Republikeinen verwoestten kerken en scholen Albertuscollege Malang zwaar beschadigd f HIT PO DERVROUW GROTE kleinigheden Geef ook in de zomer eens peulvruchten EEN EIGEN KAMER mm NIEUWE BONNEN A vonturen &_m M Wanverhouding prijzen en lonen incognito imj Het goud van Amerika DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1947 PAGINA 3 ln het vicariaat Poerwokerto I! Y P.R.A.-AMBTENAREN VOOR DE POLITIERECHTER „St. Raphaelbijeen L-x (Wordt vervolgd) DAMRUBRIEK M O llgf Thans ziïn nadere gegevens bekend °>ntrent de toestand der kerkgebouwen scholen in het vicariaat Maftmg in Ned.-indië. De stad zelf heeft zwaar Rieden door de branden en verwoes- 'nKen, welke het republikeinse leger, a'vorens weg- te trekken, daar heeft Aangericht. Van de ongeveer 250.000 hiwoners. die de stad telde, zijn ruim Wo.OOO weggetrokken, onder wie vele 'hheemse katholieken. de avond van 22 Juli begonnen de k PUblikeinen de Europese gebouwen in fhd te steken. De brand duurde een voi], e dag. Alle gouvernements- en ge- ?ok entegebouwen werden vernield, en verschillende gebouwen der katho- ;en leden schade, /naar in vergelü met de rest der stad moet men zeggen, dat de kerken en scholen Wonderbaar goed zijn afgekomen. De ,,'hedraa] met de pastorie bleven in- eveneens de H. Hartkerk, en het henhuis met de kapel. De Javanen- in de Smeroestraat leed enige jjhade. Het grote klooster der Zusters usUlinen, dat in 1933 werd gebouwd, K®ef eveneens gespaard, alsook het ,°°ster der Zusters van Amersfoort '1 de Van Kesterenweg. Onherstelbaar uitgebrand zijn 'chter de Kweek- en Muloschol en ^er zusters Ursulinen: de kapel Weef evenwel gespaard. Het K.S.B.- jjebouw van de kathedraal is vol komen uitgebrand. Dit geschiedde jh Juli, toen bij het naderen van de Nederlandse troepen de republikei nen «weer nieuwe branden sticht en. Het Albertuscollege werd zwaar késchadigd, maar zal gedeeltelijk te herstellen zijn. Het Redemptushuis •n de Bromostraat werd totaal ver hield, toen een mijn van 500 kilo in heze straat tot ontploffing werd Gebracht. J^e Apostolische Vicaris, Mgr. Albers, k Paters en de Zusters maken het uit eend. In de pastorie van de H. Hart- wonen 8 Javaanse novicen, die het J-heens goed maken. De missionaris- ]h' zusters en de bij hen verblijvende '^holleken, hebben niettemin dagen j h angst en spanning doorleefd: alles ijhdorn hen stond in brand en lange C hebben zij in de schuilkelders moe- ;,h doorbrengen. Omdat zij wisten, dat post- en telegraafkantoor tegenover j H. Hartkerk ondermijnd was, maak- t^h zy zich bovendien zorg over de kerk, CAr de ontploffing viel mee: tenge- '8e_ van de luchtdruk werden slechts h&e ramen van de kerk ingedrukt. Gver de toestand in de ahdere plaat- van het Vicariaat nog het vol- qe. *0 Baleardjosari zijn de gebouwen ('Wel geheel verdwenen, alles ziet er uit. De katholieken, die hier Jenden, zijn allen weggetrokken en ^hen nu overal verspreid. In Banjoe- rhgl is, voor zover bekend, alles goed. k ook in Bondowoso. In Batoe, Ke- !?hdjen, Lawang, Loemadjarig, Page- 8r>. Pasoeroean, Probolinggo en iv hipang zijn de kerken intact ge- ^n, maar hier en daar leden de Zusterkloosters en de scholen schade. Het Zusterklooster in Pasoeroean is op geblazen. In Djember werd de kerk reeds in de Jappentijd leeggeplunderd, waarbij het prachtige a ltaar en de beel den kort en klein werden geslagen. De drie pastoors aldaar hebben van 17 Oc tober 1945 tot April 1947 gevangen ge zeten. Soember-Djati is een zeer bloei ende missie geworden. Er zijn nu dhge- veer 500 katholieken. Er is gevaar ge weest, dat de gebouwen vernield zouden worden, maar dit heeft de plaatselijke politie verhinderd, zodat alles intact is gebleven. Over de toestand in het Vicariaat Poerwokerto zijn van verschillende zij den berichten ontvangen, die in het volgende overzicht kort zijn samen gevat: In Poerwokerto zijn kerk en pastorie ongeschonden gebleven. Het vernielingsi corps stond reeds met een benzinespuit voor de pastorie