Verduidelijking van het NederL standpunt - Eerste Joodse vluchtelingenschip in Hamburg aangekomen Grootse feeststoet, Maria ter ere, trok door stralend Maastricht Drieduizend deelnemers en tal van feestelijke praalwagens droogteperiode ten einde l: Grote mate van overeenstemming in de Ministerraad DELEGATIE VAN 00ST-IND0NESIË IN ONS LAND m Debarkatie begonnen, samenzwering te Parijs ontdekt Ook econ. kwesties jaan de orde Mr. Witteman minister van Binnenl. Zaken Economische hulp nodig voor Europa Luchtdienst Batavia- Sydnay stopgezet HEVIGE BOTSINGEN OP WEST-JAVA De Wild-West gelijk IKV VERZEGELDE HAVEN Geheimzinnigheid als tijdens de oorlog Laatste pontificaal Lof Tot hoofd en hart MAANDAG 8 SEPTEMBER 1947 69sfe JAARCANG No. 23943 DR. VAN MOOK IN AMERIKA: Zes katholieke bewinds mannen Consuls vergaderen In Amerika vele contacten gelegd ÉflyU JJLi 4JüËI i WMÊ Officieel bezoek aan Amsterdam Djokjakarta open stad? De debarkatie De grootste en meest fantastische feestsoet, die sinds men senheugenis in Nederland werd gezien, is Zondagmiddag ter gelegenheid van het Mariacongres door Maastricht getrokken. Door een overvolle feestelijke stad, waar meer dan dubbel zo veel mensen bijeen waren dan het normale inwonertal, samen gestroomd al dagen lang uit wijde omgeving, van heide en verre, over"al uit Nederland en België, tot van Luxemburg toe. Zij zagen een stoet die meer dan twee uur duurde, waarin drieduizend deelnemers meetrokken met paarden, kamelen, schapen, run deren, tot zelfs een levende papegaai. Met muziek, zang eo een keur van praalwagens, met een kleurenweelde van gewaden en costuums, met vlaggen en vaandels, alles opgezet en ge arrangeerd met Zuidelijke verbeeldingskracht en improvisatie kunst, het geheel een ononderbroken huldebetoon aan Maria, wier miraculeus beeld van de Sterre der Zee met de laatste groep in triomf werd meegevoerd. V' Ic Het weer KRO zendt Nederland- Zwitserland ufl't Paus roept op tof strijd tegen onwetendheid BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mntlmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbei tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. Dr. Van Mook is Zondag te New York aangekomen,* waar hy een onderhond *al hebben met mr. Van Kleffens, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Marshall, en Sir Evatt, de Australische minister van Buitenlandse Zaken. In welingelichte kringen verwacht men, dat ook bepaalde economische kwes ties zullen worden aangeroerd. Bü zijn aankomst op het La Guardia-vliegveld zeide Van Mook, dat hjj naar de Ver. Staten gekomen was om het Nederlandse standpunt inzake Indonesië te Verduidelijken. Vlak vóór zijn vertrek uit Amster dam deelde Van Mook aan journalis ten mede, dat hij van plan is slechts enkele dagen in Amerika te blijven. Bü zegde de journalisten toe, na zijn terugkomst in Den Haag een vrij uit voerige verklaring te zullen afleggen. Het ligt in dr. Van Mook's bedoeling idrie dagen daarna weer naar Batavia terug te keren „Het is moeilijk voor mij u hier tot uw algehele voldoening te woord te staan," zo voegde de Landvoogd de verslaggevers toe,omdat ik niet over de besprekingrti van de afgelopen da gen mag uitweiden, daar dit tot de competentie van de regering behoort. Wel kan ik zeggen, dat er een zeer grote mate van overeenstemming is bereikt." Voor het overige zal het Nederlandse publiek eerst de vergadering in de Ra ttier dienen af te wachten. Van Mook ontkende ten stelligste, dat er plannen Zouden zijn tot vervanging van de over eenkomst van Linggadjati door een Pieuwe overeenkomst. „In grote lijnen," zo zeide hij, „blijft Linggadjati de basis, waarop de regering haar politieke gedragslijn bouwt." Niet op eigen voorstel, doch op ver doek van de Ministerraad heeft Van Lfook de reis naar Amerika aanvaard- >>Maar ik vind het wel leuk," voegde de landvoogd, die zeer vrolijk gestemd was, ®r lachend aan toe. Over het onderzoek Ier consuls, dat