13 doden aan Nederlandse zijde op één dag Regering te Djokja houdt vast aan arbitrage Churchill waarschuwt voor nationale ramp Bakkers in vele plaatsen sluiten voor drie dagen hun zaken Vele kruideniers solidair met de bakkers Nagedachtenis der zouaven te Oudenbosch geëerd Republikeinen negeren nog steeds het bevel: staakt het varen Hevige gevechten op Madoera Voortzetting van de politionele actie? Antwoord op herhaald Amerikaans aanbod van goede diensten Chinezen willen veiligheidscorps Hij is geschokt door veler wens tot emigratie Onverholen bewondering voor het epos der drieduizend Twijfel aan vrije verkiezingen in Hongarije 20 pet. der kiezers uitgesloten DEZE WEEK NOG MOOI WEER -zd Ernstige mijnramp in Engeland 104 slachtoffers Kameeltje geboren bij Strassburger REEDS 18 TROPISCHE DAGEN ACHTER DE RUG 93 ton sinaasappelen zonder bon Tot hoofd en hart De Paus spreekt Maria- congres toe MAANDAG 18 AUGUSTUS 1947 o 69ste JAARGANG Nó. 23926 Ned.-Indcjjiesische delegatie te New York HET El LAND MADOERA JAVA ZEE STRAAT MADOERA Petkof ter dood veroordeeld Vliegtuig met Amerikaanse generaais in zee gestort Alleen bevoegde leerkrachten bij het Lager Onderwijs Oost-Idonesië en Veiligheidsraad Morgen opnieuw vergadering Meel op de bon VJ Het -weer. Sanering gemeente- financiën Slechts urgente voorzieningen toegestaan Ere-comité samengesteld STAATSLOTERIJ "JREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: - SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 ^bonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. D. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severlrt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtlllmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. .Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. Een officieel Nederlands communiqué deeli mede, dai 17 Augustus 13 Nederlanders tijdens zuiveringsacties ge bood zijn. Hei aantal gewonden bedroeg 22. Het communiqué verklaart verder, dat Indonesische exire- 'histen, behorende tot de organisatie „Harimau Liar", op Karohoogvlakien tussen Brasiagi en Porsea op Noord- Eurnaira de bevolking terroriseren. be Indonesiërs worden er van be- 8chuldigd, dat zij het bevel „staakt het hiren'' nog steeds negeren. Melding ^°rdt gemaakt van Indonesische gueril- aanvallen langs de route, die de Ne- J^landers in de richting van Djokja- *®rta volgden. Vijftig guerillastrijders hebben, Volgens de ontvangen rapporten, Ne derlandse patrouillestrijdkr achten aangevallen ten Z.-Westen van Am- 3arawa, gelegen langs de verkeers weg SemarangDjokjakarta, doch tti werden met zware verliezen ver dreven. be republikeinen hebben eveneens ge- Pbrd op Nederlandse patrouilles ten aid-Oosten van Salatiga, doch ook ler sloegen de Nederlandse troepen de anval af. Til het Nederlandse legercommuniqué j.ah Zondag wordt medegedeeld, dat ederlandse troepen gebruik hebben ge- aakt van granaatvuur om zware te- atistand van de Indonesiërs te verdry- te?' die on<1ervonden werd by politionele t'es by Soemowono op Midden-Java. totale Nederlandse verliezen be- Tijdens een aanval ter gelegenheid an de republikeinse onafhankelijk heidsdag is het Indonesische leger a«nekasan, de hoofdstad van Ma- h°eia, binnengedrongen. De troepen *°nden er volgens een communiqué vkn het Nederlandse leger pas uit Verdreven worden na hevige straat knechten met de Nederlanders, zo J^ldt A. P. uit Batavia, tai Ne<ierlanders deelden mede, dat van de felle Sabillilahstam een v,ecl georganiseerde