I Indon. kwestie voor het Hof van Intern. Justitie Zwaar republikeins mortier vuur bij Salatiga GROTE DROOGTE TEISTERT EUROPA MARKTDAG IN CASSINO Vandaag nog geen beslissing Gisteren 9 doden en 22 gewonden Verontrustende berichten In vele landen schade aangericht M' Reeds een week veen- en heidebranden Kaar smeult tot een halve meter diep in de grond BELGISCH VOORSTEL NOG GEEN REGERINGS VERKLARING Gromyko voorzitter van de Veiligheidsraad ALLEEN IERLAND EEN UITZONDERING Over wijn in een trattoria en wijn in een bottigiieria Tol hoofd en hart Duitse arbeiderstrein in brand Joodse wereld vast vandaag Reeds t0.000 doden in de Pendsjaab ÏNA 1 ^mndag 25 augustus 1947 69ste JAARGANG No. 23932 Het weer. T.N.I.-officier in arrest van mook naar v SAMARINDA ^°LENDAM" in sabang Visa voor reizen in Duitsland STAATSLOTERIJ ï°0~ JJ0„ KLOOSTERBOER UIT- GELEVERD y fnvrijheidsstelling van Mgr. Stepinac gevraagd Op landdag te Emmen PEEL HEEFT DRINGEND REGEN NODIG K STOFFELIJKE RESTEN NAAR ONS LAND Van in Duitsland gevallen Nederlanders 24 doden, 49 gewonden Protesten tegen overbrengen der emigranten naar Hamburg ^REAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Y SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM •lefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mlftfmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentfën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. België heeft Zondag stappen bij de Veiligheidsraad gedaan om de vraag of de Veiligheidsraad competent is om een beslissing te nemen in de Indonesische kwestie voor te leggen aan het Perma nente Hof van Internationale Justitie in Den Haag De Belgische stap kwam op een tijdstip dat de raad in drie kampen verdeeld was over de vraag wat d'e Vei ligheidsraad verder te doen stond, terwijil er aanwijzingen waren, dat de Verenigde Staten van plan waren aan te dringen op onmiddellijk toezicht van de Raad op de uitvoering van de order „Staakt het vuren." Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde, dat de Amerikaanse delegatie vandaag zou vragen tot stemming over te gaan, voordat verdere bemiddelingspo gingen zouden gedaan worden. De Rus sen staan op het standpunt dat de Raad onmiddellijk 'n arbitragecommissie moet vormen. 3ij verzetten zich tegen verwij zing naar het Internationale Hof, daar dit volgens hen een manoeuvre is om uitstel te verkrijgen. Men acht de mo gelijkheid aanwezig dat de V.S. het Bel gische voorstel zullen steunen, mits de Raad het er eerst over eens wordt de situatie ter plaatse te bestuderen. De voorzitter van de Veiligheidsraad achtte weinig kans aanwezig dat van daag een beslissing zou vallen. Verwachting tot Dinsdagavond: Plaatselijk ochtendmist. Overdag zonnig en droog weer met later hier en daar tijdelijk bewolking. Weinig verandering van temperatuur. Zwak ke tot matige wind tussen Noord ei. Noord-Oost. Zon 5.40—19.43. Maan 1*7.17—34.33. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de regering besloten Dinsdag nog geen verklaring over de Indonesische kwestie in de Tweede Kamer der Staten-Generaal af te leggen. Andrei Gromyko. de leider van de Rus sische delegatie bij de Verenigde Naties, de man, die tot nu toe 18 maal van zijn recht van veto gebruik heeft gemaakt, wordt Maandag 1 September voorzitter van de Veiligheidsraad. het Nederlandse Iegercommnni- van vandaag wordt melding ge- J^kkt van voortgeaette Indonesisch- ®4erlandse acties rond Salatiga. Bij acties van zondag werden 9 Ne- anders gedood, 32 gewond en 1 ^•""hist; Zaterdag was e* slechts 1 ^^nde. Indonesiërs vielen met mortiervuur ^Nederlandse posities om Bener, 5 kilo- ()J*r ten Zuiden van Salatiga, aan. Ge. een zuiveringsactie in dit ge it^ openden de republikeinen zwaar A^iervuur en machinegeweervuur op de ^erlanders te Patemon en Losari, 7 ten Zuiden van Salatiga. De ^°hesiërs hebben volgens het com- ijj^lué zware verliezen geleden; de I nlanders boekten geen verliezen. a'i West Java wordt gemeld, dat ben. j.j Indonesische saboteurs zeer actief CVetl' Sommige