Bureaux van redactie en administratie: OPNIEUW BOS- EN HEIDEBRANDEN Vlammen slaan boven Reichswald meer dan tien meter hoog uit Van Mook levert critiek op Veiligheidsraad Situatie in Indonesië meer en meer verslechterd Grote brand teistert Parijse bioscoop Het waakt over 3.500 mensen Republikeinse aanvallen rond Malang Communisten aan in Hongarije Dank zij de hulp van de „vliegende brigades" de leiding Zeven en tachtig doden; vijftig personen gewond RAVAGE VEROORZAAKT 6 Nederlanders gedood, 13 gewond SINDS 4 AUGUSTUS IN TOTAAL 103 NEDERLANDERS GEDOOD Franse en Australische consuls- generaal morgen naar Djokja Mr. Van Royen in ons land Tot hoofd en hart Va millioen pond hooi verloren gegaan Nederland heeft niets te verbergen PANIEK België in Commissie van Drie Regeringscoalitie haalt 63 pet. der stemmen HONGAARSE MINISTERS PROTESTEREN Zij zullen aftreden Prinsesjes bezoeken vuurwerk Mr. Van Kleffens niet naar Den Haag dinsdag 2 september 1947 69ste JAARGANG No. 23938 Op de Brunssumer heide Hooibrand te Genemuiden Koninginnedag te Batavia It RODE KRUIS IN DE ^KAMPONG Sportvliegers maken reis om de wereld Consuls bijeen Het weer Herdenking oorlogs slachtoffers STAATSLOTERIJ I SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zoq,der opgave van redenen te weigeren. Zaterdag is op Dfiits gebied nabij Tegelen een zware bosbrand uitgebroken, ©e brand schijnt ontstaan te zijn in een houtstapelplaats in Kaldenkirchen. Ter hoogte van Maalbeek onder Beiféld sloeg het vuur op Nederlands gebied over. Men ging er in allerijl toe over de boerderijen te ontruimen en de oogst te be schermen. Dit is gelukt, althans op Nederlands gebied, dank zij de medewerking van de bevolking en dé brandweercorpsen uit Venlo, Blerick, Tegelen en Belfeld. volg van de harde wind, de brand om streeks half twee toch naar de dennen bossen oversloeg. De brandende oppervlakte bedroeg aanvankelijk naar schatting 8 tot 10 vierkante kilometer. Mi Belfeld is de brand beperkt gebleven tot de uitge strekte bossen aan de grenskant. Door de Noordelijke wind aangewakkerd is de vlammenzee weer overgeslagen op Quits gebied, naar Bracht. Deze plaats ligt tegenover de gemeente Reuver Beesel, ongeveer 6 k.m. ten Zuiden van de plaats, waar de brand ontstaan is Zondagochtend omstreeks 11 uür brak brand uit op de Brunssumer neide. Qe haard was gelegen op de z.g. „Hek- senberg," tussen de Staatsmijnen Hen drik en Oranje Nassau 4 en de schacht van JMieuwenhagen. Er bestond aanvankelijk groot gevaar foor overslaan van het vuur naar de dichte dennenbossen in de directe om- keving van de brand, waartoe de brand weer van Heerlen, de brandweercorp sen van de beide mijnen en een groot aantal vrijwilligers, in totaal meer dan honderd personen, het vuur aan deze tijde trachtten tegen te houden. Bijna Was men hierin geslaagd, toen als ge- In de loop van de middag wist men met vereende krachten het vuur te bedwingen. Ongeveer 7 H.A. is verwoest. Intussen is ook de brand in het Reichswald weer opgelaaid. Zaterdag is brand ontstaan in de bossen te Frasselt langs de ,,Neuhc Bahn". Het vuur vreet zich voort in de richting van de Cra- nenburgse weg. In dit gebied van het Reichswald staan zeer veel 5060-jarige fijne sparren. Dit hout is kurkdroog. De vlammen slaan meer dan tien meter hoog uit. Naar schatting staan ongeveer 100 H.A. bos wederom in vlammen. Er ligt een enorme voorraad gekapt en geschilferd dennenhout, dat geëx ploiteerd wordt door een Eindhovense firma en bestemd is voor de Nederlandse kolenmijnen. Het vuur bevindt zich on geveer op drie kilometer van de Neder landse grens. Opmerkelijk is, dat juist des Zaterdags, wanneer de Nederlandse werklieden het werk