IMPERIALISME NOCH EIGENBELANG Onze actie bracht verlossing 34 SCHENDINGEN PER DAG Slechte behandeling in de republikeinse kampen Nog twee consuls-generaal naar Djokja PANDIT NEHROE UITGEJOUWD I De republiek mist alle wezenlijke eigen schappen op het gebied van bestuur, economie en financiën Waren wij te toegeeflijk Protestbetoging te, Medan van 12.000 Chinezen Levensmiddelen voorziening bijna nihil Situatie in republikeins gebied Kon. Ned. Indon. Unie DROOG EN ZONNIG WEEKEND Wegen bezaaid met duizenden lijken van slachtoffers bureaux van redactie en administratie: Tol- hoofd en hart &e Paus candidaat voor de Nobel-prijs De Koningin ontvangt dr. Van Mook Heden weer ministerraad 6000 Hindoe-vrouwen ontvoerd Hongaarse regering afgetreden I H Consuls Maandag bijeen? vrijdag 5 september 1947 69ste JAARGANG No. 23941 VAN MOOK OVER ONZE INDIË-POLIT1EK De luitenani-gouvemeur-generaal dr. Van Mook heeft gis teravond m een uitzending voor de Nationale radio-omroep van Amerika een overzicht gegeven van de toestand in Indonesië. Mei klem kwam dr. Van Mook daarin op tegen bewering als gold hei hier een zaak van imperialisme en volstrekt eigenbelang. Er bestond voor de republikeinse Tegering geen mogelijkheid iets op ie sommen, dat leek op beregeld bestuur, geregelde economie en geregelde finan- ciën. Voor de bewoners van die streken, waar wederom Veiligheid heerst, heeft onze actie de verlossing gebracht. Wij hebben niets ie verbergen. Op ons rust de verantwoor delijkheid bijstand ie verlenen aan Indonesië en wij zullen Hem verlenen, wil het zijn plaats in de wereld vinden.. Vrees voor de Nïca Commissie moet Centrum Staatk. Vorming adviseren Dr. Van der Plas Recomba van Oost-Java TRAGEDIE IN DE PENDSJAAB lek' ^*'ri,<S.6omfc6y I I India Het lot is dikwijls streng voor wie het juiste ogenblik niet weet te benutten. Het weer Proclamatie van Soekarno gevonden NIEUWE BONNEN VOOR FIETSBANDEN STAATSLOTERIJ SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave «van redenen te weigeren. Oe Nederlandse regering heeft onmid dellijk bij de capitulatie van Japan de Noodzaak ingezien van een verandering de betrekkingen tussen Nederland en kidonesië en het recht van de Indone siërs op nationale onafhankelijkheid. Ue Nederlandse regering trof op Java eén *®Publiek aan, welke twee dagen na de Japanse capitulatie onder auspiciën van j[&Pan was geproclameerd. Deze repu bliek belichaamde twee zeer verschil lende dingen: het nationalistische ideaal van de Indonesiërs en de twijfel achtige erfenis der Japanse bezetting, klaarblijkelijk kon van de republikeinse Ssgering niet verwacht worden, dat zij aannemelijke wijze georganiseerd is, daar toch de Japanners het be gaande apparaat ernstig hadden be- ®chadigd. Maar toentertijd scheen het Realisme op wederopbouw gericht te *Un en de Nederlandse regering neeft "U voortduring getracht deze ideaiisti- ®che krachten te versterken gn bijstand verlenen bij het elimineren van de Ontbindende Japanse infectie. Al onze horstellen hadden tot doel deze jonge h nog onstabiele organisatie op de been h helpen en haar bij te staan in het hrwerven van de middelen en de auto riteit ener stabiele regering. Wanneer wij andere bedoelingen zou- hebben gehad, aldus dr. Van Mook, hu er geen reden hebben bestaan deze hgingon langer dan twintig maanden te wenden en geduldig toe te zien, hrwfjl honderdduizenden vreedzame Ne derlandse, Chinese en Indonesische bur ners, voor het merendeel in het land hlf geboren, beroofd bleven van hun ^gendom en hun werk en opeengehoopt Verden binnen enkele kleine gebieden, hij hebben rustig gewacht, totdat de "hvige en historische uitbarstingen, Velke op de oorlog en de capitulatie hlgden, tot bedaren kwamen en intus- Jen hebben wij getracht een wederop- huwprogramma uit te voeren (in sa- henwerking met onze