In de hoek gedrongen Tweehonderdduizend doden in de Pendsjaab Slachtingen onder minderheden AndriessenHandhaven der veiligheid een Nederlandse plicht Vorrink: Voorlopig niet naar Djokjakarta MHRhk Broodrantsoen in Frankrijk opnieuw verlaagd Laagste rantsoen sinds 1940 Gestolen diamanten terug naar Nederland Waarde van ruim 7 millioen NOG GROTERE ENGELSE BEZUINIGING Aanvallen op Ned. stellingen Tot hoold en hart ««a Politionele actie was gerechtigd MINISTERRAAD BIJEEN Paratyphus aan boord van „Volendam" Assemblee aanvaardt Algerijns statuut *V-; Mooyman weer in arrest Gisteren 2 doden en 8 gewonden Buitenlandse plezierreizen verboden DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1947 o 69ste JAARGANG No. 23935 f-ATlG FEESTBETOON C? 1 SEPTEMBER zmzrm V Het weer Republiek de eerste die ^fiaakt het vuren" schond PARTIJ-VOORZITTERS OVER RESOLUTIES VEILIGHEIDSRAAD STAATSLOTERIJ Kleuters in staking HAVENINSTALLATIES TERUG NAAR ONS LAND O.a. acht complete en drie vernielde kranen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Met de aanvaarding van de Austra lisch-Chinese resolutie, welke een consulair onderzoek beoogt, eh de aanneming van het Amerikaanse voorstei betreffende de aanbieding van Roede diensten aan beide partijen is. haar het schijnt, de eerste phase van he behandeling der Indonesische kwestie M de Veiligheidsraad beëindigd. Dat in he slotacte van deze phase het Belgische voorstel, dat ten doel had de kwestie van de bevoegdheid van de Veiligheids- raad voor het Internationale Hof van Justitie te brengen, werd verworpen, be kkende geen verrassing voor wie de hebatten nauwkeurig heeft gevolgd. Terwijl het politieke spel hiermede zijn Voorlopig einde vond, rolden elders in het gebouw van de Veiligheidsraad twee Egyptenaren al vechtend van de trap- Pen, daarmee demonstrerend, dat er hók nog andere methoden zijn om uit k maken, wie de sterkste is. Tussen de Machtspolitiek der grote mogendheden, daarin wü ons als klein land slechts °P ons recht kunnen beroepen, en de Vechtende Egyptenaren is niet eens zo Kroot verschil, hoogstens immers een Kfadueel verschil, daarin bestaande, dat Men de ene methode beschaafd en de andere onbeschaafd noemt Het is gemakkelijk te begrijpen dat *Mze regering thans voor een zeer moei- Jiike beslissing staat. Als een rode draad hep door alle debatten telkens de kwestie van de competentie van de Veiligheids rad. Mr. Van Kleffens heeft herhaal- %«k en met tal van argumenten de bevoegdheid van de Baad, zich met ®en interne aangelegenheid van ons Mhd, die de Indonesische kwestie te bemoeien, bestreden. Rusland, Australië, de republiek en de anderen, die ons vijandig gezind zijn, hebben hemel en aarde bewogen, om juist de Veiligheidsraad te doen ingrijpen. Na het zware bombardement, dat wij te f*ke Success te verduren hadden, klin- de beide jongste resoluties, aldus is Men geneigd te denken, niet eens zo Mi aannemelijk. Het bewijst, dat wij Meds aardig murw geslagen zijn. Want Mide resoluties, hoe men de zaak ook V'endt of keert, betekenen een inscha len van de Veiligheidsraad. In zijn grote rede voor de Raad, ge houden vóór de aanneming der beide Msoluties, sprak mr. Van Kleffens de vagende woorden: „Wanneer de Austra- ~khe resolutie, in welke variatie dan O011, het overigens gematigde Chinese Mendement incluis, in stemming wordt •^bracht, dan verklaart elk lid van deze aad, dat bevestigend stemt, impliciet, dat eze aangelegenheid onder de jurisdictie Mh de Raad valt. Een zeer belangrijk Mecedent, dat van groot belang zal zijn alle conflicten, waarbij in enig JMkl een groep, die er aanspraak op t^Mkt, een regering te zijn, zich stelt Kctiover het souvereine