BUR. VP.© UW -TV ontwen telim Ned. Studentensanatorium A RUSLAND BLIJFT NOG WAT IN KOREA MIJHHardrs Nu de ZOMER VOORBIJ Menu voor SEPTEMBER DE GROTE Regering voteert f50.000 ineens en f36.000 per jaar Avonturen. incognito Wereldbank verleent geen „noodhulp" Gandhi te New Delhi Gespannen toestand in Italië L Baby en zijn papje WOENSDAG- 10 SEPTEMBER 1947 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT J Amerika aan het eind van zijn Latijn l Alleen voor productieve doeleinden I bij pijnen Overleg met Pandit Nehroe De mijnen- in Nederland, België en Fra*nkrijk Recepten voor 4personen Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til. \-J v (Wordt vervolgd f 1> orea is een van de ongelukkige lan_ den, die door hun ligging als het ware zijn voorbestemd, in het hiciige tijdsgewricht een twistappel te °rmen tussen Rusland en Amerika. De Nitie-verdeling van deze mogendheden j Oost-Azië maakt Korea tot een bege- T-bswaardig steunpunt, dat kan dienen de Amerikaanse invloed, die via Ja- naar het continent uitgaat, te neu- aüseren, of om de Russische invloed .Ver land schaakmat te zetten. In dit °litiek-strategisch zo belangrijke land heeft het lot de beide rivalen van ^bgeziqht tot aangezicht tegenover el- ?ar geplaatst, zy zyn slechts door een hkbeeldige, kunstmatige grens geschei. k11- Rusland bezet Noord-, de V.S. Zuid- °rea, en men kan hët nog altijd maar eens worden over de wijze, waarop deze bezetting een einde moet wor- gemaakt. t L>e jongste ontwikkeling van deze kwes- k6 Wordt gemarkeerd door voorstellen van ^°bert Lovett, Marshali's naaste mede- efker, aan Moskou, om in de Koreaan- hoofdstad een conferentie te beroe- Leh tussen de beide mogendheden en de 'öers der politieke partijen uit de twee hes. Verder dan de voorstellen is men ■et gekomen. Rusland weigerde, andere ^tijen dan de communistische als de mocratisch te erkennen. En deze in zich- ?lf ondemocratische handelwyze, vol umen in strijd met de werkelijke aard lit versrnade Partijen, was voor de Ame- j^anen natuuriyk niet aanvaardbaar. J^ar was het de Sovjets dan ook juist 'fT te doen: de geprojecteerde by een- bist ging niet door, de Russische troe la blijven in Noord-Korea, met alle °Öe gevolgen van dien. Lovett bleek echter niet voor één gat gevangen. Hy nodigde de drie naties, die tezamen met de V.S. de Moskou- overeenkomst inzake Korea hadden böertekend, n.l. Rusland, Engeland en bina, uit tot een viermogendhedenby- ^bkorpst te Washington. Engeland en Ij 'ha accepteerden, doch Zondag 1.1. be- l^ttte de Sovjet-Unie, dat zy niet op conferentie, die Maandag beginnen "best, zou verschijnen. Aan alle plannen uit de moeilijkheden te geraken werd -ardoor de bodem ingeslagen. /boze Plannen waren niet slecht. Hun Rekking was, zo spoedig mogeiyk in 'de zones, onder toezicht van de be- ters en van de partyen, algemene, ge- 'me, vrije verkiezingen te doen hou- tj,n' waaraan alle niet-fascistische par- fn konden deelnemen; de aldus aan stelde parlementen zouden zich tot één Wement voor geheel Korea verenigen een voorlopige regering voor het ganse benoemen. Bovendien zou dit par- Wnt bepalen' wanneer de bezettings zoon dienden te zyn teruggetrokken. tfat6 redelbkh'sid en de normaal-demo- atische aard van deze plannen waren 1^1 zwakte. Werden zy werkeiykheid, k h was voor Moskou het spel uit. Alge- vehe, vrye verkiezingen, waaraan alle ^tyen zouden kunnen deelnemen, 3iden zonder twyfel de communisten «r in de Noordeiyke zone hebben uit- chakeld en dus de Sovjet-invloed J hiet doen. Tevens zou het einde in cht komen van de tijd, waarin Rus- hö door middel van troepen zyn posl- kon handhaven Y-j-et probleem lag in Noord-Korea niet anders dan in de Balkan- k landen, behalve dan dat bij de .bropese satellieten de politieke toe- and een vertrek van het rode leger poogde zonder onmlddeliyke schade Q°r de rode macht, terwyi in Noord,- W- Korea de toestand dat punt nog lang niet heeft bereikt. En voor Korea in zyn geheel kan men het probleem zien als geiyksoortig met dat van Duitsland of Oostenrijk, waar het Kremlin de Russi sche zones half en half heeft inge lyfd by Rusland zelf, hetgeen voor deliger is dan ze by de eigeniyke moe derlanden te voegen. De Russische afwyzing heeft nu