H L Fatimabeeld in Maastricht MINISTER NEHER OVER ZIJN BEZOEK AAN INDIË M VERKIEZINGEN DIE OM NIEUWE VERKIEZINGEN ROEPEN Avonturen. Geschil V.S.-Rusland incognito k De behandeling der Exodus-emigranten Ramadier stelt motie van vertrouwen Opening Nat. Bureau voor Reclassering „Ik zie de toekomst beslist niet somber in" •Drie eeuwen paters Franciscanen te Venray WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT Het stembusschandaal in Hongartfe RUSSEN LEGGEN J3ESLAG OP EEN STAD Duitse industrie de inzet st Se: Juitaat Protest van Sir Alan Cunningham Nationale novene Ter ere van de kleine H. Theresia Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen (Wordt vervolgd 2 jaar voor collaborerende houthandelaars GESCHENKEN VAN DE KONINGIN OFFICIËLE PUBLICATIE I Op de dag vóór de verkiezingen in Hongarije ratificeerden de Russen officieel het vredesverdrag met dat bhd. Het ogenblik, waal-op de bezettings- &1toriteiten hun bevoegdheden in Hon- ^ije zouden verliezen, verscheen daar- 0)66 aan een nabije einder: de Westerse Elitaire delegaties zijn al op het pynt weggaan, en eerstdaags zal ook het °°de Leger huiswaarts keren. Ben uit- ^hdering evenwel moet gemaakt worden v°0r soldaten, die de Sovjet-Unie in Hon- fftrye mag achterlaten, om haar verbin. ^Igen met Oostenrijk, dat nog altijd jken vredesverdrag heeft en waar der ive de bezetting voortduurt, te hand den. En misschien zijn deze soldaten °°k wel juist talrijk genoeg, om een rug steun te vormen voor de Hongaarse ^himunisten, die in de recente verkie- Jhgen wel de beste resultaten hebben j^haald, doch wier positie beslist nog 'trre van onaantastbaar is. Gisteren berichtten wij, op welke wijze 'e?.e verkiezingen gehouden werden. Zij |>tbben een treffend staal van democra- .^-a-la-Russe te zien gegeven. Bijna •Ooo.ooo stemmen zijn uitgebracht, waar- ah vermoedelijk enige honderdduizenden Buitenlandse waarnemers zijn het er over eens, dat de Communistische arty, om haar getalszwakte te verdoe- jj'in, gebruik gemaakt heeft van vlie- ^hde brigades, die vier, vijf maal stern- Bovendien zijn tal van mensen uitge- '°ten van de verkiezingen, omdat zij '■aatsgevaariijk, fascistisch of iets der- ^ijks waren. Het aantal van deze uit- ~Hotenen is door de regering niet offi- ■Jfiel bekend gemaakt, ofschoon hierop kortdurend is aangedrongen door bui- j^hlandse diplomatieke en pers-vertegen- Qordigers. De oppositiepartijen, uiter- ^""d de enige, die door deze uitsluiting ^troffen werden, houden vol. dat het 'taal der uitgeslotenen ongeveer een JJMioen bedraagt! Een groot deel van de ^oinmen, die zodoende niet uitgebracht j^hden worden, is toch wèl uitgebracht, „^ar dan door communisten, die het v/obel, drie, vier, vijf maal deden! Een jachtige methode om hoge cijfers voor communisten te kweken. Doch be- democratisch kan men haar wcr- "jk niet noemen. et is dus geen groot wonder, dat de vier regeingspartijen een vol komen zege behaald hebben. Te ilen kregen zij ruim 60 pCt. van de ^huilen en daarvan was een derde deel v?°r de communisten. De party der ^'eine Boeren, eenmaal Hongarije's Jsrkste groepering, kwam met ontzet- ^hde verliezen uit de strijd te voorschijn, !;6tgeen voornamelijk te wijten is aan v'testatie, molestatie en uitsluiting van i^ar leden. Een groot deel van haar aan matig is overgegaan naar oppositie- ^artyen, waarvan er twee, de Democrati ze Volkspartij en de Onafhankeliiken, ?r°te winst boekten. Dit laatste nu moet ?e communisten wel te denken gaven, fflfs een verdraaide en met fraude ?