Directie van Scheepswerf „Gusto" voor Bijzonder Gerechtshof HUURPRIJZEN ZWARTER DAN ZWART KUNSTMATIGE BEREIDING VAN VITAMINE-A H Voor ruim 4 millioen gld. verf aan de Duitsers geleverd Misère zonder eind Er wordt 300 tot 400 pet. boven de toelaatbare prijzen gevraagd Belangrijke ontdekking van twee Nederlandse geleerden Avonturen Vredesvoorstellen voor Indo-China Jamboree gesloten Gen. Winkelmanvice-adm. Doorman en baron Van Voorst tot Voorst als getuigen Grens van de Pendsjaab De winst die de N. V. Schoen door collaboratie kreeg bedroeg bijna 2 millioen incognito Naar vorming van Europese tolunies Prinses Elizabeth krijgt geen uitzet DINSaAG 19 AUGUSTUS 1947 PAGINA 3 Al Het verzet Pan-Amerikaanse wapen standaardisatie (Wordt vervolgd) f t>e beide directeuren van de werf •■Gusto" te Schiedam en Slikkerveer, •Ie 60-jarige N. Conyn en de 39-ja- yïe H. J. A. M. Smulders, en de be drijfsleider, de 41-jarlge C. Timmer, hadden zich Maandagmorgen voor •to Rotterdamse Kamer van 't Uaag- to Bijzondere Gerechtshof te verant woorden wegens het verlenen van josdewerking aan de vijandelijke oor- 'ogvoering, speciaal aan de Kriegs- htarine. yeertien getuigen a. charge en een en **intig getuigen décharge waren ge- ard. Van de eerste groep noemen de generaals H. G. Winkelman, ge- phsionneerd opperbevelhebber van to-rid. en Zeemacht en H. P. M. Baron *h Voorst tot Voorst, alsmede prof. J. A. Francois, raadsadviseur van het de_ Jpternent van Buitenlandse Zaken, van 9 tweede groep vice-admiraal b.d. L. C. M. Doorman. Verd. conijn was ten laste gelegd, dtft in het tijdperk Mei 1940April 1945 P de werven „Gusto" de z.g. „Power"- ?hepen had afgebouwd ten behoeve van y vjjand, hoewel zij voor de Kon. Ma-' ,~to bestemd waren. Verder dat hij al- 8r'ei schepen voor de vijandelijke marine hebben gebouwd of verbouwd en aan •en - groot aantal Duitse oorlogsschepen toaratie had doen verrichten. Boven- ten werd hem ten laste gelegd, dat hij ?h contract zou hebben getekend om Nederlandse constructietekeningen ,ah drie stel lanceerbuizen, die het voor in61 hadden geen verraderlijke bellen- jpan bij het afvuren achter te laten, aan e vijand uit te leveren. jjjto tenlastelegging van Smulders be- ?®lsde hetzelfde, behalve het, laatste Beiden zouden voorts arbeidskrach- vnaar Korneuburg aan de Donau ebben gestuurd om Donautanklichters F bouwen. De bedrijfsleider Timmer zou v^vendien fotocopieën van een Engels bevattend instructies over de mon- van Rolls-Royce Merlin motoren, ^a's deze in de betreffende boten zou tte worden aangebracht, aan de Duit- hebben gegeven. C. werd het eerst ®hoord. Hij beweerde, dat hij de teke- nSen der lanceerbuizen noch gemaakt, toh uitgevoerd had. «et contract, dat hem kant en klaar r de Duitsers ter tekening was voor- w^d. had hij getekend, nadat generaal 'nkelrr.an, die hij als hoogste militaire K/to'iteit in die tijd had beschouwd, had g^dviseerd, dat, zoals de orr.standighe- v_h op da^ moment waren, de bevelen b de Duitsers moesten worden opge- 'Sd. Dit advies zou generaal Winkel- an op een bijeenkomst in zijn hoofd- i artier van bij de metaalverwerkende dustrieën en de scheepsbouw betrok- personen hebben verstrekt. Op 23 epr"' vier dagen later, was *n tweede bij- w*®taïst van die aard, waarop generaal '^"elinan volgens een bewering van he*! Teschmacher, directeur van de - Wilton-Fyenoord, een geheel andere verklaring had afgelegd, die met de eer ste in lijnrechte tegenstelling zou zijn. Generaal Winkelman, als getuige gehoord, zei, dat de strekking van zijn advies afwijzend was' geweest en dat hij slechts ernstige drang van Duitse zijde als overnacht zou be schouwen, in welk geval hij nako ming der Duitse bevelen gerechtvaar digd zou achten. De getuigen gene raal Van Voorst tot Voorst en prof. J. P. A. Frangois herinnerden zich weinig van deze besprekingen en van een gewijzigde houding van ge neraal Winkelman. Dè heer D. C. Endert, directeur van de Rotterdam se Scheepswerf, die ook bij de ver schillende besprekingen aanwezig was geweest, zei, dat hij niet de in druk had gekregen dat generaal Win kelman een mening had verkondigd lijnrecht in tegenstelling met zijn eerste advies. Positieve uitspraken waren trouwens op de eerste bespre kingen niet gedaan. Langzamerhand, in de loop van de volgende bespre kingen, waaraan vele met