Nederlanders stellen teleur in Monte Carlo INDO-CHINA ZELFSTANDIG DINNEN HET KADER DER FRANSE UNIE DE ZAKENMAN. IS OPTIMISTISCH Minder critiek op de Jaarbeurs Jany en Harup Eur. kampioen Avonturen. incognito Bao Dai of Ho Tsji Min 1500 man Oostenrijkse krijgsgevangenen terug Geallieerde troepen verlaten Italië f L Auto's nog niet vrij goede aardappel. OOGST GEEN VERRASSINGEN IN B.-ELFTAL vj VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1947 PAGINA BUITENLANDS OVERZICHT FRANS VOORSTEL AAN EXODUS-JODEN Economisch wereldprobleem zeer moeilijk Generaal Kapittel Ursulimen mfi Pola aan Joegoslavië NIEUWE REGERING IN IRAN JAN MOEDWIL SPRAK TE GOUDA Bom van 250 kg. op het B.B.C.-gebouw BEIDE KAMERS WEER AAN DE SLAG Slagerswinkels te Terneuzen weer geopend Enige opleving in de diamantindustrie Karen Harup Frem wint met 42 (Wordt vervolgd Bonte uitgeschakeld Wéér gelijk Opstelling Engels elftal tegen België Sportsnippers Oostenrijker bestal fabrikant Oplichter gearresteerd Radiotoestellen 2 In een rede, waarover de Franse volks vertegenwoordiging enige weken ge leden lang en breed heeft beraad slaagd en gekrakeeld, heeft Emile Bol- 'aert, de Hoge Commissaris voor Indo- China. aan de bevolking van de tot Indo-China behorende landen zelfbe stuur aangeboden binnen het kader van de Franse Unie. Kambod^ja, Laos, Ton kin, Annam en Cochin-China krijgen hierdoor een nieuwe kans, het tussen opstandige elementen en de Franse re gering gerezen geschil te beslechten. En dien kan er zeker van zijn, dat grote delen van de verschillende bevolkingen hartgrondig bereid zijn, op basis van het jongste aanbod een poging te wa gen, de sinds December woedende bin nenlandse krijg uit de wereld te helpen. Even weinig twijfel bestaat er echter, dat juist voor de raddraaiers van de rebellie Bollaert's rede onvoldoende was. Ho Tsji Min, de communistische leider *an de opstand, eiste immers volledige zelfstandigheid. Hy wilde een onafhan kelijke buitenlandse politiek voeren, een eigen defensie-apparaat bezitten, enz. Aan die eisen komt het Franse aanbod "echts zeer weinig tegemoet. Weliswaar Wordt aan de genoemde staten het al gehele beschikkingsrecht inzake het binnenlandse bestuur toegekend, doch de buitenlandse zaken en de defensie blijven uiteindeiyk ondergeschikt aan die van de Franse Unie. Dit be tekent nog niet automatisch dat zij nu Ook geheel aan de Franse politiek ondergeschikt behoeven te blijven: het lidmaatschap van de Unie waarborgt Indo-China een zekere zeggenschap bij het opstellen van de politieke gedrags lijnen dier Unie. Doch wanneer een- hiaal, door interne besprekingen, zulk ben lijn is getrokken, hebben de Indo- Chinezen niet meer de macht, daar op eigen gezag veranderingen in aan te hrengen. Te minder zal het Franse aanbod Ho Tsji Min en zyn party, de Viet Min, bevredigen, omdat de dansen hen niet erkennen als de groep Waarmee de onderhandelingen gevoerd bioeten worden. Te Parys is men van hiening, dat de Viet Min slechts door Usurpatie en intimidatie een machts positie heeft verworven, en dat het on juist en ondemocratisch zou zyn, deze groep als de werkeiyke vertegenwoor diging van de Indo-Chinezen te aan vaarden. Men tracht ook de rest van het volk in de onderhandelingen te be trekken, en men heeft zich daartoe ge- Wend tot Bao Dai, de twee jaar geleden afgetreden keizer van Annam, die op het ogenblik in Hongkong het brood der ballingschap eet. Bao Dal schijnt wel bereid, de hem toegedachte rol van cen- Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Donderdag bekend gemaakt, dat Frankrijk bereid is elk der ,.Exodus"-refugiés, die op het ogenblik In de Duitse kampen vertoeven, op te hemen wanneer deze zich daartoe vrü- Willig aanmelden. In deze aankondiging wordt de Britse Autoriteiten verzocht de namen van der gelijke vrijwilligere op te geven aan het Hranse consulaat te Hamburg. Tevens Wordt aan de Britse autoriteiten en de Vertegenwoordigers der Joden aangeraden •het het consulaat overleg tfe plegen over het verstrekken van collectieve paspoor ten, welke van Franse visa kunnen wor sen voorzien. trale figuur in het meer rechts-georiën- teerde politieke leven van Indo-China op zich te nemen, en algemeen ver wacht men, dat een terugkeer van deze vroegere hoogwaardigheidsbekleder de niet tot d© Viet Min behorende politieke groeperingen tezamen zal brengen in een pro-Frans, althans vredesgezind front, dat dan tegelijk scherp anti-Vlet Min zou zyn. Aan de Indo-Chinese staten zelf wordt overgelaten, op welke wijze zü tot de Unie zullen behoren. Vrye