Resoluties Veiligheidsraad aanvaardbaar CONSULS-GENERAAL BIJEEN Geen einde van de droogte periode Militairen met bren-carriers maken brandgangen WALCHEREN land van zengende zon Diamanten terug in ons land Truman wil met de Paus samenwerken Omverwerping der Goddelijke orde leidt naar de Republiek dient elke vijandige actie te staken Arrestaties van republikeinen nog een bon voor Dr. Van Mook naar ons land Tot midden van de komende week schijnt de zon Enorme heidebrand in Brabant Totale afgebrande oppervlakte is 4 bij 7 groot Is de strijd met het zoute water vergeefs geweest? Tot hoofd en hart m F00TE LAAT ER GEEN GRAS OVER GROEIEN neer twee doden aan Nederlandse zijde 200 GR. VLEES Min. Neher keert terag OISTERWIJK BEDREIGD Groot politiecordon van drie naties Schepen naar Indië vrijdag 29 augustus 1947 o 69ste JAARGANG No. 23936 m-d Regering deelt mede: s-GRAVENHAGE, 29 Augustus. Officieel wordi medege deeld.- »>De Nederlandse regering heeft aan de hand van de be richtgeving van haar vertegenwoordiger bij de Veiligheids raad de door dit lichaam ten aanzien van de Indonesische Wesiie aanvaarde resoluties in studie genomen. Haar standpunt over de onbevoegdheid van de Veiligheids raad onverkort handhavend, is de regering van oordeel, Hat nochtans de algemene strekking van deze resoluties voor haar aanvaardbaar is. ^an de beroepsconsulaire ambtenaren van de betreffende rriogendheden ie Batavia zal de Nederlands-Indische rege- Hng alle nodige faciliteiten verlenen voor de uitvoering aunner opdracht. He regering hoopt binnen zeer korte tijd de Veiligheidsraad Ie kunnen mededelen, welk land zij bereid heeft gevonden 9evolg ie geven aan haar uitnodiging deel uit te maken Tan de commissie, bedoeld in hei tweede lid van de reso lutie, voorgesteld door de Amerikaanse delegatie. He Nederlandse regering gaai bij haar bereidverklaring er van uit, dat de republiek elke vijandige actie in woord en Haad staakt. 2ij handhaaft haar standpunt, dat zij uiteindelijk verant woordelijk blijft voor orde en rust in Indonesië." BATAVIA, 29 Aug. (Aneta). - Officieel wordt medegedeeld, dal dr. Van Mook Zondag a.s. per vliegtuig naar Nederland zal vertrekken voor persoon lijk coniacf mei de Neder landse regering. Met heizelf de ioesfel zal ook minister Neher naar Nederland terug keren. Naar hef A.N.P. nader ver neemt, geschiedt hef bezoek van dr. Van Mook aan Neder land op uitnodiging van de Nederlandse regering. Van Mook weer voor de radio Het weer- Oogst is mislukt Koeien lijden honger Ontevredenheid komt vaak voort uit een phantastische voorstelling die men heeft van het geluk van anderen. yJK.ota Inten" en „Kota Baroe" vertrokken EEN DODE OP „DE VOLENDAM" i dle is uitgebroken. Wilde mijnwerkersstaking in Engeland BOS- EN HEIDEBRANDEN Stukgegooide flessen werken als brandglazen &UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel lerief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor ..advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. vriP tul" Footfe, de Amerikaanse consul- Eeneraal te Batavia, wil hedenmid dag een conferentie bijeenroepen *an de zes consuls-generaal in Ba tavia, die landen vertegenwoordi gen, die in de Veiligheidsraad zit ting hebben, om te spreken over de tenuitvoerlegging van het verzoek van de Raad, dat zij er op zullen toezien, dat aan het bevel het vuren te staken de hand gehouden wordt. -Wij zullen er geen gras over laten "t^ien", verklaarde Foote. .Gisteravond werden pas de instructies vah Washington voor het bijeenroepen de conferentie ontvangen en van- yrgen reeds had Foote verzekeringen or; van Mook en Gent ontvangen an de grootst mogelijke medewerking, be Amerikaanse consul