of opperste •Mag, zal dan geschapen zijn." -Nu dit toch geschied is, staat èn de ™eUigheidsraad èn de Nederlandse re- jMvfcig voor de consequenties. Logisch ?0°rgeredeneerd zou Nederland beide Msoluties derhalve moeten afwijzen, v^ar of dit, gezien de internationale en Mhnenlandse politieke constellatie, o p 11 ogenblik gewenst is? T\ e situatie in Indonesië, waar het onze plicht is, de orde en vei- ligheid te handhaven of te her- Mlen, maakt een hervatting van het rationele optreden met de dag nood- Mkeljjker. Wanneer wij horen, dat het JMhtai doden, nó. de order om het vuren j* staken, groter is dan tijdens de mili ar actie zelf, wanneer wij vernemen, Soekarno's terreurbenden overal Uishouden en Europeanen, Chinezen h de eigen bevolking bij honderden af- ^chten, wanneer wij lezen, hoe generaal ?"Oor in een interview met een corres- jj°hdent van ..Trouw", de harde woor- Mi moet uitspreken, dat het bevel jyteakt het vuren" een slag toebracht rM het moreel der Nederlandse troepen (j/dat de wijze waarop thans wordt getreden er op neer komt, dat wij de Miker van Djokja het roversnest JMuide een woordvoerder van de rege- jMesvoorlichtingsdienst het gisteren ^stryden met asperine, inplaats van gezwel uit te snijden, dan schijnt - keus, wat ons te doen staat, niet ^•ilijk. (jAun de andere kant staat daar de ^Mrnationale wereld, de machtige grote llj^hdheden, die alléén hun eigen po- <J®ke en economische belangen op het tTjk hebtien en er waarschijnlijk niet tjJMh op zullen zien, met sancties en Olijke Nederland in de hoek te drin- W' Wanneer opnieuw de wapens ith opnemen- Voegt daarbij nog de Mgdheid van de P. v. d. A., om altijd vJ®el mogelijk de zijde van de minste tyjMstand te kiezen, en men ziet, voor kick 6611 moeiliJk dilemma onze regering v} gesteld ziet. zou ons niet verwonderen als de W^Mng daarom de volgende weg zou andelen: geen volstrekt afwijzen Maq de resoluties van de Veiligheids- maar deze zoveel mogelijk trach- 16 distanciëren van de Veiligheids- by ji aandringen op de grootste spoed consulaire onderzoek, daar de Mua bijd voor ons van de grootste rcie is; de restrictie, dat ongeacht ka *€s°luties onze regering gedwongen Of, als het haar goeddunkt en boiu.et moment dat zij nodig acht de wl°neie actie te hervatten. de laatsten zijn, om déze j®'ng, die immers niets anders is let streven naar een compromis, de achten. De Veiligheidsraad Je 0ns heb SPPI der illusies weer op Moge hij zelf spoedig tot het Is komen, hoe de werkelijkheid ltS?. vragen van het Tweede Ka- Ririg Verkerk betreffende mat! het van uiterlijk feestbetoon met heef °°g op de toestand in Indië. de minister van Binnenlandse lq n geantwoord, dat de regering, H. j^nsluiting aan de wens van ters de Koningin, de burgemees- aanbevolen, het uiterlijk >eri=„ n biJ de viering van Haar Jaardag te matigen Moord, en plundering duren nog steeds voort in het gebied tussen Hindoestan en Pakistan. Deze foto geeft een beeld van Lahore na een „klein" opstootje. Volgens verhalen van in Lahore aan gekomen vluchtelingen, zouden in de afgelopen tien dagen, sinds de afkondi ging van de onafhankelijkheid van India reeds honderdduizend Mohammedanen in de Oost-Pendsjaab gedood zijn. Lei ders der Sikhs in Lahore schatten het aantal in West-Pendsjaab vermoorde Sikhs en Hindoes op een minstens even groot aantaL Berichten over verschrikkelijke slach tingen onder de minderheden aan beide zijden der grenzen, bereiken Lahore, doch de gebrekkige verbindingen in de twaalf grensgebieden maken het onmo gelijk een duidelijk overzicht te krijgen van de toestand. De bevolking is radeloos en tracht op alle mogelijke wijzen te vluchten. De regering van Htndoestan is bereid een aantal vliegtuigen en andere vervoer middelen ter beschikking te stellen, doch men wacht nog op toestemming van Pakistan, dat de faciliteiten moet Verwachting tot Vrijdagavond: In de na-nacht hier en daar vor. ming van nevel, mist of lage wolken, banken, die in de ochtend snel oplos. 