verkiezingen zullen beslissen over de vraag, of er al dan niet een Indo- Chinese federatie tot stand zal komen, en of de bestuursvorm monarchaal dan wei republikeins zal zijn. De Fransen zullen zich met die dingen niet be moeien, indien zij garanties bezitten, dat er geen dwang bij de stembus wordt uitgeoefend, dat de gestichte staat of staten dee] zal of zullen uitmaken van de Unie, dat er geen regering wordt aangesteld uit de leden van slechts één party. M. a. w. Parijs geeft de Indo- Chinezen de vrije hand, mits dezen langs democratische weg een democra tisch bestuur benoemen en mits het Unie-verband erkend wordt. De verwikkelingen in het Franse Azia tische gebiedsdeel worden, door deze be palingen, veel meer een zaak tussen Ho Tsji Min en zyn niet-communistische landgenoten, en zü krijgen daardoor een heel ander karakter dan ze tot heden droegen. Het schynt, dat de aan hang van de Viet Min de laatste tijd aan hejt tanen is en dat Bao Dai aan zienlijke, invloedryke medestanders heeft. Wellicht houdt dit een aanwyzing in voor de richting waarin de oplossing der huidige moeiiykheden gevonden gaat worden. Hugh Dalton, de Britse minister van Financiën, heeft de tweede jaarlijkse bij eenkomst van de gouverneurs van de in ternationale bank en het Internationale monetaire fonds, waar Nederland verte genwoordigd is door minister Lieftinck, geopend met een rede, waarin hij o.m. verklaarde: De gebeurtenissen hebben onze berekeningen omver geworpen. In het bijzonder in de laatste maanden heeft zich een zeer opmerkelijke en snelle ach teruitgang voorgedaan in de economische positie eu vooruitzichten van vrijwel alle hier vertegenwoordigde landen. De wederopbouw is verre van voltooid en er bestaat groot gevaar dat de her stelpogingen van verschillende landen bin nenkort ernstig zullen worden gehandi capt door het gebrek aan middelen om de invoer van essentiële goederen voort te zetten. Dit zou het bereiken van een gezonde, krachtige wereldeconomie voor onbepaalde tijd uitstellen, wy weten thans, dat het probleem dieper en moei lijker ls dan te1 Bretton Woods was voor zien. Dalton besloot met te wijzen op het oneconomische gebruik van arbeidskrach ten in verband met de noodzaak om met het oog op de ongeregelde politieke situa tie een grote troepenmacht op de been te houden en een militaire productie te handhaven. 4 September 1.1. werd te Rome het Generaal Kapittel der Ursulinen van de Romeinse Unie geopend met een voor bereidend triduum. Op 8 September werd tot Generale Overste herkozen R.Mère Marie de St. Jean Martin, die reeds 21 jaar de Orde bestuurt. Door een byzon- dere vergunning van de H. stoel werd de keuze van het Generaal Kapittel be-, krachtigd en de verlenging van de reeds uitzonderlijk lange ambtsperiode goedge keurd. Winston Churchill bracht een bezoek aan een kangeroedie destijds aan de Londense dierentuinf icaar hij „Digger", hem cadeau is gedaanvoederde De Oostenrykse regering heeft bekend gemaakt, dat het eerste contingent be staande uft 1500 man vroegere Oosten rykse krijgsgevangenen vandaag uit Rus land naar Oostenrijk zal terugkeren. Men schat het totaal aantal Oosten rijkse gevangenen, dat nog in Rusland verblijft op 55.000. Zegslieden van het ministerie van Binnenlandse Zaken verklaarden, dat de teruggekeerde gevangenen waar schijnlijk zullen worden ondergebracht in kampen in de buurt van Wienerneu- stadt, 30 mijl ten Zuiden van Wenen. Voorts werd medegedeeld, dat alle wel komstceremonies op order van de Sov jets moesten worden overgelaten aan de Communistische party in Oostenrijk. Luitenant-generaal C. H. Lee, com mandant van het Amerikaanse leger in het Middellandse Zeegebied, heeft me degedeeld, dat het terugtrekken van de geallieerde militaire macht nit Italië in overeenstemming met de bepalingen van het vredesverdrag zal beginnen op Vrij dagochtend. Zondag, de dag vóór de ratificatie, zullen de Joegoslaven het gebied van Pola kry'gen. Later op die dag zullen de Geallieerde soldaten voorposten aan de Morganlijn overdragen aan het Joego slavische commando en zullen zij zich terugtrekken naar gebieden achter de nieuwe Italiaans-Joegoslavische grens: De Iraanse premier Ghavam es Sul- (aneh heeft aan de Shah zijn nieuw kabinet voorgesteld, dat volgens waar nemers pro-Amerikaans is. Het nieuwe kabinet is nagenoeg gelijk aan dat waar aan Ghavam liet hoofd was voordat de nieuwe ,,MajIis" (volksvertegenwoordi ging) haar zitting opende. De vroegere minister van Justitie, thans minister zonder portefeuille, Man- sur Adl, is per vliegtuig naar New