zei, dat een ?ahtal belangrijke bijzonderheden over •Jet werk Van de consuls nog niet dui- JJelijk waren en dat het nodig was jjadere gegevens uit Washington te ^'jgen. Foote gaf te kennen, dat het mis kien nodig zal zijn zich van de mede werking van officieren van de zes be kken landen, de V. S„ Groot-Brit- De republikeinen, die hoofdzake- Hik verantwoordelijk zijn, dat de tegenstand in de bezette gebieden op Dost-Java voortduurt, worden, naar <n het Nederlandse legerbericht van heden wordt verklaard, ingerekend, worden echter geen cijfers ge geven over het aantal. Gisteren waren de Nederlandse Terliezen 2 doden en 6 gewonden. .Gezegd wordt, dat er voortdurend jT^iviteit van het T.N.I. rond Malang en er wordt gesproken van botsingen JA het gebied tussen Banjoewangi aan Oostkust van Java en Malang, dat K.M. naar het Westen ligt. Met worden vijf gevechten genoerpd: i*. by Soekaredja, 10 K.M.'ten Zuid- jjpsten van Tanggoelwelan, bij Kemiri, K.M. ten Noord-Oosten van Genteng, JU Goemberredja, 16 K.M. ten Westen JJh Banjoewangi, by Nagasari, 10 K.M. Zuid-Westen van Djatirota en by ^hdji, 17 K.M. van Loemandjang. By Modjokerto, 45 K.M. ten Zuid westen van Soerabaja, werd strijd geleverd met 300 republikeinen, die Bewapend waren met mitarilleurs. vjht Sumatra wordt gemeld, dat de J^eging tot oprithting van een auto- staat Oost-Sumatra binnen het ^band van de Ver. Staten van Indo le. zich steeds uitbreidt. Behalve de reeds in de bonnen" Jw van Donderdag 28 Augustus ^end gemaakte bon voor 100 gram vlecs extra, moet in vcrband met de ^"eiiykheden, welke de veehouder Jfogevolge van de droogte onder- 'ndt, thans nog een extra bon voor T*® gram aangewezen worden. In hoeveelheid is ook de 100 gram "fra begrepen, die voor de volgende **k is aangekondigd. Ook deze rantsoenen ontvangen alléén f^sonen, geboren in 1942 en vroe- JJer. die dus voor de volgende twee „.^en een rantsoen van 600 gram hebben. verband met het bovenstaande bèt bet Centraal Distributiekantoor 4i4.°ncl. dat voor het tijdvak van 29 j^Ostus tot en met 13 Sept. op bon 3 vlees" een extra rantsoen van Ingram vlees of vleeswaren verkrijg- tannië, Frankrijk, België, Australië en China, te verzekeren by het toeziet op het bevel het vuren te staken. Het is zeer waarschijnlijk, dat Australië door de republiek zal wor den gekozen om zitting te nemen in de commissie van drie, welke volgens het Amerikaanse voorstel ter bemid deling tussen Nederland en de repu bliek gevormd zou kunnen worden. Volgens Radio-Djokja zal Sjahfir, nu de bespreking van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad is be ëindigd, naar Engeland reizen, waar hij besprekingen zal voeren met verschillen de persooniykheden uit Britse en andere kringen. I>r. Van Mook zal morgen 13.15 uur (Ned. tijd) een radiorede houden, welke over beide zenders zal worden gerelayeerd. T V. In Hilversum worden op het ogenblik arbeiderswoningen gebouwd. Deze 162 huizen zijn reeds nagenoeg gereed. Het K. N. M. I. te De Bilt deelt me de, dat het weertype in ons land voor de komende dagen slechts weinig ver andering zal ondergaan. Het is niet uit gesloten, dat de bewolking over het al gemeen wat zal toenemen. Des nachts en in de vroege ochtend zal tengevolge van de uitstraling dikwyis mist of lage bewolking ontstaan, die meestal snel oplost, waarna in de middag tengevolge van de dagelijkse verwarming opnieuw de bewolking toeneemt. Het vry zonnige karakter van het weer blijft evenwel behouden en de zo zeer verlangde regen zal niet val len. Er kan wel eens hier en daar een enkel regenbuitje komen, maar de neerslaghoeveelheden zullen daar- Verwachting tot Zaterdagavond.