Vijfhonderd republikeinse schendingen van het bestand Elf doden méér dan tijdens politionele actie AGRARISCHE PARTIJ IN Bulgarije ontbonden wm& ISSNsT. - Bevoegdheid Veiligheidsraad niet voor het Internationale Hof Eerste phase Indische kwestie beëindigd K.L.M. BESCHIKT THANS OVER 82 VLIEGTUIGEN Zij heeft 240 vliegers in dienst BEESTACHTIGHEDEN DER REPUBLIKEINEN Twee groepen E op gruwelijke wijze vermoord Opschudding in de V eiligheidsraad Egyptenaren vechten in de vergaderzaal Rusland weigert te onderhandelen ■BjgaaÉifP Bevolking opgeofferd aan profiteurs u Herinnering aan order „staakt het vuren" 43 passagiers in een „Constellation" Buigingen voor vlag der republiek NOG GEEN OPLOSSING Bijzondere vergadering veto-recht Heden Ministerraad Op Nationale feestdag brood Tot hoofd en hart Zon op Schiphol Woensdag 27 augustus 1947 69ste JAARGANG No. 23934 NA DE ORDER „STAAKT HET VUREN" DR. VAN MOOK TE SAMARINDA »Alle verhoudingen niet ondersteboven gehaald" ïweede Rode-Krui svlieg tuig naar Djokja Verbetering situatie bezette gebieden Het weer }?Ooo. STAATSLOTERIJ Vj^c4Prband CHINESE CONSUL TE MEDAN NEEMT ONTSLAG Belgische resolutie verworpen in Vechtende Egyptenaren *t«EAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM J«lefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., 3.90 p. kwart l i Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd.' hoofdredacteur: W. Severirt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtmmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. In een overzichi van de ioesiand sinds 4 Augustus, Waarop het bevel het vuren ie slaken van kracht werd, hebben de republikeinen zich schuldig gemaakt aan 500 schendingen van de wapenstilstand, aldus hei Nederl. legerberichi van heden. E>e Nederlandse verliezen in deze periode bedroegen: 85 doden, 234 gewonden en 2 vermisten, terwijl de Verliezen tijdens de twee weken politionele actie waren: 74 doden, 178 gewonden en 16 vermisieh. 'n eèn commentaar van de tooordvoerder van de Regerings voorlichtingsdienst te Batavia werd 0-ni. gezegd, dat de machiavellis- sche methoden van de republiek voor eens en voor goed uitgeban nen moeten worden en dat de Vloedwilligheid, waarmede de be volking binnen en buiten de repu bliek opgeofferd wordt aan de be- Wqen van een oroepje profiteurs, Collaborateurs en dillettanten te- hetgedaan moet worden. De woord- Voerder besloot zijn overzicht met »e opmerking, dcit de Nederlandse fgeving de politionele actie zal kunnen localiseren. „Iedere beoor delaar zal het duidelijk zijn, dat oij de actie de zwaarste misdadi gers nog niet gepakt zijn en dat integendeel nog voortdurend dun werk voortzetten. Niemand, die de situatie kent, zal het der halve verbazen, wanneer de rege- Tn<7 tenslotte besluit aan het roversnest een eind te maken. v Ter gelegenheid van de eerste zitting ,an de Federale Raad van Oost-Bomeo .°;ft dr. Van Mook. te Samarinda een dr-voering gehouden, waarin hij o.m. dat hier evenals elders op Kali- 13,iten (Borneo), in Oost-Indonesië, op en Billiton een weg gevolgd was, r^arbjj niet alle verhoudingen onder- 'kboven werden gehaald en waarbij de °i'kelijke orde en het werkelijk gezag •et werden ondermijnd. „Laat ons ho- £®n. dat ook elders, ook op West. en r^t-Java, te Palembang en aan Suma- Oostkust deze weg naar een duur de en sterke constructie spoedig ^8-nd zal worden." ge- j fcen tweede vliegtuig van de Voor- ;"riische luchtmacht is met een lading 311 twee ton medicamenten, bestemd de republiek in