ook de laatste poging der Amerikanen, gezameniyk een oplossing in deze kwes tie te vinden, verijdeld. Biyft. nog slechts de mogeiykheid over, het zonder de Russen te proberen. En dat kan op twee manieren. De Amerikanen kunnen trachten, dan tenminste Zuid-IKorea een behooriyk eigen bestuur te geven, dat gesteund door overzeese leningen en leveranties, misschien een fatsoeniyke mate van welstand zou kunnen berei ken. Of zy kunnen de zaak voorleggen aan de Veiligheidsraad, in de vage hoop,, dat een beslissing van dit lichaam eens niet door het Russische veto ge torpedeerd zou worden. Beide middelen zijn hachteiyk en het ene belooft al niet meer dan het andere, maar men zal er toch uit moeten kiezen, indien met de dwarszitter ooit tot opstappen wil bewegen. Naar aanleiding van dé door de Ame rikaanse onderstaatssecretaris Robert Lovett gemaakte opmerking, dat de Wereldbank eventueel als „tijdelijke bron" voor het verlenen van hulp aan Europa kan worden beschouwd, ver klaarde de vice-president dezer bank, Garner, tydens een persconferentie, dat het de Wereldbank niet mogeiyk is le ningen te verstrekken voor de aankoop van voedsel en verbruiksgoederen, aan welke goederen de Europese landen in de eerstkomende maanden het meest behoefte hebben. Naar hy zeide, is het een vergissing te veronderstellen, dat de Wereldbank in de huidige situatie als „noodhulp" kan worden gebruikt. De leningen, die de bank verstrekt, moeten alleen voor productieve doel einden dienen en er moet ook zekerheid omtrent de terugbetaling bestaan. Aan Frankryk is medegedeeld, dat de Wereldbank bereid is in de komende herfst besprekingen te voeren over een nieuwe lening. Vermoedelük zal dit land om een lening van 250 millioen dollar verzoeken. Op het ogenblik behandelt de bank een Italiaanse aanvraag voor een lening van 250 millioen dollar, Tsjechoslowa- kye heeft om een lening vin 350 mil lioen dollar verzocht, doch de bank heeft tot dusverre nog geen globaal overzicht van de positie van dat land verkregen. Donderdag a.s. zal te Londen een con ferentie van de Internationale Bank en van het Internationale Monetaire Fonds worden gehouden, waaraan gedelegeer den uit 45 landen zullen deelnemen. In de zwaar door de strijd geteisterde hoofdstad van het nieuwe dominion India, New Delhi, trad 'Dinsdag de vredelievende figuur van Mahatma Gandhi binnen. Doch zo fel wordt de „heilige- oorlog tussen Mohammedanen en Sikhs gevoerd, dat zelfs het leven van deze eerbiedwaardige persoonlijk heid niet veilig kan worden geacht. Zes politiemannen waren aangewezen om de bewaking op zich te nemen van de ten gere 78-jarige leider. Zichtbaar vermoeid na zyn tocht van 36 uur van Calcutta naar hier, trok Gandhi zich terug in een voorstadje van New Delhi, waarby hy verwelkomd werd door zyn gastheer, de multi-mil- lionnalr Birla, een Indisch industrieel, die zijn woning ter beschikking van de Mahatma heeft gesteld. By elke andere gelegenheid zou Gandhi de voorkeur hebben gegeven aan de nederige Bahghi-kolonie. Thans echter hadden zijn vrienden voor zijn eigen vei ligheid geadviseerd, het aanbod van Birla aan te nemen. Nadat Gandhi de trein verlaten had, bracht een auto hem onmiddeliyk naar de woning van Birla voor een confe rentte met Pandit Nehroe. Gandhi's plannen zijn onbekend, maar vermoe delijk zal hy hier drie of vier dagen blijven, omdat' hy zich ernstige zorgen maakt over de nieuwe onlusten in de hoofdstad. i De stakingen van de landbouwers in Noord-Italië, die tot een mislukking van de rijstoogst dreigt te leiden, breidt -zich verder over het land uit. zy heeft opnieuw een gespannen toestand in het land gebracht, welke werd geaccentu eerd door de actie, die de socialisten in de kamer begonnen. De pró-commu- nistische leider van de socialisten, Ken- ni, opende de aanval op de regering met een poging de Kamer een motie van wantrouwen te brengen. In de motie werd verklaard, dat „het land rusteloos in beroering is en ïydt." De Gasperi was tijdens de zitting niet present, daar hy samen met de Ame rikaanse ambassadeur naar Napels was om aanwezig te zyn by de aankomst van het Amerikaanse schip Jericho Victory", dat 85.000 quintalen Ameri kaanse tarwe voor Italië aanvoerde. De internationale der