Republikeinen verwachten spoedige voortzetting der Nederl. actie Amerika trekt aanbod van goede diensten in Schoenen voorlopig niet vrij BAKKERSSTAKING VOORTGEZET VOOR ONBEPAALDE TIJD GRUWELDADEN Vele gevangenen DER REPUBLIKEINEN afgeslacht Algemene afkeuring van de bakkersstaking „Regeringszetel" naar Sumatra? Indonesiërs verwerpen Nederlandse voorstellen Deviezen weer het struikelblok Passief verweer tegen vordering Ministerraad bijeen Alleen de commanisten steunen de patroons ERNSTIGE ONTPLOFFING TE CADIZ Gedeelte der stad verwoest Tot hoofd en hart Gedetailleerd rapport Verwoestingstactiek als voorheen Oproep van Soedirman tot obstructie K.L.M.-verbinding met Batavia vertraagd REGERING WEET VAN GEEN WIJKEN Morgen weer brood in provincie Utrecht twee ton luchtpost Het weer. Woensdag 20 augustus 1947 69sfe JAARGANG No. 2392a republikeinse leiders zijn vandaag begonnen alle nodige v°orbereidingen ie treffen in verband mei de mogelijkheid, ^ai de Nederlanders de vijandelijkheden in volle omvang aervaiien. Dii wordi spoedig verwacht, zo meldi A.P. uil -iokjakaria. ^ei republikeinse kabinei heeft Dinsdagavond de voorbe- ïeidingen voortgezet tot overbrenging van de „zetel" der ■"Centrale regering" naar Sumatra door de benoeming van ^atta tot vice-opperbevelhebber van de Indonesische legers. O varstroming en op Ceylon de oorzaak Dinsdagmiddag hebben de Amsterdamse bakkers besloten de staking voor onbepaalde lijd voort ie zetten. In een veel te kleine zaal in Krasnapolsky ie Amsterdam waar de hitte broeide als in een bakkersoven, hadden ie voren talrijke sprekers op voortzetting der staking aangedrongen. Slechts één spreker was voorzichtiger en wilde een onderzoek naar andere middelen om de actie voort ie zetten. Hij was echter als de stem eens roepende in de woestijn. De bakkers wil den voort staken en zij noemden de Haarlemse en Zaan- damse collega's, die niet staken en veel brood aan Amster dammers verkopen soms taxi's vol! in hun veront waardiging „profiteurs". Een groot aantal kleine plaatsen in Noord-Brabant en enkele boven het IJ in Noord-Holland als Purmerend en Beemsier hebben zich bij de bakkerssiaking aangesloten. Daarentegen hebben de bakkers in Helmond, Tilburg en Den Bosch op advies van de R.K. Bakkerspairoonsbond de staking opgeheven, echter vasthoudend aan hun eisen. Alleen vanwege de consumenten is tot opheffing van de slaking overgegaan. Chinees verzoek afgewezen Ksê Ministerraad is, in ver- met de Indonesische ^esiie, hedenmorgen twaalf in buitengewone zitting '^engekomen. werd gesproken over jongste vergadering van Veiligheidsraad en de in- ucties welke eventueel aan r- Van Klef fens zullen ge- 6v©n worden. Eerste Kamer bijeen „Onverantwoordelijk gedoe" „Deze actie is te verwerpen" „Verdwenen plichtsbesef" de winst van de patroons ia feet „Het verkeerde middel" „Middenstanders samen met communisten" UIT INDIË Muggenplaag - STAATSLOTERIJ BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: - SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w„ f 3.90 p. kwart. V Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severfn, NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Set Indonesische kabinet heeft van- L.0r8en met de militaire leiders bespre ngen gevoerd inzake verdedigingsmaat- Daar de Indonesiërs nog steeds hebben aan moderne oorlogsmid- ven- zullen zij dezelfde taktiek als °<*rheen moeten blijven volgen: ver- ^ting van fabrieken en andere instal laties door middel van de taktiek der verschroeide aarde en guerilla om de Nederlanders het gebruik van de verbin dingen en plantages onmogelijk te ma ken. Het Nederlandse leger heeft van daag bekend gemaakt, dat in totaal 214 Nederlandse soldaten gedood of gewond zijn sinds 4 Augustus te mid dernacht-het bevel tot het staken der vijandelijkheden werd gegeven. 