Balkancommissie blijft bestaan N TWE WESTELIJK HALFROND Artis, aards paradijs voor ieder Avonturen D Geen melk voor ijs- bereiding incognito N WATERVOORZIENING IN ZEELAND BEDREIGD Gebeden om regen Nieuwe bewoners en logé's (2 Mgr. Cobbèn onderscheiden DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1947 PAGINA 3 "V S, Kabinetswijzigingen in Engeland? Amerika berust niet in Russisch veto Partij van De Gaulle in Parlement Hitler's en Himmler's lijf artsen ter dood veroordeeld Groeiende stemming tegen Niemöller Pëtkof wordt opgehangen TRYGVE LIE: JEUGDORKEST UIT PRAAG TERUG Avontuurlijke reis Amerikaans vliegtuig maakt 'snelheidl van 1031 km. p. u. Nieuwe bosbranden langs Duitse grens WEELDEBELASTING ROGGEBROOD EEN CENT DUURDER De grootste attractie Tal van zaken gesloten Mir. L. de Blécourt Film over walvisvaart S-J „En daarom," zei mr. White, „is u de eer te beurt gevallen om ontvangen te worden." Ook Iogé'r Prijsvraag voor affiche Passagiers en post uit Indië Marshall bepleit verdediging van (w? inter-Amerikaanse verdedigings lij ®rentie te Petropol in Brazilië heeft tïlerlkaanse Minister van Buiten- he. ?e Zaken, Marshall, verklaard, dat taai V®rstel van Europa en Azië van vi- ty«ii IanS is voor de economie van het gelijk halfrond. arshali zeide, dat de Amerikaanse 'ng de economische problemen te- b^h met haar zusterrepublieken zal s|. en opnemen om een gezonde grond- ^erv-'6 vin<^en voor practische samen- k, *'hg. waartoe elk Amerikaans land *ilii deel moet bijdragen. va een overzicht te hebben gegeven Oom ^et£een de V.Sj voor de door de U- 0® getroffen gebieden hebben ge- hl Ve!"zekerde Marshall, dat zij door ^nvaarden van deze last geenszins tq ^Miomische problemen van het Wes- halfrond uit het oog hebben ver- a een indirecte verwijzing naar de to- ,5"talre SyStemen zeide Marshall, dat Am 6 Amerikaans landen het er alle over s rijn, dat de staat er is voor de niet de mens voor de staat dat wij alle beperkingen van de vry- •0(1 van het woord over de gehele Cfeld verafschuwen. 1,^'j vervolgde: Wij zijn het principe jT dat staten en landen aan jL^de zedelijke leidraad gebonden zijn individu. Vf^kle trouw, eerlijkheid, fatsoen, bdsehappeiyke samenwerking, weder- l*6 waardering, vrijheid van gedach- Msseling dat »s wat wij: van elk bc Politieke correspondent van de ^servatieve „Daily Mail", die gisteren ^cf dat "Attlee andere ministers van voornemen om af te treden in ken- kü tlad gesteld, 'heeft vandaag ver- *n d® eerste week van Sep- >.3,; r een belangrijke kabinetswijziging Maats vinden. De correspondent, Ws°h Broadbent, verklaart zulks van ^r°Uwbare zijde vernomen te hebben. '5n €tl °P'punt besprekingen tus- 0((, de regeringsleiders gaande zijn. In ta,01®'* kringen te Londen Is gisteren «®bi gesproken, dat Attlee voornemens rijn af te treden. ^1f?evolge het dubbele Russische veto, liAtloor de verdere behandeling der Hi kwestie in de Veiligheidsraad ']fi'°kkecrd werd, heeft de Amerikaanse jv Katie aan de secretaris-generaal Lie een schrijven gezonden met V Vevzoek de kwestie op de agenda w 6 A1Semene Vergadering der V. N. fatsen, in het schrijven wordt "ge- Van "hedreiging van de politieke hkelijkheid en territoriale inte- 't van Griekenland". mens als Individu verwachten en dat moeten wjj ook van iedere staat eisen. Marshall ziei, dat de eerste taak van de conferentie was het verdedigings verdrag, dat ln de acte van Chapulte- pec, die twee jaar geleden ln Mexico City werd opgesteld, in beschouwing werd genomen, op te stellen. Marshall zei, dat dit een gemeen schappelijke verantwoordelijkheid zou scheppen, om iedere Amerikaanse staat door collectief optreden tegen agressie te verdedigen. Op initiatief van de R.P.F. (Rassem- blement du Peuple Francais), de bewe ging van De Gaulle, heeft