Mr. Van Kleffens: Veiligheidsraad op zeer gevaarlijk terrein Gromyko contra Ver. Staten India en Pakistan thans onafhankelijk Millioenen in Indië leven niet in vrijheid Een belangrijk woord Ondermijnende campagne van Djokja moet gestaakt worden Indië schreeuwt om hulp Beschuldiging van interventie in Griekenland Plechtigheid te New Delhi WERKELIJKE MACHT IN INDONESIË BIJ TERREURGROEPEN Wij vieren wèl feest, doch met pijn in het hart" PRACHTIG WEER HOUDT AAN Tot hoofd en hart •.Dit is de laatste ure >>Geen half werk doen" Ctr Nederland zal zijn gegeven woord nakomen" Achtduizend verplaatste personen naar ons land Congres P. v. d. Arbeid over Indië Verliezen in Indië Saterdag 16 augustus 1947 69ste JAARGANG No. 23925 De Veiligheidsraad heeft Donderdag met negen tegen nul stem men zijn goedkeuring gehecht aan de deelname van de Philip- pijnen aan het debat .,ver Indonesië. Rusland en Polei, ont.ielden zich van stemming. Het verzoek om toelating van Oost-lndonesië en West-Borneo werd met 4 tegen 3 stemmen en 7 onthoudingen verworpen. Enge land, de V. S. en Australië stemden voor. De Sovjet-vertegen woordiger verzette zich er tegen, omdat naar zijn mening de vertegenwoordigers van deze gebieden geen vrije gebieden vertegenwoordigen. Het vroegere lid van de Tweede Kamer, de heer L. N. Palar, is Vrijdagavond per vliegtuig naar New York vertrokken, waarheen dr. Sjahrir hem verzocht heeft te komen. De heer Palar zei te verwachten, dat r.r. Sjahrir zijn adviezen nodig heeft aangaande de verhoudingen in Nederland. jjiks V Adm. Helfr'ch \n zal Indië zich pais vrij voelen Rede van Van Kleffens mm Mountbatten gouverneur- generaal CHINEZEN VERZOEKEN OM WAPENS Voor zelfverdediging DE HEER J. W. LUCAS BIJ DE PAUS TWEE JAAR NA V. J.-DAG Het weer. BuREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Y SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM '®lefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. E HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtlllmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiön eventueel zonder opgave vei* redenen te weigeren. Mr. Van Kleffens ff Prof. p s. Gerbrandy heeft in een j^iorede over de Indische kwestie ge- jy'd. dat al het praten over een repu- j*lek dwaasheid is. Nederlandse soldaten Taaien de halfheid van de regerings maatregelen met hun leven, zij begin- ,.en hun veïtrouwen in ons beleid te ver ben. Wij moeten afrekenen met de ^Publiek, dat Japanse maaksel. De noodzaak, van handelen kent *an Mook, die noodzaak van han den kennen ook al zijn medewer kers, ook de legercommandant, die *ent heel Batavia, die kennen al ®bze officieren, soldaten, die kent keel het lijdende volk van Ned.- Indië dat voor het laatst tot ons schreeuwt om hulp en uitkomst. i Die kreet verstaan en daarnaar han_ l^'en betekent opklaring in Indië, op- ar'r^g ln Nederland, opklaring in een m00*- deel van de wereld. Dit is de laat- 8a bte voor ons en voor Ned.-Indië •hen, aldus besloot prof. Gerbrandy. v **et l'ster-president gezonden, waarin er '1 de regering krachtig op wordt aange hangen onze vertegenwoordiger bij de op te dragen, na de in laatste in sprak" i&f te leeg™ verklaring, de be- dr j nVen in de Veiligheidsraad over ndotiesische kwestie niet meer bij te °hen. ®et Nationaal Verbond heeft in een nationaal dtomité „Handhaving seenheid" heeft een telegram aan de tel, aan de Ministerraad aangedron- op voortzetting van de politionele bezetting van Java, Madoera en ^teatra, bevrijding van gijzelaars en &*V; angenen en arrestatie van de leiders de republiek. Admiraal Helfrich heeft tea- gelegen heid van de herdenking van het feit, Japan twee jaar geleden capitu- h®**de, in een radiorede gezegd, dat 'h* Nederlandse soldaten in Indië #v«ral