klaar, toen de Neder landse artillerie over de stad begon te daveren. De vernielers vluchtten en zo bleven kerk en pastorie gespaard. Het klooster en de scholen der broe ders zijn licht beschadigd door brand. Het klposter en de scholen der Zusters Ursulinen werden eveneens beschadigd; het bijbehorende paviljoen ligt in puin. In vergelijking met de rest van de stad, waar zeer veel is verweest, valt de schade mee. Aalmoezenier J. v. d. Mijl C. M. droeg 15 Augustus de Hoogmis op in de kerk van Poerwokerto, waarbij het Chinese meisjeskoor de zangen uit voerde. In Foerbolinggo zijn de missiegebou wen intact. Een katholieke Javaan nut tigde, toen de bevolking wegtrok, uit voorzorg de.geconsacreerde hosties. pet oude kerkje in Tjilatjap, dat in 1925 van de aardbeving veel geleden had, weer opgeknapt werd, ma Sr de hevige bombardementen van de Japp en later van de Amerikanen doorstond, heeft ook de bijna totale verwoesting van de stad overleefd. Vlootaalmoeze- nier G. v. Rijnsoever las er Zondag 3 Augustus reeds de Mis voor de bezet tingstroepen. De in aanbouw zijnde pastorie werd in het begin van de oor log (Februari 1942) verwoest. Het grote complex gebouwen (klooster, scholen en internaat) der Zusters Dominicanes sen schijnt heel veel geleden te hebben, het was althans ongeschikt voor her berging der soldaten. In Tegal heeft de Alri (republikeinse marine) de in 1941 gebouwde noodkerk in brand gestoken. De verdere gebouwen: pastorie, huizen en scholen van broe ders en zusters (Dochters van Onze Lieve Vrouw van het H. Hart), alle één groot complex uitmakend, waarin de noodkerk ook gelegen was, zijn in redelijke staat. Het Missieziekenhuis van Pemalahg werd in zeer goede toestand aangetrof- grootste deel van het personeel waren fen; de Indonesische dokter en het trouw op hun post gebleven. Te Pekalongan hebben de mooie kerk en de pastorie niets geleden. Voor het tijdvak van 7 t.m. 20 Septem ber geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 709 (Serie L) L-04 Diversen 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). L-Q5 Diversen 500 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen. BONKAARTEN KD, KE, 709 (Serie L) L-14 Diversen 100 gr. bloeito of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). L-15, L-16 Diversen 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaperin gen. L-17 Reserve 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). BONKAARTEN, MA, MD 710 (büz. ar beid, a.s. moeders en zieken) (serie L) L-21 Suiker 250 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versna peringen. TABAK- EN VERSNAPERINGSKAAR- TEN ENZ. QA, QB, QC 707 L-35, L-Sl Tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. L-33 versnaperingen 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. L-36 Versnaperingen 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnén kunnen reeds op Vrijdag 5 September worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie K kunnen worden vernietigd. Het Missieziekenhuis, in 1941 ge bouwd, is bijna geheel leeggeroofd. Er waren, toen de Nederlandse troe pen aankwamen, nog slechts enkele bedden en wat meubelen. Dokter, verplegend personeel en zieken wa ren verdwenen. Een bataljonarts met zijn staf heeft er zün intrek genomen, in afwachting van de te rugkeer van de Zusters van Onze Lieve Vrouw, die in Batavia wach ten op gelegenheid» haar werk te gaan hervatten. Het klooster en de scholen der Zusters Ursulinen heb ben zeer veel geleden. Het klooster is geheel afgebrand; van de kapel bleven ingang en priesterkoor over eind; de sacristie werd. leeggeplun derd. Van het complex schoolloka len bleef één vleugel ongeveer ge spaard. De stad zelf is erg gehavend en heeft veel geleden. Uit de (nog niet duidelijke) berichten moet opgemaakt worden, dat kerk en pastorie te Gombong gespaard zijn gé- bleven. Volgens de „Sin Po" is Adjibarang geheel verbrand en (ofschoon er nog geen nader bericht over Is) moet wel aangenomen' worden, dat ook het aar dige, in Chinese stijl uitgevoerde kerkje in dat lot gedeeld heeft. Van Djatilawang, Kawoenganten, Ke- dawoeng en Lebeng, waar dessa-jkerkjes waren, zijn nog geen berichten ontvan gen. In het niet onder Nederlandse con trole staande' deel van het Vicariaat liggen de Missiestaties Poerworedjo, Koeto-Ardjo, Karanganjar en Wono- sobo, waarvan nog geen berichten wer dén ontvangen Waar men in het veen op een turf kijkt Een reizende bagger machine Wanneer het kalf.... Pas op, een bom! Over schoothondjes en vanille-ijs. 