aanval leidden. Er „"1 Nederlandse slachtoffers gevallen .lldens de straatgevechten, die vooraf- <itl! Sen aan de verdrijving van de Indo- *8. droegen 3 doden en 12 gewonden. De Indonesiërs leden verliezen by botsingen elders in Midden-Java, n.l. ten Zuiden en Zuid-Westen van Poer- wokerto, rond Poerbalingga, te Gom- bong en ten Zuid-Oosten van Banjoe- mas. Men heeft bewijzen in handen, dat heten, tezamen met zün zoon en een Nederlander, Oudendaal ge- dochter vóór de aankomst van de Nederlanders in Lemahabang (West- Java) zijn gemarteld en vermoord. Volgens een republikeins communiqué hebben de Nederlanders zonder succes getracht van een oorlogsschip te lan den op het eiland Bengkalis, in de na bijheid van Sumatra's Oostkust ten Westen van Singapore. De Luitenant-Gouverneur-Generaal, dr. H. J. van Mook, heeft geweigerd com mentaar te geven op de in Nederland gepubliceerde berichten, dat hy aan de Nederlandse regering verzocht had om volmachten voor het voortzetten van de politionele actie. In een schriftelijke mededeling aan United Press zei hu, dat hy geen commentaar zou leveren op be doelde „niet officiële berichten." Intus sen wordt vernomen, dat Gani een ver klaring zal afleggen in verband met de zelfde berichten., De leden van de Ned.-Indonesische de. legatie, onder wie Soekawati en dr. Koets, zijn Zondagavond te New York aangeko men. SJarif Hamid Alkardri verklaarde tegen over Aneta: „Wij zijn zeer teleurgesteld dat wij niet door de Veiligheidsraad zijn uitgenodigd, maar deze zal misschien op zijn besluit terugkomen". Andere leden uitten de hoop, dat zy de kans zouden krijgen hun standpunt voor de Veiligheids raad. uiteen te zetten. Een dezer dagen werd de 35 ton wegende kluisdeur van de Lips fabriek in Dordrecht welke bestemd is voor de Rotterdamse Bank aan de. Coolsingel te Rotterdam, even thuis bezorgd. Het is de grootste kluisdeur in Nederland De republikeinse regering heeft Zondag geantwoord op het her haalde Amerikaanse aanbod van „goede diensten". Nogmaals dringt zy er op aan, dat zo spoedig moge lijk een internationale commissie tot arbitrage naar Indonesië zal worden gezonden. Zij herhaalt in haar antwoord haar verzoek aan de Amerikaanse regering „goede diensten" te verlenen, bestaande in het uitoefenen van invloed op de Nederlandse re gering en de Veiligheidsraad om in te stemmen met arbitrage. De re publikeinse regering verklaart in haar antwoord verder, dat het haar niet mogelijk is op haar vroeger genomen besluit, terug te komen, omdat de Australische resolutie, welke een internationale commissie voorstelt, reeds bij de Veiligheidsraad in behandeling is. Letteriyk wordt in de antwoordnota nog gezegd: „Hangende een beslissing TANDJOENGBOEMI AMBOENTEN SgKOfiAMAiL VaPAN6 AGOENG BANJOLA GrR V^KOKÖP: EMM J SOEMEi LENTENG NGKALA OERNEH TAN AH M SOTJAH TANDJ PANIEK, WRANG TJtRME ABAJA= DEMARCATIE LIJN VEKEERSWEGEN SPOORLIJNEN RIVIEREN AF DE LINGS GRENZEN AFDELINGEN: 4 BANGKALAN 2 SAMPANG 3 PAMEKA£AN 4 SOEMENEP WANAKRAMA £[47871 Sj^^fecteur van de N.V. Drukkerij ,,1/e «a„?rne*tad", de heer J. W. Lucas, bij zijn n*omst op het vliegveld Schiphol, na zijn bezoek aan Rome Winston Churchill heeft het ïfngelse volk Zaterdagavond een plan voor eco nomisch herstel aangeboden en het er voor gewaarschuwd, dat aanvaarding van het program van de Labourregering een nationale ramp zou betekenen. In een politieke rede, die door de BBC werd uitgezonden, heeft de pre mier uit de oorlogstijd er de regering van beschuldigd, dat