door de bevolking met ge. tdich worden begroet. Zij zullen blij- juichen en zij zullen zich wer. kelÜk „vrfl" voelen, mitswij geen k*lf werk doen. ^Nederland en Indië zijn historisch tot Rijk gegroeid, zo vervolgde hij, en samen blijven, in welke vorm dan V eist het waarachtig belang van rv ^land en ook zeker dat van Indië. t* aller plicht eist, dat de welvaart van ta. ff millioen mensen gehandhaafd Ij t of hersteld wordt. Het alternatief 4. "te ondergang. Willen wij deze niet, dan 4^t er op dit uiterst critieke ogenblik k/ dationaje eenheid zijn, aldus adml. Helfrich Mr. Van Kleffens heeft in de Veilig heidsraad verklaard, dat de Nederlandse Regering bereid is aan de Republiek het volgende voor te stellen: 1 Nederland en de Republiek zullen ieder een staat aanwijzen. Elk van deze staten zal een derde staat benoemen, die door de twee eerst genoemde staten als volkomen gezaghebbend zal worden beschouwd. Deze derde onpartijdige staat zal een aantal van zijn onder danen naar Indonesië zenden om ver slag over de toestand daar uit te bren gen en daaraan de grootste publiciteit te geven. De goede diensten van genoem de derde staat zouden ook kunnen wor den gebruikt tot een onmiddellijke hervatting van de besprekingen tussen beide partijen en tot het uitbrengen van een rapport. 2. Alle beroepsconsuls te Batavia zui len door hu" regeringen worden ge ïnstrueerd om onmiddellijk een geza menlijk rapport uit te brengen over de huidige situatie op Java en Madoera en Sumatra. Vrijdagavond heeft mr. Van Kleffens in de Veiligheidsraad de volgende rede uitgesproken: Mijnheer de voorzitter, het is aller eerst mijn plicht namens mijn regering een woord van teleurstelling, beklag en protest te doen horen betreffende de wijze, waarop de Veiligheidsraad onze verzoeken, die naar onze mening in alle opzichten redelijk waren, heeft behan deld. Niet alle punten, die ik hier op het oog heb, zijn van even groot be lang, doch zij hebben alle betrekking op het zelfde: de tegenzin, om geen sterker woord te gebruiken, van de kant van de Veiligheidsraad om onze belan gen te behartigen. In het bijzonder beklaag ik mij over, het feit, dat er leden van de Raad ge weest zijn, die zonder daarin te worden tegengesproken, verklaarden, dat de toelating van vertegenwoordigers van 20 millioen mensen, gekozen op wettige democratische wijze, de zaken „gecom pliceerd zou maken" en daarom dan ook geweigerd moest worden. Het spreekt- vanzelf, dat bij elke rechtszaak de in terventie van een derde partij evenais het horen van getuigen tot op zekere hoogte de zaken altijd gecompliceerd maakt. Doch is dat in elk land, waar de wet wordt gerespecteerd een rede om interventie te weigeren of getuigen niet te horen? Ik ben van mening dat de Veiligheidsraad zich op zeer gevaar lijk terrein bevindt, wanneer hij deze richting kiest. Dit kan zijn reputatie van onpartijdigheid alleen maar scha den, zo-niet erger. In verband met deze voorstellen voelde mr. Van Kleffens zich genoopt om de nadruk te leggen op de twee volgende punten: 1. Indien de besprekingen tussen beide partijen over Indonesië of over zaken, die de federatie betreffen, weer zullen worden hervat, dan moeten ook de andere deelstaten hiertoe worden uitgenodigd. 