republikeinse hienden) een programma, dat het land htarlifk in staat zou stellen om met hcht een lid van de volkerenfamilie te Vorden. In die delen van Indonesië, welke bui- kh de republiek liggen, is dit proces ^durende het jaar 1946 gunstig verlo ken, maar in de republiek, op Java en ^ttnatra, zijn andere krachten aan het V«rk geweest, die tenslotte te sterk ble ien voor de republikeinse regering en overweldigende meerderheid der be woners. Want het is de tragische paradox van land hetgeen door iedere onpar- tydige waarnemer is opgemerkt dat Indonesiërs als volk de Nederlanders J'et vijandig gezind zijn en ook niet af kerig Zijn van samenwerking met ons, haar dat niettemin de genoemde krach- hu er in slagen een afschrikwekkende leidslijn in stand te houden. En deze Mentaliteit zelfs te doen toenemen. Aanvankelijk moge bij deze oppositie 6en zeker wantrouwen in het spel ge feest zijn. Maar bij andere gelegen heden van ernstige aard heeft de landschap van agressie aan de Indone- ®hche zijde van de grenslijn voortge duurd. Toen de gealUeerde strijdkrachten hUdden Mn op Java en Sumatra de ca pitulatie in ontvangst te nemen, waren voor deze taak te zwak. Dit stelde de Japanners in staat tot het afgeven aU hun wapenen aan de Indonesiërs deze wapenen zijn in handen van 6rscheidene dikwijls onverantwoorde- 'V directeur van de Noors® commissie .htr Nobelprijzen, August Schou, Donderdag aan Associated Press ^estlgd, dat Z. H. Paus Pius XII is v%i '•"gesteld als candidaat voor de Nobel- 1947. ^Andere candidaten zijn: de Tsjechi- 6 President dr. Edvard Benes, Ma- Gandhi. Sir John Boyd Orr, de ^scteur van de voedsel- en landbouw- va nisatie, en de vroegere directeur q de UNRRA, Herbert Lehmann. Ï!le° is voorgesteld, dat mevrouw vf0rriOr Roosevelt, de vrouw van de Vre Amerikaanse president en de R6re Russische ambassadrice in Zwe- Mn ,Alexandra Kollontay. ee"n prijs zul- delen. lijke en soms misdadige groepen en ben den gevallen. Slechts een deel hiervan heeft een soort republikeins leger ge vormd en zelfs dit leger werd gaande weg een huurlingenleger, dat zich los maakte van elke centrale macht. Het bezit van een geweer beduidde een bron van inkomsten door de schrikaanja gende kracht van het wapen. Daaren tegen zouden recht en orde het einde betekenen van het vrije en losbandige bestaan voor vele der plaatselijke oor logsheren en bendeleiders njet hun vol gelingen. Afgezien van deze groep was er nog een categorie, voor welke een samen werking tussen Nederlanders en Indone siërs en de terugkeer tot een meer nor male' toestand het 'einde van inkomen en positie zou hebben beduid. Zij waren de profiteurs, wier aantal groeide, toen zich een van de grootste smokkelaf- faires der geschiedenis ontwikkelde. Op Java en Sumatra bestond nog een grote en moderne uitrusting voor de voort brenging in de tropen, op de bezittin gen bevonden zich belangrijke voorra den producten waarvan somnlge vooroorlogs die de wereld hard nodig had. De eigenaars waren geïnterneerd door de Japannezen en hun werd de toegang tot deze voorraden geweigerd door de republikeinse autoriteiten. Met de hulp van de gewapende strijdkrach ten werden deze waardevolle goederen geconfiskeerd en een grote vloot van kleine kustvaarders, hoofdzakelijk af komstig uit Singapore en Malakka, be gon met het wegvoeren. Indonesië heeft bij deze transactie grote verliezen geleden, tot een waarde van honderden millioenen guldens. De repu bliek heeft slechts twintig procent van de waarde terug ontvangen. Maar niet temin bleef er nog een aardige duit over voor alle grote en kleine autoriteiten, die licenties verstrekten of deze handel be schermden. En tenslotte liepen de zaken zo in de war en werden de regeringsdie naren zo corrupt, dat deze situatie op zich zelf reeds een onoverwinnelijke hin derpaal