Vechtpartij van politie met zwarte handelaren EUROPA MOET DIT JAAR NOG GEHOLPEN WORDEN Einde van Zandvoorts zomerseizoen „Internationale bemoeienis is voor Indië fataal" VREES HEEFT DE INDISCHE POLITIEK GEÏNSPIREERD De Bilt over de a.s. winter Merkwaardig onderzoek Jongeman te Amsterdam tijdens relletje doodgeschoten i Aan honger en koude moet het hoofd geboden worden Een welvarende gemeenschap, maar een noodlijdende gemeente Er werden goede zaken gemaakt Beter begrip in Amerika gevestigd Het edelste in ons volk geketend aan klein-burgerlijke politiek Geen duidelijke klimaatswijziging AMERIKAANS PROTEST INZAKE BEHANDELING DER JODEN Brits optreden sterk afgekeurd 280 Chinezen bevrijd Tot hoofd en hart Speciale zitting^van het Congres? Dr. Van Mook confereert met Lovett Gromyko wenst spoedig rapport der consuls Het weer I B vi Donderdag 11 september 1947 o 69ste JAARGANG No. 23946 MINISTER MARSHALL OUD-MINISTER WELTER VOOR DE RADIO Wie wordt derde lid van Commissie van Drie? ZONDAG RADIOREDE VAN PRINS BERNHARD „SLOTERDIJK" NAAR INDIË Verliezen der Kon. Marine BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 30 ets, p. w., 1 3.90 p. kwart Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. De Amsterdamse politie treedt thans zeer actief op tegen de zwar te handelaren. Maar herhaaldelijk geeft dit aanleiding tot vechtpar tijen, ja zelfs tot veldslagen omdat de zwarte handelaren zich van een soort „lijfwacht" hebben voorzien en er als het ware het consigne be staat, dat als een hunner wordt ge arresteerd, de anderen een relletje op touw zetten, waardoor de gearres teerde zich kan losrukken en vluch ten. Dit is inderdaad enige malen gelukt, met het gevolg, dat de poli tie wel strenger moet opireden. Zo werd gisteravond in de beruchte buurt tussen de Zeedijk en de oude Zijds Voorburgwal een zwarte handelaar gearresteerd door twee agenten in bur ger. De jonge man verzette zich hevig en trachtte zich na zijn arrestatie los te rukken. Andere zwarte handelaren drongen op en om ruim baan te krijgen losten de rechercheurs enige waarschu wingsschoten, op welk geluid een grote Öienigte toestroomde. Joelend en schreeu Wend trachtte men de politie de gang haar het politiebureau in de Warmoes straat te beletten. Op de hoek van de Oude Zjjds Achterburgwal en de Molen- steeg kwamen de politieagenten zodanig 'n de knel, dat zij scherpe maatregelen moesten nemen. Een der zwarte hande laren, de 22-jarige K. trachtte een agent sfjn revolver uit de hand te slaan. Uit Zelfverdediging vuurde de politieman 'wee schoten af, die de jongeman in de Rechterborst troffen. De G.G.D. werd gewaarschuwd, die de getroffene naar het Binnengasthuis overbracht, waar hij kort na aankomst overleed. Daarmee was echter het drama helaas nog niet geëindigd. De agen ten hadden het nog zeer moeilijk. De zwarte handelaren en hun „lijf wacht" wierpen zich op de agent, die geschoten had en duwden hem de gracht in. De andere agent moest toen de arrestant wel loslaten om *Ün collega te kunnen helpen. Intussen waren ook verscheidene po litieagenten van het bureau Warmoes straat gearriveerd, die de in het water keworpen agent door middel van hand- Reiking op het droge brachten en zijn °ollega eveneens ontzetten. De agenten moesten de sabels en gummistokken gebruiken om een einde te maken aan bet rumoer en de rust te herstellen. De Arrestant wist uit de aard der zaak in middels te ontkomen. De politie heeft nog lange tijd in de buurt gesurveilleerd naar de ontvluchte arrestant ge- *Ocht. De doodgeschoten K. had zich nog voor andere economische delicten bij de politie te verantwoorden gehad. Nader vernemen wij, d^t de politie er in geslaagd is de ontsnapte arrestant te arresteren. Het is een 18-jarige jonge man op de Zeedijk bekend als „Dikke Corry". Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat „Dikke Corry" de agent in het water heeft geworpen. Hij zal zich daarom te verantwoorden heb ben wegens poging tot doodslag. Ook staat vast, dat de agent, die het schot loste, eerst waarschuwingsschoten heeft gelost. Eenmaal heeft hy omlaag geschoten, waarbij een meisje licht ge wond werd. De toestand op de Zeedijk is nog steeds gespannen. 1 .„•v -m Te Salatiga werd een weeshuis geheel verlaten en geplunderd teruggevondenDe Neder landers hebben thans het werk voor weeskinderen weer ter hand genomen Minister Marshall heeft Woensdag gezegd, dat Europa nog in 1947 op de een of andere manier geholpen moet worden, welke hulp slechts zou kunnen worden verleend met auto risatie van het Amerikaanse Congres. Dit wordt in Washington beschouwd als een zeer sterke aanduiding, dat Marshall vindt, dat het Congres daarvoor een speciale zitting moet houden. Zijn verklaring kwam onmiddellijk na een nieuw dringend pleidooi van Londen, dat de Verenigde Staten voor een groot deel zouden moeten bijdragen in de kosten van de Britse bezetting in Duits land. Uit een nauwkeurige bestudering van de economische situatie van de verschil lende Europese landen, zijn wij tot het inzicht gekomen, aldus Marshall, dat de behoeften van deze landen verdeeld kun nen worden in twee fasen van één pro gramma: 1) de een of andere vorm van voor lopige hulp, ten einde het hoord te kun nen bieden aan de onmiddellijke dreiging van honger en koude. 2) Een algemeen programma voor het herstel van hun staatshuishoudingen. De aard van het Europese wederop- bouw-probleem op lange termijn en onze houding ten opzichte van dit probleem blijven ongewijzigd, maar het vraagstuk op korte termijn is spoedeisender ge worden. Door de huidige slechte toestand door de droogte en de strenge winter kan niet gewacht worden op de voltooiing van een meer uitgebreide studie. „Wy verwachten in de laatste helft van October de beschikking te hebben over bescheiden, op grond waarvan de commissies van het congres zouden kun nen beraadslagen over de middelen, om de voorraden levensmiddelen en brand- De Joden van de „Exodus" gaan het kamp Pop. pendorf bij Lü- beck binnen Zandvoort is weer van ons!'" Deze uitroep kan men momenteel herhaaldelijk in de hadplaats horen als men dit sinds 1 September weer rustig geworden dorp aan de zee bezoekt. Zo ooit, dan hebben de Zandvoorters reden voor die verzuchting na een zomerseizoen zoals gemeente sinds mensenheugenis niet heeft beleefd, want van Mei tot September heeft de zonneschijn Zandvoorts straten en strand doen vullen "Ret een nimmer verminderende stroom van bezoekers en gasten. ter met een middelmatig bedrijf, die de gemeente voor een straf van twee dagen sluiting 350 schadevergoeding vroeg. Doch niet alleen de strandbedrijven, ook de café's, ysbars, banketbakkers en niet te vergeten de venters met haring en zuurwargn kunnen op een goed seizoen terugzien. trein en de tram hebben vrijwel J**rlopend met extra diensten moeten etken en een dagvervoer, ook op werk ten, van 10 tot 20 duizend personen 8-s zowel voor de trein als de tram geen Idzaamheid. ®et stalen ros begint vooral voor de 'kiesmensen zijn betekenis te herwin- De rijwielstallingen hebben het '•"tengewoon druk gehad en menige filing was vóór het middaguur al vol. i aantal te Zandvoort gestalde rijwie- Wordt geschat op 80 100.000. t Set bezoek aan het strand is onge- v er dubbel zo groot geweest als het jjRISe Jaar. Alleen al v.an de strand- heeft ongeveer een half millloen l^^kers gebruik gemaakt. Het aantal v 1® badinrichtingen genomen zeebaden ®rtreft de 100.000. Het kampeerterrein overvol, ruim 500 tenten waren dag q hacht in gebruik en daarbij kwam jh nog een niet te tellen aantal dag- Voeg hier nog aan toe de me- bezoekers van het vrije strand, Is de raming van een millloen qa