christelijke mijnwerkers, die 25 jaar bestaat, heeft te Koksyde in West-Vlaanderen \haar jubileumcongres gehouden. Er waren afgevaardigdën uit België, Nederland en Frankryk. Het congres nam kennis van rappor ten over de toestand in de mynen der drie landen-. Men kreeg de indruk, dat de -toestand in Frankryk het minst gunstig was. De productie blyft er be neden het normale peil. Het absenteïsme is er 33 procent tegenover 12 procent in Nederland. Een grote moeiiykheid is het nypend tekort aan arbeidskrachten. De toestand in Nederland en België loopt veel meer parallel. Het loon voor, de ondergrondse arbeider mag toerei kend genoemd worden, maar de boven grondse arbeider heeft het moeiiyker. De mtinwerkers genieten reeds in ruime mate medezeggenschap. Een groot ge brek aan arbeiderswoningen en een te kort aan werkkrachten moeten nog overwonnen worden. HIT DO Geen tribunes bij het koninklijk huwelijk - Met vijftig gulden op zoek naar een huis Achtduizend paardenkracht, één passagier De droogte en hef dagelijks bad. 1 zal volgens koninklyk besluit het huweiyk van prinses Elizabeth met „alle pomp en praal van de J^bgeise traditie" gevierd worden, zo ^hgzamerhand biykt toch wel, dat er 'er en daar beknibbeld moet worden. ^®t begon met de bruidstaarten, die in ^rband met de „zuinigheid voor alles" v noodzaak tot acht beperkt zullen blij- „6h. Nu heeft de minister van Openbare perken bekend gemaakt, dat „met oog t> de huidige toestand" er geen .dbunes in de straten zullen worden ge- v°bwd. Deze verklaring kwam, nadat de leniging van houtbewerkers een reso- Itie had aangenomen, waarin werd ge- ,e8d, dat het tekort aan hout en andere °bwmaterialen zeer ny'pend was en ^acht en praal ditmaal niet erg op zyn aats is. A ttlee heeft zich in een brief aan A de organisatie „Redt Europa nu", uitgesproken over het vasthouden „ab 345.000 Duitse krijgsgevangenen door ^Beland. „Ik kan uw standpunt niet ,e|en, dat het vasthouden van Duitse .pasgevangenen in vreemde landen voor /ueidsdoeleinden onbillijk is, als men .denkt, dat dit de enige manier ïs, y^arop Duitsland iets kan vergoeden I°°r de verliezen en de vernietiging, die j6 Duitse agressie in zovele Europese atlden heeft veroorzaakt." Niettemin Raakte Attlee bekend, dat na het bin- .'bhalen van de oogst zal worden nage ld in hoeverre nog van de arbeid van ,,r'jgsgevangenen gebruik moet worden ehiaakt. Pi en van de grote Constellations uit JT New York landde op het Londense vliegveld. Een met veertig zit- k ftatsen, vier motoren, achtduizend ^fdekrachfc en een bemanning van zes Twintig leden van de immigra- douane- en politiediensten stonden om het de passagiers zo moeüyk y^eiyk te maken. 't het vliegtuig stapte één dame.,.. een geranium. Dat was alles. A yr et vyftig gulden op zak en door m huren en vrienden voor gek of dapper verklaard, is de familie r"<8e gisteren uit Birmingham ver aten met het plan net zo lang rond te trekken, tot zy een huis gevonden heeft.. „De autoriteiten kunnen ons ge durende de eerste vijf jaar niet zeker een huis toezeggen", verklaarde het hoofd van het trekkers-gezin, „wy gaan er op uit. Ik kan overal werk vinden, maar niet overal een huls." En waar het goed is zal de woonplaats van de Aldridges zijn. In de hotelkamers van het vacantie- oord Snowdonia in Wales hangt een bekendmaking van de directie: „Door gebrek aan water is het nemen van ba den-niet mogelijk." Nu staat Snowdonia bekend door zyn intense regenval gedurende het vacan- tieseizoen. De gasten vinden de be kendmaking een misplaatste grap als zij zich de tonnen water herinneren die daar in andere seizoenen over hen wer den uitgestort. Niettemin moeten de boeren van Snowdonia putten graven op zoek naar bronnen om het vee er van te ïaven. Alle bergstromen zijn verdroogd. Nooit zyn de heuvels van Wales zo kurkdroog geweest. In een der Engelse havens, waar veel reizigers het land verlaten, werkt een Sherlock (Holmes) met 100 Dr. Watson's. Hij heet Tonny Sherlock en staat aan het hoofd van de troep doua niers, die opdracht hebben alle gesmok kelde geld en goederen op te sporen. Britse reizigers zijn gewaarschuwd. Het moge onmogelijk zyn om meer dan één reiziger per twintig geheel te onder zoeken als men het uitvaren der