Singapore aangeko- 'n en zal via Batavia naar Djokjakarta v°Or •be: *S>0I •Vliegen. Voorts wordt gezegd, dat Nederland, se militairen een T.N.I.jformatie onder toebrenging van zwar$ verliezen, ver. spreid hebben op een punt minder dan 50 K.M. ten Noord.Westen van Batavia; aan Nederlandse zijde werden geecn ver. liezen geleden. Rond Cheribon werd herhaaldelijk op Nederlandse posten en patrouilles ge. schoten. Het republikeinse leger is actief in de sector ten Noord.Oosten en Zuid.Oosten van Garoet op West. Ja va en de repu. blikeinen beschoten een kamp op slechts 14 K.M. ten Zuid.Oosten van Bandoeng. Het communiqué voegt hieraan toe, dat deze acties uitgevoerd werden door het TJi.I. en niet door gewapende benden, zoals gewoonlijk het geval is. In het gebied van Banjcemas werd de Nederlandse post Klampok gebombar deerd met benzineflessen. 22 km. ten Noorden van Pendope Las- jarz op Zuid-Sumatra werd een Neder landse patrouille met granaten bescho ten. In het Noorden van Sumatra worden uit verscheidene gebieden botsingen ge meld. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: In de door de Nederlandse troepen be zette gebieden begint de ontwikkeling een tamelijk gunstig aspect te verkrij gen, welke op Sumatra nog wel 't gun stigst is. Merkwaardig was vooral de hartelijke ontvangst vanwege de arbeiders op de olieterreinen op Palembang. De Recomba Abdoelkadir is eveneens niet ontevreden over de ontwikkelingen in West-Java. Slechts de situatie in de grensgebieden blijft zorg baren door de terreur en de voortdurende aanvallen. Waar het evenwicht tussen de goederen circulatie en de geldcirculatie enigermate is hersteld, verdwijnt de onrust ziender ogen. Verwachting tot Donderdagavond: In dc nacht en ochtend hier en daar nevel of mist met weinig wind. Morgen droog, warm en overwegend zonnig weer met alleen in het Zuide. lijke gedeelte van het land een vrij krachtige wind tussen Noord en Oost. Zon 5.4319.39, maan 18.581.31. e Bulgaarse Nationale Vergadering J*ft Dinsdag door middel van toepas- der spoed-procedure, besloten de ^•"arische oppositiepartij van Petkof, - e"als de jeugdorganisaties van deze fill 4a «.ahKiaJam am 4 Antlianflan TT/k «5 r'(j, te verbieden en te ontbinden. De afgevaardigden van deze partij zijn 'evolg van hun zetels in de nationale atadering, die zullen open blijven tot l, nieuwe verkiezingen, vervallen ver- 'kard. Sovendien worden alle eigendommen b de partij geconfisqueerd. Na een h 'e aanval van de minister van Josti- °P de agrarische partij, die hij een r ^"fascistische organisatie noemde, be- tj.'^en de woordvoerders van de par- der Regeringscoalitie hun adhaesie V et het voorstel der regering de partij q h Petkof te ontbinden. Geen spreker oppositie nam het woord om het ^etsvoorstel te bestrijden. Ook waren de ^vaardigden der agrarische partij niet nWezig toen er gestemd werd. Sovjet-Unie heeft het Brits-Amc- kaans verzoek om een bespreking tus- ue drie mogendheden over het dood- van de leider der Bulgaarse op- q tle> Petkof, verworpen, aldus een me- ^■•ng van een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za- v een brief aan de Britse gezant en. Moskou heeft Wysjinski, de Russische ®rminister van Buitenlandse Zaken, bennen gegeven, dat het om een zui- 20109 17105 1523 0731 16256 18857 6535 17125 12597 21158 2051 2731 3398 7202 8026 11391 11640 14967 15655 15818 19238 21271 21834 a.s zal geen trekking gesehis- met de viering van de van h.M. de Koningin. ioo_ ver binnenlandse aangelegenheid