AMERIKA DOET EEN BEROEP I OP EUROPA Weer een zege van Lesueur in attractieve stayerswedstrijd 4 T Per maand drie millioen francs clandestien naar ons land UITKOMST Avonturen. NIEUWE BONNEN Bezorgdheid over de plannen der Parïjse conferentie Frankrijk teleurgesteld NIEUWE PREMIER IN GRIEKENLAND? Amerikaans defensie verdrag getekend #ilv Deviezen-overtredingen van grensgangers „Jongensstad" in ons land? Eur. roetitels 1949 op Bosbaan incognito Geen rijst meer voor jonge kinderen Slijkhuis evenaart Iers record DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1947 PAGINA 3 Resultaten van conferentie te Londen onbevredigend Perzische premier afgetreden Henriëtte Davids genezen i ms Pontificale plechtigheden te Maastricht Ter gelegenheid van het a.s. congres GIFT VAN f 10.000 Voor slachtoffers van de branden Derksen wint sprint Staking te Almelo duurt voort Demonstratie-optocht door de s «raten Luxemburgse turners nemen revanche Bestuursvergadering FIFA te Amsterdam Engelse League Alléén nog voor ziekenhu:s- patiënten Goedkopere „Volksherstel"- sigaretten Geen soda op rantsoenbonnen Hongaarse zwemsuccessen te Pair ijs co De plaatsvervangende minister van buitenlandse Zaken van de V.S., Robert bövett, heeft een beroep gedaan op de stien landen, die deelnemen aan de «nferentie te Parijs, over het plan- Alarshali, om Cen ..redelijk en reëel'' Program op te stellen. Deze verklaring ^ordt opgevat als een uitdrukking van de bezorgdheid van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken ten •anzien van de ter ParUse conferentie Kenoetnde voorlopige cijfers van 29 mil- "ard dollar aan Amerikaanse hulp, **lke de komende vier jaren benodigd *ouden zijn. Lovett deelde mede, dat George Ken yan naar Parijs was vertrokken om •tTlendschappelijke hulp" aan te bieden bij öo opstelling van het ontwerp-hulpplan. «ij waarschuwde, dat de Verenigde Sta ten wellicht een systeem van voorrang Souden moeten instellen om tegemoet te komen aan de Individuele moeilijkheden, ^elke het economisch herstel tegenhou den, wanneer de Amerikaanse hulpbron, den niet toereikend zouden blijken om det gehele program te vervullen. Hij wilde geen rechtstreeks commen taar geven op de te Parijs genoemde cijfers, doch verklaarde: „Wij hopen, dat het program niet alleen redelijk zal zijn, doch ook reëel en dat het zal Voorzien tn een geleidelijke verminde- Hng van de mate van hulpverlening." Reuter meldt nader, dat George Ken- Pierre Bourdan, de Franse minister Voorlichting, heeft medegedeeld, dat de mate van overeenstemming, welke bereikt is bij de FransIV'itsAmeri. kaanse gedachtenwisseling over het toe. komstige peil van de Duitse industrie, Ver beneden de verwachting geble. is. Naar van betrouwbare zijde verluidde, heeft de Franse delegatie voorbehoud kemaakt ten aanzien van de volgende hun ten: Beheer en contróle van de Duit. Se steenkolenmijnen en het peil van Productie van de voornaamste Duitse 'odustrieën, waaronder de machine, en Werktuig-industrie en de chemische in. düstrie. De verzekering aan de Franse delegatie te Londen, dat het verhogen Vah het Duitse industriepeil niet het keven van voorrang aan de wed erop. eeuw van Duitsland boven die van de democratische Europese landen tot ge. Vq1? zou hebben, wordt als te vaag be. '^Ouwd. T« Berlijn zullen besprekingen worden kdhouden tussen de drie mogendheden Voor het vaststellen van een glijdende •chaal voor de uitvoer van Duitse steenkool naar Frankrijk in verhouding diet de toekomstige steenkoolproductie van het Ruhrgebied. Na wat men te Pa. tÜs aig een falen op essentiële punten Van de Londense besprekingen beschouwt kcvoelt men in officiële kringen niet vertrouwen, dat de besprekingen te b^rljjn de gegeven verzekering tot effect brengen. nan, de voornaamste medewerker van Marshall, op zijn reis naar Parjjs verge zeld zal worden door Charles Bone- steel, bijzondere assistent van Robert L°- vett. Hun reis naar Parijs betekent de eerste Amerikaanse deelneming aan de werkzaamheden ter opstelling van het plan-Marshall, en weerspiegeit de be kommernis van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken over het resultaat van de Parijse conferentie. Deze stap wyst °P de verandering van politiek van het departement, dat zich tot nog toe van inmenging terzake ont houden heeft. Te Athene wordt