Spreekverbod U.N.0. zoekt onpartijdig voorzitter Explosieve pakketten voor Tsjechische ministers Brievenstroom naar Indië wordt steeds groter Economische samenwerking van Europa 1 op- De beurs Vrijwillige bijdragen heeft millioen reeds overschreden Tegenstellingen tassen Oost en West weer aan de dag getreden Afvoering van de Griekse kwestie? Gedwongen achterstand thans geheel ingehaald Amerika verwerpt het eindrapport Verheugende belangstelling van ons volk voor de militairen Tot hoofd en hart Wegens anti-communistische activiteit? Rotterdam en Antwerpen tóch doorvoerhavens? CONSULS-GENERAAL BESCHOTEN Machinegeweervuur op 400 meter afstand Zuiveringsoperaties worden voortgezet VAN DER LINDEN IN NEDERLANDS ELFTAL Vele acties waren succesvol vrijdag 12 september 1947 69ste JAARGANG No. 23947 Op zoek naar een voorzitter Wisjinsky is bang NIEUWE TELEFOONKABEL ENGELAND-NEDERLAND PATER SOETAPANITRA S:J. NIET IN ARREST Antara-bericht weerlegd DRIE DODEN BIJ AUTOBOTSING Het weer Weer 2 doden en gewonden 19 Mijnenvegers naar Indië Ook Kraak opgesteld Van Mook Zondag in ons land EEN JAAR NIWIN 9 J JOURNALISTENSCHOOL TE NIJMEGEN BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTEN: 50 cis, p. w„ f 3.90 p. kwart. Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severtrv. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmetei hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 13,cents per m.m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vam redenen te weigeren. Het is op een wel zeer gevaarlijk terrein, dat de Regeringscommis saris voor het Radiowezen zich "eeft begeven met zijn verbod aan prof. Uerbrandy om gedurende twee maanden v0or de microfoon op te treden, tenzij "eze laatste zijn redevoeringen tevoren ter Goedkeuring aan de regering voorlegt. TVy herinneren ons nog tè goed de ^herpe censuur op pers en radio, waar mede de bezetter het Nederlandse volk ^achtte te muilkorven en wij weten nog goed, hoe juist ons volk in die jaren Gehunkerd heeft naar de terugkeer van vcije meningsuiting een van de grond rechten, waarop iedere beschaafde mo derne natie groot gaat om deze beslis sing zo maar naast ons neer te leggen, tyij willen hier niet in de (ferste plaats de persoonlijke kant van dit incident Ce nadruk leggen. Maar al te duidelijk 'timers wordt de schijn gewekt, dat een °t> dit ogenblik ongewenste politiek de doorslag tot dit besluit heeft gegeven, daarom heeft het anders drie weken "loeten duren éér deze beslissing werd Genomen en waarom juist, terwijl het kabinet drukke besprekingen voert met Ce Luit. Gouv.-Generaal, de heer Van "took? Zoals men weet, heeft het Co mité Handhaving Rijkseenheid en met, Came zeer in het bijzonder de voorzit ter van het comité, prof. Gerbrandy, 8Ün critiek op het beleid van de heer ^an Mook c.s. gedurende de afgelopen "»ee jaren niet onder stoelen of banken Gestoken. Alleen doet zich thans het merkwaardige feit voor, dat de politiek, die beide tegenstanders inzake Indone- willen voeren, steeds meer parallel Gaat lopen, moét lopen zouden we bijna heggen.Mogelijk wil een der partijen nog niet al te duidelijk demonstreren m daarom werd teruggegrepen naar ^erbrandy's rede van 14 Aug., waarin he oud-minister-president dr Van Mook Gesuggereerd zou hebben zich niet te storen aan de te verwachten aanwijzin- Gen van het Opperbestuur. Uit een be- Gchouwing van mr. Koppeyne in het 'Handelsblad'* blijkt, dat de juridische kftsis, waarop de uitspraak van de re- Geringscommissaris gegrond zou moeten min, uiterst zwak is en de schrijver con- "Uideert dan ook, dat sterk de indruk ^ordt gewekt, dat naar middelen is ge docht, een ongewenste opposant het