hebben verlaten, nieuwe branden ontstaan. Dit was twee weken geleden ook het geval, toen op zes plaatsen tegelijk vuurhaarden ont stonden. Zondagmorgen vroeg, omstreeks kwart over drie, is door tot dusverre onbekende oorzaak een der hooischelven in het z.f. blokhuis bij het Zwolse Diep te Genemui den in brand geraakt. Het rieten dak brandde vrijwel onmiddellijk als een laaiende fakkel en de wegwaaiende vonken zetten bovendien de andere hooischelven alsmede een kleiner aantal hooimijten m brand. Een kwartier na hot uitbreken van de brand sloegen de vlammen uit alle ruim 20 afzonderlijk in deze hooi-opslag- plaats opgestelde bergen. Een bewoner uit de omgeving werd door de rosse gloed gewekt en waarschuwde de brandweer, (lie met een tiental stralen zeer snel Ingreep, maar uiteraard niet meer koti verhinderen, dat liet door het vuur aangetaste hooi (in totaal naar schatting 1 yt niillioen pond) onbruikbaar is gewor den. Nadat de overkappingen van de hooibergen waren verbrand, bleven de zwart, geblakerde bergen, waarin het hooi is samengeperst, ais rokende toortsen over. De brand zou zeer ernstige gevolgen voor Genemuiden met zich hebben kun nen brengen, indien in de afgelopen nacht de wind niet toevallig uit Noord-Oostelijke richting was gekomen. De regens van vonken werden daardoor naar open wei landen en naar het iJsseimeer gedirigeerd en konden weinig schade aanrichten. Rij Westenwind zou het hele dorp gevaar hebben gelopen. Circa 25 boeren, eigenaars van het hooi, zien zich door deze brand gedupeerd. m Een overzicht van de uitgebrande bioscoopzaal „Le Select" te Parijs, waar 87 bezoe kers de dood vonden. In de panische angst die zich meester maakte van de opgeslote- nen toerden veie mensen doodgetrapt tijdens de vlucht door de enige uitgang De luitenant-Gouverneur-Generaal dr, D. 4. van Mook beeft in een korte radio- **de o.ni. verklaard, dat de situatie in 'hdonesië sedert zijn laatste radiorede nog ^rscherpt is en verslechterd. Nederland, Jat een roemrijke rechtstraditie bezit, heeft in liet conflict in Indonesië steeds ?«ar een rechtvaardige oplossing gezocht. ®r. Van Mook ging vervolgens in het kort ontwikkeling van de afgelopen weken "a en becritiseerde in dit verband de re soluties, ill (Ie Veiligheidsraad genomen, daaraan zo zeide hij geen voldoende Onderzoek is voorafgegaan. De landvoogd beschuldigde voorts de "epublikeinse regering van trouweloosheid Sn van ophitsende acties en propaganda. leverde scherpe critiek op het feit, dat "o Veiligheidsraad niet bereid is geweest Qost-Indonesië en West-Borneo te horen. Vervolgens ging de luitenant-Gouver- heu('-Generaal na op welke wjjzc de re- j'Ubliek de samenwerking had gedwars boomd en incrimdlieerde de economische blundering door bet buitenland, welke Tnstiger is gebleken dan aanvankelijk *ërd bevroed. Niettemin sprak dr. Van Mook zijn vast geloof uit in de goede wil tot samenwer king van miUioenen Indonesiërs binnen *tpub.'ikeins gebied en hij zeide, dat deze *'l hem een vast vertrouwen gaf in de Jhogelijljheid van een toekomstige vrucht bare samenwerking. Het wantrouwen zal H&u, zo meende de Landvoogd, op de 'uur wijken. i Vervolgens verklaarde dn Van Mook, "at de internationale situatie monde.lng Jverleg tussen hem en Den Haag nodig beeft gemaakt en hij zeide daartoe thans T°or korte tijd naar Nederland te vertrek ken. Tenslotte constateerde dr. Van Mook. dat Nederland niets te verbergen heeft en openstaat voor elk onpartijdig en tonder bijbedoelingen in te stellen on derzoek. Voorts dat staking van vijan delijkheden, het aanbieden van goede diensten e.d. alleen tot een resultaat kunnen leiden, wanneer aan beide zij den. goede wil en goede trouw