dorpen zijn gezuiverd j ongewenste elementen. het Malang-district, ten Zuiden van V^baja op Oost-Java, zuiverden de Ne- 1'anders Djenkol, 6 kilometer ten Zui- hjd van Lawang, dat ongeveer 15 kilo- ten Noorden van Malang ligt. In wordt gezegd: „Onze ontmoetten hevig automatisch Sh vtll IN OOI U ^communiqué ontmoeti Indonesische sluipschutters vuurden Nederlandse soldaten in het Sin- j^rasi.gebied, enkele kilometers ten °°i"denvan Malang, waar volgens communiqué de Nederlanders 'n .ctie ondernamen tegen een nabij v 'egen vliegveld; waarschijnlijk het ^'cgveld van Malang, dat naar het hublikeinse communiqué gisteren cidde van de lucht uit en van de °hd af door de Nederlanders werd ^hgevallen. t^'hhen drie uren na zijn aankomst a tav ia is gearresteerd de T.N.I— fe(1'C'Cr Adjeng, die verdacht werd van Jtij CTbot aantal moorden. Reeds bij het j\, verhoor bekende Adjeng, dat hij ij c Bersiap-tijd (de periode, waarin V rePublikeinen de macht overnamen W he Japanners: October 1945) 35 V. rhen had gepleegd. Hij werkte in w Periode als beul te Batavia en ver- later naar Poerwokerto, waar hü werd tot „luitenant" van de tv Chinese consul-generaal te Bata- Tsiang Tsjiatoeng, heeft Zondag Mook is hedenochtend in gezel- b van verschillende autoriteiten, hu*. J. Enthoven, per Catalina naar "t ^linda vertrokken om de installa- ah de Oost-Borneoraad bij te wo- Vu1, stoomschip ..Volendam" met Ne- si?86 troel>en aan boord is vandaag abang aangekomen. k vernemen kunnen van 15 t^ber af in beperkte mate visa voor '-Amerikaanse zone van Duits- Vf^orden verstrekt boven het tot dus- ~®gestane quotum. Deze visa ge- recht op accommodatie. Hier- m°«t men dus zelf zorgdragen. 12699 4194 7109 14050 16005 21734 - 15735 19790 1485 2530 2719 6041 10479 1210C 15770 1097 4486 5483 6327 6742 7332 11622 16800 18828 19641 21933 medegedeeld, dat hij van plan is heden, Maandag, naar Djokjakarta te vliegen, om met de republikeinse regering te spreken over de toestand der Chinezen op republikeins grondgebied. De repu blikeinse radio deelde Zondag mede, dat hij te Djokja „allerhartelijkst welkom" is In verband met het bericht over de mogelijkheid tot uitwijzing van niet- loyale republikeinen uit het door Ne derland bezette gebied meldt het te Batavia verschijnende „Dagblad", dat het hier o.m. betreft de voormalige re publikeinse burgemeester van Batavia Soewirjo en de loco-burgemeester Hasan. Ten aanzien van de ministers Gani en Tamzil verneemt hetzelfde blad, dat over hen nog geen beslissing is genomen. Het schijnt, dat zij, slechts indien zij zulks wensen, naar republikeins gebied zullen worden overgebracht. 21 Augustus j'l. werd J. Kloosterboer, die in Januari 1946 uit zijn detentie ontsnapte, door de Belgische autoritei ten aan Nederland uitgeleverd. Hij is thans ter beschikking van de Haagse P.R.A. gesteld en ingesloten in de straf gevangenis te Seheveningen. Zoals be kend gaf Kloosterboer b- 1939 en begin 1940 aan de Duitse spionnagedienst de afvaarttijaen van de uit de havens van Amsterdam en Rotterdam vertrekkende geallieerde schepen door, als gevolg waarvan verschillende dezer schepen werden getorpedeerd. Na zijn ontsnap ping liep Kloosterboer enige tijd geleden met een door hem gekochte mijnenlegger de haven var.- Ostende binnen met het doel vandaar naar Zuid-Amerika te ver trekken. Bij deze poging werd „kapitein" Kloosterbóer echter gearresteerd. H. M. de Koningin maakte boven staande foto van het Prinselijk gezin met Prinses Marijke als mid delpunt van de belangstelling van H.K.H. Prinses Juliana, Z.K.H, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet. Op de Katholieke Landdag, die Zon dag in de Emmerdennen,nabij Emmen is gehouden, en waar gesproken is over het communisme, is een resolutie van de navolgende inhoud aangenomen: „De Katholieken van Drente" in massa bfjeen op de Landdag bij Emmen, pro testeren ten scherpste tegen de rechtsverkrachting en de communisti sche willekeur in het proces tegen Mgr. Stepinac, aartsbisschop van Zagreb, spreken hun