°t)rspekte verkiezingsuitslag heeft niet finnen verbergen, hoeveel sympathie er b Hongarije nog bestaat voor „rechtse" Jb'ltleke groeperingen: ofschoon het ,echtse kiezerscorps gedecimeerd was, riUkt het bloed gekropen te hebben waar Jet niet gaan kon. En als er Iets door J^Ze stembusstrijd duidelijk geworden is, ?an is het wel, dat het Hongaarse volk 'drachtig niet pro-communistisch ls. De geweldige cijfers waarmee de com munisten pronken (ongeveer 1.000 000 stemmen) kunnen deze indruk niet ver vagen. Hier komt bij, dat ook in de regerings coalitie zelf grot* .Onenigheid is uitge broken. De verkiezingen werden geieid door de communistische minister van Binnenlandse Zaken. De socialistische minister van-Justitie gelastte een on derzoek naar gepleegde fraude, doch op instigatie van de communistische partij weigerden zijn politionele ambtenaren, zelf communisten, dit onderzoek uit te voeren. De minister trad toen af, gevolgd door zijn socialistische collega's, en het is niet onmogelijk, dat hun partij zal weigeren met de communisten in één regeringsblcc verenigd te blijven. Zij er kent de verkiezingen niet als geldig, en stemt daarin overeen met de oppositie, die unaniem het gebeuren van Zondag 1.1. veroordeelt, ja. hoopt op een officieel protest' door Engeland en Amerika. Indien thans, of in de toekomst, de so cialisten de regeringscoalitie zouden ver laten, dan zou deze, zelfs op grond van de huidige valse cijfers, een positie innemen, heel wat zwakker dan haar te genwoordige. Zij zou dan maar juist over een parlementaire meerderheid beschik ken, die bij volgende verkiezingen wel eens geheel zou kunnen verdwijnen. Al, met al Hjkt het. alsof de macht van de communisten, voor dit ogen. blik gevestigd, nog lang niet vol ledig safe is. Dé oppositiepartijen zullen er wel niet In slagen, een reprise van de Zondag gehouden verkiezingen te laten geven; de communisten zullen zich daar met hand en tand tegen verzetten. Wel licht zijn Rakosi. de communistenleider, en zijn mannen, die over de sleutelposi ties van het bestuur beschikken, in staat, gedurende de komende jaren hun terreur zo te verstevigen, dat ook bij een volgende verkiezing de stembus hun terwille is. Wellicht echter zal hun be wind, daj, thans al onafgebroken verzet ontmoet, zo sterke tegenkrachten op roepen, dat het daarmee zichzelf onder mijnt. Dit is een vraag waarop slechts de toe komst het antwoord weet. Dat antwoord kan naar twee kanten neigen. En de Russen zullen zich nog wel eens beden ken, alvorens hun troepen geheel te rug te trekken. Misschien zijn er bij na der inzien toch wel veel rode soldaten nodig, om „de verbindingen met Oosten rijk te handhaven"! De Russische autoriteiten hebben het bevel gegeven tot de algehele evacuatie van Niederneuendorf, een stadje nabij Berlijn, waar plaats gemaakt moet wor den voor Sowjettroepen, aldus meldt de met Britse licentie verschijnende „Tele- graf". De inwoners moeten Woensdag ochtend om zes uur vertrokken zijn, op welk tijdstip de soldaten van het rode leger het stadje binnentrekken. De Rus sische order geeft te kennen, dat alle huisraad moet worden achtergelaten. Het bevel is in overeenstemming met de jongste richtlijnen der Sowjetpolitiek, waarbij er naar gestreefd wordt de troe pen op „exclusieve" plaatsen te legeren teneinde een te intiem contact met Duit sers en niet-Russen te vermijden. - 'X Feestversieringen in de straten der congresstad Maastricht In een nota aa„ de Sovjet-Unie be schuldigen de Verenigde Staten het Kremlin er van de totstandkoming van de economische eenheid van Duitsland twee jaar te hebben tegengehouden. Tegelijkertijd verwerpen de Verenigde Staten de Russische bewering dat de Londense conferentie van de drie grote mogendheden betreffende de opvoering van het peil van de Duitse industrie een schending betekent van de overeenkomst van Potsdam. In de nota werd gezegd: De Sovjet- Unie moet er zich van bewust zijn dat de Duitse productie van belang is voor 't economisch herstel van Europa. Doordat de Sovjet-Unie er niet toe heeft bijge dragen de overeenkomst van Potsdam te voltooien is een zware financiële, last op de schouders van Amerika gelegd ten aanzien van de bezetting van Duitsland. De Amerikaanse nolj=t is Maandag aan de Russische ambassade afgegeven ter verzending naar Moskou. In de nota werd verder gezegd, dat de Verenigde Staten de Russische stel ling niet kon aanvaarden, dat niets ge daan kon worden om de financiële last te verlichten of om bij te dragen voor de economische wederopbouw van Duits land, totdat de toestemming van de Sov jet-regering wa$ ontvangen. Lage prijzen, korte rokken en de „even-onder-de-knie-club" - ....Sneeuw Modernisering van hef paard Rookwolken over