van Bulgarije gaat. Engeland deelt dit standpunt niet, aldus de woordvoerder, daar volgens de overeenkomst van Yalta de geallieer de mogendheden het recht hebben zich bezig te houden met het herstel van po litieke vrijheden in Bulgfarije. Het Nederlandse blad „Het Dagblad" te Batavia meldt, dat Ui Tsjoen Tsjen, de Chinese consul in Medan, die thans op weg is naar Nanking, zijn ontslag ge nomen heeft, omdat hij niet tevreden is over de passieve houding van de Chinese regering in dc Veiligheidsraad over de door de Indonesiërs tegen Chinese on derdanen gepleegde wreedheden. De studenten-wereldspelen zijn in het stadion te Parijs geopend, van het défilé van de Nederlandse studenten.Vier en twintig naties nemen aan deze spelen deel. De Veiligheidsraad heef! gisteren, de behandeling van de Indonesische kwestie beëindigd. Nadat Sjahrir en mr, Van Kleffens namens hun delegaties een verklaring hadden afgelegd, werd de Belgische resolutie in stemming gebracht. Voor stemden Frankrijk, België, de Verenigde Staten en Engeland, alleen Polen stemde tegen, terwijl alle andere landen zich van stemming onthielden, waarmee de reso lutie verworpen was. De Poolse delegatie diende hierna een motie in om Neder land en de Republiek ie herinneren aan de order van de Veiligheidsraad van 4 Augustus om het vuren ie staken. Mei tien stemmen vóór en één onthouding van Engeland werd de motie aangenomen. Sjahrir heeft gisteren voor de Veilig heidsraad een verklaring afgelegd, waar in hij mededeelde: „Mijn delegatie geeft de verzekering dat de regering van de republiek aan de vertegenwoordigers van de commissie van de Veiligheids raad alle steun en faciliteiten zal ver lenen noodzakelijk voor de uitvoering van hun taak. Mijn delegatie aanvaardt het aanbod van goede diensten en hoopt dat het optreden var. de commissie zal leiden tot arpitrage." Na ruggespraak met Djokja zou hij de naam van het land bekend maken, dat de republiek zal verzoeken zitting te nemen in de arbitragecommissie. Mr. Van Kleffens deelde mede, dat de resoluties van de Veiligheidsraad door de Nederlandse regering bestu deerd werden. Hij verklaarde esr zeker van te zijn, dat Nederland alles in het werk zou stellen, om een spoedige be slissing te bereiken. Iedereen in Neder land zou een vriendschappelijke regeling toejuichen. De Veiligheidsraad vervolgde met de behandeling van de Belgische resolutie, voorstellende de kwestie betreffende de Vroeger loerden enorme hoeveelheden mais geïmporteerd. Nu deviezen schaars zijn, wordt op vele plaatsen in Nederland mais verbouwd. De prgchtige zomer heeft deze subtropische plant zeer goed gedaan, getuige de hoogte (3 Mtr.) welke de plant hier heeft bereikt. T\c K.L.M. heeft momenteel de beschikking over 82 vliegtuigen, die J geregelde luchtverbindingen onderhouden tussen Amsterdam en alle grote steden van Europa, zomede met Noord- en Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en het Verre Oosten, terwijl ook luchtverbindingen worden onderhouden tussen de West-Indische eilanden en tussen West-Indië en verschillende steden op het vasteland van Noord- en Zuid-Amerika. Voor het onderhouden van deze luchtdiensten heeft de K.L.M. 240 vliegers in dienst, onder wie vele buitenlanders, zoals Amerikanen, Engelsen, Cana dezen en Zuid-Afrikanen. De Europese en binnenlandse routes, ook de korte routes in West-Indië, wor den onderhouden met tweemotorige vliegtuigen van het type Douglas DC-3 of de gedurende de oorlog gebruikte mi litaire uitvoering