zich in de Kamer een actiegroep „voor de ware democratie" gevormd. Deze groep omvat reeds ongeveer 55 afgevaardigden. De leden van het initiatiefcomité zijn: Giac. cobi (radicaal socialist), Krieger (radi caal socialist), Michelet (M.R.P.), Misse (onafhankelijk). Godin vervult de functie van voorlopige secretaris-generaal. Het bestuur van de „Rassemblement du Peuple Francais" heeft medegedeeld, dat het candidatenlijsten zal indienen voor de in October aanstaande te houden gemeenteraadsverkiezingen. Karl Brandt, Hitler's vroegere lijfarts en hoofdschuldige in het proces tegen de SS-artsen, is door het Amerikaanse tri bunaal te Neurenberg tot de strop ver oordeeld. Karl Gebhardt, Himmler's lijfarts en voorzitter van het Duitse Rode Kruis, en Rudolph Brandt, Himmler's adju dant, werden eveneens ter dood veroor deeld. Herta Oberhauser, arts van het vrou wenkamp Ravensbrück, de enige vrouw, die schuldig is bevonden, kreeg 20 jaar gevangenisstraf. Waldemar Hoven, chef kamparts van Buchenwald, zal worden gehangen. Fritz Fischer, tweede lijfarts van Himmler, en» Wilhelm Beiglböck kregen resp. levenslang en 15 jaar. Twee publicaties van ds. Martin Nie möller, welke hij te New York had doen uitgeven, zijn door de uitgevers uit de verkoop genomen, omdat gebleken zou zijn, dat Niemöller sinds 1924 met de Nazi's gesympathiseerd heeft. De bond van slachtoffers van het Na zi-regiem in Duitsland heeft Niemöl ler als lid geroyeerd op grond van zijn anti-semietische gezindheid. Nikola Petkof, de Bulgaarse oppositie leider, is Dinsdag tot de strop veroor deeld. Zaterdag j.l. werd het doodvonnis reeds uitgesproken, echter niet de wijze van executie. Van de verkeersbrug over het Hollands Diep bij Moerdijk werden Woensdag en kele bogen verwisseld welke werkzaam heden grote belangstelling trokken. Pre cies 5 uiur 's morgens werd met de twee grootste drijvende bakken uit ons land, d<e Ajax en de Heracles, begonnen de twee Hamiltonbrugdelen, élk wegende 150 ton, van de steunpunten te verwijderen en een uur nadien waren deze reeds ge licht. Nadat de steunpunten waren ge reinigd werd het 1 millioen kg. zwaar wegende nieuwe brugdeel, dat op twee bakken was geplaatst en door zes sleep boten werd getrokken, op de pijlers ge bracht. Al vóór 8 uur kon het eerste rij- wielverkeer weer over de brug worden geleid en omstreeks half negen het auto verkeer. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Trygve Lie, verzette zich Woensdag scherp tegen een Russische bewering, dat de Balkan-enquêtecom missie en de ondergeschikte groep in Griekenland thans geliquideerd waren. In antwoord op berichten, dat Rusland en Polen misschien zich zouden terug trekken uit de Balkan-commissie en de commissie ln Griekenland, deelde Lie op een persconferentie mede, dat. hy niet van plan was deze instanties te ontbin den, tenzy de Veiligheidsraad hiertoe nadrukkelijk opdracht geeft. Lie sprak zich uit voor de houding van de meerderheid van de Raad, met als voormannen de V.S. en Groot-Brit- tannië, dat zowel de commissie als haar vertegenwoordigers in de Balkan voor onbepaalde tijd in functie zouden blij ven, omdat de Raad niet bij machte is een oplossing voor het probleem te vin den. Op de vraag, of hy van mening was, dat het falen van de Raad, een oplossing te vinden voor het Balkan geschil, het prestige van de Verenigde Naties aantastte, verklaarde Lie: „Zeer zeker. Maar de toestand is naar myn mening niet ernstiger dan een jaar ge leden." Een olifant, een val en een goede dag - Hef „Tapijtenschip", een nieuwe verschijning - „Zo'n vreemdeling uit Londen" De man uit Kenfig Hill De crisis en tekénaars. H eh olifant, die zyn eigen vceten ver erf gat, heeft sommigen veel schrik, h anderen een goede dag bezorgd. van cle Brist°lse dierentuin