Maatregelen inzake spreiding Djokja wil Indonesië alleen vertegenwoordigen s AAN M001E ZOMER KOMT GEEN EINDE Grote schoonmaak in de Russische zone Steeds meer Duitsers vluchten naar het Westen Lange tocht, berg op, berg af Terugtrekken van Engelse troepen uit Egypte VAN BEZIT luchtpost op Indië weer hervat Ministerraad bijeen Oost-Indonesiëen West-Borneo zouden niet gehoord mogen worden Politionele maatregelen tegen benden Djokja zou plebisciet wensen Kans op onweer zéér gering Indonesiërs begroeten militairen met hun eenvoudige gaven 90 millioen eieren geexporteerd ,<IN 1940 KWAMEN GEVOELENS VAN VERBONDENHEID TOT UITING' Debatten in de Veiligheidsraad Tot hoofd en hart Onderwijzers uit de militaire dienst Commissie van onderzoek wordt ingesteld Vliegtuigen mogen weer op Ceylon landen Het weer JANTJE VAIV 1.1.1/.IX IS MOE Gesprek met dorpshoofd Aantal kippen sinds 1945 verdubbeld Stad van moed, beleid en trouw Donderdag u augustus 1947 69ste JAARGANG No. 23924 Morgen, feest van Maria ten Hemelopneming, zal ons blad nidt verschijnen. DIRECTIE REPUBLIKEINS PROTEST Infiltraties duren vaart l-hurchii'I zal 'Zaterdag spreken Instructies reeds aan Sjahrir meegegeven De kok komt Maria-ten-Hemel-Opneming KONINKLIJKE BOODSCHAP AAN HOLLAND PROF. GERBRANDY VOOR DE RADIO Spaarbankboekjes vervalst Moeder van 2 kinderen nu in arrest STAATSLOTERIJ fcUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: - SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voo» advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Ministerraad aan de minister van Sociale Zaken machtiging verleend over te gaan tot instelling van een oonunissie, welke een onderzoek zal Instellen naar de vraag of, en zo ja *n hoever, het wenselijk is, door wet- felijkc maatregelen de spreiding van Itezit over de grote massa des volks en een redelijke verdeling van het Inkomen over de verschillende groe pen der bevolking te bevorderen. Zoals men zich herinnert, heeft de Minister-president bij de algemene be bouwingen in de Tweede Kamer over de Rijksbegroting 1947 in overleg met minister van Sociale Zaken toege- begd te overwegen een zodanige oom- Van officiële zijde wordt verno- *n®n, dat de luchtverbinding met Batavia via Colombo wederom is bervat. Re K. L. M.-vliegtuigen mogen B-L op Ceylon landen. De luchtpost dienst naar Indië Is nu eveneens Veer hervat. regering van Ceylon heeft heden- jbag een verklaring uitgegeven, waar- gezegd wotdr, dat met ingang van Augustus voorlopig voor een periode twee *°«Üt, tbeei f*Cll] N weken machtiging verleend welke machtiging daarna even- - gewijzigd kan worden landings- "Iteiten op Ceylon te verstrekken de K.L.M.-vliegtuigen van de ont- rPen internationale dienst tusschen bisterdam en Batavia. Deze machtiging op de uitdrukkelijke afspraak, dat vliegtuigen slechts technische lan- 'bgen op Ceylon zullen maken en geen bunciëie rechten zullen uitoefenen en n troepen en oorlogsmunitie vervoe- mtv. missie in te stellen. Het ligt in de bedoeling in deze com missie, naast een aantal wetenschappe lijke leden een zsstal vertegenwoordigers te benoemen van de Stichting van de Arbeid, alsmede vertegenwoordigers van de ministeries van Sociale Zaken, van Economische Zaken, van Financiën en van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening en van het college van Rijks- bemiddelaars. Vandaag is de Ministerraad in extra zitting bijeen gekomen. Aan het overleg nam ook de Commissie- Generaal deel. Kort na aankomst van de Britse Lt.