Celbezoekers eerder aan de lage aan de hoge kant. strandpachters hebben beste zaken wraakt; dit wordt op onverdachte geïllustreerd door een strandpach- Op de rijkspostspaarbank te Zand voort werd ln deze zomer bijna ƒ100.000 meer ingelegd dan terugbe taald en deze instelling wordt meestal alleen door de „kleine luiden" gebruikt voor belegging van gelden. Over het algemeen bleek het geld bij de gasten en bezoekers niet zo los te zitten als het vorig jaar. Buiten sporige verteringen kwamen nie>t zo veel voor. Een verschijnsel dat ook van invloed was op de prijzen van gemeu bileerd verhuren,; die een dalende ten- denz vertoonden. De parochiekerk was op Zondagen tot de uiterste hoeken gevuld; dan woonden pl.m. 2D00 badgasten de H. Mis bij. De badgasten lieten zich trouwens niet on betuigd; hun kerkbezoek heeft voor kerk, armen en missie ongeveer 10 mille opge leverd. De gemeente Zandvoort zelf plukt geen buitengewone vruchten van dit prach tige seizoen. De gemeente kan name lijk geen inkomstenbelasting heffen Het voordeel beperkt rich tot de vermake- ïykhedenbelasting, de ondernemingsbe lasting en de grotere omzet der gemeen tebedrijven. Zo produceerde het waterlei dingbedrijf in de zomermaanden 180.000 M3 water tegen 110.000 M3 in de zomer 1946. De gemeenterekening zal dus wel enige „meevallers" te zien geven, doch htt begrotingstekort van pl.m. twee ton wordt daar niet door weggewerkt. Het is dus een welvarende gemeenschap, maar een noodlijdende gemeentel ,Iets anders zou het geweest zijn als de boulevards nog Intact waren geweest.' De grote hotels en bedrijven zouden dan zóveel ondernemingsbelasting hebben opgebracht, dat een sluitend gemeente lijk budget tot de mogelijkheden zou heb ben behoord. Zo doet de sloping van Zandvoort ook en vooral in goede sei zoenen haar ernstige gevolgen gevoelen. En het zal nog wel even duren, voordat Zandvoort weer enige moderne grote seizoenbedrijven zal bezitten. Tot dus verre beperkt de wederopbouw zich tot woningbouw. Voor een harmonische we deropbouw van Zandvoort is het evenwel noodzakelijk, dat ook met de bouw van winkelhuizen, enkele café's en pensions en van een hotel wordt begonnen. Het Is niet onmogelijk, zo werd ons verzekerd, dat het volgend jaar de wederopbouw ook ln die richting zal gaan. Het afgelopen seizoen was het eerste van het strandschap Zandvoort. Wij be sluiten dit overzicht met uiting te geven aan een bijzondere wens van vele bad gasten en bezoekers betreffende de ta neven voor trein en tram. Voor een ge zin met kinderen zijn reiskosten van Amsterdam naar Zandvoort zeer be zwaarlijk. Voor man, vrouw en vier kin deren kost een retour Amsterdam Zandvoort per trein ƒ5.60. Welke werk man kan zich deze uitgaaf bü herhaling getroosten? Wil Zandvoort voor de grote massa als ontspanningsoord aan beteke nis winnen, dan zullen de tarieven voor al voor de trein als het aangewezen ver voermiddel moeten worden herzien. Gedacht wordt aan vacantie-treinen tegen verlaagd tarief, waarvoor men de kaartjes enkele dagen tevoren zal moeten kopen. Misschien komt de directie der N. S. in het volgend voorjaar wel met iets van deze aard. stof in Europa voc* de komende winter aan te vullen ln de gevallen, waarin aan getoond kan worden, dat alles gedaan is, om ter plaatse in de grootste behoeften te voorzien. Marshall gaf te kennen, dat hij wacht te op de beslissing van president Tru man. De door president Truman be noemd# commissie, die moet nagaan, hoever de Verenigde Staten kunnen gaan bij de economische hulpverlening aan de wereld, heeft verschillende officials van het departement van Bui tenlandse Zaken opgeroepen om rap port uit te brengen over de toestand in Europa. „De Nederlandse regering zal de on derscheidene volkeren van Indonesië bescherming verlenen en er toe bijdra gen, dat zij binnen de