dr. Hirsch- feld, had men zijn houding bepaald. Dan werd de bedrijfsleider Timmer de gelegenheid geboden een punt van het hem ten laste gelegde toe te lichten. Hij was n.I. in de Meidagen ini gebreke ge bleven, de hall op de werf, waarin zich de „Power"-boten van de Kon. Marine bevonden, in brand te steken, waartoe alles reeds in gereedheid was gebracht en hetgeen hij vrijwillig op zich had ge nomen. Hij zei, dat hij beloofd had aan de be drijfsleider van de „Power"-afdeIing, de heer P- A. Hecking Colenbrander, dit te doen, zodra de Duitsers op de werf zouden komen of wanneer hij daartoe order zou krijgen van een bevelvoerend officier op de Schiedamse werven. Toen echter de directeur Smulders met het bericht van de capitulatie kwam, voor dat de Duitsers er waren en voor hij telefonisch order daartoe had ontvan gen, besloot hij de brandstichting niet uit te voeren, uit vrees voor een moge lijke represaille van Duitse zijde. Deze zaak werd ook toegelicht door de getuige a décharge vice-admiraal Door. man, nu buiten dienst, uit wiens ver klaring bleek, dat hy aan een burger, n4. de heer P- A. Hecking Colenbran der, die toevallig bij hem in Den Haag was en naar Schiedam zou teruggaan, het bevel tot in brand steken van de be wuste hall had gegeven, wat hij in nor maler omstandigheden alleen aan een officier zou hebben kunnen doen. De heer Colenbrander was later op de dag met een schip van de Kon. Marine, lig gend by de werf „Gusto", naar Enge land gevaren met medeneming van een dienstdoend luitenant en had het bevel tot brandstichting aan Timmer overge dragen. Vandaag is de behandeling van deze zaak voortgezet. De grenzen van de twee „buffer"- staten Bengalen en de Pendsjaab zijn naar verwacht was, zodanig getrokken, dat de stad Lahore bij Pakistan komt en de stad Calcutta by de Unie van Voor- Indië. Hiermede is een oplossing gege ven aan een probleem van de Pendsjaab met zijn 28 millioen fnwoners: elke an dere grens zou tot onvermijdeiyk gevolg hebben, dat een belangrijke minderheid van Sikhs in het Mohammedaanse Pa kistan zou terechtkomen. Te Whitehaven in Engeland heeft een zeer ernstige mijnontploffing plaats ge- had. 117 arbeiders werden afgesloten van de buitenwereld. De lichamen van 54 mijnwerkers werden gevonden. Slechts 13 mannen kwamen levend uit de mijn. Ver wanten der arbeiders wachten in spanning op het resultaat der reddingspogingen eerste Kamer van het Haar lemse Tribunaal besteedde de tro pische Maandag geheel aan de zaak tegen de 53-jarige Fieter Schoen, directeur van de N.V. Fie ter Schoen en Zn. te Zaandam en de beide adjunct-directeuren, W. H. E. Wolff en Fieter Doves. Hun allen was ten laste gelegd, dat zü ten eerste hulp en steun aan de vijand hadden verleend, doordat zü van mid den Mei 1940 tot eind 1944 grote hoe veelheden door de N.V. geproduceerde camouflage-, brandwerende- en licht gevende verf hadden verkocht en ge leverd. Dit was niet alleen geschied aan verschillende afdelingen van de Duitse Weermacht, maar ook aan de Kriegs- marine en schilders, die by bunkerbou wers, vliegvelden en schepen het schil derwerk uitvoerden. 27 pet, van de om zet aan verf was aan en ten behoeve van de vijand geleverd, terwyi hiermee een winst van ruim een millioen gulden was gemaakt. Ten tweede, dat zy uit verkoop en levering aan de vijand zeer belangrijk voordeel hadden getrokken. Ten gevolge van de stijging der winst van de N.V. door genoemde transacties was het ver mogen van Fieter Schoen gestegen met twee en een halve ton, terwül de beide anderen hun vermogen met ongeveer 60.000.zagen stygen alleen werd hierbij aangemerkt, dat dit over de ge hele omzet berekend was. De tantièmes, die werden genoten ten gevolge van deze collaboratie, werden begroot op on geveer 40.000 per persoon voor beide laatstgenoemde". Aan Pieter Schoen was bovendien nog Nieuwe mogelijkheden voor Hirohifo - „Wij zijn aangeiast in onze pluimvee-eer" - Namba, de zakkenroller Over zuinig heid, schoenenverzorging en „Hoe knap ik mijn man op?" Keizer Hiro Hito van Japan (hoe wel nog steeds geëerd als een zeer, zeer groot man) heeft door de toocratisering van zijn ryk een kans j^ttegen, die hy als zonne-keizer nooit tv? gehad: kan een boek publiceren r de onderzoekingen, die hij twee-en- tjj'nti8' Jaar lang op het gebied van het tenleven in de Oceaan heeft gedaan. eer