Republikeinse aanval op Poerwokerto Waarschijnlijk dinsdag REGERINGS VER KLARING Gelijkwaardig deel in Ver. Staten van Indonesië Loyale samenwerking met Nederland i Egyptische kwestie blijft onopgelost Brazilië wil bemiddelen Praktisch alleen in Amsterdam duurt de bakkersstaking nog voort Wij hebben het verloren PRIJSBEHEERSING IN DE DESSA VLAMMEN OVER DE LEUSDERHEIDE Vele granaten ontploffen Dichte rookwolken D Grootste theefabriek ter wereld in de as gelegd Bloemen en eieren als geschenk voor de Nederlandse jongens Tot hoofd en hart Am. bezetting blijft in Italië Raad van Vakcentrales adviseertwerken Donderdag 21 augustus 1947 69ste JAARGANG No. 23929 Deze week bestaat daartoe nog geen mogelijkheid de hedenmorgen gehou- men vandaag tot Dinsdag moet wachten, vergadering der Tweede ^Srner heefi de voorziiier Medegedeeld, dat de rege- dïlg voornemens is, in ver end met de ontwikkeling Van de toestand ten aanzien Van Indonesië, op korte ter- Mijn aan de Kamer inlichiin- ie verstrekken. Het is Met onwaarschijnlijk, dat Mi a.s. Dinsdag zal kunnen Geschieden. Het weer. Tabakskaarten zelf bewaren Detaill'sten hebben er geen recht op BONNEN VOOR TABAK LAATSTE ULTIMATUM AAN JOODSE IMMIGRANTEN Keuze tussen Frankrijk en W est-Duitsland SOENDANEZEN WENSEN: Naar Djokja? Toestand nijpender Griekenland en het Midden-Oosten Onderhandelingen beginnen STAATSLOTERIJ SJAHRIR BIJ AMERIKAANSE REGERING Besprekingen van meer dan twee uren I Hart en tpng bepalen de waarde I l van een mens. J 6UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. eigens het Nederlands commu niqué zijn op west-Java ten Noor den yan Leuwiliang een 50-tal kam- l^lgs in brand gestoken. Bij Tan- Serang zijn er twee vernield. In de bacht van 17 Augustus heeft de T.N.I. van het Oosten en Westen "it met mortieren een aanval op foerwokerto gedaan. De aanval werd afgeslagen. Tn Malang deed een bende gedurende nacht een aanval op Nederlandse ^ten nabij de gevangenis, waarbij ge neren en automatische wapens werden ^brutkt. Madoera werd een Neder- •^■ndse patrouille ten Noorden van ®®ngkalan door een republikeinse groep ^an circa 500 man beschoten. De aan- a'lers waren gewapend met mortieren, Mitrailleurs en geweren. Ben republi keinse bende bezuiden Pematang Sian- tar op Sumatra werd met enige verlie zen hunnerzijds verdreven. In de om geving van Rimba Pandjang, ten Noor den van Padang, werd de bevolking, onder bedreiging met moord en brand stichting, aangemaand te evacueren naar republikeins gebied. De uit deze omgeving gevluchte bevolking werd in bescherming genomen en naar Loe- boekboeaja gebracht. Blijkens de tot op heden ontvangen berichten bedragen de Nederlandse ver liezen 3 gesneuvelden en 6 gewonden. De grootste theefabriek ter wereld, „Balim Bangan'', in het gebied van Sian- tar, is door de republikeinen vernield en in de as gelegd. Ditzelfde lot onderging de Palmoliefabriek Sawit Sebrang in het gebied van Tandjong-Poera. T-*e heer SCHOUTEN (A.R.) verklaar- gehoopt te hebben, dat de mede- 'hgen zo niet vandaag, dan toch l^gen zouden worden gedaan. Nu is in Uitzicht gesteld, dat wellicht Dins- 3 8 een vergadering der Kamer zal wor- 11 Behouden, waarin een regeringsver- met betrekking tot Indonesië zal ifflen afgelegd. In de gegeven omstan- •Sbeden is spr. bereid zich bij deze gang b zakon neer te leggen, doch hij drong ernstig op aan. dat de voorzitter zal jM'orderen, dat de korte termijn waar- 8,1 hij sprak zo kort mogelijk wordt 8®steld, aangezien het een zaak is, waar- ö8h het hele Nederlandse volk verwacht, zo snel mogelijk opening van zaken ijh. öt gegeven. Zekerheid, dat de Kamer ^Sidag zai worden ingelicht is niet Jüeven. ai zou die zekerheid gegeven Jr>- dan blijft het bezwaar bestaan, dat Amerikaanse troepen, die nog in zyn, zullen vermoedelijk daar over- hteren. ^'®en enkele hoge officier zal met zo- \..c' woorden zeggen, dat Washington v 1 opinie is, dat de Russische ratificatie v het Italiaanse vredesverdrag, waar- 11 het vertrek der overgebleven bezet- tjngstroepen afhangt, voor onbepaalde op zich zal laten wachten. Ser z\jn echter genoeg bewijzen op het erikaanse militaire hoofdkwartier, t81' de g.i.'s zich opmaken om nog wat ''lijven. afdeling bevoorrading van generaal heeft Italiaanse firma's offerte ge- X 'aSd voor de aanleg van centrale ver- .