voorop staan. Wat dit betreft, is aan republi keinse kant daarvan nog niets geble ken. De vijandelijkheden duren voort en internationaal overleg zoekt de re- Publiek alleen, wanneer haar dit voor delen biedt. Deze politiek der republi keinse regering zal op de duur falen. De Uiten spreken in dit opzicht een te dui delijke taal. Steeds meer blijkt, dat de Voortgezette vijandelijkheden niet slechts vrij ons, maar ook bij het volk van In donesië tegenkanting ondervindt. Ten slotte is het Nederlands plicht er voor 'c zorgen, dat het recht zegeviert, en nat het Indonesische volk zal worden verlost van de erfenis der Japanners, opdat het uiteindelijk tot de werkelij ke vrijheid zal worden gevoerd. Aan de vooravond van de verjaardag van H.M. de Koningin zo besloot de .Mi- tenant-Gouvemeur-Generaal moge hier de wens worden uitgesproken, dat het Ne derlandse vo.k zich van zijn eenheid be wust zal blijken te zijn. Het is ondenk baar, dat de Nederlandse regering en het Nederlandse volk, onder welke druk ook, zouden afwijken van wat zij afs hun plicht beschouwen. In een bioscoop in de smalle Rue de Mary van de Parijse voor stad Ruenl is Zaterdagavond door kortsluiting een brand uitgebroken, welke aan 87 mensen het leven heeft gekost. Vijftig gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen, zodat men vreest, dat het getal eter slachtoffers nog zal stijgen. Ongeveer een kwartier, nadat de voorstelling in de smalle, maar hoog gebouwde bioscöop „Le Select" was be gonnen, brak door kortsluiting op het bovenste van de twee balcons brand uit. De vlammen grepen onmiddellijk zo snel om zich heen, dat de bezoekers in een paniek geraakten en naar de uitgang drongen. Het in brand geraakte balcon begaf het snel en stortte naar beneden, waardoor de brand onmiddel lijk zich uitbreidde. Vele mensen wer den bedolven, en een achteruitgang werd versperd. In hun radeloze angst hadden vele ouders hun kinderen in de zaal geworpen, in de hoop, dat zij daardoor de uitgang zouden kunnen be reiken. Daar in de benedenzaal echter slechts één deur beschikbaar was, dron gen honderden toeschouwers samen, zo- De gewoonlijk hrillar.-te militaire parade vn andere feestelijkheden ter gelegenheid Koninginnedag droegen ditmaal te «atavia een sober karakter. Kenmerkend was, dat het défilé voor paleis van de gouverneur-generaal J)°r meer dan ,de helft uit vrouwen be tond. Dr. van Mook en luit.-generaal S. Spoor .ad(len plaatsvervangers gestuurd om de jj'Vade af te nemen; alleen admiraal was aanwezig om het défilé van soldaten, militaire politie en Neder- !"bse WACS af te nemen. de lucht was een escadrille B 25-ers. jQc rest van de troepen was druk aan n vechten tegen republikeinse infiltra- ïiv? langs de duizenden kilometers lange q^tlijnen op Java, Sumatra en Ma- Atakassar werden volksfeesten, o.m. wedstrijden met prauwen, een défilé kpi een vlaggenparade gehouden. Opmer- v, was, dat het aantal deelnemers (Jri1 groter was dan het vorig jaar. De /respondent van Aneta merkt hierbij fcu "at hieruit blijkt, dat orde en rnust weergekeerd iifaié-ifrtfiffótifia De Kon. Familie slaat voor het Paleis Huis ten Eoscli de geweldige aubade gade die aan H.M. gebracht werd ter gelegenheid van Haar verjaardag Er is een internationale bond van Rode Kruisorganisaties; vrijwel elk land ter wereld heeft zijn eigen Rode Kruisver eniging en.... ook Kampong Bali in Batavia heeft haar Rode Kruis. Een zij-paadje van een zijweg tussen Kebon Sirih en de Tamarindelaan voert naar een nederig huisje in Kampong Bali, waarvan twee bescheiden kamertjes keurig netjes volgens alle eisen die men maar aan een E.H.B.O.