Bestrijding van de T.B.C. een volksbelang DERBY STRING ORCHESTRA KOMT NAAR HAARLEM Koeien in de Westergracht H Zondag a.s. weldadigheidsdag Uitbreiding Triniteits- Lyceum COEBERGH JAARBEURS IN HET TEKEN VAN AGRARISCHE EXPORT Voorlichtingsdiensten zijn paraat Wegens gebrek aan drinkwater Splinters Dr. Van Mook in Nederland .2.3.4.5. Mariahulde te Haarlem AGENDA Taxi? Bel op 1 7yuOüukt WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1947 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING HET REDDEN VAN DRENKELINGEN F aillissementen Steunt de speldjesdag van Zondag a.s. van Herwon- nen Levenskracht. N s DISTRIBUTIENIEUWS Diefstal BOEKHANDEL SCHOOLBOEKEN 1 DE WOONRUIMTEWET Samenstelling Haarlemse commissie Zomerconcert H.O.V. Orgelbespeling De Wiener Sangerknaben Radio-actie voor Indië W aterpolokampioemchap voor HVGB Zeilwedstrijden van de Water vrienden BLOEMENDAAL Brandstoffen voor kamer huurders SPAARNDAM KONINGINNEDAG OFFICIËLE PUBLICATIE Inlichtingen Centrale te 's Gravenhage LISSE Voetbal VOORHOUT R, K. Middenstand VELSEN Op« ening Gem. Avond- U.L.O.-schóöI VELSEN-NOORD K.A.B, Bosbrand Scheepvaart berichten '5 ZelfS Affiche prijsvraag „Vandersteng' KALME MARKT Hoewel de laatste sterftecijfers in ons land het tegendeel doen vermoe den, vermindert de tuberculose nog geenszins. Integendeel, het aantal ziektegevallen na de oorlog is in niet onbelangrijke mate toegenomen en dat in de cijfers het sterftegetal, dat aan t.b.c. wordt toegeschreven, min- der hoog is, vindt zijn oorzaak In de omstandigheid, dat in liet laatste jaar van de oorlog vele ernstige zie ken zijn overleden, die menselijker wijs gesproken in normale omstan digheden langer geleefd hadden. De strijd tegen de tuberkelbacil is nog lang niet gewonnen, alhoewel ook op dit punt op enorme verbeteringen kan worden teruggezien. Niet alleen de the rapie is aanmerkelijk vooruit gegaan, doch als gevolg van het optreden van de consultatiebureaux, het doorlichten op scholen en in bedrijven en het regelma tig controleren van onderwijzend per soneel is het mogelijk geworden 'vele malen het begin van infectie te onder kennen en daardoor veel preventief werk te verrichten. De vereniging Herwonnen Levens kracht, die zich de bestrijding van de tuberculose ten doel stelt, is echter ftiet de bereikte resultaten nog geens zins aan het einde van haar nobel stre ven. Want ook 'de nazorg en de sociale verzorging tijdens de ziekte dienen met kracht ter hand te worden genomen. Daar is bijv. dé hulp in de huishouding, welke een klemmende voorwaarde is om een geïnfecteerde moeder uit een gezin te verwijderen en daardoor een infectiehaard te localiseren. Genezende patiënten moeten in vele gevallen her- Reeds lang heeft het Triniteitslyceum aan de Zijlweg te kampen met gebrek aan ruimte. Gedurende de vorige cursus bedroeg het aantal leerlingen ruim 750, terwijl het bestaande schoolgebouw slechts op maximaal 500 leerlingen is berekend. Het gevolg was, dat de school leiding noodgedwongen moest overgaan tot het invoeren van halve lesdagen niet de daarvoor noodzakelijke verkorting van de duur der lessen. Door de medewerking van verschillen de gemeentelijke instanties is het echter mogelijk geworden met ingang van de nieuwe cursus een gedeelte van de leer lingen elders onder te brengen. Het Tri niteitslyceum kreeg namelijk de beschik king over een aantal klaslokalen in de voormalige gemeentelijke lagere school aan de Schoterstraat. Voorlopig kunnen daar vijf klassen worden geplaatst. Ten einde nu tot een zo efficiënt mogelijke verdeling te komen leek het 't best, in de nieuwe school de in Haarlem Noord woonachtige leerlin gen te plaatsen. Daarom zal er in de .Schoterstraat voortaan een afdeling van het Triniteitslyceum gevestigd zijn, die twee eerste, twee tweede en een derde klas HBS omvat'. Het aantal op de Zijlweg schoolgaan de leerlingen Is nu dermate geslonken, dat ze met wat goede wil en wat pas- Ben en meten allen tegelijk geplaatst kunnen worden. Op deze wijze kan de tot nu gebruikelijke verkorting van de tesduur tot het verleden worden ge rekend en zuilen de lessen op het Tri- aiteitslyceum weer de volle duur van vijftig minuten hebben. Het is duidelijk, Sat dit een niet te onderschatten voor- ieel voor het onderwijs betekent. 