strui- V|(je namelijk over zijn eigen poten en V °P zijn rechterzijde. Tot schreeu- vA0® schrik van vaders en moeders, kroost de anders zo brave „Rosie" tv^ermde. Maar het liep goed af. Paar schrammen waren de ergste *°hdingen, die dit niet alledaagse on- han gekost. De olifant trok zich ^„'8®ns van de ontsteltenis weinig bleef liggen en genoot van de lek- ijtf óie men hem toestopte. De \r°Uwen van de kiosken waren niet l^Ayreden over het incident: op één dag en zy alle oude en nieuwe kaarten >0] van Rosie, de olifant van de Bris- Zoo. Vp spookschepen en bruiden-schepen, "b\J heeft nu een „tapytenschip" zyn W intrede in de geschiedenis van de «ti gedaan. De route is alledaags klein: OstendeDover, maar de la- Vn ^ie de »Prins Albert" dagelijks ver- «f J' uitgebreid en kostbaar. Het lykt op of de duizenden Britten, die ',itia België reizen, meer naar een gaan dan van hun vacantie 'ijlt 11 genieten. Behalve de onvermyde- hyions en textielwaren, hebben zy '^Deciale voorliefde voor tapijten en bnstoffen, die zij in België voor 170 .®h kunnen kopen en in Engeland HU1111C11 eI1 411 U11B.1«1J« ^<3 bij uitzondering voor 800 of 1000 machtig kunnen worden. I V winkeliers van de Belgische bad- KJ Plaatsen profiteren er van. zy 'tv), bouden hun winkels open tot in de morgenuren en beginnen meteen Wanneer 's morgens de eerste men- V*0 "m* straat komen. „Slapen doen wy winter wel", is hun gedachte. „Nu zullen we onze tapyten kwytra- ken." En hoe! Van iedere drie Britten is er één, die, zoals in vroeger dagen een Turk of Egyptenaar op het Zandvoortse strand, met een tapyt op zyn rug door de hellende straten van Ostende of Blankenberge naar zyn hotel loopt, waar de portier wel zo vriendeiyk is voor de verdere verzending zorg te dragen. Zeventig woedende ouders, gerugge- steund, door een vertoornde paro chieraad, hebben protest aangete kend bü het Britse Ministerie van On derwas, omdat dit in hun dorp Norfolk „zo'n vreemdeling uit Londen" tot hoofd van hun eigen dorpsschool had benoemd. De man uit Kenfig. Klinkt het niet als de titel van een spannende de tectiveroman? In levenden lijve is een geheimzinnig persoon verschenen, die deze naam van de zoekende politie heeft gekregen. Deze vreemde man (van Kenfig) wandelde enige dagen geleden ln de zee bij Portcalw (Engeland). Het getij sleepte hem mee, maar de kustwacht zag het en redde hem van de rotspunt, waaraan hij zich met zijn vingers had kunnen vastklampen. Maar de man van Kenfig sprong na zyn redding overboord en zwom onder water een stuk weg. Uit putting maakte het een andere boot mo gelijk hem opnieuw aan boord te nemen. Maar de man sprong opnieuw in zee. Het gelukte hem de wal te. bereiken en ln de drukte van het strand te verdwij nen. Hij dankte niemand voor zy'n red ding, liet slechts weten: „Ik ben de man uit Kenfig Hill." Hoe vaak is de situatie in Engeland de laatste jaren al niet een dank baar onderwerp voor de caricatu- risten geweest? De brandstoffencrisis in de afgelopen winter was een van de geliefde onderwerpen voor de tekenaars. De jong ste ontwikkelingen zijn het opnieuw en vooral in Amerika houden zij er van hun fantasie even te gebruiken. Bygaande twee tekeningen uit de „Chicago Daily News" en de „New York Daily Mirror" spreken voor zich zelf. MEOW Woensdagmorgen is de Nederlandse delegatie van het Wereldjeugdfestlval te Praag in Amsterdam teruggekeerd. De reis, die Maandagmorgen 11 uur begon, had nogal een avontuurlyk karakter. Men vertrok uit Praag met 1200 Jon geren uit andere landen in een boemel- trein, di® voor de afstand van Praag tot aan de Tsjechische grens maar liefst negen uur nodig had. in Neurenberg waren de wagons aan de tram naar Parys gekoppeld, zodat men in Karls ruhe besloot zelf te handelen en de twee wagons met Nederlanders