-post mag stellen, zijn ingericht. Een frisse cementen vloer en het smetteloos wit van wanden, zol dering, tafels, stoelen, verband- en me dicijnkastjes, emmers en kommen, getui gen van de ernst en het begrip waarmede de trouwe Indonesiër, die hier de schep- ter zwaait, zijn taak opvat. Een grote overdekte bak met water, een opgerolde brancard, een kom met sublimaat-water, handdoeken en het hospitaal-linnen op de lange rustbank en tafel tonen dat men hier elk uur van het etmaal op alle eventualiteiten voor bereid is. Een Kampong van 3500 mensen weet, dat het Rode Kruis over haar waakt. De baas van de miniatuurorganisatie heeft het vertrouwen. Rust en vrede zijn de kenmerken van Kampong Bali. Eerste hulp kan een ieder hier verkrij gen. Ernstige gevallen worden op weg ge holpen naar de polikliniek of het hos pitaal. Patiënten, die zich om een of an dere reden schuil houden, worden tot in hun huisjes opgespoord en zij, die voor behandeling in aanmerking komen, wor den met een briefje naar de dokter ver wezen. De doekoen® van de Kampong laten zich hier voorlichten en onderwer pen zich gaarne aan de controle van de vertrouwensman. Deze Rode-Kruis-post wijst de hongerigen de weg naar voed sel. Zekere eisen zijn hier gesteld aan de desa-hygiëne. Zij, die het nodig hebben worden van kleren voorzien. Oude lap pen worden verknipt en omgewerkt tot baadjes. Deze zijn voor de beter gesi tueerden te koop, doch wie iets kopen wil moet er twee nemen, waarvan dan één voor de allerarmsten bestemd is. Zo wordt hier tot onderling hulpbe toon opgevoed: het motto Is „voor de kampongbewoners, door de kampongbe woners". In Kampong Bali herst de Rode Kruis-adat. De drager van deze geest ken^ zün taak: wie hulp nodig heeft zal hij hel pen. Voor welk Rode Kruis hij dan werkt? Op deze vraag zal hij ook u ant woorden: „Tida ada Palang Merah In donesia, tida ada Palang Merah Be'an- da, ada Palang Merah Kampong Bali, jaitoe International". (,.Ik ben niet aan gesloten bjj enig Rode Kruis, ik heb mijn eigen Rode Kruis: Rode Kruis Kampong Bali, gebaseerd op het internationale Rode Kruis-principe.") Het experiment van het Rode Kruis in Kampong Bali lijkt zeer geslaagd en verdient deswege navolging in alle an dere desa's en kampongs. Veel meer van die kleine witte kamertjes met die rode kruisjes moesten In dit lan^ ingericht worden. Zij zouden vertrouwen en vrede bren gen: overal waar thans nog wanorde en ellende heersen. dat tientallen onder voet werden gelo pen en vertrapt. De Parijse brandweer was onmiddel lijk ter plaatse, evenals de brandweer van Versailles en St. Germain, die meteen waren gerequireerd. Het was echter onmogelijk de mensen te redden, daar de smalle (bioscoop, die wegens ruimtegebrek in de hoogte in plaats van in de breedte was gebouwd, als het ware een oven was. Rijen zwart geblakerde stoelen, waar uit de brandweer en de politie slacht offers haalden, die zich niet in de drin gende mensenmassa voor de deur had den geworpen, waren, met de zwart ge blakerde muren over, toen het vuur ge doofd was en het gebouw betreden kon worden. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de brand is ont staan in het electrisch net tussen de balcons. De eigenaar van de bioscoop werd later gearresteerd, omdat hjj on voldoende veiligheidsmaatregelen zou getroffen hebben. Van de andere kant zal echter moeten worden vastgesteld, of de schuld alleen bij hem gezocht moet worden, daar de stedelijke auto riteiten een bedrijfsvergunning voor het theater hebben uitgereikt. Alle zaken en amusementsinrichtingen zijn op last van het gemeentebestuur gesloten tot na de massa-begrafenis van de slachtoffers, welke hedenmiddag zou geschieden. In de stad hangen hon derden vlaggen halfstok. Maandagmiddag landden