vormde voor degenen, die een fatsoenlijk en efficiënt bestuur wensten op te bouwen. Allengs werd het duidelijk, dat laatst genoemden het bewind voerden in het ge- isoleerde binnenland: in de stad Djokja karta, waar het nieuws van buiten niet doordrong en de mensen in een atmos feer van onwerkelijkheid en zelfgenoeg zaamheid leefden. Elk redelijk voorstel om het opbouwwerk te beginnen werd verworpen; elke overeenkomst werd" ge schonden of ontkent. Oppervlakkig be zien mocht het somtijds lijken, alsof er slechts woorden en formulieren tussen de partijen stonden, maar in waarheid maakten de krachten op de achtergrond elke werkelijke vooruitgang onmogelijk. Te zelfder tijd voedden zij een vijandige propaganda en een voortdurende agressie aan de rand der weinige gebieden, waar Geallieerde en Nederlandse troepen de genen, die van republikeins gebied ver dreven waren, in bescherming namen. len hunner regering orr: het vuren te sta ken. Wederom betoonden wij het grootst- mogelijke geduld. Wij zagen er van af al deze misdaden bekend te maken, wij dreigden niet, maar trachtten te over- .tuigen. Misschien zijn wij te toegeeflijk geweest en hebben wij daarbij een indrul» van zwakheid gewekt, die de gewelddadige elementen slechts stouter maakte. En binnen de republiek ontwikkelde zich een stelsel van terreur, waarbij gebruik ge maakt werd van alle welbekende metho den van ontvoering, gijzeling, brandstich ting en moord teneinde de machtspositie van deze elementen te beveiligen. Er bestond voor de republikeinse re gering geen mogelijkheid iets op te bou wen, dat leek op geregeld bestuur, 'gere gelde economie en geregelde financiën. Kortom, indien de republiek aan zichzelf werd overgelaten, viehniet te verwachten, dat zij ooit een staat in de normale be tekenis van het woord zou worden en op deze wijze werkelijke onafhankelijkheid verwerven, intussen heeft zij de uiter lijke tooi van een staat gehandhaafd en heeft de aandacht der wereld van de werkelijke verhoudingen afgeleid dom: het voeren van een voortdurende propa ganda tegen de Nederlanders De republikeinse regering onderdrukte de groeiende ontevredenheid der bewo ners van het land door middel van ter reur of spoorde hen aan tot géweld, ten- Zelfs na de 'wapenstilstand, die op 14 einde hen te doen vergeten, dat zij ge- October 1946 gesloten werd, ging dit op faald had als organisatie voor het alge dezelfde voet voort. De republikeinse ge- meen welzijn, neraals ignoreerden eenvoudig de beve- (Vervolg op pag. 3) Het Nederlandse actie-communiqué van heden meldt,, dat de republi keinen zich sedert uitvaardiging van de order tot staken der vijandelijk heden meer dan 800 maal hebben schuldig gemaakt aan inbreuk op dit bevel. 347 van deze gevallen werden gepleegd in de grensstreken van het door de Nederlandse troepen bevrijde gebied. Gemiddeld werden in de laAt- ste dagen 34 inbreuken per dag gepleegd. Het communiqué maakt voorts melding van gebruikelijke beschietingen van Ne derlandse posten en patrouilles en aan vallen op bivaks, waaTbij enkele malen van artillerie gebruik gemaakt werd. Ten Zuiden van Gombong op Midden-Java stuitten de Nederlandse troepen herhaal delijk op groepen van de T.N.I.,, die' hard nekkige tegenstand boden en gevoelige ^verliezen leden. Ook ten Noord-westen van Gomibong ontstond een vuurgevecht met geïnfiltreerde republikeinen. In dit gebied werden Wates, Getasan en Ko- Een luchtfoto van de „Runnymede Park", één der drie Engelse schepenaan boord, waarvan zich een deel van de naar Duitsland onderweg zijnde Joden bevindt, in het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk. De drie schepen worden geëscorteerd door oorlogsbodems* De voorzitter van de Indo-Europese groep te Loemadjang zond aan de Recomba van Oost-Java een tra gisch verslag toe inzake de behande ling