de keizer vroeger iets wilde O ren' moest het clandestien en j^der een andermans naam gebeuren. tondanks was de studie van de keizer bekend, dat vooraanstaande biologen d vele landen hem raadpleegden. ut anneer alle verzoeken worden in- V y gewilligd en de quota nooit wor- 4 den verhoogd, is het toegestane ^btai emigranten uit Bulgarije voor de Sc!?6 500 *aar volp De meesten> die gere- de ambassadeuren de consulaten van va erika belegeren, zijn tegenstanders ja bet huidige bewind. Een zeventig wr °ude boer, ook op het consulaat dUi>,Cil'''nend' trok bii de uitloting een btu ner tussen de 80 en 90' wat in- !dL dat n'et eerder dan over 80 of „Jaar zou kunnen vertrekken. „Ik weet, b/j lk dit land nooit zal verlaten," zei de *1W 'ot de Amerikanen, maar ik kom k'a een nummer trekken om als het bi/" een stem uit te brengen. Ik vertel hJmee aan Dimitrov hoe ik over zijn - e,n denk.'' Een dorp aan de Bul- 0, -Griekse grens van 37 families een gemeenschappelijk verzoek er-, in voor emigratie. Tot grote er- t- 's van de Bulgaarse pers die dreigt «1^ Werkkampen voor al de leeglopers, toor de consulaten rondhangen. LY et waren radicale schryvers, die ■1/1 bi het Chinese blad Tsin Pao een b'sch 'ngezonden stuk over de „onhygië- Hq .1 toestanden" op de plulmveemarkt W Tsbvgtao schreven. Maar de lezers bog een tikje radicaler. Wantnau- Was de krant met de brief ver- hnt,',len of enkele honderden pluimvee- h\jn 0,aars tot in het diepste van b'ulmvee.eer aangetast trokken «Ues aar het krantenbureau en sloegen «q K,Wat onder hun handen kwam kort kl6m. h de Wereld van allen, die met zak- Ikf* v»u etucju, cue mei» zaak- 'U'öllery te maken hebben, zal de tfe van Tomonsoeke Namba met rden vermeld. Van mond tot mond Koyfl en deze naam uitspreken en met toilpj. b totters in het boek der zakken. Vei; neerschryven. Want ter ere vftn lezing van Namba tot lid van de ?'Rever, raad van Tokio werd een diner Jto.stgi, Na ailoop moest de politie de *>1$ hn" ochtér arresteren, omdat hy koUde-ad eoziena) de gastheer zyn horloge te ontfutselen, b) een oaa portefeuille te beroven en c) nog een derde aanwezige iets af te nemen, wat deze liever behouden had. De opbrengst van dit feestavondje zou voor Namba niet gering zijn geweest, indien dat ene kleine foutje Maar de zakkenrollers hebben een ge meenteraadslid onder hun leden gehad. Het vonnis over de Bulgaarse op- positie-leider, Petkov, is uitge. sproken zoals het verwacht werd": de dood. „Door ophanging" voegde rech ter Raichev er bij de uitspraak in zijn mond pratend aan 'toe. Zijn slecht uit gesproken vonnis werd telkens over stemd door het zachte geratel van de filmtoestellen.. Verder was in de zaal ieder stil. Niemand bewoog. Ook Petkov niet, die „als een rots" rechtop stond en geen spier vertrok, toen het vonnis werd voorgelezen. Toen echter Raichev opstond om de zaal te. verlaten, sprong er een grote lichtbol. Hy schrok, nam een kleine sprong, vergiste zich in de treden. „Niemand had de moed te la chen" voegt een buitenlands correspon dent er aan toe. Eindelijk, eindelijk, zulien millioenen Italianen verzucht hebben, toen de kranten gisteren meldden, dat aan de alleenheerschappy van het papieren geld een einde is gekomen. Voorzover men de vodjes van 1, 2, 5 en 10 lire, dat is ongeveer 1, 2, 5 en 10 cent, nog met het woord „papier" bestempelen mag. De tramconducteur krygt meestal verfrommelde stukjes bruin, zwart, in ieder geval vuil papier" in zyn han den, waaruit hij maar het benodigde bedrag moet vissen. Maar, dit lijden nadert ook al weer zijn einde; wanneer het even verder is, zullen ook in Ita liaanse broekzakken weer munten kun nen rinkelenalleen voorlopig van onedel metaal. Een Engels meisje, dat zuinig- op haar schoenen wilde zyn en in een advertentie van een ministerie een "gratis aanbieding voor een boekje over dit onderwerp las, kreeg enige dagen na haar aanvrage thuis gestuurd: zegge en schrijve 26 (zes en twintig) vierbladige folders, van mooi, dik papier, die haar wyzer maakten op alle gebieden van „Hoe verzorg ik mijn baby", tot „Hoe knap ik myn man een beetje op?". Na lang zoeken bleek een klein blaadje de wijsheid te bevatten, dat men zyn schoenen het beste kon verzorgen door ze niet te dfcht bij het vuur te zetten en iedere dag te poetsen. Een pracht gelegenheid voor de pas weer gekortwiekte Engelse pers om even een steek op het economische papier-gebruik van het Ministerie van Economische Zaken te geven. ten laste gelegd, dat hij door in totaal ongeveer 3500.