thans in Indonesië Wordt ingesteld, kon hij weinig zeggen. Binnenkort kan de benoeming ver- Wacht worden van mr. dr. P. J. Wit teman, lid van het dagelijks bestuur der K.V.P. en lid van de Gedeputeer de Staten van Noord-Holland tot mi nister van Binnenlandse Zaken. De portefeuille van Binnenlandse Za ken ls thans in handen van minister president dr. L. Beel. Enige dagen gele den werd gemeld, dat dr. Beel, gedurende ziekte van de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. A. Jonkman, diens departement waarneemt. Eerder waren er prognoses, dat dr. ®eel de portefeuille van Binnenlandse ^aken zou overdragen aan een nieuwe diinister. Dit zal dus thans geschieden. Met de benoeming van mr. dr. Witte man zal het aantal Katholieke ministers ^bracht worden van vijf op zes. Engeland is niet meer opgewassen ^Ken zijn taak als lid van de grote drie," '■'dus z(ju volgens de „Washington Post" m een „uiterst geheim rapport van het juierikaanse ministerie van Buitenlandse 'ak< n» zyn verklaard. -Veertien landen van Europa Enge rd, Nederland, Frankrijk, Duitsland, 'rtugal, Oostenrijk, Italië, Griekenland. „Urkije, Denemarken, Zweden, Finland, siechoslowakije en Polen moeten j?eer economische hulp uit het buitenland f')Ken, indien zij er bovenop willen kó- en de bedreiging van communisti- j'k overheersing willen bestrijden," al- u-s zou in het rapport verklaard worden. Zondagmorgen is het 14-jarig doch- van de familie Koops uit de Pla- aniaan te Eindhoven, toen zij het Phi- ^-Sportpark te Eindhoven Plotseling jj kwam lopen, door een speer in haar „I s getroffen. De speer doorboorde een ^Sader, waardoor het meisje vrijwel op 46 Werd gedood. Verwacht wordt, dat zij 30 September hun rapport zullen indienen. „Wij zijn er zeer op gesteld, dat het zo vlug mogelijk geschiedt," zo besloot Van Mooie het interview. Foote, de Amerikaanse consul-generaal te Batavia, heeft Zondagavond na 2 uur vergaderd te hebben met de Britse, Franse, Belgische, Australische en Chi nese consuls verklaard, dat er „goede organisatorische vorderingen gemaakt waren," die kunnen leiden naar het uit voeren van de directieven van de Vei ligheidsraad van 24 Augustus. Naar wij vernemen, zal de lt. kolonel Abdoel Kadir, recomba van West-Java en politiek adviseur van dr. Van Mook, Dins dag per vliegtuig naar Batavia terug keren. De Nederlandse regering heeft de luchtdienst Batavia—Sydney stopgezet ter vermijding.van politieke en diploma tieke wrijving met Australië. Het laatste vliegtuig is Zondag uit Brisbane vertrokken. Het nam het Ne derlandse grondpersoneel als passagiers mee. Een woordvoerder van de Nederlandse regeVing zei, dat de Nederlanders genoeg benzine hadden, om de normale dienst nog twee maanden te onderhouden, ten spijt van het verbod in Australië, om Nederlandse vliegtuigen van benzine te voorzien. Niettemin had men besloten de vluchten stop te zetten. Tot besluit van het Maria-Congres te Maastricht droeg Zondagochtend Z. E hannes Kardinaal De Jong -een pontificate H. Mis op. Tijdens de zegening duizendendie de plechtigheid bijwoonden. Zondagmorgen is de delegatie van Oost-Indonesië en West-Bomeb uit New York te Amsterdam aangeko men. Achtereenvolgens stapten uit het vliegtuig de president van Oost- Indonesië, Soekawati, Sjarif Hamid II Sultan vap Pontianak, dr. P. J. Koets, adviseur van dr. Van Mook, Nadjamoeddin, minister-president van Oost-Indonesië en Anak Gfe Agoeng, minister van Binnenlandse Zaken van Oost-Indonesië. Ter begroeting waren aanwezig de minister-president, dr. L. J. M. Beel en de minister van Buitenlandse Zaken, baron Van Boet- zelaer van Oosterhout. In een gesprek met de talrijke journa listen zei de president van Oost-Indo nesië o.m. het volgende: Voordat ons telegram met het ver zoek gehoord te worden wasbinnenge komen, had de Veiligheidsraad reeds besloten ons niet toe te laten. Dit was natuurlijk een teleurstelling voor ons. Toch is onze reis naar de V.S. van groot