ECONOMISCH HERSTEL IN EUROPA GAAT SLECHTS LANGZAAM Langer militaire bezetting van vijandelijke gebieden Fatima-beeld te Maastricht ingehaald öinnyes weer minister-president van Hongarije? REPUBLIKEINEN TREDEN STEEDS DRIESTER OP Marine-Luchtvaartdienst 30 jaar Mil. Willemsorde Geen overeenstemming over de vrede Glorieuze tocht van de grens tot Genadekapel in Sint Servaes Parlement 13 September bijeen Aanvallen zijn veel ernstiger in omvang dan tot nu toe Van de oude Duitse Hansa tot de up-to-dateFirefly Van Mook Zaterdag terug? Twee consuls-generaal te Djokjakarta Vuurzee aan de grens tegengehouden Bureaux van redactie en administratie: Tot hoofd en hart De radiotoespraak van Z.H. de Paus Woensdag 3 september 1947 69ste JAARGANG No. 23939 PRESIDENT TRUMAN VERKLAART: De bioscoopbrand te Parijs Begrafenis slachtoffers PERS-CENSUUR IN GRIEKENLAND Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H- G. Lemmens, Bisschop van Roermond, arriveert met de vicaris-generaal, Z. DH. Mgr. dr. F. Feron, de deken van Maastricht, de Hoogeerwaarde Heer Ingendael, de burgemeester der stad, jhr. mr. Michiels van Kessenich en verschillende andere autoriteiten aan de grens te Oud-Vroenhoven, om het beeld van O. L. Vrouio van Fatima in ontvangst te nemen. (Van ome speciale verslaggever) NIEUWE REGERING IN ECUADOR EXIT Het weer BISSCHOPSWIJDING MGR. DR. A. HANSSEN Gepensionneerden adresseren (Vervolg op pag. 3) Drie gesneuvelden, zeven gewonden .99 De Marine Luchtvaartdienst, of M.L.D. zoals alle in de luchtvaart ingewijden hem kennen, zal-in September zijn dertigjarig bestaan herdenken. Het was 21 Augustus j.l. dertig jaar geleden, dai de M.L.D. werd opgericht, toen hei eerste marine-vliegkamp, „De Mok" op Texel, in gebruik genomen werd, onder commando van de toenmalige luitenant ter zee le klasse, thans Schout bij Nacht b.d. D. Vreede, die zeer veel voor de oprichting deed. Wel ontvingen voor 21 Aug. 1917 marinemannen les in hei vliegen, maar zij genoten gastvrijheid bij de legervliegdiensi op Soesier- berg. Daar oefenden ze met landvliegluigen, ie Schelling- woude was gelegenheid mei watervliegtuigen de lucht in ie gaan. Bij het in gebruik nemen van „De Mok concen treerde men daar de watervliegtuigen. De opleiding op landvliegluigen geschiedde van 17 Oei. 1918 af op hei marine-vliegveld „De Kooy" ten Zuiden van. Den Helder. In de oorlog In de oorlogsdagen van Mei 1940 had Koningins verjaardag te Pretoria De „Noord-Holland" IJmuiden te I haat u nooit door moeilijkheden neerslaan; ga er moedig tegen in. Zonder tegenwind kan geen enkele vlieger stijgen. j STAATSLOTERIJ T SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'e'efoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., 1 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen' dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voot advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. President Trunvan verklaarde Dinsdag 'l een rede tijdens de slotzitting van de 'iter -Amerikaanse conferentie te Petro ls, dai vele landen van Europa en ,,in dei schaduw der gewapende Cessie liggen". HU drong er op. aan, 1at de Verenigde Staten de macht van het zwaard en de dollar zouden aanwen- De zeven en tachtig slachtoffers van he bioscoopbrand van Zondag zijn Dins dag in Rueul begraven, na een gemeen- ^happelijke lijkdienst, waarbij 20.000 bersonen tegenwoordig waren. Met 13 vrachtwagens werden de dood kisten naar het kerkhof vervoerd. De «ad Parijs was officieel in rouw, de win. hels waren gesloten. Op het plein voor de kerk van St. Pe ctus en Paulus werd een Requiem-mis h&gedragen. Set Griekse persbureau maakt be dild, dat bij decreet artikel 14 van de ^riekse grondwet tijdelijk buiten wer- **hg is gesteld, waarmee de militaire frisuur op de pers in het leven is ge- Jbepen. Het persbureau voegde er aan dat deze maatregel uitsluitend was gnomen