verwacht, dat gene raal Papagos, de voormalige commandant van de Griekse troepen, als minister-pre sident in het nieuwe kabinet zal optreden en dat zeven politieke leiders aan de re gering zullen deelnemen. De leiders van alle Griekse parlemen taire fracties, met uitzondering van Tsal- darls (Volkspartij), Sofoelis (Liberale Partij) en generaal Zervas (uiterst rechtse partij), hebben koning Paul doen weten, dat iedere unilaterale oplossing van de regeringscrisis het Griekse belang zal schaden. Nadat de pan-Amerikaanse conferen tie Woensdagavond cen artikel had goed gekeurd, dat de deur open laat voor niet op de conferentie vertegenwoordigde landen, hebben de afgevaardigden van 20 Amerikaanse landen een defensief verdrag getekend, dat zal worden aange duid as „Het verdrag van Ria de Janeiro." De ondertekening heeft plaats gehad op het Braziliaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken te Rio. Nicaragua en Ecuador kunnen teke nen, wanneer hun regeringen door de andere Amerikaanse staten worden er kend. Ook Canada kan desgewenst toe treden, doch verschidene afgevaardigden waren van mening, dat dit land momen teel geen interesse heeft. De' Perzische minister.president, Gha. vam Es Soeltaneh, is, overeenkomstig de bepalingen van de Grondwet, na de verkiezing van een nieuw parlement, af. getreden. De vorming van een nieuw kabinet wordt binnenkort verwacht, na dat het nieuwe parlement in functie zal zijn getreden. Henriëtte Davids, die enige tijd gele den op het toneel van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag gevallen was en een ernstige kniebles sure had opgelopen, is zodanig genezen, dat de operatie, welke in September zou plaats vinden niet behoeft door te gaan. Zij treedt nu met Lou Bandy op in de revue „Den Haag op stelten". i. -if Onze zwemploeg voor Monaco onder leiding van Jan Stender aan de training. V.l:n.r.: Joke Kreuning, Greetje Galliard, Annie van Kampen, Irma Schuhmacher, Hanny ter Meulen, Janny de Groot, Marie Louise Vaessen; er achter Bob Bonte; op de voorgrond Jan Stender. Voor de politierechter te Maastricht diende de eerste zaak van deviezen, overtreding met Belgische francs van Nederlandse grensarbeiders. Het was een zaak oontra een arbeider uit Vaals. Een paar duizend arbeiders uit de Ne. derlandse grensstrook werken n.l. in Bel. gië. Ziiji moeten 75 van het daar ver. diende geld by een deviezenbank inle. veren en omwisselen voor Nederlands geld. Slechts weinig arbeiders doen dit. De meesten verkopen deze gesmokkeld 5 francs, die een koerswaarde hetfben van 6 ct., voor 12 en 14 cent. Deze zwarte Tydens de Congresdagen van Maas. trioht zullen er dagelijks verschillende pontificale plechtigheden worden gehou. den. Na de intocht cp Woensdag 3 Sep. tember van Z. Em. Joh. Kardinaal De Jong, Aartsbisschop van Utrecht als Kardinaal-Legaat van Z. H. de Paus, zal de voorlezing var.' diens benoemings. bul in de Basiliek van O L. Vrouw ge. schieden, waarna Mgr. L'emmens, Bis. schop van Roermond, op het O. L. Vrou. weplein een Pontificaal Lof zal cele. breren. Pontificale Hoogmissen worden resp. in de Basiliek en de St. Servaaskerk, om negen uur opgedragen op: Donderdag 4 September door Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, en Mgr. L. J. Kerkhofs, Bisschop van Luik. Vrydag 5 September door Mgr. Jan Olav Smit en Mgr. Baeten, Bisschop van Breda. Za. terdag 6 September door Mgr. Giobbe, Pauselijk Internuntius en Mgr. Hlulbers, Bisschap van Haarlem. De Pontificale Hoogmis van Zondag 7 September op het O. L. Vrouweplein wordt opgedragen door Mgr.Mutsaerts, met assistentie van Kardinaal Van Roey uit Mechelen; Mgr. A. M. Charue, Bis. schop van Namen, houdt dan een toe. spraak. Tegeiykertyd draagt Kardinaal De Jong op het Vrytbof een Pontificale Hoogmis op; pater H. Hlupperts S.M.M. houdt hier een toespraak. 