Sunninghill Een tweede Russische regering. Omdat een fatsoenlijk mens er niet mee kan lopen en de draagster een .stopnaald-figuur" krijgt, heeft de J*ven-onder-de-knie-club" van Louis- üle de mannen te hulp geroepen om protest-demonstratie op touw te zet. onder de leuze „Lage prijzen, korte ^kken." Bn er is een meeting gehouden. Er vjts zelfs een enthousiast luisterende ri®higte, die telkens met luid gejuich instemming met de verschillende ir8umenten te kennen gaf, die voor handhaven van de lange rok wer- J**! opgesomd De eerste ooi-zaak had 'lenlijk meer met een tikje jalousie h de lange rokken te maken en luid opi „«enlijk „De Amerikaanse vrouw kan niet ^den, dat Parijs de toon op modege- !6d aangeeft." Hier komt even de aap de mouw, maar zonder blikken of n werden de firma's opgesomd, die je vrouwen trachten te misleiden door 'bonnen in de nieuwe stijl te verko nd- Dat deze collaborateurs met de |3riise dwingelanden met alle midde- -b behoren te worden bestreden, be- - de vergadering wel, die al niet meer veel belangstelling voor het rde punt had. dat eigenlijk toch door- ^Sgevend zou moeten zijn, n.l dat lan- L rokken noch flatteus, noch gemak- Hj ilk in het dragen zijn. Een van hen, al als mannelijke hulp gecharterd 8 om de meeting te doen slagen, deed 11 schepje kolen op het vuur, door de *ts?eS een-s op de vrouw af te vragen, tip r°m de Amerikaanse vrouwen zich ijk een mode laten dicteren? De rÜse mode is niets anders dan een dic- riep deze vrijheidlievende man Wi.iP6 vergadering heeft intussen dit gehad.... twaalf honderd vijf- iii vrouwen hebben getekend, dat °ude lengte van de rokken zullen "houden. v \7"°°r allen, die er bijna «naar zouden V Veriangen.... langs de Pools- grens bij Zakopna is ^'et 06 601,816 sneeuw neergedwarreld. vÜf of tien minuten joegen dikken b^'.hiassa's over het land. maar vele zodat een gemiddelde hoogte van h). huizen en velden bedekt. v I 6 gemeenteraad van Hempstead by •KJ New York heeft een verordening uitgevaardigd, zonder deze echter tip of idee vergezeld te doen gaan. Volgens de vroede vaderen zal na- meiyk in de toekomst ieder paard bij donker voorzien moeten zün van een kop- licht, zichtbaar op 150 meter afstand en een staartlicht, zichtbaar op 75 meter. De technische uitvoering kost nogal wat hoofdbrekens aan de weinige paarden- bezitters in het moderne New York. Maar zy zullen hun hersens tot een oplossing moeten pynigende politie dreigt met 100 dollar boete of zes maanden gevan genisstraf voor ieder paard zonder voor- of achterlicht. Waar Prinses Elizabeth en Prins Philip hadden gedacht hun eer ste huwelijksjaren door te bren gen, heeft Zaterdag de rode haan ge kraaidSunninghill Park is door brand verwoest, zodat het prinselijk paar naar een nieuw huis zal moeten omkij ken, ongeveer drie weken nadat zij een huis gevonden hadden. De geruchten, die gretig gehoor tonden, dat kwaadwillig heid in het spel zou zijn geweest, zijn door Scotland Yard de kop in gedrukt met de verklaring, dat een sigaret wel de oorzaak zal zün. Vanaf Dinsdagmorgen bestaan er twee Russische regeringen op de wereld, daar honderdvyftig Russen in Havana eert .Russische regering in ballingschap" hebben gevormd met het doel de „usurpators van Moskou" te ver wijderen en tot een „democratische rege ring van het Amerikaanse type" in Rus land te komen. Andreas Golovchenko, kapitein bij de Russische marine tydens de Czaar, werd geïnstalleerd als eerste president van het nieuwe „regiem". De plannen om tot deze actie over te gaan, bestonden reeds jaren, maar de oorlogs omstandigheden veroorzaakten steeds uitstel. Nu gaan deze op Cuba wonende Russen goed beginnen. Een commissie voor de „bevrijding van Rusland" is reeds gevormd. Golovchenko's programma: „een democratisch regiem in het Kremlin, geen herstel van de keizerlijke kroon". De Palestijnse Hoge Commissaris, generaal Sir Alain Cunningham, heeft krachtig geprotesteerd tegen het rege ringsbesluit, om de 4400 Joodse vluchte lingen naar Duitsland terug te zenden. Dit werd Dinsdag door gezaghebbende woordvoerders van White Hail medege deeld. Sir Alan legde er de nadruk op, dat