York vertrokken om zyn land bij de opening van de U.N.O. Assemblée te vertegen woordigen. Uit Teheran wordt, gemeld, dat het seroi-officiële blad „Ettela At" in een hoofdartikel zinspeelde op onderhande- De „kalm-aan-om-de-wereld-vliegersboven Bagdad Para chutespringen binnenkort ouderwets Het Congres en het weer - Rafelslang-whiskey - Een carrière in de gevangenis. De kalm-aan-om-de-wereld-vlucht van Truman en Evans gaat rustig voort. De vliegers zijn op het ogen blik in Bagdad, waar zij, evenals in de vborgaande steden, die zy aandeden, listig een paar dagen gaan potverteren^ "Waarom zouden we ons haasten?", zei ®vans tegen een reporter, „het is zó veel Gezelliger." De Joodse gemeente van Pretoria heeft onlangs de Nederlands Her vormde Kerk uitgenodigd by de in stallatie van een nieuwe rabbyn De in vitatie was echter in het Engels i.p.v. in het Afrikaans gesteld. De uitnodiging **erd aanvaard.... in perfect Hebreeuws. Ook parachute-springen dreigt ouderwets te worden. Tenminste. indien generaal Denvers, in de öor- jbg commandant van een van de Ameri kaanse legergroepen in Europa, niet al hoog van de toren blaast. Hij Heeft tamelijk verteld, dat in volgende oorlo gen luchtlandingstroepen in een los te koppelen romp van een vliegtuig naar beneden zullen worden gelaten, zodat het biet meer nodig zal zyn per parachute bit een vliegtuig te springen. Het Amerikaanse Congres spreidt het terrein van haar bezigheden en interesses met de dag uit. Het bieuwste. waar de heren zich mee zullen bëzig houden, is.... het weer. Niet, dat ?'j praatjes over mooi of leiyk weer zul- t6h gaan houden of in plaats van poli- i«ke prognoses hun toehoorders, met ^fcrpraaCjes zullen trachten te boeien. ^at niet. Voorlopig zullen zij te praten ^bben of een bedrag van 500.000 dollar, nodig zelfs meer, beschikbaar gesteld 'ah worden voor een regeringsonderzoek Hei V, Hp ar de verschillende experimenten om Afslag te veroorzaken Een republikein senator vond dit nog niet mooi ge- q e8 en wilde zelfs laten onderzoeken of q vorming van wolken niet mogelijk is, J' vervolgens „neergeslagen' kunnen 'Weien. Het Brusselse blad „De Nieuwe Gids" geeft het vplgende. fraaj gestelde y 'wichtje: .,Op de Waalse kaai de 76-jarige F. E. gans alleen. Sinds enkele dagen vermiste men het oude vfouwtje, zodat een gebuurvrouw, on gerust geworden, de woning binnendrong en dra tot de ontstellende vaststelling kwam dat de oude vrouw levensloos over een wastobbe hing. De vrouw moet blijk baar by het wassen bewusteloos zijn ge worden en met het hoofd in de wastobbe terecht zijn gekomen, waardoor de sukkel gestikt is. Heel de buurt stond dra in be roering, maar de toegepaste kunstmatige ademhaling kon niet meer baten. Bij een razzia, onlangs in een Chine- zenwyk van New York gehouden, heeft het federale bureau voor nar cotica een fies in beslag genomen, die gevuld was met een zeldzame drank, n.l. de ratelslang-whiskey- Wie interesse heeft voor het recept van dit voor dè liefdesdrank doorgaande brouwsel, ne me.... een levende ratelslang, stopt deze in een grote pot, voegt rijstewijn toe met gedroogde padden, soja, schijfjes herts hoorn en een handvol gedroogde zee paardjes en laat alles samen koken en goed trekken. De Chinezen van de Ame rikaanse Westkust beweren, dat er niets beters bestaat. Een carrière in de gevangenis komt niet iedere dag voor, maar Jose Paulino Diaz uit Rosario heeft het klaar gespeeld. Hij moest een vonnis van zes jaar uitzitten, werd echter na enige tijd in de keuken te werk gesteld, waar hij kans zag het tot chef-kok te brengen. Hy kookte zó lékker, dat zijn medege vangenen hem van gespaarde zakcenten maandelijks wat toestopten, zyn tijd is nu voorbij, maar het bevalt hem zelf en de anderen uitstekend, zodat hij als gesalarieerd employé in de gevangenis zal biyven. lingen, welke zouden moeten leiden tot een geheim verdrag tussen Groot-Brit- tannië en de Sovjet-Unie, waarbij, in overeenstemming met Het verdrag tus sen Engeland en het oude Rusland van 1907, Iran in éen Britse en een Sovjet- Russische invloedssfeer verdeeld wordt. De Britse ambassadeur heeft volgens het blad de Iraanse regering een nota overhandigd, waarin te kennen wordt gegeven, dat Iran in elk geval de deur voor nieuwe onderhandelingen met de S. U. moet openlaten. Op een persconferentie, welke de af deling voorlichting van 't ministerie van Verkeer te Utrecht heeft gehouden, is o.a. sprake geweest van een beëindiging der distributie van automobielen, zodra de t«d daarvoor ryp geacht kon wor den. Hieruit zyn geruchten voortgespro ten, die zoals dit gewoonlijk met derge- lyke nieuwsaanzeggingen gesteld is, veel verder gaan dan met de waarheid in overeenstemming is. 