Republikeinsgezag wordt niet langer erkend Nieuw plan voor de Duitse productie Verhoging vaii het huidige peil met 25 tot 30 pet. voorgesteld Gouden sabel voor generaal Eisenhower 0n ze verliezen in Indië Van plichten en rechten In de thans door Nederland bezette gebieden Kolenproductie moet opgevoerd worden tot 400.000 ton per dag Vijftien ton goud naar ons land IND0N. AANVALLEN NEMEN IN r HEVIGHEID TOE Gisteren 3 doden en 11 gewonden Toi hoofd en hart v. Mc SCHOENENBON OP NUMMER ZES Consuls-generaal nog niet bijeen Gedeelte van in veiligheid gebrachte goudreserves Saterdag 30 augustus 1947 s 69ste JAARGANG No. 23937 BEKENDMAKING VAN DR. VAN MOOK Omvang van het bezette gebied Het weer Ban voor jonge kinderen Alleen V. S. en Frankrijk Veten wat ze doen moeten Van Mook Dinsdag in ons land DR. BEEL VERVANGT MIN, JONKMAN PETKOF TEKENT CASSATIE AAN Opperste Sovjet ratificeert de vredesverdragen JNDRAPO&RA" IN ONS LAND Maandag zal wegens de viering van de verjaardag van H. M. de Koningin ons blad niet verschijnen. DIRECTIE Viermogendhedenconferen'tie over Korea? Veiligheidsraad verwerpt Columbiaanse resolutie *UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM |®lefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severliw NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Gisteren is een bekendmaking van dr. Van Mook gepubliceerd, waarin de exacte begrenzing van de gebie den wordt opgesomd, welke de Neder landers 4 Augustus hadden bezet. Verder wordt een aantal maatregelen Uiteengezet, welke genomen zij» vo«r het herstel van een ordelijk bestuur. De republikeinse regering beeft na het staken van het vuren door agitatie en intimidatie de repu blikeinse ambtenaren verboden func ties in het bezette gebied uit te oefenen, weshalve de Nederlands- Indische regering heeft bepaald: A. in de bezette gebieden wordt NIET Ahger het republikeins gezag erkend. B, Alle ingezetenen dezer gebieden *°rdt verboden de bevolen van dit gezag te volgen. O. De republikeinse ambtenaren kun. b*h hun vroegere functies voortzetten, ^houdens ongeschiktheid of laakbaar &drag. D. onwillige ambtenaren worden Jhtslagen en kunnen naar het republi. *9lnse gebied worden gezonden. 8. Maatregelen zullen genomen wor. voor de duurzame veiligheid van de pgezetenen der bezette gebieden tegen t9rreur en intimidatie. Voor het herstel recht en orde zullen alle gewapende ^Kanisaties, welke het gezag van de ^staande overheidsorganen niet erken, ^n, ontwapend en ontbonden worden. De Nederlands-Indische regering stelt ®ch verder ten doel herstel van bet onderwijs, verkeerswezen en de arbeidsgelegenheid, waarbij rechts, herstel voor allen, die uit hun beroep bedreigd warden of die daaruit ver. breven zijn, zal geschieden. Met systematische verzorging van ar. beidsgelegenheid zal voor ieder pas. Send werk gevonden worden, waarbij floor sociale maatregelen gewaar, borgd wordt, dat de belangen van de werkgevers en werknemers in harmonie zijn. Bet toekomstig regeringsbeleid houdt in vrijhheid van godsdienst, systema- 'sche opbouw van de Indonesische mid- ;®nxtand in samenwerking met de poli- en maatschappelijke organisaties, p"<er beginselen hiermede stroken. 'iorts spoedig herstel van de monetair© hl economische toestand door uitgebreide samenwerking op ieder gebied. De Ne derlands-Indische regering beoogt ten slotte spoedige samenwerking in alle delen van Indonesië, waar orde heerst in het kader van de opbouw der Verenigde Staten van Indonesië. In grote trekken samengevat bevon den zich 4 Augustus j.l. de volgende delen van het gebied der republiek we derom onder Nederlands gezag: Het deel van West- en Midden-Java, dat in het Westen begrensd wordt door de lijn, lopend van Kramat, ongeveer 30 K.M. N.