Reeds 1000 republikeinse schendingen sinds 4 Aug. Nederlands garnizoen in Krawang UPrTO-DATE LEGER IN INDIË Ervaringen van Amerikanen en Engelsen komen ons te stade7 FEL VERZET DER JODEN TE HAMDURG -fel fi Activiteit Veiligheidsraad „nuttig en hulpvaardig Ook België moet de buikriem aanhalen Drie jaar na de bevrijding vlees- en gebakloze dagen Strenge controle Sterke Amerikaanse vloot blijft in de Middellandse Zee Geen inkrimping 'J Voor iedere emigrant waren vier of vijf politiemannen nodig s Maar gewapende benden moeten eerst uitgeschakeld worden Tot hoofd en hart Terneuzense slagerijen gesloten Hier en daar zeer snel marstempo VIJFTIG ARRESTANTEN Amerika voedt het Griekse leger Buitenlandse invloeden in de republiek Woensdag 10 september 1947 69ste JAARGANG No. 23945 >,HET LICHTSPOOR" EN DE 1ND. SITUATIE Honderden personen ziek ••ZWARTE" SINAASAPPELEN? Een halve cent inkoop, 60 cent varkoop Chinese actie niet toegestaan BATAVIA, September (A.P.). De Nederlandse troepen hebben in. Indië tijdens de politionele actie voor het eerst na V-J-dag gebruik gemaakt van de ervaring, die de Britse en Amerikaanse legers opdeden in de strijd tegen Japan. Hei leger in Indië is n.l. in uitrusting, tactiek en discipline een geheel nieuw leger, tenminste wat zijn troepen aan hei front betreft. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de erva ring uit de tweede wereldoorlog en ook van vele verbeterde modellen, die tijdens de oorlog nog niet ver genoeg ontwik keld waren voor toepassing op uitgebreide schaal. ?h, OUD-MINISTER WELTER VOOR DE RADIO Het weer ABDOEL KA DIB NAAR BATAVIA 99 DR. VAN MOOK IN AMERIKA Prins Bernhard naar Schotland Prinses volgt later Vergadering van de beide Kamers et sterkste motief voor onze daden is vaak dat, wat wij zorg vuldig verzwijgen. I KUNSTMATIGE REGEN OP MUNCHEN BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets. p. w., f 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Iti het Nederlandse legerbericht van vandaag wordt gezegd, dat de Indonesiërs de order „staakt het Vuren" gemiddeld 43 maai per dag Schenden tegen een gemiddelde van 34 maal een week geleden. De repu bliek wordt beschuldigd van meer dan 1000 schendingen sedert 4 Au-, gustus, waarvan er meer dan 400 geschiedden bij de grenzen van de demarcatielijnen. In de afgelopen 2 dagen werden bij botsingen 4 Neder landse soldaten gedood en 38 ge- Wond. Isa. republikeins vice-gouverneur van Op vragen van het Tweede-Kamerlid ermcer betreffende een artikel in „Het s - dichtspoor" omtrent de toestand in'ln- heeft de minister van Oorlog geant- °ord, dat hij kennis heeft genomen van ?®t betreffende artikel van de hand van .^tenant-kolonel A. den Hertog, onder opschrift „Opnieuw onhoudbaar, be- ?4plng niet meer te ontgaan," en der ive mede van de daarin voorkomende jhsnede „De beslissing wat ons te doen t^at is zwaar, maar zij is niet te ont man." E>e interpretatie dezer zinsnede als een ^hclusie ten aanzien van ,,De opmars vaar Djokja" moet de minister echter tj0°r rekening van, vragensteller laten, ,aar dit naar zijn mening niet uit het '"tikel valt te lezen. In het algemeen gesproken, zou de 'bister het inderdaad onjuist achten, xV'Jien in een orgaan, bestemd voor de ^deriandse strijdkrachten, van de hand ah eerf hoofd-pfficier, een artikel zou ®rschynen, dat in strekking en inhoud ;°b ingaan tegen de politiek, welke de 'Kering voert. - be minister is echter van mening, at zulks met het onderhavige artikel 'et het geval is. Het aantal personen te Temeuzen, bij 'e zich vergiftigingsverschijnselen voor den na het gebruik van vlees, breidt steeds uit en bedraagt thans reeds .^kele honderden. Een onderzoek heeft ?'lgewezen, dat, het vlees niet afkomstig Van frauduleuze slachtingen, doch op ?0rmale wijze via het abattoir is gedis tribueerd. Op het laboratorium van de 'eartsenijkundige Dienst wordt een Jkierzoek ingesteld. De Terneuzense .'gerijen blijven inmiddels voor de 6rkoop van vlees gesloten. Sumatra, is wegens illegale activiteit in arrest gesteld. 