- Generaal McOreery op het Brrlijnse vliegveld Gaton, zijn boven het veld 4 gra naten ontploft, waarvan de herkomst nog niet kon worden vastgesteld. Enige uren tevoren was een vliegtuig gearriveerd met de leden van de subcommissie voor Pa lestina der V.N., dat uit Wenen kwam. De leden van het republikeins ka binet hebben Woensdagavond de tekst van een formeel protest vol tooid, dat verzonden zal worden aan de Veiligheidsraad en gericht is te gen het horen va.n de delegaties van Oost-Indonesië en West-Borneo. De republikeinen verklaren dat dc de legaties, bestaande uit hoge officiële personen van de twee Staten, en thans op weg naar New York, op geen enkele wfjze de Indonesische publieke opinie vertegenwoordigen, omdat de regeringen dier Staten, al dus beweert Djokja, niet door een plesbisciet aan het bewind gekomen zijn en onder controle staan van de Nederlanders. In de vanklaring werd eiveneens de waardering van de republikeinse rege ring tot uitdrukking gebracht betreffende de beslissingen van de Raad, om Sjahrir als woordvoerder voor de republiek te horen en werd bovendien het standpunt van de republikeinse regering herhaald, dat de Nederlanders het gebied, dat zfij bij de recente vijandelijkheden veroverd hebben, „terug moeten geven", door zich terug te trekken achter de demarcatielij nen van October 1946. Moisson tonen Jamboree ^inen en Noren hun bewondering voor Zweefvliegtuig van de Nederlandse luchtverkenners tegen gewapende Ret Nederlandse legercommuniqué >a,ri vandaag meldt, dat op verschei- "ehe plaatsen op Java en Sumatra ^'itionele maatregelen moesten ge iteen worden ®"eHUa-benden. C?Ver geheel Java wordt het vuren automatische wapenen en mortieren l^tgezet terwijl tevens voortdurend t^aties geschieden langs het Weste- 6 Ircnt in de nabijheid van Soerabaja 1^ *n de sector Malang. Sluipschutters itf.i buurt van Malang maken het de l3°rlanders erg moeilijk. W Augustus werden in totaal 8 solda- j Kewond. officiële commentaar op het \®rlandse communiqué van vandaag gezegd, dat 8 Augustus de Chine- to^artieren in Tasikmalaja en Leles grond werden afgebrand. Tasik- Ja ligt 50 mijl ten Zuid-Oosten van 1»! j~oeng. Te Brastagi, een klein dorp et Noorden van Sumatra, in het Van Medan, zijn 58 verminkte lij- •lllt^evonden. Men vermoedt, dat het van Ambonnezen zijn. Churchill, die oorspronkelijk V^k 'avond via de radio het Engelse antwoord had willen geven op de lleden Zondag door Attlee gehou- Syito^lorede, zal dit thans Zaterdag- dm 21 uur 15 (Nederlandse tijd) v'lti w«st er op, dat zijn rede een /JU 0e|c karakter zal hebben en een aan. de door de reSerine bekend ge. Ity. crisisplannen zal behelzen. .beer hij n.l. Zondag zou spreken, b gebonden zijn door een reeds "i estaand „gentlemen's agreement", v«t^Jri rede Been polemische vorm te Een vooraanstaand republikeins kabi netslid heeft nog verklaard, dat de ee" delegeerden uit Oost-Indonesië niet re presentatief genoeg zijn voor de in de desbetreffende gebieden wonende indo_ nesiërs. De republiek Indonesië drong er Don derdagmorgen in een verklaring, welke werd voorgelezen voor radio-Djokjakar ta, bij de Veiligheidsraad op aan, een plebisciet te houden onder de bevolking van Indonesië ter oplossing van bet geschil tussen de Nederlanders en de re publiek. Men verwacht, dat Sjahrir een verzoek tot het houden' van een plebisciet zal doen, wanneer hij bij de volgende zit ting van de Veiligheidsraad zijn plaats aan de conferentietafel zal innemen. In republikeinse kringen werd verklaard, dat dit punt onder de instructies van Sjahrir viel vóór zijn vertrek naar New York. Radio-Djokjakarta zond vanmorgen voorts een verklaring uit in verband met de actie van de Veiligheidsraad. De ver klaring zeide o.m „Alleen de stem des volks zal duidelijk maken, welke zijde in het geschil de keuze des volks is de zijde van de republiek of de zijde der Nederlanders. De regering van de repu bliek betreurt het te moeten verklaren, dat een procedure als een vrij plebisciet nooit werd toegepast om een oplossing van het probleem te vinden." Verder werd beweerd: ,,Het is in strijd met de aard van het Nederlands-Indo nesisch geschil, wanneer groepen, die andere delen van Indonesië buiten de republiek vertegenwoordigen (West-Bor neo en Oost-Indonesië) wordt toege staan de zijde der Nederlanders in het geschil te kiezen als tegenstanders van de republiek. Deze staten vertegenwoor digen niet de bevolking van deze gebie