Vuurproef voor P.v.d.A. Kabinet zou Van Mook's politiek steunen urn Duizenden aanhoren de treffende woorden van de H. Vader Peil van godsdienstig leven dient behouden en opgevoerd Klassificatie V Wij kunnen niet voor onbepaalde tijd wachten op een oplossing Van Mook naar Amerika Maastricht: tijdelij Hartstochtelijk beantwoorde gelofte van trouw aan de geestelijkheid VERLIEZEN IN INDIË MARIA IN HET GEZIN 5? Australië in Commissie van Drie Tsaldaris treedt af Voor twee maanden Wederom extra vlees Tot hoofd en hart l Saterdag 6 september 1947 69ste JAARGANG No. 23942 Bespoediging VOLGENDE WEEK REGERINGS VERKLARING Het weer VADERLIJKE WOORDEN VAN Z. H. DE PAUS Sophoelis aangezocht als formateur WITBOEK OVER INDIË „De Nederlandse vrouw 1898—1948" RADIO-SPREEKVERBOD VOOR PROF. GERBRANOY BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21&44; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtmmeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. De Party van de Arbeid, met groot enthousiasme in het voorjaar van 1946 aan de vooravond van de algemene verkiezingen opgericht en sa mengesteld uit de meest heterogene ele menten, verkeert thans in grote moei- tykheden. Het Vrye Volk, het officiële orgaan van de party, moge door het Voorwenden van een kalme gemoeds- Tbst de indruk wekken, dat er geen 'hkel gevaar te duchten is, wie «zich "is moeite getroost zijn ogen en oren 8oed de kost te geven, weet, dat die ogenschijnlijke gemoedsrust slechts ca mouflage is om het smeulende vuur, dat likens dreigt op te laaien, te verbergen. gaat bijna geen dag voorbij, of Het ^arool, zogenaamd onafhankelijk dag blad, maar geestelijk ingesteld op de meer linkse vleugel van de P. v. d. A„ tracht, in tegenstelling tot Het Vrije ^olk, 'dit smeulend vuur juist aan te ^akkeren. En het noodlot heeft gewild, ^at het vooral de Indische kwestje is, voor de partij de vuurproef betekent. De gebeurtenissen der afgelopen maanden hebben bewezen, dat de Indië- Öolitiek van de Party van de Arbeid échec heeft geleden. Men moge op *Uerlei dianieren dit échec trachten te Verbloemen, de voorzitter van de Tweede jTamerfractie, de heep Van der Goes van "aters, moge trachten langs zijwegen toch b°g zyn doel te bereiken, het zal weinig baten. De weg. die men gaan wilde, liep lood. Dit fiasco is des te ernstiger, om bat de P. v. d. A. een regeringspartij 's. En zo is de weerslag er van waar te bemen in de eerste plaats, zy het op bit ogenblik nog niet geheel openlijk, in bet kabinet, op de tweede plaats in de barty zelf. P-y o is het al lang geen geheim meer, dat de samenwerking in het kabi- net tussen de K.V.P. en de P. v. d. A. uiterst „moeizaam" is. Zelfs tussen be ministers van de P. v. d. A. onder- bftg bestaat in vele opzichten verschil ^ap mening ten aanzien van belangrijke Waagstukken om van hun verhouding tot de eigen partij maar niet eens te •breken*. De partij zelf maakt een crisis boor, waarvan de symptomen duidelijk genoeg zyn. Noemen we slechts de be taamde resolutie van het buitengewoon huishoudelijk congres, dat onlangs in Wrband met de Indische kwestie ge houden is. welke herhaaldelyk opnieuw boor het partybestuur geïnterpreteerd moest worden, om toch maar geen al m grote brokken te maken. „De Groene", b'e toch heus niet zo ver van de P- v. d. A. staat, concludeerde in haar nummer Wn de vorige week: ,.In de Partij van bo Arbeid wordt de discussie voortgezet Wer de interpretatie van de resolutie bi« op het Indonesische congres is ge- 'abriekt. Het laatste openbare woord is verklaring van het partybestuur, die jbeh driemaal moet lezen om er achter - komen dat volgens