9en. Morgen overdag enkele overdrij vende wolkenvelden, voornamelijk in het Noorden van het land, maar over het algemeen droog en zonnig met weinig verandering van temperatuur en matige wind uit Noordelijke rich, tingen. Zon 5.4519.36, maan 19.242.37 De Sultan van Pomtianak heeft te Washington tegenover die pers verklaard, dat hfl speciaal naar de Ver. Staten was gekomen om de Verenigde Naties zowel als het volk van de Verenigde Staten mede te delen, dat de Indonesi sche republiek geen souvereine staat is in Indonesië. „Wij vertegenwoordigen twintig millioen mensen, terwijl het twijfelachtig is of meer dan een derde gedeelte van de bevolking onder het defactogezag der republiek werkelijk voor de huidige leiders zijn." Toen hem gevraagd werd of hij de politionele actie gerechtigd achtte, antwoordde de Sultan met een na. drukkelijk: Ja. Naar zijn bezwaren tegen de huidige „leiders" gevraagd, zeide hij: „Zij zijn niet bereid samen te werken tot uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati. Zo spoedig zij een regering hebben, die rust en orde kan handhaven, zal geen politionele actie nodig zijn. De Indonesische republiek was zeer be. slist de eerste, die de order tot staken van het vuren schond." Wij geloven dat, wanneer de consuls te Batavia aan de Veiligheidsraad ver. slag hebben uitgebracht, de Raac" ge. dwongen zal zijn ons te horen, aldus be sloot de Sultan. De Ministerraad is gistermorgen van 10.30 tot ongeveer 14 uur bij een geweest. Ook des avonds kwam het kabinet in buitengewone zitting bijeen. Het troepenschip „Volendam" wordt Vrijdag te Batavia verwacht. Naar de „Dienst Legercontacten" meedeelt, zijn er aan boord honderd ziektegevallen, waarschijnlijk paratyphus van een goe dige soort. De ziekte breidt zich snel uit. 1400 K.N.I.L-mannen worden recht streeks naar Buitenzorg in quarantaine gezonden, 600 mariniers zullen met de „Volendam'» de reis voortzetten naar Soerabaja, waar ook zij in quarantaine moeten. Volgens het republikeinse persbureau Antara is Hadji Agoes Salim uit New York teruggeroepen voor het, uitbrengen van verslag. De republikeinse regering heeft nog niet besloten of zij Australië, Polen of Syrië zou benoemen voor de con-missie van drie tot oplossing van het Indonesisch conflict. Zij wacht op advies van Sjahrir. verlenen om deze evacuatie mogelijk te maken. De gouverneur van Pakistan, Moham med All Jinnah, zal vandaag naar La hore vliegen om zich op de hoogte te stellen van de toestanden in de Pend- sjaabprovincies. De Franse nationale vergadering heeft Woensdagavond het wetsontwerp betref fende het statuut voor Algiers aange nomen met 322 tegen 92 stemmen. Reuter meldt nader, dat socialisten, MRP en radicalen voor het ontwerp stemden, ter wijl rechts tegen stemde en de commu nisten zich van stemming onthielden. Naar aanleiding van de resoluties, wel ke betreffende de Indonesische kwes.ie in de Veiligheidsraad genomen zijn, heeft het A.N.P. zich tot de voorzit .ers der grote par ijen gewend, teneinde hun mening te vernemen omtrent deze be sluiten. De heer W. J. Andriessen, voorzitter der K.V.P., verklaarde dienaangaande: „Nu de Veiligheidsraad, ondanks het voortreffelijk optreden van onze ambas sadeur, mr. Van Kleffens, blijkbaar niet zonder moeilijkheden tot een besluit in zake Indonesië gekomen is, heeft het weinig zin zich n.et retrospectieve be schouwingen