eigen handig aan de trein naar Frankfort verbond, waar tenslotte contact ver kregen werd met de Orient-Express. Van het Nederlandse Jeugd-concert, dat onder leiding stond van de heer Hein Jordans, is in Praag een filmop name gemaakt, die men waarschijnlijk zeer binnenkort in de journaals van de Nederlandse bioscopen zal kunnen zien. Men heeft de heer Jordans verzocht de permanente leiding van het orkest op zich te nemen, waartoe de heer Jor dans zich in principe bereid heeft ver klaard. De uitzending van het orkest is mo- gelijk geworden door subsidies van het ministerie van O., k. en W. en van het P.B.F., waarvoor het orkest drie con certen zal geven, waarvan het eerste waarschyniyk eind September in Am sterdam zal worden uitgevoerd. Een vliegtuig met straalaandrijving van het Amerikaanse leger heeft een nieuw wereldsnelheidsrecord gevestigd door met een snelheid van byna 1031 kilometer per uur te vliegen boven de Westeiyke Mojavewoestyp in Californië. De piloot, commander Turner F. Cald- well, vloog de machine viermaal over een ongeveer 3 kilometer lang traject, dat uitgezet was by de luchtbasis van het leger te Dry Muroe Lake. De machine, „Skystreak" genaamd, was ln het kader van het researchpro- gramma voor supersonische snelheden door de Douglas Aircraft Company ge bouwd voor de marine De motor was afkomstig van de afdeling Allison der General Motors Corporation. De grootste snelheid van commander Caldwell is 1051 kilometer geweest met de wind mee. Ook langs de Belgisch-Duitse grens zijn, als gevolg van de grote hitte, tal rijke bosbranden ontstaan. In het ge bied van Verviers, by Monjoie en Eu pen en by Spa staan grote oppervlakten bos in vlammen. By Elsenborn woedt het vuur in een gebied waar zich nog vele niet-opgegraven mijnen en ander oor logstuig bevinden, zodat de ontploffin gen elkander opvolgen. De schade wordt thans reeds op millioenen francs ge schat. In de Staatscourant is opgenomen een wyziging van de prijzentoeschikking doorberekening weeldebelasting 1947. In gevolge deze wijziging bevat de beschik king thans een afzonderlijke regeling voor de doorberekening van de weelde belasting, die door importeurs verschul digd is. Dezen mogen namelyk, indien zy weeldebelasting moeten betalen, hun ver- koopprys met 83 van he^ bedrag van de verschuldigde weeldebelasting verho gen. Voorts is in de beschikking een bepa ling opgenomen die verhindert, dat de wederverkoper d'e in zun inkoopsprijs begrepen weeldebelasting doorberekent aan zijp afnemers indien hy deze van Rykswege terugontvangt. De watervoorziening in Zeeland wordt door de langdure droogte ern stig bedreigd. De Walcherse boeren kunnen gèdeelteiijk wel water krij gen met Nortonpompen en aanvoer, doch zitten met het probleem dit water naar de weiden te krygen. De eigen putten zyn onbruikbaar ge worden. In Koudekerke wordt met een tankwagen water uit Vlissingen gehaald en aan de dorpsgenoten verkocht. Gisteren kwamen de woningen aan de Vlissingse boulevards zonder water te zitten. Dit vond zyn oorzaak in de ge ringe aanvoer uit Gpes, terwijl ook de eigen winplaats in Biggekerke weinig meer oplevert. Om In de eerste nood te voorzien is het waterleidingbedrijf er reeds toe overgegaan, om in de hoogste delen van Vlissingen, w.o. de boulevards, met 'n tankwagen water langs de huizen te distribueren. In de lagere gedeelten van de stad hebben de bewoners op de benedenverdieping nog water. Ook in Goes en de dorpskommen in Zuid-Beveland is de druk op het water gering en krijgt men op de bovenverdie pingen niet steeds water uit de kranen. Op Noord-Beveland wordt van ge meentewege overal op het eiland water gedistribueerd. Het transport brengt nogal wat kosten met zich mee, zodat de prijs voor twee emmers water gesteld moest worden op