daarvan, zoals de S-47a en de „Skytrooper". Het zijn snelle vliegtuigen, die plaats bieden aan 21 passagiers. Voor de intercontinentale lijnen wordt uitsluitend gebruik gemaakt van grotere vier-motorige vliegtuigen. Zo vliegen op de lijn Amsterdam-Batavia voornamelijk „Skymasters", de uitvoering van de Douglas DC-4, die gedurende de oor logsjaren werd gebruikt voor he^ vervoer van troepen en oorlogsmaterieel. Deze vliegtuigen zijn thans weer voor „vre- desverkeer" geconverteerd en bieden plaats aan 28 passagiers, terwijl een gro te hoeveelheid post en vracht kan wor den meegenomen. De Douglas DC-4 vliegtuigen, voor commercieel verkeer gebouwd, hebben sterkere motoren dan de „Skymasters", van welke zij uiterlijk slechts weinig ver schillen, en bieden plaats aan 44 passa giers. Deze vliegtuigen worden door de KL.M. voornamelijk gebruikt voor het verkeer met' Zuid-Amerika en Zuid- Afrika. De modernste en snelste vliegtuigen der K.L.M. zün momenteel de Lock- heeds „Constellation", viermotorige toestellen, die voornamelijk het ver- keer met Noord-Amerika en Curacao verzorgen. Deze kunnen 43 passagiers vervoeren en hebben een kruissnel heid van ca. 400 km. per uur. Een drukcabine stelt deze vliegtuigen in staat op een hoogte van ca. 5 kilome ter te vliegen, hetgeen comfort en snelheid ten goede komt. Voorts zijn vliegtuigen besteld van het type Douglas DC-6, luchtreuzen, die 52 passagiers kunnen bevatten en even eens een drukcabine hebben. Deze vlieg tuigen zijn ook bestemd voor de inter continentale lijnen. Voor de Europese lijnen werd een aantal Convair-Ldners besteld, welke machines eveneens zijn uit gerust om op grote hoogte te vliegen en plaats bieden aan 35 passagiers. Voor voorkomende reparaties heeft de K.L.M. de beschikking over uitstekend uitgeruste werkplaatsen op Schiphol, ter wijl voor Douglas-toestellen tevens ge bruik kan worden gemaakt van de grofe depots dezer fabriek te Brussel. Onlangs heeft de K.L.M. een complete Skymaster aangekocht teneinde te worden gedemon teerd voor het aanvullen van de onder delen voorraad, hetgeen luxueus lijkt, maar niet is, in verband met 6® betrek kelijk lage kostprijs van deze „surplus"- vliegtuigen. competentie van de Veiligheidsraad voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie. De Franse afgevaardigde steunde de resolutie en verklaarde dat dit een verdere actie van de Raad niet behoefde te vertragen of in de weg te staan. De Australische gedelegeerde wees de resolutie echter van de hand en ver klaarde: „De Raad heeft jurisdictie in deze zaak volgens hoofdstuk 7 van het Charter, omdat beide partijen er niet in geslaagd zijn, gehoor gevend aan de resolutie van de Raad van 1 Augustus, het geschil op vreedzame wijze op te lossen. De Belgische resolutie werd daarop in stemming gebracht. Engeland. Frankrijk, de Verenigde Staten en België gtemden voor de resolutie, Polen stemde tegen. Zes leden onthielden zich echter van stemming, zodat de resolutie verworpen werd. (Vervolg op pag. 3) Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: Tengevolge van de Nederlandse politionele actie, is het volgende aan het licht gekomen: Te Koeningan, ten Zuiden van Cheribon, werden tijdens onze actie 23 Europeanen gearresteerd en door gepeupel, voornamelijk behorende tot Masjoemi en Pesindo, vermoord. De politie was daarbij eveneens medeplichtig. De moord geschiedde in twee groepen. De eerste groep werd op de Pasar tentoongesteld, waarbij de Masjoemi-leden het volk aanspoorden tot geweld. In