om publicaties te voorkomen eike strijdig geacht moeten worden {het 's lands belang, meer speciaal pu- 'icaties óver militaire aangelegenheden. Eveneens bij decreet is aan Griekse a1btenaren het staken verboden. Zij J°bden Donderdag in staking gegaan 'ih om salarisverhoging. De Griekse ï*i"ste minister, Tsaldaris, erkende dat positie ongunstig is en voegde er toe, dat de regering alles in het werk ^elt om tot een salarisverhoging te kun. "en geraken. den voor een grootscheepse poging de wereldvrede te handhaven. „Tussen de geallieerden is over de hoofdlijnen van de regeling van de vre de geen overeenstemming bereikt. Ten gevolge daarvan zijn wij verplicht nog langer militaire bezetting van vijande lijke gebieden onder ogen te zien. Dat is voor ons volk zeer onaangenaam. Bijna overal in Europa gaat het met het economisch herstel langzaam. Grote steden en industriegebieden zijn afhan kelijk van onze economie, wat even pijn lijk voor ons is als voor hen." „Onder het Marshall-plan," aldus Truman, „is Amerika van plan alles te doen on; economische hulp te verschaf fen aan diegenen, die bereid zijn zich zelf en elkander te helpen. Hij voegde er aan toe, dat de Verenigde Staten be reid zijn al het mogelijke te doen binnen veilige grenzen. Wij zullen onze verplichtingen krach tens het handvest van de U.N.O. niet vergeten. Evenmin zullen wij anderen toestaan dit te doen. Daar Amerika zijn verplichtingen om de wereldstabiliteit te bevorderen zal na komen, is het besloten sterk te blijven. Vertegenwoordigers van 16 landen zijn thans in Parijs bijeen om te trachten de wortels van de voortdurende economische moeilijkheden van Europa bloot te leg gen en een programma op te stellen voor het Europees herstel, gebaseerd op eigen en onderlinge hulp. Zij zullen vervolgens bekend maken, wat zij nodig hebben om dit programma ten uitvoer te kunnen brengen. Het is ongetwijfeld in het belang van ons land en van het Westelijk halfrond in het al gemeen, dat wü dit verzoek om hulp met begrip en goede wil ontvangen, bereid om alle doeltreffende hulp, die wij bin nen veilige perken kunnen verlenen, ook te geven. Ik hoop, dat de volken van het vrije De avond was reeds gevallen, toen het "beeld van O. L. Vrouw van Fatima aan de grens te Oud Vroen- hoven arriveerde. Amerika bereid zullen zijn, ieder naar beste kunnen en op hun eigen wijze, bij te dragen tot een duurzame vrede voor «et heil van de mensheid," Truman zinspeelde op zijn belofte, dat de Ver. Staten een krachtige buitenland se politiek zouden voeren. Hij zei: „Dit is op geen enkele wijze een be dreiging. Het verleden spreekt voor ons. Geen enkel groot land heeft meer ge aarzeld dan wij om gewapende macht, te gebruiken. Wij geloven niet, dat de huidige internationale moeilijkheden op gelost zullen moeten worden door mid del van een gewapend conflict. De wereld kan er op rekenen, dat wij ons uiterste best zullen blijven doen om alles te vermijden, dat de internationale spanningen zou vergroten." xssmss&mmts Maastricht Dinsdagnacht. Nu staat het beeld van Onze Ijeve Vrouwe van Fatima in de Genadekapel van de St. Servaeskerk. De nachtwake is begonnen en langzaam doven links en rechts de lichten in het feestelijke Maastricht. De stad slaapt In en als zjj over enige uren ontwaakt, zal dat zijn op de morgen van de eerste dag van het grote internationale Mariacongres, dat zo lang werd .voorbereid en dat vanavond met de intocht van het Genadebeeld van Fatima zo luisterrijk werd ingezet. Reeds vroeg waren wij langs bevlagde, versierde en van mensen golvende wegen naar de grens getrokken. In Oud- Vroenshoven, aan gene zijde van de slagboom, was de plaats, waar het beeld, dat een getrouwe copy is van het beeld, dat in Fatima dagelijks duizertden pel grims trekt, door de de bisschop van Luik aan de bisschop van Roermond zou worden overgedragen. Men had er een