van de Indo-Europeanen in de republikeinse kampen. „De ellende begon met de afkondiging van een boycot. De verkoop van alle le vensmiddelen aan drie bevolkingsgroe pen: Indo-Europeanen, Ambonnezen en Menadonezen, werd streng verboden en overtreders van dit verbod werden streng gestraft. Enkele dagen na de afkondiging van deze boycot werden deze drie groe pen in de Sociëteit verzameld voor het afleggen van de eed van trouw, waarna de mannen van de Indo-Europese groep werden geïnterneerd. Inzake het leven der achterblijvende, manloze gezinnen schrijft de rapporteur: „De vrouwen moesten leven te midden van een door de partijleiders opgezweept volk. Haar eigendommen werden haar regelmatig ontstolen onder de dekmantel van de volkswil. Verder werden zij uit haar hui zen gezet en van de ene haar de andere kampong opgejaagd. Huiszoekingen duur den onafgebroken door, soms tot 5 a 6 i maal per dag, waarbij, soms openlijk, I soms heimelijk, steeds diefstal gepleegd werd -van kleren, horloges, vulpennen, zilvergeld, meubilair en eetgerei., In December '45 werden zij in open vrachtauto's en zonder enig bezit over gebracht naar de suikerfabriek Soeko- dono, waar zij in lekkende woningen yer- den ondergebracht. De levensmiddelen- voorziening was practisch nihil; soms kreeg men wat beschimmelde glepoengan (een soort veevoedermeel). Als slaapge legenheid was alleen de vochtige vloer beschikbaar. Aan de heersende dysente rie werd vrijwel niets gedaan. In November '46 werd men uit de kam pen ontslagen, zonder enig middel van bestaan en zonder enige gelegenheid tot werken. Als reden werd opgegeven, dat alleen mensen bruikbaar waren, die goed Maleis kenden. In April '47 kwam het bericht, dat ge legenheid bestond naar Nederlands ge bied te evacueren. Velen gaven zich op. Een groep is inderdaad vertrokken. De achterblij venden werden steeds getrei terd in verband met het weggaan der eerste groep. 21 Juli '47 kwan: eindelijk de bevrijding. peng gezuiverd, waarbij krachtige tegen stand van vooruitgeschoven troepen van de T.N.I. werd ondervonden. Uit de om geving van Deomadjar- in Oost-Java werden herhaaldelijk schietpartijen ge rapporteerd. Bij zuiveringsacties in het gel^d van Tandjongpoera in Noord- Sumafcra werd in een vuurgevecht een aantal republikeinen gedood en gewond. Een aanvullend communiqué meldt, dat in Medan 12000 Chineczen een protest- betoging hebben gehouden tegen de wan daden van republikeinse strijdkrachten tegenover de Chinese bevolking aan de Oostkust. Talrijke slachtoffers van de wandaden, weduwen, wezen, gewonden en mishandelden, namen deel aan de betoging. Een voor de landvoogd be stemde petitie werd de resident ter hand gesteld. De Chinese consul werd een pe titie voor doorzending aan de regering te Nanking overhandigd. De militaire poJitie arresteerde een In donesiër, Soeit genaamd, die sohuldig is aan de moord op de Zwitserse familie Kunzle De arrestant bekende de moord bedreven te hebben. Soeit verklaarde ge handeld te hebben op bevel van de po litie- teven Pemoeda-coumandant. Hü had zich juwelen en geld, tot een be drag van 15000 gulden, van de Zwitserse familie toegeëigend. Het bedrag is thans achterhaald. Op aanwijzing van de moordenaar is het lichaam van de zoon van genoemde familie opgegraven. Naar wij vernemen is binnen afzien bare tijd de indiening bij de Staten Generaal te verwachten van een wets ontwerp strekkende tot wederinvoering van de totalisator bij paardenrennen. Dc begrafenis der slachtoffers van de brand in de Franse bioscoop ..Select" te Rueil. Malmaison had onder geweldige belangstelling plaats. Op het kerkplein, waar de slachtoffers opgebaard stonden (in totaal 92) werd een H. Mis opgedragen De Britse waarnemend consul-gene raal Lambert en de Belgische consul- generaal Van der Stichelen zijn van daag aan boord