WAT ZAL NEDERLAND PRESTEREN IN MONTE CARLO? Meer kansen bij de dames dan bij de heren DRIE LINKSBINNENS in het bondselftal a: NEDERLANDS KANSEN in tijden en punten LUC VAN DAM weer kampioen middengewicht A KAM-RAADSEL Europese zwemkampioe Nel van Vliet onze favoriete Slotaccoord van het voorspel Bk ■M IIIIP - Revanche tegen Van Klaveren in negende ronde gestaakt Avonturen. l incognito Tien kilometer voor de kust „gestrand" Basketball-tournooi te Amsterdam KORFBALTOURNOOI DTV ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1947 PAGINA 4 In Monie Carlo worden de laatste voorberei dingen getroffen voor de Europese zwem kampioenschappen. Het mondaine zwembad Monie Carlo Beach en hei oude havenbad Stade de la Condamine zullen van 10 i.p.m. 14 September onder de druk staan van een overladen programma, waaruit de nieuwe Europese titelhouders en -houdsters te vqor- schijn moesten treden. Hel is nu precies negen jaar geleden dal de beste Europese zwemmers en zwemsters elkaar ontmoetten en wel in Londen, waar de Wembleypool met zijn ondiepe drempel de deelnemers en deelneemsters eenzelfde moeilijk heid opleverde, als dit jaar zal komen op rekening van Monie Carlo Beach, waar een ondiep gedeelte na tien meier plotseling naar beneden afheli, mei alle moeilijkheden en gevolgen i.a.v. de snelheid daaraan verbonden. In 1938 hadden de Nederlanders zich zeer zorgvuldig mei deze moeilijkheid vertrouwd gemaakt en dat gaf hun bijvoor beeld op de 100 meter borslcrawl heren een voorsprong, die Hoving eeri verrassende zege deed behalen. De vraag is nu of een dergelijke verzorging van hel detail de Neder landers ook ditmaal de laatste moeilijkheden naar een of meer Europese titels zal helpen overwinnen. Zonder Ragnhild Hveger Wat doen de Hongaren? Vijf Zuidelijke zwem- records verbeterd Laatste dag der tournooien Het meest opvallende in de opstelling van het Neder lands Elftal dat Woensdag a.s. tegen Millwall oefent, is? het feit, dat zich in de voorhoede niet minder dan drie linksbinnens bevinden: Lenstra, Rijvers en Van Dijk. Dat geeft al aanstonds weer te denken over het materiaal dat de Keuze-Commissie bij de samenstel ling van haar Nederlands Elftal ter beschikking staat, ook al sou men moeten erkennen dat deze drie spelers op het ogenblik hun plaats in een nationaal elftal stuk voor stuk waard zijn. Lenstra werd bij zijn wederopneming in de Neder lands Elftal-club eigenlijk meer beschouwd als het proefkonijn voor de middenvoorplaats, waar Roozen in al zijn internationale wedstrijden maar één doelpunt gescoord heeftMaar de K.C. had nog een andere verrassing achter de hand en vertrouwde de leiding van de aanval toe aan zijn beste man, Wilkes, een experiment dat misschien wel het meest bevredigende van dit hele elftal is. Dat de voorhoede voor de rest volkomen door elkaar geworpen werd, is overigens ver klaarbaar. De K.C. had terecht haar oog laten vallen op de linkervleugel Van Dijk-Drager, die tijdens de kampioenscompetitie zulk prima werk had geleverd- Bergman viel daarom als slachtoffer en ook Rijvers zou misschien zijn kans niet gehad hebben, wanneer er een goede rechtsbinnen was geweest om Wilkes te vervangen. Maar de Keuze-Commissie had die rechts binnen niet en omdat Rijvers. volgens zijn omgeving als rechtsbinnen zeker zo goed kan spelen als op de linksbinnenplaats, kreeg hij voor de oefenwedstrijd deze functie toevertrouwd en is voor Lenstra het weinig benijdenswaardige baantje weggelegd, om als linksbinnen een internationaal partijtje rechtsbuiten weg te geven. Het zou zijn bijzondere capaciteiten slechts accentueren wanneer hij kon slagen- De middenlinie levert weinig stof tot commentaar. Möhring en Van Stoffelen lijken ons inderdaad de beste mensen voor de aangewezen plaatsen te zijn, evenals trouwens Devroet. Maar Devroet is onder doktershanden en zou noch voor de wedstrijd tegen Millwall, noch voor