't Gevolg ls ge weest, dat importeurs en handelaren met aanvragen worden overstelpt, die hun slechts onnodig werk bezorgen en voor hen, die een automobiel vaak drin gend nodig hebben, slechts teleurstel ling geven. Van He züde der R.V.I. verzoekt men ons derhalve, er nog eens met nadruk op te wijzen, dat op het vry- komen van automobielen vooralsnog absoluut geen kans bestaat. Wie een auto verlangt, moet zich als tot nu toe gebruikeiyk, tot de Rijksverkeers inspecties wenden. De oogst van de consumptie-aardap pelen is thans in volle gang. In het Oosten des lands ls de ocgst over het geheel genomen kwalitatief en kwanti tatief hoog. Gezien de schadeposten, die zijn ontstaan door de droogte is dit voor de boeren een gelukkig verschynsel. De bekende Vlaamse radiospreker van de Londense radio, Jan Moedwil, die nu weer als prof. Geereens door de wereld gaat, sprak gisteravond in Gouda over zyn werk en dat van zyn collega's in Londen. De burgemeester van Gouda. mr. dr. K. F. O. James, verwelkomde hem als de stem van de vrue wereld, die gedurende de bezetting in onze duistere huizen zo veel moed, troost en vertrouwen bracht. Jan Moedwil sprak zoals hy bekend is: simpel, duidelyk en enthousiast. Toen hy in Mei 1940 na zyn vlucht uit België in Folkestone voet aan land zette, had hij nog nooit voor een microfoon gesproken, doch, nauweiyks een etmaal in Engeland vertoevend, zag hy het grote belang van een Belgische radio-uitzending reeds in. Hy moest een drietal- examens afleggen en hoorde toen niets meer. Doch Jan Moedwil en zijn Franse collega. De la Valet, zaten niet stil en op 28 Sept. 1940 klonk voor het eerst de stem van het vrije België door de aether. Vier jaar later, 16 September 1944, stierf radio- België in volle gezondheid, cjaar het land vrijwel in zyn geheel was bevryd. Het benauwendste avontuur, dat Jan Moedwil heeft meegemaakt, was ijdens de Blitz op Londen in Octo ber 1940. Hö was juist met zyn praatje bezig, toen een bom van 250 kg. het B.B.C.-gebouw trof en op een verdieping boven hem ontplofte. Hy „donderde" haast van zUn stoel, behield zyn tegenwoordigheid van geest en sprak gewoon door, zodat de luisteraars niets bijzonders merkten. .Na afloop dankte de burgemeester van Gouda prof. Geersens voor zyn causerie en overhandigd hem enige karakeris- tieke Goudse geschenken. Na de opening der Staten-Generaal, Dinsdag 16 September a.s„ zal de Tweede Kamer om 3 uur in vergadering bijeenkomen. Aan de orde zün de aan bieding van de Rüksbegroting voor 1946 en het opmaken van de nominatie voor het, voorzitterschap. Ook de Eerste Kamer zal a.s. Dinsdag om drie uur weer mot haar werkzaam heden beginnen. Met ingang van gisteren zyn de sla gerswinkels te Terneuzen weer openge steld voor de verkoop van vlees, na ge durende ongeveer een week gesloten te zijn geweest. Op last van de inspecteur van de Volksgezondheid was te voren al het nog voorradige vlees vernietigd. Voor wat betreft de oorzaak der vergiftigings verschijnselen is komen vast te staan, dat het vlees afkomstig was vah een koe, welke is gekeurd door een veearts uit een naburige gemeente, daar de Terneu- zense keurings-veearts op dat moment afwezig was. Het totaal aantal personen by wie zich de para-typhus-verschynse- len hebben voorgedaan beloopt onge veer 350. (Van onze correspondent) UTRECHT, 11 Sept. 1947 Het buitenlands bezoek aan de Jaar beurs was op de eerste exportdag groter dan op de tweede, terwijl cie totale be langstelling niet zo enorm was als op de Voorjaarsbeurs. De interesse van de binnenlandse be zoekers voor de vele aldelingen ls zeer uiteenlopend. Opmerkelijk is de sterke drang van de boeren naar mechanisatie, al worden zy hiertoe ook veelal gedwongen door de grote schaarste aan werkkrachten. Jam mer is het daarbij, dat voor de aankoop van de ingevoerde tractors, maai- en dors machines men in het bezit moet zyn vah aankoopvergunningen, die door de over heid evenwel slechts in beperkte mate kunnen worden afgegeven. Veel aandacht trekt ook de zeer fraaie afdeling meubelindustrie, welke zich uit sluitend voor de export exposeert, doch ook voor de binnenlandse markt. De uit voer van meubels dateert pas van na de oorlog en men hoopt met deze jaarbeurs het buitenlandse afzetgebied voor deze ar tikelen nog te vergroten. Het zyn hoofd zakelijk Frankrijk. België, Zwitserland en Spanje, die voor export dier artikelen in aanmerking komen. De