één kwartje. De Bisschop van Roermond heeft de geestelijkheid verzocht in ver band met de aanhoudende droogte te bidden om regen te verkrijgen. De Bisschop geeft voorts verlof een bid- en boeteprocessie te houden. In aansluiting aan een persbericht van 11 Augustus j.l., waarin gezegd wordt, dat de prysverhoging met één cent van alle broodsoorten in de daar voor aapgewezen gemeenten niet geldt voor verpakt en verduurzaamd rogge brood, deelt de afdeling Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Vis- sery en Voedselvoorziening thans mede, dat tengevolge van een nadere beslis sing ook voor dit roggebrood de maxi mum- en minimumprys in die gemeen ten met één cent verhoogd wordt. Voor velen in ons land, vooral voor kinderen, betekent Amsterdam bezoeken: Artis zien. Amsterdam is voor hen synoniem met Artis. Voor de Amsterdammers is het juist andersom. Artis bezoeken be tekent voor hen Amsterdam, de stad ontvluchten. Beiden hebben ge lijk. Artis, de beroemde dierentuin, behoort onafscheidelijk bü Amster dam en tegeiyk is Artis een lusthof, war* geen stadsgewoel is, geen ia- waaiende' claxons, waar dieren en planten leven en groeien, talrijk en veelsoortig als in de hof van Eden. Zelfs dringt het lawaai van het na bije verkeer er niet in door. Vooral mag Artis zich in de zomer- vacantiemaanden in een grote belang stelling verheugen. Vaders en moeders komen van heinde en ver met hun kroost naar de hoofdstad om.het de apen, de leeuwen en tygers te laten zien. En de kinderen kijken hun ogen uit. Voor de stadskinderen is de kin- derboerdery een attractie van de eer ste soort. Kalfjes, geiten, schaapjes en varkens lopen er vrij rond en laten zich grijpen, aaien en plagen door de klei nen. Maar ook ouderen ontkomen niet aan de bekoring van deze vriendschap van kind en dier en vaak ziet men mensen urenlang geboeid naar dit spel kijken. „Boy", de goedige St. Bernards- hond „prins Bernardushond" zeg gen de kleuters wandelt als een vreedzame waker over de boerdery- terreinen en wordt gestreeld en beklopt door de dapperen, met ontzag bewon derd door de minder hdldhaftigen. Voor de buitenkinderen blijven de wilde beesten en de dieren uit verre streken het meest belangwekkend. Leeu wen, tijgers, olifanten en kamelen, het zyn allemaal dieren, die ze kennen uit prentenboeken, maar die ze nog nooit in levende lijve aanschouwden. En hier zyn ze dan, de koning der wildernis met zijn woeste krans van manen, de gevreesde tijger, de olifant met zijn slurf en de kameel met zijn bulten. Een jonge kameel loopt er rond, in Artis geboren, en hy ziet er uit, of hy er zich best thuis voelt. De grootste attractie blijft, altyd de apenverzameling. De grappige capriolen en de reuzensprongen houden de aan dacht steeds geboeid. Er zyn talryke De kamelen met hun huiten mogen zich altijd in een grote belangstelling verheu gen. In hun buitenverblijf voelen ze zich met deze temperatuurdie aan die van de Sahara herinnert, best op hun gemak De voorschriften van de bedryfs- schappen voor suiker en voor zuivel laten niet toe, dat by de bereiding van ys melk gebruikt wordt. Dit verwer kingsverbod is het gevolg van het alge mene tekort aan melk. Het viel de eco nomische recherche in het begin van de zomer op, dat de prys van de melk- bonnen op de zwarte markt een zeer sterke styging vertaoonde. Verder con stateerden controleurs van de C.C.D., dat de normaal optredende tekorten op de werkvoorraden by de melkslyters sedert Mei zeer grote afmetingen had den aangenomen. Dit alles wees op een grote vraag naar en „zwarte" verkoop van melk. Op zoek naar mogelijke af nemers van deze „zwarte melk" stelde de C.C.D. een uitgebreid onderzoek in bij ysbereiders en restaurants in 's-Gra- venhage en omstreken, Katwyk, Noord- wijk, Leiden en Delft. By