het nog niet „te laat" was, om de drie transportschepen, die op weg zyn naar Hamburg, naar een andere bestemming te zenden, met „minder smartelijke en minder symbolische associaties" voor de Joden. Reuter's speciale correspondent aan boord van de Runnymede Park, één der drie naar Hamburg varende schepen met illegale Joodse immigranten, deelt mede, dat Peter Seaman, de scheepsadmini- strateur van de Runnymede Park, ont slag heeft genomen „ais moreel protest tegen de toestand, waarin de immigran ten, die naar Hamburg worden overge bracht, zich aan boord bevinden." Seaman verklaarde: „Ik acht mij geenszins bevoegd de Politiek van de Engelse regering te critiseren, maar wil niets meer te maken hebben met deze ontfirende behandeling van réfugiés zonder vaderland. Na een spoedzitting van het kabinet, waarin Ramadier gemachtigd werd de voorgestelde subsidie voor steenkool en staal als vertrouwenskwesties in de Nationale Vergadering te stellen, deelde Ramadier thans aan de Nationale Ver gadering mede, dat de regering het plan om subsidie voor staal te vragen, heeft laten varen. Zij heeft thans haar ver zoek beperkt tot een voorstel tot subsi die voor steenkool tot een bedrag van iets minder dan 5 milliard francs voor de periode tot 15 September. Na een lange discussie met'de parle- mentsfractie der socialistische party heeft Ramadier tenslotte aan het eind der vergadering meegedeeld, dat de re gering de stemming over de voorgestelde steenkoolsubsidie als een motie van ver trouwen zal beschouwen. Overeenkom stig de Franse constitutie, die bepaalt, dat 24 uur moeten verlopen tussen het stellen van de kwestie van vertrouwen en de stemming, werd de vergadering tot Vrijdagmorgen verdaagd. Uit Ramadier's verklaring, dat de regering, indien het voorstel tot sub sidie niet wordt aangenomen, niet in staat zal zyn om haar economische po litiek ten uitvoer te brengen, meent men te kunnen concluderen, dat Rama dier zal aftreden, indien het voorstel niet wordt aangenomen. Dinsdagmiddag is aan de Nassaulaan te 's-Gravenhage het Nationaal Bureau voor Reclassering officieel geopend. Deze opening verrichtte de voorzitter van de Vereniging van Reclasserings- instellingen, mr. M. Ch. de Jong, die daarby een overzicht gaf van de werk zaamheden van het oude bureau, dat van 1914 tot 1941 gefunctionneerd heeft. Mr. De Jong bracht vooral de ver diensten naar voren van ds. J. Henri Ledeboer. die van 19141937 directeur van dit bureau is geweest. Mede in verband met de oprichting van het Ryksoreclasseringsbureau werd in de bezettingstijd, n.l. in 1941, het Centraal Bureau opgeheven. Een deel van de taak werd overgenomen door het Rijksreclasseringsbureau. De vereniging bleef bestaan, doch kon in verband met de tijdsomstandigheden slechts weinig vruchtbare arbeid verrichten. De natio nale reclasseringsdag mocht in deze jaren niet worden gehouden. In 1946 werd deze collecte echter we derom door de Vereniging van Reclas- seringsinstellingen georganiseerd. Was de opbrengst vóór de oorlog altijcf bene den f 100.000 gebleven, in 1946 bedroeg deze ruim f 280.000. Thans is besloten ook het Centraal Bureau, dat voortaan „Nationaal Bu reau voor Reclassering" zal heten, we^ derom te openen. Hoewel het nieuwe bu reau In menig opzicht kan gelden als een voortzetting van het vroegere, zal het ten dele van andere aard zijn. Zo zal de door het Rijk overgenomen voor lichtingsdienst ook in de toekomst door het Rijksreclasseringsbureau verzorgd blijven worden. Daarna was het woord aan de minis ter van Justitie, mr. J. H. van Maarse- veen, die er op wees, dat de reclasse- ringsarbeid in Nederland door particu liere verenigingen, ieder met eigen geestelijke achtergrond, wordt verricht. De bewindsman achtte deze gang van zaken voor dit charitatieve werk de juiste. Door decentralisatie bestaat gevaar voor versnippering en daarom is de coördinerende, stimulerende en leiding gevende functie van de Vereniging van Reclasseringsinstellingen toe te juichen. 