kortst mogelijke tijd komen tot een vrij en onafhanke lijk staatsverband op federatieve grond slag in een Koninklijke Unie met Ne derland, Suriname en de Nederlandse Antillen verenigd. Zij spreekt de hoop en verwachting uit, gezien de recente' ontwikkelingen aldaar, de staat Borneo binnenkort in de rij der deelstaten van de Federatie te begroeten", aldus mi nister-president dr. Beel tijdens een di ner te Den Haag, aangeboden aan de delegatie van Oost-Indonesië en West- Borneo. Wij zijn ervan overtuigd, zo vervolg de spr., dat de delegaties van Oost- Indonesië en West-Borneo en de an dere leden der missie in Amerika bui ten de Veiligheidsraad bij de door haar gelegde contacten zeer veel hebben bijgedragen tot het vestigen van een beter begrip omtrent de juiste verhou dingen in Indonesië. De delegaties heb ben daardoor mede een belangrijke bij drage geleverd tot verduidelijking van ons standpunt, hetgeen de Nederlandse Begering hooglijk waardeert. Minister-presidént Soekawati wees er op, dat de Oost-Indonesische rege ring ervan overtuigd is, dat de Verenig de Staten van Indonesië slechts vorm en inhoiid kunnen krijgen, wanneer de samenstellende delen de gelegenheid krijgen zich ten volle te ontwikkelen naar eigen aard ep behoeften. Wij moesten in Amerika getuigenis afleggen van het feit, dat de inter nationale bemoeienis met de Indone sische kwestie Indonesië niet nelpt, doch definitief ten gronde dreigt te richten. Tot ons diepe leedwezen, zo Aan een radiorede, welke oud-minister Weiter Woensdagavond heeft gehouden, is het volgende ontleend: „Het zou menselijk zijn en eigenlijk wel heel voor de hand liggend, indien ik in felle woorden zou striemen al degenen, die tot dusver hebben meegedaan aan het onderdrukken van de waarheid, die thans de regering zelve, in Indië en hier, aan de dag heeft gebracht. Ik zal trachten in beheerste termen u èen verklaring te geven van het zo uiter mate bedenkelijk verschijnsel, dat in een democratisch land als het onze. in een voor ons allen uiterst belangrijke zaak, twee jaar lang u de waarheid werd ont houden. Vrees is een slechte raadgeefster en deze is het geweest, die tot dusver de Indische politiek heeft geïnspireerd. Vrees in de binnenlandse politiek, vrees van de K.V.P. voor de P- v. d. A. en vrees van de P. v. d. A. voor de communisten, zodat ten slotte de communisten en daar achter het sdmbere silhouet van het Kremlin een overwegende invloed op de Indische politiek hebben uitgeoefend." Hierna gaf de heer Weiter een kort historisch overzicht van de na-oorlogse politiek betreffende Ned.-Indië en ging vervolgens aldus verder: „En dan komt de internationale behan deling van de Indische politiek. Neder land lijdt in de Veiligheidsraad het ene échec na Tiet andere. Nadat ons de be^ lediging was aangedaan, dat wei de re publiek, maar niet de Staten van Oost- Indonesië en West-Borneo tot de Vei ligheidsraad werden toegelaten, had Ne derland maar één houding gepast: zich onttrekken aan de besprekingen in de Veiligheidsraad. Alleen de dreiging daaf- mede had ons waarschijnlijk deze bele diging bespaard, want dit college, dat een volkomen mislukking is gebleken, zou zich aan deze klap van Nederland zo goed als zeker niet hebben blootgesteld Wat is de verklaring van deze houding? Alweer: vrees, vrees voor boycot, vrees voor maatregelen, sancties van de zijde van een onmachtig gebleken college, dat geen prestige, geen gezag heeft, zeker niet in de V.S. en zeker niet in Engeland, welks minister van Buitenlandse Zaken het onlangs in het openbaar een failure heeft genoemd. Spr. ontkende met kracht, dat die vrees gegrond is. Wij waren in een moeilijk parket, aldus spr., doordat de door ons zo opgehemelde en als vriend voorge stelde Sjahrir het masker afwierp en toonde wie hij was en altijd geweest is: een soort