— te sehenken aan Winterhulp, afbreuk had gedaan aan het verzet. Voorzitter tot verdachte Schoen, die het eerst aan een verhoor wordt onder worpen: „Erkent U wat U ten laste Is gelegd?" Verdachte: „Zo in het algemeen niet." Dan komt vast te staan, dat verd. sinds 1938 de leiding had in de N.V. Onder verdachte stonden drie procura tiehouders met de titel van onder directeur. Bij langdurige afwezigheid werd verdachte vervangen door Doves. Wolff was belast met, de verkoop in het binnenland on Lotze, iemand van Duitse afkomst, met die in het buitenland. Lotze richtte al heel spoedig na de oorlogsdagen, begin Juni 1940, een cir culaire tot de vertegenwoordigers, om middels hen ook weermachtorders bin nen te krygen. Voorzitter: „Wat is nu uw standpunt aangaande die leveranties? Die had U toch kunnen beletten?" Verdachte: „Als deze leveranties niet aan de Duitse Weermacht waren gedaan, had ik een dergelijk voordeel gehad door die verf te leveren aan anderen." Uit het vooronderzoek wordt dan nog vastgesteld, dat 24 Mei 1940 de eerste be stelling van camouflageverf voor Schip hol is geschied. Wolf had overigens nog een winst gemaakt van f 266.000 met een „zwarte" transactie, doch van de verf die hiermee was gemoeid, was geen druppel in Duitse handen gekomen. Vastgesteld werd, dat in 1940 de to tale omzet aan de Duitsers twee millioen had bedragen; de cyfers die het Tribu naal met „Zwarte omzet" betitelde, wa ren gecamoufleerd. De totale omzet in al die jaren aan de Duitsers had vier millioen achthonderd duizend guldens bedragen, wat een winst opleverde van een millioen zeven ton. In 1945, omstreeks begm Juli, werd verd. aangehouden, die toen twee maan den ongeveer in bewaring bleef. Op 27 Dcember 1946 werd hij opnieuw ge arresteerd: de eerste vyf maanden wer den doorgebracht in de gevangenis te Alkmaar; thans verbiyft hy sedert 30 Juli in Fort Erfprins. Na raadkamer besloot het Tribunaal as. Woensdag 10 uur mede te delen, of het termen aanwezig acht om verdachte in vryheid te stellen, dan wel, dat de uitspraak zal worden bepaald over veertien dagen en of er nog eetuigen zullen moeten worden gehoord. Van de beide andere zaken werd die van W. H. E. Wolff het eerst behan deld. Ook deze erkende de ten laste ge legde feiten wel, maar ontkende doel bewust de vyand te hebben geholpen. De drie verdachten bleken onafhankelijk van elkaar de bevoegdheid te bezitten om de verf te verkopen. De verdachte gaf, evenals zijn collega Pieter Doves, wel toe, dat de tantièmes in de oorlog gestegen waren. Voor de oorlog bedroeg het vermogen van Wolff ƒ60.000: na de oorlog ƒ95.000.—. Op de vraag van de voorzitter: „Vond U het niet verkeerd. U wist toch wel, dat de verf moest dienen om vliegvelden te camoufleren?" was het antwoord: „In de beginperiode hebben we het allemaal verkeerd gezien, maar er is een moment gekomen, waarop Schoen zet: Hoe ko men we er af?" Voorzitter: „Maar een kind begreep, waarvoor de verf dienen moest." Pieter Doves' vermogen was van 15.000.vóór tot f üS.OOO.na de oorlog gestegen en eigeniyk kwamen er nog f 10.000 bij van de zekerheidstelling Deze verdachte ontkende ook maar enige hulp aan de vijand te hebben geboden. A— (Van onze Haagse redacteur) Door het enorme huizentekort is naar schatting 20 pCt. der Nederlandse bevolking gedwongen by anderen in te wonen en het zyn Juist de finan cieel minst draagkrachtigen, gerepa- trieerden, oorlogsgetroffenen en jonge- huwden, die voor de veelal zeer beperkte, bekrompen woonruimte, welke voor hen overschiet, huren moeten betalen, die ver uitgaan boven die, welke voor de •oorlog voor een behoorlijke woning moesten worden betaald, terwijl eenieder, die zo gelukkig is de beschikking te heb ben over een vry huurhuis, daarvoor wél dezelfde huur betaalt als voor de oorlog gold. Het is erg gemakkelijk met klem er op aan te dringen, dat tegen deze wan toestanden, die alleen reeds uit sociale overwegingen onaanvaardbaar zijn, streng door de Controledienst van het Directoraat-Generaal van de Prijzen wordt opgetreden. Maar de uitkomst van de bemoeiingen van die zijde dient dan toch niet alleen te zijn, dat de huurprys herzien wordt, maar ook, dat