zij er niet in is cjJ^e ernstige nieuwe instortingen in ÏQ^ernielde William-mynen hebben het naar de laatsten der 104 mijn- kers, die by de ramp om het leven n gekomen, vertraagd. ®en officieel bulletin werd Zondag- medegedeeld, dat reddingsploegen Vjp 118 negentig lijken van de honderd en ty'hri ingesloten mijnwerkers hebben ge- i den g9 ]jcijamen zqn thans naar gebracht. cj„ °'sens nadere berichten is geen van WT^tste dire mannen, die Zaterdag blo,. ®n gered, gewond en allen zullen Sy ®en het ziekenhuis kunnen verlaten. weigerden bezoek te ontvangen van tj0r' Hyndley. de voorzitter van de Na- ^Uli Kolen raad, die zich na de Wil- Ti^ a tb-mijnen te hebben bezocht, aan Zl®kenhuis vervoegde. ïbi Bemhard onthulde te Gorin- j,.eeri monument voor pater Bleys, in Milt T?aliteit bekend als pater Lode- ?6 twee Jaar geleden bij een auto- °P dezelfde plaats het leven Nikola Petkof, de voornaamste leider van de Bulgaarse oppositie, is Zaterdag ter dood veroordeeld. Nikola Petkof werd behalve aan het voornaamste ten laste gelegde samenzwe ring tegen de democratie, nog schudig be vonden aan vier andere punten, waarvoor hy veroordeeld werd tot in totaal 45 jaar gevangenisstraf, 500.000 leva boete en le venslange ontzetting uit de burgerrechten Volgens A. F. P. Js een Amerikaans vliegtuig, met George Atcheson, de poli tieke adviseur van generaal Mac Arthur aan boord, 120 K.M. ten Oosten van de Sandwich-eilanden in zee gestort. Ook enige Amerikaanse generaals behoorden tot de passagiers. Atcheson behoort tot de drie overlevenden. Van de overige tien inzittenden is nog niemand gevon den. Door het grote gebrek aan onderwyzers hebben verschillende schoolbesturen bij het lager onderwijs niet geheel bevoegde leerkrachten in dienst genomen. De mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft er de aandacht op geves tigd dat dergeiyke benoemingen in strijd zijn met de wet en dat de voor die leer krachten uitgegeven salarissen niet voor ryksvergoedlng in aanmerknig komen. geslaagd, het land van de economische crisis te verlossen. „De keus die het Britse volk heeft te doen betreffende zijn maatschappelijke structuur is die tussen een systeem van selecterende concurrentie en een systeem van dwang. Deze maatschappelijke vormen zijn beiden hard. De strijd om het be staan kent geen onderbreking. Br is geen gemakkelijke of aangename weg. „Maar ik ben er zeker van, dat alleen door persoonlijke inspanning en door on dernemersvrijheid, met alle risico's en mis lukkingen, met al zijn ongelijke prijzen en lonen, een gemeenschap van 47 mil- lioen mensen zich op dit kleine eiland in leven kan houden, afhankelijk als zij is voor de helft van haar voedsel, van het verkopen van goederen van prima kwali teit en het bewijzen van diensten aan de rest van de wereld. „Ik waarschuw u plechtig", zeide Chur chill", „dat Indien gij u onderwerpt aan een totalitaire dwang en reglementering van ons nationale leven en onze arbeid, uw vooruitzicht een bijna mateloze ellen de en beproeving is, waarvan een na tionaal bankroet het eerste gevolg zal zijn, honger het tweede en de verspreiding of de dood van een groot deel van ons vüIk het derde." Churchill verklaarde dat hy geschokt was door de moeite die meer dan een half mlllioen Britten deden om naar de dominions te emigreren en de wens van vele honderdduizenden anderen om naar de Verenigde Staten te gaan, of naar Zuid-Amerika. En dit gebeurt ln een tyd, waarin wy Europa afzoeken om 20 of 30.000 of meer van die