16 September zal het dertig jaar ge leden zijn, dat de reddingsbrigades Amsterdam, 's-Gravenhage, Haarlem en 's-Hertogenbosch de Nederlandse Bond tot het Redden.van Drenkelingen heb ben opgericht. Ter gelegenheid hiervan Is op de Bosbaan te Amsterdam een pro- paganda-actie ingezet. In zijn openings woord, gaf de voorzitter van de bond. Se heer J. P. Weyburg, een uiteenzet ting van het doel en werken van de lond. Er was een vlaggendefilé,waar aan Reddingsbrigades uit alle delen van iet land deelnamen. Hierna werd aan 1e talrijke aanwezigen het werk van de «nd- en kust-brigades gedemonstreerd. De Haarlemse Reddingsbrigade gaf een beeld van de gevaren, die ontstaan, wan neer een gesloten auto met inzittenden te water geraakt en zinkt. Getoond werd, hoelang een mens, die zijn zinnen bijeen houdt, onder water in zon gesloten voertuig kan blijven zonder slachtoffer te worden van zo'n ongeval en wat men moet doen om er heelhuids en gezond weer uit te komen. De Haarlemmer C. H. Vrucht kwam er na 8 minuten en 15 seconden in een auto 2.50 meter on der water te hebben doorgebracht, rus tig naar de kant zwemmen. Tot slot werd een komisch nummer opgevoerd, getiteld „Olympiade 1948" waarbij van zelfsprekend allen te water geraakten en »p de juiste wijze werden gered. Het was een goed geslaagde middag, waarbij op de meest uitgebreide wijze het doel en werken van de bond aan een talrijk pu- Vublick werden getoond. De Haarlemse Rechtbank heeft Dins- lag 2 September uitgesproken het fail- Issement van: Michiel Johan van Toren- »urg, van beroep kok, wonende te Haar- ilm, Delftstraat 23. Rechter-Commissaris: Mr. J. P. Peter ten. Curator: Mr. A. W. Luikinga, advo caat en procureur te Haarlem. Opgeheven werden wegens gebrek aan actief de faillissementen van: 1. De Stoomververij en Chem. wasserij „Het Centrum", gevestigd en kantoorhoudend te Haarlem, Beeksteeg 29, en haar ven noten C. J. A. M. P. P. van Zalen, chem, wasser en verver, wonende te Haarlem Beeksteeg 29, D. H. van Eis, chemisch wasser en verver, wonende te Haarlem, Spaarnwouderstraat 9 c zwart, en D. van Eis. chemische wasser, wonende te Haar lem, Soutmanstraat 4. Curator: Mr. J D. A. Viskil, advocaat en procureur te Haarlem. 2. M. J. Breugelmans. wonende te Oostzaan, Stationsstraat c 223. Curator: Mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam. 'In de gezinnen der kafh. arbeidersbeweging sterven jaarlijks meer dan duizend personen aan de tubercu lose. sclioling hebben of steun ontvangen bij studie; gedeeltelijk valide personen moe ten bijsteun ontvangen, geheel herstelde zieken moeten worden bijgestaan bij hun terugkeer in de maatschappij en hier bij valt op te merken, dat het gelukkig tot, steeds meer werkgevers goed door dringt, dat een uit een sanatorium ont slagen werker beslist volwaardig is. Maar om al deze doelstellingen te kunnen bereiken is het noodzakelijk, dat de gehele bevolking gaat inzien, dat de bestrijding van de tuberculose een volksbelang is van de eerste orde en daf het voor Herwonnen Levenskracht 'n enorme steun betekent, wanneer ieder een donateur wordt en eens per jaar de speldjesdag milddadig gedeAkt. Want ai moge het waar zijn, dat een tuinman bijv. minder risico loopt dan een wer ker in een stoffig bedrijf, het valt niet weg te cijferen, dat zolang we nog niet toe zijn aan een contróle op het gehele volk. het gevaar voor een ieder aanwezig is. Naast deze morele steun dient van zelfsprekend ook financiële steun te worden geboden. De sociale zorg, alsmede de nazorg, eisen gTote sommen gelds. De verbeterde medische behandling, die oorzak is, dat meer mensen gered kunnen worden, brengt ook langere kuurtijd en een spe ciale behandeling met zich mede en de uitbreiding der werkzaamheden kan ook niet zonder geld tot stand komen. En zoals het met vele zaken het geval is, ook hier gaat „de cost voor de baet uit". Daarom een zeer dringend beroep op de gehele burgerij van Haarlem, Over- veen, Bloemendaal en Vogelenzang: Steunt de openbare collecte van Her wonnen Levenskracht op Zondag 7 Sep tember a.s. op zeer bijzondere wijze. De Katholieke Jeugdbeweging van het district Haarlem roept alle welpen, ver kenners, voortrekkers en clubleden op, om op de Zondag van de sluiting van het Mari^congres te Maastricht, dus as. Zondag 7 September, deel te nemen aan de door haar te houden plechtig heid ter ere van de Moeder Maagd m de kerk aan de Jansstraat rond Onze Lieve Vrouw van Haarlem. De plechtigheid begint te vier uur. Door dit Mariafeest hoopt de Kath. Jeugdbeweging haar deel te kunnen by- dragen aan de die Zondag alom in de lande te houden Mariahuldigingen en zo in de geest het grote Congres te Maastricht te kunnen meevieren. Die dag wordt Maria een groot feest van hulde en dankbaarheid bereid, waarbij de jeugd, die Maria zo- bijzon der als Moeder vereert, zeker in de voorste gelederen moet staan. De jeugd van Haarlem en omgeving zal