een rede- lyke wyze van samenwoning mogelijk blyft. Juist deze zyde van de zaak is de meest netelige, want van een ingrijpen van hogerhand worden meestal de ka merhuurders toch weer de dupe. Herhaaldelijk is namelijk gebleken, dat indien dooi; de Controledienst tegen de verhuurders van kamers proces-verbaal wordt opgemaakt, deze zich niet ontzien allerlei middelen toe te passen, waardoor ondershands toch een te hoge huur moet worden betaald of de huurders genood zaakt worden een ander onderdak te zoeken dit laatste nu is gemakkelijker gezegd dan gedaan en bovendien komt men dan veelal van de regen in de drup. Daarom volgt men thans in eerste instantie de weg van bemiddelend overleg en slechts wanneer hiermede geen gunstig resultaat te verkrijgen is wordt proces-verbaal opgemaakt. De toestanden worden er intussen niet beter op; informaljrische onderzoekin gen, die gedurende enige maanden in de grote steden werden ingesteld, brachten tal van gevallen aan het licht, waarin rusti;; 300 tot 400 pCt. boven de wette lijk toelaatbare prijzen moest worden be taald. Vroeger werd kamerverhuur voor namelijk als een bijverdienste beschouwd, thans zien velen hierin hun hoofdver dienste. Het exploiteren van een huis is vaak een rijke bron van inkomsten. Er zijn ge vallen. waarin de eigen huishuur nog geen honderd gulden bedraagt en de op brengst door verhuur van gemeubileerd)» maar vraag niet hoe! kamers zeven a acht maal dit bedrag beloopt! In Amsterdam werd een geval ge constateerd op een tweede étage, die f 45 per maand deed. waar één ge meubileerde kamer en slaapkamer met gebruik van keuken en badkamer f 200.opbracht. Een ander geval in Den Haag betrof een zeer eenvoudige woning, waarvan de huurprijs f 5. per week bedroec, één ongemeubileer de en ongestoffeerde zolderkamer werd onderverhuurd, aanvankelijk a IQ gulden en later a 15 gulden, per week, dat Is 400 pCt. te veel.. Deze twee voorbeelden zijn met legio andere aan te vullen. Wordt tenslotte in gegrepen, dan komt het voor dat men gasstellen e.d. bij de onderhuurders weg haalt, het gebruik van de keuken.ontzegd wordt wie een hond wil slaan weet al tijd wel een stok te vinden! en door allerlei plagerijen het samenleven onmo gelijk wordt gemaakt. Een ander maal werd de afgegeven prijsvaststelling door de verhuurder onderschept; een vaak toe gepast trucje is ook, dat wel kwitanties tot het voorgeschreven bedrag worden af gegeven, maar men de huurders wel weet te dwingen de hogere prijs te blijven be talen. Waar een abnormaal groot percentage van het salaris van de huurder moet worden besteed aan „het dak boven zijn hoofd", geraakt men vaak in ernstige financiële moeilijkheden met alie kwade gevolgen van dien: het zich in schulden steken, ondervoeding, terecht komen ln da zwarte handel, enzovoorts. Het is een misère zonder eind en er zal heel wat gedokter nodig zyn voor men deze kwaal op effectieve wyze weet te bestryden. Dezer dagen wordt de bestrijding te Am sterdam en Den Haag (maar in de geteis terde gebieden in het Zuiden staan de zaken er minstens even slecht voor!) in rechterlyke handen gegeven. Het is te hopen, dat de berechtende instanties aan deze gevallen die aandacht zullen besteden, welke deze urgente kwestie, zowel uit sociale overwegingen als gezien vanuit het standpunt van de door de Regering gevoerde prijzenpolitiek ver dient. Mr. Ibrahim Rahimtoola, vertegenwoordi ger van het nieuwe Engelse dominion Pa kistan, hijst de vlag van zijn land tijdens een plechtigheid te Londen In diplomatieke kringen te Parijs wordt gezegd', dat de Franse regering over een dag of twee een beslissing hoopt te nemen inzake vredesvoorstellen voor Indo-China, waar Franse troepen en Vietnamese nationalisten reeds 10 maanden aan het vechten zijn. Onder voorzitterschap van minister president Ramadier wesd Maandag een ministerraad gehouden, waarop de mi nisters zich hebben bezig gehouden met het probleem om een einde aan de vijandelijkheden in Indo-China te ma ken. Op de pan-Amerikaanse conferentie te Quitandinka, Brazilië, hebben de Ver. Staten formeel 'voorgesteld, dat de pan- Amerikaanse conferentie zich onmid- dellyk zal bezig houden met de oprich ting van een militaire instantie ter ondersteuning van het wederkerige ver dedigingsverdrag voor het Westelijke halfrond. Tevoren werd aangenomen, dat