REPUBLIKEINEN TOEGELATEN IN DE VEILIGHEIDSRAAD tojokja draait de zaken om I Clandestiene slachterij kost ons volk 300 gr. vlees per persoon per week Ronde-tafelconferentie in September "J Bezwaren van mr. Van Kleffens, daar Indonesië geen souvereine staat is Amerika steunt de Republiek Luchtpost op Indië gestaakt „REPUBLIEK VOLDOET NIET AAN EISEN VOOR SOUVEREINITEIT" Eenzelfde verderfelijke propaganda als in tweede wereldoorlog Goedige strijd in Van vertegenwoordigers van Suriname, Ned. Antillen en ons land Juwelen gestolen uit postzak Zij heeft zelf toegegeven, dat zy niet onafhankelijk is Toenemende agressie en infiltratie Laskjars melden zich m .Duizenden valse bank biljetten f tÉÊÈÊÊÈÊÈ Bonafide slager wordt de dupe Tot hoofd en hart Het weer. Waarschijnlijk zijn zij niet te achterhalen Woningruimtewet treedt in werking Straks moet worden ingehaald PARAGUAY VERHOGING RANTSOEN STOPZETTING VAN ALLEEN MOGELIJK BIJ „ZWART SLACHTEN" Paus ontsteekt lamp in Messina Extra bon voor snoep ZUINIG MET SUIKER Woensdag 13 augustus 1947 0 69ste JAARGANG No. 23923 V PARAMARIBO" NAAR ONS LAND Af et alle achterstallige Indische post Internationaal munters complot in a,ctie Naar den vleze! 's-GRAVENHAGE, 12'Aug. Ter nadere uilwerking van de beginselen, aangekondigd in de koninklijke rede van December 1942 en in aansluiting op hei staalkundig pro gramma als vervat in de overeenkomst van Linggadjati, heefi de Nederlandse regering besloten, omstreeks de tweede helft van September van dit jaar een ronde-tafel conferentie bijeen te roepen van vertegenwoordigers van Suriname, de Nederlandse Antillen èn Nederland, teneinde gezamenlijk overleg ie plegen over de verhouding in hei nieuwe staatsbestel tussen deze staatsdelen in Amerika en Nederland in het bijzonder. Ter voorbereiding wordt een gemeenschappelijk secre tariaat ingesteld. Amerika wacht op Foote GEVECHTEN TE LAHORE Er souden meer dingen tot stand komen als men er minder onmo- gelijk achtte. d I 1 September a.s. Ter gelegenheid van Koninginnedag Albanië wijst nuntius uit STAATSLOTERIJ Iu*EAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: v SMEDESTRAAT S - HAARLEM 'e'efoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 ^onnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: X. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. 1 De Veiligheidsraad te I,ake Success heeft Dinsdagavond tot de toelating van e Republikeinse afgevaardigden tot de besprekingen besloten met acht stemmen Voor en drie tegen. Voor stemden Groot-Brittannië, België en Frankrijk. Dinsdagavond om kwart over acht heeft Sjahrir een bezoek gebracht aan de van de Veiligheidsraad. Hij was vergezeld van Agoes Salim, de Republikeinse Minister van Buitenlandse Zaken. Sjahrir kwam de zaal binnen in gezelschap van Gordon Knox, van de Amerikaanse delegatie, en nam plaats in de afdeling voor bezoekers. Even vuor dat de zitting begon, zei El Choury Pasha, de voorzitter, dat hij nog ?