4, 5 en 6 September zal zowel op Vrythof als op het O. L. Vrouweplein een Pontificaal Lof worden gecelebreerd Bij de sluitirjgsplech'tigheden Zondag, middag op het Vrijthof zal Kardinaal De Jong het Pontificaal Lof celebreren. Prinses Ashraf en Tutti Frutti Amerika's hoogste salaris Zorgt Austin voor een verrassing? De uitstekende chauffeur. T> en prinses en een keeshond, de .P. laatste luisterend naar de schone naam „Tutti Frutti", zyn er oor aak van geweest, dat een transatlan- vliegtuig een uur vertraging had h'j het vertrek uit Londen. De prinses Ashraf Pahlevi, zuster van de Sjah Van Perzië, die noch in Zweden noch Engeland last met haar schootdiertje j)ad gehad. Maar de Engelse douaniers, ?'o mens en goed by het verlaten van ^"geland ,met argusogen gadeslaan, N-ren uit een harder hout gesneden. kenden geen genade en trokken zich an de mopperende en tegenstribbelende P°sterse prinses weinig aan. „Tutti putti biyft hier", luidde het bevel. Een p" uur kon Ashraf Pahlevi haar e8enstand volhouden, toen vond de 5°mmandant van het vliegveld het ^Uetjes. Met de belofte, dat de prin- pweiijke Tutti Zaterdag met een jachtvliegtuig achterna zou worden ®*®tuurd, gingen de deuren van het 'lcgtuig dicht en werden Tutti en zyn Meesteres van elkaar gescheiden. rn Engeland is op het ogenblik een J. Spaanse graaf op bezoek, die in de burgeriyke stand staat ingeschreven y de mooie naain van Conde de Alba haltes, zyn vrienden vinden deze Cjtcr weI gen beetje lang eti hebben liri WeBens zUn ongelofeiyke persoon- energie én omdat hy er een beetje Jpstand van heeft „Bomba Atomica" *°doopt. d Amerika zün de kassen weer eens 4. °t>gcmaakt en is als de man met het fin ^roo'ate salaris over 1945 de theater kek cter charles Skouras uit de bus öp°men. Hij kreeg niet meer of min- Y, dan 1.600.000 gulden in zyn laatje. (wan de vrouwen stond Betty Grable die het tot 600.000 gulden «acht. president van de Renpaardenclub rrOa„..'•'-'"uningBaagen is een nieuw N E F A N A gele sauspoeder, J)efHrkesteldbereid met zuiver rundvet. U1"# a-Aroma, maar zonder vlees, waar- 2verh1 goed gebonden, voedzame en Jet, ®eriyk smakende gele saus kan wor- /«r,] „'«regen. D't Product wordt gefabri. Abru-door de Rundvetsmelteri! „Minos", Tan NEFANA-boutllnnproducten. «nwaterplein 20—24. Den Haag. (Av.) heeft eveneens geen reden tot klagen gehad, want hij verdiende 1.350.000 gul den. De sommen, die de verschillende filmsterren verdienden, zinken daar nog by in het niet. Olivia de Havilland bracht het tot 500.000 gulden. Dorothy Lamour tot 180.000 en Ginger Rogers en Rita Haywoth ieder tot 290.000 gulden Een geheimzinnige kist, ter grootte van een auto en goed verzegeld en dichtgeplakt, heeft enige dagen geleden de Austin-fabrieken in Enge land verlaten. De directeur van de maatschappy zal dit troetelkind per soonlijk naar Amerika brengen, waar het de verrassing van het jaar moet worden. Dat hoopt men tenminste. Nie mand zal de wagen, gezien hebben, wan neer hij efen dezer dagen in het ruim van de „Queen Elizabeth" zal worden neergelaten. De weg van de fabriek naar de haven is zelfs geheim gehou den. Zóveel is er echter wel uitgelekt, dat de opzet is, met deze wagen de kleine Amerikaanse man te veroveren, de ambtenaar, de arbeider en de G. I.- soldaat, die niet in staat zijn de dure luxe auto's van de Amerikaanse fabrie ken te kopen. Zelden hebben mensen zó hard ge lopen en zó gedrongen als enige dagen geleden, toen in de zoveelste straat van New York een likeurwagen in botsing met een andere auto kwam. De beknelde chauffeur werd door de meesten vergeten, daar een gat in de tank een dikke straal likeur over de straat deed vloeien. De vooruitzien-den drongen naar voren met flessen en zelfs met emmers. Anderen waren te vreden met het genot van een ogenblik en hielden hun mond onder de straal. Dit alles ging hoe kan het anders vergezeld van de nodige vechtpartyen, blauwe ogen en bloedende neuzen. De chauffeur was de man van de dag. Nau- welyks was hy van onder zijn wagen bevrijd, of men toastte op hem, „die j uitstekende chauffeur". frarxs komen thans veel terecht by toeristen, die naar België gaan. De inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Kerkrade had be. groot, dat thans maandelijks onge. veer drie millioen francs clandestien naar Nederland worden ingevoerd, daar duur worden verkocht en weer in België worden uitgegeven. In België varieert het inkomen per week van deze arbeiders van 750 tot 800 francs. Dit is dus 45 tot 48 gulden, maar als deze francs berekend worden a 12 cent, is het begrypelijk, dat talloze Ne. derlandse arbeiders, ook vaklui, de Ne. derlandse industrieën verlaten om in België lonen te verdienen, die hun per week 96 gulden opbrengen. De Nederlandse staat lijdt afgezien van de verwikkelingen