die tegen Zwitserland, beschikbaar zijn. Dat het bockstel Van Bun-Schijvenaar in ere is hersteld, zij het dan ook dat men hier een weinig verklaarbare omwisselingspolitiek heeft gevoerd, zal eenieder bevredigen die de wedstrijden Belgie Neder land en FrankrijkNederland heeft gezien. De opstel ling van De Munck, zien wij nog niet direct als een vervanging van Kraak, die een dag later tegen een sterke Deense ploeg in Den Haag meespeelt. De Munck is de laatste tijd echter bijzonder op de voorgrond, getreden en al heeft zijn stijl dan wel iets van het spectaculaire genre (Michel, Odijk), dat op ae duur internationaal toch nooit bevredigde, het is billijk dat hij in een volwaardige oefenwedstrijd a-ls die tegen Millwallzijn kans eens krijgt. In ieder geval staat het vast dat de bondsploeg in deze formatie tot de interessantste experimenten van de na-oorlogse tnternationle periode behoort. Hetgeen natuurlijk nog niet garandeert dat het ook een van de meest geslaagde zal zijn! V. I. n. r.: Van Dijk (Ajax), Lenstra Heerenveenen Rijvers (NAC), drie linksbinnens die betrokken zijn bij het nieuwste voorhoede-experiment. Missietournooi VVZ door CLARENCE BUDINCTON KfLLAND F „Ik heb me al dikwijls afgevraagd, (Wordt vervolgd) Liturgische Weekkalender SCHAAKRUBRIEK 6 8 Oplossing 16 Augustus Oplossing 23 Augustu» Nu treft het eigenlijk wel goed, dat we op de wereldkampioenschappen wielrennen te Parijs een paar fliy.ke lessen hebben gehad. Na de teleurstel lende resultaten van onze wielrenners gebied en moesten ze te, Londen in het klassement om de Europa-beker met ruim verschil de eer laten aan Duits land (14559). Hongarije vestigde op nieuw de aandacht op zich bij de jong ste Academische wereldspelen te Parijs. Het won de finale 100 meter borstcrawl met drie man op de eerste plaatsen en maakte in de estafette een nieuwe re cordtijd. C)ok de dames behaalden twee overwinningen en deze viervoudige vic- op de baan van het Pare de* Princes to»e mag voor het komende schouw- zullen we ons niet gerarkkelj* latensPel van Monte Carlo zeker wel een leiden tot al te positieve voorspellin- ^ngerwtfzing heten. Blyven de Honga- gen, zelfs al heeft het er de schijn vais j-Jp. ditmaal superieur over de dat die volkomen gemotiveerd zijn. En inderdaad ts men daartoe ook in de zwemwereld licht geneigd. Speciaal on ze dames hebben in het naoorlogse in ternationale zwemverkeer weer een eer ste viool gespeeld en het logisch ge volg daarvan zou dus zijn, dat ze ook in Monte Carlo in de voorste gelede ren staan. De moeilijkheid bi) dit alles is, dat men van verschillende andere landen, als bijvoorbeeld het sterke Denemarken, maar heel weinig weet. Onze dames hebben goede successen behaald tegen Franse. Belgische en Engelse, m&ar het zou voorbarig zijn daaruit overdreven conclusies te trekken. Tijdens de laatste kampioenschappen ver overden onze dames en dat was toen een teleurstelling niet meer dan éen kampioenschap. Ze moesten daardoor de BTedlus-beker die bestemd is voor de meest succesvolle damesploeg, met groot verschil laten aan Denemarken, dat drie overwinningen in de persoonlijke num mers en één in de estafette noteerde. Al leen de dubbele Nederlandse zeige op de 100 meter rugslag (Kint-Van Feggelen) bracht onze damesploeg toen vooraan en hielp haar tenslotte aan een tweede plaats in het klassement achter Denemar ken, maar vóór Engeland. Duitsland, Zwe den en België. De grote vraag van deze kampioen schappen is: wat presteren de Deense meisjes zonder Ragnhild Hveger? Op de kampioenschappen van 1938 dankte De nemarken twee overwinningen aan zijn recordfenomeen van die tijd en ook in de estafette heeft haar formidabel tempo toen de doorslag gegeven. De afwezigheid van Ragnhild Hveger. die niet meer aan wedstrijden deelneemt, betekent nu zon der twijfel vjior de Nederlandse meisjes een kans temeer om de Bredlusbeker te heroveren. Maar