*en fomeel verzoek van de Indonesiërs ontvangen had, om door de Raad gehoord »»rden Van Kleffens maakte tijdens de /^"ssies terstond groot bezwaar tegen k toelating van vertegenwoordigers der Tm bliek tot de besprekingen, op grond het feit, dat de republiek geen sou pan,, staat was. ^*0 Kleffens betoogde voorts, dat in- de Republiek tot de bespreking van kwestie zou worden toegelaten, dit precedent was voor de toelating van staat, die zichzelf als zodanig had ""Seworpen. tijd voor de verklaring van Van effens had de Sovjet-afgevaardigde Aikirei Gromyko het verzoek van de re- 'tok ondersteund. Voor-Indische afgevaardigde Sen Lti'fcterde, dat de Veiligheidsraad zich s moest houden met de vraag, of de Publiek internationaal rechtelijk werd sj e°d. Hij betoogde, dat het Handvest tte*11 zonder volledige souvereiniteit ^jjmde. De uitspraak, dat de Republiek in staat was haar verplichtingen $j. to komen, was volgens hem een een- verklaring van de Nederlanders. t^Sritse afgevaardigde. Sir Alexander verklaarde, dat Groot-Brittan- Ie souvereiniteit van de republiek erkende en daarom haar toelating' CU Ue besprekingen niet kon steunen. Columbia en België weigerden het ^hblikeinse verzoek te ondersteunen, w Amerikaanse afgevaardigde, Her- Johnson, verklaarde, dat de Ver. Staten de toelating van de Re ik/tok tot de Veiligheidsraad ondersteu- ofschoon de Verenigde Staten dit to-^beschouwen als een indirecte er- van de souvereiniteit van de ttan'tok. Amerika behoudt zich zijn °hUnt in deze kwestie voor. drong er bi^de Raad op aan, de 4?|0hesische vertegenwoordigers Sjahrir, l,ips Salim en Thamboe, die op de pu- tribune hadden plaats genomen, hPl te nodigen aan de discussie deel te v^m De voorzitter wees er op, dat ttetu18 llet Han<fvest, iedere staat, die is in een geschil, tot de bespre- Van dit geschil moet worden uit lij ^fgd, indien genoemde staat geen ^>n de VIN. is. De vraag is daarom: ttj ue Indonesische Republiek een staat wjhet?" De geloofsbrieven, aldus de waren nog niet door het se- torfaat van V.N. ontvangen. R. a het besluit tot toelating van de V^blikeinse vertegenwoordigers maakte L_Kleffens bezwaren, dat Sjahrir am- hu'toleur zou worden genoemd, en be ft. J' voor de vertegenwoordigers van Indonesië en West-Borneo het V- voor om eveneens gehoord, te is het K.L.M.-toestel „Para ta?"0" uit Batavia vertrokken met alle temtalHge post voor Nederland en passagiers aan boord. Vandaag V/'ederom een vliegtuig naar Neder vertrekken. De zitting van de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie werd daarna tot Donderdag a.s. 20 uur Ned. tijd ver daagd. De vertegenwoordigers van de Republiek zullen aan het debat deel nemen. De republikeinse delegatie bij de Vei ligheidsraad zal bestaan uit Sjahrir, Sa lim, Tamboe, Soedjatmoko en Djojohadi- koesoemo. In verband mei de omstan digheid, dai de K.L.M. niei langer ie Colombo kan lan den, wordi de luchiposidiensi naar Indië voorlopig ge- siaaki, zo deeli de persdienst van de P.T.T. ons mede. On derhandelingen zijn gaande, waarvan hei resuliaai dieni ie worden afgewacht. Inmid dels zoeken de Posterijen naar een oplossing, om de correspondentie zo spoedig mogelijk in Indië te krijgen. Vliegtuigen van het 19e Squadron van de Nederlandse militaire luchtvaart, welke in K.N.I.L.M.-verband diensten in de Archipel en via Singapore naar Me- dan onderhouden, kunnen niet meer in Sigapore landen. De reden is, dat tnj ingeschreven staan als militaire machi nes. Het verbod geldt niet voor de bur-> gerluchtvaart. In de bijeenkomst; van de Veiligheids raad heeft mr. Van Kleffens er op ge wezen, dat de republiek zelf toegege ven heeft, dat zij geen souvereine en onafhankelijk staat is. Soekamo heeft 10 Juli van dit jaar fn een schrij ven aan de Amerikaanse regering ge- „De Indonesische regering erkent, dat gedurende de overgangsperiode tas sen dit ogenblik en 7 Januari 1949 Ne derland de souvereiniteit en het uitein delijk gezag in Indonesië behoudt." „Ik vestig