dit bestuur de ^Solutie inderdaad geen vlees en geen JJs is en niemand ergens op vastlegt." toen onlangs verschillende party- v°orzitters hun oordeel te kennen gaven Wer de resoluties van de Veiligheids- Wad, was het de heer Vorrink, die zulk Wh merkwaardige opvatting ten beste Wf, dat hij, geschrokken door de reactie, jWt in regeringsmilieux, gedwongen was W volgende dag zich zelf te corrigeren. "Vb volgde hij in zekere zin dezelfde jWdachtengang, die de heer Van der P°es van Naters in Het Vrye Volk van Augustus reeds tot uiting had ge- Wacht en waarop prof. Romrne met ,,non possumus" moest antwoorden, goed schijnt de fractievoorzitter )Wh dfl P. v. d. A. het nog niet begrepen J® hebben, want in Het Vrye Volk van kinderdag j.l. zet hy dezelfde ideeën W>hieuw uiteen, waarop prof. Romme Sferen in de Volkskr. reageerde: ..Ware de wens van mr. Van der Goes Wet alleen zijn gedachte, maar ook de ^achte van het kabinet wij zouden renen, dat aan het kabinet geen lang Wen meer beschoren zou zyn." Dat is nogal duidelijke taal% r zijn meer symptomen van de Jicrisis. Nog dezer dagen gaf een 7"^ aantal leden van de P. v. d. A., b*e zitting hebben in het Soc. Dem. r^htrum, van hun ontevredenheid blijk jWer de Indonesische politiek van de jbrty. Naar hun mening was de partij jong gebukt voor de Kath. Volks- ?brty. Het meeste opzien heeft evenwel Luiaard een brief in het Hbld. van het uurslid van de P.. v. d. A. de heer TjW, burgemeester van Rotterdam, die Wh pleidooi hield voor de oprichting ati een middenpartij, welke een bin- b^hd element moest vormen tussen ,Whts en links. Zoals men weet is in toen de éénheidsmanie velen had SWangen, de Vryzinnig-Democratische r^hd opgegaan in de P. v. d. A. Thans Whrijft de heer Oud: „Ef is in de oud- ^'jzinnig-democratische kring stijgende ^gerustheid. Steeds meerderen daar ]Wgen Zich af, of het besluit van de algemene vergadering van de „De Nederlanders hebben geen lijd le verliezen," aldus zei vandaag een neuirale waarnemer lol de correspondenl van A.P. le Balavia. Hij merkle verder op, dal hel Nederlandse kabinel zo goed als zeker lol hel besluit was gekomen de politiek van dr. Van Mook le steunen, welke hierop neer komt, dal, lenzij werkelijk hel vuren wordt gestaakt en Djok jakarta ophoud! mei zijn propagandistische oorlog, hei van Nederlands standpunt uil bezien noodzakelijk zal zijn dal de operaties hervat worden en Djokjakarta ver overd. Tot nu toe heeft de interventie van de Ver. Naties een oplossing niet merkbaar naderbij gebracht, aldus de waarnemer. Van betrouwbare zijde werd opgemerkt, dat Van Mook aan de Amerikaanse auto riteiten te Washington, wanneer hij daar is aangekomen, zal mededelen, dat de Nederlanders niet voor onbepaalde tijd op een oplossing zullen en kunnen wachten. Intussen maakt het Nederlandse leger communiqué melding van 21 botsingen met de republikeinen op de dag van gis teren. De Nederlandse verliezen bedroe gen gisteren en eergisteren tezamen vyf doden en 28 gewonden. Naar A.P. verder verneemt, hebben verschillende van de uit zes leden bestaande consulaire missie der ver. naties instructies van hun regering ontvangen om de regeling voor het toezicht op de uitvoering van het be vel .staakt het vuren" te bespoedi gen, zodat het eerste rapport binnen twee a drie weken aan de Veiligheids raad kan worden voorgelegd. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron wordt in dit verband vernomen, dat het verlangen om de werkzaamheden van de missie te versnellen, waar schijnlijk verband houdt met de groeiende Nederlandse ontevreden heid over de huidige situatie. De Britse waarnemend consul-generaal Lambert en de Belgische consul-generaal Van der Stichelen zijn Vrijdagmiddag uit Djokja te Batavia teruggekeerd. De heer Lambert heeft aan Aneta verklaard, dat de consuls te Batavia Zondag zullen vergaderen ter bespreking van de te vol- In aansluiting op de besprekingen, deze week in Den Haag gehouden, heeft de luitenant-gouverneur-generaal dr. Van. Mook, zich heden naar de Verenigde Staten begeven, teneinde daar contact op te nemen met de Nederlandse am bassadeur, mr. Van Kleffens, en met Amerikaanse autoriteiten. Dr. Van Mook zal na dit bezoek, dat van korte duur zal zyn, via Nederland naar Batavia terugkeren. Naar wij vernemen 's bet geheel van de deze week door het kaMn^ met de luitenant-gouverneur-generaal, diens ad viseurs en mr. Van R°Ven gevoerde besprekingen vruchtbaar geweest. Het ligt in het voornemen der Rege ring in de loop van de volgende week een verklaring over het Indonesische be leid in de Tweede Kamer der Staten- Generaal af te leggen. gen procedure. De Australische en Fran se consuls-generaal Eaton en Raux zul len Zondagochtend terugkeren: Het is zeer waarschijnlijk, dat de consuls Lam bert en Van der Stichelen binnenkort wederom naar Djokja vertrekken. Zij hebben met republikeinse autoriteiten inleidende besprekingen gevoerd. Een yroot aantal militairen woonde Vrijdag de H. Mis bijdie Mgr. Lcbouille op het O. L. Vrouweplein te Maastricht speciaal voor militairen opdroeg Verwachting tot Zaterdagavond: Droog, zonnig en warm weer met slechts enkele overdrijvende wolken, velden. Zwakke wind. Zondag.- zon op 5.59, onder 19.16: maan op 21.59, onder 13.59. Maandag: zon op 6.ÓI, onder 19.14; maan op 22.39, onder 15.20. Bijna duizend jaar Nederlands katholicisme zagen Vrijdag avond neer op hel machtige Wesiwerk der O. L. Vrouwe Basiliek ie Maastricht op de historische samenkomst van het Maria-congres, waarhij de stem van de H, Vader in de Franse taal uit luidsprekers weerklonk over hei O. L. Vrouweplein, staande aanhoord door een grote menigte gelovigen, in tegenwoordigheid van de Kardinaal-Legaat, bisschoppen en Monsignori. De stem van Z. H. de Paus, die zich richtte tot de katholieken van Nederland, tot de con gressisten ie Maastricht in hei bijzonder, verenigd op deze oudste katholieke grond van de Nederlander}, en Die ten slotte de zegenwoorden spfak over al die hoofden en knieën, in eerbied gebogen. Uil de ontroering van dit ogenblik riep Mgr. Feron onmiddellijk daarop de geestdrift los in een herhaald: „Leve de H. Vader", in de vurige wens, dat Maria Hem beschermenen geleiden moge in deze moeilijke uren, in een hartstochtelijk beantwoorde gelofte van trouw aan Paus, Kardinaal, bisschoppen en priesters. Dankbaar memoreerde Mgr. Feron, nadat de Vaticaanse zender de Neder landse vertaling had gegeven, hoe Z. H. de Paus de Nederlandse katholieken had geprezen om hun goede eigenschap pen, hun trouw vooral, hoe Hij hun lof had toegezwaaid voor hun opmerkelijke sociale en charitatieve activiteit, de jeugdorganisatie, het eucharistisch leven vooral. Hoe Hy zyn bewondering had geuit voor de moed van Kardinaal en bisschoppen in hun stryd om vryheid en moraal. En hoe Hij tenslotte zorgvol had vermaand dit alles te behouden, reinheid, zedelijkheid, moraal in huwe- lyk en gezin, die te verdedigen tegen elke macht, die ons het wil ontnemen. Door het eucharistisch leven fn de eerste plaats en met de hulp van Maria, onze Moeder. Het beluisteren van de toespraak van Z. H. de Paus was ongetwijfeld een hoogtepunt van het congres en ver leende aan de avondvergadering van Vrijdag een. bijzondere betekenis. De schemer viel reeds