^tntng in 14 vacantie-hotels In Vla- aan de zeekust, waar getrouwde ''eieren en manschappen met hun ge- j 'den wonen. Het in het begin van dit llafgekondigde verbod om geen fami- '®den van de bezettingssoldaten meer 6r te laten komen, is opgeheven. Spr. vroeg met de meeste aandrang on der de aandacht van de minister-prest- dent te brengen, dat de Kamer van oor deel is, dat ten spoedigste nadere mede delingen dienen te worden gegeven. De VOORZITTER gaf nog te ken nen, dat hij bij het overleg de moge lijkheid heeft geopperd deze week nog de verklaring af te leggen, maar de Minister-President heeft ver klaard, dat dit onmogelijk is. Wel was hij bereid het a.s. Dinsdag te doen, maar zekerheid daaromtrent kon spr. niet geven. Alleen is het hoogst waarschijnlijk.. De heer SCHOUTEN (A.R.) vroeg nog, of de voorzitter bereid was op spoed aan te dringen, zodat de Kamer wellicht op Maandag kan worden inge licht. De VOORZITTER verklaarde bereid te zijn onder de aandacht van de mi nister-president te brengen, dat de Ka mer gaarne op de kortst mogelijke ter mijn zal worden ingelicht. Verwachting tot Vrijdagavond: In het Noorden van het land zon nig. in het Zuiden van het land meer bewolking doeh vrijwel overal droog weer. Matige, overdag krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Iets lagere temperatuur. Zon 5.33—19.53. Maan 13.07—22.19. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede: Het komt herhaaldelijk voor, dat detaillisten in tabak de tabakskaarten van hun klanten in bewaring nemen. Deze detaillisten zijn van mening, dat dit geoorloofd is. Dit is evenwel niet het geval. De detaillist en de klant ma ken zich schuldig aan verkopen resp. kopen, zonder daarbij gelijktijdig bon nen in ontvangst te nemen resp. af te geven. Bovendien moet men er rekening mee houden, dat, indien de kaarten bij de detaillist zoek raken, gestoien worden of op andere wijze in het ongerede ra ken, onder geen voorwaarde tot vergoe ding daarvan kan worden overgegaan, aangezien men in overtreding van bo vengenoemde bepaling is. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 24 Au gustus tot en met 6 September a.s. de bonnen K31 tabak en K32 tabak der tabakskaart QA 707 recht geven op een rantsoen sigaretten of kerftabak. Bon K 35 tabak der gecombineerde kaart geeft gedurende genoemd tijdvak recht op twee rantsoenen sigaretten of kerftabak. De Britse regering heeft, naar The British Press Information Service mede deelt, besloten de illegale Joodse immi granten, die zich op drie Britse schepen ter hoogte van Port de Bouc aan de Franse Zuidkust bevinden, naar de Britse zone van Duitsland te brengen, tenzij zij. 22 Augustus vóór 18 uur een begin maken met het aan land gaan. De Britse zone van Duitsland is het enige gebied onder Britse jurisdictie, met uitzondering- van Cyprus, waar zulk een groot aantal personen op korte termijn kunnen wor den gehuisvest en gevoed. *0)Ui MarSaret Rose van Engeland viert aao haar geuentiende verjaardag Het uitvoerend eomité van de Pa- soendan-beweging heeft aan minister Beel een telegram gezonden, waarin aan het kabinet wordt verzocht na de bevrijding van West-Java op korte termijn uitvoering te geven aan de artikelen 3 en 4 van de overeenkomst van Linggadjati inzake de wensen van zelfbestuur voor het Soendanese volk, los van de republiek Indonesië met een gelijkwaardige status als West-Borneo, en Oost-Indonesië. Het Soendanese volk wenst: loyale samenwerking met Nederland en de Nederlanders, een gelijkwaardig deel te worden in de Verenigde Staten van Indonesië, overeenkomstig de ge dachten van de proclamatie van 4 Juli. De redevoering, welke dr. Van Mook Dinsdag voor de radio heeft gehouden, heeft in regeringskringen een zeer goede indruk gemaakt. Men wees er ons op. dat in het bijzonder ook de slotpassage van deze rede, waarin de Lt. G.