6 September zijn 5 Duit sers in Nongkodjadjar, 15 mijl ten Noord- Oosten van Malang, gearresteerd,. Een Nederlandse colonne bü Krawang, 32 mijl West-Zuid-Wtest van .Ba/tavia werd aangevallen. De aanval werd afge slagen. Nederlandse patrouilles ondervon den tegenstand 13 kilometer ten Zuid-Westen van Krawang. In Kra wang is een Nederlands garnizoen achtergelaten om: dit broeinest van republikeinse agressie en terroris tische activiteit uit te roeien. Het Nederlandse legerbericht maakt tenslotte melding van hernieuwde Indo- nesisch-Nederlandse botsingen op Mid- den-Java, waarbij ongeveer 500 Indone siërs betrokken waren, öe activiteit van sluipschutters op Sumatra gaat voort. De Chinese premier Tsjang Tsjoen heeft het, uitvoerend comité van de Kwo Min Tang medegedeeld, dat Chinese regering overweegt oorlogsschepen en vliegtuigen naar Indonesië te zenden t,er bescherming van de Chinese burgers. Een officieel zegsman van de Neder landse ambassade te Nanking heeft hierop onmiddellijk la'.en weten, dat het ondernemen van zulk een actie zonder de toestemming van de Nederlandse re gering zou beschouwd worden als een inbreuk op de Nederlandse souvereiniteit en voegde hieraan toe, dat de Neder landse regering haar toestemming onder geen voorwaarden zou verlenen. Voor de eerste keer tijdens zijn Pausschap is Paus Pius XII op de Sedia Gestatoria over het Pietersplein gedragenwaar vele tienduizenden zich verzameld hadden om een rede aan te horen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Katholieke Actie. Vanaf een speciaal op de trappen van de St. Pieter opgerichte Pauselijke troon, richtte de Heilige Vader zich tot de gelovigen, wie hij toeriep, dat de tijd van plannen maken voorbij was en die voor actie tegen de toenemende anti-ker kelijke campagnes was aangebroken. Le den van de Edelgarde en de Zwitserse lijf wacht omgaven de stoet en de troon tij dens het verblijf van de Paus op het plein voor de basiliek colonne op opleggers werden voerd meege- De actie op Java werd hoofdzakelijk uitgevoerd door negen brigades, die res sorteerden onder drie divisie-hoofdkwar tieren resp. in Soerabaja, Semarang en Batavia. De eerste landingen op Oost- Java geschiedden met moderne landings vaartuigen. Eenmaal aan land rukten de Nederlandse eenheden op, zo vlug als de betrekkelijk onvoldoende republikeinse brugvemielingen en de toestand van de wegen toelieten. In sommige gebieden bedroeg het marstempo zelfs 40 km. per uur. De colonnes werden gewoonlijk, voor afgegaan door een gepantserde afdeling, welke gevormd wordt door Stewart- tanks (bij de mariniers Sherman-tanks) en verkenningswagens, die vooruit gaan cm te voorkomen, dat belangrijke brug gen opgeblazen worden. Als er bruggen vernield waren, kwam onmiddellijk de genie in actie om omwegen te bouwen met behulp van bulldozers, die in de In de elite-eenheden waren de meeste infanteristen geschoold in het bcuwen van hruggen. Daar er een gebrek aan bailey-bruggen was, wer den deze slechts gebruikt als het ab soluut noodzakelijk was. Het gebrek aan materiaal was hoofdzakelijk de reden van het oponthoud, waardoor de republikeinen gelegenheid kregen de stad Malang op Oost-Java to vernielen. Er zijn minstens twee geheel gemecha niseerde brigades, n.l. de V-brigade en de Mariniers-brigade. In deze eenheden had men dé beschikking over een voer tuig voor elke vier of vijf manschappen. Bij het begin van de actie waren de Nederlandse verliezen zéér klein en of schoon er reden is aan te nemen, dat de aanvankelijk verstrekte cijfers ge flatteerd geweest zijn, toch gaven deze verliezen een aanwijzing, welke voorde len een modern leger heeft. SuAds het bevel het vuren te staken zijn er herhaaldelijk republikeinse infil- Nadat de Britse autoriteiten na enige ongeregeldheden Dinsdagmiddag het bevel hadden gegeven de debarkatie van het derde schip met de „Exodus"- vluchtelingen, de „Runnymede Park", stop