meubelindustrie blijkt tra ons land geheel aan de huidige vraag te kunnen voldoen. Hierbij dient men wel in het oog te houden, dat het woningtekort voor menigeen een beletsel vormt om over te gaan tot aankoop van een ameublement en zich ruim te installeren. Materiaal is voor deze industrie echter in voldoende mate aanwezig, niet de vaklui. Met de schoenindustrie staat men er minder gunstig voor. Hier bestaat schaars te aan personeel en materiaal en moet men in het algemeen met grondstoffen werken, die van inferieure kwaliteit zijn. Bedroeg de productie van schoenen voor de oorlog 12 >/2 mlllloen paren, thans wor den er 8 millloen paren vervaardigd. Het schoeisel voldoet wel aan alle eisen, die wat „loopbaarheid" betreft gesteld kun. nen worden, maar liet modevakwerk, b.v. het „leuke schoentje" voor de dames, ont breekt nog op de markt- Nochtans stelt het publiek aanzienlijk hogere eisen en be steedt het in het algemeen zijp bon eerst na een zorgvuldige keuze te hebben ge maakt. Werden de schoenen vrygegeven, dan zou de productie verdubbeld moeten worden, hetgeen met de momentele grond- stoffenvoorzienlug volstrekt onmogeiyk ls. Opvallend is de optimistische stem, dte de doorsnee-zakenman op de jaarbeurs laat horen. Optimistisch vooral wat de toe komst aangaat, al klinkt nu en dan een verwijt aan het adres van de overheid. De scherpte van zijn critiek. van een jaar ge leden is echter verdwenen. De zakenlie- den'hebben vertrouwen in de toekomst en al hun handelen is hierop gericht. De Amsterdamse diamantindustrie maakt op het ogenblik een kleine ople ving door, vernemen wij van bevoegde zijde. Er wordt behoorlijk verkocht, de oude voorraden raakt men kwyt en er worden betere prijzen gemaakt. Men meent deze verbetering ln hoofdzaak tc moeten toeschrijven aan het feit, dat de V. S. weer meer aan de markt z(Jn dan tot voor kort. Insiders manen evenwel tot voorzich tigheid, daar nog niet te overzien valt, of deze opleving van lange duur zal zyn. De slijperijen bieden op het ogenblik volop werkgelegenheid, zodat practiBCh alle beschikbare diamantbewerkers in het arbeidsproces zijn opgenomen. Het totaal aantal werklieden bedraagt circa 1000, terwyi nog 400 leerlingen ln opleiding zyn. In do eerste acht maanden van dit jaar stond tegenover een invoer aan ruwe stenen ter waarde van f 6.359.000 een ex port van bewerkte diamanten ter waarde van f 13.250.000. De V. S. zijn de voor naamste afnemer met een totaal bedrag in het eerste half Jaar van f 3.746.000, gevolgd' door Zweden met f 1.646.000 en India met f 1.380.000. In 1946 had de invoer een waarde van f 23.6 en de uit voer van f 28.2 mill. (Van onze speciale verslaggever) MONTE CARLO, 11 Sept. Het gaat de Nederlanders nog niet erg naar den vleze in Monte Carlo en vooral de tweede dag is rijk geweest aan teleur stellingen. Vooreerst vielen de presta ties van Haasman, die bij het schoon- springen dertiende werd, erg tegen; vervolgens had men Hoving toch wel iets meer toegedacht dan de laatste plaats op de door Jany gewonnen 100 meter-finale en tenslotte was net een tegenvaller, dat Iet Kostervan Fegge- len en Greetje Galliard op de 100 meter rugslag respectievelijk met de derde en vierde plaats genoegen moesten nemen. Bonte tenslotte werd op de 200 meter schoolslag niet geplaatst. Voor de start van de finale 100 meter borstcrawl, de eerste beslissing op het programma van de kampioenschappen, was de jonge reus Jany zeer kalm, in tegenstelling tot zijn rivaal Olsson, die een bijzonder nerveuze indruk maakte en voor de start een nummertje armbewe gingen ten beste gaf, alsof hy vreesde, dat hy zijn slag vergeten was. Jany zwom ook nu weer eenzaam in de baan, maar legde de eerste vijftig meter té langzaam af, dan dat er sprake zou kunnen zijn van een record. Achter hem streed Ols son met de Hongaar Szatmari om de der de plaats, een duel, dat hy tenslotte met 0.8 seconde verschil won. De tweede Hongaar Kadas werd vierde. Hoving leverde met de Fransman Babey een strijd om de vijfde plaats, verloor die en werd dus laatste. Karen Harup zorgdes op de finale 100 meter rugslag dat de eerste Europese titel in Denemarken kwam. zy nam onmiddellijk de leiding en stond die niet meer af, hoewel zij even in moeilijkheden kwam, toen ze tegen de kurken afschei ding van de baan kwam. De stryd om de tweede plaats tussen de Nederlandse dames en de Engelse Gibson eindigde na een verwoed duel, waarin de vertegen woordigster van het Verenigd Koninkrijk verre van fraai zwom, maar een prach tige vechtlust demonstreerde, in het'na deel van onze