nut geweest. Wij hebben er vele contac ten kunnen leggen met regeringsperso nen en met de persorganen. De republiek-1ndonesië heeft in haar propaganda steeds gezegd, dat Oost- Indonesië een marionettenstaat is. Thans weet men in de V.S. dat dit niet zo is. Men is zich daar bewust geworden, dat Indonesië niet alleen uit de republiek WT* De president van Oost-IndonesiëSoekawatien minister-president dr. Beel bij aan. komst aan kasteel Oud-Wassenaar. bestaat, doch dat er ook andere stalen zijn. A. P. meldt uit New- York, dat Oost-Indonesië Zaterdag een beroep gedaan heeft op het Amerikaanse kapitaal en de Amerikaanse industrie voor hulp bij de ontwikkeling van Oost-Indonesië. Naar wy vernemen, heeft de minister president, dr. L. J. m. Beel, hedenmor gen de president van Oost-Indonesië, Soekawati, de ministers Nadjamoeddin, Anak Gde Agoeng en Hamelink, Sultan Hamid II van Pontianak, benevens de heren Teungkoe Dhoe Al Kamain, Raden Tirta Soejatna -.en lt.-kolonel Abdoel Kadir, in audiëntie ontvangen. Dinsdag 9 September zal de delegatie een officieel bezoek aan Amsterdam brengen. Na aankomst in de hoofdstad brengt het gezelschap een bezoek aan de diamantsljjpery Asscher en maakt vervolgens een rondvaart door de grach ten en havens. Om half vier worden de gasten op het stadhuis officieel ontvan gen. Hierbij zal o.a. burgemeester P. J. Oud van Rotterdam aanwezig zijn. In het Nederlandse legerbericht van vandaag word: gezegd, dat de Nederlanders bü hun zuiverings operaties nog steeds tegenstand on dervinden. Het gedrag vat) de repu blikeinse guerilla's gelijkt op dat in Wild - West" - verhalen". Tijdens de operaties van Zondag werden 7 Ne derlandse soldaten gedood en 12 ge wond. Zaterdag waren er 1 gesneu velde en 10 geyonden. Voorts werd verklaard, dat zes deserteurs van het. Brits-Indische leger waren ge vangen genomen in he buurt van Cheri- bonf De Indonesiërs overwegen het verkla ren van Djokjakarta tot open stad, in geval de Nederlanders er een aanval op doen, zo meldt A. P- Volgens aanhalin gen van vluchtelingen in Chinese kranten is het republikeinse hoofdkwartier van Djokjakarta naar Soerahaja overgebracht. Een Duitse havenautoriteit heeft bericht, dat een van de drie Joodse vluchtelingenschepen de „Ocean Vigour" Zondagmiddag in Hamburg aangelegd heeft. De Britse autoriteiten hebben gezegd, dal men geen pogingen zou doen de opvarenden ie ontschepen voor Maandagmorgen bij hei aanbreken van de dag. De „Ocean Vigour" verscheen onverwachts om 13.00 uur bij hei dok, even nadat officieel was meegedeeld, dal de aankomst wegens de zware mist dot Maandagmorgen zou worden uitgesteld. De Briise autoriteiten, die een stren ge persblokkade hadden ingesteld en alle correspondenten van de dokken hadden geweerd, meldden de aankomst van de „Ocean Vigour" pas een uur, padai het schip bij de pier had aangelegd. De andere twee schepen arriveerden later. De sfeer van geheimzinnigheid en de maatregelen, dié door de Britse autori teiten getroffen werden voor de debar katie, die het code-woord „Operatie Oase" heeft gekregen, waren volgens ooggetuigen slechts te vergelijken met grote gebeurtenissen tydens de oorlog. Gewapende en speciaal afgerichte troepen met geheime instructies ston den Zaterdagavond laat al klaar, toen het eerste schip met immigranten de Elbe afvoer. Toen hedenochtend de debarkatie zou beginnen, weigerden de Joden naar de oproepen door de luidsprekers te luis teren, die het bevel gaven het schip te verlaten, zy trokken zich terug in het ruim van het schip en bespraken daar welke houding z'; in dit beslissende mo ment zouden aannemen. Hier schijnt het besluit,te zün genomen zich by het blükbaar onvermijdelijke neer te leggen want de Joden verlieten rustig het schip en begaven zich naar de gereed staande treinen, waarvan de raampjes met prikkeldraad waren bespannen. Andere Joden begaven zich zeer lang zaam van de bovendekken naar het be- nedendek, maar maakten