-W. van Batavia, Zuidwaarts naar de Wijnkoopsbaai aar de Zuid kust (de provincie Bantam staat dus nog onder republikeins gezag) en in het Oosten door de lijn, lopend van Peka- longan aan de Noordkust naar het dis trict Keboemen, 70 KM. N.-O. van Tjilatjap. Op Midden-Java in het re gentschap Semarang de districten Sala- tiga, Ambarawa en Demak, N.-O. van Semarang. Oost-Java tussen Straat Bali en de lijn Malang-Djombang-Grissee. Op Madoera zijn de gehele Zuid- en Westkust onder controle. Op Noord-Sumatra een gebied met een straal van 150 KM. rondom Medan. Op Midden-Sumatra de vlakte van Padang en op Zuid-Sumatra een ge bied, dat zich 150 K.M. N.-W. en Z.-W. van Palembang uitstrekt. orgen viert H.M. de Koningin Haar ^fven en zestigste verjaardag. Wegens het vele leed en de angstige bezorgdheid over het lot van dierbaren, waardoor dè harten van duizenden in ons land diep worden geschokt, als mede om de kommervolle om standigheden, waarin even zovelen nog dagelijks leven, zal op Haar uitdrukkelijk ver zoek de feestelijke viering op Maandag 1 September zo sober mogelijk worden gehou den. Moge God Haar in het nieuwe levensjaar, dat be kroond zal worden met Haar gouden regeringsjubileum, zegenen met een goede ge zondheid en moge Haar bij dit jubileum worden gegeven als kostbaar geschenk een zich economisch weer ophef fend Vaderland en de terugkeer van de vrede in ons mooie Insulinde, opdat de basis gelegd, kan worden voor de vorming van een verjongd Rijksverband. Dan zal het komend jaar nieuwe luister geven aan Haar gouden kroon. Verwachting tot Zaterdagavond.- Enkele overdrijvende wolkenvelden, doch vrijwel overal droog weer. Weinig verandering van temperatuur. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Noord, en Noord-Oost. Zondag; zon 5.4813.32. maan 20.015.01. Maandag: zon 5.5013.30, maan 20.15—6.14. Op plaatselijk door de distributiedienst bekend te maken dagen in het tijdvak van 2 tot en met 27 September zal een schoenenbon naar keuze worden verstrekt aan hen, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer zes, voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt. De tweede distributiestamkaart moet worden overgelegd, evenals 't inlegvel, waarvan bon 612 zal worden verwijderd. Tevens zal in genoemd tijdvak aan kinderen, gebo ren in de maand September van een der jaren 1932 tot en met 1945. alsmede aan kinderen, geboren in de maand Novem ber van het jaar 1946. een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat als overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Bij laatstgenoemde uitrei king zal bon 604 van het inlegvel worden verwijderd 9 De Amerikaanse consul-generaal *e Batavia Foote heeft Vrijdag- avond gezegd, dat de bijeenkomst van de zes consuls-generaal, die hjj des •hiddags in Batavia wilde bijeen roepen, tot vandaag is uitgesteld. Slechts de Ver. Staten en Frankrijk hebben 1|ot nog toe hun diplomaten 'h Batavia laten weten, wat zij oeten doen, aldus deelde Foote 'bede. .Volgens het te Batavia verschijnende j^htendblad „Nieuwsgier" staat het i^t, dat de consulaten-generaal te Ba- |5^ia met het oog op de uitvoering der gissing van de Veiligheidsraad een f^fsoneelsversterking zullen ondergaan, a. door militaire experts. u^aar het A.N.P. verneemt zal dr. Van ?°ok Zondag 5 urn- 's morgens met een ?