de twee sportvliegers G. W. Truman en Clifford V. Evans Jr., die een reis om de wereld maken, met hun Piper Club Super Crui sers op het vliegveld Ypenburg bij 's-Gravenhage. Vandaag brengen zij een bezoek aan de familie Van de Bogaert te Hedel, welke familie Evans heeft ge adopteerd. Woensdag zullen zij naar Parijs vertrekken om hun wereldvlucht te vervolgen. Het Nederlands actie-communiqué van Maandag maakt melding van re publikeinse aanvallen op Neder landse saillanten in republikeins gebied. Volgens het legerbericht is dit de 20ste schending van de nieuwe order „staakt het vuren", waarbij zes Nederlandse soldaten gedood en 13 gewond werden. Er werden in het bijzonder hevige aanvallen op Nederlandse voorposten en verbindingslijnen rond Malang op Oost- Java gedaan. Met machinegeweren en mortieren hebben de republikeinen de door de Ne derlanders zwak bezette SRoorweg tussen Malang en Soerabaja beschoten. Op La- wang, 10 kilometer ten Noorden van Ma lang, werd een hevige republikeinse aanval gedaan. Verdere gevechten werden gesignaleerd in de nabijheid van Pematang Siantar. Er werd met mortieren gevuurd op een Nederlandse post in de nabijheid van de stad. Vierentwintig kilometer ten Westen van Batavia werd een Neder landse patrouille door republikeinen aan. gevallen. Een aanval werd afgeslagen ln het gebied van Tanggerang met verliezen voor de republikeinen. Maandagmiddag is te Batavia een bij eenkomst gehouden van enige consuls- generaal. Over het besprokene werd niets medegedeeld. Aneta verneemt verder, dat de Britse consul-generaal nog geen in structies heeft ontvangen. De bijeen komst werd op initiatief van de Ameri kaanse consul-generaal, Walter Foote, belegd. Volgens het republikeinse persbureau Antara heeft de republikeinse regering een boodschap uitgezonden voor de con suls te Batavia van China, Frankrijk, de Verenigde Staten, Australië en België, met het verzoek zich zo spoedig mogelijk naar Djokja te begeven in verband met de besluiten van de Veiligheidsraad. T.N.I.-leden hebben de assistent-wed- dana van Rantakolang aan de weg van Tandjongsari naar Soemedang Zater dagnacht in zjjn eigen huis vermoord. De republikeinen hebben de Javaanse vorst Mangkoenegoro VIII, zijn zuster en acht andere familieleden gearresteerd. Ook de Soesoehoenan Pakoeboewono XII is met zijn moeder en zuster in arrest gesteld. De Belgische regering heeft het verzoek van Nederland ingewilligd om zitting te nemen in de Commissie van Drie, bedoeld in het tweede lid van de Amerikaanse re solutie, welke door de Veiligheidsraad werd aangenomen. In het Nederlandse communiqué van heden wordt, naar U.P. meldt, bekend gemaakt, dat sedert het be vel tot het staken van het vuren 4 Augustus van kracht werd, in totaal Verwachting tot Woensdagavond: Na het oplossen van de hier en daar in de nacht gevormde nevel of mist morgen overdag vrij zonnig en droog weer. Geleidelijk iets oplopende temperaturen. Zwakke, tijdelijk ma tige wind tussen Noord en Oost. Zon op 5.53; onder 19.25. Maan op 20.41: onder 8.42. In een der grootste opslagplaatsen van riet te Genemuiden brak brand uit. Het droge en iel brandende materiaal veranderde in een wilde vuurzee. De wind was gelukkig zeewaarts, zodat de vonkenregen niet in het plaatsje Genemuiden zelf terecht kwam. De schade is zeer aanzienlijk Met mogelijkerwijs een vierde deel van het totaal aantal getelde stemmen be houden de Hongaarse communisten de leiding bij de tweede Hongaarse natio nale verkiezingen sedert de oorlog. Zon dagmiddernacht hadden de communis ten, die door de oppositiepartijen be schuldigd worden van wijdverspreide meervoudige stemming, 24 pCt. van het totale aantal stemmen, en de