- In de na-nacht opnieuw vorming van nevel, mist of lage wolkenbanken, die in de ochtend snel oplossen. Morgen overdag overdrijvende wol. ken velden, maar vrij wel overal droog. Weinig verandering van temperatuur. Matige wind tussen Noord en Oost. Zon 5.4619.34, maan 19.45—3.48. bij van zo weinig betekenis zyn, dat van een einde van de droogte-perio de geen sprake is. De aanwijzingen, waarover het Insti tuut op dit ogenblik beschikt, zijn van zodanige aard, dat naar alle waar- schynlirkheid het droge weer nog wel tot het midden van de volgende week zal voortduren. Donderdagmiddag is een enorme brand uitgebroken in de bos- en heidecom- plexen bij het bekende natuurreservaat „De Campina" bij Boxtel, eigendom van de Nederl. Vereniging tot behoud van natuurmonumenten. Gisteravond had de brand reeds het grondgebied van Oirschot bereikt. Hij woed-t nu over een afstand van circa 7 K.M. bij een gemiddelde breedte van 4 K.M. Militaire autoriteiten hebben op het ogenblik bren-gun-carriers ingezet om door de brandende bossen voor het vuur urt, brandgangen vrij te maken. Grote stukken jong bos worden omvergereden, terwijl de achterop komende wagens tot taak hebben de grond langs de sleuven om te woelen. Zo ontstaan z.g. dode stroken, waar men het vuur hoopt tot staan te brengen, alvorens het de eerste woon huizen in het grensgebied van de gemeente Oirschot bereiken zal. De brand werd in de omgeving van Boxtel ontdekt. De plaafcseiyke brand weer kreeg spoedig assistentie uit 's-Her- togenbosch, Oisterwyk, Vught en andere omliggende plaatsen. Uit Breda en Tilburg zün 400 man mi litairen aangevoerd plus afdelingen stoot troepen uit 's-Hertogenbosch, waar bo vendien nog 300 soldaten in reserve wordt gehouden. De zware motorspuiten, die van alle kanten kwamen opdagen moesten buiten werking blijven wegens vol slagen gebrek aan water. Verschillen de vennen zijn totaal uitgedroogd en de andere bevatten te weinig water 'of zijn niet te bereiken. De soldaten zijn ln lange linies rond het branden de gebied opgesteld. Bovenwinds slaagden zij erin het vuur tegen te houden <en ook wisten zy bredere stroken te blussen, maar de vry krachtige Noordooster was oorzaak, dat benedenwinds de wegwaaiende vonken telkens nieuwe brandhaarden verwekten, zodat men de vlammen ondanks de omsingeling niet meester kon worden. Dit is de grootste natuurbrand, die de laatste jaren in Brabant heeft ge woed. Door heel Brabant, speciaal in Zuid-Westeiyke richting, staan alle brandweerposten in voortdurend tele fonisch oontact. De Commissaris van die Koningin in de provincie Brabant, prof. dr. J. de Quay, bevindt zich op de plaats van de ramp, alsmede tal van brandweerautoriteiten Een verstikkende rook hangt over verre afstand laag over het land, en belemmert in aanzienlijke mate het blussingswerk. In de vallende nacht licht daartussen de helle gloed van ver scheidene grote brandhaarden op. Een grote mensenmenigte slaat van dichtbij en veraf het grillige en nood lottige spel der vlammen gade. De tot nu toe verbrande gebieden be vatten voornamelijk jong opgaand hout en heide. De totale oppervlakte daarvan is omstreeks 4 bij 7 K.M. Van de zijde van de Ned. Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten vernemen wij, dat de oppervlakte van „De Campina" circa 1200 H.A. beslaat. Het reservaat bestaat grotendeels uit heide het mag een der mooiste heide gronden van Brabant worden genoemd voorts uit bos, voornamelijk denne- bos, met vennen. De brand breidt zich uit in Zuid oostelijke richting, dus in de richting van Oisterwijk. De brand is op het terrein in de ge meente Boxtel gelokaliseerd. Er vindt echter nog een geringe uitbreiding plaats in de richting Oisterwyk en Oirschot. Het wordt eentonig, dit luiden van de alarmklok over Walcheren. Bijna drie jaar lang hebben pers en radio, toneel en film het droevig lid gezongen van het verdronken land. Maar nóg zeggen de Walclierse boeren: het Nederlandse volk weet niet, hoe erg het is. En zü hebben g^ijft. Ook wij wisten het niet.... tot we het eiland hebben doorkruist en gesproken hebben met de slachtoffers van de nieuwe ramp, die het eiland getroffen heeft. Het is duidelijk: deze alarmklok moet blijven luiden! Walcheren is opnieuw in nood! We zien het aan de scheuren in de akkers, aan de weilanden, waarin zelfs het onkruid niet meer groeien wil. Na alles, wat Walcheren is overkomen, is het nu de grote droogte, die het eiland teistert. Als er één woord is, dat de toestand kenschetst, dan is het dit: rampzalig. Wy rijden door de steppe, die Wal cheren heet. Langs de weg dode wilgen, de mosselschelpen nog ln de kale takken. De sloten staan droog; alleen in de tankgracht en in de diepe kreken, die de golven destijds in het land geslagen hebben, staat waterzout! De velden zijn leeg, de oogst Is binnen. Maar de schuren zijn slechts voor een derde gevuld. De velden zyn dor en rood: zelfs het onkruid kan niet meer gedyen op deze grond, die vergiftigd is door het zout. Een troosteloze opsomming, even tr&osteloos als dit landschap, waarin al les nog herinnert aan de rampspoed van de inundatie en dat nu verschroeit in de zonnewarmte. Onze jeep hobbelt langs stoffige weg getjes. Middelburg, Ritthem, Vlissingen, Zoutelande, Westkapelle. Overal hetzelf de beeld: armoe en nog eins armoe. Maanden achtereen stuurde de zon haar stralen onbarmhartig naar de gevoelige bodem; het zout kwam weer boven en deed zijn vernielend werk. Wat de gevol gen zyn? Vraag het aan de boeren zelf: Onze oogst ia mislukt. We zul len biy zijn als ons eiland 25 pet opbrengt van wat het vroeger ople verde. De wintertarwe is uitgevroren; de zomertarwe is of niet voldoende tot ontwikkeling gekomen of dermate door onkruid overwoekerd, dat we alles hebben weggemaaid, tarwe en onkruid samen; nu moet het dienst doen als veevoer! De akkers met suikerbieten en aardappelen ver tonen grote kale plekken: de planten verschroeien, de groei van knollen en bieten staat stil. Er is voAr ons maar een vraag belangrijk: wanneer gaat het regenen? Met ruim één unr vertraging zijn gistermiddag de diamanten uit Duitsland aan het gebouw van de Amsterdamse Bank aan de Heren gracht te Amsterdam aangekomen. Ze zaten geheel onopvallend in enige houten kistjes, weggestopt in het bagageruim van een personen auto, en als deze auto niet voorafge gaan was en omringd door motoren met Nederlandse en Engelse militai re politie en jeeps met keurig uitge doste Amerikaanse militaire politie, dan had niemand er erg in gehad, dat deze auto voor zes millioen gul den aan diamanten tot een gewicht van 8 yi kilo vervoerde. De belangstelling was bij aankomst zeer groot, niet het minst van officiële autoriteiten. Er werden in het gebouw enige steekproeven genomen, een paar kisten opengemaakt, daarna werden al le kisten, in de safes opgeborgen Minister dr. G. W. M. Huysmans hield tenslotte een rede, waarin hy uiteenzet te, dat de eigenlijke eigenaren van de diamanten in vele gevallen Joden waren, die door de Duitsers zijn omgebracht. De terugkeer van deze edelstenen bete kent in elk geval, dat de erven van de eigeniyke eigenaren of de weinige recht matige eigenaren, die het vege lijf wis ten te redden, weer de beschikking krij gen over hun kapitaal. Voor de Nederlandse economie bete kent een en ander een belangrijke ver ruiming van de handelsvoorraad. Ook voor de traditionele Amsterdamse dia- mttntmuterhciid en -handel