Amsterdamse clubs volgen het Rotterdamse voorbeeld Niets dan nederlagen in het Arol-toumooi IK BEN DE HOND. Zilveren Bal-finale gaat tussen tweede klassers Nederlands cricket team wint van Free Foresters NEUMYER-VAN DER MEER BEHALEN EUROPESE R0EITITEL Verder geen successen in finales De ronde van Nederland door fraai herstel op tweede dag Verrassende Nederl. tenniszege Belgen met 20-14 verslagen Njord was te zwak ZEEBÜRGIA MAAKT GOEDE INDRUK SW en HW in de eindstrijd Motorraces te Alkmaar met ongelukkige afloop Engels poloteam had geen schijn van kans DINSDAG 2 SEPTEMBER 1947 PAGINA 4 Vijftien ploegen in Bakker tweede te Lyon Bijster wint van wereld kampioen Harris Andere tournooien Achterstand op eerste innings Amerika behoudt Davis Cup ■MiMi Academische wereldspelen LUZERN, 31 Augustus De Nederlandse roeiers hebben één Europees kampioenschap behaald. Ere aan de double scull van Willem III (Van der Meer-Neumeyer), die Vrijdag met zijn nieuwe baanrecord al zo'n prachtige indruk maakte en die Zopdag het verlies daarvan wreekte met een overwinning, waar geen wik ken of wegen aan was. Het t>leef de enige Nederlandse victorie op de laatste dag. Bij de ongestuurde twee werd De Laak in de finale zesde en laatste, evenals Die Leythe, dat zich met een vierde plaats in de herkansing al geplaatst zag en Delftse Sport, dat in de herkan- J sing der achtriemsgieken een mooie overwinning behaalde op Denemarken, Portugal, Hongarije en België, maar in de finale vijfde werd. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 31 Augustus Het is de Amsterdamse voetbalclubs in bet AROL-tournooi vergaan als de Rotterdamse in de strüd om de Zilveren Bal: niet één van hen heeft de eerste ronde overleefd. AFC gaf in de eerste wedstrijd het slechte voorbeeld door een 20 nederlaag tegen HBS. Zecburgia, dat lange tijd de beste kaarsen had tegen Hermes, moest met 21 de wapens strekken en DWS ten slotte ging met zijn machteloze voorhoede een nederlaag tegemoet tegen KFC, dat ook wel geen voetbal van de bovenste plank demonstreerde, maar zijn 10 voor sprong toch tegen d i t eerste tlass* spel bestand De beste ploeg van het tour nooi was zonder twijfel AGOVV, das zijn goede vorm van het Zilveren Pont-tour- r.ooi bevestigde en in de aantrekkelijkste wedstrijd van de dag een groter over wicht had op PSV, dan de schrale 21 zege zou doen vermoedeti. Uit het feit dat de AFC-tribunes on danks het aanvankelijk bijzonder warme weer zo goed bezet waren, blijkt wel hoe goed dit toumooi in de hoofdstad staat aangeschreven. Maar er waren dan ook wel een paar interessante woeven bij, als 'bijvoorbeeld het debuut van Zee- burgia als eerste klasser, het optreden van DWS als winnaar van het Wester- kerktoumooi en tenslotte het uitkomen van AGOVV, dat niet alleen de laatste bekerwinnaar was, maar bovendien door zijn overwinning op Haarlem de belangstelling had - gaar.de gemaakt. Inderdaad is ook ditmaal de wedstrijd waarin de Apeldodrners optraden de bes te geweest. De blauwhemden spelen niet mooi, maar treden bijzonder energiek op, schieten veel en hebben het ver gebracht ln de nuttige en nobele kunst om de rechte weg naar doel te zoeken. Hetgeen ze overigens vorige week misschien nóg een tikje beter deden. P.S.V. moest dat al heel gauw aan den lijve ondervinden. De Oostelijken waren in de eerste periode van de strijd beslist sterker en de 1O-voorsprong, die linies- buiten Loois zijn club na vier minuten gaf werd later door een zeker overwicht bevestigd. Wel wist P.S.V. het spel een tijdje meer In evenwicht te brengen, maar kort voor rust kreeg Loois de bal nog eens van rechts toegespeeld en ook nu loste hij ineens een schot, dat de Eindhoven - se doelman te machtig was: 2—0. Na rust was het spelbeeld niet veel anders. IA.G.O.V.V. scoorde nog oen derde doel punt. dat om onbegrijpelijke redenen ge annuleerd werd. Het doelpunt, dat P.S.V. als antwoord op dit alles gaf. was hoofd zakelijk te danken aan een blunder van de Oostelijke doelman, die de bal voor de voeten van d'Hooghe deponeerde. Zeeburgia heeft goed van zich afgebe ten tegen Hermes, dat wel enkele inval-' Iers telde. De Amsterdammers speelden tris en snel en toen na dertig minuten Wiggemansen, die eerst al tegen de lat geikogeld had, met een aardig boogfoal- letje doelman Pil. gepasseerd had, gaf die stand de verhouding goed weer. Na rust evenwel werden de jongste eerste Naar wij vernemen zal de wielerwed strijd de Ror.de van Nederland volgend jaar gehouden worden van Zaterdag 8 Mei tot en met Maandag 