verontwaardiging uit over de leugenachtige berichtgeving inzake zijn behandeling in de gevangenis, dringen er ten sterkste op aan, dat her ziening van dit proces geschiedt en vra gen spoedige invrijheidstelling van deze ten onrechte veroordeelde." Geteisterd door de langste hitteperinde sinds enkele decenniën scheurt de Euro pese bodem open door de droogte, welke vooral de Westelijke en Zuidelijke landen teistert. Overal stagneert reeds het ver keer op de rivieren en de oogst, vooral van aardappelen en veevoeder dreigt er ernstig onder te lijden, zodat men reeds rekening houdt met een nieuwe honger winter. Zoals altijd bij een lange hitte- periode neemt bovendien de kinderver lamming ernstig in omvang toe. Eerder kwamen reeds verontrustende berichten uit Engeland, doch thans grijpt ook in de Franse zone van Duitsland de ge vreesde ziekte steeds verder °m zich heen- In Duitsland is veel schade aangericht aan de te velde staande gewassen en men schat het verlies bij de aardappeloogst reeds op 25 procent, wat in sommige streken waarschijnlijk zaï stijgen tot 50 procent. De Elbe is met aken niet meer bevaarbaar, waardoor men reeds een groot gedeelte van het scheepvaartver keer van Hamburg naar Rotterdam en Antwerpen heeft moeten verleggen. De Franse graanoogst had reeds gele den door de vorst, doch is verder zonder veel schade binnengehaald. De oogst van veevoeder dreigt echter zo slecht te wor den, dat men verwacht een groot deel van de veestapel te moeten afslachten. In de Seine drijven duizenden dode vis sen, daar het peil zo laag is dat het slib gaat rotten en zich methaangassen ontwikkelen. In Italië heeft het de afgelopen we. ken na de langste hittegolf sinds 42 jaar vorige week eindelijk weer geregend, waardoor de watervoorziening weer nor- maai geworden is. De oogst heeft wei nig schade ondervonden, daar Italië be ter dan andere landen voorbereid is op langdurige droogteperiodes. In Oosten rijk dreigt echter een ernstig tekort aan drinkwater te ontstaan. Er mag niet meer gebaad worden, zolang de droogte periode aanhoudt. De scheepvaart op de Donau begint reeds hier en daar last te ondervinden van de lage waterstand. In de Scandinavische landen dreigt de graanoogst te mislukken Men houdt re kening met een verlies van 40 procent, terwijl in Denemarken thans reeds een ernstig tekort is aan veevoeder. In Ko penhagen is opdracht gegeven tot een drastische afslachting van het Deense vee. De overvloed aan vlees is een ern stige zorg voor de Deense regering, die België, Engeland, Frankrijk en Italië verzocht heeft vlees te importeren. Ontsnapt aan de droogteramp is alleen Ierland. Daar verwacht men de beste graanoogst sinds 40 jaar en men acht een goede kans aanwezig, dat de brood distributie kan worden opgeheven. In de haven van IJ muiden ligt thans Nederlands grootste sleepboot, de Noord-Holland, welke enige dagen geleden uit Amerika arriveerde. De Noord-Holland is van de Amerikaanse Marine opgekocht en zal vermoedelijk in September met een dok naar Zuid-Afrika vertrekken. Op de Zaterdagse markt van Cassino gaat het toe als eeuwen geleden op een marktdag in Brugge of Woudrichem. Men kan het zien op de Weense tentoonstelling in het Rijksmuseum, waar de schilder het triamphantelijke gebaar van een vrouw laat zien, die een koppel kippen aan de poten omhoog houdt. Wie neemt het haar kwalijk? Wie zag er toen iets verkeerds in kippen en vee te vervoeren op de gemak kelijkste manier? In het Cassino van vandaag, waar ondanks de verwoestingen, de marktdag weer van een gezellige, zuidelijke drukte is, leeft men wat het vasthouden van kippen betreft nog in een zelfde tijd als de vrouw op het schilderij van de Hollandse mees ter. De beesten van de Apennijnen hebben veel te verduren, wanneer de vrouwen Zaterdags in de vroege ochtend hun doeken op het hoofd rollen, de manden er boven op plaatsen en balancerend uit de bergen naar het stadje komenAchter elkaar trekken Ze over de stoffige wegen naar het dal en waar paden zijn, staan zij af en toe stil om