niet onnAödel- lijk aanstalten het schip te verlaten Britse soldaten van de 6e Luchtlan dingsdivisie gedroegen zich volgens Reu- terberichteii zeer tactvol. Velen waren niet gewapend; anderen die zich meer op de achtergrond hielden, hadden wel stenguns en traangasbommen, maar hielden deze voor het oog verborgen De debarkatie zelf had een dramatisch begin. Nadat vele Joden zich weer op het dek verzameld hadden en het door de Engelsen vastgestelde tijdstip reeds lang verstreken was verschillende Engelse ,JVa deze tocht kunnen wij zo maar niet van boord gaan", ver klaarden Joodse voormannen aan boord van „Ocean Vigour" aan En gelse officieren. ,£tuur dus enige militairen in de ruimen en naar ae dekken"luidde het daarop volgend verzoek, van de opvarenden, die blijkbaar in ieder geval enig machtsvertoon wensten, voordat zij aan land gingen. Aan het ver zoek werd voldaan. Tweehonderd Engelse militairen, die behalve met wapens ook met gummiknup pels waren uitgerust, konden in rukken, terwijl de brandweer de uitgelegde slangen rweer oprolde. De luidsprekers Hetendans- nvdziek horen. officieren stonden op hun horloge te kijken maakte zich één man uit de opvarenden los. Hü keek over zün lot genoten heen en maakte zich onder doodse stilte gereed voor de debarkatie. Even later volgden hem drje kinderen en enige vrouwen. Het bleef nög even stil, waarna de meesten plotseling opstonden en naar voren drongen voor hun beurt op de loopplank. De Engelsen kwamen onmiddellijk naar voren om te helpen met het aannemen en wegdragen van de bagage. Vóór de aankomst van de schepen waren alle persfotografen van de Ham- burgse pieren verwijderd met de mede deling, dat zij hedenmorgen om 7 uur konden terugkomen. Deze maatregelen lokten heftige pro testen uit van de zijde der persmensen, die eenstemmig betoogden, dat het een schandaal was, dat z\j op die manier niet in staat zonden zijn de wereld in te lichten over de gehele operatie, waarop de ogen van de ganse wereld gericht waren. (Vervola op pao. 4j volle, warme kopermuziek van de har monie uit Hoesselt, prachtig marcheren de in haar yiblauwe costuums, met wittg kousenbenen, terwyi een ljieel klein meisje op klokken sloeg, die aan een baar werden meegedragen. En weer zien wij in onze' herinnering de Tegelse passiespelers, wel vierhonderd prachtig gtecostumeerde mensen, die, on onderbroken in volle actie, de kruisdra ging van Christus uitbeeldden, aangrij pend het beeld van het tierend gepeupel, de stugge afweer der rood bemantelde Romeinse soldaten, de hogepristers en farizeërs en in het midden de Christus figuur, wankelend onder het kruis, voort gedreven door de beulsknechten. Het is niet mogelijk in klein bestek alle groepen de revue te laten passeren. Het „Zwarte Kruis" van Wijk, dat de „Ro zenkrans" opende, de klepperende paarde- de R.K. Ruitervereniging In meer dan dertig groepen beeldde de stoet een der verhevenste vormen van Mariaverering uit, namelijk het rozen kransgebed. Het Wees Gegroet, de sa menvatting der blüde, droeve en glorie volle geheimen, de aanroepingen der Li tanie, alles in deze reusachtige optocht aanschouwelijk of symbolisch voorge steld. Maagden en engelen trokken in lange ryen voonbü, In witte, gele, rose, roomblanke of scharlakenrode gewaden, groepen bruidjes als levende witte bloem perken, misdienaars en aoolieten, kna penkoren, m het sublieme ornaat van toog en superplie. Als een golvende stroom van wuivende, vlietende kleuren, van goudstiksels door- glinsterd, met vlammende kammen van kruisen en pieken in het licht der zon, bewogen zich honderden vlaggen en va nen door de bedding der straten en over de pleinen. Het was als een deinende gloed van louter coloriet, als een laaiend vuur van geloofsuiting boven de hoofden der afgevaardigden van religieuze, stands- en jeugdorganisaties uit Neder land en België, jong en oud, mannen en vrouwen, priesters en leken, een weer galoze bekentenis van beide volken