ongelukkige verdreven personen om onze arbeidskrachten aan te vullen. By het Circus Strassburger, dat mo menteel ln het vaste circusgebouw te Scheveningen optreedt, is Zaterdag een kameeltje geboren. Moeder en dochter, Molly geheten, maken het uitstekend. van de veiligheidsraad, wenst de re publikeinse regering er opnieuw haar vertrouwen in uit te spreken, dat het in het vermogen van de Ver. Staten ligt, een definitieve regeling van het Indonesisch-Nederiandse geschil te vinden." De republikeinse nota werd per radio overgebracht, nadat Gani en Tamsil Za terdagavond van radio-Batavia hadden gebruik gemaakt, om Djokjakarta mede te delen, dat de Ver. Staten aandrongen op een definitief antwoord. Tevoren - had de Amerikaanse consul- generaal, Foote, het Indonesische kabi net categorisch gevraagd, of het van plan was de onderhandelingen met de Nederlanders voort te zetten. Hy her innerde de Indonesiërs aan de situatie, dat op het ogenblik de oorlog, of iets dat daaraan zeer verwant is, voortduurt, ondanks het bevel „staakt het vuren", uitgevaardigd op verzoek van de Veilig heidsraad en ondanks het Amerikaanse aanbod van „goede diensten." Foote had nog een bezoek gebracht aan Gani en hem gezegd, dat wanneer de Indonesiërs niet bereid waren het Amerikaanse aanbod, dat hernieuwing van de onderhandelingen met de Neder landers veronderstelt, te aanvaarden, de Verenigde Staten dit zouden rapporte ren, zowel aan de Veiligheidsraad als aan de Nederlanders. Na de kabinetszitting heeft de Oost- Indonesische regering een communiqué uitgegeven, waarin zij de beslissing van de Veiligheidsraad om de delegatie van Oost-Indonesië niet toe te laten be treurt. „De door de republiek gevolgde gedragslijn, alsof de republiek het recht heeft de staatsstructuur van geheel In donesië te bepalen, brengt de nationale eenheid in gevaar. Dit republikeinse streven kan leiden tot verscheuring van de eenheid, welke slechts federaal kan zyn." De Oos-Indonesische regering meent, dat aangezien by de behandeling in de Veligheidsraad vitale Oost-Idonesische belangen gemoeid zyn, zij gerechtigd is toelating van haar delegatie te verlangen op gelyke voet als de republikeinse dele gatie. China heeft d« Indonesische repu bliek formeel verzocht toestemming te geven t°' vorming van een Chi nees veiligheidscorps, om leven en eigendom van de n" schatting één millioen Chinezen, die op republi keins gebied leven te beschermen. Tsjang Tsja Toeng, de Chinese con- sulgeneraal, heeft dit verzoek over radio Batavia gericht tot Soekarno en Sjari- foeddin, om te bewijzen dat het de Chinezen ernst is met de bescherming van hun landgenoten. De Nederlanders hebben het optreden van dergelyke for maties in hun gebied reeds toegestaan. In een vergadering Zaterdagavond in Belevue te Amsterdam gehouden, hebben de Amsterdamse bakkers met. 500l stem besloten hun zaken Maandag, Dinsdag en Woensdag ge sloten te honden, Daar er in Am sterdam 450 bakkers zyn (van wie 300 georganiseerd) waren er derhalve op de vergadering ook bakkers van buiten de stad aanwezig, vyftien sprekers voerden het woord en be- crltiseerden allen zeer scherp het besluit van de regering om het re geringssubsidie op het meel met f 1.70 per 100 kg. te verlagen hetgeen neerkomt op 1 cent per brood zonder dat dit in een verhoging van de broodprys tot uitdrukking mag ko men, zodat de bakkers d°ze subsidie- verlaging moeten dragen. Op een na de vergadering gehouden persconfe rentie werd medegedeeld, dat. 2000 bakkers in