alle besprekingen over een militair apparaat voor het verdrag zouden blijven liggen tot de pan-Amerikaanse conferentie, welke in Januari in Bogota in Colombia gehouden zal worden. Men verwacht, dat het Amerikaanse Congres in het begin van het volgende jaar stappen zal doen betreffende een wet op de standaardisering van wapens, waarby uniformen en wapens geleverd zouden worden aan de Zuid-Amerikaan se republikeinen voor de gemeenschap pelijke verdediging. Wat gebeurd is, betrof zijn afdeling ntot. De voorzitter maakte hem evenwel dui- delyk, da,t het behalen van voordeel uit deze transacties niet te ontkennen viel. Wat de uitspraak betreft, wachten ook deze zaken op de beslissing van Woens dag as. (Van onze Haagse redacteur) Na een onderzoek dat vier jaren in beslag nam, is het aan twee Ne derlandse chemici, Dr, J. F. Arens en Dr. D. A. van Dorp, beiden werk zaam in de laboratoria van de N.V. Organoj, te Oss, gelukt het pf'obleem van de kunstmatige bereiding van het "O belangrijke vitamine A op te lossen. Deze ontdekking die niet zal nalaten in de gehele wereld' in druk te maken is een wetenschap- pelyk succes van hoge orde en zowel voor de geneeskunde als voor de pharmaceutische en voedingsmidde lenindustrie is zjj zeer belangrijk. Ofschoon reeds in 1913 ontdekt en in 1931 als eerste der vitamines scheikundig ontleed, was het 't laatste vitamine, dat —ondanks yverige nasporingen in vele laboratoria in de gehele wereld nog niet langs chemische weg kon worden opgebouwd. Het kon uitsluitend uit dier. lyk materiaal worden bereid. Het kunst matige vitamine dat thans door Arens en Van Dorp is bereid is volkomen gelijk aan het natuurlijke vitamine. De grond stoffen, die voor de bereiding nodig zijn, zijn voornamelyk tropische grassoorten die in Australië, maar ook in Indië wor den gevonden- en die al jarenlang door de parfumerie-industrie gebruikt worden. Wel moet nu natuurlyk door de techni sche chemici nog onderzocht worden op welke manieren het preparaat fabriek matig op grote schaal kan worden ver. vaardigd. In ieder geval zijn de benodigde grond stoffen in veel ruimer mate aanwezig dan de vislever-oüeën, die men tot nu toe nodig had om het natuurlijke vita mine af te scheiden. Hieraan bestond n.I. in de gehele wereld een groot tekort. Nadat door Nederlandse onderzoekers (Eijkman en Gryns, Jansen en Donath) baanbrekend werk was verricht op het gebied van het vitamine B. is het ver dere werk op vitamine-gébied groten deels in Amerika gebeurd. Het stemt tot voldoening, dat het thans aan Neder landse onderzoekers in de laboratoria van de Nederlandse pharmaceutische industrie gelukt is het zeer moeilyke probleem van de kunstmatige bereiding .van het vitamine A op te lossen. Ter toelichting diene nog, dat het de Nederlanders Eijkman en Gryns waren, die bij hun onderzoek naar de oorzaken van de beri-beri in Ne- derlands-Indië, als eersten de idee verkondigden, dat bepaalde ziekten veroorzaakt zouden kunnen - worden door het tekort aan een stof, die in zeer geringe hoeveelheden werkzaam is en in de normale voe ding voorkomt. Later kregen deze geheimzinnige stoffen de haam vitamine. Onze medische medewerker schrijft: Het vitamine A, dat in zuivel en eieren en in zeer grote hoeveelheden in levertraan voorkomt, is een noodzakelijk bestanddeel door CLARENCE BUDINCTON KELLAND f flIIIM llltttlMWHtlf iiiiitllllllllllltiitiif Hit MV? EERSTE HOOFDSTUK Het gezelschap, dat het restaurant „Fraise du Bois" binnentrad, zou zeker aanleiding tot vrolijkheid hebben gege ven, wanneer niet 'n zekere niet te om schrijven waardigheid het had omgeven. Majoor Lincoln Bowie was door zijn ver blijf in de meest afgelegen plaatsen van de wereld aan heel wat vreemde dingen gewend geraakt, maar ditmaal kon hij zyn verbazing en nieuwsgierigheid niet bedwingen. Het gezelschap bestond uit slechts vijf personen, maar de manier, waarop zy binnenschreden, deed denken aan een plechtige stoet. Aan het hoofd liep een heer van tegen de zeventig, lang en ma ger, met een baard die van ragfyn zil verdraad gesponnen leek. Na hem kwam een fors gebouwde heer met een woeste zwarte baard, die hem het uiterlyk gal van een als heer vermomde zeerover. De derde persoon was een jonge vrouw, aan wie de majoor voorlopig echter geen aandacht besteedde. Het waren vooral de vier mannelyke leden van