evengoed als bij ons nieuwe cracks naar voren zijn getreden, l.an men dit verschijnsel ook by de Noor derburen verwachten. Feit is in ieder geval dat Nel van Vliet in binnen- en buiten land als favoriete voor de 200 meter schoolslag te boek staat. Gezien haar vorm, haar tijden en haar records, kan dit kampioenschap ons land onder nor male omstandigheden inderdaad moeilijk ontgaan. Hannie Termeulen kan een hoofdrol spelen op de borstcrawl en mevr. KosterVan Feggelen en mej. Galliard by het rugzwemmen. By de heren zullen we zonder enige twyfel onze titel van 1938 verliezen. Ho ving die een Juiste opvatting heeft van de sportbeoefening, heeft het beoefenen van de wedstrydsport een tyd vaarwel gezegd en nu hij terugkomt een van de weinigen vit 1938! start hy niet als een der favorieten. Toch kan men van Hoving goede prestaties verwachten en is hij evenais zyn dames-collega's die wij hierboven noemden, goed voor een plaars in de finale. Of de andere Nederlanders het zover zullen brengen, ls een grote vraag. Waarschijnlijk niet. De tyden die in Nederland op overige nummers geno teerd worden, doen ons verwachten dat we op de 400 en 1500 meter moeiiyk aan de finales zullen toekomen en dat we <,p de nummers rug- en schoolslag: met een bescheiden plaatsje ln het klassement te vreden moeten zyn. Veel belangstelling ls er voor hetgeen de Hongaren zullen presteren. Zij heb ben op de Europese kampioenschappen altijd een paar goede troeven ln han den gehad, ook a] lag het zwaartepunt van hun verrichtingen steeds op polo- ïsen, die in Jany nog altijd een van hun grote troeven hebben, dan zal de Europa-beker, toegekend aan de beste landenploeg (dames en heren gecombi neerd), ditmaal mogelijk hün deel zyn. Zeker zullen de Hongaren ook nu weer heer en meester zijn in het waterpolo- toumooi, waarvoor ln 1938 Duitsland hun enige concurrent van betekenis was. Zij wonnen toen al hun wedstryden en behaal den 12 punten, (doelgemiddelde 353!) tegen Duitsland 10, Nederjand 6, Bel gië en Italië 5, Frankrijk 4 en Engeland 0. Ditmaal zijn er elf deelnemers aan het polotournool. Men heeft het daarom ver deeld ln drie poules, aan het hoofd waarr van de drie best geklasseerde deelnemers van 1938 staan, t.w. Hongarije, Nederland en België. (Duitsland is niet vertegen woordigd). D«t is dus een mooie kans voor onze landgenoten, om in ieder geval deze finale te bereiken. Het eindklassement om de Europa beker was na de kampioenschappen te Londen als volgt: 1. Duitsland 145 p.: 2. Hongarije 59 p.; 3. Engeland 44 p.; 4. Nederland 34 p.; 5. Zweden 26 p.; 6. Frankrijk 22 p. De Amerikanen stonden verbaasd ovei de fantastische prestaties van de „21. year-old Dutch swimmer „Heil van Vliet", die ondanks haar „ouderwet se" schoolslag het Amerikaans record over 200 meter brak. „Miss Vliet", zo luidt het ietwat ver baasde onderschrift bif deze foto uit Chicago waarop de recordverbetering werd vastgelegd, „houdt tijdens de he le wedstrijd haar armen volkomen on der het wateroppervlak". i y De Deense kellnerin Elna Andersen en de Egyptenaar Fahmy Attalah zijn er niet in geslaagd Het Kanaal over te zwemmen. Tien kilometer vóór de En gelse kust moesten zij de strijd tegen het zich zeewaarts kerende gety opgeven. Zy hadden toen reeds een en twintig en een half uur gezwommen. De Peruaan Carpio, die, zoals gemeld, de dag daarvoor wel slaagde in zyn po ging. deed daartegenover slechts veertien uur en 56 min. over de gehele tocht In verband met de samenkomst van de Nederlandse zwemmers te Breda vóór hun vertrek naar Monaco waren Vrydag- avond in het Bredase Sportfondsenbad door de Zwemclub „Surae" wedstryden georganiseerd, waarbij vijf Zuidelijke records werden verbeterd. Mej. L. Faesen uit Heerlen verbeterde het Zuidelijk re cord op de 100 meter borstcrawl en bracht dit op 1 min. 8.8 sec. In het num mer 100 meter schoolslag dames ver beterde