contróle van het vetgehalte van het ys bleek de con troleurs, dat by de bereiding melk ge bruikt was. Verschillende eigenaars van res taurants verklaarden, dat zü melk, welke zy op legale wijze hadden ver kregen voor het serveren van thee en koffie, overhielden en deze in hun ijs verwerkten. Ofschoon aan de goede trouw van deze restaurateurs niet getwijfeld werd, kon niet wor den toegestaan, dat zij de overge- Bij K.B. is op zijn verzoek aan mr. L. de Blécourt eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van administrateur met de persoonlijke titel van directeur- generaal van politie by het Ministerie van Justitie De film over de walvisvaart met de Willem Barendsz zal vermoedelyk half September gereed zijn. De eerste werk- copie is reeds klaar. De montage ge schiedt door mevr. Rita Roland, die op dit gebied zeer "veel ervaring heeft. Max Vredenburgh componeert de muziek. houden melk by hun ysbefeiding gebruikten. Hierdoor zou immers elke contróle on- mogelyk worden. Bovendien zou het een onjuiste verhouding scheppen, als de restaurants ijs van vooroorlogse kwali teit zouden mogen maken en de uit- sluitend-ijsbereiders niet. De concur rentiestryd zou deze laatste groep nood zaken eveneens melk in haar ys te gaan verwerken en aangezien zy deze niet op toewijzing kan verkrijgen, zou er niets an ders overblyven dsn dat zy ze „zwart" zou moeten inkopen. Dit laatste nu )s geschied en de ambtenaar voor de Tuchtrechtspraak voor de Voedselvoor ziening in het arrondissement 's-Gra- venhage en omstreken heeft In tal van zaken, waarin ys geserveerd werd, waarin melk verwerkt was, de verkoop van alle ys veboden. door CLARENCE BUDINCTON KfLLAND f „Een vreemdeling, die onbekend is met de gewoonten van uw land, moet zich zo goed mogeiyk op de hoogte doen stellen. Toen wy van het restaurant hier naar toe wandelden, spraken wy over u en wij kwamen tot de conclu sie, dat wy u, als officier en gentleman, onze vragen zouden kunnen voorleggen." „Voor de dag er mee!" zei majoor Bowie. Even fronste zij haar wenkbrauwen over zyn abrupt antwoord, maar toen vervolgde zy: „De grote vraag voor ons van urgent belang is deze: hoe kan men in de Verenigde Staten geld verdienen?" Een ogenblik was de majoor ver stomd; ten slotte zei hy: „Wat voor soort geld bedoelt u? Om te voorzien in uw eerste levensbehoeften of om het er goed van te nemen?" Het duurde even voor zy antwoord gaf. Toen knikte zy glimlachend. „Voor lopig het eerste." Er viel stilte In het vertrek. Majoor Bowie wist niet wat hij er van denken moest. Wanneer het een valstrik was, waarom hadden zy dan juist hem uit gekozen? Een officier was nu toch niet bepaald de kip met gouden eieren. Toch leek het hele geval hem verdacht; mis schien was hy voor hen niet maar de eerste de beste majoor van het Ameri kaanse leger, maar de erfgenaam van de oude Bowie! Hy' begon te geloven, dat het hele avontuur van te voren op touw was gezet en besloot op zyn qui-vive te zijn. „U aarzelt," zei miss Smith, Vindt u het zo moeilijk?" „Het is niet de gewoonte, dat een knappe jonge vrouw de eerste de beste jongeman uitnodigt binnen te komen om raad te geven in zakelijke aange legenheden," zei hy. „Ik vind het op zijn zachtst uitgedrukt: ongewoon." „De omstandigheden zyn abnormaal," gaf zy ten antwoord. „En die zijn De vief heren fronsten hun wenk-' brauwen alsof hij iets onbetameiyks had gezegd. „Wy zyn vreemdelingen in uw land en ten enen male onbekend met ge woonten en opvattingen van uw land genoten. Het is toch niet vreemd, wan neer wy ons daarvan op de hoogte wil len stellen? U legde meer dan normale aandacht voor ons aan de dag en dus was het heel gewoon, dat wy ook u wat nauwkeuriger opnamen. De resultaten waren voor ons bevredigend." Ditmaal had hij gelegenheid zyn