preken te beletten. Dit wat de persoon- mke kant van het geval betreft. Veel bedenkelijker lijkt ons het ge val als wij hier werkelijk te maken zouden hebben met een eerste symptoom om een onzer grondrechten San te tasten, iets wat men overal kan ^speuren, waar gestreefd wordt naar Ccn staatsabsolutisme, de oer-oude vijand "«r democratie. Misschien zal men ons mgenwerpen, dat de drukpersvrijheid Weliswaar in de grondwet is vastgelegd, maar vrijheid van spreken voor d^radio biet. Dit is juist. De grondwet, welke 4'ch uit de aard der zaak niet zo snel San gewijzigde omstandigheden en mo. "erne vindingen aanpast, behandelt de bijheid van spreken voor de radio niet, "°ch wü menen, dat de vrijheid van het Gesproken woord zeker naar de geest van "et betreffende artikel onzer staatsre- Geiing is. De drukpersvrijheid wordt gewaar borgd door art. 7 der G. W„ volgens ^elk artikel niemand voorafgaand ver- '°f van de overheid nodig heeft om "°or de drukpers gedachten of gevoelens m openbaren. Dit betekent tevens ver bod van censuur, d.l. van preven. bief toezicht van overheidswege. De re uringen stelden zich op het standpunt, "at een vrije drukpers het aangewezen middel is geregeld voeling te kun- b«n houden met de openbare mening, ^heinde aldus op de hoogte te komen van misbruiken, misstanden, grieven, Jansen etc. In onze tijd behoort o.t biertoe zeker ook de radio. Wordt deze Mjheid misbruikt, bijv. door laster of SbruUng, dan is er toch altijd nog de 'brafwet. Misbruiken dienen te worden Gestraft, hoewel men in de meeste demo- matieen blijkbaar uiterst ongaarne hier- bce overgaat. Het gevaar bestaat dan inderdaad, dat een al te grote soe pelheid in deze de democratie on dermijnt. Wij zouden b.v. niet gaarne beweren, dat het goed is „De Waarheid" beeds maar te laten doorgaan met haar "''dermijnend werk. Men kan de demo. matle ook tè ver doorvoeren en de grond- ^chten zo zeer laten misbruiken, dat ?eze pijlers der democratie tenslotte {[Atorten. Maar juist wegens de soepel heid, die in deze steeds betracht wordt, mrbaast ons te meer het spreekverbod b>or Gerbrandy. Het is een uiterst dubieus geval, een ongelukkig besluit, waarbij de rege- tg ons voor de moeilijke opgave stelt I^ar werkelijke bedoelingen te achterha al. Naar verluidt zijn de V.S. van plan de Veiligheidsraad te vragen de Bal kankwestie van zijn agenda af te voe ren, opdat de Algemene Vergadering een aanbeveling kan doen. (De Alge mene vergadering kan in geen enkel geschil een actie ondernemen, zolang dit »P de agenda van de Raad staat). Er is thans een mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie naar voren zal brengen, dat door het afvoeren van dit punt van de agenda de subcommissie voor onderzoek van de kwestie, die thans te Saloniki werkzaam is, automatisch ontbonden wordt. De V.S. zijn van mening, dat de sub commissie blijft bestaan, zolang de Raad geen definitief besluit heeft ge nomen ten aanzien van het rapport van de Balkan-commissie zelf. Men verwacht een hevige strijd wan neer de kwestie in de Raad ter sprake komt. De Verenigde Volkeren zijn op zoek naar een onpartijdige internationale leidersfiguur om de aanstaande bijeen komst van de Algemene Vergadering voor te zitten, en reeds bij de eerste desbetreffende besprekingen zijn de be kende tegenstellingen tussen Oost en West aan de dag getreden. De eerste gissingen omtrent dit voor zitterschap, dat door een hooggeplaatste autoriteit van de UNO werd gekarak teriseerd als „de zwaarste karwei m de internationale politiek," betreffen de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Herbert V. Evatt, de Belgische premier Paul Henri Spaak, de Tsje-ho- slowaakse