speciaal de aandacht op het woord „behoudt". Men kan niet iets behouden, wat men te voren «liet bezat. Zelfs indien, aldus Van Kleffens, de republiek thans de overeenkomst van Linggadjati ver werpt, welke overeenkomst voorziet in een interimperiode, waarop Soekamo doelde in rijn zo' juist aangehaalde boodschap, dan moet Nederland nog geacht worden de souvereiniteit te bezitten en wat Soe kamo zelf terecht noemj „het uiteinde lijk gezag in de republiek." Voorts zcide do heer Van Klef fens: „Ik durf te verzekeren, dat de republiek noch voor noch na de overeenkomst' van Linggadjati aan de condities, welke volgens het in ternationaal recht moeten vervuld zijn, wil er sprake zijn van souve reiniteit, heeft voldaan. Dit ontbreekt bij de republikeinse re gering. Het is duidelijk aan het licht ge treden, keer op keer, dat ten gevolge van gebrek aan gezag, de republikeinse regering niet in staat was, zich aan overeenkomsten, welke waren gesloten, te houden. De republiek heeft te allen tjjde expansionistische tendenties ver toond. Haar regering heeft de ambitie, over de hele Archipel te heersen met inbegrip van die uitgestrekte gebieden, welke weigeren door Java overheerst te worden. De naam „Republiek Indonesia" is een programma. Zelfs in sommige ge bieden, waarover de republiek reeds thans gezag meent te hebben, heeft de bevolking getoond dit gezag niet te wil len erkennen. Het is een feit, dat de grote meerder heid der bewoners zich niet alleen en uitsluitend als burgers van de republiek beschouwen. Zjj zijn er zich zeer goed van bewust, dat zij nok banden bezitten met het Koninkrijk der Nederlanden. Vj 'GRavenhaGE, 12 Aug. Naar aan- n6 van uitlatingen van Sjahrir op Persconferentie te New York, o. m. 1enZ0U(ten de Nederlandse troepen tjj- de politionele actie gebruik heb- V,., eemaakt van vlammenwerpers, Vri Van bevoegde zijde het volgende Si®Bedeeld: vertrok reeds voor het begin actie naar het buitenland, en >;tlke str')dmacht der opstandelingen, 5e hoofdstad van Paraguay, Asun- Ktin vier zijden aanvalt, zou vol- ^Öigj^tohten der aanvallers de ver- 6 dcS (door regeringstroepen) gaande- bezwijken. Van regeringszijde beWeerd, dat de verdedigers een tto'dejj 'huur vormen. Beide partijen b. zware gevechten en grote verüe- ^langrijke gebouwen in Astm an 0j? in forten herschapen, waaruit dat de opstandelingen om Zullen moeten vechten. had sindsdien geen rechtstreeks contact meer met de republikeinse regering, zo dat hij zijn gegevens slechts uit de vrij verwarde persberichten kan hebjen geput. Nederlandse troepen hebben geen vlammenwerpers gebruikt, noch is op burgers geschoten zelfs niet „in ge scheurde republikeinse uniformen ge kleed" en evenmin is gevuurd op sol daten, die zich overgaven. In dit verband wordt opgemerkt, dat het reageren op mededelingen van republikeinse rijde in het alge meen tot dusverre ongebruikelijk is geweest, omdat het geen zin heeft tot polemiek over te gaan. Nochtans lijkt het wenselijk er voor te waar schuwen, dat van die zijde de ook in de tweede wereldoorlog veelal toegepaste „omkeringspropaganda" wordt gebezigd. Enkele voorbeelden kunnen gemak kelijk ter illustratie dienen. De Marine-brigade in Oost-Java heeft o. a. twee vlammenwerpers buitgemaakt. De republikeinse radio heeft bij her haling beweerd, dat aan Nederlandse zijde Japanners meestreden. De Nederlandse troepen hebben echter In de hoop, de regering der republiek te versterken, hebben wij de republiek in de