van een speciaal vlieg tuig van Lord Killearn, dat uit Singa pore is aangekomen, naar Djokja ver trokken voor een ééndags bezoek. Zij zijn vergezeld van twee verbindings officieren van de Britse marine. Zij hebben besprekingen gevoerd met Soe- kamo en andere Indonesische leiders. Ofschoon de consuls zich in een diplo matiek stilzwijgen hullen, wordt van welingelichte zijde verklaard, dat doel treffende supervisie var. het bevel „staakt het vuren" afhangt van de aan vaarding van in Batavia opgestelde plannen, die nu in handen vah de zes betrokken regeringen zijn. Hun beslis sing wordt dit weekend verwacht. Deze plannen beogen, naar gemeld wordt, het zenden van civiele en mili taire experts door de bet.okken rege ringen naar Indonesië. De Ver. Staten zouden mensen uit Manilla op de Philip- pijnen sturen. Deze experts, verklaarde men, zouden ter plaatse een onderzoen instellen naar schendingen van het bevel „staakt het vuren" onder leiding van de consulaire missie, dit als eén geünificeerd lichaam onder vcoizitterschap van de Ameri kaanse cc r.sul-generaal FoMc werkt. Naar Aneta verneemt, zal de re publiek naar alle waarschijnlijkheid deze weck een land verzdeken, deel te nemen in de Commissie van Drie, welke ingevolge het besluit van de Veiligheidsraad gevormd w.ordt. Van officiële zijde worit medegedeeld, dat de kampongbevolking der onder Nederlandse bescherming staande ge bieden rog steeds bevreesd blijkt voor de moge.ijke komst der F.I C.A., die fle republikeinse propaganda steeds als een soort sadistische beestmensen voorstelde. De Ne'tc.andse patrouilles ontvangen dagelijks verzoeken om de komst der N.I.C.A. te verhoeden, aangezien in de gedachtengang van deje eenvoudige mensen het uiteraard niet opkomt de vriendelijke en correcte Nederlandse soldaten wet de door Djokja beschreven monsters te vereenzelvigen. Het te Batavia verschijnende Chinese oagblaa ,,Sin Po'' bevat het relaas van een uit Djokje gevlucht peroon, waar uit het volgende valt te citeren: Het is in de republikeinse hoofdstad rustig, doch verscheidene republikeinse regeringsinstanties zijn reeds naar andere plaatsen overgebracht. Het hoofdkwar tier en de strijdorganisaties zün goed deels naar Solo vertrokken, waar het thans wemelt van verschil'ende Lasjkars en de atmosfeer „minder goed" is, mede doordat in de handelswijk overal mijnen zijn geplaatst voor de toepassing der „verschroeide aarde". De goederen uit de Chinese toko's te Solo worden wille keurig weggehaald, onder voorwendsel, dat ze voor het leger nodig zijn, maar desondanks wordt iedere avond opnieuw de radio-hetze tegen de Chinezen voort gezet. In scherp contrast hiermee is, dat de Sultan Djokja tot een veilige zone voor vreemde bevolkingsgroepen heeft verklaard. Voor hen is voorlopig een ziekenhuis ingericht, terwijl o. m. 3650 uit Kabang Anjar gevluchte Chinezen worden verzorgd onder leiding van Chi nese doktoren. De uit Djokja gevluchte persoon ver telde verder nog, dat de toestanden daar in vele opzichten chaotisch zijn. V De Koningin heeft de lt.-gouvemeur. generaal dr. H. van Mook Donderdag morgen in audiëntie ontvangen. Het on derhoud duurde ongeveer anderhalf uur. De ministerraad is Donderdag tot half zeven 's avonds in buitengewone zitting bijeen geweest. Behalve de reeds genoem de adviseurs woonde ook mr. J. H. van Royen de zitting by. Hedenmorgen tien uur is wederom een buitengewone ministerraad begonnen. Daarbij waren de adviseurs niet tegen woordig. Het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft onlangs een commissie ingesteld, die dit Centrum van advies zal dienen inzake de te ont werpen constitutie van de Koninklijk Nederlands Indonesische Unie. De voorzitter van het Centrum be stuur, mr. W. C. L. van der Grinten, heeft dezer dagen bovengenoemde com missie geïnstalleerd. Als' leden