't Duitse veen kijkt men tegenwoor- 4 dig wel op een turfje. De inwoners van Melbeck bij Liineburg hebben dit jd de inwoners van deze laatste stad I en weten, door hun dojfp te barrica den en de straten open te breken, ^welijks hadden de bewoners geza- turven gestoken en opgeslagen gebruik in de winter, of ambtena- (21 kwamen met grote vrachtauto's uit w^éburg om ze weg te halen. De heren de stad waren eigenlijk nog beledigd, i die doodgewone dorpelingen hei) k^nwerkten en zich van zogenaamde iv^bcontracten niets aantrokken. De ■'■^burgers kregen zeer onvriendelijke ^°''den naar hun hoofd geslingerd en in gisteren ervaren, dat die -«gewone dorpelingen hun verzet zó hébben weten te organiseren, dat onmogelijk was het dorp binrien te be baggermachine, die op het ogen blik in stukken en brokken g- gedemonteerd naar Frankrijk 0>hden wordt, heeft al diverse reizen ^Avonturen meegemaakt. In 1928 werd 400 ton metende gevaarte gebouwd Als herstelbetaling door Duitsland ij*1 Frankrijk geleverd. Maar na de K^hse capitulatie in 1940 haalden de >,^Atserc Viof nmmrvf terntr "Mn (c Viefc tsers het prompt terug. Nu ls het de zoveelste keer uit elkaar ge- om weer in de Parijse rivieren w81d om weer m ae Jfarijse kanalen te worden gebruikt. v I h de strijd tussen Joden en Arabieren i m Palestina is weer een nieuw strijd- L middel toegepast. Enige Arabieren '«ik n °P middelen gezonnen om te :i hinderen, dat steeds meer Joden .K^destien naar Palestina emigreren. verdedigers van Palestina", een btsche strijdorganisatie, zijn naar gegaan en hebben in de havens toj °enua en Venetië enige schepen ynken gebracht, die emigranten vervoeren. In Genua verdween W*Wp in de diepte, nadat vermoe- W een zwemmer een bom aan de f'Cj? bevestigd had. In Venetië liep het bwchip „Pancrescent" op een mijn, Va 20818 Ia een uitgegeven pamflet aangekondigd, „de plannen van Hebreeuwse vijanden te 'beteugelen". jypuweltjks was deramp in een Parijse N ioscoop door kortsluiting in de Waectris^ leidingen gebeurd, of de ham strenge maatregelen door iedereen, die met een brandende sigaret in een theater werd aangetroffen, met 40 cent te bekeuren. Amerika's vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, Johnson, belde een dezer dagen .met bevende stem de politie op, dat men maar eens gauw moest komen kijken naar een verdacht uitziend pakje, dat hem was toegestuurd. Experts van de bommen-afdeling gingen onmiddellijk naar,Johnson'shuis, openden zeer voorzichtig het pakje en vonden.... een flesje shampoo. De bezettingsautoriteiten vanTokio schijnen iets tegen schoothondjes :n dito poesen en konijnen te hebben. Zij hebben tenminste een order uitge vaardigd, waasbij het voor alle Ameri kaanse vrouwen in de stad verboden wordt, er deze dieren op na te houden. Tot grote verontwaardiging, zelfs woede van de betrokken personen. Met zijn allen zijn zij naar het hoofdkwartier gegaan en hebben de Japanners eens laten zien, hoe men protesteren moet.