minister van Buitenlandse Zaken, Jan Masaryk en de Braziliaan dr. Oswaldo Aranha. Evatt kan verzekerd zijn van de te genstand van Rusland, maar maakt een goede kans de Westerse mogendheden achter zich te krijgen. Spaak, die sinds de Algemene Verga dering, welke in 1946 te New Yorx is gehouden, van minister van Buiten landse Zaken tot premier van België Is gepromoveerd, zou naar men ver wachtte In verband met zijn plichten als zodanig niet in staat zijn, het ambt gedurende de gehele zitting, die wei drie maanden of langer kan duren, waar te nemen. Aranha, voormalig Braziliaans mi nister van Buitenlandse Zaken, bekleedt geen officieel regeringsambt naast het leiderschap van de Braziliaanse delega tie en hier en daar bestond de indruk, dat zijn gemis aan officieel gezag in eigen land zijn kansen zou kunnen ver minderen. Hij zal als gewezen voorzitter van de zitting inzake Palestina voor lopig voorzitter zijn tot een voorzitter is gekozen. Marshall zal op 12 September te New York aankomen en de Amerikaanse de legatie is voornemens, onmiddellijk een reeks bijeenkomsten twee per dag te beleggen in de tijd, die nog moet ver lopen vóór 16 September, de openings datum van de zitting der Assemblée. De politie te New York heeft mee gedeeld, dat de Russische vice-minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, een politiewacht van 32 man heeft ge vraagd, wanneer hij op 16 September aan boord van de „Queen Elizabeth" voor de openingszitting van de Alge mene Vergadering der Verenigde Volken in New York aankomt. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie, heeft Donderdag medegedeeld, dat de Algemene Verga dering waarschijnlijk wel drie maanden zou duren, tenzij er drastische maat regelen zouden worden genomen ter be sparing van tijd. Hij zei, dat hij een serie voorstellen zou doen, o. a. voor de instelling van speciale commissies voor Palestina, voor het hoofdbureau der Ver. Naties en voor het invoeren van een systeem van het gelijktijdig overbrengen van de rede voering in verschillende talen. Aan drie leden van de Tsjechoslo- waakse regering zijn postpakketten ge zonden met een helse machine, welke by opening van het pakket tot ontplof fing zou zijn gekomen. De politie heeft tijdig op deze postzendingen beslag kun nen leggen. De pakketten waren geadres seerd aan Prokop Ortina, minister van justitie en lid van de nationale socia listische partij, Petr Zenkl, vice-voorzit- ter van de ministerraad en leider van de intemationaal-socialistische partij, en aan Masaryk de partijloze minister van Buitenlandse Zaken. Zenkl en Ortina hebben sedert enige tijd heftige aanvallen van communistische zijde te verduren gehad. Masaryk heeft voor kort stelling ge nomen tegen de communisten vanwege hun campagne tegen de niet-commu- nistische leden van de regering. Het pakket, geadresseerd aan Ortina, De post bestemd voor de militairen in Indië is de laatste Hjd opgelopen tot 600.000 stuks per week. Uit dit respec tabele aantal valt onmiddellijk te con cluderen, dat sinds de laatste gegevens, gepubliceerd over de veldpost naar Indië, n.l. een half millioen per week, de ach tergeblevenen hier te lande nog veel drukker zijn gaan corresponderen. Het is verheugend dit te kunnen vaststellen, want post voor onze jongens overzee is nog steeds datgene waar ze altoos reik halzend naar uitzienHet veldpost detachement te Amsterdam, dat in nauwe samenwerking met de P.T.T. er voor zorg draagt, dat de brievenstroom zo spoedig mogelijk zijn bestemming bereikt, heeft totdat de politionele actie in Indië begon, zonder mankeren aan zijn zo belangrijke taak kunnen werken. Hoewel er vrijwel zonder ophouden onder