sche pen niet wil vertragen, maar Sheriock en zyn mannen hebben erg scherpe ogen en zien gauw welke reiziger de moeite waard is om even apart te houden. Bij twee onderzoekingen op de Queen Mary en de Queen Elisabeth werd voor dui zenden ponden achterhaald. Nadat boeren en tuinders wekenlang verlangend en va can tieg augers steeds met heimelyke vrees naar de steeds stralend-blauwe hemel hebben opgezien om er zich van te vergewissen of er nog geen einde kwam aan dat on- veranderlyk mooie zomerweer, is dan eindelyk de regen geko men. En hoewel we natuuriyk niets met zekerheid kunnen zeggen over het weer in de ko mende dagen, ziet het er toch naar uit, dat we nu de herfst in gaan. Dat wil dus zeggen de tijd van mist en kille, koude regen. De korter wordende da gen hadden er eigeniyk al lang onze aandacht op moeten vesti. gen, maar zo lang als het zo merweer aanhield, vergaten we er op te letten. Maar nu de eer ste regenbuien op onze straten zyn neergeplenst, is er geen ontkomen meer aan. De herfst staat voor de deur met alle na righeid die er by hoort, zoals natte kleren en voeten, mod- derschoenen en niet te verge ten: verkoudheden. Want herfst en lente zyn de verkoudheids- perioden, erger dan de eigen iyke winter. Dit is gemakkeiyk te begrij pen als we bedenken, dat dik- wyls de kinderen 's morgens door de regen naar school moe ten. Kinderen zijn nu eenmaal anders dan grote mensen en daarom is het voor een kind prachtig om dbor de plassen te lopen in plaats van er om heen. De kans, dat dit gebeurt, is nog te groter als er onder de vriendjes of vriendinnetjes zijn, die rubberlaarsjes-hebben. Rubber laat geen water door, dus de gelukkige bezitter kan ongestoord in de grootste plas sen rondwandelen. Dat het voor de kinderen zonder laar zen dan vaak moeiiyk is om aan de verleiding weerstand te bieden, spreekt vanzelf. Het nadeel van de rubberlaarzen komt dadelijk aan de beurt. Nu- hebben we het over de natte voeten. Met die natte voeten komen de kinderen op school en daarmee zitten ze dan uren lang in de klas. Er brandt nog geen kachel op school, want koud is het nog niet. De voeten drogen dus niet 0f slechts langzaam en het logische gevolg is een flinke verkoudheid. Te- gen dit kwaad kunnen we, he. laas, niet veel doen. zelfs als de kinderen niet door de plas sen lOpen, zullen ze na een flinke regenbui natte voeten hebben. Het zal dan echter niet zo erg zyn en het kan dan al veel helpen als het kind in de schoolgang zyn natte schoenen kan verwisselen voor een paar droge pantoffels of oude schoen tjes. Laten we daar ook vooral op letten als de kinderen van school thuis komen. Direct natte, eventueel ook modderige schoenen uittrekken en iets droogs aan. Thuis kunnen ook de natte kousen- direct worden uitgetrokken. Met een droge doek even stevig de voeten op. wry ven en drogeslof jes, pan toffels of oude schoenen aan. Nooit met natte voeten biyven. lopen als het niet nodig is. Om nog even op de rubber, laarsjes terug te komen. Wie kans ziet ze te kopen, zou den wy willen aanraden: doe het. Laat de kinderen dit schoei, sel echte» alleen dragen als het regent en dan op straat. Laten ze steeds binnen onmid deliyk de rubberlaarzen verwis selen voor schoenen of pantof fels Het is langzamerhand wel algemeen -bekend, dat rubber niet poreus is. Daarom laat het ook geen vocht door. Maar evenmin lucht. Daardoor kun- nerr onze voeten dus ook niet behooriyk „adem halen". Het gevolg is transpirerende voeten, wat behalve onaangenaam voor onszelf en onze omgeving ook zeer ongezond is. Nu nog even een raad betref fende natte mantels èn jassen. Zo lang er geen kachel brandt, zouden wy u adviseren: hang op uw veranda of in uw by- keuken, in elk geval op een plaats waar de regen niet door- dfingt, een aantal klerenhanger, tjes klaar en wen de kinderen er aan, dat natte kleren steeds daar opgehangen moeten worden. Ze kunnen dan daar uitdruppen, zonder dat ze al te erg kreuken. Bovendien drogen de kleren het best als ze uitgehangen worden. Ken aardige combinatie voor de herfst. Ken donker rokje, hoed en handschoenen en daarbij een jasje in een contrasterende kleur. Het jasje sluit met knopen in de kleur van de rok. Aardig is de dubbele schulp, waarmee het platstukje