-Zü vertelden de commandant in krachtige termen, dat er van onhygiënische toestanden bij schoothonden en poesen geep sprake is en dat de politie de huizen maar moet binnen breken, indien zij aan het bezit van de geliefde dieren een einde wil ma ken. En in koor kregen de Amerikanen te horen: „Kijken jullie liever naar je ratten, waarvan het in ieder huis krioelt". Klevende vingers, melkachtige snor ren en op straat en in huis ijs-lik kende mensen, demonstreren dage lijks hoever de Amerikanen het gebracht hebben in hun bijna slechte gewoonte van het overmatig ijs eten. De zakenmen sen in ijs hebben deze zomer hun intrede gedaan in de rij der industrieën, die men met milliardencijfers aanduidt. De con sumptie van dit artikel loopt in de mil- liarden liters per maand. New York spande op een der laatste warme Zon dagen de kroon met een consumptie op één dag van 4.500.000 liter. lliiliillllliiiliiiiiiiiiitiiiiiiiiitiiiiiiii i iiiitiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiAiiiiiiiiiiiii liefde willen ontnemen, maar een gebloemde shawl op een gebloemde jurk kan een zeer onfraai effect geven wanneer Se kleuren van beide niet met zorg gekozen zün cn vaal: vor- men juist kleine afwijkingen hier een wanklank. Een effen shawl zou dan-vaak nog beter zijn, hoewel bij een gebloemde jurk met lange mouwen en hoge hals een shawl .overbodig In ons vorig artikeltje over het bruidstoilet hebben wij er op gewezen, dat familiele den, die genoodzaakt zijn in een gewoon jurkje te verschij nen, er goed aan zouden doen door middel van passende accessoires een hoedje met tulle, een mooie tas en hand schoenen er toch gekleed uit te zien. in de practijk blijkt het echter voor velen moeilijk hierin met smaak en overleg te werk te gaan. Hoe vaak zien we niet om ons heen hoezeer er op dit punt tegen de goede smaak gezondigd wordt. Weest u nu niet verdrietig, omdat wij hier mbt een tas en hand schoenen met dezelfde decora ties kunnen kopen, welke bui tenlandse modebladen ons te zien geven of omdat we niet die mooie ceintuur en knopen kunnen krijgen, welke aan een eenvoudig jurkje zulk een bij zonder cachet geven. Het voor naamste is, dat we er voor wa ken, dat onze accessoires in de goede toon blijven. Op zichzelf mooie en kostbare yersieringen worden lelijk als ze op een niet-passende wijze bij elkaar worden gebruikt. Ben sport- mantel kan u uitstekend staan, een witte plastic-tas kan heel mooi zijn, mooie bruine schoe nen of een chique blauwe hoed zijn niet te versmaden, maar wanneer u bij een sportman- tel een witte plastic tas, bruine schotenen en een blauwe hoed draagt, bereikt u alleen maar een tamelijk lelijk geheel. Heeft u wel eens gezien, hoe lelijk een zware, bruine tas bij een licht en vlot zomerjurkje staat? Zo zyn er tientallen voor beelden aan te halen. Niemand zal de dames, die op een shawltje verzot zijn, die In deze mooie zomermaanden lopen we meestal blootshoofd; hoevelen zullen er echter straks weer te zien zijn met een rond het hoofd geknoopte doek, hetgeen vaak de indruk geeft dat men ernstig gewond Is. In Parijs draagt men als hoofdbedekking -thans veelal een shawltje, even onder een stevige band gehecht ter breed te van ongeveer 5 c.m. (zie af beelding). Het wordt een beetje ver naar achteren op het haar gedragen; de slippen, welke los vallen en niet ge. hecht zijn, worden van achte den dichtgeknoopt. Een luchtig shawltje of een reep tulle met moesjes over een klein mate- lotje of klokhoedje maakt zulk een hoedje heel apart en ge kleed. Een shawl kan ook zo ge legd worden, dat de uiteinden onder de kin dichtgestrikt wor den, doch dit kan niet door iedereen gedragen worden. Ook met een leuke corsage kan veel bereikt worden. Een chique toef bloemen, opzij van een klein hoedje afhangend, kan het geheel ineens zeer ge= kleed maken. Gedurfd,^ maar zeer chique is een toef bloemen met wat tulle er over op het haar gedragen. Dit kan bij een japon een zeer geklede indruk geven; bij elke mantel kan het echter niet gedragen worden. Wanneer men de corsage op de hoed niet vastnaait doch ste vig vastspelt, kan ze een andere keer weer op een daarvoor pas. sende japon gedragen worden. Onthoudt u dus, dat men met dergelijke accessoires zeer voorzichtig moet zijn, omdat niet alles bij elkaar gedragen kan worden,wat op zichzelf wel leuk is. Draagt u dus om nog een voorbeeld te noemen bij een bontcape'je nooit een drukke hoed met bloemen of een te grote tas. Als u iets