hoogspanning is gewerkt, kwam achterstand in de postverzending prac- tjsch niet voor. Het is alleszins begrij pelijk dat er op 600.000 brieven wel eens een paar fout gesorteerd werden. Meestal waren deze fouten te wijten aan ondui delijke adressering. Uit de wekelijkse rapporten over de postverzending naar Indië blijkt, dat 14 Augustus 1947 er een achterstand in de expeditie van dagbla den van 180 kg was, achterstand in de brievenpost was er niet. Na deze datum zijn er moeilijkheden gekomen met de De zestienmogendheden-conferentie y®or economische samenwerking van ®ttropa is op het laatste ogenblik ge bult op een moeilijkheid, die haar Waarschijnlijk zal noodzaken haar *'ndrapport te herzien en haar ple naire slotzitting, welke op Maandag n*s. is vastgesteld, uit te stellen. Amerikaanse onderminister van "bomlsche Zaken, William Clayton, die h taak heeft de werkzaamheden der ij^'wentie te volgen en door het ver- VhH^en van „vriendschappelijke advie- lq?te steunen, heeft scherpe critiek >t Geoefend op dit eindrapport, dat de q^tstellen bevat voor economische sa il tweri^g van Europa in het kader van Plan-Marshall. *ar hjj zeiJe, zou het rapport in L huidige vorm onaanvaardbaar blö- C,. te zijn en geen overtuigingskracht tq voor het Amerikaanse publiek *heer in het bijzonder het Congres, daar het meer weg heeft van een „bood schappenlijst" dan van een plan voor Europese samenwerking. Clayton's critiek op het rapport kan als volgt worden samengevat: 1. Het voorziet niet in voldoende mate In wederzijdse hulp tussen de zestien Europese landen. 2. De cijfers voor de behoeften van Europa zijn slechts in globale vorm ge geven en maken geen onderscheid tussen de behoeften der afzonderlijke landen. 3. Het mist voorstellen inzake het her stel van de inwisselbaarheid der Europese geldeenheden als eerste stap in de rich ting naar inwisselbaarheid van alle geld eenheden over de gehele wereld. Ook werd tijdens het onderhoud op de Amerikaanse ambassade gewezen op het ontbreken van enigerlei overeenstemming ten aanzien van werkelijk positieve po gingen tot opheffing van de handels muren tussen de landen van Europa, welke pogingen b.v. zouden kunnen be staan uit het oprichten van een tolunie. luchtlijn naar Indië. Dit had natuurlijk direct een terugslag op de postverzen ding naar Indië. Hierbij dient echter op gemerkt te worden dat het veldpost detachement te Amsterdam de post voor Iudië verzorgt tot aan het K.L.M. Indië-toestel. Eenmaal ter plaatse aan gekomen neemt de postdienst te Batavia de post weer over van het toestel en zorgt voor verdere expeditie. Doordat er verschillende vliegtuigen uitvielen, alsook door het feit dat toestellen in verschil lende tussenlandingsplaatsen niet verder konden vliegen, kwam er dus een ge dwongen vertraging in de verzending, waarvoor het veldpost-detachement hier te lande niet verantwoordelijk gesteld kan worden In Amsterdam bleef men natuurlijk bezig met de binnenkomende post te sorteren en te bundelen en af te leveren aan de K.L.M. De achterstand welke ontstond liep helaas op. Uit een later weekrapport blijkt dat dezê 21 Augustus (er was toen één week haast niet gevlogen) bedroeg: 5510 kg aan bur ger. en militaire post. Deze achterstand was 23 Aug. j.l. opgelopen tot 6518 kg. Dit was wel de ongunstigste datum voor de postverzending naar Indië. Het hoofd van het bureau veld post begreep dat deze toestand niet kon blijven voortbestaan. Er moest op de een of andere manier een uitweg gevonden worden. Zo heeft men 2000 kg per vliegtuig naar Cairo laten meenemen en deze post over geladen op de „Oranje" welke toen juist in Suez arriveerde. Dit schip is nu inmiddels