afsluit September: de scholen zyn weer begonnen, de vacan. ties zyn voorbyin het huis houden is de oude regelmaat teruggekeerd. De huisvrouw heeft nu geen speciale menu's meer te bedenken, die gemakke iyk te bereiden zyn, omdat er een fiets, of wandeltocht onder nomen moet worden. Toch blyft het voor me/iigeen een moeilyke taak iedere dag iets anders samen te stellen, daar juist met het oog op een goede voeding de grootst moge lijke variatie vereist wordt. En denkt u ook eens aan het be kende gezegde: „Verandering van spys doet veten", dat zeer zeker waarheid bevat. Hier volgt een weekmenu met enkele recepten. Vis-liefhebbers zullen zeker ook van een bordje vissoep hou. den. Maak zo'n soep eens van het viswater. U zult ze zeker smakelijk vinden. Zondag: Tomatensoep, ge hakt, spersiebonen, aardappe len, appelstrooptaart (kan de dag tevoren worden gemaakt). Maandag: Postelein, aardap pelen, bloedworst, fruit. Dinsdag: Groentesoep, aard appelen, bloemkool, garnalen- ragoüt. Woensdag: Vlees, worteltjes, aardappelen, beschuit met ap. pelmoes. Donderdag: Komkommersla, gebakken aardappelen, vanille- vla met taptemelkyoghurt (zon der bon) vermengd. Vrydag: Gekookte vis, gestoof. de biet, aardappelen, macaroni met bruine suiker. Zaterdag.- Vissoep van het visnat van de vorige dag, stamp pot sny bonen met worst. Wat de najaarsmode betreft, het zijn nog steeds draperieën wat de klok slaat. Dat die niet bepaald slank afkleden en bovendien Peel materiaal vergen, daar trekt Vrou we Mode zich blijkbaar niet veel van aan Is dit nu de nieuwe mode en zullen we ons hiernaar rich, ten wanneer we onze winter- garderobe onder handen nemen? Deze vraag hebben wy ons zelf gesteld na het bezoek aan de door het Victoria-hotel te Am sterdam uitstekend verzorgde show van de modehuizen Max Heymans en Offerman. Een ne telige vraag, want we zyn er aan gewend de mode geleideiyk aan te zien veranderen en hetgeen ons thans werd getoond was een omwenteling. Dat de hoeden op één oor wor den gedragen en door haarspel den of door voilettes op hun plaats moeten worden gehou denoch, we hebben met hoedeh al zo veel beleefd, dat we ook dit wel zullen accepteren. Doch de japonnen leverden de grote sensatie. Er was niet één model, waarvan de rok korter was dan 35 c.m. boven de grond. Niet minder sensationeel was het feit, dat er zoveel zwart werd gedragen, al is dit misschien meer te wijten aan het inzicht van degenen, die de show orga niseerden,, dan aan de mode. Slechts zelden werd de ry zwarte jurken onderbroken door een minder zwarte tint, b.v. donker beige. Er werden ons modellen getoond met- zeer wijde rond om geplooide rokken, doch het merendeel werd gevormd door de lange en zeer nauwe rok ken, met geen enkele plooi, soms sphuin over elkaar gesla gen met knopen gesloten en de overslag van onderen afgerond. Deze lange nauwe rok geeft een geheel andere iyn aan de japon en het sportieve element is ge heel verdwenen. De mouwen zyn meestal lang en slank, we zagen nog enkele driekwart mo. del, doch hierby werden lange handschoenen gedragen. De schouders volgen bijna de na- tuuriyke iyn, slechts in een enkel geval zag men lichte vul-, llngen. Het z.g. klassieke mantel- costuum, hetwelk in de herfst zulk een prettige dracht is, hebben we in het geheel niet gezien. De mantels, welke ons wer den getoond al weer zwart waren lang en wyd; een enkele met grote Opossum-kraag, een ander model, mooi van coupe, zeer nauw in de taille en aan de onderzyde wyd. Er werd veel gegarneerd met zwart per- sianer, soms ook met panter- bont. Het geheel gaf dopr het vele zwart een wel wat eenzijdige indruk. Opvallend was het, dat er behalvg een enkele brede cein tuur geen ceintuurs op de japon worden gedragen, doch dat Appelstroopiaart 200 gT. bloem met 5 gr. bak poeder of 200 gr. zelfryzend bakmeel, 4 dl. melk, zout, boter of margarine, appelstroop en desgewenst poedersuiker. De bloem en het bakpoeder of het bakmeel met het zout ver mengen en in een kom doen. Onder roeren de melk er by schenken tot een gelijkmatig be slag is verkregen. Hiervan pan- nekoekien bakken in de gesmol ten boter of margarine en ze op elkaar leggen met appelstroop er tussen. De taart laten afkoe len, desgewenst met poedersui