nieuws koopt, laat u dan niet verleiden door de flatterende indruk die kunstlicht en han dig aangebrachte spiegels te. weeg brengen, maar bedenk steeds waar het bü gedragen moet worden. TRUUS Peulvruchten worden over h^t algemeen als echte winter, kost beschouwd en zeer terecht, want een stevige erwten, of bo nensoep smaakt in het koude jaargetijde het best. We kun nen de peulvruchten evenwel ook tot andere gerechten ver werken, welke in de zomer ze ker geen slecht figuur slaan. Bruine bonen met gebakken uien en sla K kg. bruine bonen, 1. water, 2 flinke uien, een stukje boter of vet, 2 kroppen sla, 1 koude gekookte aardappel, K dl. melk of karnemelk, 2 3 eetlepels azijn, zout, peper, mosterd, 1 hardgekookt ei. Was de bonen, week ze een nacht in het water, kook ze de vol gende dag in het weekwater gaar, laat ze daarna op een vergiet uitlekken. Fruit de gesnipperde uien in het vet of de boter lichtgeel, voeg de bo nen toe en laat de massa onder toevoegen van wat zout nog 5 ml. nuten stoven. Maak intussen de sla schoon en laat ze zeer goed uitlekken. Wrijf de gekookte aardappel fijn en vermeng deze roerende met de melk of de karnemelk, de azijn, zout, pe per en mosterd. Schep dit sla. sausje door de sla en garneer ze met het hardgekookte ei, dat aan plakken gesneden is. Geef de bruine bonen met sla als hoofdgerecht van een warme maaltijd. Capucijners met zure saus kg. capucijners, ly* kg. aardappelen, zout, voor de saus, 1. kookvocht, een stuk je boter of vet, dl. azijn, 30 gr. maïzena of aardappelmeel, 1° eetlepel fijngehakte peterselie. Was de capucijners, week ze een nacht in het water, kook ze de volgende dag in het weekwater gaar, voeg er, wan- In deze tijd, nu iedereen bij iedereen schijnt ln te wonen en een woning sóms vier of vijf gezinnen bergt, lijkt een eigen kamer welhaast een sprookje uit lang vervlogen tijden. Toch blijft de eigen kamer ook nu nog een droomwens van alle meisjes en jongens, om nog maar niet te spreken over de jeugdige echtparen-in-spe, die met een eigen kamer soms al rijk zouden zijn. Veel kinderen hebben nooit gekend en zullen nooit kennen het genot van zo'n eigen ver trekje. Zo'n kamertje, dat he lemaal van je zelf is. Waar je je eigen spulletjes opbergt en je eigen schilderijtjes neer hangt. Waar je kunt zitten le zen of schrijven, of dat alleen maar slaapkamer is, maar dat toch helemaal van jou alleen is. Uitgezonderd voor een en kel gelukskind, ls dat wel ge. worden tot een luxe, waarop de kinderen van nu niet behoeven te rekenen. En wanneer eens de tijden beter zullen zijn, zal het kind van nu misschien ge worden zijn de vader of moeder van dan, die niet meer droomt van een eigen kamertje, maar van een heel eigen huis. Blijft dit dus voor de kinde ren welhaast zeker een vrome wens, er is toch altijd een groep mensen, voor wie de droom werkelijkheid wordt, een groep, die groter is dan men vaak denkt en waaraan nog steeds niet genoeg aandacht wordt besteed. Dat is de groep van de zogenaamde „werkende vrou wen" De werkende vrouw, die uit de aard van haar beroep vaak niet thuis kan wonen of die geen thuis meer heeft. Voor haar is de wensdroom uit haar» jeugd werkelijkheid geworden, want door omstandigheden ge dwongen heeft zij haar eigen kamer. Er zitten echter aan dete kamers nog heel-wat min der aangename kanten ook. In de eerste plaats kan de wer kende vrouw dikwijls, omdat haar verdiensteif te gering zijn en het leven te duur, zich niet veroorloven een ongemeubileerd kamertje te huren en dat zelf in te richten. Zij is genood zaakt genoegen te nemen met een, meestal lelijk, gemeubi leerd vertrek, waarvoor zij dan bovendien nog een buitenge woon hoge huurprijs moet be talen. De huurkamer heeft inder daad veel nadelen, maar daar naast heeft ze toch altijd, hoe foeilelijk ze ook mag zijn, een onmiskenbare, heerlijke eigen schap. Ze is de eigen kamer, de kamer van jou alleen,- waar- In je je eigen spulletjes kunt zetten en waar je je eigen dierbare dingetjes