landgenoten. Miss Gibson werd tweede vóór mevr. KosterVan Feggelen en Greetje Galliard. De Hon (Van onze sportredacteur) DEN HAAG, 11 Sept. Veel minder aantrekkelijk dan het glorieus doel- puntenfestyn van Spangen, was ge lijk verwacht mocht worden, de wed- stryd, die het Nederlandse B-team tegen de Deense club Frem speelde en met 42 verloor. Niet ómdat ze verloor, want daar zou men vrede mee gehad hebben, wanneer het spel maar wat attractiever was geweest en tot het einde had kunnen boeien. Nu moesten we het doen met een niet onaardige eerste helft, waarin de Nederlandei's een 1—0 voorsprong'namen, die ze tot vijf minuten na rust konden behouden. Er waren na de wedstrüd op Spangen vanzelfsprekend niet veel wyzigingen in het Nederlands elftal meer te wachten, maar toch zag men met belangstelling uit naar het optreden van enkele spelers. Van der Linden bijvoorbeeld. Welnu, hy deed veel goede en zelfs zeer knappe dingen, maar hy was ook slordig en maakte fouten, die voor hetzelfde geld doelpunten hadden kunnen opleveren. Wy,kunnen niet aannemen, dat de K.C. hem door déze wedstrijd de voorkeur gaf boven Van Bun. Zijn clubgenoot. Van der Hart deed het op de rechtshalfplaats vóór rust heel aar dig, maar zakte daarna in elkaar met de hele Nederlandse defensie. Fischer daar entegen demonstreerde juist in de tweede helft, dat hij een speler is, die men toch zo maar niét, °ver het hoofd kan zien. Een man, die men ook niet mag vergeten, is de Schiedamse middenvoor Schrumpf, even min als de BVV'er Donhuizen en de links half Hazeveld (GVAV), welke laatste trou wens reeds als reserve voor 21 September werd uitverkoren. Verder vielen er in <jeze ploeg geen opvallende figuren te ontdek ken. Kraak deed veel goede dingen, maar maakte toch ook weer foutjes, die men liever niet ziet. in de voorhoede voldeed de derde klasser Van Eijk niet slecht, maar Biesbrouck speelde beneden zyn kunnen. De Nederlanders namen na negen mi nuten de leiding, toen Van der Hart, een vrije schop goed naar Van Eijk plaatste en deze de bal voor doel kopte, waar Schrumpf hem laag inschoot: io. Vijf minuten na de hervatting maakte Sörensen uit een goede pass van Flöger gelijk en vier minu ten later draafóe dezelfde speler met suc ces achter een uitstekend genomen vrije schop aan: 12. Het werd nog eens gelijk door Fischer na een goede combinatie met Schrumpf. waarbij de SVV'er overigens hands maakte. Maar twintig minuten' vóór tyd maakte Hansen er 32 van en uU een penalty bracht dezelfde speler de stand tenslotte op 42. H BUDIN door CLARENCE BUDINCTON KALLAND f" 21 Haar anders zo matte ogen glansden. „En vanavond ga ik met hem dineren en naar de schouwburg'. Ik geloof wel, dat hij het eerlyk meent en dat hy werkelijk belang in my stelt." „Wat heerlyk," zei Jane. „Ik hoop dat u een prettige avond zult hebben." „Hij zou vanmiddag' nog even langs komen; heel even maar," zei Rapunzel. „Ik hoop maar, dat hij komt als u er nog bent." Toen betrok haar gelaat, als of haar plotseling een onaangename ge dachte door het hoofd ging. „Eigenlyk liever maar niet. Als u hier bent zal hij geen oog voor my hebben." „Doe niet zo dwaas," zei Jane. „Ik zou die jongeman graag eens willen ontmoe ten. Ik verzeker u, dat hy alleen maar naar u zou willen küken; hy zou geen kans krijgen om aandacht aan mij te be steden. Ik zou me afschuwelyk en on aangenaam voordoen." „U ziet er zo sjiek uit," zei Rapunzel peinzend. „Zo heet dat toch? Wilt u mij werkelijk leren, hoe ik me moet kleden? Wilt u met me gaan winkelen? Het hin dert niet wat het kost; daar hoef ijc niet op te letten." „Natuurlijk wil ik dat," zei Jane, en haar vriendelykheid kwam niet voort uit louter zakelyke overwegingen een stapje dichter by de opdracht van Jason Tickle te geraken. Zij mocht Rapunzel graag en het was haar oprechte verlan gen het onhandige, overdreven meisje te helpenf De telefoon stoorde hen en Rapunzel haastte zich naar de andere kamer om de hoorn op te nemen. Zij kwam terug met een bios op haar wangen. „Hy was het," zei ze opgewonden. „Hy komt naar boven." Toen "keek zy Jane opeens ver legen aan en Jane begreep. „Ik wil alleen graag even kennis met hem maken en dan ga ik direct weg," zei ze. „Ik zal dit uurtje niet verknoeien voor je." „U bent een schat," zei Rapunzel dank baar. Het geluid van de bel bracht haar weer in de war en zy struikelde bijna in haar haast zo snel mogelijk open te, doen. Een ogenblik' later keerde zy tefug ln gezelschap van een rijzig» man met brede schouders en slanke heupen. In zün soort kon men hem knap noemen, maar