met een gezonde loonpolitiek doop deze deviezenont. duiking grote schade. Voor de politierechter zijn deze feiten en omstandigheden vastgesteld. De Vaalse grensgangers hebben één lyn getrokken: er is zelfs een fonds gesticht om daaruit de kosten van een rechts, vervolging gezameniyk te bestrijden. Om die reden heeft de ambtenaar van het O.M., mr. C. Moons, geen boete gevraagd tegen de lakenwever h. H. B. uit Vaals, die voor de bedoelde deviezenovertre. ding terecht stond maar drie weken gevangenisstraf. De politierechter, mr. P. Janssen, acht. te •verdachte schuldig en veroordeelde hem tot één week gevangenisstraf. De heer Dykstra, de promotor van de kinderhuizen „Wees een zegen" te Amsterdam, heeft grootse plannen. Meer dan ooit is het op het ogenblik nodig, dat er wat ge daan wordt voor de verwaarloosde Jeugd. Tijdens en na de oorlog heeft broeder Dykstra arme kinderen op genomen in „Wees een zegen". Thans heeft hy een plan ontwor pen om een soort „Jongensstad" te bouwen in Nederland. Dit nieuwe tehuis zal vooral bestemd zijn om de oudere jongens, boven veertien jaar, die door omstandigheden zede- ïyk en maatschappelijk te gronde dreigen te gaan, op te vangen. Broeder Dykstra hoopt hier in Neder land het werk van father Flanagan te kunnen navolgen. Het nieuwe tehuis zal, evenals de tehuizen van „Wees een zegen", open 6taan voor de jeugd van alle gezindten. Hy heeft reeds de beschikking ge kregen over een exemplaar van de film „Jongensstad" en over een projectie apparaat. Ook een auto, noodzakeiyk voor de uitvoer van zijn plannen, werd hem geleend. En nu gaat deze stryder voor de verwaarloosde jeugd er met die film op uit, om in bedrijven, die hem aan de benodigde materialen kunnen helpen, de film te vertonen en het doel van zyn streven duidelijk te maken. Hij hoopt hierdoor de arbeiders te kunnen bewegen hun arbeidskracht gedurende een aantal uren gratis voor dit doel ter beschikking te stellen. Dan zullen de directies zeker ook bereid zyn het hunne te doen en de benodigde grondstoffen leveren. Op deze wijze hoopt broeder Dykstra alles, wat voor de Nederlandse jongensstad nodig is. bij elkaar te slepen Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, Bis schop van Den Bosch, heeft een gift van ïo.opo beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de branden, welke de laatste tyd hebben gewoed. De Belgische minister van Buiten landse Handel, baron F. X. van oer Stralen Wallist. heeft, vergezeld van de secretaris-generaal van het departe ment van Economische Zaken, prof. dr. P. Kuin, een bezoek gebracht aan de Philips Fabrieken te Eindhoven. (Van onze sportredacteur) Amsterdam, 27 Augustus Opnieuw heeft Jan Pronk te kort ge reikt by zyn pogen om op eigen bodem nu ook weer eens een Nederlandse stayerszege te behalen. Hoewel hy uit stekend begon met een overwinning in de 20 K M. wedstrijd, moest hy in de race over het uur zoveel terrein prys geven, dat hij zyn kans verspeelde. En weer was het Lesueur, die de regenboogtrui met een onbetwistbaar meesterschap over de finish droeg. Het was de enige buiten landse overwinning. Bij de sprinters won Derksen voor Van Vliet en Scherens en in een omnium bewees Peters zijn terugkerende vorm door een driedubbele overwinning op de Belg Debacker. Stayerminded Amsterdam heeft de laatste weken wel waar voor zyn geld gehad. De beide wedstrijden, die na de wereldkampioenschappen op de stadion- baan verreden zyn, hebben uitgeblonken door levendigheid en de attractie van verbeten duels. In de eerste rit van deze avond, de rit over 20 K.M., kwam dit nog niet zozeer tot uiting, de afstand was daarvoor te kort en al was het strijdbeeld levendig en de overwinning van Pronk, die van de kop gestart was, verdienstelijk, het tweede deel van dit nummer, de uurrace, was heel wat groot ser en belangrijker. In het begin leek het of Pronk geen hindernis zou kennen. Onmiddellyk na zyn start, op de zevende en laatste plaats, snelde hy in één rush door naar de derde positie. Maar of hy nu ineens te veel ge geven had, wie zal het zeggen, hij raakte los van de rol en duikelde weer twee plaatsen terug in het klassement. Even scheen het nog, dat hy terugkwam. Toen Lesueur van de vierde plaats naar de twee. de oprukte, ging hy onmiddellyk mee en kwam dus toch op de derde achter de Fransman, die