17 Mei (Tweede Pinksterdag) Jïet is noodzake lijk gebleken in de route van deze be langrijke ronde enige wijzigingen aan te brengen. Zo zal de karavaan niet over de afsluitdijk trekken en heeft men het pian opgegeven om Antwerpen aan te doen. Het ploegenstelsel zal nu verder worden doorgevoerd dan tijdens de Zes Provinciën Koers, ftr zullen in totaal 15 ploegen van zes man aan deze wed strijd over ongeveer 2000 kilometer deelnemen, waaronder in ieder geval een Belgische combinatie. In de hier onder volgende route zullen geen wijzi gingen van ingrijpende aard meer wor den aangebracht: Zaterdag 8 Mei: Eerste étappe Maas trichtMijnstreekNijmegen. Zondag 9 Mei: Tweede étappe Nijme gen—Eta schede. Maandag 10 Mei: Derde étappe Ensche deGroningen (waarschijnlijk). Dinsdag 11 Mei: Vierde étappe Gronin genUtrechtAmsterdam Woensdag 12 Mei; Vijfde étappe geza menlijk naar Zaandam. Vandaar pim. 150 km. door Noord-Holland. Donderdag 13 Mei: Zesde étappe Am sterdamRotterdam. Vrijdag 14 Mei: Rustdag te Rotterdam. Zaterdag 15 Mei: Zevende étappe Rot terdamGoes. Oversteken naar Zeeuws- Vlaanderen. Achtste étappe GoesHulst, 150 km. door Zeeuws Vlaanderen. Zondag 16 Mei: Negende étappe Hulst —Breda. Tiende étappe BredaDen BoschEindhoven (tijdrace voor de ploe gen). Maandag 17 Mei; Elfde étappe Eind hovenMijnstreekKrijtlandMaas tricht. De aankomst in Maastricht zal samen vallen met de feestelijkheden ter gelegen heid van het 2000-jarig bestaan van de stad. De Nederlandse stayer Bakker nam deel tan wedstrijden achter grote motoren te L«yon. De Nederlander reed drie uitsteken de manches en plaatste zich in het alge meen klassement als twee vóór Frosio en Besson. uitslag van het algemeen klas sement luidt: 1. Minardi (Frankr), 2. Bak ker (Ned.), 3. Frosio (It.), 4. Besson (Zwits.), 5. Quezel (Fr.). Bijster heeft Zaterdag revanche genomen op de wereldkampioen Harris, door de En gelsman In de sprintwedstrijd te Herne Hill te verslaan. Bijster legde de 500 yards af ln 47.1 sec., de laatste 220 yards in 12.2 sec. De Engelsman Harris werd tweede, Bannister (Engeland) derde en de Frans man Sensever vierde. In de amateur-sprintwedstrijd om de Bailey-prijs te Parijs plaatsten Harris, Sen sever, Bijster, Faye. Ghella en Vidal zich in de halve eindstrijden. Hiervan waren de uitslagen: le halve eindstrijd: 1. Harris (Eng.), 2. Ghella (It.). 3. Faye (Fr.). 2e halve eindstrijd: 1. Bijster (Ned.). 2. Sen sever (Fr.), 3. Vidal (Fr.). De eindstrijd werd gewonnen door Harris voor Bijster op 1 lengte, en Sensever. klassers lelijk ingesloten en toen kon Van der Tuyn, die de ziel van de Schie- damse aanval was, de beide doelpunten maken, waardoor niet Zeeburgia, maar Hennes in de halve finale kwam. D.W.S. speelde ee«» matige wedstrijd te gen K.F.C. De Spaarndammerdijkers wis ten maar geen raad Op het stugge spel van de Koogse ploeg en met de gebruike lijke malaise van de voorhoede, was het lot van de Blauw-Zwarten meteen beslist. K.F.C.dat De Boer weer als aanvalslei der had opgesteld, maar daar geen vruch ten van plukte, kon na vijf minuten, dank zij handig spel van Kok, de leiding ne men en wat de Amsterdammers een uur lang ook probeerden om die voorsprong te annuleren, het lukte niet. A.F.C. had iu de eerste wedstrijd moe ten capituleren voor een HBS., dat z.rn overwinning dubbel en dwars verdiende. De Hagenaars hadden een betere spelop vatting dan de gastheren van dit tour- nool, demonstreerden een beslissende suprematie door een beter ploegverband en dankten er twee doelpunten aan, waar de Amsterdammers er géén tegenover wisten te stellen. In de eerste helft was de strijd tien minuten oud. toen Röhrig de A.F.C.-doelman van dichtbij netjes om speelde en tien minpten na de hervatting werd het pleit beslecht, toen Werner de bal met een gebaar van wel wat ver door gevoerde hoffelijkheid keurig voor Röh- rigs' voeten legde en daarmee de neder laag van zijn club tot een feit hielp maken. Voor de halve finales, die Zondag in het Olympisch Stadion gespeeld wor den, luidde de loting: HermesHBS, AGOVV—KFC. Zaterdag begonnes de wedstrijden in het eerste tournoói om de Zilveren Crackstate, uitgeloofd door Heerenveen. De gastheren, die zonder Jan Lenstra, Ploeg en Hofma uitkwamen, giiigen tegen Blauw-Wit ton onder met 32. Abe Lenstra was weer op gesteld, maar voelde zich niet fit en pres teerde dan ook weinig. Het Eindhovense Baronie kraakte de Volewijckers met 50 na een, door de Ba ronie, uitstekend gespeelde wedstrijd. Het toumooi werd beëindigd met do finale tussen