hierbij niet achterblijven! Donderdag 4 September. Haarlem: uitreiking bonkaarten: Ka t.m. Ker. Zandvoort: uitreiking bonkaarten: H J 912 en 23 u. Heemstede: uitreiking bonkaarten: 9 12 u. LLi en 24.30 u. rest L. Velsen: uitreiking bonkaarten: P. t.m. R. Enige dagen geleden werd bij de re cherché aangifte gedaan van diefstal van lijfgoederen uit diverse tuinen. Thans heeft de recherche de dader achter haald, terwijl in diens woning nog en kele van deze goederen werden aange troffen. De man heeft bekend en ver klaarde goederen deels in Amster dam aan een onbekende, deels aan een koopman alhier te hebben verkocht. Tegen deze laatste is proces-verbaal terzake heling opgemaakt, waarna hij is ingesloten. LEVERT ALLE BIOSCOPEN Rembrandt: Arabische Nachten (18 1-) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: Hij is voor de bakker (14 J.)2. 4.15, 7 eri 9.15 uur; Luxor: When you come home. 2, 4.15, 7 en 9,15 uur; Frans Hals: De On weerstaanbare (18 J.) 2, 4.30, 7 en 9.15 u. City: Charlie Chan bij de Geheime Dienst (14 j.) 2.15. 4.30. 7 en 3.15 uur; Spaarn.e- theater: Feest in de Jordaan (14 2.30, 7 en 9.15 uur. APOTHEKEN De Zondag- en avonddiensten der apo theken worden van 31 Augustus tot 6 Sep tember waargenomen door: C. G. Loo- meyer Zn, Marteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-Apotheek. Kleverparkweg 13, tel. 11793: Teyler-Apotheek Teylerplein 79. tel. 17946 en te HEEMSTEDE door Apotheek Schotsman, Binnenweg 206 208, tel. 28320. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400 en te Heemstede: A. Buiteman, Raadhuis plein 7, tel. 28523. MUSEA Frans Halsmuseum: In de Bloemhof der Schilderkunst t.m. 15 September Bisschoppelijk Museum: Kerkelijke Kunst, Geschiedenis en Oudheid. DONDERDAG 4 SEPTEMBER: Stadsschouwburg: Bos en Vaart-cabaret met „Cabaret de Draaideur", 8 uur. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. B. en W. van Haarlem stellen voor, een commissie van advies samen te stel len, zoals geëist, voor de woonruimtewet 1947. Tot voorzitter zou benoemd kun nen worden de heer A. van Driel, qu<i- dir-ecteur van een aantal gemeentelijke diensten, Schotersingel 125; als vertegen woordiger van de huiseigenaren, tevens deskundige op technisch gebied de heer N. Cobelens, Schalkburgergracht; als vertegenwoordiger van de hypotheek houders de heer J. A. Schippers, direc teur der Ned. Credletbank N.V., Lo- rentzplein 31; als sociale deskundige I mej. G. Hoos, Bestevaerstraat 15 en pis lid ener Woningbouwvereniging de heer F. S. Noordhoff, Orionweg 68. ^Krach tens de wet is het verboden een woon gelegenheid is gebruik of mede-gebruik te nemen of te geven zonder vergunning. B. en W. '.stellen voor te bepalen, dat dit verbod niet van toepassing zal zijn ten aanzien van hotels, pensioens, loge menten, inrichtingen voor verpleging van zieken, kloosters en dergelijke. DSS 2 won eigen tournooi waarvan de uitslagen luidden: Haarlem comb,—Ter rasvogels 2 2—1: DSS 2—FSC 4—3. Fi nale: DSS 2Haarlem comb. 43. TYB3 speelde in Kudelsiaart een wed strijd tegen DOSR en won met 50. Maandagavond was een sterke EDO- combinatie de tegenpartij van TYBB. De geel-zwarten verloren gnet 30. Flinke tube i P 246 Haarlem heeft behalve een sportuit- wisseling ook een culturele uitwisseling met Engeland. In de tweede helft van deze maand zal de H.O.V., zoals bekend, in enige Engelse steden concerteren. Hieraan gaat echter een bezoek van het Derhy Siring Orchestra vooraf. Dit uit stekende ensemble, dat van de B.B.C. de uitnodiging kreeg voor de radio op te treden, doch de voorkeur gaf aan een tournee in Nederland, staat onder leiding van J. Pritchard, die thans enige con certen dirigeert op het grote muziekfeest te Edinburgh. Het gezelschap wordt Vrijdag 5 Sep tem be j des morgens half Het concert, dat Marjnus Adam gister avond leidde en dat als een voorberei ding gold voor de tournée door Enge land, dat °ns Haarlemse orkest binnen enkele weken hoopt te gaan maken, kon ons in de tweede helft meer bekoren dan in de eerste. Beethoven's Symphonie Pastorale leed, vooral in de beide eerste delen, aan wazigheid van contouren en aan rhythmische onvastheden. En het Piano-concert in F gr. terts, dat Hans Osieck ons in opus 459 van Mozart speel de, bezat, ondanks het technische mees terschap, waarmee het werd vertolkt, toch niet die warmte en gratievolle lichtheid, welke wij van de grote Wener gewend zijn. Het klonk alles wat nuch ter en van de speelse Rococo-geest be speurden we slechts terloops wat spran kelingen. Na de pauze echter bleken de bordjes verhangen. De Fantasie van Ma- rinus Adam zelf