eenvoudig podium opgeslagen, versierd met dezelfde naïviteit, waarmede langs de weg voor ieder huis de Mariabeeldelf met bloemen waren omkranst en groe pen meisjes in lange witte jurken lief lijke toneeltjes vormden, partjes van de hemel verbeeldend. Anderhalf uur langer dan men vermoedde heeft men daar gewacht tot het Genadebeeld op zijn zegetocht van Fatima naar Rome, zegetocht, die volgens de laatste berich ten nog zal leiden over Noorwegen, De nemarken, Duitsland, Tsjechoslowakije en misschien zelfs heel naar Amerika, van België naar Nederland zou komen. Volgens de Dinsdag bekend gemaakte *°°rlopige einduitslagen van de Hon- verkiezingen hebben de regerings- ^l'iLie 269 en de zés partijen der oppo- 142 zetels in het nieuwe Parlement Haafd. t Kamer zal waarschijnlijk 13 Sep- haar openingszitting houden. De verhandelingen over een nieuwe a'itie zullen eerst na die datum be lonen. betrouwbare politieke bronnen deel- ^'isdag mede, dat minister-presi- Lajos Dinnyes opnieuw zal wor- «J* aangezocht voor de vorming van bic, Hongaarse regering, wanneer het 'V-'e parlement op 16 September bij- >mt. Volgens deze bronnen zouden cornmunisten geen aanspraak ma te^ het premierschap, ondanks het c*at zij bij de verkiezingen van Zon- i-L het grootst aantal stemmen 'lalden. felg41 woordvoerder van de regering ^da Dinnyes en zijn kabinet Don- ^hie T°rmeel hun ontslag zullen in- «L. bij president Zoltan Tildy. stS«noemde zou hen echter ver- '*iwnf 111 functie te blijven tot het par- nt bijeenkomt. ^«0slldCieIs worcIt bekend, dat pater h Balogh, de machtigste man onder het regime van Nagy, met de leiding van de Partij der. kleine Bezit ters onderhandelingen voert ter zake van het samenvoegen van zijn Onaf hankelijke Hongaarse Democratische Partij met de kleine bezitters. Balogh's partij kreeg Zondag slechts een kwart millicen stemmen. Politieke kringen melden ook dat vertegenwoordigers van de regerings coalitie proberen de machtige nieuwe Democratische Volkspartij in de coalitie te brengen. Deze partij, die Zondag een tweede plaats behaalde, kan op krachtige steun van de Kerk bogen en is sterk anti-communistisch. Dr regering van kolonel Carlos Man- cheno, die negen dagen geleden zonder bloedvergieten de regering van doctor Ibarra omverwierp, 1$ Dinsdag zelf ver dreven. Een woordvoerder van het Britse de partement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de herfst-bijeen- komst van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier over het vredesver drag met Duitsland op 6 October aan staande te Londen zal aanvangen. Verwachting tot Donderdagavond: In de nacht op veie plaatsen vor ming van nevel of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Wisselend bewolkt met slechts enkele verspreide regenbuien. Zwakke wind.. Weinig verandering in temperatuur. Zon op 5.54, onder 19.23. Maan op 20.54, onder 9.57. De bisschopswijding van dr. A. Hanssen zal geschieden Dinsdag 7 October in de Kathedrale noodkerk te Roermond door monseigneur dr. J. H. G. Lemmens, bis schop van Roermond. Monseigneur dr. A. Hanssen <v«- de coadjutor van Mgr. Lemmens. Als assistent-bisschoppen zul len fungeren Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, en Mgr. W. P. A. 51. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch. De Alg. Netierl. Bond van Gepension neerden en de Bond van Gepensionneer den der Nederl. Spoor- en Tramwegen hebben een tweetal adressen doen toe komen aan de minister van Binnen landse Zaken, waarin zij met zeer gro te bezorgdheid wijzen op de levensom standigheden van de gepensionneerden, in het bijzonder van hen met lage en zeer lage pensioenen. Verzocht wordt ojm. een redelijke toeslag voor 1947, uit te betalen omstreeks October 1947. Des morgens was het uit Tongeren ver trokken, Tongeren, waar in de nacht 20.000 mensen in de openlucht op de Grote Markt de H. Mis bijwoonden