overeenkomst van Linggadjati er kend als de facto het gezag uitoefenend over Java en Sumatra. Niets meer of minder. Wij hebben haar niet erkend als een de jure-regering. Nog veel minder hebben wij de republiek (in tegenstel ling tot haar bewering) erkend als een souvereine en onafhankelijke staat." Het Nederlands leger-actiecommu- niqué van vanmorgen meldt; In Oost-Java werd toenemende agressie en infiltratie geconstateerd in het gebied rondom Malang. De post in Batoe ondervond hinder van sluipschutters, terwijl enige pa trouilles in deze sector werden be schoten. Op het Westelijk front van Soerabaja hadden eveneens enige beschietingen van onze patrouilles plaats. Onze post bij Randegankoelon werd met handgranaten bestookt en op Zuid-Sumatra sstootte een patrouille ten Zuid-Oosten van Batoeradja op een bende, die het vuur opende. De bende werd verdreven en in de richting van republikeins gebied achtervolgd. Onze verliezen op 12 Augustus bedra gen: Eén gesneuveld, 16 gewonden. Het legercommuniqué van hedenmid dag meldt, aat bij de Nederlandse pos ten in Koeala, 45 KM. ten Westen van Medan, zich vele Laskjars hebben ge meld. De meesten verklaarden, dat zij gedwongen waren dienst te nemen. BOVEN: De genie herstelt een brug over de Serajoe, welke door de Tri ver nield is HIERNAAST: Een lan dingsafdeling van Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" maakt een kanon van de TRI onklaar ten N.O. van Tjilatjap. GEHEEL RECHTS: Op weg naar Tjilatjap. De gec hele nacht door moesten honderden omgekapte bo men worden opgeruimd. Een plaag waren de heir-, legers mieren, die zich op de bomen genesteld hadden Door de oplettendheid van een kaf- sier van vie Bank of England, die een kleine afwijking ontdekte in een vals bankbiljet van vjjf pond sterling een vinger aan de hand van de Britse maagd was namelijk iets te lang heeft men aanwijzing gekregen van het bestaan van, naar men aanneemt, het omvang rijkste internationale valsemunterscom plot van de moderne tijd. Scotland Yard werkt thans samen met twee agenten van het Amerikaanse federale recherche bureau ter onderzoek op het vasteland van Europa in verband met het in om loop zijn van duizenden valse Ameri kaanse dollarbiljetten en Britse bank noten. Joegoslavië heeft Dinsdag de Ver enigde Staten er van beschuldigd wel bewust een verkeerde voorstelling te hebben gegeven van de toestanden op de Balkan ter rechtvaardiging van de in omvang toenemende inmenging in Gridkse aangelegenheden op grond van de Truman-doc trine. m (Vaan onze Haagse redacteur) Enkele weken geleden schreven wij uitvoerig over onze vleespositie en het was geen optimistisch beeld, dat wij schetsten. Op een persconferentie, die door de Algemene Nederlandse Slagers- bond en de R.K. Slagerspatroonsbond te Den Haag was belegd en waar de zaak uiteraard van slagersstandpunt werd bezien, werd onze schets niet alleen ge fixeerd, maar als het ware met dikke lijnen overgehaald. Het is in verschillen de toonaarden gezegd, maar misverstaan was onmogelijk, onze vleespositie is abominabel slecht en voor de slagers wordt, de toestand onhoudbaar. Nu de omzet van. het slagersbedrijf is terug gelopen tot 28 a 35 pet. van de voor oorlogse en de kosten exhorbitant ge stegen zijn, is het absoluut uitgesloten, dat een bonafide slager in zijn bedrijf de kost kan verdienen. De slagerswereld dringt daarom aan op een complex van maatregelen dat een op lossing brengen moet. Allereerst is nodiz. dat op de markt