2. Het is onvoldoende, dat de Repu bliek verklaart het wapenstdlstandbevei te hebben gegeven, maar deze order moet ook inderdaad worden gehoorzaamd, hetgeen tot op dit ogenblik niet het ge- val is geweest. De ondermijnende cam pagne van de regering te Djokja moet worden gestaakt. V-l,sland beschuldigde Donderdag de >4neni8de Staten van de „ruwste vorm l6tl interventie" in de Griekse binnen- tj» se aangelegenheden, en kondigde in ^"niligheidsraad aan, dat de Sovjet- tiie haar veto zal uitspreken tegen alle Amerikaanse en Australische V*Uen. die een grensbewaking in de atl door de U.N.O. beogen. >fi?r0rri.yko repliceerde op de jongste St 11 en van de Westelijke landen ïoct een felle aanval op de Truman- *W.'ne en de Amerikaanse poging, tegen reeds het veto werd uitgespro- *1 h o*11 Permanente waarnemers van de langs de Griekse grens te instal- het vervolg van zijn rede zeide yko, dat de buitenlandse interven- k\jÏQ het Westen het vuur in Zuid-Oost- aanwakkert. „De gehele wereld waar de interventie in de Griekse Vabdaan komt", aldus de Russi- '"gevaardigde. [i? de Verenigde Staten als Austra al ken resoluties ingediend, waarin tussen Griekenland, Albanië, Sv e en Joegoslavië als een bedrei- Wtan de wereldvrede wordt gebrand- Dromyko achtte Johnson's (V.S.) jongste rede vol „frivole taal", welke slechts geëvenaard werd door die van de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Tsaldaris,/ die naar Gromyko's opinie meer weg heeft van een „handelsreiziger uit de provincie" dan van een minister van Buitenlandse Zaken. De Veiligheids raad heeft de discussie tot Dinsdag a.s. 20 uur (Ned. tijd) opgeschort. Uit Saloniki wordt gemeld, dat Griek se geregelde troepen, gesteund door artil lerie en luchtmacht, een groot offensief hebben ingezet tegen de guerilla-strijders nabij de berg Grammos en nabij de Al banese en Joegoslavische grens. Het doel is de guerillastrijders hier te verjagen, daar zij enige grote steden in West- en Noord-Macedonië bedreigen. De „activi teit van bandieten" in de provincies Roe- melië en Boeotië zou naar de mening der regering dienen om het gros der geregel de troepen af te leiden naar de operaties in Noordelijke richting De Joegoslavische zaakgelastigde is, zonder het gebruikelijke visum te vragen, uit Griekenland naar Belgrado vertrok ken. Hij stelde het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken op het laatste ogen blik van zijn vertrek in kennis en zeide, dat de tweede secretaris van de legatie hem zou vervangen. De leden van deze Raad moeten wel weten, dat zij het onmogelijke vragen, indien zij verwachten, dat de Neder landse regering volhardt in haar zo stipt mogelijke opvolging van de order tot het staken van het vuren, wanneer tezelf- der tijd de republikeinse strijdkrachten doorgaan met hun openlijke oorlogvoe ring. Vervolgens verklaarde mr. Van Klef fens, dat het Amerikaanse aanbod van goede diensben door de Nederlandse re gering zonder reserve werd aanvaard, doch dit had de Republiek niet gdaan. Indien het Amerikaanse aanbod van goede diensten door beide partijen werd geaccepteerd, dan zou op de Nederlandse voorstellen kunnen worden ingegaan in overleg met de V. S. Indien het aanbod niet door beide partijen werd aanvaard, ook dan wensen wij voort te gaan met het onderzoek, doch niet met een onder zoek op bevel van de Veiligheidsraad, welke ter zake geen competentie bezit. Wij zijn allen voor een oommissie van onderzoek, doch wij blijven op het standpunt staan, dat de Veiligheidsraad geen recht heeft een dergelijke commis sie te vormen. Tenslotte, mijnheer de voorzitter, be treurde en betreur ik het, dat de Raad geweigerd heeft mij gisteren op een geenszins onredelijk laat uur te horen. Het zfj verre van mij het recht van de Raad, om mij de gelegenheid om op dat moment te spreken te ontnemen, in twijfel te trekken. Waarover ik mij be klaag is, dat volgens mijn oordeel en dat van anderen de zaak van mijn re gering hierdoor benadeeld is. Waarom dit alles? (Vervolg op pag. 3 Een overzicht van het debat in de Veiligheidsraad in Lake Success over de Indonesia sche kwestieDe belangstelling hiervoor was zeer groot Te middernacht van 14 op 15 Augus tus werden te Londen in het Ministerie voor Brits-Indië de laatste belangrijke