en 6000 van ben ter H. Tafel naderden. Stapvoets was het vandaar zijn feeste lijke reis begonnen naar de Nederlandse grens, omstuwd door de vanen van de duizenden en duizenden biddende pel grims, die het op die laatste tocht door hun land begeleiden wilden. Slechts heel langzaam naderde de stoet het Ne derlandse grondgebied. Het was 7 uur, toen de razende jeep, waarin pater Bonmariage O.M.I., die het beeld al vanaf Fatima begeleidde, voor het eerst Vroenshoven binnenstoof en de pater meldde, dat het beeld op 4 km. afstand was. Het was half negen, toen uit het duisicr voor het pedium eerst de don kere vanen en daarachter het beeld van Maria opdoemde, in die anderhalf uur heeft het volk van Maastricht, dat vanavond vertegenwoordiger was van het volk van geheel katholiek Ne derland, gebeden en gezongen. Het vliegtuig, dat bij de aankomst van het beeld zijn weg met bloemen zou be strooien, wierp nu zijn bloemen uit over hoofden. Laag duikend liet het een wolk los van veelkleurige bloem knoppen, die in het toen nog late zon licht op de wind uiteenwoeien en waar uit de zwaarste bloemen als kleine pro jectielen naar de aarde doken. Zo kwam de weg vol bloemen en daar waar het vliegtuig ze niet strooide, daar deden het de verkenners of de bewoners. Van grens tot Vrijthof ligt daardoor een bloemtapijt, waaruit de wonderlijkste geuren stijgen. Vrijdag 5 September a.s. zal, zoals reeds gemeld, Z.H. de Paus 's avonds om 19.15 uur de deelnemers aan het Maria congres te Maastricht per radio toespre ken. De K.R.O. zal deze toespraak her- uitzenden op 301 meter. Nadat de H. Va der gesproken heef;, volgt onmiddellijk een Nederlandse vertaling. Het Nederlands actie-communiqué van vandaag meldt, dat de republikeinen aanvallen hebben gedaan op verschillende plaatsen in de bevrijde gebieden, daarbij op steeds driestere wijze het beroep van de Veiligheidsraad tot staking van de vijandelijkheden negerend. Deze aanvallen droegen wederom een georganiseerd karakter, maar waren veel ernstiger in omvang dan tot dusver gebruikelijk was. en andere strijdgroepen namen ook De Nederlandse verliezen bedroegen Behalve kleine formaties van de T. N. grotere eenheden van de T. N. I. deel. gisteren 3 gesneuvelden en 7 gewonden. Ten Westen van Batavia verdreven Nederlandse troepen een formatie van de T.N.I., welke circa 40 man sterk was. Bij een gevecht ten Oosten van Garoet werd onder de gesneuvelden ook het lichaam van een Japanner aangetrof fen. In Midden-Java verdreven Neder landse troepen strijdgroepen in de om geving van Soekaradja, waarbij vier te genstanders sneuvelden. In Oost-Java hebben republikeinse troepen een aanval gedaan op een suikerfabriek te Wonosik in het Probolinggose. Vrij sterke troe pen van de T.N.I. vielen Pasoeroean: Bangil en Wonoiedjo aan. Deze aanval len werden afgeslagen, waarbij de T.N.L zware verliezen leed. Een mislukte aan val op een Nederlands onderdeel bij Boering ten Zuid-Oosten van Malang kostte de T.N.I. veel verliezen. Ten Westen van Soerabaja moest op verschillende plaatsen Nederlandse ar tillerie worden ingezet. Op een olieter rein te Pasar Toeri in Oost-Java kon een poging tot brandstichting tijdig ver. ijdeld worden. De T.N.I. beschoot hier Nederlandse troepen met mortieren. In Sumatra werd Pematang Siantar met mortieren beschoten, terwijl Lahat even eens beschoten werd. In de omgeving van de olievelden te Pendopo (in het Pa- lembangse) werd een vijandelijke een heid verdrven, waarbij deze enige verlie zen leed. Di. Van Mook in Den Haag gearriveerd. V. 1. min. van Buitenlandse Zaken ba ron Van Rnetzelaer van Oosterhout; min. van Oorlog Fiévez: dr. Van Mook; min.