30 September zal het juist een halve eeuw geleden zyn, dat Theresia onze aarde verliet. De ouderen onder ons hebben het nog belgetd. Op de drempe' der eeu\*:gi eid vroeg men haar eens hce zy zich haar hemel droomde. „O."' riep zij uit, „beminnen en bemind worden, en op aarde terugkeren om de Liefde te doen beminnen!" Haar woorden zijn bewaarheid, zy' is onder ons terugge keerd, om ons te leren, hoe kinderlijk eenvoudig wij God „mogen" beminnen, en ons met al ons lief en leed aan zijn Vaderzorgen mogen toevertrouwen. Laten wij by deze „gouden" novene tonen, dat wij Haar lessen begrepen hebben en al onze belangen door Haar aan de goede God aanbevelen. Maar laten wy vooral dit ene vragen, waar aan onze tijd zo dringend behoefte heeft: dat de Liefde. Gods Liefde, waar- iyk erkend en bemind mag worden op onze arme aarde. Wie een plaatje met noveengebed wenst te ontvangen, gelieve tydig naam en adres op te gaven aan de Zusters Carmelitessen, Egmond aan de Hoef, N.-H. Gironummer 39730. (Vervolg van pag. 1) Juist toen het half negen sloeg en wy verwonderd luisterden naar het eerste klokgelui heel in de verte uit Maastricht, kwam door het donker de biddende processie naderby. Op dat ogenblik had mgr. dr. P. Peron op het podium achter de microfoon plaats ge nomen en leidde het gebed van de dui zenden op dat kleine stukje half Ne derland, half België en van de tien duizenden verder langs qc weg. Naast hem stonden toen mgr. Lemmens, de vader van dit congres, en mgr. L. J. Kerkhofs, de Bisschop van Luik, en ver der bisschoppen uit China en IJsland en een 80-jarige bisschop uit Noord-Ame- rika, die 55 jaar had geleefd te midden van de eskimo's en die nu naar Maas tricht was gekomen om dit congres mee te maken. Ort een woord van mgr. Feron zijn allen daarop neergeknield en zoals ook aan de grens van Spanje en Frank rijk en van Frankryk en België, hebben zij zo met beide handen uitgestoken drie Wees Gegroeten gebeden ter ere van de Heilige Maagd. Dan Is het in Vroenshoven heel stil geworden. Gidsen en Verkenners ston den onbewogen, de jongens, die langszy hoog in de appelbomen waren geklom men, staakten hun luide commentaren en zelfs de gemoedelük Belgische mare chaussees met hun hoge petten ver starden. De bisschop sprak. Eerst mgr. Kerkhofs, dan mgr. Lemmens. Twee korte toespraken, zo eenvoudig van taal, dat zij verstaanbaar waren ook voor de geringste van de bedevaartgangers langs de grote Tongerense weg, maar ook twee redevoeringen vol kinderlijk geloof aan de wondermacht van de H. Maagd. Mgr. Lemmens moet diep bewogen zyn geweest. Zijn stem heeft getrild van ontroering en wat hy gezegd heeft kwam hem recht uit het hart. Hij heeft Maria haar wonderlijk beeld, dat van Fatima t'it de wereld overtrekt, welkom geheten in Nederland. Moeder Maria, heeft hy gezegd, ik heet U welkom in Nederland, ik heet U welkom in Maastricht, de stad van de Sterre der Zee. die U altijd in haar moeilijkste dagen is trouw gebleven. U bent hier thuis en op dit ogenblik vraag ik U, dat wij op Uw voorspraak mogen verkrijgen, dat niet alleen my'n diocees, niet alleen geheêl Limburg, maar Mgr. Mario Giardini, eerste Aposto lisch Delegaat in Japan, is te Rome op 70-jarige leeftijd overleden. In de parochiekerk van de H. Werenfridus te Wervershoof vond de plechtige bis schopswijding plaats van mgr. Jac. Grent, M.S.C. Z. Exc. is Apostolisch-Vicaris van Nederlands Nieuw-Guinea. Met bril Mgr. Grent Een der passagiers in het vliegtuig waarmede dr. Van Mook en minister Neher naar Nederland reisden, had ty dens de vlucht van Batavia naar Schip hol een gesprek met minister Neher over diens in Indonesië opgedane in drukken. Sprekende over de houding van de re- gerings-ambtenaren in Indonesië In ver band met de in sommige kringen In Ne derland heersende mening, dat men te weinig progressieve krachten op bestuurs- en ambtenarenplaatsen bezat, gaf minis ter Neher als zyn indruk te kennen, dat men „in .regerings- en ambtelijke kring-in in "Batavia niet naar de voor-ooriogse toestand terug verlangt". Volgens de mi nister -waren lieden, die in Batavia nog blijk gaven van dc „koloniale geest" hoge uitzonderingen. In het uiteraard no« ge voelige tekort aan voldoende technisch geschoold personeel, hoopt de minister dóór het