over het lied uit Va lerius' Gedenckklank was levendig van allure en motivische bewerking met hier en daar een volstrekt niet mis plaatst Tschaikowsky-effect bleef fris en, ondanks de nogal moderne harmo nisatie, goed gekarakteriseerd. Adam had er veel en welverdiend succes mee. Hans Osieck trad deze avond voor de tweede maal op met het door hem reeds in 1937 geschreven Concertino voor piano en orkest. Het bleek een goed op gebouwd werk, vol beweging en levendig van instrumentatie, met een motorisch, opgewekt slotdeel, waarin piano en or kest in stevige gang zich naar de eind streep spoedden. E% componist en solist had een ware ovatie in ontvangst te ge inen, terwijl ook zijn Montgomery Mars, een werk in 1945 gecomponeerd en op gedragen aan de grote Engelse generaal, die ons land bevrijd heeft, met veel suc ces ten gehore werd gebracht. Een kern achtig werk met militaire allure, waar in de pijper-melodieën op Engelse ma trozen-motiefjes, een geestig en pittig effect maakten. De niet overlalrjjke be zoekers kregen deze avond een uitge breid en gevarieerd programma te horen. Men zal dit straks in Engeland ook ze ker wel op prijs weten te stellen, doch dan moge Marinus Adam hier en daar nog wel de puntjes op de muzikale i's zetten. Men heeft er nog de tijd voor. J. SCHEEPENS. Het programma van de qjgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Don derdag 4 September, des namiddags van 34 uur door George Robert, luidt: Koraalvoorspel, J. Scheidt. Dorische Toccata, J. S. Bach. Drie koraaivoorspelen, J. S. Bach. Twee Andante's, C. Franck-Vierne. Tweede Suite. L. Boëllmann. Op het stationsemplacement aan de Westergracht te Haarlem komen thans grote hoeveelheden koeien en pin ken per trein aan om vandaar naar het slachthuis gevoerd te worden. Deze beesten komen 's avonds uit Leeuwarden, Nijkerk en Brabant en loeien in de volgepropte wagons de gehele nacht, welke muziek voor dg omwonenden niet aangenaam is. Daar er geen water is, om de koeien te drenken is het enige malen tot inci denten gekomen In wanhoop is een aantal dieren bij het transport in de Westergracht gesprongen om te drin ken Een dergelijke zwempartij, die met verdrinken zou kunnen eindi gen, kon natuurlijk niet worden toe gestaan en met behulp van de po litie zijn de dorstige beesten op het droge gebracht. Om het water «an de Westergracht te vermijden, wor den de beesten via de Leidsestraat naar het abattoir geleid. Een abonné protesteert nu tegen het slaan met stokken en het afrossen van de onwillige koeien, die zich verzetten omdat zij bijna sterven van de dorst. Op het slachthuis is de watervoorzie ning volgens schrijver al niet veel be ter. Aan één bak staan soms 50—60 koeien. Bij informatie deelde de politie ons mede, dat de onwillige koeien een groot gevaar voor het verkeer kunnen opleveren wanneer zij met met drastische maatregelen in oef gareel gehouden worden. Op net slachthuis is het zo abnormaal druk door de enorme aanvoer van vee, dat enige strubbelingen niet voor komen kunnen worden. Intussen is de Dierenbescherming met het ge val ook reeds bezig. Het wachten is op het aanleggen van drinkbak ken, waarvoor de Nederlandse Spoorwegen moeten zorgen, 11 in Haarlem verwacht, waarna het op het stadhuis officieel zal worden ontvan gen. Het Derby String Orchestra, dat deels uit beroepsmusici, deels uit goede ama teurs bestaat, zal zyn eerste uitvoering geven Zaterdag 6 September te Zaandam, vervolgens treedt het op te Alkmaar Maandag 8 September, te Haarlem Dins dag 9 September, te Beverwijk Woensdag 10 September en te Hillegom Donderdag 11 September. Het ensemble telt enige vioolsolisten van naam, n.l. Vera Kan- trovitch, Olga Hegedus en Edward Dick son, Op het concert, dat de gasten uit Derby in het Gem. Concertgebouw te Haarlem zullen geven, zullen worden uitgevoerd: Chaconne van Johann Pachelbel, concert voor viool en strijkinstrumenten van J. S. Bach, vijf varianten op „De rijke man en de arms Lazarus" voor strijkorkest en harp van Vaughan Williams, elegie voor soloviool, strijkkwartet en strijkorkest van Herbert Howellig en een suite in de oude stijl „Uit Holbergs Tijd" van Ed ward Grieg. Nadat vele moeiijkheden van organisa torische aard moesten worden overwon nen, zullen de ook hier te lande zeer be kende muzikale Wiener Sangerknaben, zoals reeds gemed, in het begin van het a.s. seizoen naar Nederland komen. Het Instituut der Sangerknaben heeft onder de Duitse bezetting van Oostenrijk 'n zeer moeilijke tijd doorgemaakt. Aan vankelijk in 1938 na de zgn. „An schluss" met rust gelaten, werd de lei ding in begin 