he^ gezel schap, die zyn belangstelling hadden. De derde van hen had een droefgeestige uitdrukking op zyn ovaal, benig gezicht met lange rossige bakkebaarden. De ry werd gesloten door een kort dik heertje, mej, een gryze sik en een grote snor, die eindigde in twee sierlyke krullen. Allen waren gekleed in onberispelyk avondtoilet. De majoor wendde nu zyn blikken naar de jonge vrouw die middenin liep en de indruk maakte van een kostbaar stuk porselein, dat zorgvuldig was in gepakt. Zijn (Verbazing maakte plaats voor oprechte bewondering. Haar knap pe gelaatstrekken en volmaakte figuur, het donkerbruine, glanzende haar, de bruine ogen en de wel erg hoge Juk beenderen gaven haar uiterlyk een soort schoonheid als hij nooit te voren had gezien. Zij was zonder twyfel een vreemde linge. Haar schoonheid was raadselach tig en verwarde majoor Bowie enigs- Zins. Madame Bonnard. de eigenaresse van het restaurant, had de nieuwe gasten hun plaats gewezen en liep langzaam tussen de tafeltjes door terug. Zy zette zich naast de majoor. „Smaakt het u, m'sieu?" vroeg zy. „Wilt u met my trouwen, madame?" Haar vriendelyke ogen lachten. „En myn man dan?" wierp zij tegen. „Vergiftigen," fluisterde hij. „Maar," vroeg zy, „wie kóokt er dan voor ons?" „Dan," zei majoor Bowie, „neem ik uw man op de koop toe!" „In de vorige oorlog zeiden de Parijze- naars: „Tous les américains sont fous". En ik geloof dat zy gelyk hadden." „Wie zyn die baarden-kwekers, die zo juist binnenkwamen?" „Ik ken hen niet. maar zy zyn trés gentils." „Zyn het Fransen?" vroeg hij. „Men ziet direct dat het geen Fran sen zijn," wees zy hem terecht. „Madame schijnt een deskundige te zijn; tot welke nationaliteit zouden zij dan behoren?" zy 'haalde haar schouders op en maakte een veelzeggend gebaar met haar handen. Majoor Bowie besteedde meer aan dacht aan het vreemde gezelschap dan aan de voortreffeiyke gerechten op de tafel voor hem. De vormelyke, haast plechtstatige omgangsvormen amuseer den hem; de eerbied die de vier heren de jonge vrouw betoonden, was geen overdreven hoffelijkheid jegens een da me, noch een openlijke hulde aan haar schoonheid. Het was een soort eerbied, die Bowie niet begreep. Glimlachend maakte hy een vergelijking met een sprookje, waarin de dwergen plichtsge trouw de prinses dienen. Hij had altyd een ryke fantasie ge had en het feit, dat hy nu soldaat was, had daaraan niets afgedaan. De ver schrikkingen van Pearl Harbour en het maandenlange verblyf in de wildernis van de eilanden in de Zuid-Pacific had den nieuw voedsel aan zijn verbeeldings kracht gegeven. Zyn nieuwsgierigheid groede, naarma te hij langer 't vreemde gezelschap ga desloeg en in zijn ogen werd de jonge vrouw steeds lieftalliger en geheimzin niger. Hij bemerkte, hoe zy met grote tact haar aandacht over haar vier ta felgenoten verdeelde, zodat geen van hen zich tekort gedaan kon voelen. Nooit tevoren had hy een dergeiyke vol maakte houding gezien, zo geheel na tuurlijk en aangeboren. En toch meen de hij achter 'dit masker van volkomen zelfbeheersing een zekere levendigheid te zien, welke plotseling naar buiten zou kunnen treden. Hij zag haar als omge ven door een muur van vormelijkheid en decorum, die haar gebonden hield en die zij zou Willen doorbreken om recht te doen aan haar natuurlyke, onderdrukte gevoelens. Eenmaal ontmoetten zyn ogen die van de jonge vrouw, maar zy wendde haar blikken van hem af, zonder, dat iets aan haar gelaatsuitdrukking veranderde. Hy vroeg zich af of zij hem zelfs wel had opgemerkt en zon op een middel om haar aandacht te trekken. Maar dat was verre van eenvoudig. Nog nooit had hy een meisje ontmoet, dat °P een derge- lyke aidoende wijze werd gechaperon neerd. Zy zat achter een bolwerk van baarden en de majoor zag geen moge lijkheid haar te benaderen. De vier be geleiders zouden hem geen kans geven om ook maar een enkel woord met haar te wisselen. Hy betaalde zijn vertering, maar bleef nog even op zyn plaats zitten. Het ge zelschap had nu ook het diner beëin digd. De lange, magere heer, die rechts van de dame zat, wenkte madame Bon nard. Deze verscheen met de rekening, welke zij op een teken van de oude heer met de zilveren baard overhandigde aan de forse heer met het zeeroversuiterlijk. Deze onderwerp de rekening aan een nauwgezet onderzoek en haalde vervol gens een erg dunne