bevorderen van uitzending van nieuwe krachten zoveel mogeiyk te voor zien. Ook over de verschillende bevolkings groepen gaf de minister zijn indrukken weer. De Nederlanders: wat weifelmoedig „omdat ze niet allen weten, op welke wijze het einddoel bereikt kan worden". De Indo-Europese gemeenschap: zoekt naar een eigen plaats in de Indische maatschappij en voelt zich thans nog iet wat verlaten. De Indonesische bevolking zelf ver langt uiteraard naar een spoedige op lossing van de regeling voor zelfbestuur, „waarbij in verschillende groepen de overtuiging leeft, dat n,<*t sommige per sonen van de regering-Djokjakarta het verkrijgen van een bevredigende oplos sing niet mogeiyk is." Als zijn algemene verwachting voor de toekomst van Indonesië sprak minister Neher tenslotte zijn vertrouwen uit in de terugkeer van rechten en veiligheid, waar na het economische leven, dank zij ook ae grote mogelijkheden, die de natuur dit rijke land heeft geschonken, geleidelijk weer op gang zal komen. Met de woorden: ,Ik zie de toekomst van Indonesië beslist niet somber in", besloot hij het gesprek. dan is het hoog tijd een Kruschen-kuuv. te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doef wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet. zich spoedig voelen Kru schen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, zfe worden regelmatig afgevoerd en zo neemt, Kruschen de oor zaak weg van die 'slopende rheumatische pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelijk Vraag Kruschen Balts bij Uw apotheker of drogist. (Adv.) door CLARENCE BUDINCTON ICELLAND 13 Er was even stilte alsof miss Home luisterde en haar gelaat werd ongedul dig. „U wilt Jane Smith zelf spreken?" zei ze koel. „Mevrouw Van Norden, dat is doelloos. Jane Smith verzocht mij u haar spyt te betuigen." Miss Horne hing de haak op en wendde zich tot mrs. Bascomb, terwijl zij achte loos een blik op haar horloge wierp. „Mevrouw Bascomb?" vroeg zy. „Inderdaad." „U had een afspraak gemaakt voor elf uur," zei miss Horne. „Maar het is al kwart over elf," ver weerde mrs. Bascomb zich. Miss Horne ging niet verder op dit onderwerp in. ,:Gaat u zitten, mevrouw Tk zal eens kyken of inisj, Smith u nu an ontvangen," zei ze met de nadruk op nu. Een ogenblik later kwam zy terug, maakte een lichte buiging voor de be- z»ekster en, ging haar voor naar de kamer van Jane Smith. Bij de deur dien de zy haar aan: „Mevrouw Bascomb." Jane stond op van haar stoel, knikte mrs. Bascomb vriendeiyk toe, maar reikte haar niet de hand. „Mevrouw Slemp verzocht my u te ontvangen," zei ze. „Wilt u plaats ne men? U heeft moeilijkheden met betrek king tot de inrichting van uw huis?" „Ik heb een nieuwe flat gehuurd in Park Avenue," zei mrs. Bascomb. „Zo?" „Er zyn acht kamers," vervolgde zy. „Ik heb altyd ai graag een woonkamer in Empire-styl willen hebben. Verder wil ik al mUn oude meubelen weg hebben: alles moet fris en nieuw worden." „Ach zo," zei Jane Smith, „u weet dus al wat u" wilt In dat geval zal iedere andere decorateur uw orders kunnen uit voeren. Ik vrees echter dat ik u dan niet van dienst zal kunnen zyn. Het is niet myn bedoeling te werken voor hen die reeds hebben besloten hoe zy het willen hebben, maar slechts in die gevallen, waar de beoordeling en de keuze geheel aan my worden overgelaten. Het was mij zeer aangenaam met u kennis gemaakt te hebben. Ik ben er zeker van dat u iemand zult vinden, die geheel naar uw aanwyzingen zal willen wer ken." Uiteriyk geheel onbewogen en met een innemende glimlach op haar gelaat stond Jane Smith weer op. Mrs. Bascomb krabbelde terug. „Maar." zei ze, „ik ben niet gebonden aan Empi re. Dat was slechts een suggestie; wan neer ik u de opdracht verleen krygt u vanzelfsprekend blanco volmacht." „Het spijt me dat ik u verkeerd begre pen heb," zei Jane Smith. „Er is echter nog een ander punt en dat betreft de kosten. Ik ben niet gewoon een offerte te maken. Wanneer men iets zo volmaakt mogelijk wil uitvoeren, is het onmogelyk van te voren te zeggen: het kost zo of zoveel dollar. Goede smaak is ten slotte heel wat meer waard dan allerlei ordinair uiterlijk