stukken getekend, die de overdracht der macht van Groot-Brittannië aan de twee nieuwe dominions, de Unie van Voor-Indië en Pakistan, tot een voldon gen feit maken. De gebruikte tafels en stoelen droegen het Wapen der vroegere Oost-Indische Compagnie. Daarnaast hebben twee afzonderlijke ceremoniën in Londen plaats gehad: Pakistan en de Unie van Vpcr-Indië (India) hebben de vlag gehesen. Er wa ren duizenden toeschouwers. Talrijke leden van het corps diplomatique waren tegenwoordig. Van Britse zijde werd het woord gevoerd door de minister van Landsverdediging Alexander. De Unie van Voor-Indië vierde de plechtigheid in het vroegere „India House'", de Mohammedanen in Lancas ter House. Met koninklijke pracht en Oosterse praal heeft Viscount Mountbatten Vrij-' dag te New Delhi de eed ais gouverneur- generaal van India afgelegd. tf 's-GRAVENHAGE, 15 Aug. Een woord voerder van het departement van Bui tenlandse Zaken verklaarde in antwoord op de verklaringen van Sjahrir: De Nederlandse regeringen hebben in hun daden steeds meer tot uitdruk king gebracht, dat zij het Indonesische volk zijn rechten wilden geven. Dit culmineerde in de rede van H. M. de Koningin van 7 December 1942. De Japanse bezetting bracht het Ne derlandse streven tot stilstand. Wanneer de Nederlandse regering er in langdurige en moeizame on derhandelingen naar heeft ge streefd op vreedzame wijze met de regering der republiek tot overeen stemming -te komen, dan is dit om dat zfj zich diep bewust was van de ernstige gevolgen, die aan een an dere oplossing verbonden zouden kunnen zijn. Overeenstemming was bereikt op slechts één punt na, n.l. de voorziening in de handhaving van orde en veilig heid, welke Nederland toevertrouwd wenste te zien aan een fffcmeenschappe- lijke politionele organisatie. De republiek heeft echter geweigerd de Nederlandse samenwerking te aanvaarden, doch Ne derland kon op dit punt onmogelijk toegeven, daar de toestanden, welke heersten in gebieden, waar geen Neder landse troepen aanwezig waren, onom stotelijk hadden aangetoond, dat de re publiek niet in staat was aldaar de veiligheid te verzekeren. De oorzaak van het conflict was dus niet het ver schil in interpretatie van de overeen komst van Linggadjati, maar de geble ken onmacht der republiek, zelfstandig en zonder hulp de veiligheid en de or de op eigen territoir te handhaven De republiek heeft ten slotte er niet toe durven over gaan, het bevel' to geven tot staking van vijandelijkheden, in welke vorm ook, aangezien zij zich bewust was van het feit, geen daad werkelijk gezag uit te oefenen over haar militaire bevelhebbers. Allerlei factoren hebben in de republiek geleid tot desorganisatie van het bestuursapparaat, economi- Nederlandse officiële brannen te Batavia hebben medegedeeld, dat vijf;ig Chinese organisaties in Me- dan gezamenlijk een verzoek heb ben gericht aan Tsjang Kai Tsjek, om de Nederlandse regering te ver zoeken de Chinezen in Indonesië te bewapenen, bü wijze van maatregel van zelfverdediging. sche ontwrichting, terrorisatie van de bevolking en van minderheids groepen, vooral de Chinezen, ver nietiging van economische objecten, enz. enz., hetgeen bewijst, dat de werkelijke macht sedert geruime tijd niet langer berust bij deze repu blikeinse regering, namens welke Sjahrir spreekt, doch bij terreur groepen. Nederland wil de met de Indone siërs gesloten overeenkomst nako men. Daartoe is voorwaarde herstel van orde en rust en Nederland zal als verantwoordelijk voor Indone sië optreden, waar men daartoe on willig. of onmachtig is. Nederland deed dit immer, ook tijdens de jong ste wereldoorlog, waarvan zijn bond genoten kunnen getuigen. Neder land' zal zijn gegeven woord nako men. ,In de beroemde Durbar Hall van het