35 Nederlanders werden n.I. gedood, 158 gewond en 1 vermist. De Verenigde Staten hebben hun aanbod om te bemiddelen in het Indone sische geschil formeel teruggetrokken. Ons aanbod moet als vervallen worden beschouwd, sedert de Indonesiërs tot tweemaal toe voorwaarden hebben herbonden aan hun antwoord op het Amerikaanse aanbod, aldus maakte "et Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteravond bekend. Deze •"edfdeling volgde spoedig nadat de Indonesische republiek officieel had te bennen gegeven^ de voorstellen van de Nederlanders om het Indonesische Seschil buiten de Veiligheidsraad op te lossen, te verwerpen. A.F.P. meldt "ader, dat een woordvoerder van het Amerikaanse departement de mededeling deed. Hij legde er evenwel de nadruk op, dat de belangstelling van de Amerikaanse regering voor de Indische kwestie bieef. Tijdens de operatits van Dinsdag zijn volgens het communiqué 3 Nederlanders gedood en 16 gewond. De republikeinen hebben, volgens het communiqué, gevuurd op de Nederlandse posities bij Salatiga en Ambarawa, onge veer 90 kilometer ten Noorden van Djok jakarta, in de buurt van Malang op Oost- Java. en rond Leuwilliang, ten Westen van Buitenzorg. Op Zuid-Sumatra werd op Nederlandse patrouilles gevuurd, drie terroristen op Bali werden gevangen genomen. Voorts hebben de republikeinen volgens het com muniqué, 20 vrouwelijke familieleden ver moord van Chinezen, die op Madoera woonden, terwijl zij bij Malang 7 kinde ren, allen Nederlandse onderdanen, heb ben gedood. Het republikeinse legercommuniqué van hedenmorgen meldt, Intensieve activiteit van de Nederlandse luchtmacht. De K.L.M.-persdienst deelt mede: Als gevolg van de herhaalde overstromingen, die het eiland Ceylon gedurende dé laatste dagen teisterden, is de benzine toevoer van het vliegveld MegOmbo bf, Colombo dat thans ook door de K.L.M - vliegtuigen op de Indië-route wordt aangedaan bemoeilijkt. Hierdoor is het mogelijk, dat niet de hand kan wor den gehouden aan het schema, waarbij om de andere dag een vliegtuig naar Ba. tavia vice-versa zou vliegen, d'e route volgend via SjarjaColomboSingapore en vertraging ontstaat in het vervoer van passagiers en post. Het vertrek van de DC 4 „Schiedam" van de K.L.M., dat heden met 36 passa giers uit Batavia naar Nederland zou vertrekken, is tot onbekende datum uit gesteld. De bosbrand in het Reichswald woedt nog steeds voort. Met man en macht is men bezig brandgangen en branddammen te maken teneinde de vuurzee te dempen (Van onze Brabantse redacteur) In den lande ging het gerucht, dat binnenkort de schoenen zonder bon zopden komen. Wij hebben ons ter oriëntering tot de verkoopdirecteuren van enige Brabantse schoenfabrieken gewend en hun gevraagd of de moge lijkheid van het vrijkomen van het schoeisel binnen afzienbare tijd ver wacht kan worden. Hun antwoord luidde: neen. In het voorjaar had het er alle schijn van, dat Den Haag tot het vrijgeven van schoeisel overging, doch de minister was te bang dat de De regering van de Indonesische Re pliek heeft de Veiligheidsraad van V. N. doen weten, dat zij niet in ,(aat is de Nederlandse voorstellen *°°r "egeUns van het Indonesisch geschil te aanvaarden. k Ir» de boodschap ,werd gezegd, dat de Richten, welke kortelings de republi- yj-inse regering hadden bereikt, de vrees q D de regering hadden doen toenemen, de Nederlandse troepen de order aakt het vuren" niet langer in acht i'den nemen en zouden overgaan tot 'taire operaties op grote scjiaal met I®, bedoeling het gehele republikeinse ^kd te