vertoon." „Maar u begrypt toch wel, dat ik niet met myn geld smijt," zei mrs. Bascomb. „Natuurlyk niet," beaamde Jane Smith. „U wilt uw flat ingericht hebben geheel in overeenstemming met uw persoonlyk- heid, niet waar? Ik zal met myn advi seurs de appartementen inspecteren en dan zal ik u laten weten of wij er op in zullen gaan. Ik zal u nu voorstellen aan myn medewerkers, zodat zy een in druk van u kunnen krijgen. Het is uiterst belangryk zich een beeld te vormen van de bewoners alvorens men aan de inrichting begint. Mag ik u voorgaan?" Zy leidde mrs. Bascomb de grote werk kamer binnen en haar ogen glinsterden, toen zy zag dat de vier heren met- baarden, aan hun schrijftafels gezeten, indruk op haar bezoekster maakten. Jane Smith stelde de heren voor. „Vrienden," zei ze toen, „u zult op merken dat er van mevrouw Bascomb een zekere waardigheid uitgaat. Let ook op de kleur van het haar en van de ogen; op haar bewegingen en haar wijze van doen. Wilt u zo goed zhn even de kamer door te wanedlen, mevrouw Bascomb?" Verbysterd deed mrs. Bascomb wat er van haar werd gevraagd. „Hebt u het gezien?" zei Jane Smith „Dank u, heren." Zij keerde met haar bezoekster naar haar eigen kamer terug. „Vandaag zullen wy de kamers in specteren en morgen ons rapport op stellen. Wanneer ik van mening ben dat wy de opdracht niet kunnen accep teren, ontvangt u het vooruitbetaalde honorarium terug. „Wat bedoelt u?" vroeg mrs. Bas comb. „Ik dacht, dat u als deoorateur werkte tegen een vaste commissie?" „Wanneer ik een gewoon decorateur was, zou u niet by my komen," zei Jane Smith. „Aangezien u. een vriendin van mevrouw Slemp bent, heb ik het honorarium niet hoog gesteld. De com missie is de gebruikelyke tien procent; maar het honorarium voor advies, In spectie en noodzakelijke onkosten is slechts tweeduizend dollar. Ik moet u tot mijn spyt nu verlaten; wilt u de chèque voor dit bedrag aan juffrouw Horne afgeven?" Voor het eerst reikte zij nu mrs. Bas comb de hand. „Myn beslissing zult u morgenochtend vernemen,'' zei ze. „Juf frouw Horne, mevrouw Bascomb wil nog enige zaken met u afhandelen." Zy sloot de deur achter zich en ging met trillende knieén zitten. Niet eerder dan dat miss Horne haar de chèque liet zien, zou zij weten of zy op de ingesla gen weg verder zou kunnen gaan. Een paar minuten zat zij onbeweegiyk. Toen ging de deur weer open en het lachende gezicht van miss Horne verscheen in de deuropening. „zy is er ingelopen," zei deze uit haar rol vallend. „Prachtig!" riep Jane Smith uit. „Nu hebben wy ten minste zekerheid en ik denk, dat er na haar nog wel heel wat meer zullen toehappen." „Er is een man om u te spreken," zei miss Horne. „Wat voor iemand is het, en waar voor komt hy?" „Zijn naam is Mantor." antwoordde miss Horne, „en de reden van zyn bezoek wilde hij niet opgeven." ook geheel Nederlan„, zich moge stellen ender Uw bescherming. Daarna heeft men gezongen het lied, dat Maastricht deze week' door iedere dag opnieuw zal zingen: O Sterre der Zee. Even hebben wy ons toen omgedraaid en onbescheiden gekeken naar de tien tallen zieken en kreupelen, die zich rond het podium een plaats hadden verworven on naar dit simpele Mariabeeld opzagen met een vertrouwen dat, neen, niet vroeg om het wonder van een genezing, maar wel om Haar hulp bij het dragen van het zwae kruis, dat hun is opgelegd. Dan is de processie begonnen. De ze getocht over de golvende wegen naar het Vrythof, waar in het licht van de chijnwerpers de lekénspelers zich voor bereidden op het openluchtspel. Wy hebben de stoet gevolgd van dichtby en van verre. Duizenden zwe vende lichtjes, die zich in gelyke ca dans voortbewogen van de donkere bui tenwegen naar de verlichte binnenstad. Van België naar de Genadekapel in de St. Servaes, waar het beeld van O. L. Vrouwe van Fatima een week lang zal vertoeven. St. Servaes moet van boven met bij zonder welgevallen op zijn stad hebben neergezien. Van hoog uit de hemel moet hij de processie hebben gevolgd van zyn gelovig volk, dat wars van valse schaam te zijn geloof in de H. Maagd beleidt met processies en beewegen. Op het Vrythof is het andermaal tot