toen de spreker van de avond, pater GBonnier C.ss.R,, missiepredikant te Amsterdam, zyn on derwerp behandelde: „De toewydfng der gezinnen aan de Koningin van het Huis- .gezin". De stemming op het eeuwenoude plein won er slechts aan plechtigheid door. Roerloos in de klare atmosfeer stonden de kruinen der bomen tegen de avondhemel, die langzaam verkleurde tot het diepe blauw van het mantel-fluweel, maar Maria's miraculeus beeld mede be hangen is. Tot in het duister het strijk licht werd on,tstoken, omhoog langs de geweldige statuur van de Basiliek, ge heimzinnig gloeiend in het lover, dat het podium overhuifde, stromend langs de ryen der geestelijkheid, waar het rood en paars en roomwit van zovele kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders tegen Neen t/Üzinnig-Democratische Bond, om op <7 Kaan in de Party van de Arbeid, wel b goed besluit is geweest." als in de rechtervleugel gevaar van Ncheiding dreigt, hoe zal dan de lin- tvleugel reageren? regering staat in deze dagen tj°r uiterst belangrijke beslissingen. In moeilyke uren is een der partyen, v^rop het, kabinet steunt, innerlijk Ndeeld, tot'in haar hoogste leiding. Men nooit zeker van of het partybelang sommigen niet zal prevaleren boven q landsbelang. Steeds meer blykt, dat jv K.V.P. in htór eenhèid de stabiele k<£}0r' vormt en daardoor een vaste t£°-"s zal weten te volgen. Overzien wy na anderhalf jaar, de onenigheid, q 6 bi de P. v. d. A. naar buiten treedt, kb moeten -wy dankbaar zijn, dat de bolleken zich niet hebben laten mee- bbn door die roes, welke tallozen ck, be eerste naoorlogse periode be- w'mde en waaruit hét ontwaken voor zo'n grote teleurstelling Tben. is ge- Australische premier, Joseph Aq heeft bekend gemaakt, dat &0qtralië aan Engeland 150.000 ounces V5 b (een ounce is 28,35 gram) heeft «l^Ocht om de Engelse regering in te stellen, tot zekere hoogte het *b te bieden aan de dollarschaarste. 1 Hier drukken wy de letterlijke tekst af van de rede, die Z. H. de Paus Vrydagavond voor het Maria-Congres te Maastricht heeft gehouden. Het is met vreugde, dat Wij het woord richten tot hen, die de indrukwekkende manifestatie hebben georganiseerd, om Moeder Maria te eren in de zo oprecht Katholieke stad Maastricht, een stad, zo rijk aan oude monumenten en schatten van de Christelyke cultuur, en die door een bijzondere genade voor de oorlogsverwoestingen gespaard bleef Wy pryzen ons ook gelukkig in de gelegenheid te zijn tot u, die door heel de wereld werd bewonderd, een vaderlyk woord van begroeting, lof en bemoediging te mogen richten. Uw congres duidt ongeveer het einde aan van een eeuw, die zonder twijfel dient te worden opgetekend als een der meest opmerkelijke voor de Katholieke Kerk in Nederland. Honderd jaren, jaren van vooruitgang, van groei, van kracht wat betreft organisatie en manifestatie van kerkelyk leven ongetwijfeld, maar niet minder van vervolmaking van het inwendige leven der gelovigen. De bewonderens waardige beweging, die zich onder u ontwikkeld heeft, is daar het prachtige bewijs van. Met vreugde vermelden Wy vooral de organisatie van het Katholieke onderwys, de Katholieke jeugdbeweging, die ge hebt gekregen als prys voor een langdurig en volhardend pogen. De sociale actie, die ge voert volgens de richtlijnen van de kerkelijke overheden, bekroont met succes uw yver en uw opdracht aan de Katholieke Kerk. Het is ons een ware trots te weten, hoe de versterking van het Katholieke leven zich heilzaam voor uw land heeft bewezen en met welk een vuur gy in de moeilijkste tijden en de hardste ogenblikken een voorbeeldige trouw aan het vaderland hebt