Democra tische Volkspartij, een anti-communisti sche groep, geleid door een devoot ka tholiek, Istvan Barankovik, een voor malige journalist, was tweede met 20 pCt. De laatste cijfers werden bekend ge maakt door het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken om 2 uur, kort nadat leden van de oppositiepartijen, die hun beschuldigingen hadden her haald, dat de communisten door meer voudige stemming 500.000 tot 1 millioen valse stemmen hadden uitgebracht, ver klaarden, dat zij hoopten dat Amerika en Engeland officiële protesten zouden indienen. Het ministerie van Voorlichting heeft het bekend maken van het totaal aan tal stemmen stopgezet, omdat „de men sen alleen belangstelling hebben voor percentages". Volgens de laatste cijfers hadden de communisten echter 306.254 van de 1.339.957 getelde stemmen. De partij van Barankovik kwam op de tweede plaats met 285.321 stemmen. Volgens de percentages, die door het ministerie van Voorlichting zajin uit gegeven, had de sociaal-democratische partij zestien procent, de party der kleine grondbezitters vijftien en de na tionale Boerenpartij acht procent, het geen betekende, dat de coalitie van vier partijen drie en zestig prooent van het totaal aantal stemmen op zich ver enigd had. De Hongaarse Onafhankelijkhelds- païtü van de vroegere leider der kleine grondbezitters, Zoltan Pfeiffer, kreeg elf procent. Leden van practisch alle Hongaarse partijen hebben de communisten ten laste gelegd, dat deze tussen 500.000 a 1 millioen onrechtmatige stemmen heb ben uitgebracht in de Hongaarse parle mentsverkiezingen, doordat zij leden meerdere malen hebben laten stemmen. Engelse en Amerikaanse waarnemers bij de verkiezingen zijn tot de volgende, voorlopige conclusies gekomen: De stemming is overal geheim ge weest en in of bij de stemlokalen is geen pressie op de kiezers uitgeoefend, doch het staat vast, dat „vliegende bri gades" in vele districten in meerdere stembureaux hebben gestemd. Zij be stonden voor de meerderheid uit com munisten. De blauwe formulieren, die door deze personen werden gebruist en welke recht gaven om buiten de plaats van inwoning te stemmen, waren geen vervalsingen. Het is bekend, dat er 500.000 van deze blauwe formulieren zijn gedrukt, waar van er 200.000 op wettige wijze over de kiescommissies zijn verdeeld, doch 280.000 zijn „verdwenen." Het schijnt thans duidelijk te zijn, dat het schrappen van kiezers op grote schaal aan de vooravond van "de ver kiezingen nodig was om het stemmer door de „vliegende brigades" mogelijk te maken, zonder dat het aantal uit gebrachte stemmen boven het aantal kiesgerechtigde burgers zou stijgen. Of ficieel werd ontkend, dat men te elf der ure een groot aantal kiezers had geschrapt, doch in vele districten heeft men vaststaande bewijzen gevonden, dat dit inderdaad gebeurd is. IWie steeds van zijn nederigheid opgeeft, verbergt in de plooien van zijn hart een flinke dosis hoog- moed. Naar Maandag is bekend gemaakt, zullen alle sociaal.democratische minis ters in het Hongaarse coalitiekabinet aftreden op grond van „systematische fraude" bij de verkiezingen, die gisteren hebben plaats gehad. Dit besluit Is genomen nadat de so ciaal-democratische minister van Justftle, Istvan Ris, tijdens een heftige nachtelijke zitting van de politieke commissie der party zijn ontslag heeft ingediend. Daar, zoals hij verklaarde, de politie het door hem bevolen onderzoek naar de waar heid van berichten over verkiezings fraude heeft belet. Heel stilletjes zijn prinses Juliana en haar drie oudste dochtertjes gis teravond naar het Scheveningse vuurwerk gekomen. Vlak vóór het begin van dit laatste vuurwerk-fes- tiin van dit seizoen reed een