de met hun sjezen manoeuvrerende boeren door te laten, die vergezeld van vrouw, kroost en gebuur Cassino gaan opzoeken. Wanneer de stof weer uitzicht mogelijk maakt, ver volgt ieder zijn weg: een man met een varken, vast gebonden op het stuur van zijn fiets dit als enig modern vervoermiddel; een ander verhindert een snelle vlucht van zijn kostbaar zioijn door een stevig koord aan een achterpoot te binden. En intussen sjouwen de vrouwen verder met de kippen, die met treurige ogen met hun koppen naar beneden hangen of in het gunstige geval vastgekluisterd aan elkaar in een mand onder wortelloof of perziken zijn bedolven. Het gaat vreemd toe in Cassino. De marktkoopman, apart uit Napels gekomen om zijn identiteitskaart- hulsen aan de man te brengen, stort via een zo hard mogelijk afgestelde microfoon zijn niet te stuiten woordenvloed over een gehoor uit, dat het drukker heeft met zich zelf dan met het luisteren naar de spreker, die hitte en stof trotseert voor een goede negotie. Bovendien klinkt door een andere luidspre ker een zo mogelijk nog harder geluid, dat de beste stoffen voor onder- en bovenbroek aanprijst. En wie hieraan niet genoeg heeft kan luisteren naar een an der apparaat, waar een allen en alles wederstrevende stem de weg wijst naar de plaats, waar de beste „piz za," de „pizza vera Napolitana" te genieten valt ,J?roef het deeg, proef de kaas, gaat U zelf overtui gen en begeeft V niet meer naar zo tets als een trat toria, waar hoogstens een glas Caruso of Rossi te drinken valt." Wie dacht dat de mogelijkheden om zich op een Cassinose Zaterdag-markt te laven hier mede zijn uitgeput vergist zich, want een andere stem maakt iedereen duidelijk, dat het een grote ver gissing is om een trattoria in de uitspraak van het woord klinkt iets van minachting te bezoeken om wijn te drinken. „Luister, zeg Italiaan, gij Apennij- ner, die de wijn kent van vader op zoon, moet ik U nog gaan vertellen, dat gij slechts de wijn der wijnen drinkt in mijn bottigiieria aan de voet van de ver woeste kerk? Kijk hoe ik mij heb uitgesloofd om U weer een beschaduwde plaats te kunnen bieden naast de beste dranken van ons land!" aar tussen deze geluiden zijn er nog andere. De marktbezoeker van Cassino heeft nog meer keus. Er staat nog een vrouw ruzie te maken, die bij de nooit falende controle van het wa termerk iemand betrapt heeft op een vervalst 500-lire biljet. Het zoveelste. En er is nog de man, die een handkar met eerste klas toilet-potten naar het hete Cassino heeft gesleept. „Wie bij mij koopt, koopt goed." Het komt er uit in rad Italiaans, en waag het niet een barst in het allerfijnste glazuur te ontdek ken, want gij zijt een bedrieger en lasteraar. Er is nog veel meer in Cassino. Er zijn borstels; en pannen voor gezinnen van 10 tot 2 man. Er zijn kammen en japonnen, stoffen van het betere en mindere soort. Maar alles is er puik. Vooral het graan, waar de hongerlijdende Napolitanen honderd vijftig kilometer in een ellendige goederentrein voor over hebben. Voeden zij er hun kinderen niet mee, dan is het goed voor de handel, waar een zak tarwe of rogge een klein kapitaal waard is. En hoe lang zouden we zo niet door kunnen gaanOp de Zaterdagse markt van de gestoofde puinstraat van Cassino is alles te koop. Er is misschien één verstandig en gelukkig man op dit gloeiende stukje aarde: de ijsco-man, die zijn gelati-wagen met de schaduio verplaatst en bo vendiende beste zaken maakt. (Van onze correspondent) De Peel brandt nog steeds. Reeds een goede week woedt thans de veen- en heidebrand op de Brabants-Limburgse grens onder de gemeenten Asten, Some, ren, Nederweert en Meyel. Zaterdag en Zondag ontstonden nieuwe branden on. der Horst en Deurne. Honderden hecta ren met heide en buntgras begroeide peelgrond zijn zwart geblakerd en daar tussenin smeult het vuur in het veen, waar dit geheel of gedeeltelijk onont. gonnen is, verder. In deze veengrond is het vuur niet te blussen met de mens ter beschikking staande hulpmiddelen. Alleen een dagenlange regen