-G. van de laatste kans gewaagt, welke de repu bliek thans heeft om haar houding van vijandschap te herzien en die de onverbid delijke voorwaarden aangeeft, welke zij te dien einde moet vervullen, het standpunt van de gehele regering juist vertolkt Deze commentaar onderstreept naar het ons wil voorkomen het ka rakter van dr. Van Mook's rede als een laatste en dringende waarschu wing aan de republiek. En in dit ver band wint de verklaring van Van Mook, dat Nederland niet langer de verantwoordelijkheid kan dragen voor de gevolgen, welke uit de actie dex republikeinse regering voortvloeien, aan betekenis. De mogelijkheid dat de Nederlanders zullen oprukken naar Djokjakarta wordt vandaag druk besproken te Batavia, zo meldt A.P. Aanleiding voor deze gesprek ken is de aanval van Van Mook op de republiek in de gisteren gehouden radio rede. Inmiddels wordt in de communique's van het Nederlandse en republikeinse leger gesproken over botsingen in ver schillende sectoren van het front. De republikeinen zeiden, dat de Nederlan ders dieper doordrongen in het afgesne den West-Java en dat een aantal dorpen in het gebied van Soekaboemi bezet was na felle gevechten. Uit Oost- en West- Java komen berichten binnen over bot singen. Met een fcJompendans en Volendammern costuumst werden immigranten in Rolland (Michigan) begroet Als eerste spreker in het algemeen debat in de Veiligheidsraad over de Egyptische kwestie heeft de Braziliaan se afgevaardigde, Carlos Mimiz, Woens dagavond verklaard, dat Brazilië de toestand in Egypte niet beschouwde als betekenend een onmiddellijk gevaar voor de internationale vrede en dat de raad niet gerechtigd was op te treden. Muniz stelde voor, dat de Raad een hervatting van de rechtstreekse onder handelingen tussen Gr.-Brittannië en Egypte zou aanbevelen. Wanneer het onmogelijk zou blijken door rechtstreek se onderhandelingen tot een regeling te komen, zouden beide partijen, volgens het Braziliaanse voorstel, andere mo gelijkheden van onderhandeling moe ten zoeken. De Raad zou van de gang van zaken op de hoogte gesteld moeten blijven. De Russische afgevaardigde Gromyko verklaarde, dat de Veiligheidsraad wel degelijk competent was tot behandeling van de Egyptische kwestie en zei, dat de Egyptische premier Nokrasji Pasja ge lijk had met te zeggen, dat de aanwe zigheid van vreemde troepen niet ver enigbaar was met de onafhankelijkheid, zoals deze gedefiniëerd was in het char ter der V. N. Het comité van actie heeft Woensdag op een persconferentie medegedeeld, dat op zijn advies in het gehele land weer gewerkt zou worden. Alleen in Amster dam wordt de staking voortgezet. Voorts heeft het drie grieven gefor muleerd tegen minister Mansholt. Ten eerste dat zonder voorafgegaan overleg de toeslag op het brood was ver minderd (de minister was op vacantie gegaan toen het accountantsrapport zou worden behandeld; ten tweede, dat de politiek hier het grootste woord heeft en dit ten nadele van de bakkers, op wie de regering de verantwoordelijkheid afschuift; en ten derde dat de winst op het kleine brood medebepaalt de prijs van het grootbrood, hetgeen in geen enkele bedrijfstak gebruikelijk is. „Ik het nog nooit zoveel beledigingen, scheidwoorden en dreigementen gehoord als in deze tijd", aldus een der staken de bakkers op de vergadering, die d£ Amsterdamse bakkers gisteren in „Krds- napolsky" hebben gehouden. „Onze eni ge bondgenoot is het communistische blad De Waarheid," ging deze bakker verder, en hij had er dan ook schoon genoeg van, temeer omdat zijn bakkerij gevorderd zal worden. De meeste bak kers, die het woord voerden, spraken echter anders, al zei er een ronduit: „We hebben de staking verloren, laten we er maar mee ophouden". Het comité van actie, dat de vergadering leidde, gaf drie mogelijkheden op: ,.We staken on beperkt verder, we aanvaarden bemid deling (vragen zullen