VEILIGHEIDSRAAD NIET BEVOEGD OVER INDIË TE BESLISSEN over veroverde gebieden in onze handen Gezag blijft OPTREDEN TEGEN BENDEN - EN SABOTEURS Donau- en Balkanstaten geen lid der Ver. Naties m ENORME BRANDEN TEISTEREN BRABANTSE DORPEN Twee-en-twintig boerderijen in de as gelegd1 BAKKERS WEER AAN HET WERK Ook in Amsterdam 13 pet. van de huishoudens zonder woning Verjaardag van de Koriingin Rusland maakte voor de achttiende maal van het veto-recht gebruik Materiële schade is zeer groot Woonruimte-u)et t) iÉMH Tot hoofd en hart Vier eisen van Van Mook ^44.000 paar schoenen per maand Thee wordt duurder Geen broodje ei meer Aruba wenst afscheiding van Curasao Tegenstanders vluchten hevig vuurgevecht na Alles vermijden wat smartelijk treft Ook Italië afgewezen Het weer. VERKENNERS TERUG Het voordeel van een grote familie y Negen typhusgevallen te Bergen op Zoom ^IJDAC 22 AUGUSTUS 1947 69sfe JAARGANG No. 23930 STANDPUNT DER REGERING HAAG, 21 Aug. Een woordvoerder van Buitenlandse aken verklaarde gisteravond aan hei A.N.P. naar aan- J^tiing van de vele geruchten, welke circuleren omtrent jPalangrijke beslissingen, welke hei kabinet genomen zou fjabben, het volgende r is onmogelijk op alle geruchten en speculaties commen- a&r ie geven. Wel kan verklaard worden, dat de regering op hei standpunt blijft stellen, dat de Veiligheidsraad bevoegd is ten aanzien van het conflict in Indonesië T^slissingen ie nemen. Verder dat de regering met bijzon- belangstelling uitziet naar hef verloop van de zitting An de Veiligheidsraad van Vrijdag. Hei kabinet zal onge- j^ijfeld na deze zitting van de Veiligheidsraad alle aan- ®lding vinden om bijeen te komen ter bespreking van de gratie. Of hei kabinet dan belangrijke beslissingen zal ;6^en van welke aard ook, zal rustig moeien worden afge- fSchi. A dit verband moge er op gewezen worden, dat de regering lr*sdag een verklaring voor de Kamer zal afleggen. N Wv> li ?en Beroep op Van Mook mmm (Van onze correspondent) Een zware brand heefi Donderdagmiddag de reeds door de oorlog zo geteisterde gemeente Asten getroffen. Elf boer derijen werden iofaal in as gelegdr waardoor iachfig per sonen dakloos geworden zijn. Van de inboedel en land- bouwinvenfaris kon nieis gered worden. Een groot deel van de oogst ging in vlammen op. Toen de Hëlmondse brand weer van de brand ie Asten terugkwam om materiaal te halen, werd zij te Someren aangehouden. Hier stonden een boerderij en een huis in brand. De brandweer kon slechts nablussen. Beide gebouwen brandden geheel uit. Hierdoor werden vijf en deriig personen dakloos. In Beers (N.-B.) onfsiond Donderdagmiddag een enorme brand, waaraan een fienfal boerderijen en verder ialrijke hooimijten, kippenhokken etc. ien offer vielen. De brand- weren uif Mill, Grave, Cuyk en Nijmegen namen aan hef blussingswerk deel, maar konden het door de felle Oosten wind aangewakkerde vuur slechis moeilijk'bedwingen. (Vervolg op pag. 3) I Dikwijls heeft men ongelijk door wijze, waarop men gelijk heeft. r STAATSLOTERIJ In het Noorden iu*EAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: T SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ®mfoonRedactie 21544; Advertenties 21543 *°°en«menten 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Drrecteuf: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief/Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. 2. Alle vijandelijkheden te staken. 3. In het openbaar de bevelen tot sabotage en terreur te herroepen. 