treden op: Prof. mr. A. L. de Block, dr. A. H. Böhm, mr. W C. L. van der Grinten, dr. W. P. L. M. de Kort, mr. G. C. J. D. Kropman, tevens voorzitter, mr M. P. F. A. de Nerée tot Babberich, tevens secretaris (p/a Binnenhof 1 a, Den Haag), en mr. J. Pieters. Voorts neemt prof. mr. C. P. M. Romme aan de werkzaamheden der commissie deel. Tegen 19 September komen de leden bijeen ter bespreking van de eerste rap porten. Met de West-Indische Commissie der K.V.P. ingesteld om advies uit te brengen over de noodzakelijke verhou ding tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, en de thans ge boden hervorming van het interne staatsbestel der West-Indische Rijksde len bestaat een unie in de personen van de heren De Kort, Kropman en^>e Nerée, die mede als leden der laatstge noemde partij-commissie fungeren. Dr. van der Plas heeft hedenmorgen de functie van Recomba van Oost-Java overgenomen van dr. F. W T. Hunger. Deze laatste reist 11 September naar Batavia, vanwaar hij per vliegtuig naar Nederland zal vertrekken. Zal er "u eindelijk weer eens re gen In ons land komen? Hoe ver heugd zal menig landbouwer zjjn geweest, toen hii hoorde van de fik se regenbui, die Woensdag op Wal cheren viel en waarbij Vlisslngen 28 mm. noteerde. Helaas voor de land bouwer en gelukkig voor de late va- cantieganger betekende deze bui geen algemene weersomslag. Wel is de hoge druk boven Scandina vië in kracht afgenomen, zodat de weerssituatie niet meer zo'n stabiel ka rakter heeft, maar verdere veranderin gen geschieden slechts uiterst langzaam. Ook de depressie-activiteit op de Oceaan blijft gering. Sterke winden komen er Pandit Nchroe en de premier van Pakistan, Liaquat Ali Khan, zijn beiden op hun gemeenschappelijke vredestich- tingsreis van vier dagen door de Pendsjaab door kleine groepen van hnn eigen volk, welke deel uitmaakten van het millioen uitgewekenen, die thans tussen de beide delen van de Pendsjaab worden uitgewisseld, om hen van verdel ging door de meerderheden te redden, verscheidene malen uitgejouwd. Hoge autoriteiten hebben in particu liere gesprekken toegegeven, dat deze verbitterde mensen men schat, dat uiteindelijk 3 millioen personen zullen worden verplaatst een ideale voe dingsbodem zullen opleveren voor de zaden van communisme en rebellie tegen de leiders, wie zij thans verwijten, dat zü hen niet hebben doen verhuizen vóór de bloedige onlusten hun geliefden het leven hebben gekost en hun het grootste deel van hun bezittingen hebben doen verliezen. Een correspondent van Associated Press, die een volle week door de Pendsjaab heeft gereisd, hoorde hoe een koerier Pandit Nehroe het verhaal deed van de nieuwe ontstellende afslach tingen van Hindoes en Sikhs in een af gelegen gedeelte van de Pakistaanse Pendsjaab. De koerier deelde mede, dat de Hindoetroepen, die daarvan wisten, slechts met moeite van vergeldingsmaat regelen kortden worden weerhouden. Hij verhaalde, dat een kleine Hindoe strijdmacht, die naar het district Sjakir. garh was gezonden om 120.000 Sikhs en Hindoes te beschermen, slechts 1500 overlevenden had gevonden, en dat de wegen, velden en dorpen bezaaid waren AFGH COW V. BENGALEN ':VMo [F] Pakistan PENDSJAAB Rawalpindi»-; Chihar&yala Amritsof i£f. LAHORE# •Uvlloeji^sJ Muitan CARTO-4/lO?l met duizenden lijken van slachtoffers. Honderden winkels zijn gesloten, fa brieken liggen stil, de taxidienst is uit gevallen en de regering werkt op goed geluk. Hetzelfde geldt elders in steden aan beide zijden van de grens. De koerier rapporteerde, dat de Indi sche troepen een expeditie naar Pakis tan wensen, om 6000 jonge vrouwen op te sporen, die naar zij mpnen bij de moordpartij van Sjakirgarh door de Mo hammedanen zijn weggevoerd en hij zei- de, dat hij, indien meer dergelijke ge beurtenissen zouden plaats vinden, niet verrast