communist, die op com munistische wijze ons beschuldigde van moord, wreedheid, terreur, on derdrukking. Maar als wij' nu eens niet bang waren geweest? Gelooft ge dan niet, dat de wereld ons zou'hebben gerespecteerd, zo als zij altijd respecteert het volk, dat krachtig en zelfbewust zijn weg gaat. Alleen moed kracht en zelfvertrouwen kunnen het Koninkrijk nog redden, zelfs nu nog. Dit en vertrouwen in onze recht vaardige zaak op God. Wie durft te zeggen dat ons volk, dat dagelijks zijn beste zonen door sluip moordenaars ziet wegschieten, niet met hart en ziel zou staan achter een actie, die eindelijk vrede en rust zou brengen aan de geteisterde volken van Java en Sumatra? Ja, zullen sommigenzeggen, als .we dit doen dan breekt de samenwerking tussen de P. v- d. A. en de K.V.P. U voelt, aldus spr„ ln deze gedaeh- tenbinding tevens de verbinding van het sublieme met het belachelijke. En toch is het in ons goede vader land zover gekomen, dat het hoogste, het beste, het edelste, wat in ons volk leeft, zijn eer en prestige in de wereld, zijn toekomst, is getekend aan 'n in wezen kleinburgerlijke bin nenlandse politiek, die bovendien bij voorbaat tot mislukking is gedoemd. „Wie zijn het eigenlijk onder ons volk, die het eind van de samenwerking tussen de twee partijen zouden betreuren? U weet het antwoord ook hierop en U weet ook, dat wij een zeer democratisch volk zijn. Trekt zelf de conclusies en bedenkt, dat nog twee jaar geleden ons land ge- eerd, geacht en gezien was in de wereld. En dat het weer zo kan zijn als gij dat wilt", besloot spr. Te Willemstad is een grote demonstra tie gehouden voor de afscheiding van Aruba van Curacao. Verschillende spre kers wezen op de noodzaak van een spoe dige beslissing van deze kwestie. vervolgde hij, hebben wij moeten con stateren, dat ook in Nederland het juiste begrip voor deze situatie en voor het belang, dat Oost-Indonesië en Borneo daarbij hebben, niet over al aanwezig is. Te veel nog is men geneigd de republiek alle atandacht te geven en Oost-Indonesië en Bor neo te vergeten. Wij hopen en vertrouwen, dat onze verwachtingen, welke wij door de ter- haalde verzekeringen van de Nederland se regering, dat zy de principes van Linggadjati ten uitvoer wenst te leggen, hebben gesteld, niet zullen worden be schaamd, doch dit vertrouwen kan niet leven zonder voedsel. Dr. Van Mook heeft gisteren lan ger dan een uur geconfereerd met de Amerikaanse vice-minister van Bui tenlandse Zaken, Lovett. Van Mook verklaarde na het onderhoud, dat het bezoek betrekking had op het vaststellen van feiten, die het Ne derlandse standpunt in de Indische kwestie verduidelijkten. Direct na de bespreking vertrok Van Mook naar New York vanwaar hij Zaterdag naar Den Haag zal vertrekken. De Russische gedelegeerde in de Veiligheidsraad, van 1 September af tevens voorzitter van dit college, heeft verklaard, dat indien de Vei ligheidsraad niet binnenkort de rap porten over de Indonesische kwestie ontvangt, tot het opstellen waarvan zij de consuls der vreemde mogend heden te Batavia opdracht heeft ge geven, de raad 'de Indonesische kwestie opnieuw aan de orde van de dag zal stellen. Inmiddels verneemt A.F.P., dat de consuls-generaal van België en Austra lië de besprekingen met elkander heb ben geopend, welke moeten leiden tot de keuze van een derde lid in de Com missie van Drie. Volgens sommige krin gen maken de Verenigde Staten, die reeds bij herhaling „goede diensten" hebben aangeboden, een kans, maar ook het onparty'dige Brazilië of het onpar- tydige Columbia zouden sterk in aan merking komen. Ook met de mogelijke keuze van Groot-Brittannië wordt ern stig rekening gehouden. 