te zetten, heeft "hen later op de dag de ontscheping hervat. Er hadden zich voor de stopzetting wilde tonelen afgespeeld op het schip, waar de Joden onder invloed van één man besloten zouden hebben een strijd op leven en dood te voeren. Een aantal manschappen, dat zich aan boord van de „Runnymede Park" begaf, was uitgerust met zonderlinge wapens. Zij droegen bijlen aan de gordel en scharen voor het doorknippen, van prik keldraad, vermoedelijk om het draad te verwijderen, dat naar men aannam, door de refugiés als versperring was gebruikt. Er is echter geen enkel bewijs, dat deze uitrusting als werkelijk wapen gebruikt is. Het lid der Tweede Kamer, de heer ft, Jkpelkamp, heeft aan de minister van jj^rzeese Gebiedsdelen gevraagd al het J^st is, dat de Surinaamse sinaasap- kv'en, die in Nederland in de winkels tot 80 ct. per stuk kosten, in Surina- met y. cent zijn betaald en of het minister bekend is, dat in het blad euw-Suriname" van 30 Augustus 1947 °rdt beweerd, dat de importeurs van *>e '•Hi, jj®8® sinaasappelen 400 pet. winst heb- 11 gemaakt. leider van de Amerikaanse hulp- V Ssie in Griekenland, Dwight Griswold. R.r,-lde Dinsdag, dat de VS. sinds 1 3>' Jtember de ravitaillering van de gewapende macht hadden over- W,°nien. Hierdoor was het Britse leger ïLlast van de zorg voor ongeveer '°°0 man. Naar schatting zullen on- zjj e®r 28 millioen dollar hiervoor nodig - Voedselvoorraden voor drie maan- reeds in Griekenland opgeslagen. W t eerste congres van Duitse schrij- "at van 1114 Sept. in Berlijn zou 5" gehouden Is ..om technische re- *°or onbepaalde tjjd uitgesteld." Z' K. H. Prins Bernhard bracht een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht. Men ziet hem hier in een der stands in gezelschap van mrMiliusdirecteur van de Jaarbeurs en dr. Fentener van Vlissingen De Britse officieren hadden de opva- renden van de „Runnymede Park" aan gemerkt als de Iastigstpn van allen en deze refugiés hielden hun reputatie hoog. Er moest van brandslangen gebruik worden gemaakt om de mensen uit de ruimen te krijgen. De opvarenden had den, bij wijze van sabotage, om de solda ten te dwingen i" dc ruimen te springen, een gedeelte van dc trappen aan boord vernield doch voordat alle trappen on bruikbaar waren gemaakt waren de Tommies reeds temidden der joelende Joden gesprongen om hen te dwingen het schip te verlaten. Het verzet was zo krachtig, dat voor iedere emigrant vier of vijf politieman nen nodig waren. Ofschoon de vrouwen heftig aan de gevechten deelnamen, be valen de officieren tegen haar geen stokken te gebruiken. Tegen de mannen moest men stokken gebruiken, waarmee in enkele gevallen slagen ,,p het hoofd werden uitgedeeld, zodat verscheidene emigranten bewusteloos werden gesla gen. Door de Joden werden met prik keldraad omwikkelde stokken als wapen gebruikt en vleesmessen naar de solda ten gesmeten. Een jongen van tien jaar beet een soldaat de vinger af. In één dei- ruimen bleek het voor de politie on mogelijk de toestand meester te worden en hier moesten tenslotte depassagiers met een sterke waterstraal worden ver wijderd. Van de zijde van het Britse leger werd later medegedeeld, dat zeventien Joodse mannen bij de ontscheping van de „Runnymede Park" gewond werden. Het aantal arrestaties van Joden, die ernstig verzet gepleegd hebben, beloopt vijftig. Zij zijn gebracht naar de Duitse gevangenis te Altona. Onder hen is de Zionistische leider Mordekai Rossmann. Bovendien zijn twintig vrouwen, die tot de leiders van het verzet behoorden, in het kamp Poppendorf in verzekerde be waring gesteld. Bjj de ontruiming der treinen en het betrekken der kampen zijn geen incidenten van enlige beteke nis voorgekomen. Aan boord van de „Empire Rival" is in -de boeg een geïmproviseerde bom ontdekt, die Zeer krachtig was. Genie soldaten verwijderden de bom uit het schip en brachten haar naar de marine kazerne over, waar zij gistermiddag ont plofte en tot op 100 meter afstand de ruiten deed springen. Er