een juiste classificatie plaats vincft, zodat de slager ontvangt waarop hij recht heeft. Voorts moeten de hulsslachtlngen belangrijk beperkt worden en de daarbij voorkomende excessen wor den beteugeid. Ieder aan wie een huis slachting is toegestaan, zou verplicht moe ten worden een even zwaar varken als hij zelf slacht te leveren aan de nor male distributie. De zwarte slachting moet intensief bestreden worden, o.a. door een streng toezicht op de markt, waar nu dit kwaad no»i' al te veel openlijk in de hand Wordt gewerkt. De regering zal met alle mogelijke middelen moeten streven naar een verhoging van het vleesrantsoen en zij zal in de vorm van een redelijke toeslag hulp moeten verlenen aan een onder gaand bedrijf. Als sluitstuk van dit com plex van maatregelen, overwegen de geor ganiseerde slagers een plan om de distri butie van vlees meer efficient te maken Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat het hoogst noodzakelijk is, dat er meer krachtvoer wordt geïmporteerd. Op het «genblik wordt ongeveer 100.000 ton in gevoerd, oftewel 5 pCJfc van de hoeveel heid van vexir de oorlog. Onze deviezen zijn schaars, maar wil men een enigzins redelijke vleesvoorziening waarborgen, dan zou dit toch tot minstens 50 pCt. moeten worden opgevoerd. Uit de cijfers immers, die door de heer B- van der Eijk, voor zitter van de A-N.S. op de persconferentie werden verstrekt, sprong duidelijk narr voren, dat het niet in de eerste plaats de kleinere omvang van onze veestapel is welke een hoger vleesrantsoen In de weg staat, maar vooral het lagere gewicht der dieren. Tegenover de 441.335 stuks runderen b'.v. die in 1938 voor slachting beschikbasr waren, staan er nu 402.288 oftewel 40.000 minder. Het gemiddeld gewicht der dieren evenwel, dat in 1938 op 300 kg. kon wor den gesteld, bedraagt thans zeker niet meer cfan 200 K.G. Volgens de statistische gegevens at de Nederlandse bevolking voor 1940 per hoofd en per jaar 16 kg. rund vlees mot been) en daarenboven kon nog geëxporteerd worden. Het aantal slachtdieren is nu ongeveer gelijk, doch het lichtere gewicht en de groei der be volking met een millioen zielen, brengen dit verbruik terug- tot ongeveer 7.6 kg. per hoafd en per jaar. Bij de varkens ha len we 32 pCt. van het aantal en 16 pCt. van het gewicht van 1938. Voor kalveren is de situatie vrij gunstig, maar bij de schapen is l'.et weer helemaal mis. De zes Japanners gevangen genomen en zeven gedood. Overal is op Japanse wa penen beslag gelegd. Twee Japanse bom men heeft een Japans vliegtuig oP de door ons bezette stad Semarang gewor pen. De vernielingen op de olievelden nabij Pladjoe, om een voorbeeld te noemen, hebben speciale Japanse des- tructieploegen uitgevoerd. De republikeinse radio schuift de aan vallen op lijf en goed van de Chinese ingezetenen en van andere nationaliteit op rekening der Nederlanders. Uit de verklaringen, mededelingen en protesten van de slachtoffers zelve blijkt onom stotelijk het tegendeel. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft heden verklaard, dat het mi nisterie nog steeds wacht op rapport van Foote inzake zijn besprekingen te Djokja, Maandag en Dinsdag zijn in Lahore en omstreken meer dan 100 mensen ge dood tijdens ongeregeldheden tussen Mo hammedanen en Hindoes, hier en daar voorkomende steekpartijen en treinroof. In 2 ziekenhuizen liggen 150 gewonden, onder wie vrouwen en kinderen. Mohammedanen hebben twee tremen tegengehouden. Volgens officiële be richten hebben zij 21 Sikhs en Hindoes gedood. Een derde trein werd aangehou den door een bende Sikhs, die vijf Mo hammedanen doodden. schapenstapel is in zjjn geheel niet klei ner. maar terwijl in 1938 225.991 stuks werden geslacht warer» het er in 1945 -slechts 33.648 en in 1946 94.921. Als men nu de importen meerekent, dan krije,t men als totaalbeeld, dat tegenover eer» verbruik van 38.5 kg. per hoofd en per jaar in 1938 thans niet meer staat dan 14.3 kg. En om dit rantsoen te kunnen handhaven, hebben we vorige maand nog een lening van 400 ton bevroren schapen vlees moeten sluiten bij onze Belgische buren, welke lening deze winter afgelort moet worden met schapen uit eigen land. Nu is het algemeen bekend, dat enorme hoeveelheden in de clandestiene slach ting en de smokkelhandel verdwijnen. Dc heer Van der Eyk gaf deze cijfers echter in kilogrammen en rekende voor, dat per jaar 19 millioen K.G. rundvlees, 41 millioen K.G. varkensvlees en 3 mil lioen K.G. schapenvlees, tezamen 63.000 ton vlees aan de normale distributie wordt onttrokken. En dit alles van de allerbeste kwaliteit. Als deze hoeveelheid aan het vleesrantsoen zou kunnen worden toegevoegd, zou dit per jaar en per hoofd 7 K.G. hoger kunnen zijn en ongeveer 21 K.G. bedragen. In dit verband gaf spreker nog ver scheidene andere interessante cijfers. Hij betoogde, dat aan de zwartslachting bovendien nog ontzaglijk veel verloren gaat. Darmen moeten wij tegen hoge prijzen importeren. De zwartslachter be graaft ze, schade f 3.50 per rund, of to taal f 224.000. De lijm- en gelatinefabrie- ken becijferen, dat een bedrag van f 600.000 aan grondstof verloren gaat. De huidenhandel krijgt voor f 300.000 minder aan huiden. Aan varkenshaar gaat volgens de borstelindustrie f 230.000 te loor, aan bloed volgens de Veevoeder industrie voor f 210.000. Van de gevaren voor de volksgezondheid spreken we niet eens. Duidelijk is, dat bestrijding van dit euvel een der eerste punten moet zijn van het herstelprogramma. Bedroevend is. dat de heer Van der Eijk moest er kennen, dat ook vele slagers meedoen aan dit zwarte bedrijf, sommigen uit winstbejag. vele echter door de nood gedwongen, omdat zij onmogelijk op eer lijke wijze de kost kunnen verdienen. Per jaar verdwijnen er in Neder land 328.000 varkens om clandes tien geslacht te worden; 130.000 stuks schapen gaan dezelfde weg. Bestond er geen zwarte handel in vlees, dan zou iedere Nederlander per week 300 gram meer toege wezen kunnen krijgen. Wie het niet gelooft, vraagt het de voor zitter van de Algemene Neder landse Slagershond. Hij immers vertelde het de nieuwsgierige journalisten in 'n persconferentie. Verwachting tot Donderdagavond. In dc na-nacht opnieuw hier en daar vorming van nevel, mist of lage wolkenbanken, die in de ochtend snel oplossen. Overdag zonnig en droog weer met iets hogere temperatuur. Matige, geleidelijk iets meer naar het Oosten draaiende wind. Zon 5.20—20.08, maan 1.52—19.36. Paus Pius XII heeft hedenmorgen van C as tel Gandolfo uit door middel van een radiosignaal het licht ontstoken in het nieuwe beeld van de Madonna van de brief, aan de ingang van de haven van Messina. De legende van deze Ma donna zegt, dat, toen de heilige Petrus en Paulus naar Messina kwamen, zij spraken over de Maagd Maria, die nog in leven was. Het volk van Messina zond daarop een delegatie tot haar, die zij beantwoordde per brief. Ten einde deze gebeurtenis te gedenken, richtte Mes sina een Mariabeeld op als