4. I>e bedreigingen tegen mensen, die met d« Nederlanders hebben sa mengewerkt, in te trekken. van Mook heeft Donderdag nog- verklaard, dat de Nederlanders plan zijn het gezag over de ver- gebieden in handen te houden en h Interim-regering ir. te stellen voor .herenigde Staten van Indonesië. Aü zei verder, dat het staken va-n de wjhdelij'kheden, dank z'i het ingrijpen A de U.N.O., de republikeinen een (^jste fetns gaf hun vijandige houding herzien, op te houden met vernieling w_ terreur en gevolg te geven aan de fnaamste vier Nederlandse eisen: 1. Op te houden met geweldple- •'"g tegen de bevolking. v14» schoenenproductie in de eerste vijf k^^den van dit jaar heeft 3.720.000 l4?rhedragen, d.t gemiddeld per maand j,, 0 paar. Er werden 816.000 paar janschoenen geproduceerd. 1.628.000 hip,V jongensschoenen, 31.000 paar iesschocnen en 744.000 paar kinder- In t°*aal werden 1.3644)00 r pantoffels vervaardigt. afdeling voorlichting van het mi- •eiv ie van Landbouw, Visserij en Voed- -°orziening deelt het volgende mede: ehgev°lge van een aankoopcontract ifij ^Seland was ons land tot voor tp tijd in staat thee te betrekken (Ah prijzen, welke veelal beneden de "Wereldmarktprijs waren gelegen, is dit echter niet meer mogelijk, thee alleen kan worden aange- tegen de wereldmarktprijs, welke herijk hoger ligt dan de oude aan- t^hPrijzen. Met ingang van 12 Septem- a-s. zal de consumentenprijs voor dienovereenkomstig moeten worden t^hoogd. De oude maximum-consumen- W^ijs voor de laagste kwaliteit thee 100 gram stijgt van 38 cent tot 54 k De maximumprijs voor de beste sUteit van 50 cent tot 14 cent. Teneinde tegemoet te komen aan (reeds bestaande) vraag naar *°edkope thee, welke zich a.ls gevolg ah deze prijsverhoging, naar ver- r^eht wordt, zal uitbreiden, is de ^erheid met de theepakkers over gekomen, dat zowel de pakkers de grossiers tenminste 30 pet. .Oee van de goedkoopste prijsklasse fhhen leveren van het kwantum, dat je detaillist afneemt. Bovendien zul- de pakkers in den vervolge op 'lsdanige wijze afleveren, dat aan j,e vraag van consument en detail- Wordt voldaan. ,,^0 de Staatscourant is opgenomen een k schikking verbod aflevering en ge- Van eieren 1947" van de minister .Landbouw, Visserij en Voedselvoor- b^L.'hg- In inrichtingen, waar voor het *W k gereedgemaakte spijzen, al dan WP Voor gebruik ter plaatse, verkrug- Worden gesteld, waaronder begre- 1^. °roodjeswinkels, is het aan exploi- tipj of ondernemers van deze inrich- «■4 verboden eieren (zowel kippen- eendeneieren) of spijzen, waarin verboden in deze inrichtingen 01 spijzen, waarin eieren zijn Prht, te kopen, in ontvangst te ne- dan wel te gebruiken. ..A1 zijn verwerkt, te verkopen, af te 's of voorhanden te hebben. Tevens Ar.eta meldt uit Batavia, dat de ra diozender „De stem van vrij Indonesië" gisteravond heeft meegedeeld, dat de Nederlanders zich op de vliegvelden van Gomtoong en Poerwokerto gereed maken voor de aanval op D jok ja. De stad Soerakarta die even ten Zuiden van de vooruitgeschoven Neder landse stellingen Noordelijk van Djok jakarta is gelegen, is gisteravond dooi de republikeinse regering tot speciaal militair gebied verklap-rd. De verenigde Chinese genootschappen aam Sumatra's Oostkust hebben telegra fisch een dringend beroep op Van Mook gedaan om onmiddellijke verlossing te brengen aan de slachtoffers onder de Chinese burgers van Pangkalan Bran- dan, -welke stad opzettelijk in de as is gelegd, waardoor duizenden onschiuildi- gen