in de eerste rit tweede was geworden. Vooraan lag toen een at tractief rijdende Bakker, die na zyn der de plaats op de 20 km. ook in deze rit nog een woordje mee zou spreken. Maar toen verrichtte v. d. Voort zijn enige op vallende prestatie van deze avond en dat was voldoende om Pronk de nek te bre ken. Hy stoof op zijn beurt van de laatste naar de derde plaats en bezorgde Pronk zó veel last om die te heroveren, dat het de Heilooër tè kostbare kracht kostte. Hy moest nadien machteloos toezien hoe ook Lamboley over hem heen naar de kop ging en niet veel later had hy zelfs een lap te pakken. In de voorste gelederen werd toen de strijd nog uitgevochten tus sen de beide Fransen en Bakker, die nu als enige de Nederlandse kansen verde digde. Eerst scheen het, dat de Franse kampioen Lamboley mc de bloemen zou gaan strijken, maar nadat Bakker een paar vinnige aanvallen van Lesueur hard nekkig had afgeslagen, zegevierde ten slotte toch de klasse en toen was het ook met Lamboley gedaan. Twintig mi nuten voor het einde van de stryd had Lesueur de zege in zyn zadeltas. In het eindklassement stond de wereldkampioen vóór Pronk, Bakker, Clautier, Lamboley, Matena en v. d. Voort. Het sprintnummer was voor Scherens een moeilijke opgave tegen de Nederlan ders Van Vliet en Derksen; hij moest dan ook met de derde plaats genoegen nemen. De Belg verloor zyn ritten tegen onze landgenoten en kwam in de match fi trois niet verder dan de tweede plaats. Derksen, die een zeer spannende race te gen Van Vliet met banddikte verloren had, behaalde door een mooie overwin ning van kop af in deze laatste wedstrijd Juist voldoende voorsprong op zijn land genoot, om in het eindklassement één punt voor te komen Peters sloeg Debacker op alle fron ten van de omnium. Zijn tyden over de 500 meter staande en vliegende start, respectievelyk 36.8 en 30.8, be- wyzen wel, dat de Haarlemmer, die waarschyniyk deze winter een koppel zal gaan vormen met de inmiddels prof geworden Byster, zyn dieptepunt weer voorbij is. Een amateurwedstryd over geheim gehouden afstand werd gewon nen door O'Moeke met nauwelijks vast te stellen voorsprong op Bontekoe. Een ding: wanneer zal men nu eens ophou den by dergelijke wedstryden zo kwis tig om te gaan met volksliederen alsof het marsliedjes zyn? De staking in de textielfabriek van de firma H. ten Cate Hzn. en Co.'s te Al melo duurt voort. Tengevolge van de staking van een 40 arbeiders zyn thans 500 arbeiders zonder werk gekomen. 300 arbeiders van deze fabriek, een der grootste in Twente, demonstreerden gis teren door de straten van Almelo. Van het E V.C.-kantoor trok de stoet naar het Arbeidsbureau, waar een groot deel der arbeiders ontslag aanvroeg. Wan neer dit wordt verleend, kan het Ar beidsbureau bemiddeling verlenen deze mensen by een andere textielfabriek weer te plaatsen. De beslissing over het verlenen van de ontslag-vergunning be rust bij het G.A.W. te Enschede. Indien de arbeiders de gevraagde ontslagver gunning krygen, vallen zij pas dan in de overbruggingsregeling, als de directies van andere textielfabrieken uit collegi aliteit met de firma Ten Cate, weigeren hen in dienst te nemen. De firma Ten Cate is niet verplicht aan de 500 arbei ders, die door de staking zonder werk gekomen zyn, loon door te betalen; zij doet dit °°k niet. Een spinnerij en 2 we verijen zijn als gevolg van de staking reeds stil gelegd, en men verwacht, dat binnen enkele dagen ook de automatische weverij stopgezet zal moeten worden. De returnwedstryd van het keurtur- nen tussen Nederland en Luxemburg werd een dezer dagen in de stad Luxem burg gehouden. Won Nederland vorig jaar te Haarlem met een voorsprong van 13 punten, thans hebben de Luxembur gers de overwinning weten te behalen. De eindstand van aeze landenwedstrijd was Luxemburg 573,8Nederland 562,65. Sinds vorig jaar zyn de prestaties van de Luxemburgers in stygende lijn. Ook nu werd Kugeler (Luxemburg) no. 1 van de gehele wedstryd met 102,2 punten. Van Galen turnde een goede wedstryd met 96,1 punten. Hy werd 2e in het alge meen klassement en eerste van de Ne- landse groep. De kampioen van Ne derland, Vos, was niet op dreef en plaatste zich 14e in het algemeen klas sement Tydens de intergeallieerde spelen, die te Freiburg zyn begonnen, heeft Frank- ryk een gemakkeiyke zege behaald in