kan hier het op sommige punten een halve me ter diep in de veengrond doorvretende vuur, waardoor dit zelfs onder zandwegen doorsmeult, geheel doven- De brandweren uit Nederweert, Weert, Someren en Asten zijn er Vrijdagavond laat in geslaagd de op gehucht De Moost onder de gemeente Asten staande Turf- strooiselfabriek der Mij. Griendtsveen voor verder gevaarte vrijwaren. Eten tiental rond de fabriek liggende wonin gen van veenarbeiders waren Woensdag noodgedwongen ontruimd. De brandwe ren hebben enkele honderden meters rond fabriek en woonhuizen onder scherpe bewaking kaal gebrand, hetgeen een moeilijk karwei was in de verstik kende rook, welke zo dicht hing, dat de mannen de uitgelegde brandslangen moesten volgen om zich te kunnen oriën teren. De geëvacueerde bewoners konden wegens de dichte rookwolken, welke over deze Peelnederzetting blijven han gen van de verderop voortwoekerende branden, nog niet terugkeren. Zelfs de bewoners van de Westzijde van het ka naal de Zuid-Willemsvaart moeten overdag de verlichting in hun huizien ontsteken wegens de dichte rookwolken, welke overdrijven. Het verkeer op de wegen in deze streek, waaronder een ge deelte van de belangrijke verkeersweg Helmond—Weert—Roermond, moet we gens deze dichte rookmist met de uiter ste voorzichtigheid plaats vinden. Zondagmiddag waren nog enkele ver- veners uit de omliggende dorpen druk bezig met vrachtauto's en karren om door het vuur bedreigde turf mijten te ruimen. Tot heden gingen gelukkig slechts geringe hoeveelheden gedroogde turf verloren. Doch ook de ontgonnen gronden in deze Peelstreek dorsten erger dan waar ook naar water. Zij gelijken op een barre zand woestenjj. De weiden zijn totaal verschroeid, terwijl op de akkers de aardappelen en voederbieten totaal ver geeld staan. De knolraap komt niet aan de knolzetting toe en het knolgroen een der belangrijkste voedergewassen voor de herfst in deze streken ver. schroeit in het rulle zand, waar het er althans nog in geslaagd is te ontkiemen Wegens het gebrek aan veevoeder wordt door de landbouwers het in de Ms uw levensweg over rozen voert, zult gij de doornen voeten.' j eerstvolgende maand verplicht te leveren vee (voor de meeste boerderijen alhier van 2—5 stuks) in eens aangevoerd, zo dat het aantal dieren op de leverings plaatsen nauwelijks te verwerken is. De droogte dreigt hier een dergelijke ramp te worden, dat de schade niet te over zien Valt. Elke dag tot a.s. Zaterdag worden in de gehele Peelstreek H.H. Missen opgedragen om regen te verkrij gen. Voor de brandramp te Asten en Heus- den, waar elf landbouwersgezinnen dak loos werden, is een uitgebreide hulpactie op touw gezet. Het Nederlandse Rode Kruis en Brabants Volksherstel reikten reeds aan het einde der vorige week ter plaatse een groot aantal bedden, dekens en kleding uit. Wederopbouw verleent volle medewerking voor het maken van noodvoorzieningen ter huisvesting van de getroffenen. Voor leniging van de nood kunnen gelden gestort worden op giro nummer 162898 ten name van het pro vinciaal opbouworgaan Brabants Volks herstel, Willem II-straat 37, Tilburg. De brand in het Reichswald was Zondag w> goed als bedwongen. Of ficieel is komen vast te staan, dat Duitse machinisten, nadat zij een trein in Nijmegen gebracht hadden, achter Groesbeek schoppen met gloeiende kolen uit de locomotief op de heide en in het bos wierpen. Zondagmiddag brak brand uit in de bossen van het landgoed de Mooker- heide. De vlammen sloegen aanvankelijk hoog op In het dichte hout van meren deels dennebomen. Telkens klonken he vige explosies van de vele granaten, die daar nog liggen. De brandweren van Nijmegen, Cuyk, Groesbeek en Mook waren snel aanwe zig. Ook een detachement militairen van het kamp Mook snelde te hulp. Er be staat gevaar voor enkele in het bos ge. legen huizen, waarvan de bewoners in middels gewaarschuwd zijn. Ongeveer 200 H.A. dennenbos zijn reeds een prooi van de vlammen geworden. Ingevolge beslissing van de rege ring zal worden overgegaan tot het systematisch