mej. L. Bonnier uit 's-Herto- genbosch het Zuidelyk record door het te brengen op 1 min. 27.6 sec. Dat van de 400 meter borstcrawl heren werd ver beterd door G. J. van Rooy uit Eindhoven in 5 min. 10.2 sec. De zwemploeg „Surae" uit Breda verbeterde het Zuidelijk re cord in het nummer 3 x 100 meter wis selslag dames in 4 minuten 9.5 sec. en C. Kievit uit Eindhoven ver. beterde het Zuidelijk record 100 meter rugslag door het te brengen op 1 min. 13.4 sec. De athletiekontmoeting tussen de Jeugd- ploegen van Nederland en België zal 14 September a.s. te Eindhoven worden ge houden. Talry'ke voetbalclubs leggen Zondag de laatste hand aan hun voorbereidin gen voor het nieuwe seizoen. De tour nooien, die al een paar weken aan de gang zijn, beleven hun halve en hele finales en elders worden nog een paar seriewedstrijden in één dag afgewerkt. Amsterdam aanschouwt o.m. de tweede dag van het Arol-tournooi, dat al vroeg begint met de eerste halve fi nale HermesHBS. Om 12.50 volgt de tweede tussen AGOVV (bekerhouder) en KFC. Als tussenwedstryd oefenen AFC en Zeeburgia om tien over half drie en tenslotte wordt om vier uur de finale gespeeld. In da pauzes van alle vier de wedstryden zullen leden van de Amsterdamse turnvereniging Simson •demonstraties geven. In Rotterdam gaat de finale van het hefaamde Zilveren Bal-tournooi tussen de tweede klassers SW én HVV, die het bestaan hebben alle eerste klassers, inclusief de tropheehouder BW, te wippen. SVV, dat het vorig jaar kam pioen werd en op het nippertje de aan sluiting naar de eerste klas miste, is hier favoriet. In Haarlem heeft het Spaarnebeker- tournooi inmiddels een goede klank ge kregen. De Volewijckers gingen het vo rig jaar met de overwinning stniken. maar gezien de tot op heden teleurstel lende prestaties van de Amsterdam mers is het zeer de vraag, of de groen- witten opnieuw de eerste prijs zullen behalen. Het tournooi begint met de wedstryden VSVVolewyckers en Haar lem—Go Ahead. Zullen de roodbroeken hun smadelyke teleurstelling van het vorig jaar gaan wreken? Beverwyk beleeft het slot van zijn ook al populair geworden Adricnem- tournooi, waarvoor de halve finales ge speeld worden tussen WE en HBC enerzyds en DEM en RKWA ander- zyds. Daarna volgen de verliezers- en winnaarsfinales. En om te eindigen waar we begon nen: Te Amsterdam worden de laatste wedstryden gespeeld van het RKAV- tcurnooi. VIC heeft de verliezersfinale tegen The Unity gewonnen gegeven om in staat te zyn de wedstryd, die om half één begint, als RKAVIC vriendschap pelijk te spelen. Voor deze wedstryd is de nieuwe combinatie als volgt gefor meerd: H. van Wees, J. Otto, H. Fon tein, A. Reijnders, F. Hagedoorn, A. Boer, J. v. Wees, J. Kamphuys, F. Ro denberg, C. H. van der Heuvel en J. Op dam. Op de bijterreinen worden selectie- wedstryden voor de lagere elftallen ge speeld. DCG treedt om 12.15 aan op het JOS- veld voor de halve finale van het Steen- toumooi tegen Assendelft. Winnen de gecombineerden deze wedstryd, dan volgt om 3 uur de finale tegen de winnaar van de andere halve eindstryd Oranje Zwart DJK. Wilskracht organiseert Zondag het R. K. Sportparktournooi op het terrein van Wilskracht. De deelnemers zijn Z.P.C., P.V.C.B., De Meer n en Wils kracht II. In de rust wordt een dames- handbalwedstryd gespeeld tussen Wils kracht en Tecla. Het tournooi begir.t om 12 uur. Teneinde een duidelyker overzicht te geven van de kansen die de Nederlandse zwemmers en zwemsters in theorie hebben op de as. Europese zwemkampioen schappen te Monte Carlo, drukken we in dit statistiekje de tyden en punten, af, die behaald werden op de laatstgehouden kampioenschaptien te Londen; daar achter de prestaties van de Nederlanders te Londen en tenslotte de tyden van de nationale kampioen schappen 1947. Heren: 100 m. borstcrawl 400 m. borstcrawl 1500 m. vrije slag 100 m. rugslag 200 m. schoolslag 4 maal 200 meter schoonspringen Dames: 100 m. borstcrawl 400 m. borstcrawl 100 m. rugslag 200 m- schoolslag 4 maal 100 meter schoonspringen kampioen Londen: Hoving (Ned.) B. Borg (Zwed.) B. Borg (Zwed.) Slauch (Dtld.) Balke (Dtld.) Duitsland Weiss (Dtld.) Hveger (Den.) Hveger (Den.) Klnt (Ned.) Soerensen (Den.) Denemarken Slade (Eng1.) 