Blauw-Wit en De Baronie en de verllezersronde tussen Heerenveen en de Volewijckers. Tegen de verwachtingen in wonnen de Amsterdamse Zebra's de eindstrijd van De Baronie met 52, waar door zij voor een jaar in bezit van het kostbare kleinoód kwamen. De uitslagen luiden: finale: Blauw-Wit De Baronie DNL 52. Verliezersronde: HeerenveenDe Volewijckers 20. Be Quick heeft door twee overwinningen, resp. op de bekerhouder Enschedese Boys en Veendam, de leiding genomen in de wedstrijden om de Groninger Dagblad beker. De uitslagen luiden: SpartaVeendam 50, Be QuickEnschedese Boys 2—1, Ve- locltasSparta 32, VeendamBe Quick 14. Etoschedese BoysVelocitas 10. Zondagmiddag werd op het Qulck-ter- rein te Nijmegen het jaarlijkse Zilveren Vostournooi gehouden, waarbij het Nij meegse Quick de Vos moest verdedigen. De uitslagen luiden: Juliana.Achilles (Assen) 41; Quick N.SCH (Nijmegen) 22, door SCH met strafschoppen gewonnen: DFC (Dordr.)Tubantla 11, gewonnen door Tubantia met strafschoppen; Be Quick (Zutphen)Sittard o3. A.s. Zondag 7'September worden de fina les gespeeld. Tournooi Zilveren Molen, Heemstede: LeeuwardenUVS 0—1, StormvogelsRCH 11, Stormv. w„ verliezers RCHLeeu warden 51, wlnsaars StormvogelsUVS 2—1. Het door Velox georganiseerde tournooi om de Zilveren Dom leverde het volgende resultaat op: VeloxExcelsior 12, UVO Xerxes 22 (Xerxes wint met straf schoppen). Verliezersronde: VeloxUVVO 10. Finale: XerxesExcelsior 10. (Buiten verantwoordelijkheid van de sportredactie) lk hen de hond die op het AFC- terrein liep en ik vraag U, mijn heer de redapteur, een plaatsje in uw zeer geëerd en veelgelezen blad. M'n poot op m'n hart, dat geen haar op m'n kop er Zondag ochtend over dacht, om naar zo iets als een voetbalwedstrijd te gaan, want zweetboetbal vind ik onaesthetisch. Maar zonder dat je er erg in hebt, loop je tegen aan vangstijd van het AROL-tournooi op de Zuidelijke Wandelweg en op dat moment ben je natuurlijk een verloren dier. Bij de ingang bof je, want je passeert de controle gelijk met de spelers van HBS en omdat je ook in het zwart gekleed gaat, krijg je een vriendelijke handdruk van de commissie van ontvangst, inclu sief twee bonnetjes voor con sumptie. Onder ons gezegd heb je daar geeri gebruik van gemaakt, want er was een uitmuntend slootwatertje in de buurt en van bier of prikkellimonade houdt je niet. Nu ben je van nature een actie ve hond. Je moet draven als je draven ziet en als je precies een kwartier tegen die neiging ge vochten hebt, capituleer je. Je rutscht de zondoor stoof de voet- balweide op en mengt je in de strijd. Dat wil zeggen, je rent mee met de bal, maar zorgt van de an dere kant dat je niet té dicht in de buurt komt, omdat je twee benige sportvrienden in het heetst van het gevecht misschien de ge voeligheid van je poten of je staart zouden kunnen onderschat ten. Dat brengt bovendien nog een ander voordeel mee, namelijk dat je niet al te hinderlijk—bent en waarachtig een record slaat voor Honden Die Het Bestaan Hebben Tijdens Een Voetbalwedstrijd Een Voetbalveld Op Te. Draven. Ze ste ken eens een hand naar je uit en zeggen kssstof „ga je", maar misschien is het de hitte, mis schien de gemoedelijke sfeer van het tournooi ze laten je lopen. Totdat een mijnheer in een wit bloesje, die geen been uitsteekt en steeds maar op de spelers staat te vitten, de zaak stopzet: D'ruit dat mormel. Hetgeen zelfs tegenover een hond niet vriendelijk is. Maar je laat je niet kennen. Je blijft. Je laat ze „kssst" roepen en ,,ga je" en nog veel erger dingen eit je laat je net zover naar ze toelokken als je zelf wilt, om ze dan met een ''sprongetje-opzij te laten uitlachen, want een publiek houdt daar wel van. Maar als ze vals worden en met riemen komen aandragen en stokken, keer je ze verachtelijk de rug toe en gaat. Uit eigen, vrije verkiezing. En dan ontmoet je even later een kerel die geen gevoel voor hu mor heeft, maar wel een touw en d.i+je met dat touw aan een boom kluistert. En dat neem je niet. Dan pak je de pen in de poot en je vraagt aan de Publieke Opinie, hoe Zij erover denkt, dat je met een handdruk wordt verwelkomd en twee consumptiebonnen krijgt, om dan met een touw aan een boom te worden vastgebonden. Aan een boom, alsof je een paard was! En U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaats- YllitYlf P DE HOND DIE OP HET AFC-TERREIN LIEP. Amsterdam toonde veel belangstelling voor de wedstrijden om de AROL .beker op het A.F.C.