dakloos zijn en aan de hongerdood bloot staan. De minister-presidenten van Oost- Indonesië en West-Borneo, die naar New York zijn gekomen om het debat van de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie te volgen, hebben zich uitge sproken: ten gunste van de voorstellen van de Nederlandse regering om het geschil, buiten de Veiligheidsraad om, te regelen door arbitrage van een onpartij dige staat. Sjarifloeddin heeft beweerd dat een document is gevonden, dat de minuten bevatte van een ontmoeting tussen de Nederlandse premier, dr. Beel, de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen en Ne derlandse ondernemers, op welke ont moeting, die 20 Mei 1947 te Batavia is gehouden, men het „eens werd", dat snelle militaire actie noodzakelijk was. Arubanen hebben aan de Raad van Politie van Aruba een verzoekschrift aangeboden, waarin naar voren wordt gebracht, dat de Arubaanse bevolking een staatsrechterlijke afscheiding van Aruba van Curacao wenst met de be doeling .rechtstreeks onder de Kroon te komen. In het verzoekschrift wordt ge wezen op de tegenstrijdige belangen tus sen deze zustereilanden. Het kleine opleidingsschip van het Belgische Zeecadettencorps de Rotterdam aangekomen „Hinders" is in Het Nederlandse actiecommuniqué van hedenmiddag meldt het volgen de: „Onze troepen traden op tegen rampokbenden en saboteurs, die over eenkomstig de instructies van radio Djokja het door onze troepen ge controleerde gebied onveilig trachtten te maken. Ten Oosten van Garoet (West-Java) zijn deze benden bijzon der actief. Zjj leden bij de ingestelde zuiveringsactie gevoelige verliezen. Bij Krawang werden, de aanvallende republikeinen verdreven. Ook in het Tegalse bleken grondige, zuiveringsacties noodzakelijk. Deze ge schiedden ten Zuid-Westen van Brebes en Zuid-Oostelijk van Tegal. De alhier geïnfiltreerde republikeinse groepen wer den met verliezen hunnerzijds verdre ven. Noord-Oostelijk van Salatiga werd een onzer patrouilles door sluipschutters beschoten. Het vuur "werd beantwoord. Ten Zuid-Westen van Modjokerto werden Nederlandse patrouilles beschoten. Ten Zuiden van Malang werd onze post Pa- kisadji door een republikeinse groep aangevallen. Tussen Malang en Ba toe zijn onze manschappen op verschillende plaatsen door sluipschutters onder vuur genomen. Een lijnploeg kreeg in de om DEN HAAG, 22 Aug. H. M. de Koningin richt de volgende bood schap tot haar volk: „Ten zeerste begaan met de zor gen, waarin zoveel landgenoten ver keren, en het leed, dat in vele ge zinnen zijn intrede heeft gedaan, zou ik u allen warm willen aanbevelen ter gelegenheid van mijn aan staande verjaardag alles te vermij den, wat deze zwaar beproefde land genoten smartelijk zou kunnen tref fen. WILHE I.M3N A' De Veiligheidsraad heeft Donderdag Hongarije's aanvrage voor het lidmaat schap van de V. N. afgewezen. De aan vrage kreeg slechts de steun van Syrië. De V. S. brachten haar veto uit en de 9 andere landen onthielden zich van stemming. De Amerikaan Herschel Jonnson ver zette zich tegen de toelating van Hon garije uit hoofde van het feit, dat de Amerikaanse regering ernstige twijfel koesterde aangaande de bereidheid of de geschiktheid van de huidige Hon gaarse regering, om haar verplichtingen aan het Handvest der Verenigde Naties na te komen. lL?r tf,'e *er8M toc'1 warmEen winkelier in mode-artikelen ging op vacantie, doch zonnescherm neer te laten. Zijn etalage was spoedig het toneel van ten massa-moord Vervolgens kwam de