1939 gevangen genomen en in werkkampen geplaatst, terwijl be paalde „jeugdorganisaties" zich meester maakten van het grote kindertehuis „Schloss Wilhelminenberg", even buiten Weenen,.dat alnge tijd 't eigendom der Wiener Sangerknaben was. Met grote energie heeft echter Rector Josef Schnitt, die reeds sinds 1924 de leiding had en in 1939 in een concentratiekamp was opgesloten, na de bevrijding in 1945 de oude beproefde muzikale en paedago- gische krachten opnieuw te zamen ge bracht. Van de nieuwe regering kreeg men de beschikking over een gedeelte van de Hofburg als woning, terwijl de bekende Zondagochtendconcerten in de aloude en gespaard gebleven Hofburg- kapelle iedere week de luisterrijke plaats in het Weense muzikale leven weer in namen. Maandag 8 September zal in het Gem. Concertgebouw te Haarlem een concert worden gegeven. Vele ouders, vrouwen, familieleden en verloofden van militairen in Ned.-Indië en verdere medelevende Nederlanders hebben de band tussen de jongens in Indië en hun familie m Nederland ver sterkt door aanwezig te zijn op de Caba retavond, die de afcj» Haarelm van de „Bond Nederland-Indië" in het Concert gebouw gaf. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan de radio- gramofoonactie voor onze militairen in de Oost. Mevrouw J- A. van de HorstBrander, voorzitster van de „Band Nederland Indië" afd. Haarlem, opende het pro gramma, waarin geheel belangeloos voor het voetlicht traden: het Cabaretgezel schap „Non Stop" met aardige sketches en zangnummers, het Haarlemse Politie Amusementsorkest onder leiding van Jacky Wildschut, Ukelelemike, die met Kiontjongliedjep de romantische sfeer van Indië in Haarlem bracht en The Ranchero's. Dat het Haarlemse waterpolo momen teel het sterkst vertegenwoordigd wordt door het HVGB-team, hebben de rood- witten wederom bewezen bij het tour nooi om het kampioenschap van Haar lem. Door een 5—1 -zege op Haarlem en 4—1 dito op VZV, had HVGB zich van een plaats in de eindstrijd verzekerd tegen DWR, dat de watertrappers met 3_0 sloeg gelijkspelende tegen HPC, dat DWT eveneens met 5—0 had verslagen, doch bij het nemen van strafworpen de mindere bleek van de Waterratten. Het dameskampioenschap was, zoals verwacht werd1, voor DWR, dat de beker nu definitief gewonnen heeft. De uit slagen bij de dames waren: VZVDWT 0—1. HVGB—VZV 1—1 DWT—HVGB 0—0, HPCDWR 05, HaarlemHPC 4—1, DWR—Haarlem 1—0. Finale: DWR DWT 4—2. Het jeugdtournooi bracht een onbetwiste zege voor de Heemsteed- se Polo Club die in de eindstrijd Haar lem met 52 versloeg. De Jaarbeurs in Utrecht gaat steeds meer in betekenis Winnen als in ternationaal handelscentrum voor de uitwisseling van goederen en diensten. Binnenkort zal de najaarsbeurs worden geopend, die wederom een weer spiegeling zal zijn van de economische wederopbouw. De najaarsbeurs zal voor namelijk gekenmerkt worden door de agrarische export, de mechanisatie van de landbouw en door de meubelindustrie. Hoe groot de belangstelling" voor de jaar beurs is, blijkt wel uit, het feit, dat onge veer driehonderd candidaten voor deel neming moesten worden afgewezen. De .directie van de jaarbeurs betreurt dit en zij heeft dan ook plannen klaar liggen om op Vredenburg nog meer jaarbeursgebou wen te doen verrijzen, daar het niet moge lijk is voldoende service aan alle deel nemers te bieden en omdat bovendien de administratie niet over voldoende ruimte beschikt om haar taak naar behoren te kunnen vervullen. Van de zijde der over heid werd echter nog geen definitieve t-oe- zegglng gedaan. De versterking van het internationale ka rakter van de jaarbeurs blijkt wel uit tie verhouding tussen Nederlandse en buiten landse artikelen op de beurs, die voor de oorlog 3:1 en thans 1:1 is. Het belang van de agrarische afdeling is duidelijk, wanneer men bedenkt, dat 50% van de totale export in 1946 afkomstig was uit de agrarische sector. Werktuigen als hooi- machines, aardappellichters, melkmachines en aardappelpoters vormen de eerste groep van de agrarische beurs, terwijl de e weede groep bestaat uit de landbouwkundige pro ducten zelf. Het, aanbod van geschoolde arbeidskrach ten is in de landbouwsector nog zeer ge ring en bovendien tonen de landarbeiders weinig belangstelling voor het zware hand werk. Door het gebruik van mechanische hulpmiddelen zal de boer echter minder afhankelijk zijn van zijn personeel. Het aanbod van mechanische middelen komt grotendeels uit het buitenland. Ook de voorlichtingsdiensten op land bouwkundig gebied komen zeer goed voor de dag. Interessant b.v. is de stand van de Plan- tenziektekundige Dienst uit