waren geen slachtoffers. tratiepogingen geweest tegen de zwak bezette Nederlandse stellingen. Hoewel (je Indonesische verliezen hierbij zwaar waren, werden er slechts weinig Neder landers gedood en gewond. Nederlandse officMeren zetten uiteen, dat veelal verschil van mening ont stond over het handhaven van een po sitie. Zij geloven in agressieve, actieve verdediging van de door hen bezette ge bieden door voortduren^ patrouilleren. Dit. zeggen zij, voorkomt, dat zich een grote vijandelijke strijdmacht kan ver zamelen in de nabijheid van hun linies. Het front bestaat meestal uit een paar uitgegraven stellingen aan de buiten kant van een dorp, welke een weg be heersen, die door omgehakte bomen ge blokkeerd is. Uit een dergelijke buiten post trekken soms patrouilles 10 a 15 km. het gebied in, dat de republikeinen als hun terrein beschouwen. Hedenavond 21.30 uur zal over de zender Hilversum I de oud-minister van Koloniën, Ch. J. I. M. Weiter, vice-voorzitter van het nationaal comité „Handhaving,Rijkseenhefd", een radio rede houden over de Indische kwestie. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk nog verder afnemen de, maar later weer toenemende en geleidelijk naar Zuid-West of Zuid krimpende wind. Wisselende bewol king, bijna overal droog weer. Mor gen overdag warmer. Zon 6.06—1S.07, maan 0.47—18.11. Abdoel Kadir, de recomba voor West- Java, heeft de terugreis aanvaard. Hij vertrok gisteravond half zeven met de K.L.M.-Constellation „Nijmegen," die de eerste officrele vlucht der nieuwe 42- urige Constellation-verbinding Amster damBatavia maakt. Abdoel Kadir, die tegelijk met dr. Van Mook m ons land arriveerde, is bij een deel der besprekin gen tussen de G.-G. en het kabinet aan wezig geweest en keerde thans «aar In dië terug, „omdat zijn taak in Nederland beëindigd is." De regerings-commissaris werd o.m. uitgeleide gedaan door minis ter Neher. De „Nijmegen" vervoerde 1800 kg. post, in hoofdzaak voor Nederlandse mi litairen in Indië, die op deze wijze hun brieven uit het vaderland in recordtijd zuilen ontvangen. Prins Bernhard is hedenmorgen per vliegtuig naar Schotland ver trokken, waar hij enkele dagen de gaat zal zijn van het Engelse Ko- ningspaar. Prinses Juliana was In verband met een zware verkoudheid genoodzaakt de reis uit te stellen, doch zij hoopt tegen het einde dezer week weer voldoende hersteld te zijn om de Prins te kunnen volgen. De beide Kamers der Staten Gene raal zijn bijeengeroepen voor een ver enigde vergadering in het gebouw van de Tweede Kamer op Zaterdag 13 Sep tember. De minister van Binnenlandse Za ken zal in deze vergadering de zitting 19461947 in naam van H. M. de Ko ningin gesloten verklaren. Dr. van Mook heeft op een pers conferentie in de Nederlandse am bassade te Washington o.m. ver klaard, dat de activiteit van de Vei ligheidsraad „nuttig en hulpvaardig" was geweest, maar dat een oplossing alléén dan bereikt kon worden, wan neer beide partijen zich zouden hou den aan de order tot staken van het vuur. Er is, zo zeide Van Mook, geen enkele aanwijzing van republikeinse zijde in deze richting. Bijgevolg is het noodzakelijk, dat de onverantwoorde lijke gewapende benden eerst worden uitgeschakeld. Indien de V.N. zulks NIET kunnen doen, dan zal Neder land er voor verantwoordelijk zijn dit te doen. De actie van de V.N. heeft 'n vertraging veroorzaakt, maar ander zijds brengt deze actie mee, dat de wereld beter op de hoogte raakt van de feiten, hetgeen veel goed zal doen. Hij verklaarde vervolgens, dat Neder lands enige doel is de mogelijkheid voor Indonesia te scheppen, als souvereine staat te bestaan. Wij hebben ernaar ge* streefd, aldus de Landvoogd, een over eenkomst in feite te bereiken voor de opbouw van zulk een souvereine staat, niet ene op papier. Het is echter te wij ten aan de onbekwaamheid van de re publikeinse regering om uit te voeren, (Van onze Brusselse correspondent) Het is heel duidelijk te merken, dat •men in België langzaam