zijn ogen waren, ondanks zijn in- nemenden glimlach, koud en berekenend. „Juffrouw Smith," zei Rapunzel, „mag ik u voorstellen aan mijnheer Mantor?" „Wy hebben elkaar, al eerder ontmoet," zei Mantor. „Inderdaad," zei Jane. „Wij hebben al eens vluchtig kennis gemaakt, maar zeer vluchtig." „Ik wist niet dat u juffrouw Tickle kende," zei Sledge op onaangename toon. „Ik ontmoet veel mensen. Daar zoudt u verbaasd van staan," zei Jane, „Een gewoonte, die voor een jonge vrouw niet ongevaarlijk kan zijn," zei Mantor. „Het zou er eens één té veel kun nen zyn Rapunzel keek ongelukkig en niet- begrijpend van de een naar de ander. Zy wist niet of dit nu de min of meer ge- brulkeiyke, spottende manier veyi con verseren was, zoals die in romans wel werd beschreven, of dat er zich achter deze woordenschermutseling iets af speelde wat zy niet begreep. „Gaat u niet zitten?" vroeg zü, niet erg op haar gemak. „Ik ga nu werkelijk weg; ik heb nog een massa te doen," zei Jane. „En morgen," zei Jane, „gaan wij win kelen en we maken er een gezellige dag van." Zij glimlachte uitdagend tegen Mantor. „Er staat voor morgen heel wat op het programma en ik hoop van harte, dat mijnheer Mantor tevreden over het resultaat zal zijn!'' Zij reikte 't meisje deh and, negeerde MantO)- volkomen en liep naar de deur. Zij strekte haar hand uit naar de knop, maar Mantor was haar voor. Hy opende de deur voor haar en wendde zich om naar Rapunzel. „Ik zal juffrouw Smith even naar de lift begeleiden," zei hij min zaams. „Zelfs in New York is nog wel iets van goede manieren overgebleven. „Maar u komt toch terug?" vroeg Ra punzel angstig. ..Ik ben direct weer terug zodra ik juffrouw Smith er uit gegooid heb." zei hy met een poging om geestig te zyn. Een pas of tien liepen zy zwygend naast elkaar voort. Toen zy ver genoeg van de openstaande deur verwyderd wa ren, zei Mantor: „Bemoei u hiér verder niet mee!" „Waarmee?" „Het zou wel eens kunnen zUn, dat u té pienter wilt zijn." zei Sledge. „Ik weet niet hoe u aan die luitjes uit Okla homa bent gekomen. Maar nogmaals: bemoei u niet verder met hen. U bent hier aan een verkeerd adres en wanneer u met de lift beneden bent gekomen, biyf daar dan voor goed." „U wilt mij dus de wet voorschryven?" „Slechtg een raad geven," antwoordde hy. „Die heb Ik van u niet nodig," zei Jane. „Gebruik uw verstand, juffrouw Smith. Hoeveel mannen denkt u dat er van daag werden gedood in Europa?" „Veel, heel veel," zei ze. „En zy bemoeiden zich nog niet eens met andermans zaken. Onze mooie stad heeft een alleraardigste plaats ee- reserveerd voor lastige, bemoeizieke men sen." „Waar dan?" „Buiten de stad. Een koele plek heeft men er voor uitgezocht. Maar de mensen daar hebben er weinig plezier van. Ieder van hen heeft slechts een kleine, be krompen ruimte tot zün beschikking. Maar zij voelen zich niet eenzaam en zy hebben geen zorgen meer „Waarom niet?" vroeg Jane. Hij kwam dichter op haar toe. „Omdat zij dood zijn," zei hy toen. „Daar heb ik nog helemaal geen be hoefte aan," zei Jane onbewogen. „Wel," zei Sledge, „de beste voorzorg voor een lang leven is, dat men zich met zyn eigen zaken bemoeit." Jane glimlachte tegen hem. „Erg vriendelyk van u om mij dat te vertel len," zei ze. „Erg vriendelyk." Toen stap te zy in de lift. gaarse Novae werd vyfde, de charmante maar niet meer in grote vorm zwem mende Fran$aise Berlioux laatste. Op de 200 meter schoolslag lootte Bonte een serie van zeven man en werd niet geplaatst. Het was een volledige victorie van de vlinderslag die vrywel alle deel nemers toepasten. De enige goede ver tegenwoordigers van de orthodoxe slag waren onze landgenoot Bonte en de Zweed Rothman, maar zoals gezegd, het mocht de Nederlander niet baten. Hij werd uitgeschakeld. Na de tweede dag van de kampioen schappen is de stand voor de verschil lende tropheeën als volgt: Wedstryd voor heren Coupe d'Europe: 1. Frankryk 27 punten; 2. Zweden 16 punten; 3. Hongarye 13 punten; 4. Dene marken 3 punten; 5. en 6. Engeland en Zuid-Slavië elk 2 punten; 7. Tsjechoslo- wakye 1 punt. Dames Bredius-beker; 1. Denemarken 13 punten; 2. en 3. Engeland en Neder land 8 punten; 4. Hongarye 2 punten; 5. Frankryk 1 punt. In een vaak goed gespeelde wedstrijd is Nederland er niet in geslaagd in het waterpolotournool van Frankryk te win nen. Evenals tegen Italië wérd het een gelijk spel en wederom met dezelfde cij fers 33. De situatie in de eerste groep ls nu zo. dat Nederland alléén nog kans heeft in de finale te komen als ons ze vental met meer dan 61 van Oostenrijk wint en de ontmoeting