-prc- sidcnt Secl, min. Neher en de ambassadeur in Canada, mr. Van Royen de M.L.D. in Nederland het zwaar te ver antwoorden tegen de verpletterende over macht van mensen, machines en munitie. Evenals de militaire luchtvaart (van het leger) verkocht de M.L.D. zijn huid zo duur mogelijk De strijd was echter te ongelijk: de verliezen aan vliegend en grondpersoneel, alsmede aan toestellen, waren ernstig. Acht bruikbare Fokker-toestellen en tachtig man personeel slaagden er in Engeland te bereiken, voprdat de Duit sers ons land helemaal bezet hadden Reeds 2 Juni 1940 werd dit escadrille bij de Royal Air Force ingedeeld. Het was van dat ogenblik af „No 320 (Dutch) Squadron'. Door gebrek aan personeel en volko men onbekendheid met de Engelse co des hadden de mannen van de M L D. zeer moeilijke en vermoeiende dagen. Zij hielden vol. ook al leed het Squa dron spoedig gevoelige verliezen. Ir. Juli 1940 kreeg de M.L.D. in Enge versterkingen, waardoor „No. 321 (Dutch) Squadron" kon worden opge richt. Dit onderdeel kreeg de beschik king over Avro-„Anson" machines, twee-motorige landvliegtuigen, die door de R.A.F. alleen voor convooi-beseher- ming en anti-onderzeebootpatrouilles werden gebruikt. Eind 1940 werden beide afde lingen samengevoegd onder de naam Aanvankelijk waren er, evenals bij de legervliegdienst, moeilijkheden, omdat men niet over voldoende en goede toe stellen kon beschikken. In 1919 kwam daarin verandering, toen door de N. V. van Berkei's patent te Rotterdam acht endertig gecopieeröe Duitse Hansa-Bran- denburg-vliegtuigen werden afgeleverd. Twintig daarvan waren bestemd voor ge bruik in Nederland en de rest voor dienst in Nederlands-Indië. Vice-admiraal A. F. Gooszen, die veel voor de M.LD. in Indië heeft gedaan, opende 30 Juli 1925 het vliegkamp „Moro Krembangan" te Soerabaja. „Moro Krembangan" werd stilaan het hoofd-vliegkamp van de Marine Lucht vaartdienst. En in de loop der jaren ver plaatste het zwaartepunt van de dienst zich van Nederland naar het rijk overzee in de Oost. In dat onmetelijke gebied had men meer aan watervliegtuigen dan in Nederland, waar men eik punt met land- vliegtuigen kon bereiken. De watervlieg tuigen werden, wanneer een smaldeel der Koninklijke Marine een tocht op grote afstand van de basis moest maken, meer malen aan boord meegenomen. „No. 320 (Dutch), Squadron." In 1942 moest de M.L.D. ook in Indië het onderspit delven tegen de verre overmachtige vijand, nadat reeds Doven Malakka bij de verdediging van Singa pore gevoelige verliezen waren geleden. De overblijvenden van de M.L.D. wis ten Ceylon te bereiken; zij zetten daar en van Afrika uit de strijd4 voort met Catalina-vlicgboten en later met vier motorige Liberator bommenwerpers. De M.L.D.-afdeling in Engeland ging in Maart 1942 naar het Zuiden om de scheepvaart langs de Nederlandse kust te bestoken. Omstreeks die tijd werden de Nederlanders ook ingeschakeld bij aanvallen op doelen te land. Er werd tevens een afdeling gevormd voor vluch ten van schepen met vliegdek. Begin 1943 werd het oude Marine-escadrille voorzien van goed bewapende Mitchell- bommenwerpers. Het werd toen tevens' ondergebracht bij de „Second Tactical Air Force" van de R.A.F., een lucht macht georganiseerd voor samenwerking met het leger. Als onderdeel van de strijd tegen de verdedigingswerken der Duitsers langs de kust van Europa moest deze lucht macht in het bijzonder de startbanen der V-1's trachten te vernietigen. Van 6 Juni 1944 af weéden aanvallen gedaan op doelen achter het Duitse Iront. De afdeling kwam in October van dat jaar naar België en tegen het einde van de oorlog op Duitse vliegvelden. H. M. de Koningin verleende aan de ..Marine Luchtvaartdienst op 9 April 1942 de Militaire Willemsorde 4e kl. De M.L.D. in Nederland begon spoe dig na de oorlog met de opleiding \an piloten in eigen land. Daartoe kreet hij vrij snel de beschikking over o.a. snelle fairey ,,Firefly"-toestellen, een- motorige twee-presoons jacht-verken- ningsvliegtuigen. Dt herdenkingsdag zal worden gehou den 26 September. Des morgens 11 uur is er een herdenkingsdienst