hof- auto voor het Kurhaus aan het Ge vers Deijnootplein en vrijwel onge merkt gingen de prinses en de prin sesjes door het hotel naar het ter ras, vanwaar zii het kleurige vuur- spattende feest goed konden volgen. Slechts enkele van de vele duizenden, die zich in het overvolle Scheveningen bevonden, hebben iets van dit prinselijk bezoek gemerkt. Het behoeft nauwelijks verteld te worden, dat de prinsesjes Beatrix. Irene en Margriet zeer genoten hebben. Een wit olifantje, dat oranje- vuur uit zijn bewegende slurf spoot en vrolijk met zijn staart wapperde, bleek een der grootste attracties tussen de vele fraai gekleurde stukken en de tal loze vuurpijlen. Het sluitstuk, een por tret van H.M. de Koningin in wit vuur met een oranje-versiering aan weerzij den herkenden de prinsesjes direct ais beeltenis van haar grootmoeder. 103 Nederlanders gedood, 283 gewond en 6 vermist zijn. Goedingelichte kringen zeiden, dat de Franse consul-generaal, Raux, en de Australische consul-generaal, Saton, morgenochtend aan boord van een Australisch vliegtuig naar Djokjakarta zullen vliegen. Tevens wordt gemeld, dat bij acties van gisteren vijf Nederlanders gedood en elf gewond werden. Medegedeeld werd, dat de republikei nen mortieren en geweren hadden ge bruikt in een aanval op de stad Poerwo- kerto, 42 mijl ten Noord-Oosten van Tjilatjap. Sluipschutters zijn in actie rond het vliegveld van Banjoemas. negen mijl ten Zuid-Oosten van Poèrwokerto. Gemeld werd. dat Nederlandse patrouilles in dit gebied saboteurs hebben ontdekt, die achter de Nederlandse linies barricades opwierpen. Verder wordt medegedeeld, dat de In donesiërs op Nederlandse patrouilles op West-Java hebben gevuurd en tweemaal Pematangslantar ten Zuiden van Medan op Sumatra hebben aangevallen. Naar verluidt werden de republikeinse aan vallers teruggeslagen. Indonesiërs Infiltreren in de oude Perimeter-linies rond Modjokerto, ten Zuiden vin Soerabaja, en gebruiken machinegeweren tegen Nederlandse pa trouilles. Officieel wordt medegedeeld: Mr. J. H. van Royen, Nederlands am bassadeur in Canada, wordt Maandag avond in Nederland verwacht. Het be zoek van mr. Van Royeij, die de gehele behandeling van de Indonesische kwes tie in de Veiligheidsraad heeft meege maakt. houdt verband met de verdere besprekingen, welke de regering deze week in Den Haag over het Indonesische vraagstuk met de Luitenant-Gouver neur-Generaal dr. Van Mook zal voeren. Het bezoek van mr. Van Royen houdt mede verband met het feit, dat hjj als plaatsvervangend leider zal optreden van de Nederlandse delegatie in de alge mene vergadering der Verenigde Naties, welke midden September begint. Mr. Van Kleffens heeft tegenover Aneta het in Nederland verspreide be richt, als zou hij door de Nederlandse regering voor belangrijke besprekingen naar Den Haag ontboden zijn. ontkend. Zaterdagmiddag is in het flatgebouw aan de Zeestraat te 's-Gravenhage, waarin het ministerie van Sociale Zaken is gevestigd, een steen onthuld ter na gedachtenis aan de in de oorlog omge komen ambtenaren van dit ministerie. De steen is vervaardigd door de Amster damse beeldhouwer W. van Hoorn. Minister Drees heeft in tegenwoordig heid van de familieleden der slachtoffers en van het gehele personeel van het ministerie de steen onthuld. Voordat minister Drees de Nederlandse driekleur, die als 'n gordijn de steen be dekte, ter zijde schoof, sprak hij namens de regering enkele gevoelvolle woorden tot de nabestaanden en tot de verzamel de ambtenaren. 1000,— 7615, 13404; 400,— 9830, 14294, 15220, 20887; 200,— 5450, 14326, 18936, 21536: 100— 1529. 2241, 14920, 15178, 16051, 16211, 19047, 18059.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1