de namiddag werd aan het volk medegedeeld, dat 9 uur 's avonds de Europeanen naar de gevangenis zouden worden overgebracht. Het volk, dat hierin een bevel zag aanwezig te zijn, kwam met slag- en steekwapens en zodra de gevangenen uit het politicbureau werden gehaald, werden zij onmiddellijk aangevallen. Slechts enkelen bereikten levend de gevangenis waar zij tezamen met de lijken der anderen zonder medische verzorging in een cel werden gezet. De volgende dag haalde de poli tie de tweede groep van elf perso nen, en het thans nog beter bewa pende gepeupel slachtte de meesten op beestachtige wijze af. Ook ditmaal werden de weinige overlevenden met de doden tezamen in dezelfde cel ge bracht. Nog de zelfde nacht gaf de directeur der gevangenis opdracht beide groepen in een kuil te begra ven. Zij die nog leefden werden met stenen en schoppen bewerkt, maar niettemin leefden enigén hunner nog toen zij begraven werden. De eigendommen dezer ongeiukkigen werden geconfiskeerd en door de T. R. I. en de politie onderling ver deeld. In een kampong bij Brastagi (boven Medan) werd een kuil gevonden waarin de lijken van 38 op onmenselijke wijze vermoorde personen. 25 K.M. ten Zui den van Tegal werd in een put achter het voormalige hotel een massagraf ge vonden. 17 Augustus waren daar een aantal Europeanen bijeengedreven, ter wijl het volk werd aangespoord, hun einde bij te wonen. De slachtoffers wer den een voor ©en naar de put gesieept en aldaar gedwongen drie keer een bui ging voor de republikeinse vlag te maken Dinsdagavond heeft de Veiligheids raad de behandeling der Egyptische kwestie voortgezet. De Braziliaanse af gevaardigde, Muniz, zeide, dat de raad niet op bevredigende wijze een uitspraak kon doen, overeenkomstig het Egyptische verzoek, aangezien de^ politieke aan gelegenheid te veel juridische aspecten vertoonde. Hij stelde verder voor, dat de directe onderhandelingen tussen de twee landen hervat zouden worden. Toch meende hij dat de Veiligheidsraad de waarschuwing," dat de binnenlandse si tuatie een bedreiging voor de vrede zou kunnen vormen, ter harte moest nemen. De Britse afgevaardigde, sir Alexander Cadogan, meende dat er geen gevaar was voor de vrede, voorzover Egypte niet het initiatief zou nemen. De voorzitter, Faris El Choury, zeide, dat Egypte terecht de aanwezigheid der Britse troepen beschouwde als mogelijke aanleiding tot botsingen, zoals er inder daad reeds voorgevallen zijn. Hij zeide verder, dat Egypte er gelijk in had, te menen dat de inbreuk op zijn souverei- niteit, volgens het Handvest, het £echt gaf zijn toevlucht t© nemen tot zelfver dediging. El Choury ondersteunde de Egyptische opvatting, dat het verdrag indertijd on der Britse dwang tot stand gekomen was. Hij zeide dat een breuk van de vrede in Egypte, met het oog op de Pa lestijnse kwestie ernstige gevolgen zou hebben. El Choury sprak zich tegen het Belgische amendement uit, dat de kwes tie naar het Internationale Gerechtshof voor de geldigheid van verdragen wilde verwijzen. De Egyptische eerste-minister, No- krasji Pasja, verzette zich tegen het Australische amendement dat ©en ge lijktijdige bespreking van de Soedanese kwestie bij alle verdere onderhandelin gen voorstaat. Hij meende, dat dit slechts een zaak tussen Egypte en de Soedan was. Cadogan steunde het Bel gische en het Australische amendement. Hij herhaalde de Britse eis dat het ver drag van waarde zou blijven. Ahmed Kamel Kotb, leider van de Egyptische socialistische Fellah-partij, die onlangs