de moderne vijfkamp (schieten, zwemmen, schermen, veldloop en paardryden) op België en Nederland. Op het terrein van P. W. te Enschede ls de tweedaagse cricket-match tussen het Nederlandse bondselftal en het Engelse elftal Free Foresters begonnen. Belde elf tallen hadden een verandering. Bij het Bondselftal speelde L. Mulder 1. p. v. O. Janssen van P. W. Te Luzern werd onder leiding van de Zwitser Rico Fioroni het congres van de Fédération Internationale des Sociétés d'Avorin gehouden, op welke byeen- komst verscheidene voor de internatio. nale roeisport belangryke besluiten zyn genomen. De Nederlandse Roeibond was op dit congres vertegenwoordigd door de heren mr. A J. M. Hendrix en mr. H. Bruyn. In een korte maar goed geargumen teerde toespraak verzocht mr. Hendrix aan de Congres-afgevaardigden toestem ming om de volgende Europese kam pioenschappen, die van 1949, op de Bosbaan te Amsterdam te organise ren, een verzoek, dat met algemene stemmen werd ingewilligd. Voor 1950 hebben zich reeds 4 landen als organisator voor de Europese kam pioenschappen gemeld, n.l. Frankrijk, België, Portugal en Spanje. Eerst het volgend jaar zal de beslissing vallen. Op 22 en 23 September worden enkele belangryke byeenkomsten van de FIFA te Amsterdam gehouden. Op 22 Septem ber is in Amsterdam een vergadering van het scheidsrechterscomité van de FIFA, bestaande uit de heren Valousek (Tsjech.), Rous (Eng.), Verdijk (België), Escartin (Spanje), Delaunay (Frankr.). De volgende dag komt onder leiding van Karei Lotsy de speciale commissie voor de wereldkampioenschappen voor 1949 byeen, welke wedstrijden naar men weet in Brazilië worden gehouden. Het regle ment voor dit tournooi om de Coupe Ri- met zal definitief worden vastgesteld. In ieder geval zullen in Europa voorwed- stryden worden georganiseerd. Op de zelfde dag komt het bestuur van de FIFA te Amsterdam byeen onder voor zitterschap van de Fransman Rimet. De commissie voor de wereldkampioenschap pen zal op deze vergadering rapport uit brengen over het reglement. Ook het Olympisch Voetbaltoumool zal ter sprake komen, evenals de* bekende amateurs kwestie De resultaten van de in de Engelse League gespeelde wedstryden luiden als volgt: Eerste divisie: Charlton—Arsenal 24, Chelsea—Blackb. R. i—o, Everton— Manch. C. 1o, Huddersf.Blackp. 20, Manch. Un.Liverp. 20, Sun- derl.—A. Villa 0—o, Wolverh.—Grimsby 8—1. Tweede divisie: Barnsly—Leeds Un. 3—0, Brentf.—Luton 0—3, Bury—Tot- tenh. 2—0, Chesterf.—Newc. Un. 0—1, Nottingham Forest—Bradf. 1—2, South ampton—Sheff. w. 3—1, Westbr. Alb— Fulham 21. door CLARENCE BUDINCTON KELLAND f 9 „zy zyn deskundigen op het gelbied van belastingen, het voeren van een oorog of het sluiten van evrdragen," zei Jane Smith. „Maar zy zien geen kans om aan eieren en ham te komen voor het ontbyt. Dat maakt hen onzeker. Tot nu toe weten zy niet beter of ham en eieren zyn dingen, waarvoor men maar even hoeft te bellen en een bediende in livrei brengt het." Ziij lachte zachtjes. „Dat maakt alles niet eenvoudiger." „Wij wachten met ongeduld op de dag dat wy kunnen terugkeeren naar ons vaderland" zei mr. Black. „Ziet u wel!" Jane Smith haalde haar schouders op. „Het is werkelyk hopeloos. Zy kunnen maar niet begrij pen dat dit hoofdstuk van ons leven definitief is afgesloten. Ik weet ^at maar al te goed; maar zy biyyen hopen tegen beter weten in." „En u?" vroeg majoor Bowï« „Mijn verlangens gaan in een andere richting", antwoordde zy. „Ik houd van dit leven, dat werkelijk leven is. Vroeger werd ik akelig van verveling. Sinds myn vlucht met myn ministers heto ik hier naar gehunkerd. Ik heb miy verscholen in greppels. Ik ben natgeregend en ik heb kou geleden. Ik heb geslapen in boerenschuren. Maar voor het cerst was ik er zelf actief by betrokken. En het is werkelijk opwindend. Myn voorouders trokken op ten stryde en verwierven zich hun vorsteiyke waardigheid. Ik ga er ook op uit om te trachten iets voor mijzelf te bereiken." „Het was alleen op verlangen van hare hoogheid, dat wy gevlucht zyn", zei de ex-premier „Wy zyn oud, maar zy maakte dat wy ons weer jong voel den. Zij sohonk ons kracht en vertrou wen. Maar wat zij zegt, is jeugdige over moed. Zy is nu eenmaal die zy is en eens "moet zy haar oude plaats weer in nemen." „Zij liet de woorden langs zich heen gaan. „Wij zyn