den. De republiek zal ten hevigste pro testéren wanneer deze vertegenwoordi gers wordt toegestaan deel te nemen aan de besprekingen in de Veiligheids raad." Het ziet er naar uit, alsof aan de buitengewoon mooie zomer nooit een einde zal komen. Opnieuw is zijn voortbestaan voor enkele dagen verze. kerd. Waren de vooruitzichten aan het einde van de vorige week wat betreft het voortduren van het zo. merweer enigszins onzeker, thans is de algemene luchtdrukverdeling weer zó, dat naar onze mening het droge en zonnige weer nog wel drie, mis. schien wel vier dagen zal aanhou. den. Er ontwikkelde zich n.l. boven Enge. land een nieuw gebied van hoge lucht druk, dat zeer langzaam naar het Oos ten trekt en vanmorgen over de Noord, zee ligt. De aanvoer van lucht naar ons land heeft nu uit een meer Oostelijke richting plaats, waardoor de vochtigheid nog verder afneemt. Overdag zal zich bijna geen bewolking vormen en tenge volge van de ongehinderde zonnestraling kan de temperatuur nog wel wat verder stijgen, zonder dat men dadelijk een hittegolf behoeft te vrezen. Onweerskansen zijn er de eersle dagen niet. De bovenlucht is daarvoor véél te droog en de temperatuur tè hoog. Wö kunnen daarom een weekend verwach. ten met droog en zonnig weer, waarbij de kans op onweer ook Zaterdag en Zondag waarschijnlijk nog gering is. Voor al diegenen, die naar droog zon nig weer verlangen ziet het er dus nog gunstig uit. Minder gunstig is deze weersontwikkeling voor al diegenen in de land- en tuinbouw en fruitteelt, die nu reeds dringend behoefte hebben aan een flinke regenval in verband met dc verdere ontwikkeling" van de gewassen. Verwachting tot Vrijdagavond: Heldere nacht met nog slechts op enkele plaatsen wat ochtendnevel. Overdag zonnig, droog weer. Opnieuw iets hogere temperaturen. Matige Oos telijke wind. Vrijdag: zon 5.22—20.06, maan 3.14 20.14. Zaterdag: zon 5.24—20.04, maan 4.44—20.41. Volgens een bericht van het onder Amerikaans toezicht verschijnende blad „Neue Zeitung" is er op het ogen blik een grote schoonmaak aan de gang onder de Russische bezettings troepen in Duitsland. Volgens het blad zal generaal Koe- rochkin, de plaatsvervangende Russi sche opperbevelhebber, vermoedelijk naar Rusland worden' teruggeroepen, terwijl Semjonow, de politieke adviseur van maarschalk Sokolofsky, de Russi sche opperbevelhebber, eveneens zijn in vloed zou verloren hebben. De veranderingen onder de lagere ambtenaren hebben waarschijnlijk niets te maken mqt een wijziging in het Sovjet-bestuur, doch betekenen veeleer een versterking van de liuidige politieke houding. Ook de Sovjet-pers en infor matiedienst in Duitsland ondergaat deze wijziging. De overplaatsingen zouden ook niet bi verband staan met het be zoek van Berea, het hoofd van de ge heime dienst, aan de Sovjet-zone. Het bezoek werd herhaaldelijk aangekondigd doch een officieel bericht, of het inder daad werd afgelegd, is nooit verstrekt.' De „Neue Zeitung'' besluit met de op merking, dat binnenkort een verlaging van de voedselrantsoenen in het Sovjet- leger verwacht kan worden, welke verlaging een gevolg zou zijn van de slechte economische toestand in Rus land zelf. De Duisers, die in groeienden getale uit de Russische bezettingszone naar het Amerikaanse gebied vluchten, zouden orders bij zich hebben tot verplichte ar beid in de Saksische uranhim-münen, die door de Russen worden geëxploi teerd. Naar schatting komen er per week 800 Duitsers de Amerikaanse zone bin nen, waartoe zij de circa 20 kilometer BIJ DE NEDERLANDSE SOLDATEN IN INDIE, IN DE EERSTE DAGEN VAN DE POLITIONELE ACTIE (A.P.) Wij trekken weer verder en komen gauw onder mortiervuur te liggen. In de vallei vóór ons kunnen wij de republikeinse soldaten heen en weer zien rennen, totdat onze eigen zware mortieren er een eind aan maken. Onder dekking van onze eigen mortieren steken wjj het open_ terrein voor het ravijn over, kruiPen er in en er weer nit, terwijl de kogels ons om de oren fluiten. In