zin af te maken en Bowie voelde dat hy het echt meende. Of hij was terecht gekomen tussen een stel even goede op lichters als acteurs, óf de zwartbaard was de overtuiging toegedaan, dat miss Smith het privilege had om op Iedereen een beroep te doen en dat bovendien de uitverkorene haar bevel als een grote eer zou beschouwen. „Uitstekend," zei hij. ,,ik doe mee. Wat hebt u aan te bieden?" „Ik begryp u niet," zei miss Smith. „Als u geld wilt verdienen," hernam Bowie, „moet u iets aan te bieden heb ben in de vorm van goederen of diensten. Ik veronderstel, dat wy ons zullen moe ten bepalen bij het laatste. Wat kan nu ieder van u presteren, waarvoor men u zal willen betalen?" Hij wachtte even. „Men kan geen zaak beginnen zonde? kapitaal; men kan geen betrekking krygen, als men niet iets kent." „Onze vorige werkzaamheden hebben ons geen ervaringen verschaft op partf- culier terrein," zei miss Smith. Hy nam haar nauwkeurig op en ze( toen: „U zou by voorbeeld een heel be. hooriyke betrekking kunnen vinden als model." Een drukkende stilte viel in het ver trek en Bowie keek verbaasd van de een naar de ander. Toen sprong de oude heer met de zilveren baard op van zyn stoel met een verontwaardigde uitdruk king op zyn gelaat. „Het onderhoud is geëindigd," zei hy met een van woede bevende stem. „Hoho," riep Bowie, „wat is daar voor geks aan? Iedereen kan dit soort werk doen. Dames uit de hoogste krin gen van dit land doen het. Het is eer- lyk werken het betaalt goed." ,Ik geloof niet, dat majoor Bowie ons wildé kwetsen," zei miss Smith. „Maar ik veronderstel, dat wy hem verkeerd begrypen." „Het idee Is krankzinnig het is meer dan schandalig," zei mr. White. „Ik heb wel eens gehoord, dat er in New York een hertog is, die als kapper zijn dagelyks brood verdient," zei miss Smith zacht, „wy," zei mr. Black, „zullen alles doen wat u van ons verlangt. Al moes- tèn wy straatveger of putjesschepper worden. Maar u.,.. nooit!" „Honger," hernam hu zachtjes, „is niet prettig." Majoor Bowie had opmerkzaam en geïnteresseerd geluisterd: toen richtte hy zich tot mr. Black. „Kunt u my ver tellen, op welk gebied u iets presteert?" „Ik?" Hy dacht even na. „Wanneer ik myn hersenen rust wilde geven, ge bruikte Ik graag myn handen." „En waarvoor?" „Hy maakte, toen ik nog een klein meisje was, het mooiste poppenhuis voor my dat Ik ooit heb gezien," zei miss Smith. „Tafels, stoelen, kasten en alles wat er in hoorde." „En u?" vroeg Bowie aan mr. White. De man met de zeeroversbaard was blijkbaar wat verlegen met zichzelf en schaamde zich kennelijk om over zyn liefhebbery te spreken. Met tegenzin vertelde hij de majoor, dat hij zijn ont spanning vond in het schilderen. „Mr. Brown?" vróeg hy de heer met de lange bakkebaarden. „Ik kan noch knutselen, noch schil deren. Maar ik heb veel plezier In de studie van de oude pottenbakkerskunst Sèvres-porselein, oud-Chineesch aar dewerk; geen erg nuttige liefhebbery dus." „Verzamelaar dus, nietwaar? En u, mr. Green?"' (Wordt vervolgd) De mensapen, waartoe ook de orang- oetan behoort, vormen altijd een attract ie qv zich in Artis. De mens amuseert zich met de aap, maar zou de aap ook niet eens lachen om de dwaze mens? soorten in Artis: kleine bruiaapjes, doodshoofdaapjes en mensapen. Twee orang-oetans, nog niet lang geleden uit Indië gearriveerd, zyn al zeer op hun gemak in hun nieuwe woning en ze weten gauw genoeg het zakje te vinden, waarin de oppasser zyn kaakjes pleegt te verstoppen. Het is grappig deze dieren bezig te zien en het is aardig eens een rondgang te maken door Artis, maar de trouwe bezoekers weten er meer van te vertellen. Zy kennen de dieren en weten precies wanneer er weer een nieuweling arriveert. Dit gebeurt nog regelmatig. Uit Afrika, Indië en zelfs uit de Pool zee komen