bewaard. Het is billijk te erkennen, hoe ge hierbij bent voorgegaan door uw Hoogwaardig Episcopaat, met aan de Qpits de Kardinaal.Aartsbisschop van Utrecht, onze legaat op uw congres, dat Katholieke leer en moraal heeft gesteld tegen, over de dwalingen van heidendom en racisme en deze onverschrokken heeft verdedigd tegen allerlei excessen. Hoe zou dan niet van harte in machtige harmonie omhoog stygen een lied van dank aan God. de Vader der barmhartig heid. En hen, die de Katholieke Kerk in Nederland hebben bestuurd en geleid, geldt mede onze dank. Diepe eer betuigen wy aan God, aan Christus, aan de Heilige Maagd Maria, die uw bescherming en uw voorspraak is, wier moederlijke zorgen zich op zo tastbare wijze gedurende de laatste eeuwen hebben getoond De toekomst, dierbare zonen en dochters, is ondoordringbaar voor uw ogen. Alleen de God delijke Alwetendheid weet, wat zy u brengen zal. In ieder geval rust op u de plicht om te behouden, en zelfs altijd hoger op te voeren het peil' van uw godsdienstig leven, van uw bereidvaardigheid tot het offer van uw gemeenschaps zin, hoger op te voeren ook de tucht en he christelijke moraal in huwelijk en gezin, op te voeren de zin tot sociale rechtvaardigheid en het vuur der liefde. De geschiedenis van de Kerk bewijst, hoe moeilijk het is een dergelyke plicht te vervullen, welk een diepe nederig heid daartoe nodig is, welk een nauwe vereniging met Christus en een bouwen pp bovennatuurlijke kracht. Opdat ge allen uw taak waardig zult zün, zal Maria u te hulp komen. Zij is de Moeder bij God s genade. Moge zij voor het vrome en God-vrezende volk de standvastigheid van het ware geloof en vervulling der geboden brengen. Moge zij hen, die zich van God verwijderd hebben, wederom aan Godes gebod onderwerpen, moge zy voor uw priesters de genade van het heilige leven verkrijgen en doen ont vlammen voor het heil der zielen; moge zij voor he kinderen en de jongelieden zich de zorgende Moeder betonen, opdat zij rein naar geest en lichaam zich in de jaren van bun wasdom kunnen opvoeren tot de vervolmaking van de christelijke geest. Moge zy tenslotte voor hen, die de verant woording voor het burgerlyke bestuur dragen, een waar inzicht brengen, dat hun de kracht voov he uitvoering zal verschaffen. O, Maria, Sterre van he zee, bewaar uw getrouwen voor de zonde, hef hun geest omhoog, geef de gevangenen he vryheid, troost de statenlozen en onhehuisden, evenals de armen en behoeftigen. Weiger uw hulpvaardige hand niet aan allen, die aan dit grote congres, U ter ere, deelnamen en aan allen, die met hun verenigd zijn met hart en geest, opdat deze zo schitterende plechtigheid bekroond worde met een overvloedige genade, in de geest van Jezus Christus, uw Zoon, aan wie alle roem en eer met de Vader en de Heilige Geest in alle eeuwen der eeuwen. palmgroen en blanke altaarbeelden nog iufsterryker uitkwam. En indrukweK- ■kend vooral was de zwygende aanwezig heid, zonder gerucht, van zovele dui zenden luisterende mensen, die aan alle zyden waren samengedrongen op het plein. Terwijl de deur van Maria's hei- ligdm openstond als steeds en zy, de Sterre, als het ware zelf deel had aan alle gebeurtenissen daarbuiten. In hoeverre Maria het middelpunt zal zijn van het christelijk huisgezin hangt af, zo zeide pater Bonnier, van de ouders, hun instelling, en de diepte van hun godsdienstig leven. Van de minimum eisen der Mariadevotie in het gezins leven, haar beeltenis in huis en het ele mentair gebed, is het een rjjke ont plooiing naar de uitgesproken mariale gezinsascese, waarvan pater Bonnier een heerlijke en verheven schildering gaf doch voor