®ciaal toestel, een C 54 onder com- L^hdo van Viruly, uit Batavia vetrek- "1- Men zal zonder nightstops recht er, ®eks naar Schiphol vliegen. Van u°ok wordt tezamen met minister cher Dinsdag 14.30 uur in Nederland erivacht. De bevelhebber van de Britse zone van Duitsland, luchtmaarsehaik sir Iholto Douglas, en zijn Amerikaanse ambtgenoot generaal Clay hebben op jeen pers conferentie te Berlijn het nieuwe plan voor de Duitse productie bekend gemaakt. Het nieuwe Engels-Amerikaanse plan stelt een verhoging voor van het huidige peil met 25 tot 30 pet. tot het cijfer van 1936. Dit jaar werd gekozen, omdat de bedrijvigheid noch buitengewoon groot noch buitengewoon klein was. De staal- productic zal verhoogd worden tot 10.7 millioen, terwijl de kolenproductie moet worden opgevoerd tot 400.000 ton per dag. Met Frankrijk zuilen op 2 September iniBerlijo besprekingen worden gevoerd over de levering van cokes naar Frankrijk. Doug'as verklaarde, dat het thans bekend gemaakte plan hetzelfde was waarover enkele maanden geleden reeds door hem en Clay overeenstemming was bereikt, dccli dat het door de protesten van Frankrijk enige tijd was vertraagd. Volgens de preambule kan noch het gebied der Engelse en Amerikaanse zone, noch geheel Duitsland in het ka der van het plan van 1946 economisch gezond worden, daar dit plan gebaseerd was op bepaalde veronderstellingen, die niet verwezenlijkt zijn. Onder de huidige omstandigheden kan Duitsland niet zijn onmisbare aandeel bijdragen in het eco nomisch herstel van Europa in zijn ge heel. In de preambule wordt de uitno diging aan de andere zones herhaald, toe te treden tot de Engels-Amerikaan se fusie-overeenkomst, en verklaard, dat het herziene plan zodanig is opgesteld, dat het aangepast kan worden aan het plan voor Duitsland in zijn geheel Men wijst er op, dat de thans, vast gestelde cijfers 55 tot 60 pet. minder zfjn dan wat tijdens de oorlog werd ge produceerd. Een tweede belangrijke factor tij de herziening is de kwestie der bevolking. De gemeenschappelijke zone heeft reeas een bevolking van minstens 6 millioen meer dan in 1936 en tegen 1952 worden nog 2 tot 4 millioen mensen meer ver wacht. De bevolking zou dan over 5 jaar 40 tot 44 millioen zielen tellen. Om „self-supporting" te kunnen zijn, moet de gemeenschappelijke zone wat zij tekort komt verkrijgen door invoer uit het buitenland of door handel met de rest van Duitsland. Behalve dat de vooroorlogse buitenlandse handel moet hervat worden, moet de zone ook boven de interne behoeften produceren dat gene wat bestemd is voor de handel met het overige Duitsland. Als reden voor de verhoging van het productiepeü wordt genoemd de wijziging der wereld- prijzen voor voedsel en grondstoffen met betrekking tot die der fabrikaten.' De deskundigen ramen de kosten van de invoer uit het buitenland' tegen de huidige prijzen op ongeveer 2.5 milliard dollar, tot het tijdstip, dat de7 zone we derom „self-suppocrting"' zal zijn. Daar de export der beide zones in 1936 ge raamd werd op ongeveer 1% milliard dollar, acht men het noodzakelijk, dat de export uit deze gebieden 15 pet. gro ter in omvang zal zijn dan in dat jaar, hetwelk men als norm heeft aange nomen. (Vervolg op pag. 5) Daar minister Jonkman opnieuw ziek is, zal de minister-president de porte feuille van Overzeese Gebiedsdelen ad in terim waarnemen. De leider der Bulgaarse oppositie, Nicola Petkof, heeft Vrijdag cassatie tegen het over hem uitgesproken dood vonnis aangetekend. Naar Radio-Moskou Vrijdagavond heeft medegedeeld, heeft de opperste Sovjet de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Hongarjje, Bulgarije en Finland geratifi ceerd. 