regeringsgebouw, dat tot nog toe het paleis van de Onderkoning was, stond Mountbatten voor de nieuwe opperste rechter van India en kuste de bijbel om zijn eed te bezegelen. De Regeringen van China en Pakis tan hebben besloten diplomatieke ver tegenwoordigers met de rang van am bassadeur uit te wisselen. De Egyptische Regering heeft bekend gemaakt, dat de ambassadeurs voor de Unie van Voor- Indië en Pakistan zullen worden be noemd. Uit Washington wordt bericht, dat de V.S. de volledige diplomatieke er kenning van Pakistan hebben verleend. Te Eonden is officieel bekend gemaakt, dat Arthur Henderson, de Britse onder minister voor Voor-Indië en Birma, is benoemd tot Minister van Staat voor de betrekkingen met het Gemenebest, Henderson is tevens afgetreden als onder-Minister voor Birma. Voorts is aan de nieuw-benoemde Gouverneur- Generaal van de, Unje van Voor-Indië, burggraaf Mounftjatten, de titel van Graaf (Earl) verleend. Nederland heeft er in toegestemd 8000 verdreven pysonen uit de Amerikaanse zone ln Duitsland toe te laten als ar beiders in de Nederlandse industrieën. Dit werd Donderdag bekend gemaakt door de drielandencommissie voor het vluchtelingenprobleem. Nederland vraagt 3500 mannen tus sen 18 en 40 jaar: kleermakers, spinners, wevers, timmerlieden, metselaars, me taalarbeiders en mijnwerkers. De 4500 vrouwen, 18 tot 35 jaar, zul len werk krijgen in textiel- en kleding industrie, ziekenhuizen en als hdlp in de huishouding. Voor deze werkkrachten zullen de zelfde arbeids-voorwaarden en lonen gelden als voor de Nederlandse arbei ders. Na vijf jaar zullen zij, ingevolge de overeenkomst, het Nederlanderschap kunnen aanvragen. (Van onze Romeinse correspondent) De heer J. W. Lucas, die in verband met het, onderzoek en de reorganisatie van de Italiaanse pers zich in'Rome be vindt, is Vrijdagmorgen door Z. H. de Paus op Castel Gandolfo in particuliere audiëntie ontvangen. De Paus had ui terst waarderende woorden voor de Ne derlandse Katholieke Pers, welke hij een voorbeeld noemde. De heer Lucas zou heden (Zaterdag) per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Ter gelegenheid van de herdenking van het feit, da-t Japan zich twee jaar geleden overgaf, heeft mr. W. C. G. H. baron van Boetzelaer van Oostenhout, minister van Buitenlandse Zaken, voor de American Broadcasting Company een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Het is een ironie van het lot, dat Nederland thans, twee jaar na VJ- dag, nog het hoofd moet bieden aan de gevolgen van de Japanse bezet ting. Er bestaan aanwijzingen dat deze invloeden nog millioenen per sonen op Java, Sumatra en Madoera verhinderen in vrijheid te leven. Elementen, die gedeeltelijk onder invloed staan van de voormalige vijand, belemmeren op dit ogenblik de politieke en economische voor uitgang in een deel van dat grote gebied, waar Nederland verantwoor delijk is voor vrede en orde. Terwijl de ontwikkelingen in de Indone sische republiek nog reden tot grote be zorgdheid geven, geven de beide andere staten van de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië (Oost-lndonesië en West-Borneo) een voorbeeld van wat samenwerking en welwillendheid bereikt hebben. Ik vertrouw da^ de vestiging van een souvereir.e en democratische „Verenigde Staten van Indonesië" overeenkomstig de beginselen van de overeenkomst van Linggadjati zal bijdragen tot het hand- harven van de vrede in het Oosten en tot de voorspoed van de bevolking in In donesië en daarmee van de gehele we reld. Eerst op de dag, waarop dit bereikt is, kunnen wij de oorlog igi het gebied van de Stille Oceaan als werkelijk beëindigd beschouwen. Tot aan die datum vieren wij wèl feest, doch met pijn in het hart. Men vreest, dat honderd en elf mijn werkers te Whitehaven (Cumberland) zijn Ingesloten in de steenkoolmijn „William", de oudste onderzeese mijn in Engeland, tengevolge van een lievige explosie, die Vrijdag kort voor 19 uur Ned. tijd plaats vond. Op ieder onzer rust de plicht zijn krachten te geven voor een sociale orde, waarin het aanmerkelijk, moeilijker is rijk te worden en de massa gemakkelijker tot een be scheiden bezit kan komen. Verwachting tot hedenavond: Zonnig droog weer met opnieuw iets hogere temperaturen en matige Oostelijke wind. 17 Aug.: Zon op 5.25, onder 20.02; maan op 6.16, onder 21.01. 