bezetten, hof's hoofdpunten wordt in de boodschap Volgende beweerd: Het aantal schen- j^ken van de order „staakt het vuren" k de laatste dagen aanzienlijk toege ven, terwij! de Nederlandse troepen Ij'.' verschillende punten weloverlegde mi- t?a're operaties ondernemen, welke de Publiek beschouwt als strijdig met het v'akter en de bedoeling van de order de Veiligheidsraad. be republiek kan geen voorstel in Overweging nemen, dat in strijd J* met het besluit van de Vei- •Jkheidsraad, het geschil te regelen V>r arbitrage of enig ander vreed- jVm middel, nadat stopzetting van 9 vijandelijkheden is bereikt, beneraal Soedirman, de opperbevel- £°&er van de Indonesische strijdkrach- jjV heeft het Indonesische leger op- y^cht gegeven zich voor te bereiden (.V de voortzetting van de oorlogsvoe- Hij gaf zijn manschappen order alle ^erlandse pogingen tot exploitatie van ®conomische activa, die hun in Indië (.handen zijn gevallen, onmogelijk te Vj en door te gaan met de tactiek V h de verschroeide aarde, ten einde te $l7rkomen dat de Nederlanders er in nog meer bezittingen te verwer- éigens een telegram van het republi- nieuwsbureau uit Djokjakarta h- (je republikeinse regering een ver bs van de Chinese regering van de O0 Bewezen. Laatstgenoemde regering JZ" verzocht Chinese burgers, die in de t^bbiiek wonen, wapens te lenen en hun •w*6 staan een veiligheidscorps te vor- Iqh, om zichzelf en hun bezittingen te ben beschermen. Eerste Kamer houdt een vérga de- 9r<je bonderdag 21 Augustus. Aan de omt stemming over het wets- rp invoering van een buitenge- l^hsioen voor deelnemers aan het ~üge*m6<ie V°°r ^un na6elaten i*" (Van onze parlementaire redacteur) Ten langen laatste heeft de regering zich vermand en haar diepgaande af schuw tegen het verstrekken van inlich tingen enigszins overwonnen. Op het De partement van Overzeese Gebiedsdelen werden ons gistermiddag een aantal bij zonderheden medegedeeld over terreur daden door de aanhangers der Republiek of ook wel door officiële vertegen woordigers der Republiek de laat ste tijd gepleegd. Voor wij een bloemlezing van deze wandaden geven, lijkt het nuttig mededeling te doen van een ons eveneens door een woordvoerder van het Departement verstrekte inlich ting aangaande een dienstaanwijzing van de Republikeinse minister van Voorlich ting aan de voorlichtingsdienst van de republikeinse bezetting van Port •de Cock. De minister van Voorlichting zegt in deze dienstaanwijzing, dat alles bij het oude zal blijven zolang de Nederlandse troepen zich temidden der Republikeinse strijd krachten zullen bevinden. De Republiek zal evenwel niet afwijken van de order „Staakt het vuren", want dat zal de Ne derlanders in grote moeilijkheden bren gen. De hele dienstaanwijzing is dus te verstaan als een onverholen beken tenis van de zijde der republikeinse regering, dat zij zich in werkelijkheid niets van het beroep van de Veilig heidsraad zal aantrekken en rustig zal doorgaan met de tactiek der ver schroeide aarde, met de overvallen en de beschietingen. De Nederlanders, die zich wel honden aan de door hen gegeven order „staakt het vuren'", zullen er in des te grotere moeilijk heden door geraken. Welnu, de regering heeft thans een aantal gevallen van terreur officieel door de Ned.