in Indië aangekomen en de militairen hebben in ieder geval deze post al ontvangen. Daarna is de toestand enigermate ver beterd, hoewel nog verre van ideaal. .Via Bagdad en Colombo bereikt de post nu de militairen in Indië. Door wijziging in de vliegroute verandert de laadruimte ook. want met de grotere „sprongen" aie 'een Indië-toestel moet maken, is de benzinevoorraad voor de reis ook groter geworden. De toestand 8 September was: achter stand aan militaire post (inbegrepen voor de Marine) 2000 kg, aan dagbladen 600 kg. 10 September was men er in ge slaagd, de achterstand weg te werken. Alles functionneerde weer normaal. Ter bekorting van de lange wacht tijden voor de abonné's zal half Novem ber een nieuwe telefoonkabel gelegd worden van Engeland naar Domburg, op het eiland Walcheren. Van de 5 oude kabels zijn er nog slechts 2 in gebruik. De nieuwe kabel zal een capaciteit heb ben van 84 gelijktijdige gesprekken en, na het aanbrengen van een versterker, van 240 gesprekken. Als over enige tijd ook de beide oude kabels versterkt zijn, zullen 360 gesprek ken gelijktijdig gevoerd kunnen worden. had reeds het departement van jus titie bereikt. Het pakket voor Masaryk werd reeds op het postkantoor onder schept. De gevaarlijke pakketten konden tij dig in beslag genomen worden, doordat men op het bureau van Zenkl argwaan had opgevat tegen het aldaar door de post bezorgde pakket en dit in handen van de politie gesteld had voor nader onderzoek. Dit pakket bleek een houten kistje te bevatten, waarin ontplofbare stoffen waren. Het communistische or gaan „Rude Pravo" meent in deze po ging tot aanslag eenprovocatie te moe ten zien van revolutionnaire elementen. Pater C. Doumen, waarnemend Apos- tolisch-Vicaris van Batavia, heeft een afdoende weerlegging gegeven van het Antara-bericht, dat de Nederlanders de pastoor in de Bataklanden, pater Soe tapanitra S.J. hadden gearresteerd. Pater Soetapanitra is 9 September in Batavia aangekomen. Hij heeft telefo nisch aan pater Doumen de verzekering gegeven, dat hij in het geheel niet is gearresteerd of opgebracht. Het Antara- bericht meldde, dat pater Soetapanitra door de Nederlanders in arrest was ge steld en naar Medan opgebracht, om dat in zijn woning te Pematangsiantar een rood-witte vlag en het portret van Soekamo waren aangetroffen en hij weigerde de vlag neer te halen. Ambtenaren van het Amerikaanse mi litaire bestuur te Berlijn hebben Don derdag gezegd, dat zij antwoord wacht ten van Den Haag en Brussel in ver band met een finale conferentie over he£ gebruik van de havens Rotterdam en Antwerpen voor het verschepen van goederen naar West-Duitsland. Dit is één va» de maatregelen, die in het Brits-Amerikaan se rapport over de steenkoolproductie in het Ruihrgebied aanbevolen zijn. Amerikaanse officials zeiden, dat *fi verlangend waren een overeenkomst tot stand te brengen, omdat zij het raad zaam achten de historische voor-oor- logse handelsroute door de Lage Landen naar het Rijngebied en Zuid-Duitsland ln ere te herstéllen. Dit zou tevens een verlichting betekenen van het zo zwaar belaste treinverkeer van Noord-Duits- land naar het Zuiden. Gisteren is een luxe auto, afkomstig uit de provincie Groningen op de Rijks straatweg te Oldenbroek in volle vaart tegen een van tegenovergestelde rich ting komende vrachtauto gereden. De drie inzittenden, twee heren en een da me uit Groningen, werden gedood. Het Griekse parlement heeft met 279 tegen 2 stemmen zijn vertrouwen uit gesproken in de regering Sofoulis. In Washington had dr. H. J. van Mook een conferentie met minister Marshall. Ook mr. E. N. van Kleffens was bij het onderhoud aanwezigDe Indonesische