59.8 Hoving 4.51.6 Van der Kuil 19.55 6 Moolenaar 1.09.- Scheffer 2.45 8 Smitshuyzen 9.17 6 Nederland 148 02 P 1.06.2 Van Veen 5.09.- Van Veen 1.15.- Kint 3.05.4 Waalberg 4.31 6 Nederland 103.6 p. Tholen beste Nederlander 59 8 5.21.3 22.53.- 1.12.- 2.51.8 9.35 - 1.08.4 5.27.7 1.15.- 3.06.2 4.39.5 89.41 p. nat. kampioen 1947 Hoving Van paatselaar Van Daatselaar Maus Bonte AZ '70 Haasman Termeulen Termeulen Galliard De Groot RDZ Floor 1.02.6 511 2 21.16.8 1.12 - 2.50.8 10.07.- 127.92 p. 1.07 8 5.29.2 1.16 5 3.01.9 5.08- 91.29 p. By de tyden van de estafettes moet worden opge merkt, dat die van de Nederlandse kampioenschappen eigenlijk niet met die van de Europese vergeleken kunnen worden, omdat het hier prestaties van ver enigingen betreft, die vrywel altyd voor de verrichtingen van de nationale ploegen zullen moeten onderdoen. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 5 Sept. Nog geen volle maand heeft Bep van Klaveren' plezier gehad van het kampioenschap middengewicht, dat hij in het Feyen- oordstadlon op Luc van Dam verover, de. toen die in de achtste ronde de strijd wegens een óogblessure moest staken. Vyfdulzend toeschouwers zagen van avond in het Olympisch Stadion de 39-jarlge Nederlandse boksveteraan de erepalm teruggeven aan Van Dam in een gevecht, dat op iets minder hoog peil stond dan dat te Rotterdam en dat ook nu wegens een oogblessure moest worden afgebroken. Zonder twyfel kwam de overwinning ditmaal waar zy behoorde. Ook nu was Van Dam vrijwel al de negen ronden, die de strijd duurde, in de meerderheid. Van Klaveren begon dit gevecht zeer fel, min der bedachtzaam, dunkt ons, dan te Rot terdam, al realiseerde hy zich. dat alleen een snelle en verrassende beslissing hem voor een nederlaag kon behoeden. Maar Van Dam was daarop bedacht en zyn brillante dekking liet maar heel wei nig slagen door, hoewel hij soms moeite had de bliksemsnelle roffels van zyn fa natieke tegenstander op te vangen. In de eerste ronde hoekte hy al een klein over wicht en wist hij enkele treffers te plaat sen. Maar pas daarna was er sprake van een geregelde ,en duidelijke, meerderheid en toen vooral verloor Van Klaveren, ter wijl Van Dam zijn rust en zekerheid te rugvond, zijn kalmte. Bij zijn heftige at taques verwaarloosde hij zijn dekking te veel en Van Dam, die zeer secuur te werk ging, maakte daar een redelijk gebruik van. In de vyfde sonde begon het al duide lijk te worden welke kant het zou opgaan, toen Van Klaveren een treffer naast het oog kreeg, die hem een bloedende wonde bezorgde. Van dat ogenblik zakte het peil van het gevecht, omdat Van Klaveren de strijd nu wilde forceren en af en toe zyn temperament teveel aan het woord liet In de achtste ronde kwam hy nog even terug, maar Van Dam was waakzaam als nooit tevoren en hoewel hij enkele felle stoten moest laten passeren werd zyn ver dediging, hoe verwoed Van Klaveren ook aanviel, niet beslissend doorbroken. Na de negende ronde, toen de ongevaarlyke wonde al te hevig ging bloeden, staakte de scheidsrechter op medisch advies de strijd en heroverde Van Dam, die ook op punten royaal voorstond, zijn kampioen, schap. De uitslagen van de andere partijen luiden: Harry BosJan Nicolaas onbe slist, Walter KrausTheo Snijders: Kraus won, doordat Snijders werd ge- disqualificeerd, wegens te laag stoten Theo Nolte behaalde het vlieggewichf- kampioenschap van Nederland, door een k. o.