Noord-Brabant, voorts bakkers ln de provincie Utrecht, de provincie Overysei zich by deze actie hebben aangesloten. In Amserdam doen zeven zaken aan dit gesloten houden van het bedrijf met mee, met ruim 8 procent der productie, o.a. de coöperatie „De Samenwerking' naar de directie mededeelde, omdat de statuten een dergelijke bedryfssluiting niet toestaan, hoewel de directie verder achter de actie staat, sommige bakkers, die hun bedrijf gesloten houden, hebben in hun étalage een lijst van de zeven doorwerkende bakkers opgehangen, zodat hun publiek weet waar het terecht kan. De politie had uitgebreide maatregelen getroffen en zorgde zoveel mogelijk dat er geen strubbelingen ontstonden. Daar de gemeenteinstellingen op de genoemde coöperaties zijn aangesloten, krijgen ze dus brood. Ook de broodvoorziening van de ziekenhuizen en gevangenissen is ge waarborgd. De gemeente heeft voorts haar centrale keuken ln dienst gesteld en houdt onder het gemeentepersoneel een enquête over de vraag in hoeverre een warme hap gewenst wordt. Bovendien kunnen ook de semi-vitale bedrijven zich bij deze centrale keuken, waarvan de ca paciteit sedert de oorlog sterk is afgeno men, maar die toch zeer groot is. af sluiten. De politie heeft een telling ge houden van het aantal gesloten en door- wrkende bedrijven. Aan de sluiting ne men ook de z.g. gemengde bedrijven (die brood en banket verkopen) deel, niet de bakkers van alleen maar gebak en banket. De distributiedienst h°eft eveneens overwogen, welke maatregelen er voor de bevolking getroffen moesten worden en deelde mede dat reeds vandaag meel op de broodbon bij de kruide niers kan worden betrokken en wei inlandse bloem. Op een broodbon van 800 gram kan 800 gram meel verkre gen worden en op een broodbon van 400 gram verkrijgt men 300 gram meel. De kosten bedragen 16 cent per 600 gram. pe kruideniers moeten nog bevvoorraad worden zodat niet direct overal bloem verkrijgbaar is. Maar de kruideniers konden reeds vanochtend vroeg by de distributiekantoren voor- schottoewijzingen voor inlandse bloem afhalen. Vele kruideniers weigerden bloem te ver kopen vit solidariteit met. de bakkers. Oe bakkersgezellenbonden verklaarden dat zy in dit conflict geen partij zijn omdat zij officieel niet zyn geraadpleegd. Ze staan volgens het comité van actie der bakkers echter moreel achter de bakkers om dat zij in de aantasting van de basis van het bedrijf een gevaar zien voor het hand haven van de collectieve arbeidsovreeen- komst Hoe de stemming was op de vergade ring der bakkeTs blijkt wel uit het op hangen van een pöp met bet onder schrift: „Minister Mansholt wil de bak kers ophangen, wat is uw antwoord?" Zo lang de bedrijfssluiting duurt zullen de bakkers, die er aan deelnemen, ook niet voor zichzelf, hun gezinnen of hun Per soneel broodbakken Het personeel heeft meel en gist meegekregen en moet nu maar thuis broodbakken. En dat geldt ook voor de vrouwen van de aan de actie .deelnemende bakkers. Deze laatsten zul len Dinsdag om drie uur in „Krasna- polski" te Amsterdam opnieuw vergade ren om de situatie opnieuw onder de ogen te zien. Mochten ze dan besluiten weer te gaan bakken dan zal toch eerst Don derdag brood beschikbaar kunnen zyn, omdat eerst de ovens weer op volle tem peratuur gebracht moeten worden. (Vervolg op pag. 2) Met. grote plakkaten voor de ramen van hun winkels delen Amster damse bakkers het publiek mede dat zij in staking zijn gegaan. Een der biljetten zegt, dat de bakkers in staking zijn gegaan wegens „dictatoriaal optreden „der" mi- nister (Van onze speciale verslaggever) Voor heel Katholiek Nederland heeft Oudenbosch gisteren plechtig de nagedach tenis geëerd van de Oud-Zouaven, die-het vaderland te lang te onbarmhartig heeft bejegend. Men zat in de bonte aula van St. .