kwestie vormde het zwaartepunt der besprekingen Uit betrouwbare bron verneemt Aneta, dat de Australische consul- generaal, Eaton, en de plaatsvervan. gende Britse consul-generaal, Lambert, bij hun bezoek aan het Nederlandse gebied van de sector Malang bü Singosari zijn beschoten. Nader verneemt Reuter, dat Eaton en Lambert met hun stafwagen in een Ne derlands convooi reden van vier jeeps op weg van Malang naar Soerabaja toen nabij Singosari machinegeweer vuur op hen werd geopend van een af stand van, naar men schat, ruim 400 meter. U.P. weet nog met zekerheid te mel den, dat de schutters Indonesiërs waren. Verwachting tot Zaterdagavond.- In het Noord-Westelijk gedeelte van het land overdag vrij krachtige Zuid. Westelijke wind, wisselend bewolkt met hier en daar enige lichte regen en iets lagere temperatuur dan van. daag. In het overige gedeelte van het land meest matige Zuid-Westelijke wind met overdrijvende wolkenvelden, doch vrijwel overal droog weer en wei. nig verandering van temperatuur. Zon 6.0919.02, maan 3.4319.04. In het Nederlandse legerbericht van vandaag wordt bekend gemaakt, dat gisteren tijdens voortgezette zuiveringsoperaties in het door de Nederlanders bezette gebied 2 Ne derlandse soldaten zijn gesneuveld en 19 gewond. Het legerbericht maakt melding van twéé schermutselingen op West-Java, drie op Midden-Java en één op Oost- Java. De republikeinen gaan voort met het vernielen van Nederlandse planta ges achter de Nederlandse linies, waar onder een grote Tapioca-factorij in de buurt van Linggapoera in het gebied van Tegal, 40 mijl ten Oosten van Che- ribon. Klaarblijkelijk beschouwen de Indonesiërs de bevrijde gebieden als vijandelijk grondgebied waarin zij oor log voeren, aldus het Nederlandse leger bericht. Hr. Ms. mijnenvegers „Pieter Florisz" er, „Abraham van der Hulst" zullen Dins dag 16 September uit Rotterdam naar Indië vertrekken. Na de oefenwedstrijd van het Neder landse B-elftal te 's-Gravenhage tegen de Deense voetbalclub Frem (24), lieeft de K.C. van de K.N.V.B. het Ne derlands elftal voor de wedstrijd tegen Zwitserland als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van der Linden (Ajax) en Schijvenaar (E.D.O.). Midden: Stoffelen (Ajax), Möring (Enschede), Devroet (Peijenoord) Voor: Lenstra (Heerenveen)Rijvers (N.A.C.), Wilkes (Xerxes), Van Dijk (Ajax) en Drager (Ajax). Reserves: De Munck (Sitt. Boys), Van Bun (M.V.V.), Haze veld (G.V.A.V.). Twee reserves zullen nog worden aan gewezen. Het enig opmerkelijke in deze ploeg is de vervanging van Van Bun door Van der Linden, een keuze, die de wedstrijd, welke de 'Amsterdammer gisteravond op het V.U.C.-veld speelde, niet helemaal rechtvaardigt. Zoals verwacht mocht wor den is Dë Munck vervangen dcor Kraak, maar werd het elftal van de 93-zege op Millwall verder ongewijzigd gelaten. Naar het A.N.P. verneemt, wordt dr. Van Mook Zondagochtend vroeg op Schiphol verwacht. Hij zal zich rechtstreeks begeven naar het bui tengoed van de minister van Buiten landse Zaken, baron Van Boetze- laer van Oosterhout. vy jr (Van onze financ. medewerker) de beurs zijn de laatste tijd ver schillende aandelensoorten flink in koers gestegen, waaruit zou zijn af te leiden, dat de beleggers de toe- loomst met vertrouwen tegemoet zien. Nu is daar wel enige aanleiding toe. De in dexcijfers, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek regelmatig publiceert over de industriële bedrijvigheid, gevon de laatste maanden een langzame, maar geregelde, stijging te zien. Gemiddeld wordt in Nederland thans 90 van de productie van 1938 bereikt. Grandstof- fenvoorziening en vernieuwing van ma chines en werktuigen baren veel zorg en ook