14 September a.s. Is het één jaar ge leden, dat de Nationale Inspanning Welzynsverzorgir.g indië (NIWIN) ln het leven werd geroepen. Ter gelegen heid hiervan zal Prins Bemhard als eerste voorzitter van de NIWTN Zondag 14 September een radiorede uitspreiken, die zal worden uitgezonden over Hil versum I en H om 20.05 uur. Met 1400 militairen aan boord is Woensdagmiddag half zes de „Sloter- dyk" uit de Merwehavgn te Rotter dam naar Indië vertrokken. Het waren voornamelyk contingenten mariniers, marinemannen en luchtstrijdkrachten, De ^fdeling Klimatologie van het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Wij beleven thans een tydvak met grote afwijkingen in de temperatuur en men brengt dit veelal i» verband met een wijziging in het klimaat, dat het karakter zou krijgen van een vastelands- klimaat, met warme zomers en koude Winters. De zomers zyn sinds 1932 bijna zonder onderbreking warmer dan nor maal geweest, maar van de winters wa xen er 7 beneden normaal, 8 er boven (de winter van 1935 en 1936 meer dan 2 procent). Een duidelyke klimaatswijzi ging spreekt niet uit deze getallen. Het kan echter pas na verloop var jaren blijken, of er een verandering in ons klimaat is ingetreden, omdat eerst dan kan worden vastgesteld, of inderdaad de normalen wyzigingen hebben ondergaan. Gaan wij de historische gegevens na, dan blykt wel, dat een dergelyke tegen stelling tussen winter en zomer als in dit jaar sinds het begin van de waarne mingen in 1706 niet is voorgekomen, maar minder belangrijke tegenstellingen zyn herhaaldelijk aanwezig. Er is echter geen enkele regel In te ontdekken. De warme zomers van 1759, 1783 en 1846 werden door zéér koude winters gevolgd, die van 1733, 1788, 1834, 1868 en 1897 door zéér zachte. Tijdvakken met strenge winters, zoals wy nu meemaken, zijn ook eerder ge constateerd: 1755—1763, 1784—1805, 1820— 1855. In zulke tijdvakken wisselen koude en warme winters elkander zó grillig af, dat er geen regelmaat in valt te bespeu ren en dat het onmógelyk is hierop een verwachting te baseren. Conclusie: Er is geen betrouwbare regel te geven over de aard van de winter, die op een warme zomer volgt. Het is even goed mogelijk dat er een zéér zachte dan wel een zéér strenge winter zal komen. In hoeverre het mogelijk zal zijn volgens Verwachting tot Vrijdagavond: Zwakke tot matige wind, overwe gend tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Tijdelyk toenemende bewolking met hier en daar een enkele bui. Iets minder warm. Zon 6.0819.04, maan 2.1318.41. de methodes van de lange-afstands-ver- wachting iets over de komende winter maanden mede te delen, valt nu nog niet te zeggen. Hoewel men altijd voorzichtig moet zyn met zijn conclusies, wanneer men de resultaten van een onder zoek naar de publieke opinie over be paalde kwesties en zeker politieke in ogenschouw neemt? ïykt ons de jong ste enquête, welke het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie instelde,, toch wei z6 interessant dat wij de uitslag hiervan onze lezers niet willen onthouden. Iji de eerste week van Sept. heeft het N.I.P.O. een groot, aantal personen gevraagd naar hun mening over het beleid der regering inzake de Indische kwestie. Het resultaat is nogal verrassend: de meerderheid blijkt ontevreden te zijn over de huidige gang van zaken. Uit de antwoorden op de vraag der enquêteurs: „Houdt u zich geregeld op de hoogte van de gebeurtenissen in In dië, of volgt U het nieuws daarover niet?" blijkt, dat 69 pat. het Indonesi sche gebeuren voortdurend volgt, 31 pet. niet. De commentaren van het publiek luid den: 14 Men had moeten doortasten, er moet opgetreden worden, heel Java bezetten; 13 Het gaat slecht, ongunstige toe stand, onhoudbare toestand, e.d.; 7 In het begin fout aangepakt, er had veel eerder moeten worden in gegrepen e.d.: 5 Duurt te lang. gaat te traag, enz.; 2 Wordt beter, gaat goed, e.d.; 7 Niet vechten, geen oorlog, liever onderhandelen, enz.; 7 Indonesië moet, vrij. de Nederlan ders er