bezig te houden. Laat mij volstaan met op te merken, dat alleen de Raad zich het nodige gezag zal weten te verwerven, wanneer hij zijn werk zaamheden en deze zijn toch voor het welzijn van de volkeren van zo grote be tekenis baseert en blijft baseren op het recht- Nu de beide bekende resolu ties met betrekking tot de Veiligheids raad zijn aangenomen, kan niet anders dan de vurige hoop worden uitgesproken, dat zij tot het beoogde doel: de veilig heid en de orde in de Archipel, zullen kunnen leiden en dat zij eraan mee zullen werken het staatkundig beginsel program van Linggadjati te verwezen lijken. Voor wat de vraag inzake het verdere gebruikmaken van het militaire gezags- apparaat betreft, ben ik van mening, dat dit gebruik achterwege moet blijven, ten zij het handhaven van rust, orde en vei ligheid tot een politioneel optreden noopt. Nederland heeft voor deze rust, orde en veiligheid de verantwoordelijkheid, een verantwoordelijkheid, waaraan het zich op straffe van grof plichtsverzuim niet mag onttrekken. Vanuit deze gezichtshoek moet ook worden bezien hef bevrijden van perso- Duitse stedelingen hebben in deze tijd, net als wij in de oorlogstijd, grote moeilijkheden met het eten. Hier ziet men de Duitsers op een graanveld tarwe nazoeken. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Parijs, 27 Augustus Ternauwernood enigszins op adem ge komen van de twee maanden tropiscne zomerhitte, moet het Franse volk zich al weer gereed houden voor een slechte herfst en winter, al is dit vooralsnog r-iet in climatologische zin. De nachten zijn aanzienlijk aan het lengen en de overheid heeft dit periodiek verschijnsel aangegrepen om aan te kondigen, dat het plan 1947—1948 voor de beruchte stroomonderbrekingen sinds enkele jaren in Frankrijk reeds een even pe riodiek begeleidend verschijnsel ge reed is; of het vroeger of later in wer king zal treden hangt voornamelijk af van het korter of langer uitblijven van de regen; waterkracht moet immers in dit land in aanzienlijke mate het tekort aan steenkool als bron van stroomop wekking aanvullen, van welke stroom overigens na de oorlog veel meer ge bruikt wordt dan voor de oorlog, ook voor huishoudelijke verwarming. Meer indruk heelt echter de van daag officieel door de regering beves tigde aankondiging gemaakt van een nieuwe verlaging van het dagelijks broodrantsoen, ingaande 1 September, tot 200 gram, het laagste, dat Frankrijk sinds de invoering der brooddistributie in September 1940 heeft gekend. In het regeringscommuniqué worden termen gebruikt van een pessimisme, waarvan de ambtelijke stijl maar weinig voor beelden biedt: de toestand van de oogst heet er „deplorabel", het graantekort „zonder precedent". De Franse behoeften bedragen 48 mil lioen quintnlen jaarlijks; de oogstop brengst wordt geraamd op 35 millioen en. daarvan zijn na aftrek van ret zaaigraan en van wat de boeren voor hun persoon lijke behoefte nodig hebben slechts 15 millioen voor de algemene consumptie be schikbaar. Voor deze catastrophale toe stand ls op de eerste plaats de barre vorst van de afgelopen winter verantwoordelijk, maar ook de onbekwame politiek, welke het ministerie van Landbouw sinds de be vrijding heeft gevoerd. Doordat men om min of meer demagogische redenen de broodprijs in vergelijking met de prijzen van andere voedingsartikelen belachelijk laag wilde houden eerst een maand geleden ls hij Ineens verdubbeld was het de regering onmogelijk de Franse boe ren een redelijke prijs voor tarwe en rogge te gunnen. Onvermijdelijk gevolg was, dat de graanverbouw In het gedrang kwam. of dat het graan niet voldoende werd ge leverd maar gevoederd werd aan kippen en varkens, om