de scholing van de arbeidskrachten is nog niet zoals deze moet zijn, maar uit de jaarverslagen blijkt toch, dat over het algemeen bevredigende winsten wor den gemaakt. Een groot deel daarvan verhuist naar de Staat in de vorm van belastingen. Uit de ontvangsten van het Rijk komt naar voren, dat de opbrengst van de winstbelasting de raming over treft, zodat hierdoor in de benarde po sitie van onze schatkist enige verlich ting wordt gebracht. Verder Wordt van die winst een be langrijk deel in het bedrijf gehouden en dit is noodzakelijk, omdat nieuwe ma chines en werktuigen enige malen zo duur zijn als voor de oorlog. En toch zal de Nederlandse industrie tot vernieuwing over moeten gaan om de achterstand ten opzichte van het buitenland (vooral Amerika) in te lopen. Ook de aandeelhouders profiteren van de betere omstandigheden. Vele maat schappijen, die over 1945 nog geen divi dend konden betalen, hebben over 1946 een dividend van 6 procent uitgekeerd. Nadat in Juli j.l. de tot dan toe be staande overheidsbepaling, dat niet meer dan 6 procent dividend mocht worden uitgekeerd, was gewijzigd in dier voegfe, dat thans 9 procent mag worden be taald, hebben verschillende maatschap pijen een dividend tussen de 6 en 9 pro cent aangekondigd Is er dus wel reden tot ^nig optimis me, er is nog een andere oorzaak voor de koersstijgingen, die wellicht van gro- tér invloed is. Dit is de omvang van de bedragen, waarvoor belegging moet wor den gezocht. De geldhoeveelheid wordt wekelijks met een flink bedrag verhoogd door de verkopen van Amerikaanse aan delen, waarop de regering, zoals men weet, sterk aandringt. Het juiste bedrag is niet 'bekend, maar het schijnt wel vast te staan, dat op die manier elke week voor enige millioenen belegging moet wiorden gezocht. Men begrijpt, daj; dit de vraag vergroot. Daarbij komt nog, da^ levensverzeke- rings-maatschappijen en andere grote beleggers meer en meer overgaan tot de aankoop van aandelen, om een te genwicht te krijgen tegenover de grote bedragen, welke in overheidsleningen zijn belegd. Nu zijn deze aankooporders voor elke maatschappij afzonderlijk wel niet zo groot, maar het totaal van de orders heeft toch zeker grote invloed. Ter vergelijking laten wij de koersindex- cijfers volgen, welke het A.N.P. in samen werking met het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft samengesteld. Dit lijstje spreekt voor zichzelf. I (Basis 1938 100) Indus Scheep Ind. Alge trie vaart aand. meen 9 Mei 1940 82.0 90.0 80.Q 79.3 3 Febr. 1947 204.1 135.2 58.3 145.2 3 Mrt. 1947 200.6 137.2 55.8 143.0 1 Apr. 1947 217.0 153.3 64.5 154.8 6 Mei 1947 236.3 177.0 66.3 168.5 2 Juni 1947 219.8 165.8 60.7 156.8 1 Juli 1947 227.9 173.8 67.2 164.1 4 Aug. 1947 229.3 166 9 70.7 165.3 2 Sept. 1947 239.6 169.5 67.4 170.0 10 Sept. 1947 245.9 173.1 68.6 174.5 „De regering beseft, dat het voor het moreel van de troep noodzake lijk is om ook het geestelijk contact met het moederland levendig te hou den. Duizenden in den lande hebben reeds in deze geest gewerkt. Doch deze acties moeten worden samenge bundeld. Daartoe is een organisatie in het leven geroepen, die de naam draagt van Nationale Inspanning De commandant zeemachtschout bij nacht LJ. L. Willinge. heeft in het Marine- Opleidingskamp te Hilversum 29 officieren van het korps Officieren van Vakdien. slen, allen voormalige adjudant-onderofficierenbeëdigd. De instelling van het korps Officieren van Vakdiensten maakt het mogelijk, dat ook het lagere personeel van de Marine, al$ het over de nodige capaciteiten beschikt, tot officier kan opklimmen Welzjjnsverzorging indië, de NIWIN. Zij zal de activiteit der verschillende regeringsinstanties op dit gebied coör dineren met het particuliere initia tief. Zij zal dus de verzorging van de militairen en van de burgers in de overzeese gebiedsdelen van het Ko ninkrijk ter hand nemen." 