter staat. De afstand wordt bepaald aan de hand van het gewonnen bedrag aan geld. Het zal. wel kloppen als een bus, maat het gewonnen bedrag aan geld is h10 slechts duidelijk. Paarden die de havet verdienen krijgen ze niet, want bes paard, dat het moeilijkste loopt, krijgt het minste geld, wat overigens alwee* niet zo erg is, want paarden zijn van nature geen materialisten. Je kunt wed* den op Hollandia, Jim Wilkes of Herold Mc.G en als dat paard wint, win je ook. Wie niet wedt komt quitte uit, kan geeD rare bokkesprongen maken met Fortu- na's deel en behoeft niet bij een leg0 portemonnaie te treuren. Maar er is geen aardigheid aan. De kleding van een jockey is klassiek- hij draagt boven zijn rijbroek een fel gestreept jasje en een dito pet met een grote klep. Bij .een concours hippiin ziet men evenwel hoge hoeden, zoa" trouwens ook een koetsier van een ,,apie bij een cylinder zweórt. Maar ik zou U wat van sierlijke paal" den, met elegante poten, glimmend0 lijven en wapperende manen vertellen- Ja. dat is nu juist zo moeilijk. Dan had® U gistermiddag zelf op de Dreef moeten gaan kijken. T0en de race begon kon me niet voorstellen het lang in de bran* dende zon uit te houden, maar toen h0t cm de laatste loodjes ging, stond ik b0' ven op de bank te zwaaien en t schreeuwen. Iedereen deed het zelfde, z°' dat het helemaal niet gek was. Wie z°* er nu ooit. paardevlees willen eten van zo'n winnend paard? DAG EN NACHT De Washington Post schreef naar P. meldt, onlangs in een artikel, dat he/ uit de boezem van hef cdfigres vo6rtgelf komen wetsontwerp tot beperking va" de bloemenlmport „een ironische be* dankbrief" aan Nederland is voor de 600.000 tulpenbollen, die kort na de b0' vrijding van het land naar Amerika zi)11 gezonden. De Post merkte op, dat de Nederlab' ders het geld voor de bollen met ceb' ten hebjjen bijeengebracht „in een toen ze nog zoveel koude en honger l0' den, dat velen van hun graag een tü1' penfool zouden hebben opgegeten." Het artikel gaf de volgende definib van de wet: „Een maatregel, welke door de Am0" rikaanse kwekers werd voorgestaan o'/ de minister van Landbouw in staat stellen de import van buitenland* kweekmateriaal te beperken, schijn ba8' tegen uit het buitenland afkomstig plantenziekten." Het blad wees er op, dat de tegeb' standers van de wet betogen, dat overbodig is, omdat zowel het Nedef' landse als 't Amerikaanse ministerie v80 Landbouw met hetzelfde doel streng contróle uitoefent. De clubs spraken de beschuldiging dat de wet 'n gecamoufleerde aanval op de import door de Verenigde Stat0®1 van Nederlandse bollen en ten doel h8 de amateur-kweker te dwingen de nib1 der bevredigende Amerikaanse prodd0' ten te kopen. Het artikel besloot: „Daar de wet een overbodige voor' zorgsmaatregel schijnt is het betre" renswa&rdig, dat zulk een maatreg0' die in staat is de Nederlanders te oip moedigen en op te schrikken zou ingevoerd op een ogenblik, waarop zulke heldhaftige pogingen doen economisch weer op de been te komeb- Maandag hébben de burgemeesters v8^ Heemstede en Amsterdam de verteg01^ woordigers van de toeristenclub, 6 deelnemen aan de achtste internat' nale Rally ontvangen. Op het met bl°„ men versierde raadhuis van Heemst0"^ sprak burgemeester Jhr. J. P. W. V'L Doorn er zijn vreugde over uit, dat zl' gemeente als rally-plaats was gekoz0 f In Amsterdam arriveerden de gasten 9f, boot bij het stadhuis, waar burgem00^ ter d'Ailly in een geestige toespraak het Frans de kampeerders welkom hei te, 'De ere-voorzitter van de I. F. C- mr. Champion, dankte namens de tegenwoordigers de beide burgemees^j, ■cte namens ae beide burgemeest0^ voor de ontvangst en verzekerde dat alle deelnemers aan de rally "^j de beste herinneringen aan Nederl8' huiswaarts zullen keren. In het Venetië van het Noorden jt ten de deelnemers bij maanlicht boottocht door de grachten en de hav Amsterdam, 4 Augustus 19^® De Indische*fondsen openden va»"efj vrijwel op het slotpell van de vorige jf met slechts geringe koersafwijking- handel was hierbij kalm, daar men tr baar eerst de verdere ontwikkeling va" toestand wilde afwachten. Van Industriële aandelen kon Akd der licht verbeteren tot 192. -W In de scheepvaarthoek lagen de Indlfif lijnen wat zwakker in de markt, de ov soorten bleven vrijwel op peil. Bankaandelen sloten eveneens prijshoudend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2