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. In dankbare herinnering aan de be- ^jding yan ons vaderland zal na- de Koningin en de Nederland" bevolking een gouden herinne- Ihgssabej worden aangeboden aan ïeneraal Dwight D. Eisenhower. Dit huldeblijk, een voortbrengsel van Nederlandse edelsmeedkunst, werd dezer dagen voltooid en zal ge durende twee weken worden tentoon- fresteld in het Gemeentemuseum te *"Gravenhage. vphtwerpers en makers van het kunst- zjjn de edelsmeden Jan Eloy T.jem Leo Brom uit Utrecht. lyT9 sabel herinnert wat de licht ge- hoofdvorm betreft, aan de Oos- isj zwaarden, die in Europa, vooral jds de tijd van Napoleon, de tot dan w te zwang zijnde rechte zwaarden 'drongen. het ontwerp en de uitvoering h deze opdracht werd in de Utrechtse Iko plaats gedurende ruim anderhalf j, r gewerktDe grootste afmeting van W Keheel bedraagt 102 C.M., terwijl ck' totaal gewicht bijna 2.5 K.G. be- 0 herinneringssabel zal over enige fc Per speciale koerier naar de Ver. h. eh worden gezonden. De Nederlandse eur mr. E. van. Kleffer*» zal dit „wapen der ere" tezamen met een oerkonde op perkament, welke door de Koningin persoonlijk is ondertekend, aan generaal Eisenhower overhandigen. Merkwaardig is dat Engeland meer weet, wie eigenlijk het initiatief tot dit huldeblijk heeft genome# Reeds voor de bevrijding van westelijk Nederland leefde onder de bevolking de wens om de geallieerde opperbevelhebber een blijk van dankbaarheid te doen geworden, Gisteravond 10 uur is de „Indrapoera" uit Zuid-Afrika te Rotterdam aangeko men. Aan boord bevonden zich onge veer 200 passagiers, meest Z.-Afrikaners van Nederlandse afkomst, die na een verblijf van 15 tot 20 jaar in het nieuwe vaderland een vacantietripje naar Ne derland auflirnemen. Als bewijs van dankbaarheid voor de bevrijding van ons vaderland zal namens H. M. de Koningin en het gehele Nederlandse volk aan generaal Eisenhower een gouden herinneringszwaard worden aangeboden. Het is gemaakt door de edelsmeden Jan-Eloy Brom en Leo Brom te Utrecht, terwijl het staalsmeedwerk is uitgevoerd op de Artillerie-inrichting, Hembrug. Van het Londense vliegveld Croy. don uit is gisteren vijftien ton goud, in tweehonderd zeven en zestig kratten verpakt, in vijf Nederlandse vliegtuigen naar Amsterdam ver. stuurd. Het goud vertegenwoordigt een waarde van f" 42.506.000.Het be. treft hier een gedeelte van de goud. reserves, welke kort na de Duitse invasie in Nederland door de toenma lige Nederlandse regering zjjn overge bracht naar Groot.Brittannië. Sinds 1930 heeft geen goudlading van een zodanige omvang Groot.Brittannië verlaten. De vijf K. L. M.-vlieg tuigen landden Vrijdagmiddag vijf uur op een speciaal afgebakende hoek van het platform van Schiphol, Direct werd een politie-cordon rond de machines getrokken, om de nieuwsgierigen op een afstand te hou den. De zware bewaking en de grote stilzwijgendheid, die met dit transport werden betracht, deden op het vliegveld allerlei geruchten ontstaan. Zo wist men al spoedig te vertellen, dat er een belang, rijke staatsman was aangekomen. Onop gemerkt verliet later een vrachtauto van de K. L. M., die de 267 kratten vervoerde, het terrein, op weg naar de Nederlandse Bank te Amsterdam, waar het goud in de kluis is opgeborgen. Het Nederlandse communiqué van vandaag zegt, dat de Indonesische aanvallen in intensiteit toenemen en dat de republikeinen nog geen en kele maatregel hebben getroffen om een effectief einde te maken aan de vijandelijkheden. De republikeinen boden weerstand aan Nederlandse zuiveringsacties in het gebied van Soekaboemi (West-Java) dat deel uitmaakt van het gebied hetwelk de Nederlanders, naar zij gisteravond reeds mededeelden, onder hun gezag hebben gebracht. Tien bruggen wer den door sabotagegroepen vernield. In Zuid-West Tegal bevond zich een Japanse officier