hebt. Daar heb je bijvoorbeeld je eigen kastje met je eigen boeken. Als je leest wat je mooi vindt, waar je van houdt, hindert het immers niet zo erg, dat het tafelkleed verschoten is en vloekt bij de gordijnen. Na tuurlijk is het niet aangenaam altijd tussen lelijke dingen te zitten, maar de werkende neer ze bijna geheel zacht zijn, zout aan toe Laat ze, zodra ze gaar zijij, op een vergiet uitlek ken. Breng voor de saus I. kookvocht met de azijn en het stukje boter of vet aan de kook, maak intussen de maïze. na of het aardappelmeel aan met een scheutje koud water en giet dit papje roerende bij de kokende vloeistof. Maak de saus met wat zout op smaak, roer er de fijngehakte peterse lie door, doe de bonen er bij en laat het gerecht nog even door en door warm worden. Sla van witte of bruine bonen met komkommer kg. witte of bruine bonen, zout. 1 komkommer, 1 koudé gekookte aardappel, M dl. melk of karnemelk, 3 a 4 eetlepels azijn, zout, peper, mosterd, wat zure uitjes, 1 eetlepel fijn gehakte peterselie. Was de bonen, week ze en kook ze gaar, voeg er, wanneer ze bijna gaar zijn, het zout aan toe en laat ze daarna op een vergiet uitlekken en geheel af koelen. Schil, de komkommer en schaaf ze fijn. Wrijf de koude gekookte aardappel fijn, voeg er de karnemelk of melk, de azijn, het zout, de peper en de mosterd aan toe en roer dit mengsel tot een slasausje. Doe er de zure uitjes, -welke fijnge hakt zijn, bij en de fijngeknip te peterselie. Vermeng de kom kommer met de koude bonen, giet over dit mengsel het sla- sausje, schep de massa goed door elkaar om de zure smaak voldoende te laben doortrekken. Witje bonen met tomaten y kg. witte bonen, 1 ui, 4 5 tomaten, een stukje boter of vet, zout, peper. Was de bonen in ruim wa ter en zet ze een nacht in IK I- water te weken. Kook ze de volgende dag in het weekwater gedurende pl.m. K uur, laat ze dan op een vergiet uitlekken. Was de tomaten, snijd ze in plakken, maak de ui schoon en snipper ze. Smelt de boter of het vet in een pan, fruit hierin de ui goudgeel, voeg er (ie to. matenplakken aan toe en laat deze eventjes meebakken, schep er de uitgelekte witte bonen door, voeg zout en peper toe en laat de massa nog pijn. 5 minuten nastoven. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiriuiiiiiiiiiiii vrouw kan zich troosten met de gedachte, dat ze in elk ge val vast een eigen kamer heeft. Langzamerhand kan ze zich wat gezellige meubeltjes aan schaffen om haar hokje aan te kleden. Jongelui, die willen gaan trouwen, moeten ten slot te ook eerst sparen en die moeten misschien nog maan den op een eigen „home" wach ten. En met ieder nieuw stuk wordt de kamer "veer eigendom en zo kan het soms zelfs pijn lijk worden als men zün huur kamer moet verlaten, omdat men ondanks alles aan dat eigen hokje is gaan hechten. Voor de bijzondere politierechter te Alkmaar stond een aantal leden van de Alkmaarse P.R.A. terecht in ver band met aankoop van textiel buiten de distributiebepalingen om. Een inkoopcoir.binatie van de P.R.A. had namelyk van de bevrijding af tot medio 1946 in de textielcentra Twente en Brabant grote hoeveelheden textielgoe- deren tegen normale prijzen zonder pun_ teninlevering opgekocht Dit waren z.g. vooroorlogse overschotten. De voorraden werden vervolgens onder de dames- en herenleden van de P.R.A. verdeeld, een en ander met toestemming van het hoofd van de dienst, met officiële papieren en dienstauto's, terwül de onkosten der uit stapjes als dienstreizen werden gede clareerd. De politierechter, mr. Stoffels, legde aan de verdachten geldboeten op, vari ërend van f 1000 tot f 300 en voorwaarr delijke gevangenisstraffen yan drie tot twee maanden-. De R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphaël" kwam Woensdag te Utrecht in buitengewone vergadering bijeen, ter bespreking van de per 1 Januari 1948 komende herzie ning van het reglement dienstvoorwaar- den. In de vele ingediende voorstellen werd vastgesteld, dat op de duur de