te genover de Kerk. Nog klinkt ook de schier opwindende, toch gedragen melodie in de oren van het Maagdenlied, dat lange rijen meisjes zongen van het Tongerse Maagdenkoor, gaande met lichte, rhythmische gang, in lange roomblanke gewaden en wuivende met palmen, zy werden begeleid door hoeven van „Amby",, de praalwagen, voorafgegaan door bruidjes, de handjes vroom gevou wen. de wagen zelf een pyramide van kleine meisjes, allen eerste communican tjes der stad. in witte kant en tule. en aan de top riet Kind Jezus met kroezig krulhaar eij Sint Janneke aan Zijn zyde, het bloot schoudertje uit de schapenpels. En dan de kudde schapen van Bethle hem. gedreven door Palestijnse herders met staf en hond. Zij droegen de mooiste costuums. deze schapen, van de natuur zelve en zij blaatten argeloos. Zoals de kamelen in de stoet der Wijzen trots voortschreden en een papegaai veegde op zijn stok aan de draagkoets van de zwarte koning; wanneer het dier „Ave Maria" had geroepen, zou het volkomen in de sfeer hebben gepast. De jachtgroep van Sint Hubertus liet de waldhoorn schallen, paarden trappelen en de meute snuiven én bassen: er behoorde een kasteel b$j op een praalwagen, ber ken dennen en lijsterbes als pen echte bossage rondom, waaruit het wonderhert met het kruis te voorschijn trad. Het landvolk van Noorbeek huldigend St. Bri- gida patrones van het hoornvee, voerde runderen mede, vóór de oogstwagen uit, waarop de Heilige zelve de hoorn des overvloeds uitstortte. De praalwagens in de stoet waren in hoofdzaak door Maastrichtse kunste naars ontworpen; parochies uit stad en omgeving. congregaties, zangkoren, scholen, organisaties verleenden hun medewerking. Geheel Maastricht, kan men zeggen had bijgedragen tot dit unieke schouwspel dat zijn uiteindelijke bekroning vond in een reusachtig schip, waarop tegen de achtergrond der stad een orgel verrees, het Sterrelied spelend. Hoog in de steven van dit rollend schip was het wonderbeeld van de Sterre der Zee geplaatst. Zo trok deze fantastische stoet waar Maastricht zijn devotie, verbeeldings kracht en schoonheidszin aan had ge geven door de straten der oude stad, steeg over de Maasbrug door Wijk om in de Bosstraat langs de tribunes voor de Matthiaskerk het puik van katholiek Nederland en zün rioge gasten te pas seren. Kardinaal De Jong had hier plaats genomen tussen Kardinaal Van floey. Mgr. Lemmens, Mgr. Giobbe, minister president Beel en gouverneur Houben. Behalve de verdere, reeds elders genoem de hoge kerkelijke en burgerlijke autori teiten. vermelden wü nog de aanwezig heid van Mgr. Poels en het Tweede Kamerlid Teulings. In de late namiddag bereikte de feest stoet het Vrijthof, waar hej beeld van O. L. Vrouw, Sterre der Zee. naast het altaar werd geplaatst en in afwachting van het pontificale sluitingslof de me nigte de ruimte van het plein vulde, terwijl vlaggen en vanen de erewacht betrokken op torens en weergangen van de mergelmuur. Het pontificaal lof, gecelebreerd door Kardinaal De Jong, tot sluiting van het congres, ving om 7 uur aan en ver liep in het vallend duister van de avond. Het werd een der meest ontroerende en imposante kerkelüke plechtigheden, welke wjj ooit zagen, indrukwekkend als eenmaal in het Amsterdamse Stadion bü de Mirakelviering, maar met een sfeer die alleen in deze uitzonderlijke stad denkbaar is, waar niét het ovaal van sporttribunes. maar de stad zelf de omlüsting vormt, de lucht gedurende ge heel de plechtigheid als het ware sym bolisch met yie klokkeklanken gevuld. Het rood der kardinalen, de mijters der bisschoppen, het brocaat van de ge waden, de Maithezer ridderuniformen, dat alles was in het strijklicht van de schijnwerpers van schier onwezenlijke schoonheid. Mgr. Cruysberghs uit Leuven hield de predikatie, Mgr. Van Roey sprak de onafzienbare menigte toe en vervolgens richtte Kardinaal De Jong het woord tot de congressisten, prijzend deze dag, die de Heer gemaakt had. wy giijgen hier in