ieder te verwezenlijken. Al de schone gebruiken en tradities, het groeien en bloeien van het huis gezin in en door Maria, het opgaan door Haar tot Christus, zijn daarby uiteraard in wisselwerking met het innerlijk reli gieuze leven van de gezinsleden. Het dagelyks gebeden rozenhoedje mag gel den als een stuk gezinsliturgie van de hoogste betekenis. Innige Mariadevotie heeft echter niets te maken met louter gevoel of religeus sentiment, wel met geloof en goede wil; elke persoonlijk heid staat door de werking der genade hiervoor open. En deze genade stroomt thans overvloedig; heel de Kerk, die meer dan ooit Maria's bijzondere plaats in het Godsryk accentueert, is er als het ware van doorgeurd. (Vervólg op pag. 3) Blijkens een bekendmaking van radio Djokjakarta, heeft Soekamo hedenmor. gen aan Eaton, de consul-generaal van Australië, medegedeeld, dat de regering van de republiek besloten heeft zich in de Commissie van Drie door Australië te doen vertegenwoordigen^ Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Griekse Populistische Regering onder Konstantin Tsaldaris Zaterdag 6 September aftreedt. Koning Paul zal de liberale leider Themistocles Sophoelis verzoeken een nieuwe regering te vor men. Deze verklaring is uitgegeven na uren van grote politieke bedrijvigheid, waar- bijTsaldaris koning Paul heeft bezocht, terwyl Sophoelis confereerde met de speciale afgevaardigde van de V.S.. Henderson on met de ambassadeur der V.S. in Griekenland, MacVeagh. Men neemt aan, dat Sophoelis om verdere Amerikaanse hulp verzocht heeft, ten einde de nieuwe regering in de gelegen heid te stellen „recht en orde aan het land terug te geven." Vermoedelyk zal de nieuwe rege ring Zondag de eed afleggen. Ze zal be staan uit Populisten en Liberalen. De regeringsvoorlichtingsdienst heeft een boekwerk uitgegeven, dat een over zicht biedt van de ontwikkelingen in Indië sedert de Japanse overgave. Het eerste deel behandelt de republiek in theorie en practyk, terwyl het tweede deel handelt over de Nederlandse poli tiek ten opzichte van Indië. Het laatste deel bevat 66 foto's, die een indruk geven van de Japanse invloed op de republiek. Prinses Juliana heeft het erevoorzit. terschap op zich genomen van de stich ting „De Nederlandse Vrouw 18981948", die zich ten doel stelt aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar 50- jarig regeringsjubileum namens alle Ne derlandse vrouwen een huldeblijk aan te bieden. De regeringscommissaris voor bet Radiowezen heeft prof. mr. P. S. Gerbrandy met ingang van 3 Sep tember voor de duur van twee maan den uitgesloten van dc bevoegdheid tot het houden van redevoeringen voor de radio. Dit naar aanleiding van diens radiorede 14 Augustus j.l. voor de microfoon der N.C.R.V. Uitgesproken over het beleid' in In dië. Ditj besluit om prof. Gerbrandy twee maanden uit te sluiten is genomen aldus de regeringscommissaris „op grond van art. 17 van de beschikking van 15 Januari 1947 van de minister van On derwys, Kunsten en Wetenschappen, ge hoord de commissie van advies van de regeringscommissa ris. Overwegende, dat de gewraakte pas sage in feite neerkomt op een suggestie aan Dr. Van Mook om zfch niet te storen aan te verwachten aanwyzingen van het opperbestuur, waaraan hij volgens de Indische staatsregeling gebonden ls, maar in het Indonesisch conflict zijn eigen inzicht te v0lgen en dat het niet oelaatbaar kan worden geacht, dat door middel van de radio hoge gezagsdragers openlijk worden aangespoord tot over treding van de wettelijke voorschriften." Nader vernemen wij, dat aan prof. Gerbrandy ontheffing van dit spreekver bod kan worden