lo nen onvoldoende zullen zijn als de prijj zen niet omlaag gaan. Er bestaat een algemeen verlangen tot verbetering ln de verhouding tussen lonen en prijzen. Bii de laagstbezoldigden moeten de lo nen absoluut onvoldoende worden ge acht. Het* hoofdbestuur zal de nodige stappen doen teneinde de onhoudbare spanning tussen lonen en prüzen te be stemder plaatse nog eens te onderstre pen. Verlaging der prijzen is te verkie zen boven loonsverhoging, doch langer uitblijven van een tastbare prüsverla- ging maakt de aanpassing der lonen thans dringend noodzakelijk. De vergadering, die onder leiding stond van de heer M. Blommers, nam een motie aan in de geest van het be sprokene. De Britse minister- van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft Woensdag een beroep gedaan op de Ver. Staten om het goud van Fort Knox weer te ver delen en zodoende een einde te maken aan de voortdurende chaos op het ge bied van de internationale deviezenuit- wisseling. Bevin sprak als zün overtuiging uit, dat de V-S. „zichzelf in een minder gunstige positie brengen en een hoge belasting in eigen lnad veroorzaken door het niet her-distribueren van de goudvoorraad te Fort Knox." „Indien gü ergens ter wereld 'n nieuwe goudmijn zoudt ontdekken, zou dat een groot voordeel voor u zün, maar daar is goud, dat reeds gedolven is en waarmee niets wordt gedaan." door CLARENCE 14 BUDINGTON K-ELLAND s I»......,,..,,,,,,,,,,,;,. ZESDE HOOFDSTUK „Mantor," zei Jane Smth, „dat is die man waar Canopus Jones onenigheid mee had. Wat zou er aan de hand zün?" vroeg zü zich af. „Laat hem maar even wachten. Als ik bel, laat 41 hem bü mij binnen." Ongeveer vüf minuten zat zij rustig in haar kamer, lang genoeg om iemand die wachtte te irriteren. Toen drukte zij op de belknop en miss Home leidde de bezoeker binnen". „Mijnheer Mantor?" vroeg Jane koel. „U herinnert zich mü wel," zei hü met zün onaangename stem- „O ja? Het is overigens in het geheel niet belangrük of ik u nog zou kennen. Ik zou graag het doel van uw komst willen weten." „U heeft de zaak grootscheeps op gezet," zei hü, terwül hü ongevraagd plaats nam. „Ik wacht nog steeds op een verklaring omtrent het doel van uw bezoek." .,Üw reclame-campagne is uitstekend voorbereid. Het is de beste van dit jaar." „Welnu?" „Maar iets te betalen is dikwüls niet zo eenvoudig als het op te zetten." „Heeft u het voornemen uw huis te laten nrichten?" vroeg zü- „Niet bepaald." „Dan," zei ze kortaf, „is er geen reden om verder te praten." „Toch wel. Ik heb uw werk met be langstelling gadegeslagen en ik geloof odat er wel wat in zit. Wü zouden heel goed samen kunnen werken." „Ik zie niet in, hoe," zei Jane Smith. „Ik heb relaties." „Wat voor relaties zün dat?" „Een van de grootste huizen van Long Island büvoorbeeld moet helemaal wor den aangekleed en ingericht, 'tls eigen dom van een vent, die zün schaapjes op het droge heeft, dank zü de een of ander oliebron in Oklahoma." „Een nouveau riche?" „Van top tot teen," zei Mantor. „Ik zou u deze job kunnen bezorgen. De olieboer weet het verschil niet tussen een ouden meester en een van Gogh, tussen vodden" en wandtapüten. Hü is in staat je te belasten met de aan koop van een half dozün Rembrandte of vijftig vierkante meter gobelin. Klinkt goed, is het niet?" „Ik luister nog steeds," zei ze. „U zoudt uw normale verdienste er aan hebben," vervolgde hü. „Maar bo vendien kunnen een aantal handige mensen er ook nog voordeel van heb ben." „O juist. U bedoelt dat wü die olie- koning flink zouden afzetten. Die Rem- brandts en de gobelins zouden we heel goedkoop inkopen en voor een hoge prüs weer van de hand doen?'» „Precies. Doet u mee?" „Ik denk er niet aan," zei Jane be slist. „Eén dergelyke transactie en wü kunnen stil gaan leven." „Daar heb ik helemaal glen behoefte aan." „U zult er niet aan ontkomen, dat de mensen na een poosje wel eens wat meer van u zullen willen weten en op onderzoek uitgaan. Nu geloven zü nog dat u een büzonder personage bent