maar zeker de kant op gaat van Nederland en Enge land. Ondanks de welvaart, die hier ten opzichte van de meeste andere landen dan toch op menig plan bestaat, worden de restricties regelmatig groter. Tot voor kort was het hier volkomen ondenkbaar dat niet iedereen op iedere dag van de week vlees zou kunnen kopen in hoeveel heden naar wens. Er bestond wel een reglementering en er bestonden ook wel vieesbonnen, maar daarbuiten werd de handel, die natuurlijk „zwart" was, als een volmaakte vrijhandel beschouwd. In alle z.g. „broodjeswinkels" was het mo gelijk op ieder uur en tot 's avonds heel laat toe broodjes met allerlei soorten vleeswaren belegd te kopen. Wederom natuurlijk zwart, want het gebeurde in de regel zonder bonnen. De prijzen, die betaald werden, varieerden tussen de 60 en 70 cent per broodje! En dat'is nog wel iets anders dan de 25, 30 of 35 cent die men in Amsterdam betaalt, maar dan officieel en óók zonder bonnen. Hetzelf de geldt voor koek en gebak. Op dit ter rein was het heel de oorlog door al mo gelijk geweest, met en zonder bonnen, zoveel te kopen als men maar wilde en wanneer men maar wilde. En ziedaar, drie Jaar na dc be vrijding komen er nu plotseling maatregelen waarbij de slagers winkels twee dagen in de week ger sloten moeten zijn cn op di(. dagen is het ook aan broodjeswinkels en restaurants verboden vleeswaren te serveren; dus echte vleesloze dagen! Drie jaar na de bevrijding komen er maatregelen die aan de bakkers en banketbakkers twee dagen per week verbieden koek, banket en al dergelijke te vervaardigen, te eta leren en te verkopen! Zoiets heeft men bier nog nooit meegemaakt. Dat wil zeggen; er bestonden hier, evenals overal elders, natuurlijk wel en kele beperkende maatregelen; dat was onvermijdelijk en het sprak bijna van zelf. Niemand had er iets tegen, om de eenvoudige reden, dat er in de practijk toch maar hoogst zelden iets van terecht kwam. De Belg gaat nu eenmaal door voor een „plantrekker" en voor iemand die er op de eerste plaats op bedacht is behoorlijk te eten en te drinken. Gaat het niet normaal, dan maar abnormaal; niet met de wet, dan maar tegen de wet. De wet ontduiken wordt eigenlijk niet als een verkeerde daad beschouwd, maar als iets dat minstens geoorloofd behoorde te zijn. Vandaar 'de ontsteltenis onder de win keliers, de slagers, de bakkers, bij hele groepen middenstanders, die immers voor driekwart uit kleine winkeliers be staan, dat er nu plotseling niet alleen maatregelen bestaan, dat er zelfs niet alleen nieuwe maatregelen bij gemaakt zijn, die veel strenger zjjri dan wat er op dit gebied tot nog toe bestond, «naar dat er bovendien een zeer uitgebreid leger van controleurs de straat op ge stuurd is, die overal steekproeven hou den, die hun plicht doen wat men vroeger ook niet altijd gewend was! die soms wel eens overdreven hun plicht doen, naar het schijnt, en de strengste sancties op de overtreders toepassen. En wie is er geen overtreder?.,.. In Milaan stortte een pas gebouwd groot gebouw plotseling in. Het ongeluk kostte aan vele mensen het leven, terwijl er een groot aantal gewoitden was. Het nieuwe ge. bouw bestond uit vijf verdiepingen. Een onderzoek is gaande naar de oorzaak. Men veronderstelt een fout in de constructie of ondermijning van de fundering door water Admiraal Bieri, opperbevelhebber van de Amerikaanse marine in de Middel landse Zee, heeft tegenover een corres pondent van het Italiaanse blad „Mo- mento Sera" verklaard, dat „de Ame- kaanse vloot in de Middellandse Zee hier zal blijven. Zij zal ten nauwste blij ven samenwerken met de Britse vloot en de Italiaanse wateren en andere zones van de Middellandse Zee zelfs na de on dertekening van het vredesverdrag met Duitsland blijven bevaren." Admiraal Bieri sprak de geruchten, dat de Amerikaanse vloot in Europa zal worden ingekrompen, tegen. „Overeen komstig de door de Minister van Marine in 1946 aangekondigde politiek zullen de V.S. overal, waar dit nodig is, hun