reeds tijdens een vergade ring van de veiligheidsraad opschudding teweeg bracht, werd gisteren uit de ge delegeerdenhal. grenzend aan de verga derzaal van de Veiligheidsraad, verwij derd. Kotb sprak Nokrasja Pasja, de Egyptische premier, in de hal aan en be- Eon tegen hem in het Arabisch uit te varen, waarop hij luide protesterende door het hoofd van de veiligheidsdienst bij de arm gepakt en de hal uitgezet werd. Nog geen twintig minuten later ter- schenen Kotb en Momen, de leider van de Mohammedaanse broederschap, op de persgalerij van de raadskamer van de Veiligheidsraad. Toen hun verzocht weid rich te verwijderen begonnen zij luid keels! te roepen: „Weg met het impe rialisme. wy zijn hier om voor de vrij heid van ons land te vechten.'1 Zaal wachters verwijderden het tweetal, dat later weer, tydens een rede van de Bra ziliaanse afgevaardigde over het Brits- Egyptische geschil, onopgemerkt binnen sloop. Toen zij gezien werden, begonnen zij fluisterend te discussiëren. Zaalwach ters omstrengelden hen met hun armen en poogden hen van hun zetels te lich ten. Terwijl Kotb zich hevig verzette, rolde hy, twee zaalwachters en de plaatsvervangende leider van de veilig heidsdienst de trappen af tot zy ten slotte beneden in de zaal belandden. De betogers werden naar het wachthuis ge leid, waar de speciale medewerker van Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., hun de les las met de woorden: „U maakt misbruik van het feit, dat u hier als beschaafde mensen behandeld wordt, terwijl u als een stel kwajongens op treedt en daarmede uw zaak geen dienst bewijst." Kotb en Momen werden hierop uitgenodigd in een auto te stappen. De hen vergezellende geüniformeerde bewa ker kreeg opdracht, de twee rustver stoorders in het centrum van New York af te zetten. Naar verluidt zal de Veiligheidsraad vermoedelijk Donderdag een speciale vergadering wijden aan de kwestie van het gebruik van het vetorecht. De ver gadering zou zich voornamelijk bezig houden met de door de Algemene Verga dering aangenomen resolutie, welke de Grote vyf aanspoort, alles in het werk te stellen om te verzekeren, dat het ge bruik van het vetorecht de Veiligheids raad niet zal beletten snelle beslissingen te nemen. Naar W'Ü vernemen xoa de Minis terraad hed'en in de voormiddag In buitengewone zitting bijeen rijn ge komen. De werkgevers- en werknemers organisaties in het bakkersbedrijf hebben in onderling overleg besloten Maandag 1 September a.s. te wer ken als OP een gewone werkdag. Deze regeling geldt voor het gehele land. I Het eenvoudige woordje „neen" is I l vaak zo moeilijk uit te spreken. J en vervolgens met speren doorstoken om daarna in de put te worden geworpen. Niet allen waren dadelijk dood, zo wis ten o.a. twee kinderen later nog te ont snappen. Een voorlopige opgave van de slachtoffers der terreur in Oo6t- Java toont, dat daar vermoord wer den 91 Chinezen, 17 Europeanen en 17 anderen. Zwaar gewond werden 26 Chinezen en 15 anderen. Ontvoerd werden 187 Chinezen en 10 anderen. Vermist worden 515 Chinezen en 15 anderen. In West-Java werden ver moord 66 Chinezen en 6 Indonesiërs, doch alle gegevens zün nog lang niet binnen. De cyfers zijn, wat ontvoerden en ver misten betreft, nog onzeker, zo bevin den zich in Tasikmalaja by voorbeeld 6000 Chinese evacué's, waarvan identi teit en herkomst nog niet vaststaan Het aantal personen, dat gedwongen naar het binnenland is geëvacueerd, is even min geheel bekend. Te Medan werden 1700 Chinese hui zen en 300 andere huizen