-zege op Schneider. Sieg Rieger uit Rotterdam werd winnaar verklaard in dc partij tegen Wim Te Nuyl. De R.K. Zaandamse voetbalvereniging VVZ organiseert Zondag weer zyn voor' de oorlog al tot een traditie geworden Missie-sportdag. Dit is TYBB, dat met vyf elftallen naar Zaandam komt, de gast van de organisatoren. De hoofd schotel van de dag is natuurlijk de wed strijd tussen de eerste elftallen van VVZ en TYBB, die om half drie begint. Zon der twyfel zal deze ontmoeting tussen de oude rivalen uit de IVCB, die ook ln de KNVB hun woordje meespreken, een interessant karakter dragen. Dit feit en het goede doel, dat deze sportdag dient, wekt de verwachting, dat het Zondag druk zal zyn op de terreinen aan de Zaandamse Qostzyde. De resultaten, die de Nederlanders gis teren in het internat, tennis-tournooi te Antwerpen behaalden lulden: dames en kelspel tweede ronde: mevr. Muller (Ned.) si. Mile. Bona (Belg.) 6—1, 6—3. mevr. Scholten (Ned.) si. mad. Dubart (Belg.) 62, 86. Kwart finale: mile. J. Foy (Fr.) sl. mevr. Scholten (Ned.) 57, 6—1, 16 „Pas maar op, dat zy u niet volgen," zei miss Home. „Wees daar niet bang voor." ant woordde Jane. HOOFDSTUK VU Mrs. Jim Slemp lag in bed. Het was een prachtig bed met een hemel en mrs. Jim, gehuld in een vuurrood bedjasje, lag. met haar kolossale armen onder haar hoofd gevouwen, verwijtend naar Jane Smith te kyken. „Wat kom je hier doen?" vroeg zy; en zonder op antwoord te wachten ging zy verder: „Alleen onfatsoenlUke men sen liggen op dit ogenblik van de dag in bed.'" Zy snoof. „Ik ben een boon, als ik weet wat de mensen er in zien Waar kwam je ook weer voor, zei je?" Jane bleef ernstig, „U zegt maar wat," sei ze. „U heeft er pleizier in om men sen te ergeren, maar ik geloof, dat u even fatsoenlyk bent als wie dan ook." „Je durft heel wat aan," zei mrs. Jim. „Eerst hier op zo'n idiote tyd binnen komen en dan zulke grapjes verkopen! Ik heb wei mensen om heel wat minder de deur uit gesmeten." „Maar alleen mensen die bang voor u waren.'' Mrs. Jim meesmuilde. Blechts met moeite kon zy een hateiyke opmerking inhouden. „Wel, ter zake nu!" „Er zyn een paar mannen in myn kantoor gekomen en hebben de kamers doorzocht, zy zeiden, dat ze van de vreemdelingenpolitie waren." Mrs. Jim kneep haar gryze, schran dere ogen half dicht. „En Heten zy een baby op de stoep achter?" „Geen baby. Een klein pakje hadden ze onder myn stoel vastgeplakt." „Waarschyniyk met het doel dat een volgende expeditie het zou vinden," zei mrs. Jim. „Dat denk ik ook en daarom heb ik het voor u meegebracht." „Waarom voor my?" „Omdat het van u ls," antwoordde Jane, terwyi zy het pakje uit haar tas te voorschyn haalde en op het bed wierp. „Ik maakte er haast mee, zoals u ziet." Mrs. Jim rukte het papier er af en bekeek de eerste brief; daarna keek zij vluchtig de andere brieven door met een verbeten uitdrukking op haar ge zicht. „Heb je ze gelezen?" vroeg zy. „Alleen de ondertekening," zet Jane. „Meen je dat? Ben jy een vrouw?" zei mrs. Jim verbaasd. „Wel, ik ben bly, dat ik ze terug heb; je kunt nooit voorzichtig genoeg zyn met wat je zegt of schrijft. Moet je by de kapster horen! Heel wat domme vrouwen heb ben hun goeden naam vergooid door hun geheimen toe te vertrouwen aan de kapster, terwyl hun hoofd in de droogkap zat. Wanneer je hoofd in een dergeiyk apparaat zit geklonken, hoor je nu eenmaal niet hoe ver je stem draagt." „U heeft ze nu terug en ik ga weer weg; mag ik het omslagpapier weer meenemen? Ik doe er wat anders in en dan bevestig ik het weer op de oude plaats. Het zal dan op het eerstq ge zicht precies zyn alsof Ik het nooit gevonden heb.'' „Wat wil je daar nu mee bereiken?" „Baat het niet, dan schaadt het ook niet," zei Jane raadselachtig. „Zeg, is dat mens van Bascomb er in gelofien vanmorgen?" „Ik heb haar chèque", antwoordde Jane. „Verzilver hem maar gauw en geniet er van," zei mrs. Jim. „Ik heb een hekel aan die vrouw. Zy heeft eens een min derwaardige mop over my getapt en dat vergeef ik haar nooit. En toaak nu dat je wegkomt." En Jane Smith verdween. Zy