ker bestrooien en in punten snyden. Men kan deze lekkernij zowel als nagerecht gebruiken als ook by de thee presentenen. Vissoep 1 liter viskooknat, 35 50 gr. (3y, 5 eetl.) bloem, 15 gr. (1eetl.) boter of margarine, scheutje melk, peper, fijngehakte peterselie. Het overgebleven kookvocht zo nodig met water .verdunnen tot 11. Dit aan de kook bren gen en binden met de met een scheutje melk aangemengde bloem. Van het vuur af de boter of de margarine er door roeren en de soep afmaken met peper en fijngehakte peterselie. door een naad een heel nauwe taille is ingewerkt. Of dit alles opgang zal maken, moeten we nog afwachten. De volgende shows zullen ons wel meer laten zien en we zullen onze lezeressen er van op de hoogte houden. TRUUS Dinsdag 9 September 1947 is een belangrijke dag geweest in de ge schiedenis van het Studenten-Sana torium te Laren, toen, ter gelegen heid van de aanwezigheid in Eurbpa van bestuursleden van de Comité's S.A.N.O.C. (steun aan Nederl. Oor logsslachtoffers Curasao) en c.N.S. Curasao's Nationaal Steuncomité) in aanwezigheid van minister-presi dent dr,'L, J. M. Beel, het bestuur dank heeft gebracht aan deze Comi- *®'s en aan die uit Suriname en Aru ba, door welker belangrijke bijdragen het de Stichtiiu: mogelyk werd haar doel te realiseren: de verpleging en zorg voor aan t.b.c. lijdende stu denten in haar sanatorium, jat te vens als monument van het studen ten verzet ie gesticht. Het S.A.N.O.C. was vertegenwoordigd door de heren dr. C. H. J. Engels, voorz.; ir. C. Schoorl, R. F. W. Boskaljon en kapitein G. Seppen. Het C.N.S. door de heren ffir, J. v. d. Velden, vooorz., en R. Kruseman. Voorts waren aanwezig dr. A. W. J. M. Desertino, voorzitter van de Staten van Curasao; dr. M. F, da Costa Gomez, vertegenwoordiger van Curasao; F. H. R. Lim A Po, oud-voorzitter der Staten van Suriname; Joh. K. Ferrier, lid der Staten van Suriname; h. K. A. Kleine, gouvernements-secretaris van Suriname; R. A. Simons, oud-inspectéur van het onderwys in Suriname; H. J. Emanuels, gouvernements-geneeskundige op Aruba', N. v. d. V«n, burgemeester van Laren; het dagelyks bestuur der Stichting; de Raad van Advies voor or ganisatie en exploitatie; prof. dr. E. Gorter, lid van het Algemeen Bestuur; dr. F. N. Sickenga, geneesheer-directeur; de bouwcommissie; de propaganda-com- missie'en de architect voor de bouw van het sanatorium, dr. J. v. d. Linden. Als vertegenwoordiger van de minister van O. K. en W. was aanwezig jhr. de Ranitz, chef van de afd. Onderwys van dit ministerie. De voorzitter van de Stichting Nederl. Studenten Sanatorium, prof. dr. G. C. Heringa, sprak de openingsrede uit, waarin hy allereerst mededeelde, dat Prinses Juliana wegens ziekte verhin derd was deze byegnkomst by te wonen. De tegenwoordigheid van minister Beel zag spr. als waardering en belang stelling voor het werk der Stichting. Nauwelyks, aldus spr., was de oorlog over ons land gekomen, of dr. Engels nam het initiatief tot steun aan Neder land en de oorlogsslachtoffers. Dat was een ontroerend biyk van sympathie maar ooók van vertrouwen over de afloop der worsteling. Het gehele Nederl. volk Is daarvoor dankbaar, inzonderheid de Nederl. studenten in het sanatorium. Dank zij uw giften zal een definitief gebouw gesticht worden en het eerste paviljoen zal de naam van Curasao dra gen als teken van dankbaarheid. Minister-president Beei wilde van tWee-voudige dankbaarheid blyk geven, n.l. ten eerste jegens ee» groep jonge mensen, die levendig aandeel hebben genomen in het verzet en menigmaal een krachtig initiatief hebben genomen, en vervolgens jegens hen, die door hun financiële steun de oprichting hebben mogelyk gemaakt van dit sanatorium, in het byzonder jegens Curasao, dat zich indrukwekkende offers getroost heeft en de inrichting ook mogelyk heeft ge maakt. Spr. bracht namens het Nederl. volk een woord van oprechte dank aan net volk van Curasao, aan Suriname en het Nat. Comité. Vervolgens sprak de vertegen woordiger van de minister van O. K. en W., jhr. de Ranitz, die mede deelde, dat de minister besloten heeft een bedrag van f50.000 aan het ka pitaal der Stichting toe te voegen be nevens een jaarlykse bijdrage in de exploitatie van f36.000. Rheumatische pijnen