-terfein te Amsterdam. Een moment uit de wedstrijd AGOVVPSV. De tweede dag van het Zilveren-Bal- tournool heeft in alle zes wedstrijden goed spel opgeleverd bij prachtig zomerweer. De belangstelling van het publiek was in de ochtenduren wat minder dan verleden week, hetgeen te wijten zal,zijn aan de omstandigheid, dat de Rotterdamse elubs al waren uitgeschakeld, maar bij de demi- finales was het Kasteel van Sparta weer goed gevuld. Vooral de laatste wedstrijd verliep on der hoogspanning. De bekerhouder B'.VV. had de strijd aangebonden tegen S.V.V., dat toch eigenlijk tot Rottercfam behoort. He-t werd op de duur een harde wedstrijd, waarin van beide zijden fraai en fair werd gespeeld. Na 25 minuten spraken sommigen er van dat de zilveren bal bijna in Der» Bosch was. want de voorsprong, van de Zuidelijke kampioen bedroeg toen 20 door doelpunten van de vleugelspelers Van Beek en Overbeek. Nog juist voor de rust verkleinde Schrumpf de achterstand en in de tweede helft maakte van Lith met een prachtige kopbal gelijk. Met 2^2 kwam ook het einde, waarna S.V.V. na tweemaal penalties nemen, zich in de finale tegen H.V.V. schopte. De Hagenaars hadden de eerste demi-finale tegen Het Gooi gespeeld. Hier kwam liet eerste suc ces ook van de andere kant, want Schaap die tevoren tweemaal dicht na elkaar een goede kans tot doelpunten had gemist, had na ruim een kwartier de score ge opend. De in het begin nogal zwakke wedstrijd werd levendiger toen Colthoff een keer te gen de lat had geschoten, maar het enthousiasme kwam eerst goed los na het doelpunt wan Van Oven, die, een hoek schop van Colthoff in het net liep. Na deze gelijkmaker bezorgde dezelfde spe ler H.V.V, in de tweede helft de over winning. De vier voorafgaande wedstrijden ston den alle op een goed peil. De eerste twee leverden in totaal slechts twee doelpun ten op. Unitas't Gooi eindigde in het voordeel van de Hilversummers door een doelpunt van Levert in de eerste helft. Breur liet na de rust de gelegenheid om gelijk te maken voorbij gaan, door een strafschop kalrp in te schieten, zodat doel man Mosterd weinig moeite had de bal te stoppen. In de tweede ontmoeting ver sloeg H.V.V. de enthousiaste ploeg uit Venlo. Het enijf doelpunt kwam van de voet van van Heeswijk, maar V.V.V. gaf het nog lang niet gewonnen, hoewel hun onvermoeid aanvallen geen resultaat mocht opleveren. Emma bleek tegen S.V.V. gehandicapt dóór de afwezigheid van J. en F. van der Gijp. De ploegen wogen goed tegen elkaar op met aanvankelijk Emma, dat uit een kopbal van van Welzenes de leiding ver wierf, iets sterker. De tweede helft leverde twee doelpunten van Schrumpf en daarmee de zege op. Ten slotte waren het B.V.V. eh Heracles, die elkaar heel weinig in een forse wedstrijd toegaven. Overbeek nam 2 doelpunten voor zijn rekening, beide verrassend voor doelman Dekkers, die echter geen excuus nodig heeft voor het doelpunt, dat Swa- nenburg maakte. Stephan had na 10 de stand op ge lijke voet gebracht met een prachtige schuiver. (Van onze cricketmedewefker) HAARLEM, 31 Augustus. Toen het tal rijke publiek Zaterdagavond om half zeven het fraaie terrein van Rood en Wit te Haarlem verliet, zullen er maar weinigen geweest zijn die het Neder landse elftal nog een kans gavi*i in hun ontmoeting tegen de Free Foresters. Het Nederlands elftal had toep op de eer ste innings reeds een achterstand vap 68 runs te boeken gekregen had (203 135), Zondagmiddag echter trad een kranig herstel in en nadat Nederland de Engelsen eerst voor 135 uitgegooid had, lukte het, onder grote spanning de benodigde 204 runs te scoren voor het verlies van wickets. Het totaal van 203 runs had het Neder lands elftal geheel aan zichzelf te wijten, daar dit, bij beter, vooral actiever fielden, heel wat lager had kunnen zyn. Ook net vangen liet te wensen. Zo werd Lyttelton tweemaal gemist, terwijl Terwiel op eigen bowlen eveneens een kans miste. Fawson, de Kent batsman, liet brillante slagen zien, evenals Newman. Ook het snelle runnen van Pawson was een lust om te zien. Toen er 100 runs op het bord waren voor slechts drie batsmen uit, twijfelde nie mand of Nederland zou het totaal der En gelsen passeren. Maar toen werden de ,,spin"-bowlers Stevens en Peebles in de aanval betrokken envan 3 voor 100 wern het,... 