ging naar haar kantoor terug en zette zich aan het werk voor mrs. Bascomb's flat. M!et vaardige hand tekende zy 'n aantal schetsjes, van tijd tot tyd de ogen slui tend om zich de kamers voor te stellen. Het was van groot belang dat deze op dracht de eerste! tot volle tevre denheid van de opdrachtgeefster werd uitgevoerd. Het zou iets aparts, iets chics móeten worden. Het fundament van haar reputatie. De telefoon rinkelde, zy nam de hoorn van het toestel en hoorde de be kende stem van majoor Bowie aan de andere kant van de lijn. „Spreek ik met Alias Jane Smith?" vroeg hy. „In eigen persoon!" ,Jk weet een restaurant, waar van avond biefstuk op het menu staat." „Met roomboter?" „Vroeger placht een man een meisje met orchideeën 't hof te maken; tegen woordig gaat het al met een stukje roomboter. Maar ik zal er voor zorgen, dat het er bij Is, al zou ik in het Witte Huis moeten inbreken." „Is dit de manier waarop een man een meisje het hof maakt?" „Niet allemaal doen ze het zo. Myn techniek is uniek." hoe een man zoiets zou inkleden. Ik wil het dolgraag meemaken. U vraagt my of ik met u wil dineren?" „Maar zonder begeleiders," zei hy. ,.Ik kom," zei zy, „en alleen." „Zal ik om zeven uur de sprookjes- koets, getrokken door witte muizen, laten voorkomen?" „Een taxi ls mooi genoeg, hoor," zei ze. ,,Tot vanavond." Zy zat een ogenblik voor zich uit te staren, stond toen plotseling op en liep naar de kamer, waar de vier mannen zaten, die eens het kabinet hadden ge vormd van haar landje. Zy stonden op toen Jane Smith binnentrad, maar zy beduidde hun om weer te gaan zitten. „Vrienden," zei ze, ,,wy moeten eens ernstig praten over onze zaken. U en ik wy hebben weinig verstand van zaken en daarom moeten wij ons bera den over onze werkwijze enwy zul len nog veel moeten leren, wy hebben ons een beroep gekozen, maar wat weten wy er van af?" „Niets," beaamde mr. White ,.Er moet heel wat werk verzet wor den," vervolgde Jane Smith, „en wy moeten dat organiseren. Het begin is er: wij hebben reeds een klant en zy betaalde vooruit. Het moeiiykste komt echter nog: deze klant zo te bedienen, dat zy tevreden is." Vóór de wedstrijd, rechts Van Dam de overwinnaar, links Van Klaveren Gisteravond is in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam een internationaal bas- ketfoall-toumooi begonnen tussen de Amsterdamse teams van de politie A.P. G.S., het selectieteam Springbokken en D.E.D., en drie buitenlandse teams t.w. Slavia en StaTopramen uit Praag en Les Semailles uij Brussel. De uitslagen van de eerste avond luiden: SlaviaAPGS 5419; Staropramen Springbokken 7118; Les Semailles DED 47—26. Hedenavond worden de volgende wed strijden gespeeld: Les SemaillesAPGS, StaropramenDED, SlaviaSpringbok-: ken. By beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken is ingesteld een „Commissie van advies inzake de be zoldiging van burgemeesters." ZONDAG 7 Sept. 15e Zondag na Pinksteren. Tydeigen. Mis Inclina. 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG Maria Geboorte. 2e geb. (in stille Mfssen) H. Hadrianus. Credo. Pref. v. d. H. Maagd. DINSDAG H. GOrgonius. 2e geb. A. cunctis, 3e naar keuze. WOENSDAG H. Nicolaas van Tolentyn. DONDERDAG H.H. Protus en Hyacin- thus. 2e gebed A cunctis, 3e naar keuze. VRIJDAG H. Naam van Maria. Credo. Pref. v. d. H. Maagd ZATERDAG Mis van Maria Geboorte: Salve (8 Sept) Gloria: 2e geb. v. d. H. Geest, 3e voor Kerk of Paus. Pref. v. d. H. Maagd'. De vereniging D.T.V. organiseert Zon dag ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan seriewedstrijden op 't B-terrein aan de Zuidelyke Wandelweg te Am sterdam. Aan dit tournooi nemen clubs uit Alle delen van het land deel. Ook D.T.V. heeft, in het kader van de actie spelverbetering, een prys uitgeloofd voor die ploeg, die het mooiste, snelste en soepelste speelt. LADDERWEDSTRIJD Oplossing van de tweezet no. 801 van M. M. Ba- rulin, II Problema 1933. 