Wageningen, die o.m. zal aangeven lioe de coloradokever moet worden bestreden, maar ook zal wlj- De Haarlemse Jachtclub en cle Haar lemse Zeil- en Jachtvereen. „De Water vrienden" hadden Zaterdag, Zondag en Maandag aan het Noorderbuitenspaarne ju bileumzeil wedstrij den uitgeschreven, waarvoor 110 inschrijvingen waren bin nengekomen. De uitslagen waren: Olympia-jollen: 1. Haarlemse Jacht club; 16 m2 eenheidsklas: 1. De Onder linge, Zaandam; Twaalfvoetsjollen: 1. Haarlemse Jachtclub; Twaalfvoetsjollen A: i. A. H. Mastenbroek. „Duikelaartje", De Kaag; Twaalfvoetsjollen B: 1. J. Ze- gers, „Tecunsel", De Koenen; Sharpie- klas: 1. j. Kraan, „Westend", Aalsmeer; Valkenklas: 1. J. B-ier, „Besoeki", Kon. Ned. Roei- en Zeilvereniging; Olympia- jollen: l. H. Lessage, „Flossie", De Schinkel; 16 m2 eenheidsklas: 1. J. Zwart, „Argus 2", De Onderlinge, Zaan dam; Draken klas: 1. B. F. Jurgens, „Ellida", Haarlemse Jachtclub. Zij, die getuigen waren van h?t Maan dagavond plaats gehad hebbende ongeluk op de Rijksstraatweg bij de Jan Gijzen- kade worden verzocht zich te melden bij de Afdeling Verkeerspolitie op het Hoofdbureau van Poljtie op het Nassau- plein. De economische recherche heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen een koop man uit Zaandijk, die op de markt op de Ged. Oude Gracht kop en schotels zonder punten verkocht voor f 2.75 per stuk.' De wachtmeester van politie en lid van de politieke recherche te Velsen, J. J. Langendijk, zal 5 September voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam terecht moeten staan. Zijn tenlasteleg ging vermeldt zestien gevallen van ar restaties van illegale werkers en Joodse onderdüikers. Voor deze zelfde zaken werd indertijd ook zijn chef, ex-commis saris van politie Harrebomee, gedag vaard. Zoals men weet werd deze ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Zijn collega M. Willemsen. ook een helper van Harrebomee uit Haarlem, zal zich 8 September voor het Bijzonder Ge rechtshof te verantwoorden hebben. In de bezettingstijd heeft hif zeventien maal arrestaties en huiszoekingen voor de Duitsers verricht De economische recherche heeft een persoon aangehouden, die van verschil lende mensen tabakskaarten opkocht voor f 28,tot f 35,per kaart. Daar na kocht hij op deze bonnen sigaretten, die hij verkocht voor f 1,80, f 2,en f2,25 per pakje. Voor het verkrijgen van brandstoffen voor kamer- en pensionbewoners, kun nen belanghebbenden tot en met 6 Sep tember 1947 formulieren MD 32316 afhalen aan de distributiekantoren Bloemendaalseweg 188 te Overveen en Haltestraat 4 te Zandvoort. De ingevulde formulieren dienen op dezelfde plaatsen te worden ingeleverd van 8 tot en met 20 September 1947. Daarna zullen de betrokkenen worden opgeroepen tot het in ontvangst nemen van de brandstoffenkaarten. De oommissie tot het houden van kin derfeesten op Koninginnedag heeft zich weer goed van haar taak gekweten. Des morgens half negen verzamelde de schoolkinderen zich op het schoolplein, waarna, voorafgegaan door het fanfare corps „Crescendo" een rondgang ge maakt werd door het dorp. Vervolgens werden de kinderen ge'racteerd en wer den er meisjes- en jongensspelen ge houden. Te half 3 begonnen de zwem wedstrijden, w.o. estafette yoor dames en heren. En dan werd het traditionele ringrijden per fiets afgewerkt, waarin de wisselbeker in ander handen over ging. Het avondpogramma opende met de revue „Van duisternis tot licht" van H. Mossinkhof, met muziele, van J. Nib- berlng. De R. K. Toneelvereniging „St. Arde- lion" heeft de aanwezigen niet teleur gesteld, want van begin tot eind werd er vlot spel gegeven. Te elf uur volgde de sluiting. zen op het profijt, dat men kan ondervin den van niet-schadelij'ke vogels. De Stichting van Nederlandse zelfstan dige Handel en Industrie legt in haar Ui zendingen de nadruk op de noodzaak van particuliere bedrijfsvoering en de nood zakelijke combinatie landbouw-handel en industrie. De Nationale Coöperatieve Raad daarentegen stelt de coöperatieve bedrijfs voering op de voorgrond. Bij de afdeling voedings- en genotmid delen is het zwaartepunt gelegd op de snelvriesindus'rie. Op de jaarbeurs zullen verder dit, jaar voor het eerst onder auspiciën van de Ver eniging „De Amsterdamse Haven" de lyn- recierijen van Amsterdam met een gemeen schappelijke inzending aanwezig zijn. Men wil hiermede Amsterdam als zeehaven en als Rijnhaven onder de aandacht van het publiek brengen. De bezoeker zal tevens een indruk krijgen van het arbeidsterrein van de verschillende deelnemende maatschap pijen. Aan deze inzending wordt o.a. deel genomen