voor de gevallen marine-vliegers in de Grote Kerk te 's-Gra- venhage, 's middags 2.30 een bijeenkomst in 'het Falace-hotel te Scheveningen. Het slot wordt gevormd door een feest avond in het Kurhaus. Een aanvullend Nederlands com muniqué meldt, dat de T.N.I., „Het front tegen imperialisme" (Onder auspiciën van Djokja opgericht), de T.R.I.P. (studentenleger) en ver schillende andere republikeinse strijdorganisaties door vernieling en misdaad een toenemende, construc tieve samenwerking tussen de Ne derlandse autoriteiten en de Indo nesiërs in de bevrijde gebieden trachten tegen te gaan. Uit ver" scheidene plaatsen worden gevallen van en pogingen tot roof, brand stichting en vernielingen gemeld. Zo werd de suikerfabriek te Pa.roen- daja in de regentschap Madjalengka in West-Java in brand gestoken. In Oost- Java sloot de T.N.I. de sluizen te Wa- toedakon, waardoor talloze sawahs droog kwamen te liggen en niet beplant konden worden, terwijl de voedselsitu atie voor de bevolking in het gebied ten Westen van Modjokerto ernstig bena deeld werd. In de omgeving van Lce- madjan en Sitoebondo zijn bruggen en telefoonlijnen vernield. Uit dit gebied worden tevens brandstichtingen gemeld. I Sumatra werd de kampong Siebraja, ten Oosten van- Kabangjahe. platge brand. Ten Noorden van Kisarang werd de auto va nde assistent-resident be schoten, waarbij twee burgers gewond werden. In Lahat werden twee burgers ontvoerd. Naar verluidt ligt het in de bedoeling van dr. Van Mook, zo de te voeren be sprekingen dit enigszins toelaten. Zater dagmorgen a.s,* naar Batavia terug te keren. De reis zal waarschijnlijk in het zelfde speciale vliegtuig worden gemaakt, als waarin Van Mook naar ons lahd ge vlogen is. De consuls-generaal van Frankrijk en Australië, de heren Raux en Eaton, zijn hedenochtend te Djokjakarta aangeko men, waar zij direct een onderhoud had den met Soekarno, Sjarifoeddin en Se- tladjit. De brandweercorpsen uit Venlo. Tegelcn en Bclfeld zijn er in geslaafd de woedende vuurzee, die voortge stuwd door de Oostenwind uit de brandende bossen op Duits gebied op Nederlands gebied aangolfde, een halt toe te roepen, ofschoon enkele dicht 'bij de grens staande huizen en land goederen tot op enkele meters door het vuur genaderd waren. Het landgoed Schoeneriborg moest wor den ontruimd, maar kon gespaard blijven. De prachtige natuurschoonrijke omgeving van de Maalbeek kon aan Nederlandse zijde geheel ongerept blijven, al zijn de bossen doordrongen van een scherpe brandlucht. Op Duits gebied is ongeveer 500 morgen merendeels prachtige kruis- dennen, ter waarde van honderdduizen den guldens, vernield. In de bossen van Bracht op Duits gebied voeren verschil lende Duitse brandweren nog steeds een verwoede strijd. Door het aanleggen van een zeer grote en kundig uitgevoerde tegenbrand kon men aan Nederlandse zijde gróte schade voorkomen. Thans is alle gevaar gewe ken, Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin hebben de Zuid-Afrikaanse premier, Smuts, en leden van het corps diplomatique een bezoek afgelegd bij de Nederlandse zaakgelastigde, jhr. Van Kamebeek, te Fretoria. Smuts bracht de gelukwensen van het Zuid-Afrikaanse volk over en verklaarde, dat Koningin Wilhelmina een der belangrijkste vrou wen ter wereld moet worden geacht. Dr. J. Kroeze leidde later een kerkdienst naar aanleiding van de feestelijke ge beurtenis en de Nederlandse vereniging te Pretoria organiseerde een avond. De ..Noord-Holland", thans Neder lands grootste zeesleper, die in 1945 gebouwd is, ligt thans bij de kleine sluis te IJmuiden en is voor het publiek te bezichtigen. f 50 000 14842 f 10.000 13314 14531 f 400 2121 3280 3698 3998 9579 8166 11436 11715 15824 16344 21406 f 200 6317 12634 f 100 4170 4461 4465 5958 6365 9224 9829 11351 11743 14145 14442 16125 16787 19692

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1