we dit nooit doenl) of we bepalen de duur der staking." Het actiecomité was voor onbeperkt door strijden en het frenetiek applaus, dat hierop volgde, bewees, dat de aller- Bij de Nederlandse soldaten in In- dië, in de eerste dagen van de poli tionele actie (A.P.) De Nederland se militairen gaven opdracht, dat de winkels heropend moesten worden. Sommige van de winkeliers, die in zéér goede welstand schenen te ver keren, vertelden, dat hun voorraden uitverkocht waren. Eerst werden zij geloofd en de blinden bleven voor hun uitstalkasten. Iemand uit de kampong vertelde dc militairen ech ter in vertrouwen, dat diezelfde win kelier grote voorraden moest hebben. De voorraad werd onder .het bed van dc winkelier gevonden en hij werd gedwongen zijn winkel te openen, zeer tot het genoegen van de men sen, die zich voor de winkel verza meld hadden. Er wordt onmiddellijk een delegatie van de kampong tezamen geroepen en de prijzen voor alle artikelen worden vastgesteld. Er wordt een lijst in drievoud opgemaakt: één exemplaar wordt aan de winkel opgehangen, een tweede lijst is bestemd voor de kampong en de derde voor de Nederlanders. Als de voorraad verkocht is, kijkt de winkelier sip, maar diezelfde avond krijgen de Nederlandse jongens van de kampongbewoners bloe men en eieren. Die avond krijgt een van de dienst plichtigen een brief van thuis, waar bij een communistisch pamflet is in gesloten. Dit veroorzaakt veel deining. Een korporaal richt meteen ter plaat se een Bureau voor Oorlogsvrijwil ligers op, die na Indië in Nederland opruiming zullen houden. Zij geven zich allen zonder uitzondering hier voor op, Sietske Broekenma, een landbouwer uit Bellingwolde, zegt rustig: „Ik denk niet, dat het nodig zal zijn. Ik heb nog altijd een vader thuis, die nooit de communisten kans zal geven erg lastig te worden." De loodgieter Max Rollingswier stemt er mee in: „Mijn vader is vijftig jaar oud, maar als er iets gebeurt in Neder land, zal hij niet stil blijven zitten en hij zal me schrijven: „Jongen, wees maar niet bang, jullie hebben nog allemaai jullie vaders." Het is prachtig het grote vertrouwen, dat ze hier hebben in het thuisfront. Om de stemming te tekenen tot slot de opmerking, die de monteur Kees Buist uit Ten Boer maakte, toen hij zijn duim opstak tegen een oude kampongvrouw die de jongens stond toe te wuiven. „De gedachte, dat je mensen van tets bevrijdt, dat je zelf hebt moeten mee maken tijdens de bezetting, maakt weer al'.es goed, waar je die twee jaar als vrij williger tegen hebt moeten vechten: ver keerd begrip, teleurstellingen en verlan gen naar huis." grootste meerderheid der aanwezige bakkers er net zo over dacht. Daarom wordt er in Amsterdam verder gestaakt in tegenstelling met de rest van Neder land, waar dank zij de bemiddeling van vele burgemeesters (o.a. die van Utrecht, Zwolle, Eindhoven, Enschede) de hak kersstaking vrijwel is opgeheven, al wordt hier en daar nog een dag uit sympathie gestaakt of dreigt zulk een staking. Scherpe critiek werd ook geleverd op het pas opgerichte anti-stakingscomité in Amsterdam, dat gedreigd heeft bij de stakende bakkers de boel kort en klein te slaan. De voorzitter wees vierkant de adviezen van hen, die meenden dat er nu genoeg geprotesteerd wasjfef (dat waren vooral die bakkers, wier zaken zijn gevorderd). Merkwaardig Is het ge val van de R. K. wethouder voor de be drijven van de gemeente Ouder- en Nieuwer-Amstel die zef bakker ifc en over enige, dagen, als de burgemeester van zijn gemeente met vacantie gaat, als loco-burgemeester zijn eigen bakkerij moet vorderen. Hij deelde dan ook mede dat de omgeving van Amsterdam sta kingsmoe is en niet meer mee kan doen. ,Het idee werd geopperd om voorlopig alleen maar kleinbrood te gaan bakken en dus.de staking op te heffen, hetgeen de voorzitter de moeite van het overwe gen waard achtte. Een ander stelde voor de cent meer op de broodprijs voor d|| helft te geven aan het personeel, dan wordt dit zo medestander. De vergade ring moest tenslotte