dit klimaat is het zwaar werk, maar deandere kant van het ravijn wordt genomen, die daarom zo belangrijk is, omdat van hier af de gehele toevoersweg beheerst wordt. Voort, steeds maar voort, totdat de korte tropische schemering valt. De avond is koel in de bergen. Hier en daar staat een bren-gun nog te sputteren. Alles begint rustig te worden in de Porong-vallei. Iniussen kunnen wij horen, dat het opblazen van gebouwen en bruggen bij de tegenstanders voortgaat. Anderhalf uur rust. Jantje van Gijzel uit Gouda, die met zijn kameraden de hele dag een kleine, krakende kar van de verbindingsafdeling berg op, berg af getrokken heeft, valt doodmoe met zijn mond open langs zijn kar in slaap. Zjj stellen de man gerust, zij vertellen hem dat het deze keer anders zal zijn. „Er uit, half vijf," klinkt het de vol gende morgen weer. Als wij onze gast heer verlaten, geven wij hem nogmaals de verzekering, dat wü hier zullen blij ven en dat hem geen haar op het hoofd meer gekrenkt zal worden. Over de walkie-talkié komt weer het bevel „Voorwaarts". Wfj komen langs een klein riviertje, waar een paax vrou wen aan het wassen zijn. Zij gaan voort met hun werk en steken schuchter de duim op naar de voorbijtrekkende sol daten: dat doet goed. Na de rust weer verder langs de steile bergweg. Tenslotte ig de kampong, die als doel gesteld was, bereikt en het is tijd ook, want de mannen zijn doodop. Deze plaats was niet ontruimd. In een van de huizen worden de jongens goed ontvangen door de eigenaar, maar de vrouw en kinderen verlaten zenuwachtig het huis. Na voorzichtig proberen krij gen zjj het volgende verhaal te horen: De man had een broer in een nabij gelegen plaats, die enige maanden gp- leden door de Nederlandse mariniers bevrijd werd. Ook daar werden de Ne derlandse troepen hartelijk ontvangen. De broer van deze man had de mariniers ook gastvrijheid verleend. Toen echter om politieke redenen de mariniers een paar dagen later teruggetrokken werden, kwamen de republikeinen terug naar de dessah. Niemand weet, waar de broer en zijn gezin nu zün, maar zijn huis is totaal verwoest. Een grotere plaats wordt bereikt, waar wij enige tijd zullen blijven. De inwoners komen ons tegemoet met hun eenvoudige gaven van tangerina's of papaja's, een paar eieren, een kip e# zij bedanken de soldaten voor de bevrijding van de terreur van de Merdeka-koldaten. De mensen zijn vTijwel niet ge kleed en wat om hun lichaam hangt, zijn lompen. Intussen Is kok Toon van de Heuvel uit Amsterdam ter plaatse verschenen met het eten, waaraan ook de Inlanders zich te goed doen. Een loodgieter uit Grüpskerk, Max Rolllngswier, komt enthousiast met een paar man terug van een kleine escapade: „Ik wil in dit land blijven, het krijgt je steeds meer in zijn greep." De Wedanah, het Indonesische dorps hoofd, was zéér positief in zijn uitla tingen. Hij vertelde, dat de bevolking werkelijk blij was met de komst van onze troepen; hijzelf en de afdelings hoofden waren republikeinen, maar zij hadden besloten op hun post te blijven. Hij erkende openlijk de misdaden van het republikeinse leger. Er was geen rechtvaardigheid en orde. De troepen waren ongedisciplineerd en handelden naar hun eigen goedvinden. Negentig procent van de bevolking begreep niets van de toestand. Zij vra gen slechts bescherming voor zichzelf en hun gezinnen, van hun huis, hun stukje land en hun karbauwen. ZÜ vragen de Wedanah, of hij weet, dat volgens de republikeinse radio de gehele Javaanse bevolking de „Merdeka''-regering steunt. Hij ontkent dit verontwaardigd. „Dus is het slechts een kleine groep, die van het land gemaakt heeft, wat het nu is?" De Wedanah denkt na en buigt zijn hoofd. „Ja," antwoordt hij mat. De militairen praten lang en vertrou welijk met hem. Hij leidt ze naar de kampong, waar zieke en gewonde men sen zijn. Onze dokter helpt zoveel hij kan. Als zij afscheid nemen van de We danah, schudden zij hem de hand. „Als al de republikeinen als u waren, dan zou