door de N.V. stoomvaart Mij. Nederland, de Koninkl. Nederl. stoomvaart Mij. en dP N.V. Vereniging Nederl. Stoom- vaartmijen. Het blijkt voor te komen, dat degenen die besprekingen moeten voeren met ambtelijke instellingen te 's-Graven- hage, niet precies weten tot wie zij zich moeten wenden. Ten einde behulpzaam te zijn met het vinden van de juiste weg heeft de economische voorlichtings dienst een inlichtingencentrale geopend. Deze inlichtingencentrale is gevestigd: Bezuidenhoutseweg 62 en is voor het publiek toegankelijk tussen 9 en 5 uur. Telefonisch is de centrale bereikbaar onder nr. 720060, toestel 482. Het eerste elftal van „Lissc" speelde ter gelegenheid van de opening van het nieuwe terrein te Nieuw Vennep een bekerwedstrijd tegen D.O.S.R. uit Roe- lofarendsveen. Lisse verscheenmet een gewijzigd elftal, ook met een andere doelverdediger als debutant, welke zeer goed heeft voldaan. Over alle linies wa ren de Lissenaren sterker en wonnen met 61 deze goed gespeelde wedstrijd. Voor a.s. Zodag is het volgend program vastgesteld: Lisse ILeonidas I, Rotter dam; Lisse IILeonidas II; Lisse III Leonidas III; Nieuw VennepLisse IV. In café De Bonte Koe kwam de R.K. Midenstand in vergadering bijeen. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven werd uitvoerig van gedachten gewisseld over deelneming aan het R.K. Midden standscongres in Den Bosch. Zeer felle critiek was er op de houding van het Bestuur der Oranjevereniging betref fende samenwerking met de plaatselijke Middenstand. Evenals met het practisch avond- nyverheidsonderwijs is de gemeente Velsen thans baanbreekster met de in stelling van 'n avond-U.L.O.-school. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de heer A. Wiedemeyer, die op het gebied van het avond-onderwijs hij is o.a. directeur van de Handelsavondschool zijn sporen reeds heeft verdiend. Dinsdagavond vond de officiële ope ning plaats„ Aanwezig waxen de burge meester, mr. M. M. Kwint, de wethou ders, het lerarencorps en alle leerlingen. De heer A. Wiedemeyer, die benoemd is tot directeur, opende de bijeenkomst met een kort welkomstwoord. De burge meester sprak de 70 leerlingen, onder wie ook enkelen van buiteh de gemeente, hartelijk toe. De wethoüder van Onder wijs, dr. A. J. v. Leusen, roemde in gloedvolle woorden de moed van de leerlingen, om zich, na volbrachte dag taak, in de avonduren aan de studie te wijden. Hierna begonnen de lessen. Het bestuur van de K.A.B. verwacht de leden van de Credo Pugno-club Woensdag 10 september op de bekende tijd en plaats voor het vervolgen van de cursus. Ten Zuidwesten van de cementfabriek werd dezer dagen een bosbrand waarge. nomen. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, kon wegens te kort aan slangen geen water gegeven worden. De brand werd geblust door de brandweer van het Hoogovenbedrijf. Men vermoedt, dat de droogte de oorzaak was. (Nagekomen) EEMDIJK 30/8 v. Houston te Galveston. FLEVo p. 29/8 Cristobal n. West-Indië. GANYMEDES 28/8 v. P. Arenas n. Montev. GORDIAS 28/8 v. Trinidad n. Paramar. HEDEL p. 2/9 Prawlepoïnt n. R'dam. I-IELENA 31/8 v. Barranq. te Antofagasta. HERCULES 2/9 v. Thessal. te Istauboul. HILVERSUM 2/9 y Huelva n. Arnst, HYDRA 1/9 te Amsterdam. IMPORT 3/9 v. Stockholm te Abo. KALMOA m. slbtn. 1/9 te Pdrt Said. KEILEHAVEN p. 2/9 Finist n. Dakar. KOTA AGOENG 2/9 v. Batav. 11. Djeddah. MEERKERK 2/9 v. Bombay n. Colombo. MELISKERK 3/9 v. R'dam te Fremantle. NERO 26/8 v. Cristobal te Willemstad. NIJMEGEN 1/9 v. Saffl n. Nederland. OMALA 27/8 v Maracaibo te Curacao. OOTMARSUM 2/9 v. IJm. n. Hamptonr. ORANJE 2/9 v. Singapore n. Batavia. ORION Amst.-Bourgas 31/8 te Algiers. ORPHEUS 3/9 v. Bareel, te Marseille. OVULA 3/9 v- Singapore te Pladjoe. POLYDORUS 1/9 v Batav. te Soerabaja. POLYPHEMUS Amst.-Bat, 2/0 v. IJmulden. FR. MAURITS 1/9 v. R'dam te Montreal. PYGMALION 28/8 V- La Guaira n. Guanta ROSSUM 2/9 v. Zaandam te Sundsvall. RIJNLAND n. AmSt. 2/9 te Rio de .Jan. SARANGAN 1/9 v. Singapore n. Cebu. SCHELDE m. tinb, p. 31/8 Gibr. n. Bat. SOCRATES 2/9 v. Rio J. n. Victoria. TEGELBERG 31/8 v. East L. te Durban. THEMISTO 3/9 v. Montreal te R'dam. TIBERIUS 3/9 v. Barcelona te Malaga. ZEELAND 1/0 v- Huelva te Sas v. Gent, et is merkwaardig, maar telken5' wanneer je een vacantietrip do® het lieye vaderland hebt gemaak moet je tot de conclusie komen, dat 1® nieuwe ontdekkingen hebt gedaan. is een reeks van zorgeloze weken nod» om het eigen land te kennen. Wie 11 nog niet in Valkenburg geweest is, e®' hoort «en kleine minderheid van Nederlandse volk, die het openluchtsP®1' de Cauberg of de Catacomben