18 Aug.: Zon op 5.27, onder 20.00; maan op 7.45, onder 21.18. Zoals wij enkele dagen geleder reeds aankondigden, heeft het mooie zomerweer zich gehandhaafd en nog steeds zijn er op de weer kaart geen essentiële wijzigingen te bespeuren, die een spoedig einde van de zomer zullen betekenen. Het gebied van hoge luchtdruk over Scandinavië neemt nog voortdurend in betekenis toe en breidt zich bovendien in Zuid-Oostelijke richting naar de Balkan uit. Ook in de hogere luchtlagen groeit dit gebied nog steeds verder aan en het vertoont daardoor een enorme stabiliteit. Intussen is er .van een enigs zins behoorlijk ontwikkelde depressie activiteit op de Oceaan niets te bemer ken. Onder deze omstandigheden moet bij ons hetzelfde weer aanhouden. De wand blijft Oostelijk en gaat tij delijk iets afnemen. Door het ont breken van bijna elke bewolking zal de zon onbarmhartig schijnen en een verdere uitdroging van de toch al droge bodem bewerkstelligen. De kans op onweer, die wel iets groter wordt, blijft zelfs in het Zuiden van het land voorlopig nog gering. En tenslotte: de temperatuur wordt nóg hoger, al zal dit niet bijzonder hin derlijk zijn, zolang de atmosfeer nog zo droog is. De Partjj van de Arbeid houdt dezer dagen een huishoudelijk congres over de te volgen politieke gedragslijn ten op zichte van Indonesië. Ongeveer 600 afdelingen hebben ver tegenwoordigers afgevaardigd. Voorts woonden gisteravond verscheidene minis ters en oud-ministers, tevens leden der partij, de avondzitting bij. -die eerst te gen he middernachtelijk uur werd ge sloten. Mogelijk zullen tot besluit van dit huishoudelijk congres in een resolutie de richtlijnen worden vastgelegd, die de Partij van de Arbeid in de toekomst ten aanzien van het beleid in de Indonesi sche kwestie zal volgen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de "afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Marine: Mar. lste kl. O. V.W. E. G. Huying, afkomstig uit Z. Horn (Gr.) Gesneuveld op 5 Aug. 1947. Korp. Mar. O.V.W. J. Bruggink, af komstig uit Gorsel. Gesneuveld op 5 Aug. 1947. Korp. Mar. O.V.W. A. J. Wanders, afkomstig uit 's-GravenhageF Gesneuveld op 7 Aug. 1947. Matroos lste kl. O.V.W. P. van Westen, afkomstig uit Dordrecht. Gesneuveld op 8 Aug. 1947 te Tandjoeng Tiran (S.O.K.). Koninklijke Nederlandse Landmacht: Sold, lste kl. w. van Zandbeek van 4 R. S„ afkomstig uit St. Michielsgestel. Gesneuveld 21 Juli 1947 bij Medan. Sold. H. Meursing van 1-4 R. >1., afkomstig uit 's-Gravenhage. Gesneuveld op 2 Aug. 1947 te Tjomal. Vaandrig G. P. H. Jans- sens van 1-4 R. 1., afkomstig uit Til burg. Gesneuveld op 3 Aug. 1947 te Tjomal. Serg. p. g. van der Veen van 1-4'R. I., afkomstig uit 's-Gravenhage. Gesneuveld op 3 Aug. 1947 e Tjomal. Sold. A. van Dam van 4 R. I., afkom stig uit Sommelsdijk. Gesneuveld op 4 Aug. 1947 te Brastagi. Sold, lste kl. W. Godschalk van W-Brig„ afkomstig uit gem. Bergh. Gesneuveld op 4 Aijg. .947 bij Margasari Bandjaranjar. Sold. H. v. d. Molen van 11 r. i., afkomstig uit Assen. Gesneuveld op 5 Aug. 1947 te Tandjong* Balai. Sold. J. J. de Boef van 11 R. I* afkomstig uit Leiden. Gesneu veld op 5 Aug. 1947 te Tandjong Balai. Serg. Maj. M. Thepass