en nóg hangt er een waas van geheimzin nigheid om u heen. vertoont zich in het openbaar altüd met uw vier met gezellen: al met al een geslaagde tructot men achter de waarheid komt. Stelt u zich eens voor dat u werd ontmaskerd?" „Welnu?" „Ik zou u bijvoorbeeld kunnen ont maskeren,'' zei hü dreigend. „Ik weet nu heel goed wat u komt doen. U komtzü wachtte even en glimlachte flauwtjes, „met het doel chantage te plegen." „Zo zoudt u het kunnen noemen." Nadenkend keek zü hem aan. „Ver onderstel," zei ze toen, „er zün twee landen. Een van de twee wil een rük stuk land hebben, dat het andere toe behoort, en zegt, óf jullie geven het my vrijwillig óf ik zal hét met mün leger zelf nemen." „Dat is niets ongewoons de laatste tüd." „Neen,'» zei Jane Smith, „dat is niets ongewoons; maar veronderstel dat de eisers geen leger hebben. De bedreiging zal dan weinig uitwerking hebben en het blijft bü woorden." „Ik beschik over een leger, wanneer dat nodig mocht zün." „Ik ben niet bang," zei ze. „Ik heb dikwüls gehoord, vmi mensen als U, münheer Mantor, maar ik heb nooit eerder zo ieipand ontmoet. Het is geen prettige ervaring. Ik vind u een gemeen en verachtelijk mens; wanneer u weg bent zal ik alle ramen wüd open zetten om de heerlijke frisse lucht binnen te laten. Ik verzoek u thans heen te gaan. SnelEn ik wil u hier nooit meer zien." „Weet wat u doefP zei hü dreigend. „Dat weet ik heel goed." Zü stond op en strekte haar arm uit. „Daar is de deur," zei ze. „Wanneer u over een der- gelük leger beschikt, ga dan uw gang, en kom er mee voor de dag. Meer heb ik niet te zeggen." „Doe geen dwaze dingen, alias Jane Smith." „Wanneer ik dwaas doe, zou dat jammer zijn. Maar men kan beter een eerlüke dwaas zün dan een oneerlü'ke oplichter." Mantor keek kwaad. „U zult wel meer van mü horen." zei hü koel. Zij ging zitten en verwaardigde hem met geen blik toen hü de kamer ver liet. Hü trok de deur met een slag ach ter zich dicht. Zü beefde een beetje niet zozeer van angst als wel van op winding. Haar ogen glinsterden van de strijd; zü had genoten van dit moment en zü bedacht dat Sledge Mantor haar vreemd genoeg een lang niet onpleizierig half uurtje had bezorgd. „Het doet een mens goed eens te vechten," zei Jane hardop. Zü liep op de deur toe en riep naar miss Home: „Hebt u de chèque van mevrouw Bascomb daar?" Miss Horne wuifde met het papiertje boven haar hoofd. Probleem No. 1389 van O. v. d. Som men te Eindhoven. No. 1390 van H. J. Duchateau te Den Haag. Zw. 7 st. op 5, 8, 18, 92, 34, 37, 38. Wit 7 st. op 19,. 20, 35, 44, 45, 47, 48. No. 1391 van H. Wdétel te Hilversum. Zw. 5 st. op 1115, dam op 34. Wit 7 st. op 2,4, 27, 30, 33, 39, 42, 43. Wit speelt en wint; oplossingen van alle in September verschünende proble men kunnen tegelük ingezonden worden tot uiterlük half October aan B- H. M, Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Qn- der de goede oplossers wordt een prüs ad. f5,verloot. Oplossingen Serie van J. de Boer te Lutjebroek. No. 1371. Wit speelt naar 21, 31, 17, 49—44, 34, 27, 20, 41, 45, 1 en wint. No. 1372 33, 21, 48—42, 1, 42—37, 6 en wint No. 1373 33, 49—43. 47—42, 44, 43, 25, 21, 38, 6 en wint. Een vrü lastige 'serie, vooral No. 1373 was velen te machtig. Hulde aan de auteur! Fraaie lokzet In een onlangs gespeelde wedstrijd- partij kwam het tot de volgende stand. Zwart 13 st. op 3, 6—9, 12, 13, 16, 17, 19, 20, 22, 27. Wit 13 st. op 26, 28, 30, 33, 35—38, 40, 43, 45, 46, 48. Zwart aan zet speelde 12—18, een uit positie-oogpunt bekeken, vrü logische zet, doch tevens een füne lokzet. Wit staat, althans op het centrum, niet erg gunstig en meende nu door een 4 om 4 afruil, waarbü beiden op dam ko men, zün stand weer gelijkwaardig te kunnen maken en speelde 3631, 27x 36, 46—41, 36x47, 38—32, 47x24, 30—25, 22x33, 25x1. Maar nu volgde de verras sing! Zwart had iets dieper gekeken, en besliste de partü nu door 24—29, 1x34, 13—18, 34x21, 16x4911

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3