uit. e.d..; 3 Wij raken Indië kwyt; 42 Geen oordeel. Op de vraag: moeten de Nederland se troepen geheel Java bezetten of niet? antwoordde 49 pet.: geheel Java bezetten; 24 pet. vindt van niet; 27 pet hebben geen oordeel. Slechts onder de aanhangers van één party, de C. P. N., werd een meerder heid tegen algehele bezetting van Java aangetroffen (76 pet.). De mensen, die het vorige jaar op de Party van de Arbeid gestemd hebben, zyn in twee bijna even grote groepen verdeeld: 41 pet. van hen Is vóór bezetting, 34 pet. niet (25 pet. geen oordeel). De aanhan gers van alle andere politieke partyen zijn in meerderheid voor bezetting van heel Java: 53 pet. der K. V. P.-ers, 84 pet. der Anti-Revolutionnairen, 70 pet der Party van de Vrijheid-stemmers. De hierboven weergegeven antwoor den maken het begrypelyk, zo conclu deert het N. I. P. O., dat slechts wei nigen zich voldaan tonen over de In donesische politiek van de Regering, hoewel vorige enquêtes meerderheden voor Linggadjati (44 pet.) vonden. Op de vraag: „Bent u het eens of niet eens met het beleid, van onze Regering in Indonesië?" antwoordde namelijk: 51 pet. ontevreden, 22 pet. te vreden, 27 pet. geen oordeel. Tevredenen en ontevredenen houden elkaar in evenwicht by de K. V P.- stemmers, van wie er 31 pet. tevreden en 32 pet. ontevreden zyn. Onder hen, die het vorige jaar Mei op de P. 7 d. A. stemden, zijn er echter 49 van elke honderd ontevreden en 31 pet. tevreden. De percentages ontevredenen onder de volgelingen der andere partijen zyn 88 pet. by de C. P. N., 75 pet. bij de A.-R-, 59 pet. by de?Party van de Vryheid en 44 pet. by de Chr.-Historischen. Het Nederlands legercommuniqué van vandaag meldt, dat de Nederlandse ver liezen van gisteren 3 doden en 17 ge wonden bedroegen. Op vele plaatse» werden Nederlandse patrouille-detache menten aangevallen. Een Nederlandse Rodee-Kruis-colonne werd in het gebied van Tasikmalaja beschoten. Laboeranroekoe, in het gebied van Medan, kreeg een vaste bezetting voor de beveiliging vari de omgeving en van de plaats in verband met de berichten over ontvoerde Chinezen. Een Neder landse patrouille, welke werd uitgezon den, slaagde erin 280 Chinezen uit han den van republikeinse benden te bevrij den. In een kampong by Pasoeroean op Oost-Java viel een gewapende bende een huis aan, waarin zich twee Chi nezen beyonden. De Chinezen verde digden zich met revolvers, maar toen de weinige munitie was verschoten stak de bende het huis in brand en verminkte de verbrande lijken. De verliezen van de Kon. Marine van 5 Augustus—31 Augustus bedragen: ge sneuveld 11, gewond 5, omgekomen ten gevolge van een ongeval 6. Op deze ver- lieslyst komen geen officieren voor. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, heeft medege deeld, dat dc Amerikaanse regering er by de Britse regering op aan had gedron gen, haar besluit om de J°den vajj de Exodus naar Hamburg te sturen te her zien, maar dat Engeland geweigerd had. Tydens een persconferentie bleek uit le het I ing IngJ Bedenkt bij alles wat gij in leven wilt bereiken, dat navolging heel iets anders is dan nabootsing. Marshall's woorden, dat het Britse op treden in Amerika ten sterkste afgekeurd wordt. Marshall zei, dat de Amerikaanse autoriteiten zich er ten volle rekenschap vaA geven, welke betreurenswaardige ge volgen het Britse besluit de Joden in Hamburg te ontschepen, mee zou brengen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei, dat de Engelsen er even afkerig van waren als ieder ander, dat ze gedwongen waren de Joden naar Duitsland terug te stu ren, maar dat er geen andere plaats was, waar ze heengebracht hadden kunnen worden, toen ze geweigerd hadden ln Frankrijk aan land te gaan. Hij besloot: „Wy voelen de grootste sympathie voor deze mensen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1