-Indische regering doen onderzoeken en er zich in details over laten inlichten. Hier volgt het relaas: Op 22 Juli zijn bij Banjoewangi vier entwintig personen, waaronder zich be vond de bekende planter W, Ottolander, afgemaakt met kapmessen en ten aan schouwen van hun medeslachtoffers. In Tegal, te Slawi, te Djatibarang, te Proe_ poek, te Balapoelang en te Boemiajoe werden resp. 12, 30, 25, 6 en 4 Neder landers en met hen gelijkgestelden, allen Nederlandse onderdanen, ver moord. Te Salatiga werden 87 Europeanen in een concentratiekamp aangetroffen, waar zij door de republiek werden vastgehouden. Een Indo-Euro pees interneringskamp werd aangetrof fen bij de Papandajan, waarin zich be kende planters bevonden als de herer» Boreel, Kortlever, Plaat, Bakhoven en Siebarg. Zevenenveertig van de geïnter neerden van dit kamp zijn onder repu blikeinse bewaking naar Midden-Java afgevoerd. Omtrent hun lot weet men niets. Eveneens werden te Siambar op Sumatra en te Kebon Djahe kampen aangetroffen. Hier werden niet minder dan resp. 375 en 240 gevangenen bevrijd. De bewoners van het laatstgenoemde kamp waren sedert Maart 1946 uiter mate slecht behandeld. Vele van de vrouwen waren verkracht. De Lasjkar Rajat had in het kamp van Kebon Djahe voor de aankomst der Neder landers meer dan honderd gevangenen van alle landaarden afgeslcht. Andere gruweldaden doen zich voor op Oost-Sumatra, waar de familieleden van de promotors der zelfstandigheid van Sumatra's Oostkust regelmatig wor den gekidnapped en vermoord. In de omgeving van Padang trof men de be volking in slechte gezondheidstoestand aan. Jonge vrouwen en meisjes warfen in deze streken gedwongen met de par tizanen der ware vrijheid in concubi naat te leven. In een kampong bij Poer- wokerto werden verscheidene verlaten Nederlandse kinderen aangetroffen. Men verwacht, dat men in meer kampongs dergelijke kinderen zal vinden. In een kamp bij Tasikmalaja verkeerden de achtenveertig inwonenden, mannen, vrouwen en meisjes, tengevolge van de terreur, die zij hadden ondergaan, in een deerniswekkend apathische toe stand. De meisjes waren hier gedwongen het bestaan der T.R.I.-mannen te ver aangenamen. In de kampong Kalangsari bij Kra- wang zijn alle Chinezen vermoord. Hon derd en tien Chinezen werden ontvoerd in de Probolinggo-sector, waarvan er 102 weer konden worden bevrijd. In een kampong Zuidwestelijk van Tangerang werden dertien personen ontvoerd. De arbeiders van een suikerfabriek te Prad- jekan hebben geïntimideerd door republi keinse bedreigingen met represailles, ge weigerd kledingstukken te aanvaarden. Te Knoeloe werden de vrouw en drie kinderen van een reeds ontvoerde K.N.I. L.-sergeant vermoord. In de Medjokerto. sector wordt.de voedselblokkade voort gezet en degenen die voedsel verkopen mishandeld. Te Pangkelanbrandan blij ken de Chinezen geheel en al vogelvrij te zijn. Hun huizen zijn verbrand. De Chinezen, niet minder dan vierduizend in getal, zijn .bij elkaar gedreven op het kerkhof. De Nederlanders maken zich ge reed hen daar te gaan bevrijden. Aldus een opsomming van gruwelda den, in hoofdzaak bedreven gedurende de laatste week. Het stemt op zichzelf tot tevredenheid, dat de regering er op dit ogenblik tenminste toe overgaat ze bekend te maken. Zij had het een jaar eerder moeten doen. Wellicht hadden bepaalde landen het dan niet meer kun nen wagen tegen Nederland zulk een demagogie te voeren (als zij thans via de Veiligheidsraad doen. Intussen wordt in Den Haag en Rot terdam niet gestaakt. Onze Haagse redacteur meldt hierover, dat in de tweede vergadering, welke gisteravond te Den Haag gehouden is, de Haagse bakkers wederom besloten hebben niet tot staking over te gaan. Men heeft getracht het personeel van Hus te be wegen mee te staken, doch deze poging is mislukt. Ter speciale vergadering op geroepen, waren Dinsdagmiddag van de 300 bakkers van Hus' Broodfabriek er "og geen 50 opgekomen, zodat het geen doel had tegenover hen de kaarten op tafel te leggen. Er werd Dinsdagavond nog een warm, herhaaldelijk door applaus bekrachtigd pleidooi vóór» staking gehouden, doch