verleend, indien hy zijn redevoeringen tevoren door de regerings commissaris laat lezen en deze er zyn goedkeuring aan hecht. Overigens heeft prof. Gerbrandy de mogelijkheid in beroep te gaan tegen deze beslissing van de regeringscommis saris bi', de minister van O.. K. en W. In zulk een geval moet de minister de voor. zitter van de Radioraad in dit verband horen Deze voorzitter van d'e Radioraad isprof. mr. P. S. Gerbrandy. Het Nationaal Comité Handhaving Rykseenheid heeft tegen het radio- spreekverbod van prof. Gerbrandy met de grootste kracht geprotesteerd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor personen, geborcn in 1942 en vroeger tot en met 14 Sept. a.s. op bon L-06 diversen van de bon- kaar( voor voedingsmiddelen 100 gram vlees verkrijgbaar is. (Van een byzondere medewerker) Ons land is ruim 35000 vierkante kilometer groot en herbergt op dit betrekkelyk kleine grondgebied ongeveer 9.000.000 inwoners. Wanneer we de verhouding-cijfers van de laatst bekende volkstelling aanhouden (1930), dan mag worden aangenomen, dat onge. veer 40 pet. of rond 3.600.000 in enig beroep werkzaam zyn Zeer waarsdiynlyk zijn minder be- trouwbaar de percentages, aangevende in welke takken van nijverheid deze werkkrachten emplooi hebben gevonden. Aan de hand van de laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek menen we aan de veilige kant te blyven met de volgende indeling: In de industriële nijverheid is werk. zaam pl.m. 41 pet. der werkende bevol king, in de landbouw pl.m. 18 pet., visserij en jacht pl.m. K pet., in de handel en het verkeer pl.m. 22pet., overige beroepen pl.m. 18 pct_ In 1899 waren deze cijfers resp. 33.8, 29.6. 1.2, 16.8, 18.6. Hieruit valt wel iets te leren. De ver schuiving van de landbouw naar de industrie, van de landbouw ook naar de handel en het verkeer, spreekt het dui delijkst uit deze vergeiykende cyfers. Nederland heeft jarenlang de naam gehad 'n landbouwend volk te zijn, alhoe. wel met inbegrip van de visserij en de jacht een totaal-percentage van 30.8 zulk een kwalificatie niet geheel recht vaardigt. De industriële ontwikkeling van ons land heeft zich op de eerste plaats ge concentreerd in de grote steden ajs Rot. terdam en Amsterdam, of heeft daar naast nieuwe industrie-centra doen ont staan als Hengelo, Enschede, Eindhoven Tilburg en vele andere. De groei van deze industriecentra heeft sociale problemen van velerlei aard opgeroepen, die van de arbeiders bewegingen nauwgezette aandacht ver gen. Met uitzondering van de mijnstreek, waar de geniale kracht van een dr. Foels veel onheilen heeft weten te voorkomen, heeft men in de nieuwe industrie-centra slechts sporadisch het streekeigen en het volkseigen karakter weten te behou den. Langzamerhand vergroeiden deze industrie-plaatsen tot wooncentra met groot-s tad-allures. De liefde voor het land, de liefde voor het eigen bezit ging allengs in deze streken verloren, de eentonigheid van de machinale arbeid doodde vaak de ar beidsvreugde en een evenwaardige com pensatie werd nog steeds niet gevonden. Wel heeft de Katholieke arbeidersbewe ging loffelijke pogingen hiertoe onder nomen, wel hebben ondernemingen vaak compensatie-middelen ter beschikking gesteld, omdat het nalaten van deze maatregel In het nadeel van het bedryf zou zyn geweest, een feit biyft niette min, dat een ondeskundige behandeling van deze zo gewichtige vraagstukken veel heeft bedorven in het volkskarakter, veel vernietigd van de onbedorven volks cultuur. De industrialisering, zoals die zich heeft voltrokken, heeft er evénwel nim mer toe geleid, dat sterk gegroeide industriecentra met