in armen en benen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispelturig kliipaat voor velen onfeilbare voorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen' op Uw bloedzuiverende organen drijft de pljnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag.' die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. (Adv.) door CLARENCE BUDINCTON K-ELLAND f ISSIIM (■IMUmillllllt|||||||||||||||U|lmi|||a||f 19 „Dat doe ik niet," zei de oude heer wrevelig. „Hij handelt als een goede buür. Ik heb het gevoel of ik in dagen niet met een menselyk wezen heb ge sproken." „Dan," zei Jane Smith, „moet u by ons komen zitten en met ons praten." zy zei het zonder een zweem van neer buigende minzaamheid, met een vrien delijkheid die geheel natuurlijk was. Op een teken verscheen de kellner. „Wilt u het tafeltje van deze heer en dame tegen het onze aanschuiven?" Het kwam niet in de man op om te weigeren of iets te vragen. Jane sprak met een beslistheid en een autoriteit die hem geen gelegenheid tot tegenwerpin gen overlieten en hij verschoof de tafel. Het droevige gelaat van de oude heer fleurde helemaal op. „U lfunt zich' niet voorstellen, hoe verlaten wij ons voel den," zei hy. „Weet' u, Rapunzel en ik kwamen hier een paar dagen geleden om eens wat van de wereld te zien. Jaren lang heb Ik plannen gemaakt en onge duldig uitgezien naar het ogenblik, dat wij ze zouden kunnen uitvoeren." „Komt u ver hier' vandaan?" vroeg Jane. „Oklahoma," zei hy. „Als Jongen be gon ik ai plannen te maken; het heeft een hele tijd geduurd eer het zover was en het heeft nooit gekund toen moeder nog leefde. Rapunzel ïykt op haar; zy was een struise vrouw." „Ik wilde dat wy hier nooit naar toe gegaan waren," zei Rapunzel. „Kom, kom, liefje," zei hy zachtjes, „je moet even geduld hebben, tot ik alles voor elkaar heb." Hy wendde zich tot Jane. „Ik was negen jaar toen ik voor het eerst dat verlangen voelde, waar ik nu meer dan vyftig jaar voor heb ge werkt." „Wat voor verlangen?" vroeg Jane. „Naar paleizen en sprookjesprinses sen," zei| hy. „Ik herinner het my als de dag van gisteren." „Pa, haal nu niet weer dat oude plaatje voor de dag!" „Zij willen het vast en zeker graag zien, liefje," zei hy in kinderlyk ver trouwen en hij viste een verfomfaaide portefeuille uit zyn binnenzak. Voorzich tig haalde hij er een vergeeld en ge kreukeld stukje papier uit, dat hy met byna eerbiedige zorg op het tafelkleed gladstreek. „Het eerste en enige voorwerp dat ik ooit heb gestolen," zei hy. „ik scheurde het met voorbedachten rade uit 'n boek en bewaarde het. Een boek vol sprookjes, allemaal over prinsessen, paleizen, dwer gen, en nog zoveel meer. Ziet u wel, dit is een illustratie by de prinses en de erwt. Zelfs door twaalf matrassen heen voelde zy de erwt die er onder was ge legd." Jane Smith en Bowie keken vol ernst naar de verschoten tekening. „Het wekte 'n soort honger in my op naar prinsessen en paleizen en alles wat daarby hoort," ging hy voort. „Het gaf my een doel om voor te werken, ala het ware. En ik heb volgehouden, al heb ik tot nu toe nog nooit een prinses of een korting of zelfs maar een edelman in levenden yve gezien nog niet. Maar ééns zal ik nrtjn zin krijgen!!" „Maar pa, het lykt mij helemaal niet prettig," zei Rapunzel. „Ik zal me zo onbeholpen en lomp voelen naast zo Iemand." „Zy zyn lief en zacht," zei de oude heer dromerig, „en schoon en vriende lijk; je zult je spoedig- op je gemak voe>- len, wanneer je ze leert kennen." Hij wachtte even. „Deze oorlog," vervolgde hy toen peinzend, „heeft veel In de waf geschopt, en ik gel-pof dat er niet veel prinsessen meer op aarde overgebleven zyn." „Heel weinig," zei Jane zacht. De oudé heer keek liefdevol naar de tekening; toen vouwde hy ze op en borg ze vol piëteit weer in zyn portefeuille. „Dus," zei hy, „kunt u wel begrypen dat ik, zodra ik er maar even toe in staat was, een paleis kocht. Hetzelfde ogenblik dat ik die oliebron ontdekte, ging my. door het hoofd, dat ik nu mijn droompaleis zou krygen. Plotseling had ik meer millioenen dan ik ooit dollars had bezeten," zei hy naïef. „Maar ver baasd was ik niet. Ik heb altijd een voorgevoel gehad, dat ik eens een ryk man zou zyn en ik was er ook op voorbereid! Rapunzel