de pleiter was een Delftse bakker, waar de cent verhogihg al een feit is geworden. Het comité van actie bleef erbij, dat een staking zonder Hus en de andere grote bedrijven de positie van de Amsterdam se bakkerseerder zou verzwakken dan versterken. Wel werd besloten de Am sterdamse bakkers financieel te steu- In de gehele pers wordt de bakkers staking afgekeurd. Alleen de communis ten staan aan de zijde der patroons, en slaan uit deze staking weer ëe nodige munt, om te hetzen tegen de regering- Beel. Als illustratie van hetgeen de pers, die de openbare mening vertolkt, over deze staking zegt. laten wij hieronder enige uittreksels van persbeschouwingen vol gen. „De Volkskrant" van hedenmorgen be stempelt het hele geval scherp maar juist als „onverantwoordelijk gedoe". De bak kerspatroons, aldus het blad, gebruiken dit uiterste middel en ontwrichten daar mee de samenleving. De communistische Waarheid", zo gaat de „Volkskrant" verder, vindt deze staking wel een kolfje naar haar hand. Als de bakkers blijven staken, hopen de communisten, dat er vanzelf onrust zal ontstaan, waarvan alleen zij kunnen profiteren. (Op deze kant van de zaak wezen we gisteravond eveneens. Red.) Daarom mag deze staking niet voort duren, zo gaat het blad verder. Het zou al een merkwaardige speling van het lot zijn, als middenstanders, die de rugge- graat dienen te zijn van de geordende maatschappij, de wanorde zouden ver oorzaken. Al hebben de bakkers met hun mening over de prijzen bet grootste ge lijk van de wereld, staken mogen zij niet, concludeert het blad zeer terecht. Het „Handelsblad" wijst er op, dat in een tijd van zware economische crisis als thans elke staking dubbel schadelijk is voor de productiekracht van ons volk. Voor vitale diensten (ambtenaren, spoor wegpersoneel) is het stakingsrecht opge heven en vervangen door andere waar borgen voor sociale rechtvaardigheid. Men kan de bakkers misschien niet ge heel op één lijn stellen met deze catego rieën, maar als producenten van het volksvoedsel bij uitnemendheid, beheer sen zij een dienst van algemeen belang die niet minder vitaal mag heten. Dat legt verantwoordelijkheden op aan hen, maar ook aan de overheid die nu in hun bedrjjfsvrijheid ingrijpt. Arbitrage kan hier goede diensten bewijzen. De bakkers zouden echter sterker staan, wanneer zij niet begonnen waren zich aan een ge meenschapsdienst te onttrekken. „Het Parool" constateert in haar be schouwing, dat het gecn twijfel lijdt, dat deze staking weinig bijval zal oogsten. „Men moet zijn misnoegen tegen rege ringsmaatregelen op andere wijze ken baar maken, dan door het Nederlandse volk, in deze toch al moeilijke tijd, te treffen in een eerste levensbehoefte," schrijft het blad, dat dpmerkt, de actie der bakkers in haar huidige vorm te ver werpen. „Het Vrije Volk" herinnert er aan, dat 91 onder de stakende bakkers men sen zijn, die een paar maanden geleden nog verklaarden, dat zij desnoods met hun hele familie dag en nacht in de bak kerij zouden gaan werken, wanneer de bakkersgezellen de arbeid zouden neer leggen. Toqn hadden diezelfde patroons de mond vol van het belang der voed selvoorziening, die ten koste van alles moest voortgang vinden. Gelukkig toon den de gezellen in die tijd voldoende ver antwoordelijkheidsgevoel om de verbete ring van hun arbeidsvoorwaarden te la ten afhangen van de resultaten van het normale overleg. De gezellen bleven aan het werk. geding is, achten deze heren zich blijk baar niet i® soed om thans wei het scherpste wapen ter hand te nemen, ten koste van millioenen landgenoten, schrijft het blad verder. Weg is het plichtsbesef, dat de patroons indertijd van hun arbeiders