de markt te voorzien van dure eieren, spek en carbonaden. Mede daardoor Is Frankrijk, dat voor de oorlog met zijn bij lange nog niet eens maxi male graanopbrengsten geen raad wist, ln deze benarde situatie geraakt. Het ergste is, dat het nieuwe rant soen vermoedelijk niet veel meer is dan een overbruggingsrantsoen, over brugging namelijk naar een nog lager rantsoen, waarvan men niet weet of het zich zal kunnen blijven handhaven op 150 gram per dag. Ramadier heeft zowel van de producenten, dat zijn de boeren, als van de consumenten, Zon dag j.l. de uiterste discipline geëist, zonder dewelke, naar hjj verklaarde, Frankrijk zoiets als een hongersnood zou kunnen meemaken. Er is geen sprake van, dat het brood graan-deficit in enigszins toereikende mate gedekt kan worden door invoer uit het buitenland. Er zijn ook in het bui tenland nu eenmaal niet voldoende voor raden beschikbaar om alle gegadigden tevreden te stellen en zelfs al waren ze er wel, dan zou Frankrijk niet over de vereiste deviezen beschikken. Zoals de minister van Financiën vandaag onthuld heeft, is Frankrijks potentiële dollar- voorraad tengevolge van de opschorting der pondenconverteerbaarheid, onvoor zien met de tegenwaarde van 17 milli oen Engelse ponden geslonken. Tot voor een maand had men gehoopt het toch reeds magere broodrantsoen van 250 gram te kunnen redden, dank zij de aardappel. In opdracht van de regering waren proeven genomen met aardappel brood, d.w.z. brood, waarin een aanzien lijke hoeveelheid aardappelpurée geen aardappelmeel, voor welks fabricage op de daartoe vereiste zeer grote schaal de uitrusting ontbreekt verwerkt was. Parijse huismoeders kregen het te keu ren. „Delicieus", was hun opgetogen be vinding, „verre te verkiezen boven het akelige gele maisbrood." Door de aan houdende droogte hebben evenwel ook de aardappelvelden hun beloften, die schit terend waren, niet kunnen houden. Zo schijnt er dus werkelijk geen uit komst voor de broodnood van Frankrijk, hetgeen zeggen wil, dat de werkelijke prijzen van alle andere levensmiddelen naar ongekende hoogte zullen klimmen. En dit betekent weer, dat er heel wat sociale onrust ln het verschiet ligt. Dat de wijnoogst heel goed zal zijn en de wijnverkoop vermoedelijk geheel vrij komt, zal misschien dan ook niet eens alleen maar een troost blijken. nen door Nederlandse mili.airen. Wan neer de levens van deze mensen gevaar lopen of zij worden op een wijze be handeld, welke in strijd is met de meest elementaire menselijke rechten, dan is optreden geboden, ook wanneer dit achter de demarcatielijnen zou moeten geschie den. Bfl een objectieve beoordeling kan hiertegen niemand, ook de Veiligheids raad niet, bezwaar maken. De aanwezig heid van deze Raad vindt immers zijn oorzaak in de overweging, dat na deze gruwelijke wereldoorlog de elementaire rechten van alle mensen zouden worden erkend en geëerbiedigd." De heer J. Schouten (AR.) formuleerde als volgt zijn mening: „Met de regering ben Ik van gevoelen, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is tot hetgeen hij terzake van Indië heeft gedaan. Het is diep te betreuren, dat deze raad zich niet gehouden heeft aan wat, rechtens voor hem geldt. Wie het pad van het recht ver laat, wordt, betrokken hij willekeur en machtsmisbruik. De veiligheidsraad heeft zich thans niet in dienst gesteld van het volkenrecht, maar van machtspolitiek ln de ongunstige zin van het woord. Ik vrees zeer, dat daaruit nadelige gevolgen zullen voorvloeien èn voor de verhoudisgen ln de Verenigde Naties én in de Veiligheidsraad. In geval omtrent zijn bevoegdheid twijfel gerechtvaardigd werd geacht, had de raad zich moeten gedragen naar de regel: „ln twijfel onthouding", en alle maatregelen mogen treffen, welke in de weg van het recht tot opheffing van die twijfel hadden kunnen lelden. De stopzetting der politionele maatrege len in Indië was en wordt steeds meer noodlottig, zeer ln het bijzonder voor de volken en de verdere bewoners van Indië. De Veiligheidsraad draagt voor deze gang van zaken een grote verantwoordelijkheid, welke te zwaarder is, omdat hij zich niet ernstig heeft afgevraagd, welke gevolgen uit zijn bemoeiingen konden, om niet te zeggen moesten voortvloeien. De regering had aan de wens van de Vei ligheidsraad om de politionele maatregelen te staken, gelet op haar rechtsplicht cn hare verantwoordelijkheid, geen gevolg mogen geven. Ook thans heeft zij zich naar die rechtsplicht en die verantwoordelijkheid te gedragen." De voorzitter van de P. v. d. A„ de heer Vorrink, verklaarde, dat naar de mening van de party Nederland thans volledig zou moeten medewerken om deze resoluties uit te voeren. „De kwestie van het al dan niet oprukken naar Djocja is, aldus de heer Vorrink voorlopig geheel van de baan." De heer Vorrink uitte vervolgens een felle aanklacht tegen de voor radio-Bata- via uitgesproken commentaar van de woordvoerder van de regeringsvoorlich tingsdienst, waarin, zoals wü meldden, werd gezegd: „Niemand, die de situatie kent, zal het tenslotte verbazen, wan neer de regering besluit aan het rovers nest een einde te maken." Gevraagd naar zijn oordeel over de door mr. Van Kleffens in de Veilig heidsraad aangehaalde ontzetting der Chinezen te Pangkaian Brandan, verklaarde de heer Vorrink: „Vobr het aannemen der resoluties, was ik inderdaad van mening, dat Neder land het recht en de plicht had, deze mensen, ook op republikeins gebied, te helpen. Thans, nu ingevolge de beslissing van de Veiligheidsraad in ternationale rapporteurs aanwezig zijn, dient men dergelijke situaties aan hen voor je leggen om door mid del van deze rapporteurs de Veilig heidsraad te laten beslissen of wü deze mensen al dan niet moeten hel pen. W« zijn hierdoor tevens verzekerd, dat ook een beperkte politionele actie niet zal worden uitgevoerd zonder vooraf gaande internationale toestemming. Ik heb dan tevens de waarborg, dat een dergelüke actie niet naar aanleiding van oncontroleerbare geruchten zal worden ondernomen." De heer Vonk (Party van de Vrü- heid) verklaarde, dat de innerlijke beoordeling der door de Veiligheids raad aangenomen resoluties zeer moeilijk is. Onze regering staat hier tussen twee vuren Van de ene kant de beslissing van de Veiligheidsraad (welke, dat staat boven alle twyfel, volgens de regering geen competentie heeft in deze zaak) en van de andere kant de hachelyke situatie in Indo nesië. „Op dit ogenblik, aldus de heer Vonk, is het moeilijk een oordeel uit te spreken, aangezien hierover door de regering thans nog beraadslaagd wordt en wü volgens goed Nederlands gebruik de beslissing van de regering niet mogen trachten te beïnvloeden. Eén ding staat echter voor myn party vast: Hoe men het ook wendt of keert, altijd moet het lot van het millioenenvolk in Indonesië en Nederlands verantwoordelükheid hiervoor prevaleren." De leider der Communistische Kamer fractie, de heer A J. Koejemans, heeft zyn mening aldus geformuleerd: Geweld tegen de Republiek moet altyd veroor deeld worden en moet als een ramp voor Nederland en Indonesië worden be schouwd. Een zwaar bewapend convooi is vandaag uit Frankfurt naar Nederland ver trokken, met diamanten ter waarde van 2l/2 millioen dollar, (ruim 7 millioen gulden), die de Duitsers geroofd hadden. De diamanten, in totaal 18.000 karaat, waarbij'zich een rode diamant, bevindt ter waarde van 45.000 