van 3-2 R. I., af komstig uit Leiden. Gesneuveld op 5 Aug. 1947 (plaats niet vermeld). Lt. G. M. Sinke van 3-2 -R. I., afkomstig uit Vlissingen. Gesneuveld op 5 Aug. 1947 (plaats niet vermeld). Sold. L. M. A.. Zandkuyl van 3-2 R. I., afkomstig uit Zuilen (U.). Gesneuveld op 5 Aug. 1947 (plaats niet vermeld). Sold. W. J. van Bremen van 3-2 R. 1., afkomstig uit Eist (Gld.). Gesneuveld op 6 Aug. 1947 te Tasikmalaja. Serg. p c. Gijzen van 3-3 R. I„ afkomstig uit Halsteren. Gesneu veld op 6 Aug. 1947 te Medan. Majoor jhf. C. Röell van 3-1 Reg. Huzaren van Boreel, afkomstig uit Laren (N.-H.). Gesneuveld op 8 Aug. 1947 te Cheribon. Sold. A. J. Wigmans van 3e Reg. Ja gers, afkomstig uit Maarssen. Gesneu veld op 8 Aug. 1947 te Leuwillia. Opper wachtmeester L. M. Andeweg van 8 R. V. A., afkomstig uit 's-Gravennage. Gesneuveld op 9 Aug. 1947 bij Soebang. Sold. G. Lamie van 2-7 R. I„ afkomstig uit Leiden. Gesneuveld op 10 Aug. 1947 te Semarang. Koninklijk Nederlands-Indisch leger; Korp. Art. P. M. Mosies, afkomstig uit Ned.-Indië. Gesneuveld op 21 Juli 1947 te Paiembang. Mil. Sold, lste kl. J. P. Lammers, afkomstig uit Ned.-Indië. Ge sneuveld op 21 Juli 1947 te Paiembang. Mil. Serg. vl. wnr. M. L.: C. H. Verbon afkomstig uit Ned.-Indië. Gesneuveld op 23 Juli 1947 te Medan. Soenda'nees Fus. Sarga, afkomstig uit Ned.-Indië. Ge sneuveld op 2 Aug. 1947 (plaats niet vermeld). Mil. Wachtmeester P. F. Schönherr, afkomstig uit Ned.-Indië. Gesneuveld op 3 Aug. 1947 (plaats niet vermeld). Ambonnees sold, lste kl. W. L. Pfesiwaris'a. Gesneuveld op 6 Aug. 1947 (plaats niet vermeld). Ambonnees Pus. K. Samaniri. Gesneuveld op 7 (Van een bijzondere medewerker) Studiedagen en congressen kan men verslaan dóór middel van een journalistieke inventarisatie met grote koppen, maar ook, en dit heeft vaak groter waarde, door een enkel ge sproken woord wat nader te bezien. Vorige week constateerden we reeds op deze plaats, dat studiedagen wel de hoofdschotel vormen op het culturele menu, dat deze zomer Katholiek Neder land wordt geboden. De K.AB. in het Aartsbisdom had tot besluit van haar studiedagen in Apeldoorn een bijeen komst belegd voor geestelijke adviseurs. Kardinaal de Jong heeft op deze samen komst van arbeiders-priesters een toe spraak gehouden die van grote beteke nis moet worden geacht voor bestaande verhoudingen in het Katholieke ver enigingsleven. Het was een adviseurs dag en derhalve ligt het voor de hand. dat op de eerste plaats Zijne Eminentie de belangrijke taak van de adviseur nog eens onderstreepte. Als uitgangspunt hierbij nam hij, dat de Katholieken zich bij hun sociale werkzaamheid moeten richten overeenkomstig het magisterium en imperium der H. Kerk, overeenkom stig haar leer en haar leiding. Daarom heeft de Kerkelijke Overheid een ver tegenwoordiger aangesteld bij de sociale organisaties, de geestelijke adviseur. In deze toespraak is een nadere interpreta tie gegeven van het Bisschoppelijk Com muniqué van 1909, waarin, aldus de Kardinaal, van de adviseur wordt 6e" vraagd voorlichting omtrent de dwalin gen, principiële vorming en scholing van de arbeiders, waakzaamheid voor het blijven volgen van de juiste koers van de vereniging, onderricht in godsdien- étig-zedelijke vragen. Hun werk beperkt zich niet alleen tot het beïnvloeden van bestuursleden, maar moet zich op de massa der arbeiders richten door posi tieve medewerking aan het algemene ontwikkelingswerk ln zijn verschillende vormen. Meer speciaal geldt deze taak evenwel ten aanzien van dié uitgekozen mannen, die, naar Schaepman's devies „Credo-Pugno", apostelen onder de ar beiders willen zijn. „De geestelijke zorg voor die kernen behoort wel zeer bij zonder tot he priesterlijke taak van de adviseur." Het was een uitermate