verlangden. Verdwe nen is de bezorgdheid der patroons voor het belangrijkste volksvoedsel. Daarmede moet deze bakkersstaking al veroordeeld zijn in de ogen van de ar beiders en naar het gezonde inzicht der huismoeders, die de volgende dagen hun mannen zonder brood naar het werk moeten laten gaan én hun kinderen de dagelijkse, toch al schrale, boterham zullen moeten weigeren. „Trouw" geeft, evenals wij deden, als haar oordeel te kennen, dat de bakkers naar een verkeerd middel gegrepen hebben. „Indien alle overleg met de regering op niets uitgelopéh is, had men zich, naar ons gevoelen, tot de Staten-Gene- raal behoren te wenden, ten einde door een overleg van regering en Kamer te trachten een goede opIdfesinB te vinden. Men heeft dat niet gedaan. Men heeft het land plotseling in het avontuur van een gevaarlijke staking gesteld. Dat keuren wij af", zo besluit het A.R. orgaan. Alleen de communisten, zoals wij bo ven reeds opmerkten, vallen de stakende patroons gaarne bij. En deze patroons kunnen in dit prettige gezelschap horen, zoals „De Waarheid" schrijft, „dat da regering-Beel zelfs niet meer in staat is, de regelmatigeverstrekking van het hoofdvoedsel der bevolking te garande ren." Het communistische persorgaan kronkelt zich dan zodanig, dat het ten slotte komt tot het verwijt aan de rege ring, dat deze de subsidie op het meel verlaagd heeft, omdat zij „zo hopeloos ih de knoei zit, omdat de oorlog tegen Indonesië schatten verslindt." En het orgaan der communisten vindt in deze staking een prachtige aanleiding, allen op te roepen „samen met, de mid denstanders te strijden tegen de rege- ring-Beel" nen. De Haagse bakkers zullen daartoe twee gulden per baaltje afdragen. Over wogen wordt of men de Haagse solida riteit deze week ook nog tot uitdrukking zou kunnen brengen in de vorm van een eendaagse proteststaking. Naar op de vergadering werd medegedeeld, zijn in verschillende plaatsen in het Zuiden, o.a. in Den Bosch, de bakkers weer aan het werk gegaan. (Vervolg op pag. 2) De bakkers in de provincie en de stad Utrecht zullen met ingang van morgen weer brood afleveren. Dit is het resultaat van besprekin gen, die gisteren gehouden zijn tus sen de Utrechtse bakkersorganisaties en het gemeentebestuur van Utrecht. Tijdens deze besprekingen verklaarde het gemeentebestuur zich bereid be middeling te zullen verlenen bij het tot stand brengen van besprekingen tussen het departement van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en de Utrechtse bakkersorganisaties, op voorwaarde, dat de bakkers aan stonds het werk zouden hervatten. De Utrechtse bakkers zijn op dit voorstel ingegaan en zullen van mor gen af weer brood leveren. Dinsdagmiddag arriveerde op Schip hol de K. L. M. Skymaster PH-TSA met 17 passagiers en bijna twee ton lucht post uit Batavia aan boord. deviezenpositie in gevaar kwam Men. moet niet vergeten, dat de betere lamsvellen vrijwel alle worden geëxpor teerd en de Nederlandse fabricage alleen kan beschikken over de zwaar dere rundsvellen. Zelfs al had de Ne derlandse industrie voldoende leer, dan nog zou het niet zeker zijn of zij aan de grote vraag zou kunnen voldoen, om dat vele machines van een verouderd type zijn en het moeilijk is voldoende en bekwaam personeel te vinden. Het gebrek aan arbeidskrachten strekt zich over de gehele Industrie uit. Intussen wachte voorlopig een ieder gedwee totdat zijn nummer voor een schoenenbon bekend wordt gemaakt. Baarn heeft erg te lijden van een muggenplaag. Deze IJisselmeermuggen, zoals ze in de volksmond worden ge noemd, komen in zulke zwermen voor, dat de zon er als het ware door ver duisterd wordt. Vooral onder de bomen aan de Eemnesserweg