nieuwe bewoners aan. Nog kortgeleden is de vogelcollectie uitgebreid met een aantal tropische vogeltjes, zo sierlijk van vorm en zo mooi van kleur, dat elke vogellief hebber er uren van zal kunnen ge nieten. Om bij de vogels te blijven, ook de pinguïns, die de reis naar hun nieuwe tehuis per „Willem Barendsz" aflegden, mogen zich in een grote be langstelling verheugen. Het heeft een tijd geduurd, voor deze Zuidzee- bewoners gewend waren aan hun rots met vijvertje. Ze staan daar parmantig rond te kijken en hebben het vermoedelyk vrij warm in hun geklede ja« met wit vest, die zij zelfs op de warmste zomerdag niet voor een huisjasje kunnen ruilen. Als ze gevoerd worden, duiken ze naar de vis, die in de vyver wordt uitgestort. Maar de pinguïns, die beslist niet tot de slimste dieren gerekend moeten wor den, hebben heel wat moeite gehad om te leren, dat die dode visjes evengoed voedsel zyn. als de levende, die ze in hun oude woonplaats vingen. Hun op passers zyn er in geslaagd hun ook dat by te brengen, zodat het de vogels in Artis thans behalve aan kou en aan de wijde verte, aan niets meer ont breekt. Enige logé's heeft Artis ook op het ogenblik. Het zijn twee kleine gazeüenkalfjes, die een poosje ge leden met de „KortenaeT" in Ne derland zijn gearriveerd. De diertjes werden aan de prinsesjes te Soest-' dijk aangeboden als geschenk. Al spoedig bleek echter, dat de gezond heidstoestand van deze sierlijke beestjes een speciale verzorging nodig maakte. De gazellen verhuis den naar Amsterdam en zijn, dank zij de zorgen van het toegewyde per soneel, thans gezond en tierig. Vyfmaal daags worden ze met de zuigfles gevoed, wat steeds weer talrijke toeschouwers trekt. De toewyding van het Artis-personeel van hoog tot Wag voor de dieren blijkt wel uit het feit, dat men er altyd in geslaagd is, zelfs onder de meest hache- lyke omstandigheden, de dieren van voedsel te voorzien. Geen enkel dier is gedurende de oorlog in Artis afgeslacht moeten worden wegens gebrek aan voedsel. Dat het ook hier vaak heel wat hoofdbrekens heeft gekost,- spreekt van zelf, en dat men zo wel eens tot het gebruik van vervangingsmiddelen is moeten overgaan, is te begrypen. Maar dat geen dier van honger is gestorven, is een feit, dat als lofprijzing voor het gehele Artlspersoneel wel een vermel ding verdient. By gelegenheid van zyn vijftigste ver jaardag ontving Z. H. Exc. Mgr. G Cob- ben, van de Congregatie van de Priesters van het H- Hart, Apostolisch Vicaris van Finland, de hoge Finse onderscheiding „Pro benignitate humana". Deze werd hem toegekend vanwege de grote acti viteit, welke Mgr. aan de dag legds om de noden van het Finse volk te lenigen en de hulp, die hy daarvoor in het buitenland wist te verkrygen Het Haags Jubileum Comité voor de viering van het 50-jarig Regeringsjubi leum van H. M. de Koningin, het 700- jarig bestaan van Den Haag als Resi dentie etc. heeft een prijsvraag uitge schreven voor het ontwerpen van een affiche voor de eerste manifestatie in het jubileumjaar: de Haagse kunstmaand, te houden in Januari 1948: met een eerste prfjs van f 500, en een 2e prijs van f 100. De voorwaarden, waaraan moet wor den voldaan zyn alle opgenomen in een uitvoerige circulaire, welke bij het Se cretariaat van het Jubileum-comité, Parkstraat 38, verkrijgbaar is en op aanvrage wordt toegezonden. Het ont werp moet voor 1 October 1947 worden ingezonden aan het secretariaat van de jury, die uit de volgende leden bestaat: P. A. H. Hofman, C. Kilian, P. Schui- tema, A. H. Wegerif Gzn. en mr. R. H. Woltjer. Voor 1 November 1947 zal uit spraak worden gedaan. Gistermaddag landde op Schiphol de K.L.èM.-Skymaster FH-TAB met 23 pas. sagiers (van wie 19 uit Batavia) en 83f K.G. post aan boord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3