verdaagd worden. De toestand in Amsterdam wordt met de dag erger. Vooral Woensdag was een eritieke dag omdat de voorraden bij het publiek opraakten. De politie moest veelvuldiger optreden bij relletjes in de lange rij wachtenden bij de doorwerken de bakkerijen. En ook de broodbezorgers moeten meer beschermd worden. Meel is er echter genoeg te krijgen (o.a. in de warenhuizen!) alleen gist niet. Daarom zal het gemeentebestuur overgaan tot verkoop van meel met gist. Ook zijn enige grote bakkerijen gevorderd, maar te verwachten is dat de exploitanten of directeuren hiervan vrijwillig het werk zullen hervatten als hun bakkerij gevor derd wordt. Met burgemeester mr. d'Ailly van Amsterdam is reeds indirect contact verkregen om hem tot bemiddeling te bewegen. Gebeurt dit, dan lijkt ons de bakkersstaking ook in Amsterdam spoe- Sidarouss Pasha, de voormalige Egyp tische gezant in Griekenland, heeft aan Associated Press medegedeeld, dat het zeer wel mogelijk was, dat onderhande lingen begonnen zullen worden, om de betrekkingen tussen Griekenland en de Arabische wereld te versterken In het blad Vadyni, dat beschouwd wordt als de krant van de Griekse mi nister van Buitenlandse Zaken Tsaldaris, werd verklaard, dat onderhandelingen op het punt staan te beginnen, om de be trekkingen tussen Griekenland en de traditioneel bevriende landen van het Midden-Oosten te verste'Ttcn. Griekenland zal waarschijnlijk een zaakgelastigde in Syrië, Transjordanië en Irak benoemen. Voorts werd er in verklaard, dat de onderhandelingen ook Egypte. Palestina, de Libanon en Saudi-Arabië zouden om vatten. f 10008407. f 400.— 9337, 13867, 16663, 19397. f 200.— 2104, 6098. 10328, 20301. f 100.—: 4296. 6718, 9427, 9407, 10715, 11629, 18126, 2009, 21329, 21604. dig tot het verleden te behoren. De Raad van Vakcentraien heeft zich uitgesproken tegen de bakkerspatroons- staking. Van de werknemers is na de bevrij ding de uiterste zelfbeperking bij het stellen van looneisen verlangd. De in de drie centralen georganiseerde werk nemers hebben zich in 's lands belang steeds, zij het vaak met moeite, bij de overheidsbesiissing in zake hun lonen neergelegd, niettegenstaande de tekor ten, welke in de arbeidersgezinnen nog altijd bestaan. Gegeven dit op het algemene belang afgestemde standpunt mocht ook *-».n de bakkerspa troonsorganisatie verwacht worden, dat rij zich, om haar verlangen tot gelding te brengen, beperkt zou heb- hen tot overleg. De Raad van Vakcen traien acht het onverantwoord dat een groep producenten eigenmachtig de pro ductie van een zo belangrijk volksvoed- sel stop zet om de overheid te dwingen terug te komen op een na uitvoerige voorbereiding genomen prijsbeslissing. De Raad vraagt daarom de bakkerspa troonsorganisatie (het landelijk comité van actie) in het belang van de voedsel voorziening, dringend aanstonds een einde aan de staking te maken. Tenslotte sloot de Britse afgevaardig de Sir Alexander Cadogan zich aan bij de Braziliaanse resolutie, maar zeide gaarne te zien, dat het geschil aan het Internationale Gerechtshof zou voorge legd worden. Vrijdag zal Nokrasji Pasja het woord voeren. Indonesische leiders hebben Woensdag rechtstreeks met de Amerikaanse rege ring besprekingen gevoerd. Dr. Sjahrir en de minister van Buiten landse Zaken van de Republiek, Hadji Agoes Salim, hadden een bespreking van meer dan twee uur met Penfield, de plaatsvervangende directeur van de af deling het Verre Oosten van het State Department. Blijkbaar somber gestemd wilde Salim na afloop van de conferentie slechts zeg gen, dat er een uitwisseling van gedach ten over de toestand in Indonesië had plaatsgevonden Sjahrir vertelde aan journalisten, dat de Republiek nog steeds arbitrage door de Verenigde Naties verlangt. Sjahrir merkte op: „Er zijn massa's voorstellen geweest voor de bemiddeling. De moei lijkheid is echter het over deze eens te worden." Hedenmorgen is de Leusderheide aan dé Doornse Grindweg bij Amersfoort in brand gestoken omdat het terrein nog vol munitie