onder de Indonesiërs die gedood werden, toen zij pp een Ne derlandse patrouille vuurclen. Bij Pasirian in hetg ebied van Loe- madjong (Oost-Java) werden 200 Indo- De V.S. hebben verzocht om een vier- mogentlheden-conferentie, ter bespoedi ging van de onafhankelijkheid van Korea. Het verzoek werd gedaan in een nieuwe nota aan Moskou, waarin gezegd wordt, dat de huidige impasse, waarin de ge mengde Sovjet-Amerikaanse commissie is geraakt bij de voorbereiding van een voor lopige regering,- volgens de mening der V.S. niet kan voortduren. „De Amerikaanse regering", aldusde nota, „kan de nakoming van haar ver plichtingen jegens de Koreaanse onaf hankelijkheid niet langer uitstellen en stelt voor, dat de vier mogendheden, die de overeenkomst van Moskou zijn aan gegaan, de V.S., Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie en China 8 September bij eenkomen om te overwegen, hoe deze overeenkomst zo spoedig mogelijk kan worden *uitgevoerd". nesiërs verjaagd door een plaatselijke politie -strijdmacht. De Indonesiërs maakten gebruik van mortieren bij hun aanvallen op de Ne derlanders op Madoera en verschillende punten, op Java, o. a. 'de sector van Salatiga in. Zuid-Semarang. In het communiqué worden 39 af zonderlijke Indonesische aanvallen opgesomd. De Nederlandse verlie zen bedroegen Vrijdag 3 doden, 11 gewonden en 5 vermisten. De Ne derlanders hebben 33 gevangenen op Java en Sumatra gemaakt. Op de olievelden van Talang Akar bij Palembang (Sumatra) trachtten de Indonesiërs een pompstation in brand te steken, maar zij werden verdreven. Ir.' het communiqué wordt verder ge zegd, dat de nieuw gevormde inheemse politi es tr ij dkr ach ten effectief werk ver richten in vele streken van Java, maar desondanks werden 30 Chinezen uit Koe- ripan (Oost-Java) ontvoerd. In vele gebieden verlaten de dorpelin gen hun huizen en graven schuilkelders als gevolg van de geruchten, dat krach tige tegenaanvallen van het republi keinse leger in de naaste toekomst te verwachten zijn. Vrijdagavond is het debat in de Veilig heidsraad over de Egyptische kwestie, en in het bijzonder over de Donderdag on verwachts ingediende Columbiaanse reso lutie, voortgezet. Nadat door verschillende afgevaardigden het woord'was gevoerd, waarbij Gromyko zich tegen de resolutie verklaarde en sir Alexander Cadogan zich verzette tegen aparte stemming over de onderdelen van de resolutie en zijn- voor keur voor de oorspronkelijke Braziliaanse resolutie uitsprak, werd tot stemming overgegaan. De preambule van de reso lutie werd verworpen; vijf stemmen voor, nul tegen en vijf onthoudingen. Het ge deelte betreffende de Soedan werd ver worpen met vier stemmen voor en zes onthoudingen. Het gedeelte betreffende het Suez-kanaal werd eveneens verwor pen, bij tien onthoudingen. De gehele re solutie is aldus van de hand gewezen. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd; Kon. Marine: Mar. 3e kl. D. de Haan uit Leeuwarden, aan bekomen verwon dingen overleden 198'47. Korp. mar. A. J. v. d. Moesdijk uit Eindhoven, gesneuveld 238'47. Mar. 3e kl. G. Paskamp uit Dalfsen, overleden door noodlottig ongeval 22 8'47 Mar. 3e kl. H. W. de Wilde uit Dieren, aan bekomen verwondingen overleden 26—8—'47. Korp. mar. C. de Jager uit Arnemuiden 14—8—'47. Kon. Landmacht: 2de Lt. A. A. Brand uit Nijmegen, gesneuveld 7—8'47 te Tassikmalaja. Sold. J. Bronshorst uit Leidsendam, gesneuveld 98'47 op weg Soemedang- Tomo. Sold. P. A. M. van Rooy uit Loon op Zand (gem. Kaatsheuvel), gesneuveld 118'47 bij Soemedang. Sold. M. N. Scheepers uit Roosendaal (Nispen), gesneuveld 118'47 bij Soe medang. Sold. P.oj. Willems uit Oirschot, ge sneuveld 118'47 bij Soemedang. Sold. J. te Paske uit Amsterdam, ge sneuveld 14—8—'47 bij Legok. Serg. B. P. Corsten uit Rotterdam, gesneuveld 15—8—'47 bij Ambarawa. Korp. L. van Strien uit Rotterdam, gesneuveld 16—8—'47 bij Semdrang. Sold. 1ste kl. H. Derkei uit Den Haag, gesneuveld 198'47 bij Medan. Sold. M. L. Boesohoten uit Amster dam, gesneuveld 198'47 bij Medan. Sold. 1ste kl. M. Hoep uit Zijpe (N.