Italiaanse aan vraag ter sprake, welke door de V. S. werd gesteund, daar deze het als on rechtvaardig beschouwen, „dat Ito lië buiten de V. N. wordt gehouden omdat een der grote mogendheden het vredes verdrag niet heeft geratificeerd''. De Australische afgevaardigde stelde voor, de algemene vergadering der V.N. over Italië's toelating te laten beslissen, doch Gromyko verklaarde Zich tegen het voorstel, daar het „6c Veiligheidsraad passeert en dus in strijd met het Hand vest is". Gromyko zeide voorts, dat geen lid- maatschapsaanvragen van Italië, Hon garije, Roemenië, Bulgarije of Oosten rijk in behandeling kunnen worden ge nomen alvorens de vredesverdragen niet deze landen van kracht zijn. Het Australische voorstel verwierf 9 stemmen, doch de Sovjet-Unie en Po len onthielden zich, waarmee Gromyko opnieuw zijn veto uitsprak. Sprekende over Oostenrijk, verklaar de de Amerikaanse afgevaardigde, dat zijn regering de militaire bezetting van dit land niet meer nodig acht en dat deze onmiddellijk dient te worden be ëindigd. Hij voegde er aan toe, dat zulks slechts door de onvermurwbare houding van Rusland nog niet was geschied. Oos tenrijke aanvrage verkreeg ten slotte 8 stemmen. Frankrijk en Polen onthielden zich van stemming en Rusland stemde tegen, waarmede het thans 18 keer van het vetorecht gebruik heeft gemaakt. De aanvragen van Roemenië en Bulga rije werden afgewezen. De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde. dat de Veiligheidsraad zich klaarblijkelijk in een impasse bevindt en stelde voor de Algemene Vergadering over de aanvragen voor het lidmaat schap te laten beslissen. Hij trok echter zijn voorstel in, toen Grontyko duidelijk maakte, dat hij zijn veto er tegen uit zou brengen. geving van La wang mitrailleurvuur. Ten Zuiden van Pema tangs jantar (Noord-Sumatra)) geraakte een Neder landse patrouille in een vuurgevecht met een groep republikeinen. Ten Noord- Oosten van deze plaats werd een bende van 200 man met verliezen aan de an der® zijde gedreven. Ook in de omge ving van Tandjoengpoera kwam het tot een samentreffen. De tegenpartij liet 4 doden achter. Enige wapenen werden buitgemaakt. Bij een zuiveringsactie in dit gelbied stuitten onze troepen op een 200-tal republikeinen. Er ontstond een hevig vuurgevecht. De tegenstander vluchtte met medeneming van vele do den en gewonden. Aan onze zijde werden bij deze actie geen verliezen geleden. Benoorden Loeboekaloeng (Midden- Sumatra) kwam een patrouille onder het vuur van mortieren der sluipschutters. Het vuur werd met mortieren beant woord, waarna dfe tegenstander op de vlucht sloeg. Volgens de binnengekomen berichten bedragen onze verliezen van de actie van gisteren: 2 gesneuvelden, 6 gewon den. Een groep republikeinen heeft in de morgen van 17 Augustus een aanval ge daan op de woning van een ambtenaar van het burgerlijk bestuur te Soreang (West-Java). Een tweetal handgranaten werd geworpen en een persoon werd door een pistoolschot ernstig gewond. In het Garoetse trachtten de republikei nen de waterleiding en de irrigatiewer- ken te vernielen. In de randgebieden wordt de Padangse bevolking nog steeds geïntimideerd door republikeinse terreur. Overal treden Nederlandse troepen ter bescherming van de bevolking op. Verwachting t°t Zaterdagavond: Matige, overdag krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Op de meeste plaatsen tijdelijk wat bewol king, doch vrijwel overal droog weer. met ongeveer dezelfde temperatuur. Zon 5.3519.50. Maan 