tussen Italië en Frankrijk in een geiyk «pel eindigt. Nederland nam een 20 voorsprong door doelpunten van v. Rootselaar, die dus toch was opgesteld. Maar vóór rust was de stand weer geiyk door twee tegengoals, waarbij doelman Rohner niet geheel vrijuit ging. Na de hervatting begon Van Feg gelen een paar mooie kansen te missen en zowaar slaagden de Fransen er toen ln de leiding te nemen. Weer echter zetten de" Nederlanders de tanden op elkaar en in derdaad zag Smol kans er nog een gelijk spel van te maken: 33. In de andere groep won België met 31 van Tsjechoslowakye en plaatste zich daardoor in de finale. Zweden verraste in de wedstrijd van de dag met een 5—3-zege op Hongarye, nadat het met 30 had achtergestaan. De Hongaarse ploeg, die nog maar een schaduw is van de vooroorlogse, diende na afloop een protest ln tegen scheldsrechteriyke beslissingen en verzocht de ontmoeting te mogen overspelen. Dit feest zal wel niet doorgaan. Voor de interlandwedstrijd België Engeland, die 21 September te Brussel zal worden gespeeld, ls het Engelse elftal als volgt samengesteld: Doel; Swift (Manchester C); achter: Scott (Arsenal) en Hardwick (Middles brough); midden; Ward (Derby Coun ty), Franklin (Stoke City) en Wright (Wolves); voor: Matthews (Blackpool), Mortensen (Blackpool), Lawton (Chel sea), Mannion (Middlesbrough) en Fin ney (Preston N E). Reserve: Watson (Sunderland). Behalve de nieuweling Ward is dit het zelfde elftal, dat enkele maanden ge leden Portugal met 100 versloeg. Tydens Internationale athletiekwted- stryden te Brussel won onze landgenoot Jo Zwaan de 200 meter in 22.6, Mahieu do 400 meter in 51 seconden. Op de 200 meter werd Jan Zwaan tweede achter Braeckman ln 26.6. De Nederlandse damesathlften gaan op 30 November ln Parys hun' Franse col lega's revanche geven voor de zware ne derlaag die deze ln het voorjaar te 's-Gra- venhage leden. Na de vierde dag van de nationale vyf- kampen. waarop het zwemmen aan de beurt was, leldën ln de eerste groep Lt. Kregten met 8 en Fetter met 10 punten en ln de tweede Kessels met 10 en Serré met 11 punten. Te Monte Carlo is een gedelegeerde van Rusland verschenen, teneinde met het bestuur van de Flna onderhandelingen te openen over eventuele aansluiting; van Rusland bij deze organisatie. De Grote PDjs van het eiland Maun ls gewonnen door Briggs, die zich Dins dag al eerste had geplaatst bij de ju niores. Gemiddelde: 78.338. Op 21 September wordt weer het Wa rande criterium te Oosterhout verreden, waaraan de beste Nederlandse renners deelnemen. De 37-jarige Oostenrüker K. S moest in 1941 dienst nemen in het Duitse leger. Door allerlei manipulaties wist hij zich een baantje te veroveren op de Orlskom- mandantur te Vlaardingen. Dat hij geen partijman was, bewees hy door onder duikers aan valse papieren te helpen, in Duitsland werkende arbeiders terug te halen, fabriekspersoneel voor uitzending te behoeden en nog een massa andere dingen. De toenmalige N.S.B.-burgemees ter van Vlaardingen verried hem echter, waarna K. S. door de Duitsers ter dood werd veroordeeld. Slechts door te tekenen voor het Oostfront wist hy zich het leven te redden, maar zodra hy de kans schoon zag, dook hü in Nederland onder bij Jo- denmensen, die hy zelf geholpen had. Na de bevrijding mocht hij dan ook hier blij ven. Hij trachtte aan werk te komen en klopte aan by verschillende directeuren, die hy tijdens de bezetting geholpen had, maar niemand had èen plaatsje voor hem. Na lang zoeken, kreeg hy eindelijk een baantje by een corsettenfabrikant te Rotterdam, die hem ongeveer f 20.per week liet.' verdienen. Niettemin vertrouw de deze fabrikant de Oostenryker op 31 Mei ].l. 6000 gulden toe om leveranciers te betalen. De man keerde niet weer en dook te Amsterdam onder. In de Kalver- straat werd hy dezer dagen gearresteerd. Een bedrag van f 4500.werd nog ln zijn pension gevonden. Van de ontbrekende f 1500.had hy drie maanden lang ge leefd. S. ls voor de Officier van Justitie geleid. Te Heerlen is een 36-jarige Amster dammer gearresteerd, die de functie van penningmeester van een glazenwas- sersbond vervulde. De man had fraudu leuze oversohryvingen van de bond op zyn eigen rekening gedaan en zich op deze wyze een bedrag van vyf- a zes duizend giflden toegeëigend. Het aantal aangegeven radiotoestel len in Nederland bedroeg 1 September j.l 873413 tegen 858907 op 1 Augustus. Het aantal aansluitingen op het Ryks- radiodistributienet, bedroeg 1 Augustus ji. 483676 tegen 481854 op 1 Juli

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1947 | | pagina 3