belangrijk woord dat Zijne Eminentie hier heeft gesproken: „Het zal voor ieder duidelijk zijn. dat bij die geestelijke werkzaamheid in de sociale .organisaties gestreefd moet worden naar nauwe samenwerking met de Katholieke Actie, met name ook naar samenwerking tussen Credo-Pugno en Katholieke Actie. Onjuist evenwel zou de opvatting zijn, dat Credo-Pugno over bodig is vanwege de Katholieke Actie, of dat Katholieke Actie overbodig zou zijn vanwege Credo-Pugno. Niet een- van beide, maar beide teza men zullen veel kunnen bereiken tot versterking en verdieping van het gods dienstig leven onder de arbeiders." Het is op deze duidelijke en onomwonden uitspraak, dat wij een ogenblik willen voortborduren. Meermalen immers wordt de mening geuit, als zou het onjuist zijn, dat de Credo-Pugno-clubs der Katho lieke Arbeidersbeweging nog Immer voortgaan met bepaalde godsdienstige activiteiten, nu sinds een reeks van jaren de K.A. haar intrede in het apostolaats- leven der Kerk heeft gedaan. Uit de bezettingstijd herinneren we ons rapporten en verhandelingen over de wenselijkheid tot reorganisatie van het sociale verenigingsleven in Nederland, waarbij steeds weer opnieuw eenheid, zowel van actie als van organisatie vorm, onder de arbeiders werd bepleit. Voor de meer principiële taak der Ar beidersbeweging verwees men dan naar de standsorganisatie, die voor een juiste vorming der arbeiders zorg zou moeten dragen. Anderzijds waren er ook heel wat mensen, die he standsorganisatori- sche activiteit zo sterk mogelijk wilden Inperken. Hierbij redeneerde men aldus: De godsdienstige vorming, welke de men sen behoeven, is voor allen gelijk, de godsdienstige instelling dus eveneens. Dc Katholieke Actie is het aangewezen lichaam, om deze uniforme godsdienstige vorming te verzorgen. De godsdienstige activiteiten zijn wel het zeer specifieke terrein van de K.A. Daar heeft zich dus een sociale organisatie niet meer mee in te laten, nu de Katholieke Actie als nieu we vorm van lekenapostolaat gekomen is. Pater Colsen heeft op de studiedagen van de Utrechtse Bond zeer beslist stel ling genomen tegen deze mening, en op de Adviseursdag, waar de Kardinaal bovenaangehaalde woorden sprak, was het de 2de voorzitter van de K.A.B., de heer Veldman, die zeer duidelijk het on derscheid stelde tussen de Kerkelijke en de sociale zielzorg. De Katholieke Arbei dersbeweging is een vorm van sociale zielzorg, en daardoor een hulptroep in de grote apostolaatstaak der Kerk, zoals er weinig worden gevonden. Wanneer men de godsdienstige taak uit de K.A.B. zou halen, welk onderscheid is er dan nog met een neutrale vakbeweging? Waarom zou men de arbeidefs zo drin gend aansporen lid te worden van een katholieke beweging, ware het niet dat deze ook een speciaal katholieke taak heeft te vervullen. Deze speciale katholieke taak is het apostolaat der katholieke leken in een organisatie, die, naar het woord van dr. Poels, wel katholiek is, n.aar niet kerkelijk. Elke handeling, wel ke zulk een organisatie stelt, hetzij een actie om loonsverhoging of een streven naar medezeggenschap ln het bedrijfs leven, hetzij het bevorderen van goede arbeiderswoningbouw of het behartigen van de belangen der volksgezondheid, of welke andere vorm van arbeiders-activi teit men uitkiest, elke daad wordt be gonnen, om de arbeider te helpen op zijn weg naar God. (Vervolg op pag. 3) Aug. 1947 (plaats niet vermeld). Sold. Ie kl. Art. I. van der Ley. Gesneuveld op 7 Aug. 1947 te Brastagi, Jav. Sold, lste kl. Armad. Gesneuveld op 8 Aug. 1947 (plaats niet vermeld). Menadonees sold. 2de kl. P. Paada. Gesneuveld op 8 Aug. 1947 (plaats niet vermeld). Jav. Sold 2e kl. Paiman. Gesneuveld op 8 Aug. 1947.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1