een grootse manifestatie gekomen en op nieuw heeft de bisschop zegenend zijn handen uitgestrekt over duizenden ge knielde Maastrichtenaren. Dan heeft men weer gezongen en weer gebeden en langzaam daarop is men uitgezwermd door de verlichte en versierde straten en over de bruggen van de Maas. Zoals gemeld, vieren de paters Fran- ciscaren te Vf.nraij cit jaar hun 31,0- jarig verblyf in deze gemeente. Van de ven*aise bevollping in alle edewer king ontvangen om de komende feeste lijkheden te doen slagen. Een werkcomité heeft gelden ingezameld om een paar kerkklokken aan het klooster aan te bieden. Deze zullen Woensdag 17 Sep tember door de zeereerw. heer w. Ber den, deken van Venray, worden inge wijd. Op dezelfde dag zal een triduum worden geopend, waar o. a. pater Bor- romeus de Greeve O.F.M., pater dr. Ludovicus M. Daniëls O. p. van het St. Dominicuscollege te Nymegen en de zeereerw. heer W. Hiilebrandt, pastoor te IJsselstein (L.) predicaties zullen houden. Zaterdag 20 September zal een tentoonstelling worden geopend, die het werk der paters Minderbroeders, vooral in Nederland, zal weergeven, terwijl des avonds de toneelveeniging „Hioob" uit Venray een Franciscusspel zal opvoeren. De eigenlyke feestdag, Zondag 21 September, zal worden geopend met een Pontificale H. Mis op het Henssnius- pleln, opgedragen door Mgr. dr. W. Lem mens, Bisschop van Roermond. Na af loop van deze plechtigheid zal een re ceptie worden gehouden In de aula van het gymnasium der paters Francis canen. Des middags volgt een défilé van alle plaatselyke verenigingen. Ter feestver- gadering zal Henri de Greeve de feest rede uitspreken. Des avonds wordt een volksfeest geopend, dat Maandag 22 Sep tember zal worden voortgezet. Tevens wordt .een kinderfeest georganiseerd. De feestelijkheden worden 23 September ge sloten met een tweede opvoering van het Franciscusspel. Uitspraak doende, veroordeelde het Byzonder Gerechtshof te Amsterdam J. W. Ederveen en P. M. van Dam, firman ten van een voormalige houthandel te Bunnik, elk tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek van de tijd, doorge bracht in preventieve detentie en ont zetting uit de burgeriyke en politieke rechten voor de tyd van het leven. Voorts moeten beide veroordeelden een boete van f 150.000 betalen. Verdachten hadden gedurende de oor log grote partyen hout aan de Duitse weermacht geleverd en werkzaamheden verricht ten behoeve van de Duitse oor logsvoering. De els tegen elk der beide, verdachten was 6 jaar met aftrek. Het Hof moti veerde de naar zijn mening milde straf met de bemerking dat rekening gehouden ls met het feit, dat verdachten naast hun hulp aan de Duitsers ook de illega liteit hebben gesteund. Evenals vorig jaar heeft de Koningin ook deze zomer geschenken gezonden naar boeren ln de door de oorlog ge teisterde streken. Fokzeugen, gefokt op de koninklijke boerdery Het Loo. werden gezonden, naar een tweetal zwaar getroffen boeren in Eede (Zeeuws-Vlaanderen). Aan een groep kleine landbouwers in Groede en omgeving, die tezamen een werktuigen vereniging voor coöperatief gebruik van landbouwwerktuigen hadden opgericht, deed de Koningin heden een tractor aanbieden. Volksherstel-aigaretten Het Rijksbureau voor Tabak en Ta baksproducten maakt bekend, dat siga renwinkeliers en grossiers in tabakspro ducten de nog by hen in voorraad zijnde z.g. „Volksherstelsigaretten" voor 8 September a.s. aan de importeur, waarvan zij deze betrokken hebben, kunnen terugsturen. Voor de geretourneerde pakjes, welke in ongeschonden staat moeten verkeren, ontvangen zy daarna van de betrokken importeur het voor deze sigaretten be taalde bedrag (met inbegrip van de toe slag) terug. De aandacht wordt er op gevescigd, dat indien de verzending niet vóór ge noemde datum (8 September) is ge schied, tegen restitutie van de toeslag gegeven zal worden, zodat belangheb benden in overweging wordt gegeven tij dig tot verzending over te gaan. Binnenkort zullen opnieuw z.g. „Volks herstelsigaretten in de handel worden gebracht, waarop een toeslag van t per pakje geheven zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3