Maastricht naar onze Moeder en wij hebben het innerlijk contact met Haar gekregen; Zij staat dichtbij ons. De Kardinaal dankte allen, die aan het welslagen van dit congres hebben mee gewerkt. Men had mü gezegd: dit kun nen de Maastrichtenaren, en waajrlük, zy hebben het getoond! Heel byzonder had daarby de godsdienstige geest, die in deze stad leeft, de Kardinaal getrof fen; dat sterkt ons, zo zeide hy, die van elders komen en daarvoor danken wij Maastricht. Geknield voor het altaar sprak Kar dinaal De Jong tenslotte de toewijding aan Maria uit. Na de zegen met het Allerheiligste, de zang van „Aan TT, o Koning der eeuwen" en hit Sterrelied was de laatste en grootse plechtigheid ten einde. De gelovigen brachten Kar dinalen en Bisschoppen na afloop een hartelyke ovatie. (Vervolg op pag. <1 N De droogteperiode is thans ten einde. De Bilt verwacht nX, dat er geleidelijk meer buiten zulten vallen en de neerslaghoeveelheden groter worden. De passerende storingsfron ten zullen tijdelijk toenemende be wolking veroorzaken, maar de perio den, die verlopen voordat een nieuwe depressie volgt, zijn nog vry lang, zo dat er ook tamelijk langdurige op klaringen zullen kunnen voorkomen. De wind komt nu waarschijnlijk voor een behooriyk lange periode in de West-hoek terecht en zal tijdelijk in kracht toene men. De temperatuur zal niet veel meer boven de 20 graden uit kunnen kómen, hoewel de hoge temperatuur van het Noordzeewater er een garantie voor is, dat het niet al te veel afkoelt. In de kust streken zullen later plaatselijk zwaardere buien kunnen voorkomen als de van de Oceaan aangevoerde lucht nog wat meer afkoelt en de koude luchtlaag dikker wordt. Te De Bilt eindigde een periode van precies één maand met droog weer, hoe wel de afgetapte hoeveelheid neerslag nog maar enkele druppels opleverde. Het aantal zomerse dagen is in De Bilt in middels opgelopen tot 56 en zal voorlopig niet groter kunnen worden. Dit aantal werd slechts overtroffen door het jaar 1868 met 62 zomerse dagen. De domheid tooit zich graag met het kleed van de openbare mening. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige, tydelijk vry krachtige wind uit WestelUke rich tingen, iets koeler. Zon 6.0319.11, maan 23.3416.32. Naar wü vernemen zal de K. R. O. op Zondag 21 September een ooggetuige- verslag geven van de internationale voetbalwedstrijd Nederland-Zwitserland. Verslaggever is Leo Pagano Wereldlijke en kerkelijke autoriteiten op het bordes van het gouvemementspalei* te Maastricht; v.l.n.r. Mgr. J. Baeten. Mgr. W. Mutsaerts, dr. F. Houben, Kard. Van Roey, Kard- J. De Jong, Mgr. G. Lemmens, jhr. mr. W. Michiels van Kes. senich en Mgr. J. P. Huibers. rer gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Katho lieke Actie heeft Z. H. de Paus vanuit Castel Gandolfo over alle Italiaanse zenders een rede uitgesproken, die door 75.000 men sen op het St. Pietersplein werd gevolgd. De Heilige Vader beklem toonde, dat de tijd van plannen maken voorbij is en de strijd op godsdienstig en moreel gebied steeds duidelijker vormen aan neemt. Hij somde vijf punten op van de slag op het gebied van moraal en religie, waarin ,#elfs enkele seconden de overwinning zouden kunnen brengen". Deze punten zijn: religieuze cultuur, de heiligverklaring van de Zondag, het behoud van het christelijke, gezin, sociale gerechtigheid en oprechtheid in handelwijze. De Heilige Vader legde er de na druk op, dat de strijd moet worden aangebonden tegen de onwetend heid, die oorzaak van de afval van zovelen is, terwijl de sociale recht vaardigheid eist, dat een eerlijker verdeling van de rijkdommen tot stand komt. Tijdens de rede cirkelde een vliegtuig boven Vaticaanstad. Het wierp boven het St. 'Pietersplein duizenden strooibiljetten uit, waar op aan de ene zijde de tien ge boden stonden en op de andere kant een korte beschrijving van de Katholieke Actie te lezen stond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1