alles heel gauw voor elkaar zijn." De Wedanah lacht en zegt, dat hij er volkomen zeker van is, dat „alles voor elkaar zal komen," brede grens tussen de twee zones moe ten overschrijden. Tien procent van de Duitsers, die clandestien de Amerikaanse zone bin nenkomen, zeggen, dat zij trachten aan de verplichte tewerkstelling te ont komen. Sommigen hebben papieren ten bewijze van hun tewerkstelling bij zich. In deze papieren wordt meestal bevolen naar Aue te gaan, een stad bij het cen trum van het z.g. „verboden gebied", vanwaar de Russen uraniet naar de Sovjet-Unie brengen voor atoomonder zoek. De totale uitvoer van 1 Jan. t/m 31 Juli 1947 bedroeg circa 90 millioen eieren, terwijl bovendien in de koelhui zen ongeveer 60 millioen eieren zijn op geslagen, die ook wel grotendeels voor de export bestemd zullen worden. Dit werd medegedeeld door ir. J. G. Tukker, inspecteur van de landbouw, op de algemene vergadering van de orga nisatie voor Pluimveehouderij welke de zer dagen in Utrecht bijeen kwam. In 1946 werd met de aflevering naar het buitenland weer een begin gemaakt. In totaal werden gedurende dat jaar echter nog slechts 10 millioen eieren ge exporteerd. De cijfers van 1947 (tot en met 31 Ju li) luiden als volgt: Zwitserland 19 mil lioen eieren, Gibraltar 0.5 millioen eie ren, Tsjechoslowakije 3 millioen eieren, Italië 27 millioen eieren, België 16 mil lioen eieren, Spanje 15 millioen eieren, Luxemburg 0.75 millioen eieren, Enge land 12 millioen eieren. De waarnemend voorzitter, de heer Koning,, herinnerde eraan, dat het aantal kippen, dat volgens de officiële cijfers in 1945 circa 3 millioen was, is uitgegroeid tot een hoeveelheid van 7 y? millioen dieren. (Naar een schilderij van Rubens) „Het is met oprechte vreugde, dat ik en mijn volk verlangen deel te hebben aan het feest van een ge meenschap, die honderd jaar geleden gesticht werd door de moed, het be leid en de trouw van een kleine groep mannen en vrouwen uit Nederland en die thans als bloeiende Ameri kaanse stad met trots en eer de naam van ons land draagt. Gaarne zou ik persóonlijk heden naar uw feeste lijke stad zijn gitogen, te eerder, daar ik tot mijn spijt niet in de ge legenheid ben geweest uw stad te bezoeken, toen ik gedurende de oor log enige weken in uw rijk 'and ver bleef en het gedenkwaardige voor recht heb genoten het woord te richten t'lt het S ju gres de* Verenigde Staten van Amerika", aldus begint een boodschap van H. M. de Koningin aan de stad Holland (Michigan) Dat' ook aan uw zijde de gevoelens van verbondenheid met het land uwer vaderen diep en sterk zijn, zo gaat de boodschap voort, kwam op treffefcde wijze tot uiting in Mei 1940. toen de vijand Nederland binnenviel en het de stad Holland is geweest (toentertijd juist bezig met de voorbereidingen voor haar jaarlijks feest), die het initiatief heeft genomen om te helpen, hetgeen spoedig daarop in de gehele Verenigde Staten zou geschieden onder de leiding van die grote organisaties, welker wei daden, aan het land bewezen, voor im mer in de herinnering zullen voortleven. De Egyptische premier, Nokrasji Pasja, heeft tjjdens de behandeling van de Egyptische kwestie op de Veiligheidsraad een beroep gedaan om te bevelen, dat de Britse troepen per 1 September van dit jaar uit zijn land zullen worden terug getrokken. Dit is de eerste keer, dat er in het Egyptische verzoek om terugtrekken der Britse troepen een datum wordt genoemd. Hü uitte de beschuldiging, dat de be zetting de Engelsen in staat stelt .