overbrengen op over heidskosten van het stoffelijk over schot van Nederlanders, die in Duits land ten gevolge van oorlogshande lingen of terreurmaatregelen zijn overleden. Nederlanders, die zich vrijwillig naar Duitsland begaven en onvaderlanalie- venden vallen hier niet onder. Uit de aard der zaak zal met de uitvoering de zer werkzaamheden enige jaren gemoeid zijn. Uitsluitend zullen worden overge bracht de overschotten diergenen, wier Identiteit volkomen vaststaat, die afzon, derlijk begraven liggen en op wier te rugkomst de naaste verwanten prijs stel len. Zij, wier overschot in massagraven ligt, zullen ter plaatse moeten blijven rusten. Aangevangen wordt in de Russi sche zone, daarna volgen de andere zo nes. De directie der Nederlandse Spoor wegen heeft spontaan besloten om de stoffelijke resten op Nederlands gebied kosteloos te vervoeren in daartoe even eens kosteloos geschikt te maken wa gons. Aan de nabestaanden wordt drin gend verzocht nopens deze aangelegen heid geen correspondentie met de er by betrokken bureaux te willen voeren; al leen z;j, die uitgenodigd worden nadere bijzonderheden op te geven, kunnen dit doen. Reeds voorheen bij de bureaux ont vangen aanvragen en opgaven zullen thans worden gebruikt. Vermoedelijk door vonken uit de loco motief is een houten spoorwegwagen, waarin een aantal arbeiders van hun werk in Berlijn naar hun huizen in de voorsteden terugkeerde, in brand ge raakt. Vierentwintig personen zijn hier bij gedood en 49 gewond. De brand ver spreidde zich snel door de volle trein en veroorzaakte een paniek onder de passa giers. Eén wagon is uitgebrand, een an dere werd zwaar beschadigd. Als oorzaak voor de brand werd gege ven het feit, dat vonken van de loco motief een blik benzine van een passa gier hadden doen vlamvatten. Volgens overlevenden vloog een vonk door een open raampje naar binnen en zette een blik benzine van een passagier in lichterlaaie. Er volgde een ontplof fing en een brand en er ontstond on middellijk een paniek in de wagon. Toen de passagiers naar de deuren ren den had een tweede ontploffing plaats, doordat de films van een andere passa gier ontbrandden. Over de gehele wereld zullen de Joden vandaag vasten van zonsopgang tot zons ondergang als protest tegen het overbren gen van de 4500 emigranten van de ..Exodus" naar Duitsland. Het. bestuur van het Joods Bureau heeft telegrafisch bO alle leden van de V Nj behalve qe Ara. bische landen, geprotesteerd.. Aan boord van een der drie Britse schepen, die de Joodse emigranten naar Hamburg brengen, heeft een der Joodse leiders gesproken over de ..beslissende strijd te Hamburg." Alleen lafaards en verraders zullen aan land gaan. zo zeide hij. Wp anderen zullen echter aan boord blijven en tot het einde weerstand bieden De spreker werd toegejuicht, door dé 1500 opvarende Joden. Het kwam de cor respondent van Reuter, d% zich aan boord bevindt, echter voor, dat het enthousiasme niet z» groot meer is als op eerder ge. houden vergaderingen De schepen bevinden zich thans ter hoogte van Alicante aan de Spaanse kust Dc reis naar Hamburg zal nog tien dagen duren Het geheime radiostation van de Pales tijnse verzetsbeweging Irgoen Zwai Leoemie heeft een beroep op alle Joden van de wereld gedaan om in verband met, het naar Duitsland brengen der emigranten Britse goederen te boycotten en aan En geland de totale oorlog te verklaren. De geheime zender zeide tot de Joden; „Vast niet, staakt niet. doch vecht," De onlusten in de Pendsjaab naar aanlei ding van de grensbepaling tussen Hindoe stan en Pakistan nemen steeds groter vor men aan. Tienduizend personen zouden, hierbij reeds zijn omgekomen. De premier van Hindoestan, Pandit Nehroe, heeft zich met enkele ministers, evenals ministers van Pakistan, naar het rumoerige gebied begeven om te trachten de gemoederen te kalmeren. Maastricht bereidt zich voor op het Internationaal Maria-congres. Op het bureau van het secretariaat wordt peel administratief werk, verzet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1