hier om raad te schaffen ln onze moeilyke financiële omstandig heden. Dit alles", cn zy maakte 'n weids gebaar met haar hand, „heeft byna ons hele vermogen gekost. Onze ex-minister van financiën vertelde dat over ongeveer dertig dagen onze geld middelen totaal uitgeput zullen zyn. Met schrik hebben myn vier vrienden geconstateerd hoeveel geld er in deae avontuurly-ke onderneming werd gesto ken. Wy moeten ten spoedigste een be gin met onze zaken maken." „In ieder geval hebben wy al iets bereikt. Er wordt over u gesproken en de grote vraag in de societywereld is mo menteel: wie is Jane Smith?" zei Ca- nopus. Zy knikte kort. „Inderdaad. Wanneer wy een lan de restaurants of clubs bin nenkomen, kijken de mensen naar ons. Zy zien elkaar met een blik van ver standhouding aan en er wc dt gefluis terd. Maar het is een kostbare geschie denis om deze gelegenheden te bezoe ken. Het maakt dat de mensen over or.s praten, maar het brengt geen geld op." „Een pluim voor de meesterlijke aan kleding van het geheel, Jane!" zei Ca- nopus, terwyl hij met het air van een kenner rondkeek. „Reusachtig. Hoe heb je dat zo juist uitgekozen?" „Ik heb myzelf in de plaats gedacht van een nouveau riohe, een parvenu en ik heb me afgevraagd wat indruk op my zou maken, wanneer ik zo was. Zo kwam ik tot het resultaat, dat u nu om u heen ziet. De artikelen, die u over ons schrijft, mijnheer Jones, zyn zeer goed. Ja zeker. Door uw toespelingen worden de mensen nieuwsgierig gemaakt. Maar één ding wil ik u zeggen. Onze bezoeken aan bekende inrichtingen en uw arti kelen in de krant zyn nuttig en goed, maar er is één ding, dat ik moet heb ben, wanneer ik iets wil bereiken." „En dat is?" vroeg de majoor. „Stel u voor, dat voor de oorlog een rijk Amerikaan naar Europa kwam; ryk maar zonder connecties. Wat was zyn eerste werk? Iemand zoeken die wel connecties heeft met vooraanstaande personen. Hy zegt hem een flinke Bom gelds toe, wanneer hy er voor zorg draagt, dat de Amerikaan door de een of andere graaf wordt uitgenodigd om met hem te dineren. Hij weet niet half hoe vervelend een diner met een graaf kan zyn. Langzamerhand komt hy er fn; de graaf en de andere mensen ver geten al gauw dat zij hem van te voren nooit gekend hebben. Zo gaat het toch immers? Hy laat het geld rollen hy geeft grote diners en spoedig heeft hy zyn doel bereikt en is hij in de kring opgenomen. Ik heb iemand nodig die my helpt om er in te komen!" „Maar zo gaat het hier niet," zei majoor Bowie. ..Laat. haar eens eventjes uitspreken, Link," zei Canopus. „Misschien is het een goed idee." „Ik kan deze persoon geen geld be loven," zei Jane Smith nadrukkelijk. „Ik moet haar doen geloven, dat zy zich iets heel byzonders verwerft, wanneer zy met my bevriend is. Misschien komt haar naam wel fn de krant te staan. Wellicht hoopt zy indruk te kunnen maken wanneer zy kan doen alsof zy ingewyde is in het geheim van Jane Smith. Ik heb iemand nodig, die onder de mensen komt van de betere standen. Een vrouw dfe graag en veel babbelt en die langzamerhand de mensen er van zal weten te overtuigen, dat het op zyn minst genomen toch wel een beetje zonderling is, wanneer men zyn nieuwe woning niet door jane Smith laat in richten. Door de geheimzinnige Jane Smith, die niemand anders is dan maar dat mag ik niet vertellen, dat ts een geheim. Ziet u, zo iemand moet ik hebben," „Ik ben bang dat u heel lang zal moeten zoeken voor u uw ideaal vindt," zei Canopus. „Ik lees uw artikelen, mynheer Jones. Ik lees de societyberichten en de schan daaltjes altyd met belangstelling. En ik heb myn keus reeds gemaakt." „Wie zal de eer te beurt vallen?" „Aan mevrouw Jim Slemp," ant woordde Jane Smith. Een ogenblik zaten zy verbluft te kyken. Toen snoof Canopus luid: „Die ouwe tang!" f Wordt vervolgd) OFFICIëLE BONNENLIJST voor het tydvak van 31 Augustus tot en met 13 September a.s. BONKAARTEN KA, KB, KC 709 (Serie L) L-01 Brood 800 gr. brood L-02 Brood 400 gr. brood L-01 Boter 125 gr. boter L-02 Boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet L-03 Boter 250 gr. margarine of 200 gr, vet L-01 Vlees 100 gr. vlees L-02 Vlees 300 gr. vlees L-01 Melk 4 liter melk L-03, L-05 Melk 7 liter melk L-01 Diversen 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas L-02 Diversen 50 gr. cacao. L-03 Diversen 100 