^ouis, zo bont, dat wij onwillekeurig toch even terugdachten aan die weemoedige, regen achtige Meimiddag van dit jaar, waarop in dat eten bonte, doch gans verkleurde patronaatszaaltje te Hillegom tijdens een soortgelyke plechtigheid de Bond van Oud-Zouaven plechtig werd opgeheven. Doch nü was de zaal plechtig versierd, de hemel was stralend en deze herden kingszitting werd bijgewoond door tal van prominenten uit Kath. Nederland. En heeft het anders geen zin hen in een rij te vermelden, ditmaal willen wij wel hun namen opsommen, want iedere nieuwe naam is een nieuwe erkenning van de on schatbare verdiensten van deze 3000 ver geten Nederlanders. Beginnen wij met autoriteiten van kerkelijke zijde: Mgr. Paolo Giobbe, pauselijk internunüus. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, Mgr. A. Mulders rector-magnificus van de Nij meegse Universiteit, Mgr. B. van Leeuwen, oud-aalmoezenier van de Zouavenbond, Henri de Greeve en Pater Hyacinth Her mans En van wereldlijke zijde: Min. G ielén, die Minister Beel verving, Min. Van Maarseveen en de burgemeester van Oudenbosch. Engelse en Amerikaanse officiële ver tegenwoordigers in Boedapest hebben instructies ontvangen er op aan te dingen, dat de Hongaarse premier La jas Dinnyes tussenbeide komt, op dat alle stemgerechtigde burgers op 31 Augustus in de algemene verkiezingen hun stem kunnen uitbrengen. Volgens te Washington ontvangen be richten zouden ongeveer een millioen Hongaren 20 pCt. van de kiezers reeds van stemming zijn uitgesloten, op grond van de vreemdste beschuldigin gen. Zo zouden Joden gediskwalificeerd zijn omdat zij lid van Nazi-organisaties Reeds meer dan een week lang stuurt de zon overdag onafgebroken, slechts nu en dan gehinderd door een klein wolkje, zyn verzengende stralen. Velen vragen zich af, of dit droge, zonnige, warme weer nu nooit meer ophoudt en denken terug aan de beruchte zomer uit vroeger jaren, 1911. In dat jaar werden ook een aantal hitterecords gebroken en was aan het einde van de zomer oP zeer vele plaatsen het gras volledig ge schroeid, Wanneer men de zomer van nu vergelijkt met die van 1911 dan blijkt, wat warmte betreft, dit jaar 1911 ver achter zich zal laten. In 1911 waren in De Bilt tot en met September 42 dagen met een maximum temperatuur van meer dan 25 graden (z.g. zomerse dagen) opgetekend. Reeds 17 Augustus van dit jaar werd dit aan tal bereikt. De gemiddelde temperatuur van de afgelopen maanden is tot nu toe hoger dan in 1911. Ook leverde dit jaar reeds meer tropische dagen op (dagen met een maximum-temperatuur van meer dan 30 graden), n.l. 16 tegen 13 in 1911, waarvan twee in Septmeber. De zomer, die we nu beleven, is een van de allerwarmste van de laatste 100 jaar, wel zeer merkwaardig, zo vlak na een van de strengste winters van de laatste eeuwen. Later zal de jeugd van nu verhalen vertellen over de beruchte zomer en winter van 1947, evenals de oudere generatie steeds nog veel te ver tellen heeft over de winter van 1890 en de zomer van 1911. Beide zijn echter nu onttroond. Verwachting tot Dinsdagavond: Tamelijk heldere nacht met hier en daar ochtendneven en weinig wind. Morgen overdag zonnig droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Zon 