9 voor 116! Vooral Stevens toonde zich een ware meester ln het goo chelen met de bal. Batsman na batsman werden als het ware door hem „opgelicht"! Er waren l »g- en offbreaks bij, „googlies", topspinners, maar ook eenvoudige rechte ballen Een ware collapse, die wat door het laatste wicket (van Manen) gestuit werd die een harde 20 scoorde. Stevens nam'in slechts 8 overs, 7 wickets voor 20 runs! Toch was het totaal van 135 onbevre digend daar een achterstand van 68 runs een lelijke schadepost betekende. Maar Zondag trad een fraai herstel in, dank zij het zeer fraaie bowlen van Ter- wiel, die niet minder dan vijf batsmen Amerika heeft da Davis Cup behou den. De enkelspelers wonnen beiden op de eerste dag, waarna Australië het dubbelspel voor zijn rekening nam. Op de laatste dag wisten de Amerikanen hun voorsprong te behouden en bleven dus in het bezit van de Davis Cup. Jack Kramer zorgde voor een goede Amerikaanse start in de challenge round van de Davis Cup tegen Australië door in het eerste enkelspel de Australische kampioen Dinny Pails te slaan inet 62, 6—1, 6—2. Kramer was in topvorm en ^besliste vrijwel alle rallies in zijn vooraeel door zijn geweldige smashes, pittige volleys aan het net en prachtig zuivere pas sing shots. Pails speelde beter dan de score aangeeft, maar was toch geen partij voor de grote Amerikaan. In de tweede match van de eerste dag versloeg Ted Schroeder de Australiër John Bromwich met 64, 57, 63, 64, waardoor Amerika de leiding nam met 20. Op de tweede dag van de ontmoeting heeft Australië het dubbelspel gewon nen. Bromwich en Colin Long (Austr.) sloegen Kramer en Schroeder met 6—4, 26—2, 6—4. Ondanks de achterstand 710 op de eerste dag heeft de Nederlandse lawn- tennisploeg de Belgische te Spa weten te slaan met 20—14. De overwinning was noch in het Belgische noch in het Ne derlandse kamp verwacht, doch als maat staf tussen de speelsterktft van beide landen mag deze uitslag niet geiden, want de Belgische ploeg miste twee van haar eerste vier n.l. Peten en De- vroe. Daardoor speelden alle lagere spe lers twee plaatsen hoger. Een van de beste partijen van de eer ste dag was het herenenkelspel van \v li pton tegen de Belgische kampioen Washer. Weliswaar door de Belg gewonnene doch na een uitstekend gevecht van aanvallend spel van beide zijden, waarin het resultaat tot in de laatste game onzeker was. Voorts speelde Rinkel een uitstekende partij te gen de Belgische Davis-cupspeler Geel- hand, waarin hij na he verlies van de eer ste set, de tweede met 97 wist te win nen met "voortreffelijk spel de derde met 60. Mej. Bollin Couquerque kon in het damesenkelspel weinig verrichten tegen de Belgische kampioene mevr. de Meulemees- ter, die het veld geheel bestreek met haar scherpe forehand drives en goed backspel, zodat zij in twee sets won. Mej. Hermsen kon het niet bolwerken tegen het iets zekerder spel van mej. de Borman. Mevr. Lubbers had in mevr. Prion een te genstandster die niet zoveel vaart ln haar spel had als zij zelf en won gemakkelijk in twee sets. Mevr. Roosvan de Wal was niet op dreef tegen de vierde' Belgische speelster mej. de Ridder en verloor een partij, welke zij normaal had kunnen win nen. De Belgische plo§g had op het laat ste moment bet nadeel dat de tweede spe ler Devroe moest uitvallen zodat alle spe lers een plaats opschoven. Ongetwijfeld was dit een nadelige factor voor de Belgen. Er werden 3 enkelspelen en twee dub belspelen achter, elkaar gewonnen. Dat bracht de stand van 710 op 1210. Het verdere verloop was spannend tot 1313. Daarna werd het 1913 en tenslotte 20 14 Uit de acht herenenkelspelen, er werd gekruist gespeeld, kwamen wederom 6 overwinningen.. Uit de vier damesenkelspe len ditmaal 3 punten (Zaterdag een). Mej. Couquerque heeft een uitstekende partij gespeeld tegen de Belgische kampioene mej. de Borman 36, 62, 6—2. Mevr. Roos van de Wal was nu veel sneller en zui verder op drive en won ook. Mevr. Lub bers behaalde haar tweede zege (voegde er later nog een toe ln het dames dub belspel). Mej. Hermsen kon echter niet te gen de Vaart en de Volleys van mevr. de Meulemeester op en verloor in 2 sets. Van Swol en Washer, de Belgische num- mero een. hebben een zeer snelle wed strijd in hoog tempo en goed spel gespeeld. Betere beheersing van drive en smash ga ven van Swol 63.