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz., of 100 gr. versnaperin gen LJ)1 Reserve 1 ei L-03 Reserve 1600 gr. brood L-04 Reserve 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas L.06 Reserve 800 gr. brood BONKAARTEN KD, KE 709 (serie L) L-ll brood 800 gram brood L-ll boter 250 gram boter L-12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet L-ll, L-12 vlees 100 gram vlees L-13, L-15 melk 12 liter melk L-ll diversen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas L-12 diversen 50 gram cacao. L-13 diversen 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. of 100 gram versna peringen. L-13 reserve 800 gram brood L-16 reserve 250 gram ryst of kinder meel (uit ryst bereid) of kinder biscuits BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME. MF, MG, MH 710 (byz. arbeid, a.s. moe ders en zieken) (serie L) L-21 brood 800 gram brood L-21 boter 250 gram boter L-22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet L-21 melk 5 liter melk L-21 vlees 300 gram vlees L-22 vlees 100 gram vlees L-21 kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas L-21 eieren 5 eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 29 Aug. worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 1 September mag worden gekocht Op de vleesbonnen van de A, B en C kaarten is deze veertien dagen 400 gram vlees beschikbaar, dus 100 gram extra. De wereldschaarste aan voedingsgra- nen doet zich in verscherpte mate ge voelen by ryst. In de behoeften van de ryst-etende landen wordt sinds lange tyd slechts voor een zeer beperkt ge deelte voorzien. Dit heeft tot gevolg, dat in principe by de verdeling der wereld voorraden voor de niet-ryst-etende lan. den dit artikel niet beschikbaar wordt gesteld. Rekening houdend met deze situatie is besloten de nog in Nederland aanwe zige kleine voorraden ryst te reserveren voor een zeer sobere verzorging van de daarvoor in aanmerking komende zie kenhuispatiënten. Dit heeft tot gevolg, dat de beschikbaarstelling van ryst voor kinderen zal worden ingetrokken en ver vangen door de distributie van kinder meel, niet uit ryst bereid, resp. van tar webloem, zelfrijzend bakmeel en kinder biscuits, terwyl ook de verstrekking aan oriëntalen tegeiykertyö zal worden be ëindigd. De bon voor ryst, die heden (Donder dag 28 Aug.) in de bonneniyst voor de E-groep zal worden bekendgemaakt, is voorlopig de laatste en geeft recht op een rantsoen van 250 gram. Binnenkort zullen opnieuw z.g. „Volks- herster-sigaretten in de handel worden gebracht, waarop een toeslag van 1 per pakje zal worden geheven, in tegen stelling tot de huidige toeslag, die ƒ3 per pakje bedraagt. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op de rantsoenbonnen voor waspoeder van 1 September af uitslui tend 250 gram waspoeder verkrygbaar is. Soda wordt op deze rantsoenbonnen niet meer beschikbaar gesteld. Tydens de atletiekwedstrijden te Dublin (Ierland) is onze landgenoot Siykhuis er in geslaagd het Ierse na tionale record op de 4 myi te evenaren. Jan Zwaan won het hordennummer in 15.5 sec. Lutkeveld werd eerste by het speerwerpen. Brasser eerste by discus werpen. Vandaag zouden de athleten te Belfast starten. Gisteren werden in het Stadion van Tourelles de zwemwedstrijden in het ka der van de Academische wereldspelen voortgezet. De meeste finales leverden Hongaarse successen op. Uitslagen: 400 m. borstcrawl heren: 1. Kkadas (Hong.) 5.2,2. 1500 m. vrye slag: 1. Somhegi (Hong.) 21.19,4. 100 m. borst crawl dames; 1. me). Riach (Schotl.) 1.10. 200 m. schoolslag dames: 1. mej. Szekely (Hong.) 3.5,1. 3 x 100 m. wis selslag heren: 1. Hongarije 3.23,8. 2. Tsje-' Choslovakye 3-31,8. 3. Engeland. 4 Frank rijk. Torenspringen heren (verplichte sprongen: 1. Hldvegi (Hong.). Torensprin gen heren (vrye sprongen)1. All Ka- mal (Egypte). Zoals verwacht werd bereikten Frank rijk en Italië de finale van de ploegwed- strtjden op degen. De Italianen brachten een team van wereldklasse op de been dat een ruime zege behaalde met 10 over winningen en 1 onbesliste partij tegen 6 overwinningen en 1 onbesliste party. Eindstand: 1. Italië 4 gewonnen wedstr., 2. Frankrijk met 3 gew wedstr., 3. Tsje- choslovakye met 2 gew. wedstr., 4. Ne derland met 1 gew. wedstr., 5. Luxemburg met 0 gew. wedstr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3