5.28—19.58. Maa„ 9.09—21.32. Hoewel het geven van een verwachting op langere termyn thans zeer moeilijk is, heeft De Bilt gemeend, gezien de grote belangen die er thans mee ge moeid zyn, deze toch te moeten geven, hoewel de trefzekerheid van een derge- lyke verwachting uit de aard der zaak minder groot is dan van een verwach ting met korte geldigheidsduur. Het ziet er naar uit, dat het thans heersende weertype met droog en zeer zonnig weer nog wel de hele week kan aanhouden. Wanneer men dus de scha delijke gevolgen van de aanhoudende droogte kan verminderen door het geven van water, op welke wijze dan ook, dan zal men dit zeker niet moeten nalaten. Ook de kans op onweersbuien blijft ge ring, daar de lucht nog veel te weinig vocht bevat. Wel zal de warmte tijdelijk iets getemperd worden, omdat de wind aanvankelijk meer naar het Noord- Oosten gaat en over zweden iets minder warme lucht wordt aangevoerd, zyn geweest en fabrieksarbeiders op grond van het feit, dat zij tot de vroe gere landadel hebben behoord. Voorts zouden duizenden kiezers niet mogen stemmen omdat zy ontoerekenbazj' ver klaard zijn. Per s.s. „Cottica" van de K. N. S. M„ dat hedenochtend in de Amsterdamse haven meerde, arriveerde een zending van 93 ton sinaasappelen en Z% ton ci troenen uit Suriname, die bonvrU in de handel gebracht zullen worden. Voor uitgedroogd Nederland een welkome ver frissing. Als bet rapport der commissie-Oud inzake de sanering der gemeentefinan- ciën wordt verwezenlijkt, zullen de meeste gemeenten in 1948 een sluiten de begroting hebben. De gemeenten zullen dan haar financiële zelfstan digheid herkregen hebben waaruit voortvloeit de zorg om bet budget sluitend te houden en geen uitgaven te doen welke niet uit de inkomsten kunnen worden bestreden. De noodlij dende gemeenten (en die vormen het grootste deel der gemeenten) hadden die zorg de laatste jaren niet meer omdat bet tekort door een rijksbijdra ge of door een lening werd gedekt. Dit gaat nu anders worden. De minister van Binnenlandse Zaken dringt er by de gemeentebesturen op aan, ln afwachting van de saneringsmaatregelen plannen tot bet treffen van nieuwe voorzieningen, die niet urgent zijn, nog even aan te houden. Gedacht wordt aan nieuwe of verhoging van subsidies, uit breiding personeelsformaties en uitvoering van grote werken. In 1948 zullen de ge meenten (naar de mening van de minis ter) zelfstandig de verschillende belangen tegen elkaar kunnen afwegen en kunnen beoordelen of men de voor de gewenste voorzieningen benodigde middelen kan en wil beschikbaar stellen. Als gij iets groots tot stand wilt brengen, trek u dan terug uit het rumoer. Alleen in de afgesloten heid kunnen grote dingen rijp worden, i Over hen allen is de geest van Brabant vaardig geworden en daar was trouwens geen ontkomen aan. Br. Christofoor, de conservator van het Zouaven-Museum en de schrijver van „het epos der 3000". heeft zo zijn eigen stijl van spreken, van lelden en plechtigheden arrangeren en die styi is ontwapenend. Daarom wie deze bijeenkomst tot op de kern wil benaderen en weten waarom men soms even, onverwacht, een krop ln de keel voelde komen, zoeke dat by hem, omdat hij spreekt met het hart en daarin liggen diepe ernst en eerlijke vreugde naasrt elkaar. Het bleek al direct in zijn inleiding, toen hij de noodzaak van deze plechtige herdenkingszitting bewees door te wyzen op het gebrek aan „Zouavenkennis", dat zelfs in een Kath. Ned. courant tot uiting kwam, waar men sprak over „Het