1452—22.41. Rood en bruin verbrand, moe maar uiterst voldaan arriveerden de Neder landse rieelnemers aan de Vredesjamboree vandaag weer in het vaderland na een treinreis van meer dan 14 uur. Genoten hebben ze, deze 700 jongens en Jonge mannen van dit veertiendaagse verbroe deringsfeest. „Ongelooflijk groot en uitgestrekt was het terrein", vertelde een van de deel nemers ons. ,,En stoffig en warm, dat het was! Maar de jongens hadden er gelukkig niet veel last van. Zieken zijn er dan ook heel weinig geweest.'' Het was in Moisson al net als in Ne derland: zon, hitte en practiseh geen re- geil. M&ar gisteren in alle vroegte begon het te regenen, pijpenstelen, Juist toen de tenten moesten worden opgeborgen. En het bleef doorplensen tot twee, drie uur 's middags. Om vijf uur vertrok het Ne derlandse contingent. Om vier uur wer den ze in Roosendaal verwacht. De trein was echter twintig minuten te vroeg, zodat hij reeds binnen was. toen de padvinderstroep, die het welkom op vader landse bodem zou verzorgen met grote bussen thee arriveerde. Met luide yells wekten ze de Jamboreegangers, die zich a.' spoedig aan de warme thee te goed deden. Daar stapte het eerste contingent uit. In Breda, Tilburg, Den Bosch en Utrecht verlieten telkens groepen met het jam boreeteken getooide padvinders en ver kenners de trein, hartelijk verwelkomd door familieleden en vrienden. Het nestantje arriveerde om bij half negen in Amsterdam. Een groepje van on geveer honderd Jonge mannen, getooid met herinneringen, „gechanged" met broederspadvinders uit alle landen. Her inneringen aan de Vredesjamboree, waar de organisatie nu en dan wel eens met „Franse slag" was, maar waar een over rompelende vriendelijkheid, een heerlijke zonneschijn, uitstekend voedsel en nieu we vrienden alle kleine ongemakken rij kelijk vergoedden. Donderdagmiddag circa kwart voor één ontstond te Asten brand m een strooien schutting op ca. 30 meter afstand van de boerderij van landbouwer H., waar schijnlijk doordat sigaretten rokende jongens onvoorzichtig met vuur zijn om gegaan. In de kurkdroge haag vlamde het vuur hoog op en de krachtige Oos tenwind droeg de vonken over naar de schuur van genoemde boerderij. Toen de omwonende buren kwamen toelopen vrat het vuur reeds geducht in het door de droogte der laatste weken nog brand baarder bouwsel. De vlammen sloegen van de schuur over naar het woonhuis, da', ht luttele minuten één vuurzeeXwas. Aan de overzijde van de straat lag de met stro gedekte boerderij van P. A. en de door de wind overgedragen vonken regen zette het dak spoedig in viam. Daarop was de ramp niet meer te stui ten. De alle met stro gedekte boerderijen aan de St. Antoniusstraat lagen met enkele meters tussenruimte van elkaar en toen de Astense brandweer circa een half uur na het uitbreken van de brand arriveerde, stonden reeds zeven boerde rijen in lichterlaaie. Bewoners en buren snelden van de ene boerderij naar de andere om te trachten nog iets van de inboedels te redden, maar nauwelijks waren enige stukken buiten gedeponeerd of de vlammen en verzengende hitte verdreven hen, waar door nog vele van de naar bulten ge brachte goederen eveneens een prooi van het vuur werden. De Helmondse en de Venlose brandweren kwamen tegenover een geweldige vuurzee te staan, waar tegen slechts weinig was uit te richten, vooral daar er groot gebrek aan blus water was. De Astense brandweer gaf met zes slangen op de speciaal voor brandblusdoeleinden aangelegde leiding