betekent de i toegevoegd aldus de mAnistet,. De door de Düitsers in 1944 geroofde diamanten zijn weer in Nederland. Onder zwaar escorte zijn zij vanuit Duitsland naar Amsterdam terug gebracht, waar zij in de kluizen van de Amsterdamse Bank zijn opge borgen. De Amerikaanse militaire attaché Kolonel Johnson bekijkt een der kostbare stenen; rechts van hem de burgemeester van Amsterdam nar. d'Aïlly. restitutie een belangrijke verbetering. Aan de Amsterdamse Bank, die altyd „de" bank van de diamantbranche is geweest, schenkt het de voldoening te ervaren, dat het op gangster-manier for ceren van kluisdeuren de bedrijvers niet altijd profyt oplevert. De voorraad tot op de dag van vandaag was 8.000 ka raat. Hieraan is'thans 17.000 karaat Een der vennen uit het vennen-gebied tussen Boxtel en Oisterwijk, waar op het ogenblik een enorme brand woedt. Een veehouder klaagt zajn nood: Ik weet niet meer, wat ik mjn koeien te eten zal geven. De beesten hebben van onkruid geleefd, want er groeit sinds maanden geen gras meer. Maar nu is ook het onkruid op. Zelfs de zoute melde kan het niet meer harden in deze hitte. De dieren geven geen melk meer, ze zyn mager en hebben dorst. De meesten van ons hebben geen geld meer om graszaad te kopen en bovendien kan het straks voor de laatste inzaai te laat zyn. Het kan de komende winter catastrofaal wor den. Daarover is iedereen op Walcheren het eens. Er heerst grote bezorgdheid op het eens zo schone eiland, zy die het weten kunnen zeggen: 'Als er niet snel en afdoende wordt geholpen, zullen veel boeren van het toneel verdwynen. Nu al zijn er boeren, die zelf de spa ter hand nemen- en gaan werken bij een collega, die het wat minder slecht heeft getrof fen dan zij. Dit is Walcheren, zomer 1947, drie jaar na de ramp van het water. Is het wonder, dat de moed de Zeeuwen in de schoenen dreigt te zinken? Het heeft er alle schyn van, dat zij hun moeizame strijd m,et het zoute water hebben verloren! Om half zes gistermiddag is de „Kota Inten'' van de Rotterdamse Lloyd, va rend in charter voor de Nederlandse regering, met 1400 militairen aan boord dat is honderd minder dan er plaats is uit Rotterdam naar Indië vertrok ken. Commanderend officier aan boord is de luit.-kolonel overste Boissevain. Wie de vertrokken militairen, als ze in Port Said komen, niet wil teleurstellen er wordt dan nj. al verlangend naar post uitgezien wordt aangeraden reeds binnen vier of vyf dagen de brieven te posten. Ongeveer te zelfder tijd vertrok de ..Kota Baroe" van de Lloydkade. Dit enigszins verbouwde schip was aange wezen om 500 burgerpassagiers naar Insulinde te brengen. Onder hen bevin den zich een groot aantal planters en andere employé's van grote onderne mingen. Men verzekerde ons nadruk- keiyk, dat de bewering, als zou de „Kota Baroe" wapens vervoeren, on j ry s t is. Naar vrij vernemen, Is aan boord var.- de „Volendam" thans één dode te be. treuren, tengevolge van de paratyphi*. Y Myron Taylor, de persooniyke gezant van president Truman bij de Heilige Stosl, heeft aan Z. H. de Paus een brief overhandigd van de President, waarin deze allereerst' verklaart, dat het zyn wens was. dat Myron Taylor naar Ro me zou terugkeren, teneinde de bespre kingen met de Paus te hervatten. Deze besprekingen, aldus de President, hebben ln belangrijke mate bügedragen tot het vestigen van een hechte en duurzame vrede en zij hebben de volkeren ver sterkt in hun wil naar het zoeken van een wereldvrede. Wij hebben het hoofd te bieden al dus de President aan enorme moei lijkheden. Een duurzame vrede kan slechts op de Christelijke grondslagen worden gebouwd en als Christelük volk is het ons grootste verlangen met allen, die van