dollar, werden in 1945 door het Amerikaanse Negende Leger in een Dnitse zoutmijn ontdekt. Kolonel William G. Brey verklaarde aan A. P., dat de diamanten juist op tyd verzonden zijn voor de verjaardag van Koningin Wilhelmina. De terugkeer van deze kostbare 6tenen, aldus kapitein R. Smit Kleine, van de Nederlandse restitutie-missie, zal de herleving van de Nederlandse diamanthandel ten goede komen. Zij zullen t. z. t. waar- schijnlyk naar Amerika verscheept wor den ln ruil voor dollars. De diamanten waren in 1942 geroofd, toen de Duitsers alle Nederlandse dia manthandelaren bevel gaven, hun voor raden in te leveren. De stenen werden in bewaring gehouden in een bank in Arnhem, waarna de Duitsers op ver schillende manieren trachtten druk uit te oefenen om de eigenaren te dwingen ze tegen belachelyk lage pryzen te ver kopen. Na de Engelse luchtlandingen in Am- hem brachten de Duitsers de stenen naar Berlijn en daarna naar de zout- myn Friedrichshall in Staesfurt, waar de Amerikaanse troepen ze vonden. Kolonel Brey, belast met de zorg over de schatkamer der buitenlandse valuta, verklaarde aan U. P. nog, dat naar schatting 100.000 karaat van door de Duitsers gestolen stenen nog opgesloten liggen in gecontroleerde brandkasten, waar zij wachten op identificatie, om hierna aan de rechtmatige eigenaars te worden teruggegeven. Naar wy vernemen is de „drager van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis", „drager van het IJzeren Kruis eerste en tweede klasse", voormalige „Rottenführer der S.S." Mooyman in de afgelopen nacht te Millingen, ten Zuiden van de Ryn op de grens van Nederland en Duitsland ge arresteerd. Mooyman was in de nacht van 20 op 21 Februari 1947 uit het interne ringskamp te Delft ontvlucht. Hij heeft zich, naar is gebleken, toen naar Duits land begeven. Daar heeft hij in de mij nen gewerkt. Naar hij voorgaf liet het eten er te wensen over en daarom keerde hij naar Nederland terug. Hedenmorgen arriveerde hy te 's-Gravenhage, waar hy is opgesloten in de Strafgevangenis. Geholpen door het aanhoudend droge weer is de oogst in de Noord-Oost polder thans van het veld. De laatste weken draaide alles op volle kracht. flOOO.— 3874 10960 12994 16228 f 400.— 6130 f 200.2649 2944 2966 3324 3836 7367 f 100.— 1778 9723 10330 10909 11685 13363 13705 14837 19190 Naar wü vernemen zou de officiële overdracht der diamanten hedenmiddag geschieden ten kantore van de Amster damse Bank, Herengracht, te Amster dam. -N Op een particuliere kleuterschool te Almelo zijn de kleuters, in op dracht van hun „vakorganisatie" de ouders „in staking" ge gaan. De ouders, die het schoolgeld te hoog vinden, stuurden Woens dag hun peuters niet naar school. In afwachting van een herziening van het schoolgeld zijn zij van plan de kleinen thuis te hóuden. v. Joodse vluchtelingen, die niet in Palestina mogen landen, aan boord van het Engelse schip „Runnymede Park". Drie weken hebben zij bij Marseille voor anker gelegen, doch de Joden weigerden in Frankrijk aan land te gaan. Nu worden zij naar de Britse zone in Duitsland gebracht. In het Nederlandse legerbericht van vandaag wordt gezegd, dat re publikeinse strijdkrachten georgani seerde aanvallen uitvoerden op Ne derlandse stellingen en patrouilles in de bevrijde gebieden, waardoor de Nederlanders gisteren twee ge sneuvelden en acht g«wonden te be treuren hadden. Het legerbericht meldde verder kleine botsingen op West- en Midden-Java en Noord-Sumatra. Een botsing geschiedde vyftien kilometers ten Zuid-Oosten van Cheribon, toen een dertigtal Laskaren een Nederlands bivak aanvielen met automatische wapens en mortieren in de buurt van Sindanglaoet; de aanval werd afgeslagen. Voorts