1. Dh3 dreigt 2. Dxf5 mat. Gecompliceerde strategi sche inhoud. Aardige effecten door het openen en afsluiten van witte dekkings- lijnen op de matzet. Indien wit b.v. 1. Pbd5f zou spelen, is de dekking van e4 door Ra8 opgeheven, echter wordt dit veld thans gedekt door Ta4. Tot zover werkt het dus neutraliserend, maar tezelfdertyd wordt ook Ta5 af gesloten van het veld e5. A. C. White in het Jaarboek 1940 van de Neder landse Bond van Probleemvrienden 1940. Hier volgen enige varianten. 1 f6xe5; 2. Pb—d5 mat. 1fxe4, 2. Pcd5 mat. 1Txe5; 2. Pce6! mat. Enz. 1. e5xf6 en 1. e5e6 worden weerlegd door Pc6. 1. Pe6t door Txe6t- Probleem no. 804 van Classicus, Venray Eerste publicatie a deign Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te, zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brou wersstraat 40, Amsterdam-C. WEDSTRIJD TE KEMERI 1937 Aljechin-verdediging Wit: A. Aljechin Zwart: S. Reshewski 1. e2—e4, Pg8—f6; 2. e4—e5, Pf6—d5; 3. Pgl—f3, d7d6; 4. d2—d4. Rc8—g4; 5. C2c4, Pd5b6; 6. Rfl—e2, d6xe5; 7. Pf3xe5. Rg4xe2; 8. Ddlxe2, Dd8xd4; 9. 0-0, Pb8d7; 10. Pe5xd7, Pb6xd7; 11. Pb!c3, c7c6; 12. Rel—e3, Dd4— e5; 13. Tal—dl, e7—e6: 14. De2—f3! 0—0—0; 15. Re3xa7, De5—a5;'16. Ra7— d4, Da5—f5; 17. 'Df3—g3, e6—e5; 18. Rd4e3, Rf8—b4; 19. Pc3—a4, Rb4—a5; 20. f2—f4! Ra5c7; 21. b2—b3, f7—f6; 22.. f4xe5, Df5—e6: 23. h2—h3! Th8— g8; 24. Re3d4, Pd7xe5; 25. Dg3—c3, Pe5d7; 26. c4—c5! Tg8—e8; 27. b3— b4! Pd7—b8; 28. Pa4—b6i, Rc7xb6; 29. c5xb6, De6xa230. Dc3—g3! Td8—d7; 31. Rd4c5, Da2—f7; 32. Tdl—al, Df7 g6: 33. Dg3—h2, Te8—e5; 34. Tal— as, Td7d2; 35. Ta8xb8! Kc8xb8; 36. Dh2xe5f! en mat in drie zetten. (Dr. A. A. Aljechin, Mijn beste Schaakpartijen 1924—1937). (Alleen voor abonné's) Plaats in elk vakje een der volgende letters A B D D D D E E E E E E E E E E G G I I— K L L M N N N O O O O— R R R R— K R R S T T U U U U W W zodat de namen van de volgende Neder landse plaatsen te lezen zijn: Horizontaai: (l t.m. 8) plaats in Noord-Brabant. Verticaal: 1 plaats in Zuid-Holland; 2 plaats in Drente; 3 plaats in Noord-Hol land; 4 plaats ln Groningen; 5 plaats in Utrecht; 6 plaats in Gelderland; 7 plaats in Overijsel 8 plaats in Friesland. Inzendingen tot en met Dinsdag 16 September op open briefkaart aan 't Kas teel van Aemstel (afd. Prijsraadsel), HZ. Voorburgwal 6573, Amsterdam. De oplossing van het prysraadsel, dat op 16 Augustus werd gepubliceerd, luidt: 2 2 8 9 2 8 5 6 1 9 6 1 1 Na loting werden de pryaen toegekend aan; mevr. J. beets, Adm. de Ruyterweg 60, Amsterdam; H. Lippis pynboomstraat 67, Haarlem; J. de Loor. Krelagestraat 30, Haarlem; D- Steenstra. Belgischestraat 70, Zaandam: A v. d. Saar. Julianaiaan 61. Overveen; J. Bay, Mesdagstraat 1, Am sterdam. De oplossing van het prijsraadsel, dat op 23 Augustus werd gepubliceerd, luidt: Op de halve cirkels: 12 Lambiek; 2 Karwats; 34 shylock; 4—5 Kribbig; 5—f Glimmer; 67 Rondeel; 78 Lorgnet, 8—1 Truffel. Op de grote cirkel: 12 Leek; 23 Kats; 34 Spyk; 4—5 Kaag; 5—6 Goor. 6——7 Riel; 7——8 Lent; 81 Tiel. Na loting, werden de prijzen toegeker-d aan: M. ZwaanTeye, 'Bloemendaalse* straatweg 72, Santpoort-Station; mej. M' G. Sistermans, v. Oldcnbarneveldstraa" 30, Amsterdam; mevr. Mulders, Rusted" burgerweg 3, Bloemendaal; G. Kamp, Kle* verpark 52, Haarlem; K. Essenberg, W1' mapaviljoen, Zevenaar; mej. I. Lommerse. Haarlemmerstraat 46. Hillegom. Wij ontvingen talrijke brieven naar »al leiding van de opgave d.d. 9 August»1». waarin veel oplossers met het synoniem voor „grillen', geen uitweg wisten. ML derdaad blijkt bi) nader onderzoek dat een fout school in de uitwerking van o opgave door de auteur zelf. De inzendcr| die het woord „fratsen" gebruikten, dus in feite het Juiste woord niet zijn, werden toch gerekend te behoren 'A' goede oplossers, o.w. al» naar gewoon1" de pryaen verloot zün.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 4