-H.), gesneuveld 198'47.bij Medan. Serg. W. Kool uit Eliekom (gem. Rhe- den), gesneuveld 198'47 bjj Kwali. Sold. J. v. d. Brink uit Veenendaal, gesneuveld 20-^8— '47 bij Madelief. Sold. 1ste kl. A. G. Polman uit Eist, gesneuveld 20—8—'47 te Soerabaja. Serg.-maj. G. Volbers uit Enschede, gesneuveld 208'47 bij Arnhemia. Jager H. Wolswijk uit Alphen a. d. Rijn, gesneuveld 20—8—'47 te Bangkalan. Sold. A. Bijl uit Zeist, gesneuveld 21—8—'47 te Soerabaja. Sold. D. Damsteeg uit Willeskop (Utr.) gesneuveld 218*47 te Buitenzorg. Sold. P. C. Overmeer uit Voorburg, gesneuveld 21—8—'47 te Medan. Sold. Ie kl. L. Benne uit St. Maarten (N. H.), gesneuveld 22—8—'47 bij Palem bang. Sold. C. W. Eggenkamp uit Leusden, gesneuveld 228'47 te Tjiwidej. Sold. Ie kl. A. J. Foudraine uit Goes, gesneuveld 2j!8'47 bij Bendjei. Sold. A. Francke uitZoutelande, gesneu veld 22—8—'47 by Kampoeng Karoeng Samboeng. Sold. J. C. Leegwater uit Broek op Langendijk, gesneuveld 228'47 bij Palembang. Sold. Ie kl. C. Verhagen uit Haarlem mermeer, gesn. 228'47 te Salatiga. Serg. H. van der El uit Rotterdam, gesneuveld 23—8—'47 te Tjidiwej. 2e It. L. C. Haanen uit Maastricht, gesneuveld 238'47 te Semarang. Kon. Ned.-Indisch Leger: lste Lt. L. P. van Aaren, overleden fc.g.v. bekomen verwondingen bij Batoe- Het oordeel, dat wij over anderen uitspreken, tekent veelal meer onszelve dan hen, die wij beoor delen. (Van een bijzondere medewerker) Reeds enige weken liggen op ons bu reau een aantal brieven en aante keningen, die om verwerking in een artikel vragen en iedere keer schui ven we het maar op: het is niet aange naam onprettige dingen van zijn medemensen te moeten zeggen, maar het moet een keer. Langer zwijgen zou niet verantwoord zijn. En we troos ten ons maar met de gedachte, dat het „een vriend is, die mij m'n feilen wijst." Uitgangspunt voor een min of meer dieper gaand onderzoek was een brief, die geruime tijd geleden van beslist on verdachte zijde ons bereikte en waarin het volgende werd gezegd: „Ook onder arbeiders heerst een mentaliteit? die niet goed is! Het is voorgekomen, dat voor het afwerken van een bepaald product, waar 50 arbeidsuren normaliter werden gecalculeerd, de arbeiders plotseling 60 tot 70 uur bleken nodig te hebben." Op een vergadering van werkgevers beluisterden we talrijke klachten, waar van de hoofdstrekking neerkwam op een. gemis aan verantwoordelijkheidszin bij de arbeiders. Een van de aanwezige bouwarbeiderspatroons, die ongeveer 80 man aan het werk had, verklaarde ter vergadering: „de uitvoerders van de werken, die ik onder handen heb, dur ven practisch niet meer tegen hun ar beiders te zeggen, dat ze 's morgens niet zonder geldige reden een half uur te laat op het werk mogen komen. Ze worden dan onmiddellijk uitgemaakt voor slavendrijvers en nog erger." Het komt herhaaldelijk voor, dat arbeiders bij een werkgever, waar ze twintig en nog meer jaren werkzaam zijn, plotse ling weggaan, omdat ze bi) een ander bedrijf enkele guldens meer kunnen ver dienen. Vaak moeten werkgevers consta teren, dat hun arbeiders 's Zaterdags plotseling hun dienstbetrekking opzeg gen, dus zonder inachtneming van de wettelijke opzeggingstermijn, en zonder toestemming van het Gewestelijk Ar