14 September a.s. is het één jaar ge leden, dat de minister-president dr. Beel met deze voor de microfoon gesproken woorden de NIWIN bij het Nederlandse volk introduceerde. Het beroep om daad werkelijk medeleven is niet vergeefs ge bleven. Niet alleen bewees het opinie onderzoek van een half jaar geleden, dat meer dan 4 millioen volwassen Neder landers de NIWIN als zodanig kennen (dit is een percentage, dat slechts 10 pet. kleiner is dan voor de bekendheid van Linggadjati geldt!), ook het overzicht van hef. NIWIN-werk van Sept. '46 t/m Juni '47 geeft een verheugend beeld van de belangstelling, die ons volk voor zijn militairen en burgers overzee aan de dag legt. Zo blijkt uit dit verslag o.m. dat van Sept. '46 t/m Juni '47 aan vrijwillige bij dragen ƒ900.000 werd bijeengebracht. De in deze tijd gedane uitgaven (o.a. de Kerstpakkettenaclie 1946, cantinewagen- actie, sportartikelen, muziekinstrumenten en verwelkoming van terugkerende mi litairen) bedragen f 746.000. Bovendien werd voor een bedrag van f 144.000 aan orders geplaatst (o.m. 10 cantinewagens en 50 radio's), tcrwyi voor de nog dit jaar te plaatsen orders f 1.054.000 is uit getrokken (15 cantinewagens, 155.000 Kerstpakketten, sportartikelen enz.). I N tf« tl, die I leven Nieuwsgierigheid is een kwaal de meeste mensen in hun niet kunnen kwijtraken Hieruit volgt, dat in de tweede helft van dit jaar nog f 1.044.000 moet worden in gezameld. Inmiddels heeft het bedrag aan vrijwillige bijdragen het millioen reeds overschreden. Van de besteding der Rijkssubsidiegel den geeft het overzicht de volgende spe cificatie. Aan lectuur (o.m. 38.759 boe ken, 33.155 kg. tijdschriften, 53.900 abon nementen, wekelijks 600 kg. dagbladen) werd f 700.000 ten koste gelegd. Voor cur sussen werd f 70.000 uitgegeven. Aan de inrichting van militaire tehuizen werd f 100.000 bijgedragen. Onder het hoofd Kunst en Amusement vermeldt het ver slag een bedrag van f 729.000, besteed aan de 3-maandelijkse toumée's van 32 gezelschappen oftewel 165 artisten. Een toneelwagen voor de 2e Divisie kostte f 15.000. Vier vleugels en zes piano's, be nevens partituren, geluidsversterkers en reparatiemateriaal vroegen f20.000; bij deze vleugels is inbegrepen de prachtige Blüthnervleugel van wijlen Seyss In- quart! Voor de heruitzending van Ne derlandse radioprogramma's, die op gra- mofoonplaten naar Indië worden ver voerd, werd f 15.000 uitgetrokken. Honderd radio-ontvangtoestellen kost ten f 36.000. Voorts werden 32 grote en diverse kleine speelfilms naar Indië ge zonden, terwijl geregeld Nederlandse journaals worden verstuurd. De totale kosten daarvan bedroegen f 275.000. De onkosten van het Centraal Bureau, be nevens die voor publiciteit en propa ganda vergden het bedrag van f 358.000. Uit dit laatste blijkt, dat de beheers kosten en algemene propaganda worden bestreden uif, de Rijkssubsidiegelden (waarvan f2.361.000 werd uitgegeven), waardoor de NIWIN-acties, gefinancierd uit particuliere bijdragen, in hoogste rendement aan militairen en burgers in Indië ten goede komen. Thans staat de NIWIN aan het begin van ltet tweede jaar van haar werk zaamheden en onvermoeid zal zij voort gaan om de haar van regeringswege ge geven doelstellingen te verwezenlijken. Op de jaarlijkse Universiteitsdag van de R. K. Universiteit heeft prof. dr. Bel- lon medegedeeld, dat binnen afzienbare tijd in Nijmegen een journalistenschool zal worden geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 1