goede wil zijn, samen te werken, teneinde de oorzaken van een oorlog uit de wereld weg te nemen. Het is de wil van de Schepper, dat al zyn kinderen in vrede en in wederzyds ver trouwen kunnen leven. Het is mijn diepste overtuiging al dus Trumandat zij, die hun verant woordelijkheid tegenover God niet er kennen, hun plichten tegenover hun me demensen ook niet volledig zullen kun nen nakomen. Ik wil met Uwe Heilig heid samenwerken zoals met alle lei ders van morele krachten. In zün antwoord geeft de Paus uiting aan zyn voldoening over dit hernieuwd besluit van een groot volk om zich te wyden aan de edele taak om de grond slagen van de vrede te versterken. Niemand hoopt meer dan wy, echxyft de Paus, op het welslagen dezer onder neming. De grondslagen, die voor een dergelijke vrede gelegd moeten worden, kunnen slechts hecht zün, wanneer ze rusten op het geloof in de enig ware God, Schepper van alle mensen. Wanneer een staat, welke God uit sluit, zich opwerpt ais de bron van de persoonlijke rechten v»n de mens, wordt deze tot slaaf verlaagd en uitgebuit voor de egoïstische oogmerken van hen, die zich van de macht weten te verzekeren. Daarmede wordt de Goddelijke orde om vergeworpen en de geschiedenis toont duidelijk aan, dat deze omverwerping naar de oorlog leidt. De Paus vervolgt zijn schrijven met te zeggen, dat het voor president Tru man niet moeilijk zal zijn in de wereld mensen te vinden, die willen samen werken, omdat de waarheid nog steeds niets heeft ingeboet van haar kracht om alle goedwillenden bijeen te brengen, die de jierso^Jiitee rechten vande mens verdedigen, zullen een hartelijke samenwerking ondervinden van Gods Kerk, die sedert tweeduizend jaar de waarheid verdedigt en de liefhebbende moeder van allen is. Door met alle mid delen, die haar ten dienste staan, te trachten de mensen en volkeren een juist beeld te geven van hun verplich tingen tegenover God, zal de Kerk, evenals in het' verleden, eeri daadwer kelijke bijdrage leveren voor de wereld vrede en het eeuwig geluk van de mens. De Paus besluit zyn schxüven met president Truman zijn dank te betuigen, dat hy hem ln de gelegenheid heeft ge steld een woord te spreken ter bemoe diging van hen. die de vrede willen, en daarvan getuigt de naastenliefde van het Amerikaanse volk ten opzichte van hen, die thans ïyden. Ruim 8000 Britse mijnwerkers in Yorkshire gingen gisteren in staking uit protest tegen het besluit van de kolen- raad om de mijnwerkers te dwingen een grotere oppervlakte te bewerken. De stakingsleiders voorspelden dat zich wel dra 50.000 mynwerkers in Yorkshire bij deze door de mynwerkersbond niet er kende staking zullen aansluiten. In twee mijnen werd gistermiddag het werk neergelegd uit sympathie met de 2700 mynwerkers in de Grimethorpe- mün die in staking waren gegaan tegen het besluit van de kolenraad en als gevolg daarvan ontslagen waren. Naar aanleiding van de vele branden, die het toch al niet overmatige bezit aan bossen en heidevelden in ons land gedurende de lange periode van droogte hebben geteisterd, wordt er op gewezen, dat behalve brandende sigaren, siga retten en lucifers ook andere voorwer pen bron van het verterende vuur kun nen zyn. Velen, die voor een dagje naar buiten gaan, nemen limonade, melk of andere dranken mede ln flessen, die na gebruik vaak kapot worden gegooid. De achterbiyvende scherven werken ln het zonlicht als brandglazen en kunnen daarom eveneens brand veroorzaken in de thans kurkdroge heide en losse tak ken en bladeren. Ook in dit opzicht wordt de medewer king van het publiek ingeroepen voor het in stand houden van het Neder landss natuurschoon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1