beidsbureau, eenvoudig, omdat men bij een andere werkgever een hoger Icton geniet, hetgeen dan natuurlijk zwart wordt uitbetaald. Geen der aanwezige werkgevers wilde over deze en soortge lijke aangelegenheden zijn beklag indie nen bij officiële instanties, omdat ze ófwel zelf niet vrijuit gaan, daar ze vaak zelf dergelijke practijken mede in de hand hebben gewerkt, ófwel, omdat ze vrezen een zodanig slechte naam onder de arbeiders te krijgen, dat voor hen helemaal geen personeel meer be schikbaar blijkt. Wanneer het noodza kelijk is, dat in een bepaald bedrijf eens bij wijze van uitzondering enkele uren moet worden overgewerkt, zijn er meer malen arbeiders, die dit eenvoudig wei geren met hun beroep op het collectief arbeidscontract, waaraan ze zich, voor wat deze bepalingen betreft, wensen te houden. We hebben -.ons een paar maal ge mengd in het gesprek van arbeiders en werkgevers op een bouwwerk, omdat daar beter nog dan op een vergadering de mentaliteit van de arbeiders het duidelijkst spreekt. Bij een van deze ge legenheden werd het onderwerp „Pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie" be sproken Zeer ostentatief verklaarde een Katholiek werknemer daarbij: „als het zover maar eenmaal is, dan hebben jul lie „bazen" helemaal niets meer te zeg. gen." Het behoeft wel geen betoog, dat de stemming van werkgevers ten opzichte van zulke werknemers niet bepaald de meest prettige is. Op de zo juist' gesig naleerde bijeenkomst, waar ook bepaalde sociale maatregelen in het belang van de arbeiders werden besproken, bezigden enkele werkge»*rs uitdrukkingen, die in een dagblad niet kunnen worden her haald. Er bleek echter duidelijk uit, dat men van een mentaliteit, die er op wijst, dat er een groot gebrek bestaat aan ver antwoordelijkheidsgevoel bij verschei dene arbeiders natuurlijk niet gediend is. Sinds een grote reeks van jaren strijdt met name de K. A. B. voor medezeggenschap van de arbeiders. Maar men vergisse zich niet en luistere goed naar wat zich hun verantwoorde lijkheid bewuste arbeidsleiders, manne» als De Bruyn, bij herhaling hun mensen voorhouden: medezeggen- schap betekent medeverantwoordelijk heid, medeverantwoordelijkheid nader omschreven, betekent, dat het van het in dividuele gedrag van elke arbeider mede afhangt, of het bedrijf aan zijn doelstel ling zal beantwoorden. Meent men dan met zulke verantwoordelijkheid in over eenstemming te brengen het geconsta teerde feit, dat een groep bouwarbeiders b v. de middagsChaft van een uur, om 12 uur aanvangende, om 3 uur eerst beëin. digde, dan is het toch wel zonneklaar, dat hier van een onjuiste mentaliteit moet worden gesproken. (Vervolg op pag. 3) radja op 178'17. Tim. sold, lste kl. S. Patinasarany, gesneuveld 138'47. Ambon sold, lste kl. Chr. Risampessy, gesneuveld 158'47. Men. sold. 2de kl. C. Kalawo. gesneu veld 168'47. Sold! 2de kl. Barisan Madoera: MaU soepi, gesneuveld 168'47. Sold. 2de kl. Barisan Madoera: Moh. Salim, gesneuveld 168'47. Sold. 2de kl. Barisan Madoera: Na- kam, gesneuveld 168—'47. Korp. Barisan Madoera: etnal, ge sneuveld 168'47. Ambon sold. 2de kl. S. M. Malawan, overleden t.g.v. bekomen verwondingen 16—8—'47 Men. tsold. lste' kl. E. Soerentoe, over leden t.g.v. bekomen verwondingen 6—8 —1947. Korp. Para 1: S. Trapman, gesneu veld 218'47 bjj Djenkeal. Sold, lste kl. G. Simon, gesneuveld 17—8—'47 bij Banjoemas. Sold. 2de kl. H. E. Rabe, gesneuveld 19—8—'47. Sold, lste kl. H. Persijn. gesneuveld 21—8—'47. Ambon, sold. 2de kl. H M. V. Watti- mury, gesneuveld 158'47. Ambon. Isold. 2de kl. C. Gerdinandus, gesneuveld 15—8'47

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1