heeft een behoor- lyke schoolopleiding gehad en ik heb gezwoegd op mijn uitspraak en myn grammatica, opdat ik in de hoogste kringen geen slecht figuur zou slaan. En het gaat tamelyk goed, vindt u niet?" „U kunt er werkelijk trots op zijn!" zei Jane Smith. „En toen kocht u dat paleis?" Haar ogen glinsterden. „U zult verbaasd zijn, zo goedkoop als men op het ogenblik een paleis kan ko pen," zei hy. „Ik kocht het voor minder dan de helft van de hypothecaire waar de." „U! bent dus degene die olie ontdekte, het huis, het paleis kocht en wiens komst werd verwacht." „Maar ik heb mij nog niet voorgesteld, is het wel? Mijn naam is Jason Tickle Jason Tickle uit Lard Can, Oklaho ma." „Dit is majoor Bowie," zei Jane, „en mijn naam is Jane Smith." „Jane Smith," zei de oude heer met iets van teleurstelling in zyn stem. „Ik weet niet waarom, maar ik dacht dat u misschien wel eens een prinses kon, zyn. U hebt iets over U van „Heel gewoon, Jane Smith," viel zy hem in de rede. „Majoor Bowie, het is hoog tyd voor uw dans met juffrouw Rapunzel." „De majoor zal het niet prettig vin den dat men hem met my ziet dansen," zei Rapunzel kleurend. „Please," zei de majoor. De klank van zyn stem deed Rapunzel's blik opkla ren en haar gelaat werd levendiger. „En nu," zei Jane Smith, toen de an deren zich naar de dansvloer begaven, „nu zullen wy samen praten over het paleis dat u hebt gekocht." „Ik ben van plan om er de weelderig ste en fraaiste plaats van te maken, die men zich kan indenken —van binnen en vén buiten." „Dat," zei ze, „is iets wat my veel plezier doet." De distributie verstrekt aan kinde ren tot één jaar niet langer rijste bloem, maar kindermeel, waarbij uitdrukkelijk wordt vermeld dat het niet uit rijst is bereid; ofwel bloem of zelfrijzend bakmeel. Er zijn moe ders die over deze nieuwe beperking steen en been klagen, omdat baby gewend aan zijn licht rijstemeel- papje, het zwaarder verteerbare kindermeel niet zo goed verwerkt of omdat, voor de baby met gevoelige mgewandjes zo die gestoord zijn, dit lichte voedsel het enige goede was, of ook omdat bloem veel gauwer klontert als er pap van wordt ge kookt en de klontjes de fles verstop pen- Vit tijdsnood houden veel moeders voor dunne pap aan de fles vast omdat dat gauwer gaat dan voeren met een lepeltje. Maar er zijn ook moeders die het ophouden van het rijstemeel hele maal niet zo'n ramp vinden, dat zijn de moeders van de babies met de sterke maagjes, die zelfs harder aan komen van gewone bloem! Inder daad, ook in de oorlog zijn er heel wat babies grootgeworden zonder rijstemeel en er zijn legioenen bui tenlandse babies die het ook met bloem (ff tot kindermeel geprepareer de bloem moeten doen. De deskundigen stemmen echter in hun opinie over het gewijzigde baby- meel niet overeen. Een vrouwelijke kinderdokter die wij naar haar oor deel vroegen, vond de afwezigheid van rijstemeel inderdaad, vooral voor wiegeicindertjes met zwakke magen, een groot nadeel. De Voedingsraad daarentegen, die alle voedselpre- paraten onderzoekt voor ze in de handel komen en die het nieuwe kindermeel goedgekeurd heeft en er mee geëxperimenteerd in een kinder ziekenhuis, is van mening, dat de babies van nul tot één jaar, dan bij monde van hun moeders., over het hun toegewezen voedset niets te klagen hebben! Wel is de Voedings raad op de hoogte van het vergroot aantal scheurbuikgevatlen bij de na oorlogse kleintjes, van welk euvel de oorzaak wordt nagespeurd. Wat echter het baby-papje van thans betreft, er zal weinig aan te doen zijn, dat het. voor velen althans, minder doelmatig is. De voorraad rijstemeel is op. En voor de aankoop van nieuwe rijst spelen de deviezen hun rolHet is evenwel te hopen, dat de heren aankopers, als ze devie zen te vergeven hébben, wel degelijk rekenina houden met het lichamelijk welzijn van Nederland-in-de-wieg. Voor moeders, die met de pap tobben, is dit helaas maar een magere troost. A. Bgl. Maximumprijzen peul vruchten Voor consumptie-peulvruchten van oogst 1947 zyn de volgende maximum- consumentenpryzen per K.G. vastge steld; groene erwten f 0,46; spliterwten f 0.56; schokkers f 0,56; capucyners f 0,82bruine honen f0.78: witte bonen f0,8a -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3