vernield. Te Palembang werden 200 huizen vernield. In de omgeving van Bandoeng werden zeer zwaar beschadigd de volgende plaatsen: Soekaboemi, Tjitjalengka. Madjalaja, Tasikmalaja, Soebang, Tji- kampek, Tjiilimoes, en zwaar beschadigd Tjibadak, Leuwilliang, Soreang, Bg.n- djran, Bantjaekek, Djatiwangi, Koenin gan, Kawali, Tjiamis, Garoet, Leles, Djatitoedjoeh, Parappatan, Ardjawi- nangon, Bekasi, Krawang en Rengkas- dengok. Wat de moord op de Chinezen te Ma- lang betreft, kan het volgende worden medegedeeld: 31 Juli kregen de Chinezen in de dichtbevolkte wyk Kota Lama aanzegging te evacueren daar anders huizen en winkels zouden worden ver nield. Rekenende op spoedige bevrijding gaven velen daaraan geen gevolg. Een een en twintigtal echter, onder wie vrouwen, begaf zich op straat en werd gegrepen. Allen werden toegetakeld met wonden die niet dodeiyk waren en daarna opgesloten in een conserven- fabriek, met touwen vastgebonden en niet lappen en zakken bedekt. Daar werd benzine over uitgegoten en daarin werd de brand gestoken. Zon. Zon. Zon. Schiphol, eind Augustus, in een alles verzengende gloed. K.L.M.-employé's, in hun don kere uniformen, zijn de wanhoop na bij. Amechtig zitten we tijdens het lunchuur in het restaurant uit te blazen bij een flesje „prik". (De Coca-Cola hebben de Amerikanen na tuurlijk weer opgedronkeri)De om- roepster, wier stem even fris is als altijd, zorgt voor een tragi-komische noot: „Wil degene, die een jongetje met blauw broekje en wit blousje verloren heeft, zich onmiddellijk bij de Omroep melden?" Actie. Natte ruggen richten zich uit de rietep. stoelen op en zeggen: „Arm jochie, met deze hitte." Brede Cana dezen. met ver openhangende ge kleurde shirts, ondanks de hitte zij het wat langzamer chewing- gummend: „What did she say?". „A little boy, dressed in white shirt and blue pants, is lost. Can be picked up at the Broadcast". „Poor kid, getting lost in this Sahara". Begaan met het lot van de ver doolde zijn we „Omroepwaarts". ge togen en daar de deur openstond was het opschrift „Verboden Toegang" niet te zien, zodat we er ons niet aan behoefden te storen. Daar zat, zielig treurend over vervlogen koelere tijden, een klein jongetje in blauw broekje en wit blousje, mei vuile knietjes. „Dag vent, hoe heet jij?" vroegen wij minzaam. „Zeven jaar", stamelde het jochie, onthutst door.zoveel belangstelling. Ondanks de warmte, na enig na denken, vroegen wij: „Hoe oud ben je dan?" Onze verwachtingen werden even wel in de kiem gesmoord door een hardnekkig, doch beslist: „Zeven jaar." Hulpeloos, onze door de zon ge stoofde schouders ophalend vroegen wij aan de omroepster: ,Js dit een gevolg van de warmte of zou het chronisch zijn?" „Van alles heb ik geprobeerd, maar het enige wat ik uit hem kan krijgen is „Zeven jaar." „O, dan zal-ie zeven jaar oud zijn", merkten wij op. „Ja, dat denk ik ook wel", ant woordde de omroepster nadenkend. „Enfin, ik zal het nog maar eens proberen". „Wil degene, die een jongetje met blauw broekje en wit blousje ver loren heeft, zich onmiddellijk met de Omroep in verbinding stellen?" Daar kwam de vader aanrennen, die met een roi&vlucht was mee- geweest, zoonlief in het restaurant had achtergelaten, 'm niet meer vin den kon en gelukkig op het juiste moment de Omroep hoorde. „Kwajongen, waarom ben je niet blijven zitten, waar je zat?" Het zien van zijn vader gaf hem zijn spraak terug: „Ik had zo'n dorst en kon nergens water vinden".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1