groot-stad-allures ook loon-niveaux schiepen met gelyk karakter. Het onderscheid „West-Nederland en de rest" bleef altijd nog opmerkelyk bestaan. Vóór de oorlog kende men de onverklaarbare onrechtvaardigheid van een indeling der Nederlandse gemeenten in maar liefst 9 klassen. Slechts een gering aantal 1ste klas-gemeenten (al leen- te vinden in West-Nederland) stak met welhaast 100 pet. hogere uit. keringen uit boven de allerlaagst geklas. sificeerde, vanzelfsprekend tot grote er gernis van de mensen uit de 9de klas gemeenten. De bouwnyverheid was er voorheen in dit opzicht het ergst aan toe. Het mag geen verbazing wekken, dat onmiddellijk na de bevryding in het bouwbedrijf een stevige actie is ingezet, om deze op geen enkele redelyke grond gebaseerde 9-klassige indeling zo sterk mogelyk te reduceren. Het aanvankelijk resultaat was, dat voor de bouwnijverheid het aantal loon. klassen tot 5 werd teruggebracht. Nu la zen we dezer dagen In een min of meer officiële brochure, handelende over de noodvoorziening ouden van dagen, dat deze klasse-indeling berust op „ervarings. feiten". (Vervolg op pag. 3) De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgelopen week de vol gend verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Géén verliezen. Koninklijke Nederlandse Landmacht: Sold. J. Does, van 3—8 R.I., afkomstig uit Heer Hugowaard. Gesneuveld 238 '47 te Tjiwidej. Sold. J. L. de Kraker, van 38 R.I., afkomstig uit Temeuzen. Gesneuveld 23 —8—'47 te Tjiwidej. Korp. H. J. Wolff, van 38 R.I.. af komstig uit Amsterdam. Gesneuveld 23 —8—'47 te Tjiwidej. Sold. J. H. van den Berg, van 32 R. I. afkomstig uit gem. Hardenberg. Ge. sneuveld 24-8'47 bij Kawali. Sold. 1ste kl. H. A. Courtens, van 8 R.S.. afkomstig uit Maastricht. Gesneu veld 24—8—'47 bij Lahat. Sold. L. Hemmes, van 3—2 R.I.. afkom stig uit Gouda. Gesneuveld 24—8—'47 by Kawali. Sold. 1ste kl. A. Belo, van 4 R.S.. af komstig uit IJselstein. Gesneuveld 25— 8'47 bij Loeboek Pakem. Sold. H. E. Heinen, van 25 R.I., af komstig uit Sittard. Gesneuveld 258 '47 bij Modjokerto. Korp. T. C. Theunissen. van 4 R.S., afkomstig uit gem. Nw. Ginneken. Ge- Men zegt zo vaak, dat de muren oren hebbenmaar soms hebben ook de oren muren. •n I sneuveld 258'47 bij Loeboek Pakem. Sold. G. J. Beekvelt, van 4 Reg. Prin ses Irene, afkomstig uit Weesp. Gesneu. veld 262'47 te Demak. Sold. 1ste kl. K. Roeloffs, van 3 R.S., afkomstig uit Leur (N.-B.). Gesneuveld 26—8'47 bij Tasikmalaja. Sold. 1ste kl. F. de Vries, van 3 R.S.. afkomstig'uit 's-Gravenhage. Gesneuveld p68—'47 by Tasikmalaja. Sold S. Buisman, van 3—3 R.I., af komstig uit Vlaardingen Gesneuveld 27 8'47 te Medan. Sold. H. Guichelaar, van 31 Verk. Regt., afkomstig uit Hoogeveen. Gesneu veld 278'47 (plaats niet vermeld). Kapitein A. H. M. Dieperink, van 2—4 R.I.. afkomstig uit O verveen. Gesneu veld 28—8—'47 (plaats niet vermeld). Sold. P. W. Huysmans, van 3 R.S., af komstig uit Weert. Gesneuveld 288 '47 bij Tjibatoe. Serg.-majoor G. B. RCsyn, van 3 R.S afkomstig uit Amsterdam Gesneuveld 288—'47 bij Tjibatoe. Sold 1ste kl. M. Timmer, van 24 R.I., afkomstig uit Wormer. Gesneuveld 288'47 (plaats niet vermeld). Sold. H, van den Wildenberg, van 3 R.S., afkomstig uit ,'s-Hertogenboseh. Gesneuveld 288—'47 by Tjibatoe. Koninklijk Nederlands-Indisch Leger: Ambonnees mil. sold. 2de kl. Defruan. Gesneuveld 258'47. Javaans sold. 2de kl. Ponimin. Gesneu veld 268—'47. Mil. korp. Paratroepen M. Polnaja. Gesneuveld 268'47. Chin. sold. 2de kl. Oey Eng Ho. Ge sneuveld 218'47. lste luitenant inf. j. W. Nix. Gesneu veld 2—9—'47. -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1