portefeuille voor de dag. Hy haalde enkele bankbiljetten daaruit en overhandigde tenslotte het geld aan madame Bonnard. Het wissel geld werd nauwkeurig nagerekend en een bescheiden fooi met een weloverwo gen gebaar op het dienblad gelegd. Toen de jonge vrouw daar klaarblijkelijk aanmerking op maakte, scheen hy te wil len protesteren, maar hij beheerste zich en voegde nog wat geld' by het munt stukje op het dienblad. van goed voedsel, 'omdat zonder dat vita mine verschillende ziekten ontstaan, waar van de verweking van het hoornvlies wel de bekendste is. zoals de Denen tot hun scha de ondervonden toen zi) in de eerste we reldoorlog hun melk naar Duitsland Ver-" kochten. De nauwkeurige kennis dateert uit 1912 en 1913 van Hopkins, Osborne en Mendel. Het werd in later Jaren geïso leerd, d.w.z. ln zuivere toestand verkre gen; de scheikundige bouw werd in 1929 vooral door Wilstatter en Karrer vastge steld. In 1937 probeerde Kutan het kunst matig te fabriceren, maar hij verkreeg wel een actieve maar geen zuivere stof. Dit is eindeiyk tien jaar later aan deze twee Nederlanders gelukt. De mens en trouwens ook het dier Jtan zelf dit vitamine in zijn eigen lichaam maken en wel uit het voorstadium van A, het provitamine Carotine, aldus ge heten. omdat men het veelvuldig aantreft ln wortelen (carotten) en groene groente. Het bestaan van dit provitamine heeft "do studie echter zeer bemoeilijkt. Het )s dan ook 35 Jaar na de vaststelling van deze stof, dat het thans eerst in het la boratorium zuiver vervaardigd kan wor- den. Daar het in diverse gevallen zeer gewenst is kunstmatig vitamine aan het voedsel toe te voegen, is deze synthese een welkome vooruitgang, en ook een nieuwe roem voor de Nederlandse weten schap, die op het gebied der vitaminen reeds zulk een belangrijk en schoon werk verricht heeft. De Wereldjamboree voor de Vrede te Moisson, welke een enorm succes mag heten, is op luisterryke wyze gesloten. In tegenwoordigheid van de padvinders uit 42 verschillende landen heeft Mgr. E. Suhard, kardinaal-aartsbisschop van Parijs, voor het laatst op het monumen tale hoofdaltaar een plechtige Mis gece lebreerd, na vooraf een bezoek te hebben gebracht aan de Sacramentskapel, welke dag en nacht door een erewacht van padvinders bewaakt werd. De kardinaal hield onder de Mis een toespraak tot de padvinders, waarin hy hen aanspoorde de eenheid waarvan zy hier getuigden te bewaren en in practyk te brengen. Na afloop der plechtigheid begaf de kardi naal zich naar het kamp van zieke en gebrekkige padvinders, die hy moed in sprak en de padvinderswet, die hun zo veel blijdschap en moed gaf. voorhield. Op de laatste dag gebeurde enige ern stige ongelukken op de Jamboree. Twee miniatuur-treinen kwamen, vermoedelyk door een verkeerde wisselstand, met el kaar in botsing, waarby acht Belgische jongens gewond werden. Voorts verdron ken twee 'verkenners bij het zwemmen in de Seine. Reuteris correspondente te Parjjs meldt, dat het voorstel tot vorming van (een) Europese Tolunie(s) de belangstel ling voor het veelomstreden onderwerp van het n've»u der Duitse industrie op de conferentie der 16 landen over het plan-Marshal] nog in de schaduw heeft gesteld. Men is te Farys van mening, dat het voorstel vatbaar is voor een compromis-oplossing door verschillende kleine unies te vormen. De meest waarschyniyke oplossing sou dan zyn een unie van Frankrijk, Italië en de drie landen van de Benelux en een van de niet-Scandinavische landen. Er bestaan aanwyzlngen, dat het Scandina vië op het ogenblik moeiiyk zal vallen zich bU een grote unie aan te sluiten in het byzonder met het oog op de spe ciale handelsovereenkomst van Zweden met de Sovjet-Unie. Men verwacht, dat Oostenryk voor aansluiting by de groep Frankryk—Italië—Benelux zal voelen. In economische kringen te Parys acht men het van veel belang, indien het Britse gemenebest zich bij deze unie zou willen aansluiten. Prinses Elizabeth van Engeland zal overeenkomstig de wénsen van haar ouders en in verband met de tegenwoor dige toestand geen uitzet krygen by haar huweyk op 20 November met Prins Philip Mountbatten. Dit werd Maandag door Buckingham Palace bekend ge maakt. De Prinses heeft een van de ont werpen van Norman HartneU gekozen als bruidskleed, aldus de bekendmaking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3