strijdkrachten handhaven om hun be langen en politiek in het buitenland te beschermen en te steunen. Bij mijn weten is er sindsdien geen enkele wijziging hierin aangebracht." Op het ogenblik bevinden er zich vijf Amerikaanse krui sers, zeven torpedo-jagers, een vliegtuig moederschip en ongeveer zes hulpsche pen in de Middellandse Zee, verklaarde admiraal Bieri. di waarover wij het eens waren geworden, dat de huidige moeilijkheden ziin gere zen. De plaatselijke commandanten /ge- hoorzaamden niet aan de bevelen uit Djokja en de plaatselijke hoofden hebben op overeenkomstige wijze hun eigenmach tig optreden voortgezet. In de laatste zes maanden werd dit nog aanzienlijk slech ter, zodat er gebieden zijn, waar vier of vijf verschillende overheden om het gezag rivaliseren. De republikeinse financiën verkeren in een chaotische staat. Nie mand weet. hoeveel geld de republiek in circulatie heeft gebracht, zelfs de 'Centrale Bank van de republiek weet dit niet. Van Mook ging vervolgens gedetail leerd in op de grootscheepse smok kelhandel: welke in de honderdmil- lioen dollar loopt en waarbij de uit voer de invoer vijfmaal overtreft. Voor een waarde van zeker 25 millioen dollar is hierbij in de zakken verdwe nen van O.W.-ers en smokkelaars. Het herstel van een functionnerend regeringsapparaat is een voorwaarde voor de schepping van een onafhankelijk Indonesia, zo zeide hij. Er is geen moge lijkheid aanwezig gebleken, een be hoorlijke natie te vormen met deze re publikeinse regering. De huidige repu blikeinse regering is niet dezelfde als die, waarmee indertijd de onderhandelingen zijn gevoerd, aldus Van Mook. Een groot aantal bekwame figuren is aan de kant gezet. Soekamo zelf heeft blijkens zijn eigen getuigenis tegenover bezoekers te Djokja het grootste deel van zijn in vloed verloren. Niemand weet. wat de plannen van Sjarifceddin zijn. Maar achter de schermen van de republikeinse regering trekken de gewapende benden en die groepen, die belang hebben bij de smokkelhandel, aan de touwtjes. Ik ben bang, zo vervolgde dr. Van Mook. dat Sjahrir niet sterk genoeg is geweest om diegenen te bestrijden, die tegen een degelijke reorganisatie gekant waren. Omtrent de buitenlandse invloeden in de Republiek zei hij, dat daar de „gebruikelijke invloeden" werkzaam waren en hij lichtte dit nader toe met te verklaren, dat de communis tische partij in de Republiek stellig in verbinding staat met de buiten wereld. De communistische partij in de Republiek, zo verklaarde hij ver der. treedt niet sterk op de voor grond. maar heeft vele leden in al lerlei organisaties. De vraag werd gesteld, of een bezetting van Djokja een oplossing zou opleveren. Hierop antwoordde Van Mook, dat men de vraag niet op deze wijze moest stellen, maar dat men beter kon zeggen: kan de toestand verbeterd worden, indien de republikeinse regering zodanig kan wor den gereorganiseerd, dat zjj werkelijk met de wederopbouw begint en gezag krijgt in haar gezagsgebied? Van Mook beschreef de gevoelens van opluchting, welke bij de bevolking van de pas-bezette gebieden tot uitdrukking waren geko men. In dit verband verklaarde hij te vens, waarom de contractbreuk van de Republiek niet aan arbitrage kon worden onderworpen. Van Mook bleek niet bereid over zijn bezoek aan het State Department méér te zeggen dan. „Het heeft de situatie op gehelderd". Wel zeide hij nog, dat, voor zover het de economische aangelegenhe den betrof, de besprekingen „louter oriënterend" waren geweest. De stad München en omgeving hebben Dinsdag geprofiteerd van een kunstma tige regenbui, die 44 minuten geduurd heeft. Een Amerikaans vliegtuig heeft deze veroorzaakt door 500 kilo kool- dioxyde op cumulus-welken uit te stor ten. Later kwamen nog enige verspreide kleine buien naar beneden. Dit was het vierde experiment van dien aard, dat in Europa werd uitge voerd. In Amerika is het middel reeds enige malen met succes toegepast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1