„de druk op de Egyptische regering, welke in de laatste jaren haar werkzaamheid om de wil van het Egyptische volk naar behoren te dienen, heeft belemmerd, voort te laten duren". De Britse afgevaardigde, Sir Alexan der Cadogan, verklaarde, dat de Geal lieerden tijdens de oorlog stappen bij de Egyptische koning hebben moeten doen in verband met de houding van bepaalde zeer hooggeplaatste Egyptische functio- Laat nooit de moed zinken als uw pogingen niet direct succes heb ben. Ook bij het damspel leiden de schijven, die worden geslagen, vaak een spel in. dat gewonnen wordt. j narissen, die met de Asmogendheden sympathiseerden en de Geallieerden ac tief tegenwerkten. Wanneer de Egypti sche premier zulks zou wensen, kon Cadogan zijn beweringen met bewijzen staven. Hij wilde Nokrasji Pasja en zijn regering echter niet meer dan nodig was in verlegenheid brengen en liet de ver- dére bespreking van dit onderwerp aan Nokrasji over. Hij gaf toe, dat de in 1942 bij de koning van Egypte gedane stappen met militair machtsvertoon waren ge paard gegaan, doch dat was dan ook de enige keer sedert 1936 geweest, dat vol gens de woorden van Nokrasji „er een parade van Britse bajonetten in de stra ten van Cairo plaats vond". Cadogan kwam vervolgens tot de kern van de zaak. De artikelen 8 en 11 van het verdrag van 1936 gaven volledig ant woord op de eisen van Egypte. Een der redenen waarom hij de Raad verzocht van de- kwestie af te stappen, was gelegen in het feit, dat er geen sprake is van een geschil, dat vrede en veiligheid in gevaar brengt. Engeland bleef bereid met Egypte te onderhande len en stelde prijs op vriendschappelijke betrekkingen met dat land. Na de algemene discussie, waarbij Polen de Egyptische eisen steunde en Engeland beschuldigde van imperialisme, werd het debat verdaagd tot a,s. Woens dag. Mijn yoijc en mijn land hebben vijf lange jaren zwaar geleden onder een meedogenloze bezetter, maar in de geest kracht en het doorzettingsvermogen, waarmee het Nederlandse volk onmid dellijk na de bevrijding de wederopbouw (is begonnen, herken ik de geest, waarin uw voorouders een eeuw geleden zulk geweldig pionierswerk hebben verricht, aldus besluit de boodschap. Het toestel van de K.L.M., aair boord waarvan zich de Nederlandse vertegen woordigers bij de eeuwfeesten in Hol land-Michigan bevinden, is te Grand Rapids gearriveerd. Op het vliegveld waren ter verwelkoming van het vlieg tuig o. m. aanwezig de gouverneur van Michigan en plaatselijke autoriteiten. Mr. Linthorst Homan, Commissaris van de Provincie Friesland, dankte voor de ontvangst. Naar wij vernemen, is de mogelijkheid voor zich in militaire dienst bevindende onderwijzers om weer naar het onderwijs terug te keren, uitgebreid. Thans komt n.l. een aantal onderwijzers, geboren in 1918, 1919 en 1920 in aanmerking voor groot verlof of, indien zij een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan, voor ont slag of groot verlof in aanmerking. Voor hen gelden dezelfde voorwaarden als voor de vorige categorie, n.l. de onder officieren van 30 jaar en ouder en de korporaals en soldaten van 27 jaar en ouder. Betrokkenen kunnen, indien zij naar het onderwijs als bovengenoemd terugkeren, een daartoe strekkend ver zoek om groot verlof dan wel ontheffing uit hun vrijwillige verbintenis langs de hiërarchieke weg tot de minister richten onder overleggng van een verklaring, af gegeven door het schoolbestuur, waaruit blijkt, dat zij bij het onderwijs zullen terugkeren, zodra aan hen groot verlof, dan wel ontheffing uit hun vrijwillig dienstverband zal zijn verleend. Hedenavond 7.15 uur zal de voorzitter van het nationaal comité .Handhaving Rijkseenheid", de oud-minister-president prof. mr. P. S. Gerbrandy, een radio- Tede houden over de Indische kwestie, over de zender Hilversum I. Een Hillegomse huismoeder met twee kinderen trachtte aan haar geldnood paal en perk te stellen door spaarbank boekjes te vervalsen, zodat zij veel meer geld kon opnemeq dan haar tegoed be droeg. Zij lichtte de Rijkspostspaarbank voor ongeveer f 5000,op, totdat zij op het postkantoor te Vogelenzang tegen de lamp liep. De vervalsingen waren zeer primitief en opvallend, zodat het te ver wonderen valt dat zij niet eerder werden ontdekt. De politie heeft de oplichtster gearresteerd. f 400.— 3563. f 200— 6694, 10995. f 1002192. 2406, 5410, 7210, 9467, 11961, 17852, 20130, 20616.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1