vliegen zulke wol ken, dat verschillende wielrijders ge dwongen worden van hun fiets te stap pen, aafcgezien ze oren en ogen vol hebben van dit ongedierte. Ook hier zou een flinke regenbui verademing brengen. Pandit Nehroe, de eerste ministerpresi dent van dc nieuwe regering van Hin doestan kijkt gedurende de viering van de Onafhankelijkshcid'sdag vanuit een rege. ringsgebouw te New Delhi neer op de feestvierende menigte Verwachting tot Donderdagavond: Heldere nacht mej hier en daar ochtendnevel. Overdag zonnig- en droog weer met weer iets hogere tem peraturen. Matige wind tussen Noord en Oost. Zon 5.32—19.54. Maan 11.49—22.02. Bij Pijnacker bevindt zich een uitzonderlijke spoorwegovergang. Voordat uit het naast- bijgelegen station de spoorbomen worden opgehaald, moet men namelijk eerst i even bellen Een catastrofale ontploffing in het marine-arsenaal niet ver van dc gro te Spaanse haven Cadiz heeft grote branden in deze stad en een massale uittocht van de bevolking ten gevolge gehad. De explosie geschiedde Maandagavond om half tien. Zij was yan een dusdani ge kracht, dat de ruiten van het op 15 kilometer afstand gelegen wijncentrum Jerez de la Frontera braken en steden op negentig kilometer afstand trilden, alsof er een zware aardbeving had plaats gehad. Berichten uit Sevilla mel den, dat de eerste ontploffing zich voor deed in het dorp Puntalea, vier en een halve kilometer van Cadiz verwijderd, toen een voorraad dieptebommen aldaar explodeerde. De duikbootbasis van Cadiz behoort tot de punten, die door het vuur worden bedrtigd. Telefoon- en telegraafverbin dingen met de stad zijn volledig ver broken en ook de electrische centrales werken niet. Het enige communicatie middel is de radio. Deze zendt' thans dringende oproepen om hulp uit. Dokto ren en verpleegsters uit de omgeving worden dringend verzocht zich naar de plaats van de ramp te begeven om aan het reddingswerk deel te nemen. IWees spaarzaam met het gebruik I van het woordje „nooit". Het om spant een tijdsruimte, die gij niet kunt overzien. j De minister van marine, Francisco Re- galado, Is naar Cadiz vertrokken om de leiding aldaar persoonlijk op aic,h te nemen Ernstige schade ls toegebracht, aan de stad Jerez de la Frontera. Het is mogelijk, dat men de stad Ca diz van 80Ü)00 inwoners, die zonder wa ter en licht zit, en vrijwel geïsoleerd is, gedeeltelijk zal ontruimen. Een gehele woonwjjk van Cadiz is verwoest en de scheepswerven van Echevarrieta en Lar- rinaga zijn verbrand. Na de ontploffing brak er brand uit in de torpedofabriek. De genie slaagde er echter in grote op slagplaatsen met ammunitie te redden. De verwoesting is zo compleet, dat het onmogelijk is een onderzoek naar de oorzaak van de ramp in te stellen. Men heeft zelfs tot in Malaga, Huelva en Sevilla de ontploffing gevoeld. De autoriteiten weigerden Dinsdag een raming te geven van de verliezen aa» mensenlevens, maar volgens de laatste berichten zijn meer dan 500 personen gedood en 5000 gewond. Niemand mag het terrein van de ramp betreden. Soldaten, die patrouilleren, houden de journalisten buiten het ter rein. Van drie Spaanse fotografen, die in het gebied waren doorgedrongen, wer den de films in beslag genomen. Door de explosie is het weeshuis „La Casa Una" verwoest. Gevreesd wordt, dat de meeste kinderen en nonnen, die er woonden, niet levend uit de ruïnes te voorschijn zullen komen. Het ziekenhuis ,-Madre de dios" is eveneens met de grond gelijk gemaakt f 1000: 1846, 10921, 20613, 21994. f 400: 5128, 8593, 11986. f 200: 11148, 16434. f 100: 1898, 3327. 9698, 10959, 14538, 14615. 16573. 18281, 19168, 19208, 20466.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1