bescherm vrouwe van de haven. Het licht in dit beeld heeft sinds de oorlog niet meer gebrand en bombardementen vernielden het monument zodanig, dat een nieuw werd opgericht. Ook de kathedraal van Messina liep zo ernstige schade op, dat zij geheel herbouwd moest worden. Deze vernieuwing is eveneens vandaag ge vierd met een plechtige H. Mis, Een zending juwelen ter waarde van een half millioen gulden, die per K.L.M- van Amsterdam naar Karachi werd vervoerd, is op zeer geheimzinnige wijze verdwenen. Het betrof hier edel stenen, die door een Belgische juwelier via Amsterdam waren verstuurd. De diefstal moet gepleegd zijn tijdens de reis naar Karachi, want de zak met juwelen bevond zich, nadat zij per aangetekende post aan het Centraal station ontvangen was, nog in onge schonden toestand. Eerst in Karachi bleek zij opengesneden te zijn. Ook op Schiphol werden de zakken bij onderzoek nog in goede orde aangetroffen. De Amsterdamse- recherche is inmid dels met uitgebreide opsporingswerk zaamheden begonnen. De eerste vraag, die opgelost moet worden, is, op welk deel van het traject de diefstal gepleegd is. Men denkt te doen te hebben met een internationaal georganiseerd com plot van luchtpiraten, maar er zijn tot nu toe nog geen aanwijzingen, die naar een bepaald punt leiden. De juwelen, vreest men, zullen wel niet meer te ach terhalen zijn. Naar wq vernemen zal dc onlangs in de Eerste Kamer aangenomen wet. tot bevordering van doelmatige verdeling Aan woongelegenheid in zake de woonruimtewet 1947 1 Sep tember a.s. in werking treden. Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin zal voor alle leeftijds groepen een extra bon voor 100 gram versnaperingen worden aangewezen. De. ze bon geeft ook recht °P bet naar keuze aankopen van 100 gram suiker of 200 gram jam in plaats van versnaperingen. Behalve deze algemene extrg-verstrek king zullen voor de viering van deze dag geen bijzondere toewijzingen kunnen geschieden. Zoals men weet, is gedurende de zo mermaanden eens per veertien dagen een bonnenlijst gepubliceerd, waarbij de bon. aanwijzing van de artikelen, die anders in de tweede wqek van elke veertiendaag se periode geschiedde, één week werd vervroegd. Na 30 Augustus worden de bonnen weer wekelijks aangewezen, waarbij dan om. de suikerbon in de tweede week van elke veertiendaagse periode komt. De eerstvolgende suiker bon na de aanwijzing van deze week komt dus 4 September. In het distribu tieschema zou de suikerbon van deze week recht geven op 50 gram en die van 4 September op 750 gram voor personen van 5 jaar en ouder. Teneinde de suikervoorziening te ver gemakkelijken (met de bon van 500 gram zou men drie weken, met de bon van 750 gram twee weken moeten uitko men) is deze weck een bon bekend ge maakt, recht gevend op 750 gram in plaats van 500 gram suiker voor eerder genoemde groep van personen. 4 Sep tember zal een bon worden bekend ge maakt, recht gevend op 500 gram in plaats van 750 gram suiker. Voor de kinderen van 0 t.m. 4 jaar worden deze week on 4 September boamen geldig verklaard, recht gevend op 500 gram suiker. Volgens het Italiaanse dagblad „Ora d'Italia" heeft de Albanese regering de apostolische nuntius in Albanië. Mgr. Nigris, het land uitgewezen. f 1000 5478, 20942, 21314. f 400: 1587, 14001, 16360, 18867, 21951. f 200: 4682, 5601, 6030, 7659, 8255, 9136, 14118, 19268. f 100: 6105, 10884, 14629, 16604, 16899, 17367, 20364.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1