-52 in de tweede set. Hij weerstond toen echter de tegenaan val van Washer niet voldoende, het werd 54, hij kreeg wedgtrijdkoorts, miste, en verloor de set met 66. Hij kwam door onzeker spel in de derde set op 04, 15 Washer ging toen iets te sterk forceren. Een prachtige aanval gaf van Swol 45, doch Washer won zijn service met schit terend spel en de wedstrijd met 64. Wil ton had veel moeite met de kleine vinnige Delire, doch won met 7—5 in de derde set. Taminiau sleepte ondanks 35 in de derde set tegen de grillige en empera- mentvolle de Borman de zege er uit met 9—7. „cleande". Het was een Arie Terwiel op zijn best en dus.... gevaarlijk. Zijn cijfers 5 voor 35 waren dan ook ten volle ver diend. Wederom waren het Newman en Pawson, die de mooiste, tevens beste bij dragen leverden. Voor 135 runs was da tweede innings der Foresters ten einde. Het Nederlands XI-tal had nu 4 uur tijd om de benodigde runs (204) te scoren en zowaar gelukte het onze batsmen een on verwachte zege uit het vuur te slepen. Stolk, .Borrani, van Weelde en van Manen maakten nu allen nuttige scpres, doch vooral aan het fraaie batten van Gallois is de zege te danken. Zijn 58. die 7 vieren, bevatte, hield de grote verdienste in, dat hij thans het ,,spin"-bowlen meester werd, al was ditmaal Peebles' bowlen het grote, bijna onoverkomelijke struikelblok gewor den. Van 3 voor 112 werd het 5 voor 166, doch 8 voor 200, waarna Molenaar met een vier de overwinning zeker steldeEen Spannend slot van een match, die toch niet geheel aan de verwachting beantwoord heeft. Daarvoor was het spel op de eerste dag te matig geweest! I*ee Foresters, le innings: 203 (H. A- Pawson 42, K~A. Sellar 15, L. J- Lyttelton 42, G. C. Newman 33, G- T. S. Stevens 19, I. A R. Peebles 22), A. Molenaar 564, L. J. Sodderland 023, J. J. v. d. Luur 148, A. Terwiel 3—45, W. v. Weelde 06, H. v- Manen 01. 2de innings: 135 (Pawson 30, Newittan 39, Villiers 21, Lyttelton 12), Molenaar 3—53, Terwiel 5—35, Sodderland 114, V. d. Luur 0—21. v. Manen 11. Nederlands Xl-al, le innings: 135 (H, stolk 30, L. Borrani 15, W. H. Gallois 20, W. V. weelde 24). D. H. Read 1—51, M. A. Boddington 026, G T. S. Stevens 720, I. A. R. Peebles 2—21. 2de innings: (Stolk 27. Borrani 12, Gal lois 58, v Weelde 28, v. Manen 27, Ingelse 19) Read 231, Boddington 131. Stevens 268, Peebles 348, Villiers 013. De Alkmaarse kermisraces, die voor de eerste maal na de oorlog door het Alkmaarse V. V. V. georganiseerd werden op het Sportpark, hadden een ongeluk kige afloop. Als attractie namen de be kende Engelse speed wayrijders Jack Ladd en Bifddy King aan deze wed strijden deel. Eerstgenoemde kwam in de finale van de 500 c.c. klasse in de voorlaatste bocht te vallen, waarbij hil allereerst werd meegesleurd door Ies- berts, waardoor hem de slapen werden ingedrukt. Daarna reed zijn Engelse col lege Mem dwas over de borstkas. In hoogst zorgwekkende toestand werd hij naar het ziekenhuis te Alkmaar ver voerd, waar hij is overleden. De beide andere renners kwamen gelukkig met de schrik vrij. Reeds tevoren was er een valpartij geweest, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, toen Van Marie in de 350 c.c. junioren uit de bocht vloog, waar bij hij onder zijn machine terecht kwam. Hij brak hierbij enige middenvoetbeen tjes. De uitslagen luiden als volgt: Junioren 250 cc: 1. Steutel, 2. Metselaar, 3. Vis. Junioren 350 cc, totaal: 1. Metselaar, 2. Berkman, 3. v. d. Poel. Senioren 350' cc, totaal: 1. Cordang, 2. De Rijk, 3. Baas. Junioren 50o cc. totaal: 1. Billiard, 2. Jansen, 3. Kreukniet. Senioren 500 ce, finale: .1. Bosman, 2. Kops, 3. De Geus, Alkmaar JAP. Aanval op baanrecord, op naam staande van J. Bosman met 25.8 sec.: 1. Iesberts 25.9, 2 Kops 26.2, 3. Ladd 26.4, 4. Bosman 26.6. Het Nederlandse Cricket-el/tal heeft een overwinning behaald op de Free Foresters op het H.F.C..terrein te Haarlem. Hier ziet men aan slag de Engelsman S. A. R. Peeblas Tijdens de schermwedstrijden op sabel in de academische wereldspelen te Parijs werd de Nederlandse equipe in de eerste remde met 133 overwinningen door Frankrijk geslagen. Voor de finale plaat sten Frankrijk er» Italië zich. Italië won deze eindstrijd. Het kampioenschap wielrennen voor ploegen van drie man op de weg ls ge wonnen door Italië ln 8 uur, 45 min., 37 sec. Luxemburg werd tweede, Tsjecho- slowakije derde en Frankrijk vierde. Het individuele kampioenschap Op de weg is gewonnen door Kemp (Luxem burg). Hij legde 100 km. af ln 2 uur, 50 minuten, 6 sec. Monfrini (It.) werd tweede. In de finale van het voetbal-tournool heeft Frankrijk met 32 van Egypte ge wonnen. 1 De eindstrijd basketbal werd met 2823 door Tsjechoslowakije gewonnen tegen Frankrijk. Ook de tenniswedstryden brachten enige finales, n.l. herendubbelspel, waar in Tsjechoslowakije won van Italië met 36, 75. 63. 