werd gezegd, dat sluipschutters het vuur hadden geopend op een trans port Nederlandse gewonden op weg naar Tasikmalaja ten Zuid-Oosten van Ban doeng. Te Tegal werd een Duitser aangetrof fen die vroeger onder-officier was op een Duitse duikboot, welke by de ca pitulatie der Duitsers in beslag werd genomen. Deze Duitser was thans werk tuigkundige bi) de republikeinse ALRI (marine). Na de bezetting van Tegal meldde hij zich met vrouw en kind bü de Nederlandse troepen. Dit is een typisch bewüs, dat nazi-Duitsers de enige blanken waren, die in de repu bliek volkomen veiligheid genoten. De Nederlandse Marine heeft van daag ten stelligste ontkend, dat een flottilje Nederlandse onderzeeboten, zo als in een republikeins legerbericht be weerd wordt, patrouilleert in Straat Soenda. Acht complete en drie vernielde havenkranen, alsmede vyf complete en drie vernielde laadbruggen, die tijdens de oorlog uit Rotterdam en Dordrecht naar Hamburg zijn ge sleept en daar in gebruik genomen, komen thans naar cms land terug. De kranen en laadbruggen. wegen sa men ongeveer 5300 ton, waarvan thans 3000 ton is verzonden. De afbraak ge schiedt voor Duitse rekening en het transport van de grote stukken ver zorgt de Nederlandse Marine, die hier voor landingsvaartuigen gebruikt. Het materiaal Is verwaarloosd, doch bruik baar, ook al is het in waarde achteruit gegaan. Men hoopt vóór Kerstmis met de werkzaamheden in Duitsland gereed te zyn. De Engelse regering heeft Woensdag avond een programma afgekondigd ter besparing van 228 millioen pond ster ling per jaar door nieuwe beperkingen op te leggen aan de consumptie van voedingsmiddelen en benzine, alsmede aan het maken van buitenlandse reizen. De waarde van het wekelijkse vlees rantsoen zal met 2 pence worden ver minderd tot 1 shilling per persoon en het theerantsoen zal op het huidige lage niveau worden gehandhaafd. Voedselleveranties aan restaurants zul len aanzienlijk worden verminderd. De beperking van de buitenlandse reizen, welke oorspronkelijk op 1 Octo ber van kracht zou worden, gaat onmid dellijk in en zakenlieden, die in het buitenland vertoeven, zullen niet meer 10 pond sterling per dag, doch 8 pond sterling per dag mogen uitgeven. Ge wone reizigers zullen in de komende 14 maanden niet meer dan 35 pond sterling in het buitenland mogen uit- Sterken, die vast vertrouwen en beslist optreden, en niet vrees- achtigen en besluitlozen bouwen v aan de toekomst. K geven, in plaats van 76 pond sterling i 12 maanden. De import van bepaalde luxe-voe dingsmiddelen, hoofdzakeiyk uit Ame rika, zal worden verboden. Binnenkort zal een uitgebreide lüst worden gepu bliceerd. De vermindering van de voedsel toe wy- zingen aan restaurants zal ongeveer 10 a 15 pet. van de huidige toewyzingen bedragen. Na 1 October zullen geen deviezen meer beschikbaar worden gesteld vooi plezierreizen naar het buitenland en voor het maken van plezierreizen met buiten landse schepen en vliegtuigen. Men verwacht, dat het zichtbare te kort op de Engelse betalingsbalans voor het jaar per 30 Juni 1948 350 a 400 millioen pond zal bedragen. De thans voorgestelde beperkingen, met inbegrip van de beperkingen, welke 14 dagen geleden tyden de crisis-debat ten in het parlement werden aangekon digd, bedragen: voedsel 144 millioen pond per jaar, films 11 millioen pond per jaar, hout 10 millioen pond per jaar, benzine 5 millioen pond per jaar, con sumptiegoederen 5 millioen pond per Jaar, toerisme 38 millioen pond per jaar, overzeese militaire uitgaven 20 millioen pond per Jaar, alsmede reeds vroeger gemaakte besparingen ten bedrage van 5 millioen pond per jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1