nog n>® kent. Hele families hebben er eikand5* getroffen en men was geneigd zich af j vragen of de Valkenburgers wellicht wijk naar het Noorden hadden gen<r men. We gingen een vriend bezoek®1'' die een maand in .Katwijk-aan-Zee i0® zijn gezin vertoefde. Hij zag bruin een Indonesiër, met dit verschil, dat vellen van zijn hals geplukt kond®0 worden, hij was luier dan hij ooit 8®' weest was en hij at met grote vreugd cadetjes met zand belegd. De vreugd was hem volkomen op één ding na: p® krioelde op het strand van de kenniss®0] die ook uit het Zuiden de Noordzee had' den opgezocht. Neen, ik ben niet na^ Valkenburg geweest, noch naar KatwiF aan Zee, maar naar Terneuzen. zou ik dan de zo iang gewenste r"5 vinden. Ik was dood voor de wereld het deed me goed dood te zijn. De ®er't ste middag dronk ik een op ijs borreltje in het barretje van het v°° treffelijke hotel. Een vacantie-borr®** die ik teugje voor teugje, ongestoord eP vrij en blij tot in het diepste van n''- rustende wezen zou laten inwerk®0. Daar klopte iemand op mijn schoud®1'* „Graag, ober", zei ik zonder op te k1' ken. „Maar man, ik ben geen ober", a" woordde een stem, die me door b® rustende merg en been ging, want herkende ze. „Nee maar, hoe ben JÜ 't dit gat op Zeeuws-Vlaanderen terecb gekomen?", vroeg de opgewekte sten*- „Och, kijk, dat is aardig", huichel", ik, „waar je elkaar al niet ontmoet® kunt. Ben je alleen?" - „M'n vrouw is nog op haar kah1^ en straks gaan we borrelen met c. •gl' sp mm Janssens, die hier ook een paar dag' zijn. Zullen we vanavond een robbert! maken?..." f „Telefoon voor U", deelde de °'°c„ mee, tegelijkertijd mijn laatste hoop ov rust verstorend. Het was Van Dalen, dl® in een hotel verderop logeerde en "t had zien passeren. Of hij me van die: kon zijn' met het nieuwste avondblad .pst Gistermiddag half drie landde Schiphol de ut. G. o. ar h, J. va." Mook. Met hetzelfde K.L.M.-vliegtu^ arriveerden de minister van Weder0K bouw L. Neher, Abdoel Kadir, Recom voor West-Java en mr. dr. J. OsinB hoofd van de Regeringsvoorlichting5^ dienst te Batavia. Ter begroeting war^ aanwezig de minister-president dL J. M. Beel, de minister van Oorlog.^ Kol. Fiévez en de leden der Commi^ Generaal, de héren Schermerhorn e van Poll. In de douaneloods stond dr. Van J*1" i de uit alle hoeken en gaten van land samengestroomde journalisten woord. Maar zün glimlach bleek a0^ merkelijk uitvoeriger te zijn dan 01 aanwoorden. De Dt. G. G. verklaarde gekomen zijn om met Let ministerie overleg plegen inzake de verdere gang van 09 ken in Indonesië.. ej> En hij was van plan drie a vier d0® in Nederland te blijven. Minister Neh f die oorspronkelijk van plan was la-11® in Indonesië te blijven, was desalnie'^ min meegekomen wegens de urge^ van de te bespreken vraagstukken. „5- een vraag van een der dames-journ0 ten over het verder oprukken naar VS jakarta antwoordde dr. v. Mook: met die glimlach krijgt u daar geen woord op." De Lt.-G.-G. zeide verder, dat Vrijdag het verzoek van de ministerr^, om naar Nederland te komen had h®p reikt. „Ik meende, dat ik wei boU^^, die tenslotte wel bereid was te Vet"19. de vis heb gedaan," aldus dr. v. ren, dat de behandeling van de lnd®j sische kwestie voor de Veiligheids!®^, de zaak er niet gemakkelijker op had maakt. De Stichting Alg. Ned. Comité Marine" brengt, zoals reeds eerder pers en radio bekend gemaakt werd. vi® ya"' wereldprimeur het contactvaartuig dersteng" in de vaart. Dit schip, als eerste ter wereld, is drijvend instituut, dat, fraai uitgerust. langstelling wekt voor alles wat op scheepvaart betrekking heeft. Om dit schip in de eerste plaats tionaal, later ook internationaal, bi) publiek te introduceren, zal o.a. op schaal een affiche verspreid worden de grootheid va.n Nederland op het ter en het belang, dat ons land hef' ,j, een bloeiende scheepvaart,moet syf seren. Onze Marine schrijft daartce een vraag uit. Beeldende kunstenaars* e» menen tot het ontwerpen van een lyke affiche in staat te zijn, kunnen r, tot het verkrijgen van meer gedetai de kunstzinnige, technische en zak® „f, gegevens wenden tot de Stichting Ned. Comité „Onze Marine", Postbus g, Hilversum. Naast het gebruikelijk p ef> rarium worden voor de bekroonde o0vOof' pen aantrekkelijke prijzen in het uitzicht gesteld. AMSTERDAM, 2 September De stemming ter beurze was l3t ongunstig en in vele gevallen w cscheiden koerswinsten geboekt. De Indische markt was enigs®1" deeld Staatsfondsen waren fractloneei deeld. De noteringen ln Am waarden luidden echter echter mei» gunstiger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 2