36, 119 en gemengd dubbelspel, welke Frankrijk won van Hongarije met 36, 75, 64. Het Chinese voetbalelftal Tslng Tao F.C. uit Honkorw heeft tot dusver twee wed strijden in Engeland gespeeld en verloren. Dulwich Hamlet bleef hen met 52 de baas en een keurploeg van de Athenian League bracht hen een 51-nederlaag toe. Fausto Coppl won de Ronde van Venetië (280 km.) in 8 uur 31 min. Tweede Magni (J[t.), 3. Manon. "Voetbal, vriendschappelijk: NOADMe- ehelen 03, White Star—Be Quick (Gr.) 3—1, Berchgm Sports—NAC 3t-0. Het Deidse Njord kreeg Zaterdag nog zijn kans in de gestuurde vier, maar na de nederlaag van Vrijdag en de daarbij gemaakte tijd kon dat nauwelijks een kans meer heten. De Nederlanders wer den ook nu laatsten en de indruk is wel dat de ploeg voor afvaardiging naar deze sterk bezette wedstrijden te zwak was. In de gestuurde vier, het eerste nummer van de laatste dag, werd Frankrijk 1. kam pioen van Europa ln 6 min. 41.1 sec. (nieuw baanrecord), 2. Ialië 6.41.7, 3. Tsje choslowakije 6.47.6, 4. Zwitserland 6.50, 5. Portugal 6.50.8, 6. Hongarije 7.2.8. In het tweede nummer, de ongestuurde twee, startte De Laak voor Nederland op baan één en verder in deze volgorde Zwit serland, Groot-Brittannië, Denemarken, Oostenrijk en Frankrijk. Een nieuwe teleur stelling voor de Zwitsers, die evenals bij de gestuurde vier, op een overwinning hadden gerekend en een eveneens teleurstellend resultaat voor onze landgenoten, die hun heat in de voorwedstrijden hadden gewon nen in 7 min, 31.1 sec. en er thans 6 secon- De Europese roeik.ampioenschappen in Zwitserland brachten 'n succes v. d. dubbel-scull Neumeierv. d. Meer. Deze twee toonden zich van hun beste zijde door het Europees kampioenschap, ondanks heftige tegenstond, te behalen. Bier de twee kampioenen. den langer over deden en op de laatste plaats eindigden. Uitslag: 1. en kampioen van Europa Denemarken 7 mm. 18.1 sec., 2. Oostenrijk 7.23.1, 3. Frankrijk 7.25.4, 4. Zwitserland 7.26.6, 5. Engeland 7.29.2, Nederland, De Laak 7.37.1. Dat sepheriades het Europese kampioen schap der skiffeurs zou behalen, stond bij voorbaat vast. Reeds onmiddeliyk na de start liep de Fransman weg en na 60o me ter lag hp een halve lengte voor op de Belg Piessens, op 1000 meer lag hij drie lengten voor. Resultaat: 1. en Europees kampioen. Frankrijk, sepheriades, 7.23.4; 2 België, Piessens, 7.25.7; 3. Zwitserland, Keiler, 7.26.2; 4. Italië, Catasta, 7.32.5; 5. Zweden, Christerssen, 7.35.5: 6, Hongarije, Marosi, 7.44.8. In het, vierde nummer startte wederom een Nederlandse ploeg, n.l. Die Leythe, in de gestuurde twee. Deze ploeg had baan één geloot, gevolgd door Frankrijk, Hon garije, Denemarken, Zwitserlaml en Italië. Van de start af heeft de Hongaarse twee met stuurman de leiding gehad. Over de gehele baanlengte heeft de ploeg moeten vechten tegen de aanvallen van de andere ploegen, met uitzondering van de Leidse vereniging, welke twee na 750 meter reeds anderhalve lengte achterlag en steeds meer terugviel. Hongarije wist zich te handha ven. al bedreigde de Italiaanse twee nog even de Hongaarse overwinning. Die Leythe eindigde met zeer grote achterstand als laatste. De uitslag luidt: 1. en Eurooees kampioen Hongarije, tyd 7 min. 38.8 sec.; 2. Ialië 7.39.9; 3. Denemarken 7.41.4; 4. Frankrijk 7.42.7; 5. Zwitserland 7.45.6; 6. Nederland 7.58.2, Ongestuurde vier: 1. en Europees kam- pioep Italië, tijd 6 min. 35.7 sec. (nieuw baanrecord)2. Tsjechoslowakije 6.37.7; 3. Zwitserland 6.40.5; 4. Zweden 6.42: 5. Gr.- Brittannië 6.43.4; 6. Frankrijk 6.57.1. Indrukwekkend De grote kans van Nederland op een Europees kampioen was gelegen in de double scull, waarvoor jn deze volgorde aan de start verschenen Denemarken, Hongarije, Frankrijk, Nederland, Tsje choslowakije en Zwitserland. Alle boten hadden een snelle en goede start. Na 300 M. was Zwitserland iets voor op Tsjechoslowakije en de double scull van. Willem III. Op dat moment verhoogde Neumeyej; het tempo en zeer gemakke lijk ging de boot vooruit, nam de lei ding over van Zwitserland en Tsjecho slowakije, om deze niet meer af te staan. Op 750 M. was de Amsterdamse double scull een halve lengte voor op de Tsjechen en driekwart lengte op dfe Zwitsers, terwijl Hongarije, Frankrijijk en Denemarken daar nog achter kwa men. Met een rustige lange slag, welke sterk opviel, vergrootten onze landgeno ten hun voorsprong steeds meer. Zuiver was het waterwerk. Precies gelijk gin gen de bladen het water in, beheerst en rustig was de recover. Ondanks het feit dat de Tsjechen en Zwitsers een hoger tempo sloegen, bleef de Willem III-ploeg onbedreigd leiden en 0p 1200 M. was de Nederlandse double scull een lengte voor op de Tsjechen en de Zwit sers. Nog meer liepen de Oranjehemden