water en de mannen verrichtten werke lijk heldhaftig werk om te trachten de woongedeelten van enkele boerderijen te behouden. Zij werden echter als het ware van hun plaatsen op de daken ge roosterd, omdat het vuur telkens naar een verderliggende boerderij oversprong. De Venlose brandweer sloot haar slan gen aan op de grachten van het ander halve kilometer verwijderd gelegen kasteel van jhr. mr. v. Heuvel tot Wes- terflier. Halfweg de afstand naar de brandende boerderijen werd een der Helmondse motorspuiten geposteerd om het water tot het vuur te kunnen bren gen. Elf boerderijen, waarvan de meeste werden bewoond door gezinnen' met 8 10 kinderen, brandden totaal uit. De inboedels met landbouwinyentaris en do rogge- en haveroogsten van dit jaar gingen totaal verloren. De boeren hadden in verband met de nog steeds in de Peel woedende veenbranden de laatste weken hun winterprovisie aan turf naar huis gehaald. M deze brandstof, enke le tienduizenden stuks turven nabij elke boerderij, ging mede verloren. Doordat het rundvee in de weiden was, bleef dit gespaard; een paard en een aantal var kens echter werden een prooi van het vuur. In totaal zijn door deze cata strophe 80 personen dakloos geworden. De meeste afgebrande landbouwers zijn verzekerd bij de Plaatselijke Onderlinge Brandverzekering, welkeenkele dui zenden guldens in kas heeft, terwijl de schade met twee ton aan» de zeer lage kant en absoluut niet tegen heropbouw- waarde is geraamd. By het blussingswerk raakte brand meester E. van de Helmondse brandweer onder een vallende muur, doch hij werd gelukkig slechts licht gewond. De zwaar getroffen gezinnen zijn tijdelijk bij bu ren en' familieleden in de overbevolkte gemeente ondergebracht. In de aan Asten grenzende ge meente Someren ontstond dezelfde middag omstreeks 4 uur brand in de boerderij van landbouwer V. onder het Kerkdorp Lierop. Een buurvrouw zag hier een steekvlam uit de schoor steen slaan en onmiddellijk het strooien dak vlam vatten. De bewo ners vonden slechts gelegenheid een aantal kledingstukken en een paar voor de hand staande meubelen bui ten te dragen. Dit alles werd in de consternatie nog in de windrichting gedeponeerd en de snel on: zich heen grijpende vlammen verkoolden ook dit nog even in veiligheid ge brachte bezit. In een der kleding- stukkèn bevond zich een bedrag van f 1000.aan papieren geld, dat me de verloren ging. P. Visser uit Maydale in Zuid- Afrika heeft 110 kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinderen. Hij is candidaat voor de gemeente raadsverkiezingen en zijn afstam melingen zullen genoeg stemmen op- ^Icvercn, om hem gekozen te krijgen. (Van een bijzondere medewerker) De Woonruimtewet 1947 gaat 1 September het Vorderingsbesluit- woonruimte vervangen. Dit heeft ingrypende gevolgen op het stuk van de verdeling en vordering van woon ruimte. De burgemeesters worden ontheven van vele bevoegdheden, welke zij op dit gebied hebben en zij zullen daarom zeker niet treuren. In alle gemeenten van ons land moet men, om een woonruimte te kunnen be trekken, vergunning hebben van bur gemeester en wethouders. De gemeente raden kunnen hieromtrent nog nadere regels vaststellen en ook bepalen, dat voor hotels, pensions e. d. dat voor schrift niet zal gelden. In geval van clandestine bewoning is niet alleen de bewoner strafbaar, maar ook degene, die hem de woonruimte heeft afge staan. Bovendien heeft de burgemeester de bevoegdheid, deze woonruimte des noods met behulp van de