epos der 8000 douanen". Wat. overigens dat boek betreft, aldus Br. Christofoor, daar voor zou ik misschien nooit het uithou dingsvermogen 'hebben kunnen opbrengen, als niet Mgr. Hopmans mij in een briefje, geschreven in „rechtvaardige boterletters' daartoe had aangespoord. Humor en waar heid in een onverbrekelijk verband. Na hem sprak Mgr. Paolo Giobbe. Een schone improvisatie in de zoete Franse taal vol Italiaanse klanken. Een Improvi satie gebouwd op het thema „fidéllté et courage" twee hoofddeugden der Zouaven. en men mag het een pleister op een wonde noemen dat men uit die mond mocht vernemen, dat die deugden nog altijd de deugden van katholiek Nederland zijn en dat de plaatsen, waar zij het best tot gel ding komen, de katholieke Missie en de kath. pers zijn. Na hem minister Gielen, zangerig en kernachtig en met aan het slot een citaat uit Vondel, dat men hem mag benyden om het feit dat en het tydstip waarop hU hét de vergadering voordroeg. Onderwyi hebben de broeders gezongen en twee zouaven-kleinkinderen het Men- tana-vaan aan de genodigden getoond. Dan spreekt Mgr. Hopmans, oude grijze pre laat. Zo spreekt een vader tot zyn kinde ren en zo kinderiyk vindt die waarheid Ingang in aller harten, de waarheid over de zouaven en de waarheid van hun lich tend voorbeeld. Na hem, als donder en bliksem, glim lachend, ook aangekondigd als posthuum vertegenwoordiger van Koning Willem III, luitenant-generaal Baron van Voorst tot Voorst. Een generaalsspeech bij uitnemend heid, een complete oorlogsreportage van Mentana. „Met de rozenkrans om de hals en de bajonet op het geweer". Maar een reportage met Inhoud, bedoeld als een be roep op de Jeugd en tegelijk vol niet ge heel onschuldige toespelingen. „Zij deden geen half werk, half werk is militair ge zien altijd uit den boze. Zij hebben het eertijds met hun roodhemden geklaard, wij zullen het doen met de onze". En mi nister Gielen glimlachte. En dan de stem van Mentana zelf. Een gramofoonplaat van een speech van oud-zouaaf De Boer. Het laatste ge luld van de laatste zouaaf. Hel der en krachtig. Krachtig als de stem van Mgr. v. Leeuwen, „ouwe Bart" zeiden de zouaven, die als laatste spreker de Men- tanatentoonstelllng voor geopend en de zitting voor gesloten verklaarde Pieter de Jong's neef uit Lutjebroek, die dit alles heeft meegemaakt, die telkens op nieuw de roem en glorie der zouaven heeft horen verkondigen, moet het hebben ge duizeld. En zo moge het Nederland, want het werd tijd voor deze onverholen be wondering van het epos der 3000. Voor het Marla-congres van 37 Sep tember te Maastricht zijn bescherm heren Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, Z. Em. Jos.- Em. Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen en Z. Em. J. Kardinaal Frings, Aartsbisschop vaii Keulen. In het ere-comité heeft o.m. zitting Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haar lem. Het bestuur van het Maria-congres kan thans mededelen, dat «p één der dagen tijdens het Congres Z- H. de Paus via de radio het Congres zal toespreken. Nu de boycot van Nederlandse schepen in Australië is opgeheven, maken de Ne derlandse rederijen zich gereed de vaart op dit werelddeel te hervatten. 30 Augus tus zal het ss. Abbekerk van Rotterdam vertrekken. f 10.000 21264 f 1.500 3257 f 1.000 1304 2660 2876 9594 10542 11141 14391 f 400 4473 11885 19604 f 200 1032 2577 5489 11722 f 100 2130 3354 4912 6251 11899 15203 15721 17116 20851 21140

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1