uit. Op 1600 M. was er zelfs een halve lengte licht tussen de boten van Wil lem III en die van de Tsjechen. Op de laatste 300 M. trachtten de Zwitsers nog iets van hun achterstand in te ha- len, maar hun spurt werd onmiddellijk beantwoord door de Amsterdammers. Met grote voorsprong en indrukweKken- de stijl ging Willem IH als eerste door de finish, waarmede ook voor ons land een Europese titel was behaald. Het resultaat luidt: 1. en Europees kam pioen: Nederland (Willem III, met Van der Meer, boeg, en Neumeyer, slag), tijd 6 min. 55.4 sec.; 2. Zwitserland 6.58,5; 3. Tsjechoslowakije 7 0.1; 4- Hongarije 7.2.6; 5. Denemarken 7.5; 6. Frankrijk 7.5.7. Voor de finale qer achtriemsgieken ver schenen aan de start: Ialië, Nederland (Delftse Sport), Frankrijk, Zwitserland, Denemarken en Tsjechoslowakije. De wind was iets gaan liggen, het water rimpelde, maar een golfslag zoals bij de vorige num mers, was ër niet meer. Een prachtig beeld, de start van deze zes achten,' de sterksten van Europa. Zwitserland nam de leiding tot 350 me ter, maar groot, verschil was er niet met de andere ploegen, op 500 meter was Italië voor, met Denemarken. Zwitserland, Ne derland en Frankrijk dicht bij elkaar, ter wijl Tsjechoslowakije een lengte ten ach ter was geraakt. Steeds wisselde de positie aan de kop, maar tussen de 80o en 1000 meter ging de Italiaanse acht naar voren en op 1250 meter leidde zij met een halve lengte voorsprong op de Denen, Zwitser land en Frankrijk. De Delftse Sport lig ln vijfde positie, Tsjechoslowakije zesde. De Italiaanse ploeg, in hoog baantempo roeiend, met een voortreffelijke techniek, liep steeds meer uit en op 1500 meter was deze achtriemsgiek 'driekwart lengte voor. De Deutsche Sport was toen een derde lengte achtergeraakt. ^Onbedreigd won de Italiaanse acht in de baanrecordtijd van 6 min. 8.7 sec. Het resultaat, luidt: 1. en Europees kampioen achtriemsgieken Italië 6 min. 8.7 sec. (nieuw baanrecord); 2. De nemarken 6.11.3; 3. Zwitserland 6.12.4; 4. I Frankrijk 6.13.2; 5. Nederland, Delftse j Sport, 6.16.4; 8- Tsjechoslowakije 6.22, Door deze overwinning in de acht riemsgieken heef|» Italië het landentour- nooi om de Coupe Glandaz gewonnen. Evenals Italië heef j*ook Frankrijk 2 van de 7 nummers gewonnen, maar de zege in de achtriemsgieken wordt het hoogst aangeslagen, zodat Italië de wisselbeker voor een jaar won. Italië en FrankrijlC hebben ieder twee van de zeven num mers geronnen, daarop volgden Neder land, Hongarije en Denemarken, ieder met één overwinning. Zeer opvallend was het feit, dat Zwitserland, dat i11 verscheidene nummers zeer sterk favo riet was> er niet in slaagde ook maar één Europees kampioenschap te winnen. In het zwembad Terworm te Heerlen werd Zondagmiddag de waterpolo-inter- landwedstrijcf NederlandEngeland ge speeld. Het zwakke Engelse zevental wa* tegen het snelle en technisch uitsteken de spel van de goed op elkaar ingespeeld® Nederlanders niet opgewassen en moes* met 80 het onderspit delven. Indien het Nederlands zevental na rust, toen de stand reeds 30 was, niet wat kalmer aan zou hebben gedaan, zem d0 overwinning ongetwijfeld met dubbel® cijfers zijn behaald. De ster Was aanvoer der Braasem, die met zijn snelle rushe® vanuit de achterhoede telkens het gelse doel in groot gevaar bracht f' scoorde zelf drie doelpunten. Daarnaast schiep hij steeds fraaie kansen voor Sm<" en Van Feggelen, die van deze gelegen heden °ok goed gebruik wisten te ma ken: smol met zijn befaamde boogballcm Van Peggelen met goede doorslagen D° grote kracht van het Nederlands zeven tal ln de periode vóór rust, blijkt wel u'_ het feit. dat doelman Rohner geen en kel schot te verwerken kreeg. Naast Btaa sem moet de Merwede-man Korevaa» genoemd worden; ook hij speelde een prima partij. Het was overigens een eenzijdige w strijd, die echter als laatste oefening voo» het tournooi om het Europees kampioen schap en als versterking van de toch'® uitstekende teamgeest, zijn nut had heeft. De wedstrijd tussen een pts Nederlands zevental en het Luxemburg zevental werd ook al een ruime Neder landse zege. Met 72 werden de LUJcem burgers verslagen. De landenwedstrijd schoonsprmgen derlandEngeland eindigde in een Engelse zege. Het springen was besn slecht. De plank en de tamelijk eiT j.el wind hebben hieraan waarschijnlijk bijgedragen. De uitslag luidt; 1 Heaw, (Engeland) 115.41 p.; 2. Kern (Engelano 111.79 p.; 3. Haasman (Nederlah 102.43 p.; 4. Chr. van Eyck (NederlaO"' 85.68 p.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 4