sterke arm te doen ontruimen. De vordering van woonruimte geschiedt ook door burgemeester en wethouders. De gemeenteraad kan hier omtrent onder koninkiyke goedkeuring nadere regelen vaststellen. Vordering kan alleen geschieden, als een commis sie, die de gemeenteraad benoemd heeft, is geraadpleegd. Alvorens het advies vast te stellen, moet de commissie de gene, van wie woonruimte gevorderd zal worden, in de gelegenheid stellen mon deling zijn bezwaren kenbaar te maken. Als de commissie geen éénstemmig ad vies uitbrengt, staat er voor de „gevor derde" beroep open op Ged. Sta'ten. Bij vordering wordt een vergoeding toegekend voor huurwaarde en zo nodig voor kosten van verhuizing, opslag van meubelen en van inrichting. De vorderende autoriteit kan aan het' gevorderde zodanige voorzieningen doen uitvoeren als er nodig geacht wordt. De kosten daarvan komen ten laste van de eigenaar, voorzover deze met de voor zieningen is gebaat. Voorzieningen welke krachtens het burgeriyk wetboek ten laste van de huurders komen, moet degene betalen, te wiens behoeve ge vorderd wordt. De overige kosten komen ten laste van de gemeente.' Van veel belang kan zijn de (amende- ment-Maenen) jn de wet gekomen be paling, dat de eigenaar of huurder, te wiens laste woonruimte is gevorderd, voor de kantonrechter kan eisen, dat deze woonruimte wordt ontruimd, in dien deze onbehoorlijk wordt gebruikt of tot ernstige overlast aanleiding geeft. Deze eis kan ook worden gesteld, indien eigenaar of huurder de van .hem ge vorderde woonruimte zo dringend voor eigen gebruik nodig heeft, dat hy (de economische belangen en maatschap pelijke behoeften van beide partijen naar biliykheid in aanmerking genomen) voortzetting van het gebruik niet be hoeft te dulden. De kantonrechter kan een termijn stellen, binnen welke ont ruiming moet volgen. Tot 1 Januari 1949 heeft de directeur ran het Provinciaal Bureau voor de veraïrging van oorlogsslachtoffers de bevoegdheid woonruimte te vorderen, doch alleen voor geëvacueerden, die naar hun oorspronkelijke gemeente moe- ten terugkeren, en voor gerepatriëerden. Nieuw is ook de bepaling, dat, wan neer iemand krachtens het Huur be schermingsbesluit 1941 wordt veroor deeld, om zyn woning te ontruimen, burgemeester en wethouders de tfermijn moeten vaststellen, binnen welke de woning ontruimd moet zijn. Deze ter mijn kan niet langer zyn dan 180 dagen. Vier dagen hebben de Amsterdamse bakkers gestaakt, maar vandaag zijn zij weer aan de slag gegaan. Nadat de sta. kimg over het gehele land was verlopen hebben de bakkers besloten rich weer aan de ovens te zetten en de hoofdstad van haar ongerief te verlossen. Zij na men dat besluit in een vergadering, waarin zij de interpeilatie-Hacke als uitgangspunt stelden voor een discussie met de regering over de broodprijs. Zij troffen tegelijk maatregelen om in Am sterdam broodvoorziening op grote schaal meteen mogelijk te maken. De bakkers, die hun ovens op tempe ratuur hebben gehouden of over electrisdhe of heetwatea;ovens beschikken, zullen him collega's helpen, die niet direct kunnen bakken. De reeds ingegane jrdering van twee bakkerijen door het gemeentebe stuur vervalt thans. Wel krijgen de Am sterdammers extra melk vandaag. De bakkers hebben de bedrijfssluiting opgeheven, omdat ze menen, dat, nu de interpellatie van dr. ir. Hacfce in de Tweede Kamer is toegestaan, overleg meer vruchtbaar zal zijn, als de partijen niet meer op voet van oorlog staan. Een en ander is in een motie