ligt. De foto werd genomen op het ogenblik dat ir. H. W. Schenken- berg van Mierop de heide in brand steekt. (Van onze speciale verslaggever) e Leusderheide brandt. Maar het is niet dat schouwspel, dat uw verslaggever verbeidde. Geen re den om te spreken van loeiende vlammen of laaiend voortjagend vuur. Te negen uur is de brand ontstoken en waar de fantasten droomden van vlammenwer pers en vaten benzine, bleek één lucifer voldoende om de brand te steken in 100 H A. heidegrond, gelegen aan de Doorn- se Grindweg, even buiten Amersfoort. De heide brandt, maar het is een brand, die door de mens wordt geleid. Men is begonnen met perceel na per ceel kleine stukken heidegrond tegen de sterke Noord-Noordoostenwind in aan te steken. Zo maakt men op het hoogst gelegen gedeelte een zeer brede brand gang, die als vuurkering moet dienen, als later op de dag de laag gelegen heide in brand wordt gestoken en de vlammen met de wind mee waarschijnlijk wel een grote snelheid zullen bereiken en het fantastische schouwspel van een bran dende heide eerst goed werkelijkheid zal worden. Reeds heeft men op de Leusder heide enige lichte explosies gehoord, want, zoals bekend, wordt daarom deze heide weggebrand, omdat het terrein nog zo vol munitie ligt, dat herhaaldelijk in de laatste tijd vrij ernstige ongelukken zijn voorgeko- men. Het gevaar van grote explosies tijdens de brand is dan ook niet denkbeeldig. De journalisten, die erbij zijn toegela ten, werden dan ook verplicht een ver klaring te tekenen, dat zij tevoren waren gewaarschuwd en hun werk voor eigen risico verrichtten. De voorzorgsmaatrege len zijn velerlei. Het verkeer is omgelegd, 400 man troepen van het Achtste Reg. Inf., bewapend met schoppen en vuur- zwepen, hebben het terrein afgezet en de hele brandstichting staat onder leiding van de houtvester van Staatsbosbeheer, tevens commandant van de Utrechtse Bosbrandweer, ir. H. W. Schenkenberg van Mierop. In de richting van Soesterberg trek ken reeds dichte rookwolken. Zo nu en dan spuit een rookkolom omhoog, die even later wordt gevolgd door het geluid van een lichte explosie. Het bewijs, hoe nodig en hoe noodzakelijk deze actie is op een heide, die zo als recreatie-oord bij het publiek in trek is. Helaas ligt achter het nu te verbranden deel nog een ter rein, waar nog meer en nog gevaarlijker munitie ligt verborgen. De Leusderheide was immers voor de Duitsers een afwerp- terrein voor bommen en voor de geal lieerden een plaats, waar op grote schaal ongebruikte munitie werd achtergelaten. Donderdagmiddag. Nu brandt de Leus derheide zoals een heide betaamt te doen. Laag hangt dikke smoor over het heuvelend terrein en daaronder jaagt de rode gloed, die nu met de wind mee de heide vervreet. Dit is het schouwspel, waarop Amersfoort drie weken tevergeefs gewacht heeft. Deze dikke walm, waarin telkens weer de gestalten opduiken van de manschappen, die de brand stichtten en leidden. Nog vele uren van de dag zal deze brand voortduren, dan weer op een plot selinge rukwind oplaaiend en dan weer nabij de brandgangen langzaam wegster vend als het voedsel verteerd is. Morgen is de paarse heide een zwart geblakerde vlakte, klaar voor de man nen van de Mijnopruimingsdienst, die op de geblakerde grond dan hun gevaar volle arbeid zullen hervatten. Een deel van de Leusderheide zal dan voortaan geen gevaar meer opleveren. In samenwerking met de Vereniging ter Behartiging der Belangen van de Neder landse Longlijders In het sanatorium te Davog (Zw.) zal Radio Nederland Wereld omroep op Maandagavond 1 Sept. a.s. van 21.3022 uur (Nederl ttld) In het PCJ- programma over de bekende golflengten een speciale uitzending verzorgen, be stemd voor patiënten to <jit sanatorium. Familieleden van patiënten zullen 's Maan dagsmiddags in de K.R.O.-studio samen komen voor het uitspreken van een per soonlijke groet aan hun verwanten in Da. vos welke laatsten die dag het 50-jarig jubileum van het sanatorium zullen vieren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1