zou zijn, indien zij in opstand zouden komen als zij worden tegenge houden. In Lahore, de hoofdstad van Pakistan, wordt de stemming jegens de buiten landers ongunstiger en voor het eerst zou openlijk met daden van geweld ge dreigd zijn. Naar verluidt hebben ver schillende Amerikaanse zakenlieden hun vrouwen reeds geëvacueerd of treffen zij hiertoe voorbereidingen. Het Ameri kaanse consulaat heeft zulk een evacuatie echter nog niet geadviseerd en zal zulks slechts doen als de situatie slechter wordt. „Nu de Hindoes er uit zijn, gaan we er ook de Amerikanen uitzetten", zou een beambte van lagere rang van het nieuwe dominion tegen een buitenlands zakenman gezegd hebben. „Wij zijn het moe dat zij in luxe leven, terwijl mil lioenen Mohammedanen lijden." De situatie is er door een hoofdartikel in de Pakistan Times niet beter op ge worden. In dit artikel wordt critiek ge leverd op de buitenlandse persberichten. Het Hongaarse kabinet is Donderdag formeel afgetreden, doch president Zol- tan verzocht de ministers hun werk zaamheden voort te zetten, totdat er een nieuwe regering gevormd zou zijn, nadat het nieuwe Parlement op 15 Sep tember bijeen gekomen is. "Volgens betrouwbare berichtgevers zijn zelfs sociaal-democratische leden van het kabinet weer aan het werk ge gaan, hoewel zij tevoren on-officieel be dankt hadden. Dit wees er volgens de berichtgevers op, dat er kennelijk een eind gekomen was aan de onenigheid onder de vier-partijen-coalitie. h( Verwachting tot Zaterdagavond: Heldere vrij koele nacht. Morgen overdag droog, zonnig en warm weer met slechts enkele overdrijvende wol kenvelden. Zwakke wind. Zon op. 5.58, onder 19.18. Maan op 21.32, onder 12.36, niet voor en de storingsfronten, die ons land naderen, en die boven Ierland, en West-Engeland nogal enige neerslag ge ven, zijn vrijwel uitgewerkt wanneer zij eenmaal de Noordzee bereikt hebben. Bovendien loopt tijdelijk de wind weer iets meer naar 't Oosten, waardoor de buien, die in het najaar boven de zee plegen te ontstaan een verschijnsel, dat dit jaar bijzonder sterk ls"door de hoge temperatuur' van het zeewater niet landwaarts drijwen. Al met al zal het zeker nog wel enige dagen duren voor een wezenlitke weers verandering kan optreden. We gaan opnieuw een droog en vermoedelijk zon nig weekend tegemoet. Waarschijnlijk zal Maandag wederom een vergadering van consuls te Batavia worden gehouden, indien de consuls, die thans het republikeinse gebied bezoe ken, zijn teruggekeerd. De consuls Van der Stichelen en Lambert worden he denmiddag te Batavia terug verwacht. Volgens Antara zullen de consuls Raux en Eaton Maandag naar Batavia terug keren. Exemplaren zijn gevonden van epn proclamatie van Soekarno, gedateerd 8 September 1944, waar hij het Indo nesische volk opwekt met Japan, dat 7 September de vrilheid in uitzicht stelde, samen te werken en de „boze geesten," die de weg naar de vrijheid versper ren, te vernietigen. Het C.D.K. deelt mede, dat t/m 31 Oc tober a.s. op de bon C 29 van het in- schrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden B I 609 een toer-buitenband verkrijgbaar is. Voor het kopen van een binnenband zijn gedurende dit tijdvak geldig dc bonnen D 40 en D 41 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van fietsbanden B I 607, resp. B I 608. De banden kunnen rechtstreeks op bovengenoemde bonnen betrokken wor den. Inwisseling tegen eep bandenbon bü de distributiedienst is niet nodig. Prijs van I 1000.met premie van» f 30.000op nr, 3297. Prijzen van f 1000.—: 1665, 8212, 20906 f 400.—: 2579, 5950, 7213, 8505, 11837 19048 19717. f 200.—: 1472, 4514, 8234, 13627, 18100 f 100.—: 2376, 3061, 4641, 6504, 8721 9931, 9635, 10120, 10788, 10847, 14717, 14884, 14972, 15321, 17424. 17635, 19771, 20811, 21920.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1