vastgelegd. Ook Uit een bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek naar aan leiding van de twaalfde volkstelling met daaraan verbonden woning- en gezinstelling blijkt, dat het woning tekort ruim 306.000 woningen be. draagt, d.w.z., dat 13 van de huis houdens geen woning heeft. Hierbij is nog geen rekening gehouden met het feit, dat een woningreserve van 0,4 (het huidige percentage leeg staande woningen) uiteraard veel te ge ring is. Aangezien in normale .tyden een reserve van 2% niet te hoog is te ach ten, zou men het woningtekort zelfs op 340.000 kunnen stellen. Daartegenover staat echter, dat het aantal woningen, dat reeds thans biyvend bestemd is voor de huisvesting van twee of meer huis houdens, zeker vermeerderd zal zyn. De woningnood blijkt het grootst te zijn in Limburg (21 daarop volgen Gelder land (18%) en Noord-Brabant (17%). Opvallend is ook het hoge percentage voor Drenthe (15 Friesland vertoont het gunstigste beeld (5 VSn de grootste steden is het tekort van Nymegen en het snel groeiende Eindhoven 19 en van 's-Gravenhage 18 in Amsterdam en Utrecht slechts 8%. In de Donderdag doorgegeven num mers van de Staatsloterij zijn twee fouten geslopen. De prijzen van f 100 zyn als volgt: 4296, 6718, 9427, 9709. 10715, 11629, 18126, 20009, 21828 en 21504. werd een motie aangenomen, waarin de landeiyke bakkersorganisaties worden uitgenodigd de onderhandelingen met de personeelsorganisaties over loonsverho ging onmiddeliyk te staken, daaf de toe stand van de bakkerijen ten gevolge van de regeringsmaatregelen geen enkele ver zwaring van lasten toestaat. De bakkers uit Groningen, Friesland en Drente zijn gisteren in het gebouw „De Harmonie" te Groningen in protest vergadering bijeen gekomen. De verga dering besloot een motie te zenden aan minister Manshalt en prof. Brouwers, waarin zü hun afkeuring te kennen ge ven over de vaststelling van de broodprijs evenals de wijze waarop dit is geschied. Voorts dringen de bakkers in deze motie aan op de doorberekening van de bloemprijsverhoging in de broodprijs. Verder laakte de vergadering de uitla ting, dat de bakkers door niet te staken zouden bewijzen geen bezwaar te hebben tegen de ministeriële maatregelen. Daar staking het laatste middel is, zal er eerst nog getracht worden op andere wijze recht te verkrijgen. In het ziekenhuis te Bergen op Zootu zyn momenteel 9 leerlingen van het Dr. Mollerlyceum opgenomen, die ziek zyn teruggekeerd van een vacantiereisje naar Frankrijk. Bü hen allen is typhus geconstateerd. Geen der leerlingen verkeert in le vensgevaar. De patiënten waren met een groep van 37 lyceïsten naar Chartre6 geweest, in de omgeving van Parijs. Reeds spoedig na hun terugkeer ,in Bergen op Zootn openbaarden zich bij zes leerlingen de ziekteverschijnselen, die sterk aan typhus deden denken. De jongens werden onverwijld opgeno men in het Algemeen Burgergasthuis, waar de gemeente-arts, dr. H. Schluter, inderdaad typhus constateerde. Onmid dellijk werden allen, die aan het uit stapje hadden deelgenomen, grondig on. derzoeht. Het gevolg was, dat in totaal negen patiënten in de barakken van het ziekenhuis te Bergen op Zoon: moesten worden opgenomen. Hoewel het niet zeker is, dat de jon gens de typhus in Frankryk hebben op gelopen, na hun terugkeer verbleven zy nog enige tyd in een kamp te Steen bergen is het toch wel waarschijniyk, dat zy aan gene zijde van de grens de ziekte hebben opgedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1